SlideShare a Scribd company logo
ΣΕΝΑΡΙΟ – ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:
Η γραμμική εξίσωση: αx+βy=γ
Λύση γραμμικού συστήματος:
αx+βy=γ
κx+λy=δ
«Να χωριστεί ο αριθμός 100 σε δύο (ακεραίους)
αριθμούς οι οποίοι να έχουν διαφορά 40»
Απάντηση: Αν x ο μικρότερος τότε x+40 ο
μεγαλύτερος οπότε: x+(x+40)=100 ………….
Το πρόβλημα και η λύση του με δημιουργία
εξίσωσης περιέχονται στο βιβλίο «Αριθμητικά»
του Διόφαντου (3ος αιώνας μ.Χ.)
Στις διαφάνειες που ακολουθούν η μουσική που ακούγεται
δημιουργήθηκε αντιστοιχίζοντας κάθε νότα με ένα ψηφίο της
παγκόσμιας σταθεράς του Αρχιμήδη του αριθμού π=3,14…
Ο αριθμός π είναι το μήκος που
διαγράφει ένας κύκλος διαμέτρου 1
σε μια περιστροφή του
Ταυτότητα του Σεναρίου
Συγγραφείς:
Αρβανιτίδης Συμεών,
Γλατσάκη Κρυσταλλένια,
Πετεινάρα Αλεξάνδρα,
Μάλλιαρης Χρήστος
(Μαθηματικοί)
Τίτλος:
Η γραμμική εξίσωση
αx+βy=γ και η γραφική
επίλυση συστήματος
δυο γραμμικών
εξισώσεων.
Γνωστική
περιοχή:
Μαθηματικά Γ΄
γυμνασίου
Θέμα 1: Μελέτη του ρόλου των
συντελεστών α, β, γ στην γραμμή με
εξίσωση αx+βy=γ με πολλαπλές
αναπαραστάσεις, ανακάλυψη της λύσης
της παραπάνω εξίσωσης σαν ζεύγος
αριθμητικών συντεταγμένων σημείου
που ανήκει πάνω σε αυτήν
Θέμα 2: Μελέτη της σχετικής θέσης
δύο ευθειών που εξαρτάται από την
σχέση των λόγων των συντελεστών
τους και ανακάλυψη της λύσης του
συστήματος σαν ζεύγος αριθμητικών
συντεταγμένων κοινού σημείου, εάν
υπάρχει
Ταυτότητα του Σεναρίου
Βασική ιδέα:
• Η διδασκαλία της συγκεκριμένης ενότητας με
παραδοσιακά μέσα (πίνακας, κιμωλία, χαρτί, μολύβι)
είναι χρονοβόρα και παρουσιάζει αρκετές δυσκολίες
όσο αφορά την ακρίβεια. Τουναντίον, η διδασκαλία της
με τη βοήθεια δυναμικών λογισμικών γίνεται πιο
εύκολη, αφού τα δυναμικά λογισμικά παρέχουν στους
μαθητές δυνατότητες κατασκευής πολλαπλών
αναπαραστάσεων και δυναμικού χειρισμού των
μαθηματικών αντικειμένων.
Τεχνολογικά εργαλεία:
• Λογισμικό CAS Geogebra
Σκεπτικό της δραστηριότητας
Καινοτομίες.
1. Σύγχρονες εποικοδομητικές προσεγγίσεις εννοιών με
δυναμικό τρόπο, απειρία μετασχηματισμών, πολλαπλές
αναπαραστάσεις. Κάθε εξίσωση για τον μαθητή είναι
πλέον μια ευθεία την οποία μπορεί να σχεδιάσει και να
έχει μπροστά του πολλές αναπαραστάσεις της οπότε το
σύστημα έχει πιο κατανοητή μορφή.
2. Ομαδοσυνεργατική δουλειά για τη διαπραγμάτευση
των απόψεων και τελικών συμπερασμάτων από τους
μαθητές φιλοδοξώντας να αλλάξει την στάση των
μαθητών στα μαθηματικά και στην διαδικασία
προσέγγισης τους.
3. Φύλλα εργασίας με προσεκτικά σχεδιασμένες
ερωτήσεις
4. Καθηγητής στο ρόλο του εξυπηρετητή της μάθησης
του μαθητή Η διδασκαλία μπορεί να γίνει διαφορετική
δίνοντας έμφαση σε διαδικασίες που επιτρέπουν την
πειραματική προσέγγιση της γνώσης κάνοντας τον ίδιο
τον μαθητή ερευνητή μετέχοντας με τον ίδιο τον
δάσκαλο σε μια διαδικασία ενεργούς έρευνας η οποία
προάγει την αποτελεσματική διδασκαλία και βελτιώνει
την μάθηση
Προστιθέμενη αξία.
Το σενάριο αναδεικνύει συγκεκριμένες δράσεις οι οποίες δεν μπορούν
να υλοποιηθούν με τα συμβατικά αναπαραστατικά μέσα (βιβλίο –
τετράδιο - μολύβι) ενώ συγχρόνως επεκτείνουν τους γνωστικούς
ορίζοντες του χρήστη. Συγκεκριμένα οι μαθητές καλούνται:
1. Να ανιχνεύσουν την σχέση της εξίσωσης μιας τυχαίας ευθείας και
των συντεταγμένων οποιουδήποτε σημείου του επιπέδου, δηλαδή τι
συμβαίνει αλγεβρικά όταν ένα σημείο βρίσκεται πάνω στην ευθεία και
τι όταν ένα σημείο βρίσκεται σε ένα από τα δύο ημιεπίπεδα στα
οποία χωρίζει η ευθεία το επίπεδο.
2. Να αναπαραστήσουν την γραφική παράσταση της εξίσωσης
αx+βy=γ με άπειρες θεωρητικά τιμές των συντελεστών α, β, γ, που
τους παρέχει το λογισμικό με τους δρομείς.
3. Να διερευνήσουν και κατόπιν να ανακαλύψουν τις άπειρες λύσεις
της παραπάνω εξίσωσης σαν ζεύγος αριθμητικών συντεταγμένων
σημείου που βρίσκεται πάνω στην γραφική παράσταση της εξίσωσης.
4. Να πειραματιστούν με τους συντελεστές και να ανιχνεύσουν τη
σχετική θέση δύο ευθειών (πλήθος των λύσεων του συστήματος) σε
σχέση με τους λόγους των συντελεστών τους.
Στόχοι της δραστηριότητας
Οι δραστηριότητες του σεναρίου έχουν ως στόχο τη σύνδεση και κατανόηση, μέσω πειραματισμών, βασικών
Σκοπός των διαφορετικών προσεγγίσεων με τη βοήθεια του λογισμικού είναι μεταξύ άλλων και:
Από την πλευρά του γνωστικού
αντικειμένου:
η ανάκληση και εφαρμογή γεωμετρικών γνώσεων
η κατανόηση τι ονομάζεται γραμμική εξίσωση με
δυο αγνώστους και ποτέ ένα διατεταγμένο
ζεύγος είναι η λύση της.
η σύνδεση μιας γραμμικής εξίσωσης της μορφής
αx+βy=γ με την έννοια της ευθείας και πως αυτή
σχεδιάζεται (από τα α, β, γ) στις περιπτώσεις που
τέμνει τους άξονες ή είναι παράλληλη σ’ έναν από
αυτούς .
η υπερνίκηση των δυσκολιών που
παρουσιάζονται στη προσπάθεια των μαθητών
να επιλύσουν γραφικά ένα σύστημα με τον
παραδοσιακό τρόπο.
η γραφική επίλυση ενός συστήματος δυο
εξισώσεων με δυο αγνώστους και η αφομοίωση
του πότε έχει λύση, πότε είναι αδύνατο και πότε
είναι αόριστο.
Από την παιδαγωγική
πλευρά:
Να μάθουν να πειραματίζονται με τις περιεχόμενες
έννοιες και να βρίσκουν τις σχέσεις που τις
συνδέουν.
Να τους δοθεί η ευκαιρία να οργανώσουν τα
δεδομένα τους από τον πειραματισμό, ώστε να
διευκολυνθούν στην εξαγωγή συμπερασμάτων.
Να μάθουν να συνεργάζονται με τα άλλα μέλη της
ομάδας για να συζητήσουν τις παρατηρήσεις τους, να
οργανώσουν τα συμπεράσματά τους, να
διατυπώσουν κανόνες, να καταχωρίσουν τα
δεδομένα τους, να κατασκευάσουν σχέσεις που
συνδέουν μεγέθη, να παρουσιάσουν την εργασία τους
στις άλλες ομάδες.
Να οικοδομήσουν κώδικες επικοινωνίας ώστε να
γίνονται αντιληπτοί από τα άλλα μέλη της ομάδας,
από όλους τους συμμαθητές τους και από τον
καθηγητή τους.
Ανάλυση του σεναρίου.
Δραστηριότητα 1η
Με την χρήση του αρχείου 1_Γραμμικό Σύστημα.ggb. Μελετούμε την έννοια της λύσης μιας γραμμικής εξίσωσης σαν ζεύγος αριθμητικών
συντεταγμένων σημείου που βρίσκεται πάνω στην γραφική παράσταση της ευθείας. Προσπαθούμε να εμφανίσουμε τις περιπτώσεις
παραλληλίας της ευθείας με τους άξονες την μορφή που παίρνει η εξίσωση της και την μορφή που παίρνουν οι συντεταγμένες των σημείων
που βρίσκονται πάνω σε αυτήν. Επίσης σαν στόχο έχουμε ο μαθητής να ανακαλύψει την ικανή και αναγκαία συνθήκη που πρέπει να ισχύει
για τους συντελεστές α,β,γ ώστε να υπάρχει, να ορίζεται ευθεία, να καταλάβει την έννοια της αδύνατης και αόριστης εξίσωσης και τέλος το
πλήθος λύσεων αυτών των εξισώσεων σαν συνάρτηση της ύπαρξης η της ανυπαρξίας σημείων που βρίσκονται πάνω σε αυτές τις ευθείες.
Ανάλυση του σεναρίου.
Δραστηριότητα 2η
Με την χρήση του αρχείου 1_Γραμμικό Σύστημα.ggb Με σαφείς εντολές καλείται ο μαθητής να προσεγγίσει το σημείο Μ
κατάλληλα στο κοινό σημείο των δύο τεμνόμενων ευθειών με στόχο πρώτα να διερευνήσει και μετά να κατανοήσει ότι το
κοινό σημείο δύο ευθειών ( εάν υπάρχει) είναι η γραφική λύση του συστήματος. Μετακινώντας τους δρομείς α1, β1, γ1,
α2,β2,γ2 έτσι ώστε να προκύπτει ισότητα πρώτα των λόγων των συντελεστών α1, β1 και α2, β2 και κατόπιν και των τριών
ζευγών προκειμένου να εμφανιστεί η σχετική θέση των 2 ευθειών, και να βγουν συμπεράσματα για το πότε ένα σύστημα
είναι αόριστο, αδύνατο ή έχει μοναδική λύση.
Ανάλυση του σεναρίου.
Δραστηριότητα 3η
Η επιφάνεια γραφικών δείχνει την οθόνη –μόνιτορ του ραντάρ του πύργου ελέγχου ενός αεροδρομίου Ο που βρίσκεται στην αρχή των αξόνων. Τρία αεροπλάνα
ξεκινούν από 3 διαφορετικά αεροδρόμια Α, Γ και Π. Η θέση κάθε αεροπλάνου προσδιορίζεται από ένα σημείο Α1, Α2, Α3, στίγμα των οποίων οι συντεταγμένες
μεταβάλλονται σε σχέση με τον χρόνο t Ζητούμε από τους μαθητές να παρατηρήσουν τους συντελεστές των αγνώστων των εξισώσεων και να δικαιολογήσουμε
αλγεβρικά την οπτική αναπαράσταση της κίνησης. Ζητούμε επίσης να ελέγξουν αν κάποιο από τα αεροπλάνα περάσει από το αεροδρόμιο Ο προκειμένου να
ελέγξουμε αν έχουν κατανοήσει το τι σημαίνει λύση εξίσωσης. Τέλος λέγοντας τους ότι 2 από τα αεροπλάνα θα περάσουν από την ίδια θέση του ορίζοντα τους
καλούμε να δικαιολογήσουν τόσο την ύπαρξη κοινού σημείου των πορειών τους όσο και την στο να ανακαλύψουν ποια είναι η λύση του συστήματός των δύο
εξισώσεων των πορειών του. Για την υλοποίηση της δραστηριότητας δόθηκε το 3ο φύλλο εργασίας και προτείνεται μια ώρα για την υλοποίηση της εφαρμογής.

More Related Content

What's hot

Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...
Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...
Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...
1ο Γενικό Λύκειο Σπάτων
 
Γραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητες
Γραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητεςΓραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητες
Γραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητες
Μάκης Χατζόπουλος
 
η ολιστική διδασκαλία των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...
η ολιστική διδασκαλία  των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...η ολιστική διδασκαλία  των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...
η ολιστική διδασκαλία των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...Γιάννης Πλατάρος
 
το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.
το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.
το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.Γιάννης Πλατάρος
 
σχολικο βοήθημα άλγεβρας α λυκείου κουστέρης
σχολικο βοήθημα άλγεβρας  α λυκείου   κουστέρηςσχολικο βοήθημα άλγεβρας  α λυκείου   κουστέρης
σχολικο βοήθημα άλγεβρας α λυκείου κουστέρης
Christos Loizos
 
Them mat gen_c_hmer_no_150520
Them mat gen_c_hmer_no_150520Them mat gen_c_hmer_no_150520
Them mat gen_c_hmer_no_150520
Μάκης Χατζόπουλος
 
104 ερωτήσεις θεωρίας
104 ερωτήσεις θεωρίας104 ερωτήσεις θεωρίας
104 ερωτήσεις θεωρίας
Μάκης Χατζόπουλος
 
Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016
Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016
Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016
Μάκης Χατζόπουλος
 
Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17
Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17
Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17
Μάκης Χατζόπουλος
 
Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)
Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)
Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)
Μάκης Χατζόπουλος
 
Math week 2017 Κυριαζης- Πρωτοπαπας
Math week 2017  Κυριαζης- ΠρωτοπαπαςMath week 2017  Κυριαζης- Πρωτοπαπας
Math week 2017 Κυριαζης- Πρωτοπαπας
Θανάσης Δρούγας
 
ιανουάριος 2015 τελικο
ιανουάριος 2015 τελικο ιανουάριος 2015 τελικο
ιανουάριος 2015 τελικο
Μάκης Χατζόπουλος
 
Oι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Oι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια ΕκπαίδευσηOι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Oι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Athanasios Kopadis
 
Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17
Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17
Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17
Μάκης Χατζόπουλος
 
Mg ed1 ed4_ekf_plus_lys
Mg ed1 ed4_ekf_plus_lysMg ed1 ed4_ekf_plus_lys
Mg ed1 ed4_ekf_plus_lys
Christos Loizos
 
Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...
Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...
Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...dakekavalas
 
B2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου Κατεύθυνσης
B2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου ΚατεύθυνσηςB2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου Κατεύθυνσης
B2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου Κατεύθυνσης
Μάκης Χατζόπουλος
 

What's hot (20)

Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...
Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...
Διαχείριση της Διδακτέας-Εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερησί...
 
Γραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητες
Γραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητεςΓραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητες
Γραφικές παραστάσεις βασικών συναρτήσεων με βασικές ιδιότητες
 
η ολιστική διδασκαλία των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...
η ολιστική διδασκαλία  των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...η ολιστική διδασκαλία  των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...
η ολιστική διδασκαλία των απλών γεωμετρικών τόπων, στα πλαίσια σύγχρονων παι...
 
το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.
το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.
το αντιπαράδειγμα, ως θεραπεία συνήθων λαθών στα μαθηματικά.
 
σχολικο βοήθημα άλγεβρας α λυκείου κουστέρης
σχολικο βοήθημα άλγεβρας  α λυκείου   κουστέρηςσχολικο βοήθημα άλγεβρας  α λυκείου   κουστέρης
σχολικο βοήθημα άλγεβρας α λυκείου κουστέρης
 
194441315 στατιστικη
194441315 στατιστικη194441315 στατιστικη
194441315 στατιστικη
 
Them mat gen_c_hmer_no_150520
Them mat gen_c_hmer_no_150520Them mat gen_c_hmer_no_150520
Them mat gen_c_hmer_no_150520
 
104 ερωτήσεις θεωρίας
104 ερωτήσεις θεωρίας104 ερωτήσεις θεωρίας
104 ερωτήσεις θεωρίας
 
Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016
Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016
Θέματα μεγάλων: Αρχιμήδης 2016
 
Syros parousaiash
Syros parousaiashSyros parousaiash
Syros parousaiash
 
Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17
Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17
Α και Β Λυκείου τα αρχεία με την εκτός ύλης 2016-17
 
Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)
Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)
Τεστ στα όρια και στη συνέχεια (18/11/16)
 
Math week 2017 Κυριαζης- Πρωτοπαπας
Math week 2017  Κυριαζης- ΠρωτοπαπαςMath week 2017  Κυριαζης- Πρωτοπαπας
Math week 2017 Κυριαζης- Πρωτοπαπας
 
ιανουάριος 2015 τελικο
ιανουάριος 2015 τελικο ιανουάριος 2015 τελικο
ιανουάριος 2015 τελικο
 
Oι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Oι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια ΕκπαίδευσηOι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
Oι Eξισώσεις στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
 
Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17
Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17
Δημιουργικές εργασίες Α΄ και Β΄ Λυκείου 2016-17
 
Mg ed1 ed4_ekf_plus_lys
Mg ed1 ed4_ekf_plus_lysMg ed1 ed4_ekf_plus_lys
Mg ed1 ed4_ekf_plus_lys
 
Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...
Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...
Διαχείριση διδακτέας - εξεταστέας ύλης των Μαθηματικών Γ΄ τάξης Ημερήσιου και...
 
B2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου Κατεύθυνσης
B2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου ΚατεύθυνσηςB2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου Κατεύθυνσης
B2 / σελ. 70 Μαθηματικά Β Λυκείου Κατεύθυνσης
 
Κυριαζης Πρωτοπαπας ΙΙΙ
Κυριαζης Πρωτοπαπας  ΙΙΙΚυριαζης Πρωτοπαπας  ΙΙΙ
Κυριαζης Πρωτοπαπας ΙΙΙ
 

Similar to Senario

Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
ZinosGiannakis
 
Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...
Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...
Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...
Γιάννης Πλατάρος
 
Mathimatika thetikou pros_b_meros
Mathimatika thetikou pros_b_merosMathimatika thetikou pros_b_meros
Mathimatika thetikou pros_b_meros
Christos Loizos
 
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό GeogebraΔιδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebrapanarg
 
160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16
160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16
160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16
Xristos Koutras
 
οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16
οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16
οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16
Vasilis Stefanidis
 
Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."
Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."
Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."
Μάκης Χατζόπουλος
 
Βασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών
Βασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιώνΒασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών
Βασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιώνmakrib
 
Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4 Γυμνασιου 2014 15
Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4  Γυμνασιου 2014 15Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4  Γυμνασιου 2014 15
Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4 Γυμνασιου 2014 15Christos Gotzaridis
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
Konstantinos Dragogiannis
 
Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"
Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"
Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"
Constantina Kotsari
 
Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...
Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...
Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...
Σπύρος Κυριαζίδης
 
σπαθάρας δημήτριος διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1
σπαθάρας δημήτριος   διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1σπαθάρας δημήτριος   διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1
σπαθάρας δημήτριος διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1
Christos Loizos
 
Μαθηματική Επαγωγή
Μαθηματική ΕπαγωγήΜαθηματική Επαγωγή
Μαθηματική Επαγωγή
Math Studies
 
H prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshs
H prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshsH prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshs
H prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshs
Christos Loizos
 
Γραμμικά Συστήματα
Γραμμικά ΣυστήματαΓραμμικά Συστήματα
Γραμμικά Συστήματα
Math Studies
 
Odhgies math
Odhgies mathOdhgies math
Odhgies math
Christos Loizos
 
Θεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docx
Θεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docxΘεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docx
Θεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docx
ssuser3a9e99
 

Similar to Senario (20)

Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
Απόλυτη τιμή (Εκπαιδευτικό σενάριο)
 
Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...
Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...
Σύγκριση δυνατοτήτων Γεωμετρίας Άλγεβρας και Ανάλυσης μέσω κοινού προβλήματος...
 
Mathimatika thetikou pros_b_meros
Mathimatika thetikou pros_b_merosMathimatika thetikou pros_b_meros
Mathimatika thetikou pros_b_meros
 
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό GeogebraΔιδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
Διδασκαλία:'Ο γεωμετρικός τόπος των σημείων της έλλειψης' με λογισμικό Geogebra
 
140917 odigies 8et_gumn
140917 odigies 8et_gumn140917 odigies 8et_gumn
140917 odigies 8et_gumn
 
160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16
160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16
160915 odigies thetikon_mathimaton_gymnasiou_2015_16
 
οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16
οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16
οδηγιες θετικων μαθηματων γυμνασιου 2015 16
 
Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."
Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."
Τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του "Είμαστε μέσα..."
 
Βασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών
Βασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιώνΒασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών
Βασικά στοιχεία διδακτικής της άλγεβρας µε τη χρήση ψηφιακών τεχνολογιών
 
Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4 Γυμνασιου 2014 15
Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4  Γυμνασιου 2014 15Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4  Γυμνασιου 2014 15
Οδηγιες μαθηματων ΠΕ4 Γυμνασιου 2014 15
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
Εκπαιδευτικό σενάριο στα μαθηματικά: «Περιστρέφοντας τα τετράγωνα»
 
Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"
Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"
Σενάριο "γραμματα" - Χελωνόκοσμος "Αβάκιο"
 
Algebra b lykeiou
Algebra b lykeiouAlgebra b lykeiou
Algebra b lykeiou
 
Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...
Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...
Επίλυση προβλήματος με χρήση του Geogebra, εισαγωγή των μαθητών του Δημ. Σχολ...
 
σπαθάρας δημήτριος διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1
σπαθάρας δημήτριος   διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1σπαθάρας δημήτριος   διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1
σπαθάρας δημήτριος διδακτικό υλικό γλκατ τεύχος 1
 
Μαθηματική Επαγωγή
Μαθηματική ΕπαγωγήΜαθηματική Επαγωγή
Μαθηματική Επαγωγή
 
H prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshs
H prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshsH prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshs
H prwth gnwrimia_me_thn_ennoia_ths_synarthshs
 
Γραμμικά Συστήματα
Γραμμικά ΣυστήματαΓραμμικά Συστήματα
Γραμμικά Συστήματα
 
Odhgies math
Odhgies mathOdhgies math
Odhgies math
 
Θεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docx
Θεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docxΘεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docx
Θεωρία Μέτρου με μαθηματικά Γυμνασίου για Γεωμετρία Β΄Λυκείου.docx
 

Recently uploaded

Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).ppt
nikzoit
 
Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων 2024
Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων  2024Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων  2024
Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων 2024
Θεόδωρος Μαραγκούλας
 
Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024
Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024
Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024
Newsroom8
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).ppt
nikzoit
 
Οι απαντήσεις στην Ιστορία Προσανατολισμού
Οι απαντήσεις στην Ιστορία ΠροσανατολισμούΟι απαντήσεις στην Ιστορία Προσανατολισμού
Οι απαντήσεις στην Ιστορία Προσανατολισμού
Newsroom8
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ Χρήστος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ  Χρήστος).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ  Χρήστος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ Χρήστος).ppt
nikzoit
 
Εργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptx
Εργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptxΕργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptx
Εργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptx
Eugenia Kosmatou
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).ppt
nikzoit
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).ppt
nikzoit
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ Άγγελος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ  Άγγελος).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ  Άγγελος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ Άγγελος).ppt
nikzoit
 
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.ppt
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.pptΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.ppt
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.ppt
nikzoit
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).ppt
nikzoit
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.ppt
nikzoit
 

Recently uploaded (20)

Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΣΤΡΑΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ).ppt
 
Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων 2024
Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων  2024Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων  2024
Θέματα φυσικής πανελλαδικών εξετάσεων 2024
 
Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024
Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024
Τα θέματα στην Ιστορία Προσανατολισμού για τις Πανελλήνιες 2024
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗ.ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Νεφέλη Λία).ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΦΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ).ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Χαρά Μαριάμι).ppt
 
Οι απαντήσεις στην Ιστορία Προσανατολισμού
Οι απαντήσεις στην Ιστορία ΠροσανατολισμούΟι απαντήσεις στην Ιστορία Προσανατολισμού
Οι απαντήσεις στην Ιστορία Προσανατολισμού
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ).ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ Χρήστος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ  Χρήστος).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ  Χρήστος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Σ Χρήστος).ppt
 
Εργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptx
Εργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptxΕργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptx
Εργασίες Οδύσσειας Α2, Κοργιαλένειο 1ο Γυμνάσιο Αργοστολίου, 2023-24.pptx
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Μελίνα Νικόλας).ppt
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΙΝΑ Π.ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΑΥΡΙΛΙΑ).ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).pptΕργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).ppt
Εργασία ΤΠΕ Οι 4 εποχές (ΜΑΡΙΑ ΖΗΣΗΣ).ppt
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΧΑΡΗΣ.ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ Άγγελος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ  Άγγελος).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ  Άγγελος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Δημήτρης Τ Άγγελος).ppt
 
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.ppt
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.pptΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.ppt
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΛΛΑΔΑΣ Δ ΤΑΞΗ 12.ppt
 
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).pptΕργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).ppt
Εργασία ΤΠΕ Μέσα μεταφοράς (Κωνσταντίνος Αλέξανδρος).ppt
 
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.pptΟι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.ppt
Οι περιπέτειες του Ηρακλή ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.ppt
 

Senario

  • 1. ΣΕΝΑΡΙΟ – ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: Η γραμμική εξίσωση: αx+βy=γ Λύση γραμμικού συστήματος: αx+βy=γ κx+λy=δ «Να χωριστεί ο αριθμός 100 σε δύο (ακεραίους) αριθμούς οι οποίοι να έχουν διαφορά 40» Απάντηση: Αν x ο μικρότερος τότε x+40 ο μεγαλύτερος οπότε: x+(x+40)=100 …………. Το πρόβλημα και η λύση του με δημιουργία εξίσωσης περιέχονται στο βιβλίο «Αριθμητικά» του Διόφαντου (3ος αιώνας μ.Χ.)
  • 2. Στις διαφάνειες που ακολουθούν η μουσική που ακούγεται δημιουργήθηκε αντιστοιχίζοντας κάθε νότα με ένα ψηφίο της παγκόσμιας σταθεράς του Αρχιμήδη του αριθμού π=3,14… Ο αριθμός π είναι το μήκος που διαγράφει ένας κύκλος διαμέτρου 1 σε μια περιστροφή του
  • 3. Ταυτότητα του Σεναρίου Συγγραφείς: Αρβανιτίδης Συμεών, Γλατσάκη Κρυσταλλένια, Πετεινάρα Αλεξάνδρα, Μάλλιαρης Χρήστος (Μαθηματικοί) Τίτλος: Η γραμμική εξίσωση αx+βy=γ και η γραφική επίλυση συστήματος δυο γραμμικών εξισώσεων. Γνωστική περιοχή: Μαθηματικά Γ΄ γυμνασίου Θέμα 1: Μελέτη του ρόλου των συντελεστών α, β, γ στην γραμμή με εξίσωση αx+βy=γ με πολλαπλές αναπαραστάσεις, ανακάλυψη της λύσης της παραπάνω εξίσωσης σαν ζεύγος αριθμητικών συντεταγμένων σημείου που ανήκει πάνω σε αυτήν Θέμα 2: Μελέτη της σχετικής θέσης δύο ευθειών που εξαρτάται από την σχέση των λόγων των συντελεστών τους και ανακάλυψη της λύσης του συστήματος σαν ζεύγος αριθμητικών συντεταγμένων κοινού σημείου, εάν υπάρχει
  • 4. Ταυτότητα του Σεναρίου Βασική ιδέα: • Η διδασκαλία της συγκεκριμένης ενότητας με παραδοσιακά μέσα (πίνακας, κιμωλία, χαρτί, μολύβι) είναι χρονοβόρα και παρουσιάζει αρκετές δυσκολίες όσο αφορά την ακρίβεια. Τουναντίον, η διδασκαλία της με τη βοήθεια δυναμικών λογισμικών γίνεται πιο εύκολη, αφού τα δυναμικά λογισμικά παρέχουν στους μαθητές δυνατότητες κατασκευής πολλαπλών αναπαραστάσεων και δυναμικού χειρισμού των μαθηματικών αντικειμένων. Τεχνολογικά εργαλεία: • Λογισμικό CAS Geogebra
  • 5. Σκεπτικό της δραστηριότητας Καινοτομίες. 1. Σύγχρονες εποικοδομητικές προσεγγίσεις εννοιών με δυναμικό τρόπο, απειρία μετασχηματισμών, πολλαπλές αναπαραστάσεις. Κάθε εξίσωση για τον μαθητή είναι πλέον μια ευθεία την οποία μπορεί να σχεδιάσει και να έχει μπροστά του πολλές αναπαραστάσεις της οπότε το σύστημα έχει πιο κατανοητή μορφή. 2. Ομαδοσυνεργατική δουλειά για τη διαπραγμάτευση των απόψεων και τελικών συμπερασμάτων από τους μαθητές φιλοδοξώντας να αλλάξει την στάση των μαθητών στα μαθηματικά και στην διαδικασία προσέγγισης τους. 3. Φύλλα εργασίας με προσεκτικά σχεδιασμένες ερωτήσεις 4. Καθηγητής στο ρόλο του εξυπηρετητή της μάθησης του μαθητή Η διδασκαλία μπορεί να γίνει διαφορετική δίνοντας έμφαση σε διαδικασίες που επιτρέπουν την πειραματική προσέγγιση της γνώσης κάνοντας τον ίδιο τον μαθητή ερευνητή μετέχοντας με τον ίδιο τον δάσκαλο σε μια διαδικασία ενεργούς έρευνας η οποία προάγει την αποτελεσματική διδασκαλία και βελτιώνει την μάθηση Προστιθέμενη αξία. Το σενάριο αναδεικνύει συγκεκριμένες δράσεις οι οποίες δεν μπορούν να υλοποιηθούν με τα συμβατικά αναπαραστατικά μέσα (βιβλίο – τετράδιο - μολύβι) ενώ συγχρόνως επεκτείνουν τους γνωστικούς ορίζοντες του χρήστη. Συγκεκριμένα οι μαθητές καλούνται: 1. Να ανιχνεύσουν την σχέση της εξίσωσης μιας τυχαίας ευθείας και των συντεταγμένων οποιουδήποτε σημείου του επιπέδου, δηλαδή τι συμβαίνει αλγεβρικά όταν ένα σημείο βρίσκεται πάνω στην ευθεία και τι όταν ένα σημείο βρίσκεται σε ένα από τα δύο ημιεπίπεδα στα οποία χωρίζει η ευθεία το επίπεδο. 2. Να αναπαραστήσουν την γραφική παράσταση της εξίσωσης αx+βy=γ με άπειρες θεωρητικά τιμές των συντελεστών α, β, γ, που τους παρέχει το λογισμικό με τους δρομείς. 3. Να διερευνήσουν και κατόπιν να ανακαλύψουν τις άπειρες λύσεις της παραπάνω εξίσωσης σαν ζεύγος αριθμητικών συντεταγμένων σημείου που βρίσκεται πάνω στην γραφική παράσταση της εξίσωσης. 4. Να πειραματιστούν με τους συντελεστές και να ανιχνεύσουν τη σχετική θέση δύο ευθειών (πλήθος των λύσεων του συστήματος) σε σχέση με τους λόγους των συντελεστών τους.
  • 6. Στόχοι της δραστηριότητας Οι δραστηριότητες του σεναρίου έχουν ως στόχο τη σύνδεση και κατανόηση, μέσω πειραματισμών, βασικών Σκοπός των διαφορετικών προσεγγίσεων με τη βοήθεια του λογισμικού είναι μεταξύ άλλων και: Από την πλευρά του γνωστικού αντικειμένου: η ανάκληση και εφαρμογή γεωμετρικών γνώσεων η κατανόηση τι ονομάζεται γραμμική εξίσωση με δυο αγνώστους και ποτέ ένα διατεταγμένο ζεύγος είναι η λύση της. η σύνδεση μιας γραμμικής εξίσωσης της μορφής αx+βy=γ με την έννοια της ευθείας και πως αυτή σχεδιάζεται (από τα α, β, γ) στις περιπτώσεις που τέμνει τους άξονες ή είναι παράλληλη σ’ έναν από αυτούς . η υπερνίκηση των δυσκολιών που παρουσιάζονται στη προσπάθεια των μαθητών να επιλύσουν γραφικά ένα σύστημα με τον παραδοσιακό τρόπο. η γραφική επίλυση ενός συστήματος δυο εξισώσεων με δυο αγνώστους και η αφομοίωση του πότε έχει λύση, πότε είναι αδύνατο και πότε είναι αόριστο. Από την παιδαγωγική πλευρά: Να μάθουν να πειραματίζονται με τις περιεχόμενες έννοιες και να βρίσκουν τις σχέσεις που τις συνδέουν. Να τους δοθεί η ευκαιρία να οργανώσουν τα δεδομένα τους από τον πειραματισμό, ώστε να διευκολυνθούν στην εξαγωγή συμπερασμάτων. Να μάθουν να συνεργάζονται με τα άλλα μέλη της ομάδας για να συζητήσουν τις παρατηρήσεις τους, να οργανώσουν τα συμπεράσματά τους, να διατυπώσουν κανόνες, να καταχωρίσουν τα δεδομένα τους, να κατασκευάσουν σχέσεις που συνδέουν μεγέθη, να παρουσιάσουν την εργασία τους στις άλλες ομάδες. Να οικοδομήσουν κώδικες επικοινωνίας ώστε να γίνονται αντιληπτοί από τα άλλα μέλη της ομάδας, από όλους τους συμμαθητές τους και από τον καθηγητή τους.
  • 7. Ανάλυση του σεναρίου. Δραστηριότητα 1η Με την χρήση του αρχείου 1_Γραμμικό Σύστημα.ggb. Μελετούμε την έννοια της λύσης μιας γραμμικής εξίσωσης σαν ζεύγος αριθμητικών συντεταγμένων σημείου που βρίσκεται πάνω στην γραφική παράσταση της ευθείας. Προσπαθούμε να εμφανίσουμε τις περιπτώσεις παραλληλίας της ευθείας με τους άξονες την μορφή που παίρνει η εξίσωση της και την μορφή που παίρνουν οι συντεταγμένες των σημείων που βρίσκονται πάνω σε αυτήν. Επίσης σαν στόχο έχουμε ο μαθητής να ανακαλύψει την ικανή και αναγκαία συνθήκη που πρέπει να ισχύει για τους συντελεστές α,β,γ ώστε να υπάρχει, να ορίζεται ευθεία, να καταλάβει την έννοια της αδύνατης και αόριστης εξίσωσης και τέλος το πλήθος λύσεων αυτών των εξισώσεων σαν συνάρτηση της ύπαρξης η της ανυπαρξίας σημείων που βρίσκονται πάνω σε αυτές τις ευθείες.
  • 8. Ανάλυση του σεναρίου. Δραστηριότητα 2η Με την χρήση του αρχείου 1_Γραμμικό Σύστημα.ggb Με σαφείς εντολές καλείται ο μαθητής να προσεγγίσει το σημείο Μ κατάλληλα στο κοινό σημείο των δύο τεμνόμενων ευθειών με στόχο πρώτα να διερευνήσει και μετά να κατανοήσει ότι το κοινό σημείο δύο ευθειών ( εάν υπάρχει) είναι η γραφική λύση του συστήματος. Μετακινώντας τους δρομείς α1, β1, γ1, α2,β2,γ2 έτσι ώστε να προκύπτει ισότητα πρώτα των λόγων των συντελεστών α1, β1 και α2, β2 και κατόπιν και των τριών ζευγών προκειμένου να εμφανιστεί η σχετική θέση των 2 ευθειών, και να βγουν συμπεράσματα για το πότε ένα σύστημα είναι αόριστο, αδύνατο ή έχει μοναδική λύση.
  • 9. Ανάλυση του σεναρίου. Δραστηριότητα 3η Η επιφάνεια γραφικών δείχνει την οθόνη –μόνιτορ του ραντάρ του πύργου ελέγχου ενός αεροδρομίου Ο που βρίσκεται στην αρχή των αξόνων. Τρία αεροπλάνα ξεκινούν από 3 διαφορετικά αεροδρόμια Α, Γ και Π. Η θέση κάθε αεροπλάνου προσδιορίζεται από ένα σημείο Α1, Α2, Α3, στίγμα των οποίων οι συντεταγμένες μεταβάλλονται σε σχέση με τον χρόνο t Ζητούμε από τους μαθητές να παρατηρήσουν τους συντελεστές των αγνώστων των εξισώσεων και να δικαιολογήσουμε αλγεβρικά την οπτική αναπαράσταση της κίνησης. Ζητούμε επίσης να ελέγξουν αν κάποιο από τα αεροπλάνα περάσει από το αεροδρόμιο Ο προκειμένου να ελέγξουμε αν έχουν κατανοήσει το τι σημαίνει λύση εξίσωσης. Τέλος λέγοντας τους ότι 2 από τα αεροπλάνα θα περάσουν από την ίδια θέση του ορίζοντα τους καλούμε να δικαιολογήσουν τόσο την ύπαρξη κοινού σημείου των πορειών τους όσο και την στο να ανακαλύψουν ποια είναι η λύση του συστήματός των δύο εξισώσεων των πορειών του. Για την υλοποίηση της δραστηριότητας δόθηκε το 3ο φύλλο εργασίας και προτείνεται μια ώρα για την υλοποίηση της εφαρμογής.