SlideShare a Scribd company logo
PELAKSANAAN PENGAJARAN MATEMATIK
SMP3013
SEMESTER 2 2021/2022
Rancangan Pengajaran Harian
DISEDIAKAN OLEH :
Nor Asiyah Binti Aminuddin (D20192091714)
PENSYARAH :
Dr. Murugan Rajoo
Rancangan Pengajaran Harian
Tingkatan : 404
Hari : Isnin
Tarikh : 5 April 2022
Masa : 8.00 a.m - 8.55 a.m
Bilangan Murid : 12 orang
Subjek : Matematik
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Standard Kandungan : 10.1 Perancangan dan Pengurusan Kewangan
Standard Pembelajaran : Murid akan diajar untuk:
10.1.1 Menghuraikan proses pengurusan kewangan yang berkesan
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, pelajar akan berupaya untuk :
i. Menerangkan proses pengurusan kewangan yang berkesan
ii. Menetapkan matlamat, menilai kedudukan kewangan, mewujudkan pelan kewangan, melaksanakan pelan
kewangan dan mengkaji semula dan menyemak kemajuan dalam proses pengurusan kewangan
iii. Mengaplikasikan konsep SMART melalui permasalahan yang diberi
Pengetahuan sedia ada : 1) Pelajar mempunyai kemahiran menggunakan wang dalam kehidupan seharian
2) Pelajar boleh membawa keluar maklumat yang diberi daripada soalan yang diberikan
Kaedah Mengajar : Perbincangan dan Kooperatif
Strategi Mengajar : Memberikan permasalahan kewangan yang sebenar dan penggunaan teknologi
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, Peta I-Think
Nilai Murni : Bertoleransi, kerjasama, yakin diri
Fasa/
Masa
Isi Kandungan
AKTIVITI Strategi/Kaedah/BBM/
KBKK/Nilai/PAK21/
KBAT/Peta i-Think/
Pembelajaran Terbeza
Peranan Guru Peranan Murid
Set Pengenalan
(5 minit)
Membincangkan perkara
yang perlu di dalam
kehidupan dan cara untuk
mendapatkan wang
1. Membincangkan
perkara perkara yang
diperlukan di dalam
kehidupan.
2. Langkah untuk
memperoleh wang/pendapatan
3. Menerangkan proses
pengurusan kewangan
1. Menyatakan apa yang
diperlukan di dalam kehidupan
dari kefahaman dan pendapat
murid
2. Memberikan idea
untuk menjana pendapatan
atau mendapatkan wang
3. Menyenaraikan proses
pengurusan kewangan
Kaedah :
Perbincangan, penerangan
Strategi :
Menarik minat murid
untuk memberikan
pendapat
Bahan Bantu Mengajar :
Buku teks, marker dan
papan putih
KBKK :
Menjana idea dan
berfikiran secara kreatif
dan kritis
Nilai :
Kreatif, yakin diri
PAK21 :
Penggunaan iThink
(Lampiran 1)
KBAT :
Peta i-Think :
Peta Bulatan
Set
Perkembangan
1
(20 minit)
Lampiran 2
Penerangan SMART 1. Bertanya secara umum
mengenai kefahaman murid
mengenai SMART
2. Menjelaskan maksud
SMART
3. Memberikan
permasalahan berdasarkan
buku teks
4. Memberikan situasi
dalam kehidupan sebenar
murid
1. Berkongsi idea
kefahaman mengenai SMART
2. Menyelesaikan situasi
yang diberi dan nyatakan
sebab
Kaedah :
Perbincangan, bimbingan
Strategi :
Memberikan situasi yang
sering dilalui oleh murid
Bahan Bantu Mengajar :
Pernyataan masalah dalam
kehidupan seharian
KBKK :
Menganalisis,
mengaplikasi
Nilai :
Mencuba, memahami
situasi dalam kehidupan
sebenar
PAK21 :
KBAT :
Mentafsir pernyataan
berdasarkan pernyataan
yang diberi
Peta i-Think :
Set
Perkembangan
2
(25 minit)
Aliran tunai
(Lampiran 3)
1. Menerangkan
perbezaan pendapatan dan
perbelanjaan
2. Menyatakan formula
aliran tunai :
Aliran tunai = Jumlah
pendapatan - Jumlah
perbelanjaan
3. Menerangkan maksud
aliran tunai positif dan aliran
tunai negatif
4. Melakukan latihan
1. Membezakan aliran
pendapatan dan perbelanjaan
2. Mengaplikasikan
formula aliran tunai
3. Menerangkan aliran
tunai yang diperolehi positif
atau negatif beserta sebab
Kaedah :
Bimbingan, perbincangan
Strategi :
Penggunaan perkataan dan
ayat yang paling mudah
Bahan Bantu Mengajar :
Buku Teks, marker pen,
papan putih, buku latihan
KBKK :
Menganalisis,
mengaplikasi,
menerangkan sebab
Nilai :
Mencuba, berfikiran kritis
PAK21 :
KBAT :
Menganalisis maklumat
yang diberi, mengaplikasi
teori
Peta i-Think :
Set Penutup
(5 minit)
Rumusan :
1. Menyatakan proses
pengurusan kewangan
2.Menyatakan maksud
SMART
3. Pengajaran daripada
aliran tunai positif dan
aliran tunai negatif
4. Memberikan
latihan pengukuhan
(Lampiran 4)
Lampiran 6
https://www.canva.com/d
esign/DAE8_Fw2Arw/Z
QAZEBOsGmo0AjIfGK
0szQ/view?utm_content=
DAE8_Fw2Arw&utm_ca
mpaign=designshare&ut
m_medium=link&utm_s
ource=publishsharelink
1. Menyatakan proses
pengurusan kewangan
2. Mengulang semula maksud
SMART
3. Pelajaran dan pengajaran
yang diperolehi dari
keseluruhan kelas dan boleh
dijadikan sebagai peringatan
4.Memberikan latihan
pengukuhan dan memberikan
tarikh penghantaran
1. Menyenaraikan proses
pengurusan kewangan
2. Menyatakan maksud
SMART
3. Mencatat latihan yang
diberikan dan tarikh
penghantaran
5. Mengambil tauladan
daripada pembelajaran
Kaedah:
Pemberitahuan
Strategi :
Bahan Bantu Mengajar :
Buku teks, pensil
KBKK :
Nilai :
Mencuba, bekerjasama,
bertoleransi, menerima
dan memberi pendapat
PAK21 :
KBAT :
Peta i-Think :
Peta Bulatan
Pembelajaran Terbeza :
Pentaksiran Perbincangan dan soal jawab sepanjang kelas
Pentaksiran Formatif Sepanjang Pdp Untuk Keseluruhan Kelas (Lampiran 5)
Latihan Pengukuhan
LAMPIRAN 1
Peta I-Think : Peta Bulatan
LAMPIRAN 2
Definisi SMART Permasalahan dan aplikasi SMART dari
buku teks
Pernyataan Masalah dilema Para Pelajar
Situasi 1
Aqil memerlukan iPad untuk keperluan PdPr kerana ia lebih memudahkan untuk
proses pembelajaran. Harga iPad tersebut ialah RM1600. Dia merupakan pelajar
Tingkatan 4 dan dia meletakkan target untuk memiliki iPad tersebut sebelum
melangkah ke Tingkatan 5. Dia memulakan azamnya pada bulan Februari. Aqil
mempunyai tempoh dari bulan Februari hingga November. Dia juga mendapat duit
belanja pada tiap hari berjumlah RM10 dan dia perlu menabung RM1 - RM2 untuk
sehari. Adakah Aqil melakukan perbelanjaan berdasarkan SMART?
Situasi 2
Setiap hari para pelajar mempunyai duit belanja RM15. Pelajar perlu menetapkan apa
yang mereka ingin dan rancang perbelanjaan mereka berdasarkan SMART secara
individu.
LAMPIRAN 3
Permasalahan Aliran Tunai
LAMPIRAN 4
Latihan Pengukuhan
Lampiran 5
Pentaksiran Formatif Sepanjang Pdp Untuk Keseluruhan Kelas
BIL. ITEM SKALA
1 2 3 4 5
Pemerhatian Sepanjang kelas
Penguasaan Topik
1 Perancangan dan
Pengurusan Kewangan
Proses Pengurusan
Kewangan
Aplikasi SMART
Aliran Tunai
Nilai
1 Bertoleransi
2 Bekerjasama
3 Mencuba
4 Percayakan diri sendiri
LAMPIRAN 6
RPH D20192091714.pdf

More Related Content

What's hot

Cabang cabang falsafah
Cabang cabang falsafahCabang cabang falsafah
Cabang cabang falsafah
Kathal Paiya
 
Kumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaran
Kumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaranKumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaran
Kumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaran
pikaosman
 
Ketaksamaan peluang-pendidikan
Ketaksamaan peluang-pendidikanKetaksamaan peluang-pendidikan
Ketaksamaan peluang-pendidikan
Naim Manaf
 
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
cik noorlyda
 
Borang soal selidik
Borang soal selidikBorang soal selidik
Borang soal selidik
Zainal Mohd
 
Kod etika perguruan
Kod etika perguruanKod etika perguruan
Kod etika perguruan
Cik Sakura
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
nanisaaid
 
Panduan penulisan kajian tindakan
Panduan penulisan kajian tindakanPanduan penulisan kajian tindakan
Panduan penulisan kajian tindakan
firo HAR
 
Tujuan dan kepentingan kajian tindakan
Tujuan dan kepentingan kajian tindakanTujuan dan kepentingan kajian tindakan
Tujuan dan kepentingan kajian tindakan
Linda Salleh
 
Rancangan harian syarahan
Rancangan harian syarahanRancangan harian syarahan
Rancangan harian syarahan
syieda2012
 

What's hot (20)

Cabang cabang falsafah
Cabang cabang falsafahCabang cabang falsafah
Cabang cabang falsafah
 
Mobiliti sosial
Mobiliti sosialMobiliti sosial
Mobiliti sosial
 
Kumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaran
Kumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaranKumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaran
Kumpulan 4 strategi, pendekatan, kaedah & teknik pengajaran
 
Ketaksamaan peluang-pendidikan
Ketaksamaan peluang-pendidikanKetaksamaan peluang-pendidikan
Ketaksamaan peluang-pendidikan
 
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAHKAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
 
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
 
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpvPentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
 
Borang soal selidik
Borang soal selidikBorang soal selidik
Borang soal selidik
 
Kod etika perguruan
Kod etika perguruanKod etika perguruan
Kod etika perguruan
 
Set induksi
Set induksiSet induksi
Set induksi
 
Laporan Pelaksanaan Internship: Witch Cupboard (Asid & Alkali)
Laporan Pelaksanaan Internship: Witch Cupboard (Asid & Alkali)Laporan Pelaksanaan Internship: Witch Cupboard (Asid & Alkali)
Laporan Pelaksanaan Internship: Witch Cupboard (Asid & Alkali)
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanakPenulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
 
Panduan penulisan kajian tindakan
Panduan penulisan kajian tindakanPanduan penulisan kajian tindakan
Panduan penulisan kajian tindakan
 
Tujuan dan kepentingan kajian tindakan
Tujuan dan kepentingan kajian tindakanTujuan dan kepentingan kajian tindakan
Tujuan dan kepentingan kajian tindakan
 
Jenis-jenis ayat bahasa melayu
Jenis-jenis  ayat bahasa melayuJenis-jenis  ayat bahasa melayu
Jenis-jenis ayat bahasa melayu
 
Rancangan harian syarahan
Rancangan harian syarahanRancangan harian syarahan
Rancangan harian syarahan
 
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANGCONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
CONTOH RPH MATEMATIK MENAMBAH NILAI WANG
 
Tugasan qgj 3063 sukan berpasukan bola baling
Tugasan qgj 3063   sukan berpasukan bola balingTugasan qgj 3063   sukan berpasukan bola baling
Tugasan qgj 3063 sukan berpasukan bola baling
 

Similar to RPH D20192091714.pdf

Buku rujukan i-think_terkini_oktober
Buku rujukan i-think_terkini_oktoberBuku rujukan i-think_terkini_oktober
Buku rujukan i-think_terkini_oktober
Noraziah Badri
 
Buku rujukan program i think
Buku rujukan program i thinkBuku rujukan program i think
Buku rujukan program i think
Zuzanariah Osman
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Ida's Mustafa
 
Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)
Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)
Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)
PutraKedah1
 
Rph tambah wang
Rph tambah wangRph tambah wang
Rph tambah wang
zuelatib
 
PELAN sTRATEGIK DLP 2020.docx
PELAN sTRATEGIK DLP 2020.docxPELAN sTRATEGIK DLP 2020.docx
PELAN sTRATEGIK DLP 2020.docx
ssuser2458f1
 
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi MultimediaHuraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
zhafdiana
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAHURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
Kean Hagen
 
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
cik noorlyda
 
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematikLima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
zuhaipgm
 

Similar to RPH D20192091714.pdf (20)

Buku rujukan i-think_terkini_oktober
Buku rujukan i-think_terkini_oktoberBuku rujukan i-think_terkini_oktober
Buku rujukan i-think_terkini_oktober
 
Numerasi
NumerasiNumerasi
Numerasi
 
Buku rujukan program i think
Buku rujukan program i thinkBuku rujukan program i think
Buku rujukan program i think
 
5_6255962089618146497.pptx
5_6255962089618146497.pptx5_6255962089618146497.pptx
5_6255962089618146497.pptx
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 2
Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 2Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 2
Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 2
 
Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)
Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)
Kump4 srut6 buku kerja pengurusan kokurikulum npqel sr (1)
 
Rph tambah wang
Rph tambah wangRph tambah wang
Rph tambah wang
 
221739553 modul-pdp-matematik-tahun-5-sk-bahagian-1
221739553 modul-pdp-matematik-tahun-5-sk-bahagian-1221739553 modul-pdp-matematik-tahun-5-sk-bahagian-1
221739553 modul-pdp-matematik-tahun-5-sk-bahagian-1
 
Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 1
Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 1Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 1
Modul pdp matematik kssr tahun 5 sk bhg 1
 
PELAN sTRATEGIK DLP 2020.docx
PELAN sTRATEGIK DLP 2020.docxPELAN sTRATEGIK DLP 2020.docx
PELAN sTRATEGIK DLP 2020.docx
 
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas GrafikRPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
 
Huraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi MultimediaHuraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi Multimedia
 
Sukatan pro multimedia
Sukatan pro multimediaSukatan pro multimedia
Sukatan pro multimedia
 
sukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimediasukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimedia
 
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi MultimediaHuraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAHURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
 
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
 
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematikLima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
Lima tonggak dalam pengajaran dan pembelajaran matematik
 
Kajian tindakan qgrafik
Kajian tindakan qgrafikKajian tindakan qgrafik
Kajian tindakan qgrafik
 

RPH D20192091714.pdf

  • 1. PELAKSANAAN PENGAJARAN MATEMATIK SMP3013 SEMESTER 2 2021/2022 Rancangan Pengajaran Harian DISEDIAKAN OLEH : Nor Asiyah Binti Aminuddin (D20192091714) PENSYARAH : Dr. Murugan Rajoo
  • 2. Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan : 404 Hari : Isnin Tarikh : 5 April 2022 Masa : 8.00 a.m - 8.55 a.m Bilangan Murid : 12 orang Subjek : Matematik Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi Standard Kandungan : 10.1 Perancangan dan Pengurusan Kewangan Standard Pembelajaran : Murid akan diajar untuk: 10.1.1 Menghuraikan proses pengurusan kewangan yang berkesan Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, pelajar akan berupaya untuk : i. Menerangkan proses pengurusan kewangan yang berkesan ii. Menetapkan matlamat, menilai kedudukan kewangan, mewujudkan pelan kewangan, melaksanakan pelan kewangan dan mengkaji semula dan menyemak kemajuan dalam proses pengurusan kewangan iii. Mengaplikasikan konsep SMART melalui permasalahan yang diberi Pengetahuan sedia ada : 1) Pelajar mempunyai kemahiran menggunakan wang dalam kehidupan seharian 2) Pelajar boleh membawa keluar maklumat yang diberi daripada soalan yang diberikan Kaedah Mengajar : Perbincangan dan Kooperatif Strategi Mengajar : Memberikan permasalahan kewangan yang sebenar dan penggunaan teknologi
  • 3. Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, Peta I-Think Nilai Murni : Bertoleransi, kerjasama, yakin diri
  • 4. Fasa/ Masa Isi Kandungan AKTIVITI Strategi/Kaedah/BBM/ KBKK/Nilai/PAK21/ KBAT/Peta i-Think/ Pembelajaran Terbeza Peranan Guru Peranan Murid Set Pengenalan (5 minit) Membincangkan perkara yang perlu di dalam kehidupan dan cara untuk mendapatkan wang 1. Membincangkan perkara perkara yang diperlukan di dalam kehidupan. 2. Langkah untuk memperoleh wang/pendapatan 3. Menerangkan proses pengurusan kewangan 1. Menyatakan apa yang diperlukan di dalam kehidupan dari kefahaman dan pendapat murid 2. Memberikan idea untuk menjana pendapatan atau mendapatkan wang 3. Menyenaraikan proses pengurusan kewangan Kaedah : Perbincangan, penerangan Strategi : Menarik minat murid untuk memberikan pendapat Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, marker dan papan putih KBKK : Menjana idea dan berfikiran secara kreatif dan kritis Nilai : Kreatif, yakin diri PAK21 : Penggunaan iThink (Lampiran 1) KBAT : Peta i-Think : Peta Bulatan
  • 5. Set Perkembangan 1 (20 minit) Lampiran 2 Penerangan SMART 1. Bertanya secara umum mengenai kefahaman murid mengenai SMART 2. Menjelaskan maksud SMART 3. Memberikan permasalahan berdasarkan buku teks 4. Memberikan situasi dalam kehidupan sebenar murid 1. Berkongsi idea kefahaman mengenai SMART 2. Menyelesaikan situasi yang diberi dan nyatakan sebab Kaedah : Perbincangan, bimbingan Strategi : Memberikan situasi yang sering dilalui oleh murid Bahan Bantu Mengajar : Pernyataan masalah dalam kehidupan seharian KBKK : Menganalisis, mengaplikasi Nilai : Mencuba, memahami situasi dalam kehidupan sebenar PAK21 : KBAT : Mentafsir pernyataan berdasarkan pernyataan yang diberi Peta i-Think :
  • 6. Set Perkembangan 2 (25 minit) Aliran tunai (Lampiran 3) 1. Menerangkan perbezaan pendapatan dan perbelanjaan 2. Menyatakan formula aliran tunai : Aliran tunai = Jumlah pendapatan - Jumlah perbelanjaan 3. Menerangkan maksud aliran tunai positif dan aliran tunai negatif 4. Melakukan latihan 1. Membezakan aliran pendapatan dan perbelanjaan 2. Mengaplikasikan formula aliran tunai 3. Menerangkan aliran tunai yang diperolehi positif atau negatif beserta sebab Kaedah : Bimbingan, perbincangan Strategi : Penggunaan perkataan dan ayat yang paling mudah Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks, marker pen, papan putih, buku latihan KBKK : Menganalisis, mengaplikasi, menerangkan sebab Nilai : Mencuba, berfikiran kritis PAK21 : KBAT : Menganalisis maklumat yang diberi, mengaplikasi teori Peta i-Think :
  • 7. Set Penutup (5 minit) Rumusan : 1. Menyatakan proses pengurusan kewangan 2.Menyatakan maksud SMART 3. Pengajaran daripada aliran tunai positif dan aliran tunai negatif 4. Memberikan latihan pengukuhan (Lampiran 4) Lampiran 6 https://www.canva.com/d esign/DAE8_Fw2Arw/Z QAZEBOsGmo0AjIfGK 0szQ/view?utm_content= DAE8_Fw2Arw&utm_ca mpaign=designshare&ut m_medium=link&utm_s ource=publishsharelink 1. Menyatakan proses pengurusan kewangan 2. Mengulang semula maksud SMART 3. Pelajaran dan pengajaran yang diperolehi dari keseluruhan kelas dan boleh dijadikan sebagai peringatan 4.Memberikan latihan pengukuhan dan memberikan tarikh penghantaran 1. Menyenaraikan proses pengurusan kewangan 2. Menyatakan maksud SMART 3. Mencatat latihan yang diberikan dan tarikh penghantaran 5. Mengambil tauladan daripada pembelajaran Kaedah: Pemberitahuan Strategi : Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, pensil KBKK : Nilai : Mencuba, bekerjasama, bertoleransi, menerima dan memberi pendapat PAK21 : KBAT : Peta i-Think : Peta Bulatan Pembelajaran Terbeza :
  • 8. Pentaksiran Perbincangan dan soal jawab sepanjang kelas Pentaksiran Formatif Sepanjang Pdp Untuk Keseluruhan Kelas (Lampiran 5) Latihan Pengukuhan
  • 9. LAMPIRAN 1 Peta I-Think : Peta Bulatan
  • 10. LAMPIRAN 2 Definisi SMART Permasalahan dan aplikasi SMART dari buku teks
  • 11. Pernyataan Masalah dilema Para Pelajar Situasi 1 Aqil memerlukan iPad untuk keperluan PdPr kerana ia lebih memudahkan untuk proses pembelajaran. Harga iPad tersebut ialah RM1600. Dia merupakan pelajar Tingkatan 4 dan dia meletakkan target untuk memiliki iPad tersebut sebelum melangkah ke Tingkatan 5. Dia memulakan azamnya pada bulan Februari. Aqil mempunyai tempoh dari bulan Februari hingga November. Dia juga mendapat duit belanja pada tiap hari berjumlah RM10 dan dia perlu menabung RM1 - RM2 untuk sehari. Adakah Aqil melakukan perbelanjaan berdasarkan SMART? Situasi 2 Setiap hari para pelajar mempunyai duit belanja RM15. Pelajar perlu menetapkan apa yang mereka ingin dan rancang perbelanjaan mereka berdasarkan SMART secara individu.
  • 14. Lampiran 5 Pentaksiran Formatif Sepanjang Pdp Untuk Keseluruhan Kelas BIL. ITEM SKALA 1 2 3 4 5 Pemerhatian Sepanjang kelas Penguasaan Topik 1 Perancangan dan Pengurusan Kewangan Proses Pengurusan Kewangan Aplikasi SMART Aliran Tunai Nilai 1 Bertoleransi 2 Bekerjasama 3 Mencuba 4 Percayakan diri sendiri