SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
REGJIMI KOMUNIST NË SHQIPËRI
Klea Vyshka, Xhesika Banushi, Erinda Dane, Daniela Hasani, Linda
Bardha.
Një shqipëtar, sa gjysma
e botës.. dy
shqipëtarë, asgjë !
Çfarë na priste pas
luftës së dytë
botërore?
Sunduesit e rinj tË ShqipËrise
trashËguan njË vend
jashtËzakonisht tË varfËr, tË
persekutuar nga
analfabetizmi, gjakmarrja
fisnore, shumllojshmËria e
sËmundjeve epidemike dhe
mungesa fantastike e tË
drejtave mË themelore civile
dhe qytetare. PËr eliminimin e
tyre komunistËt ndËrmorËn
njË program radikal
modernizimi qË synonte
pavarËsinË sociale dhe
ekonomike tË ShqipËrisË, si
njË suplementim tË reformave
tË filluara qysh nga Shpallja e
PavarËsisË nË VlorË mË 1912
ATA I PRISTE URIA, MJERIMI DHE ANALFABETIZMI I
SHQIPTARËVE
Akti i parË i qeverisË sË re ishte ajo e
njË reforme agrare pa kompromis.
Tokat e bejlerve dhe agallarËve u
ndanË nË ngastra mË tË vogla dhe i'u
dhanË atyre fshatarËve qË ose nuk
kishin tokË, ose qË deri nË atË kohË
kishin shËrbyer si sejmenË dhe
bujkrobËr. Kjo masË theu gjithashtu
dhe bazËn fuqimore tË klasËs sË
bejlerËve. PËr mË tepËr, qeveria
shtetËzoi industrinË, bankat dhe gjithË
kapitalin tregtar dhe tË huaj nË vend.
Pak kohË mbas reformËs agrare filloi
kolektivizimi i tokËs, proces i cili
mbaroi nË 1967. Si rezultat, fshatarËsia
humbi tokËn qË i'u dha nË fund
tË LuftËs sË DytË
BotËrore. Socializmi nËn udhËheqjen
e Enver HoxhËs u pËrhap nË zonat e
thella malore dhe pËr pasojË
shkaterroi institucionin e vjetËr
tradicional tË kanunit, lidhjet e ngurta
fisnore dhe strukturËn patriarkale tË
familjes.
POR JO ÇDO GJË
ISHTE ASHTU SIÇ
DUKEJ…
Mihal Zallari,Foto Bala, Musa Dizdari,Mustafa Grablleshi,Xhavit
Mehilli, Sami Repishti, Tahir Hoxha, Arshi Pipa, Kasem Malaj, Beqir
Haçi, Riza Shtylla, Hasan Rami, Petro Marko, PjetËr Arbnori, Fiqiri
Llagami, Reshat Asllani, Gjergj Komnino, Shaqir Trimi, Halit
Selfo, Akile Tasi, PjetËr Gjini, Agim Musta, Hekuran Zhiti, Visar
Zhiti, Uran Kalakula, Mustafa Cara, Beqir Ajazi, Llazar
Papapostoli, Osman Bishqemi, Tanush Kaso, Astrit
Delvina, Xhemal Alimehmeti, Koço Llukani, Xhemal
Belegu, Abdurahman Kreshpa, Osman Visha, Argjend Goci, Haxhi
Goci, Beqir Xhepa, Xhevat Bujari, Martin Camaj, Mitrush
Kuteli, Maksen Bundo, Pirro Kuqi, Luan Myftiu, Gaqo Peçi, Sali
Doko, Baftjar Ndreu, Xheladin Ndreu, Selman Ndreu, Lazem
Ndreu, Rexhep Ndreu, Irfan Ndreu, Rizahi Ndreu, Halit
Ndreu, Sherif Merdani, Leonard Prifti, Veniamin Dashi
T burgosur padrejt sisht
GJERGJ KOKOSHI
XHEVAT KORÇA
MIRASH IVANAJ
SHASIVAR
ISLAMI
HIQMET RROSHI
SULEJMAN
LLESHI
T vdekur n
burg nga
torturat:
TË PUSHKATUAR
Muntaz Kokalari
Lindi nË GjirokastËr mË 1896, ndËrsa studimet pedagogjike i kreu nË Turqi. Si pjesËmarrËs nË revolucionin e
qershorit u burgos 4 vjet nga regjimi i asaj kohe. Themeluesi i “MesagjerisË shqiptare”. Pushkatohet pa gjyq
mË
12 nËntor 1944.
Vesim Kokalari
Lindi nË GjirokastËr mË 1898. NË vitin 1932 ishte pjesËmarrËs nË lËvizjen e VlorËs, ku dËnohet 10 vjet burg. NË
vitin 1943 themeloi shtËpinË botuese ku botoi disa kryevepra botËrore. Vesimi u pushkatua mË 12 nËntor
1944 pa gjyq.
Musine Kokalari
Lindur nË GjirokastËr mË 1917. Kryen studimet e larta pËr gjuhË letËrsi nË RomË. Arrestohet nË nËntor
1944, por lirohet. MË 1945 arrestohet si kryetare e grupit Social Demokrat, DËnohet 20 vjet dhe vdes nË
internim
Sabiha Kasimati
Lindur nË Ankara tË TurqisË mË 1912. Akuzoi Enver HoxhËn publikisht si diktator e mË pas nË 1951 me grupin e
hedhjes sË bombËs nË ambasadËn sovjetike, ajo u dËnua me pushkatim si bashkËpunËtore.
Lef Nosi
Lindi nË Elbasan mË 1891. Pasi kryen studimet e larta nË filozofi e letËrsi ai bËhet botues dhe drejtor i revistËs
politiko-letrare “Tomorri”. Arrestohet nË vitin 1945 dhe dËnohet me pushkatim.
Kol Tomara
Lindur nË Devoll mË 1887. MË 1907 ËshtË sekretar i shoqËrisË “Besa-Besa” nË Boston dhe mË 1915 sekretar i
“VatrËs”. MË 1924 ai ËshtË anËtar i AsamblesË Kushtetuese. MË 14 prill 1945 dËnohet me pushkatim.
PËr sigurimin e mjeteve financiare dhe
teknologjike, si dhe pËr financime
ushtarake dhe politike, ShqipËria
aderoi nË kampin komunist me
JugosllavinË (1944-48), BRSS (1948-61)
dhe KinËn (1961-78).
Ekonomikisht, ShqipËria pËrfitoi sË
tepËrmi nga kËto aleanca. Qindra
milionË dollarË u investuan nË
industrinË e rendË dhe mekanizmin e
mjeteve tË prodhimit. Me mijËra
kËshilltare dhe specialistË erdhËn nË
ShqipËri pËr tË mbikqyrur zhvillimin e
ekonomisË. PËr pasojË, popullsia
shqiptare doli nga errËsira
shumËshekullore dhe pËr disa kohË
mundi tË gËzonte njË standard
relativisht tË lartË jetese.
Politikisht, Hoxha u zhgenjye me
aleatËt e tij komunistË dhe u nda me
secilin prej tyre, duke i akuzuar pËr
tradhti ideologjike ndaj kauzËs sË
proletariatit dhe paqËsim me
PerËndimin kapitalist. E izoluar nga
PerËndimi dhe Lindja sË
bashku, ShqipËria adoptoi kursin e
ndËrtimit tË socializmit "me forcat e
veta" duke u pozicionuar si vendi i
vetËm stalinist nË gjithË bllokun
komunist.
MIQËSIA SHQIPTARO-
SOVJETIKE
SHQIPËRIA ATEISTE
Ata qË kritikonin PartinË dhe
drejtuesit e shtetit nË veprat e
tyre, qoftË
kulturore, editoriale, ose thjesht
propagandistike pËrjashtoheshin
nga puna, burgoseshin nË kampe
tË punËs sË detyrueshme ose
thjesht ekzekutoheshin. UdhËtimi
jashtË shtetit ishte i ndaluar pËr
tË gjithË pËrveç atyreve qË
shkonin me punË ose sponsorizim
shtetËror. NË 1967 praktikimi
fetar u ndalua pasi udhËheqja e
shikonte fenË si njË institucion
feudal mesjetar qË pengonte
bashkimin dhe pËrparimin
kombËtar. Vendet e kultit u
mbyllen dhe nË shume raste ose u
shkatËrruan ose u kthyen nË
shtËpi pËr veprimtari rinore.
ShpËtuan vetËm ato qË pËrbËnin
pasuri kulturore si Xhamia e
Ethem Beut nË qËndËr tË TiranËs.
RËNIA E KOMUNIZMIT
Mbas vdekjes sË Enver HoxhËs mË 1985, zËvendËsuesi i tij, Ramiz
Alia, u pËrpoq ta ruante strukturËn e sistemit ekzistues, por nË tË
njËjtËn kohË tentoi tË implementonte reforma, nË mËnyrË qË tË
revitalizonte ekonominË qË nË atË kohË po bËnte nË vend numero.
Si rezultat ai lejoi investime nga firma tË huaja nË ShqipËri dhe
shtoi marrËdhËniet diplomatike me vendet PerËndimore.
SidoqoftË me rËnien e komunizmit nË EvropËn Lindore nË
vitin 1989, shumË segmente tË shoqËrise shqiptare filluan nja
aktivizim politik mË tË vendosur dhe filluan agjitimin kundËr
qeverisË. Grupet mË aktive ishin ato mË tË zhgËnjyerat
intelektualËt dhe rinia studentore. NË pËrgjigje tË kËrkesave tË tyre
Ramiz Alia u dha shqiptarËve (Minoritetit) tË drejtËn pËr udhËtim
jashËte shtetit, zbuti fuqitË ekzekutive tË Sigurimit, adoptoi disa
masa tË ekonomisË sË lirË. NË dhjetor tË 1990 Alia legalizoi krijimin
e partive politike, kjo sinjalizoi fundin e monopolit komunist mbi
ekzekutivin.
HISTORITË E TRISHTA TË
KOMUNIZMIT SOT NUK
PËRSËRITEN KURRË MË!

More Related Content

What's hot

Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr
 
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNISTDESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
elvakastrati
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca
 
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Eriona Mustafa
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
Arlinda
 
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Denisa Caushi
 

What's hot (20)

Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
 
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
 
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNISTDESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
 
Jeronim De Rada
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
 
shkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
 
Huazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipeHuazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipe
 
Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
 
Metalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe JometaletMetalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe Jometalet
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 
Zbatimet e valeve ne teknik dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e valeve ne teknik dhe ne jeten e perditshmeZbatimet e valeve ne teknik dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e valeve ne teknik dhe ne jeten e perditshme
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
 
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tijRegjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
Regjimi komunist ne Shqiperi dhe kundershtimi i tij
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
 

Similar to Regjimi komunist në shqipëri

Mr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE
Mr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTAREMr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE
Mr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE
Marjan DODAJ
 
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Ardit Bido
 
Kongresi i lipovicës
Kongresi i lipovicësKongresi i lipovicës
Kongresi i lipovicës
argjen
 
Shqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve te
Shqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve teShqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve te
Shqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve te
Ilir Koci
 

Similar to Regjimi komunist në shqipëri (20)

100 vjet shtet shqiptarr
100 vjet shtet shqiptarr100 vjet shtet shqiptarr
100 vjet shtet shqiptarr
 
Mr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE
Mr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTAREMr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE
Mr. Ukshin HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE
 
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIKShqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
 
PKSH
PKSHPKSH
PKSH
 
Abdyl frashëri, jeta dhe veprimtaria
Abdyl frashëri, jeta dhe veprimtariaAbdyl frashëri, jeta dhe veprimtaria
Abdyl frashëri, jeta dhe veprimtaria
 
Dy Drinat #15
Dy Drinat #15Dy Drinat #15
Dy Drinat #15
 
Letersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
 
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
 
Kurre mos harroni 6 Shkurtin 1967 nga Fritz Radovani.pdf
Kurre mos harroni 6 Shkurtin 1967 nga Fritz Radovani.pdf Kurre mos harroni 6 Shkurtin 1967 nga Fritz Radovani.pdf
Kurre mos harroni 6 Shkurtin 1967 nga Fritz Radovani.pdf
 
Albumi I opozitareve te regjimit komunist.pptx
Albumi I opozitareve te  regjimit komunist.pptxAlbumi I opozitareve te  regjimit komunist.pptx
Albumi I opozitareve te regjimit komunist.pptx
 
Fritz Radovani 1941 - 2011 Nje Rrëfé mbi Shqipni
Fritz Radovani 1941 - 2011 Nje Rrëfé mbi ShqipniFritz Radovani 1941 - 2011 Nje Rrëfé mbi Shqipni
Fritz Radovani 1941 - 2011 Nje Rrëfé mbi Shqipni
 
Kongresi i lipovicës
Kongresi i lipovicësKongresi i lipovicës
Kongresi i lipovicës
 
Dy drinat 17 2015
Dy drinat 17 2015Dy drinat 17 2015
Dy drinat 17 2015
 
Dhuna gjate regjimit komunist.pdf
Dhuna gjate regjimit komunist.pdfDhuna gjate regjimit komunist.pdf
Dhuna gjate regjimit komunist.pdf
 
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRONga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
Nga Fritz Radovani SHQIPNI, QENDRO
 
Dy Drinat #14
Dy Drinat #14Dy Drinat #14
Dy Drinat #14
 
Gjergj Fishta
Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj Fishta
 
Shqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve te
Shqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve teShqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve te
Shqiperia e 23 burgjeve dhe 48 kampeve te
 
PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI" PROJEKT"HISTORI"
PROJEKT"HISTORI"
 
Myzeqeja
MyzeqejaMyzeqeja
Myzeqeja
 

Regjimi komunist në shqipëri

 • 1. REGJIMI KOMUNIST NË SHQIPËRI Klea Vyshka, Xhesika Banushi, Erinda Dane, Daniela Hasani, Linda Bardha.
 • 2. Një shqipëtar, sa gjysma e botës.. dy shqipëtarë, asgjë !
 • 3. Çfarë na priste pas luftës së dytë botërore? Sunduesit e rinj tË ShqipËrise trashËguan njË vend jashtËzakonisht tË varfËr, tË persekutuar nga analfabetizmi, gjakmarrja fisnore, shumllojshmËria e sËmundjeve epidemike dhe mungesa fantastike e tË drejtave mË themelore civile dhe qytetare. PËr eliminimin e tyre komunistËt ndËrmorËn njË program radikal modernizimi qË synonte pavarËsinË sociale dhe ekonomike tË ShqipËrisË, si njË suplementim tË reformave tË filluara qysh nga Shpallja e PavarËsisË nË VlorË mË 1912
 • 4. ATA I PRISTE URIA, MJERIMI DHE ANALFABETIZMI I SHQIPTARËVE
 • 5. Akti i parË i qeverisË sË re ishte ajo e njË reforme agrare pa kompromis. Tokat e bejlerve dhe agallarËve u ndanË nË ngastra mË tË vogla dhe i'u dhanË atyre fshatarËve qË ose nuk kishin tokË, ose qË deri nË atË kohË kishin shËrbyer si sejmenË dhe bujkrobËr. Kjo masË theu gjithashtu dhe bazËn fuqimore tË klasËs sË bejlerËve. PËr mË tepËr, qeveria shtetËzoi industrinË, bankat dhe gjithË kapitalin tregtar dhe tË huaj nË vend. Pak kohË mbas reformËs agrare filloi kolektivizimi i tokËs, proces i cili mbaroi nË 1967. Si rezultat, fshatarËsia humbi tokËn qË i'u dha nË fund tË LuftËs sË DytË BotËrore. Socializmi nËn udhËheqjen e Enver HoxhËs u pËrhap nË zonat e thella malore dhe pËr pasojË shkaterroi institucionin e vjetËr tradicional tË kanunit, lidhjet e ngurta fisnore dhe strukturËn patriarkale tË familjes.
 • 6. POR JO ÇDO GJË ISHTE ASHTU SIÇ DUKEJ…
 • 7. Mihal Zallari,Foto Bala, Musa Dizdari,Mustafa Grablleshi,Xhavit Mehilli, Sami Repishti, Tahir Hoxha, Arshi Pipa, Kasem Malaj, Beqir Haçi, Riza Shtylla, Hasan Rami, Petro Marko, PjetËr Arbnori, Fiqiri Llagami, Reshat Asllani, Gjergj Komnino, Shaqir Trimi, Halit Selfo, Akile Tasi, PjetËr Gjini, Agim Musta, Hekuran Zhiti, Visar Zhiti, Uran Kalakula, Mustafa Cara, Beqir Ajazi, Llazar Papapostoli, Osman Bishqemi, Tanush Kaso, Astrit Delvina, Xhemal Alimehmeti, Koço Llukani, Xhemal Belegu, Abdurahman Kreshpa, Osman Visha, Argjend Goci, Haxhi Goci, Beqir Xhepa, Xhevat Bujari, Martin Camaj, Mitrush Kuteli, Maksen Bundo, Pirro Kuqi, Luan Myftiu, Gaqo Peçi, Sali Doko, Baftjar Ndreu, Xheladin Ndreu, Selman Ndreu, Lazem Ndreu, Rexhep Ndreu, Irfan Ndreu, Rizahi Ndreu, Halit Ndreu, Sherif Merdani, Leonard Prifti, Veniamin Dashi T burgosur padrejt sisht
 • 8. GJERGJ KOKOSHI XHEVAT KORÇA MIRASH IVANAJ SHASIVAR ISLAMI HIQMET RROSHI SULEJMAN LLESHI T vdekur n burg nga torturat:
 • 9. TË PUSHKATUAR Muntaz Kokalari Lindi nË GjirokastËr mË 1896, ndËrsa studimet pedagogjike i kreu nË Turqi. Si pjesËmarrËs nË revolucionin e qershorit u burgos 4 vjet nga regjimi i asaj kohe. Themeluesi i “MesagjerisË shqiptare”. Pushkatohet pa gjyq mË 12 nËntor 1944. Vesim Kokalari Lindi nË GjirokastËr mË 1898. NË vitin 1932 ishte pjesËmarrËs nË lËvizjen e VlorËs, ku dËnohet 10 vjet burg. NË vitin 1943 themeloi shtËpinË botuese ku botoi disa kryevepra botËrore. Vesimi u pushkatua mË 12 nËntor 1944 pa gjyq. Musine Kokalari Lindur nË GjirokastËr mË 1917. Kryen studimet e larta pËr gjuhË letËrsi nË RomË. Arrestohet nË nËntor 1944, por lirohet. MË 1945 arrestohet si kryetare e grupit Social Demokrat, DËnohet 20 vjet dhe vdes nË internim Sabiha Kasimati Lindur nË Ankara tË TurqisË mË 1912. Akuzoi Enver HoxhËn publikisht si diktator e mË pas nË 1951 me grupin e hedhjes sË bombËs nË ambasadËn sovjetike, ajo u dËnua me pushkatim si bashkËpunËtore. Lef Nosi Lindi nË Elbasan mË 1891. Pasi kryen studimet e larta nË filozofi e letËrsi ai bËhet botues dhe drejtor i revistËs politiko-letrare “Tomorri”. Arrestohet nË vitin 1945 dhe dËnohet me pushkatim. Kol Tomara Lindur nË Devoll mË 1887. MË 1907 ËshtË sekretar i shoqËrisË “Besa-Besa” nË Boston dhe mË 1915 sekretar i “VatrËs”. MË 1924 ai ËshtË anËtar i AsamblesË Kushtetuese. MË 14 prill 1945 dËnohet me pushkatim.
 • 10. PËr sigurimin e mjeteve financiare dhe teknologjike, si dhe pËr financime ushtarake dhe politike, ShqipËria aderoi nË kampin komunist me JugosllavinË (1944-48), BRSS (1948-61) dhe KinËn (1961-78). Ekonomikisht, ShqipËria pËrfitoi sË tepËrmi nga kËto aleanca. Qindra milionË dollarË u investuan nË industrinË e rendË dhe mekanizmin e mjeteve tË prodhimit. Me mijËra kËshilltare dhe specialistË erdhËn nË ShqipËri pËr tË mbikqyrur zhvillimin e ekonomisË. PËr pasojË, popullsia shqiptare doli nga errËsira shumËshekullore dhe pËr disa kohË mundi tË gËzonte njË standard relativisht tË lartË jetese. Politikisht, Hoxha u zhgenjye me aleatËt e tij komunistË dhe u nda me secilin prej tyre, duke i akuzuar pËr tradhti ideologjike ndaj kauzËs sË proletariatit dhe paqËsim me PerËndimin kapitalist. E izoluar nga PerËndimi dhe Lindja sË bashku, ShqipËria adoptoi kursin e ndËrtimit tË socializmit "me forcat e veta" duke u pozicionuar si vendi i vetËm stalinist nË gjithË bllokun komunist. MIQËSIA SHQIPTARO- SOVJETIKE
 • 11. SHQIPËRIA ATEISTE Ata qË kritikonin PartinË dhe drejtuesit e shtetit nË veprat e tyre, qoftË kulturore, editoriale, ose thjesht propagandistike pËrjashtoheshin nga puna, burgoseshin nË kampe tË punËs sË detyrueshme ose thjesht ekzekutoheshin. UdhËtimi jashtË shtetit ishte i ndaluar pËr tË gjithË pËrveç atyreve qË shkonin me punË ose sponsorizim shtetËror. NË 1967 praktikimi fetar u ndalua pasi udhËheqja e shikonte fenË si njË institucion feudal mesjetar qË pengonte bashkimin dhe pËrparimin kombËtar. Vendet e kultit u mbyllen dhe nË shume raste ose u shkatËrruan ose u kthyen nË shtËpi pËr veprimtari rinore. ShpËtuan vetËm ato qË pËrbËnin pasuri kulturore si Xhamia e Ethem Beut nË qËndËr tË TiranËs.
 • 12. RËNIA E KOMUNIZMIT Mbas vdekjes sË Enver HoxhËs mË 1985, zËvendËsuesi i tij, Ramiz Alia, u pËrpoq ta ruante strukturËn e sistemit ekzistues, por nË tË njËjtËn kohË tentoi tË implementonte reforma, nË mËnyrË qË tË revitalizonte ekonominË qË nË atË kohË po bËnte nË vend numero. Si rezultat ai lejoi investime nga firma tË huaja nË ShqipËri dhe shtoi marrËdhËniet diplomatike me vendet PerËndimore. SidoqoftË me rËnien e komunizmit nË EvropËn Lindore nË vitin 1989, shumË segmente tË shoqËrise shqiptare filluan nja aktivizim politik mË tË vendosur dhe filluan agjitimin kundËr qeverisË. Grupet mË aktive ishin ato mË tË zhgËnjyerat intelektualËt dhe rinia studentore. NË pËrgjigje tË kËrkesave tË tyre Ramiz Alia u dha shqiptarËve (Minoritetit) tË drejtËn pËr udhËtim jashËte shtetit, zbuti fuqitË ekzekutive tË Sigurimit, adoptoi disa masa tË ekonomisË sË lirË. NË dhjetor tË 1990 Alia legalizoi krijimin e partive politike, kjo sinjalizoi fundin e monopolit komunist mbi ekzekutivin.
 • 13. HISTORITË E TRISHTA TË KOMUNIZMIT SOT NUK PËRSËRITEN KURRË MË!