Ratio, Rate & Unit Rate Rate or ratio  – a comparison of two items Ex.   The ratio of smiley-faces to hearts is: 2) Unit rate or cost  – when one of the numbers equals 1  Ex.  2:1
Ex 1: Find the unit rate or unit price. A) B) = 25 mi/hour = $.60/can
Find the total amount using the unit rate. $5.25 per hour for 7 hours $6.32 per hour for 5 hours 5.25 x 7 = $36.75 6.32 x 5 = $31.60
Ex 2: Find the unit rate, then solve. A) A 2 lb. package of candy costs $3.98; a 3 lb. package costs $5.67. Which is a better buy? $1.89/lb. is cheaper than $1.99/lb., so the 3 lb. package is a better buy.

Ratio and Unit Rates

  • 1.
    Ratio, Rate &Unit Rate Rate or ratio – a comparison of two items Ex. The ratio of smiley-faces to hearts is: 2) Unit rate or cost – when one of the numbers equals 1 Ex. 2:1
  • 2.
    Ex 1: Findthe unit rate or unit price. A) B) = 25 mi/hour = $.60/can
  • 3.
    Find the totalamount using the unit rate. $5.25 per hour for 7 hours $6.32 per hour for 5 hours 5.25 x 7 = $36.75 6.32 x 5 = $31.60
  • 4.
    Ex 2: Findthe unit rate, then solve. A) A 2 lb. package of candy costs $3.98; a 3 lb. package costs $5.67. Which is a better buy? $1.89/lb. is cheaper than $1.99/lb., so the 3 lb. package is a better buy.