Pronoms personnels et indicatif présent
Persoonapronominit ja indikatiivi preesens

              18 mars 2012
           18. maaliskuu 2012

            Benoît Bourbeau
Plan/ohjelma
Pronoms personnels/persoonapronominit
   Conjugaisons/verbien taivutukset
Pronoms personnels/persoonapronominit
En finnois, vous devez utiliser les pronoms
 personnels à la troisième personne. Les pronoms
 personnels à la première et à la deuxième personne
 sont facultatifs.
Olette pakko käyttää kolmen persoonan
 persoonapronominit. Yhden ja kahden persoonan
 pronominit ovat vallinaiset.
Pronoms personnels/persoonapronominit

                      Singulier/yksikkö   Pluriel/monikko


     1ère personne/
     1. persoona      Minä                Me
     2e personne/
     2. persoona      Sinä                Te
     3e personne/
     3. persoona      Hän/se              He/ne
Conjugaisons/verbien taivutukset
        Abréviations/lyhenteet
     Personne = p. / persoona = p.
     Singulier = s. / yksikkö = y.
     Pluriel = pl. / monikko = m.
       Radical = r. / vartalo = v.
Conjugaisons/verbien taivutukset
            1er groupe/1. tyyppi
  Verbes se terminant avec deux voyelles
    Verbeissa on kaksi vokaalia lopussa
         Par exemple/esimerkiksi:
Antaa (donner), puhua (parler), sanoa (dire)
   Radical = infinitif – dernière voyelle
  Vartalo = infinitiivi – viimeinen vokaali
Conjugaisons/verbien taivutukset
                 1er groupe
               1 p. s. = r. + n.
               2 p. s. = r. + t.
       3 p. s. = r. + dernière voyelle.
            1 p. pl. = r. + mme.
             2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
Conjugaisons/verbien taivutukset
                 1. tyyppi
             1 p. y. = v. + n.
              2 p. y. = v. + t.
     3 p. y. = v. + viimeinen vokaali.
           1 p. m. = v. + mme.
            2 p. m. = v. + tte.
 3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
Conjugaisons/verbien taivutukset
 Par exemple/esimerkiksi: puhua (parler)
   1ère p. s./1. p. y.: Puhu/a → puhun
    2e p. s./2. p. y.: Puhu/a → puhut
  3e p. s./3. p. y.: Puhu/a → hän puhuu
 1ère p. pl./1. p. m.: Puhu/a → puhumme
   2e p. pl./2. p. m.: Puhu/a → puhutte
 3e p. pl./3. p. m.: Puhu/a → he puhuvat
Conjugaisons/verbien taivutukset
  Par exemple/esimerkiksi: sanoa (dire)
   1ère p. s./1. p. y.: Sano/a → sanon
     2e p. s./2. p. y.: Sano/a → sanot
  3e p. s./3. p. y.: Sano/a → hän sanoo
 1ère p. pl./1. p. m.: Sano/a → sanomme
   2e p. pl./2. p. m.: Sano/a → sanotte
 3e p. pl./3. p. m.: Sano/a → he sanovat
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: kysyä (questionner)
     1ère p. s./1. p. y.: Kysy/ä → kysyn
      2e p. s./2. p. y.: Kysy/ä → kysyt
    3e p. s./3. p. y.: Kysy/ä → hän kysyy
  1ère p. pl./1. p. m.: Kysy/ä → kysymme
    2e p. pl./2. p. m.: Kysy/ä → kysytte
   3e p. pl./3. p. m.: Kysy/ä → he kysyvät
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: säilöä (mettre en conserve)
         1ère p. s./1. p. y.: Säilö/ä → säilön
          2e p. s./2. p. y.: Säilö/ä → säilöt
       3e p. s./3. p. y.: Säilö/ä → hän säilöö
      1ère p. pl./1. p. m.: Säilö/ä → säilömme
        2e p. pl./2. p. m.: Säilö/ä → säilötte
      3e p. pl./3. p. m.: Säilö/ä → he säilövät
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: kaivaa (creuser)
   1ère p. s./1. p. y.: Kaiva/a → kaivan
    2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a → kaivat
  3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a → hän kaivaa
1ère p. pl./1. p. m.: Kaiva/a → kaivamme
  2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a → kaivatte
 3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a → he kaivavat
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: kaivaa (creuser)
   1ère p. s./1. p. y.: Kaiva/a → kaivan
    2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a → kaivat
  3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a → hän kaivaa
1ère p. pl./1. p. m.: Kaiva/a → kaivamme
  2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a → kaivatte
 3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a → he kaivavat
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu: antaa
                  (donner)
     1ère p. s./1. p. y.: Anta/a → annan
      2e p. s./2. p. y.: Anta/a → annat
    3e p. s./3. p. y.: Anta/a → hän antaa
  1ère p. pl./1. p. m.: Anta/a → annamme
    2e p. pl./2. p. m.: Anta/a → annatte
   3e p. pl./3. p. m.: Anta/a → he antavat
Conjugaisons/verbien taivutukset
       2e groupe (verbes en da/dä)
              1 p. s. = r. + n.
               2 p. s. = r. + t.
                 3 p. s. = r.
            1 p. pl. = r. + mme.
             2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
        Radical = Infinitif – da/dä
Conjugaisons/verbien taivutukset
       2e groupe (verbes en da/dä)
              1 p. s. = r. + n.
               2 p. s. = r. + t.
                 3 p. s. = r.
            1 p. pl. = r. + mme.
             2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
        Radical = Infinitif – da/dä
Conjugaisons/verbien taivutukset
         2. tyyppi (da/dä verbit)
             1 p. y. = v. + n.
              2 p. y. = v. + t.
                3 p. y. = v.
           1 p. m. = v. + mme.
            2 p. m. = v. + tte.
 3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
       Vartalo = Infinitiivi – da/dä
Conjugaisons/verbien taivutukset
 Par exemple/esimerkiksi: juoda (boire)
    1ère p. s./1. p. y.: Juo/da → juon
     2e p. s./2. p. y.: Juo/da → juot
    3e p. s./3. p. y.: Juo/da → hän juo
  1ère p. pl./1. p. m.: Juo/da → juomme
    2e p. pl./2. p. m.: Juo/da → juotte
  3e p. pl./3. p. m.: Juo/da → he juovat
Conjugaisons/verbien taivutukset
   Exception/poikkeus: nähdä (voir)
   1ère p. s./1. p. y.: Näh/dä → näen
     2e p. s./2. p. y.: Näh/dä → näet
  3e p. s./3. p. y.: Näh/dä → hän näkee
 1ère p. pl./1. p. m.: Näh/dä → näemme
   2e p. pl./2. p. m.: Näh/dä → näette
 3e p. pl./3. p. m.: Näh/dä → he näkevät
Conjugaisons/verbien taivutukset
    Exception/poikkeus: tehdä (faire)
     1ère p. s./1. p. y.: Teh/dä → teen
      2e p. s./2. p. y.: Teh/dä → teet
   3e p. s./3. p. y.: Teh/dä → hän tekee
  1ère p. pl./1. p. m.: Teh/dä → teemme
    2e p. pl./2. p. m.: Teh/dä → teette
  3e p. pl./3. p. m.: Teh/dä → he tekevät
Conjugaisons/verbien taivutukset
         3e groupe (consonne + a/ä)
               1 p. s. = r. + en.
               2 p. s. = r. + et.
               3 p. s. = r. + ee.
            1 p. pl. = r. + emme.
              2 p. pl. = r. + ette.
3 p. pl. = r. + evat/evät (harmonie vocalique).
    Radical = infinitif – consonne + a/ä.
Conjugaisons/verbien taivutukset
       3. tyyppi (konsonantti + a/ä)
             1 p. y. = v. + en.
             2 p. y. = v. + et.
             3 p. y. = v. + ee.
           1 p. m. = v. + emme.
            2 p. m. = v. + ette.
3 p. m. = v. + evat/evät (vokaaliharmonia).
 Vartalo = infinitiivi – konsonantti + a/ä.
Conjugaisons/verbien taivutukset
  Par exemple/esimerkiksi: pestä (laver)
    1ère p. s./1. p. y.: Pes/tä → pesen
     2e p. s./2. p. y.: Pes/tä → peset
   3e p. s./3. p. y.: Pes/tä → hän pesee
 1ère p. pl./1. p. m.: Pes/tä → pesemme
    2e p. pl./2. p. m.: Pes/tä → pesette
  3e p. pl./3. p. m.: Pes/tä → he pesevät
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu: ajatella
                   (penser)
    1ère p. s./1. p. y.: Ajatel/la → ajattelen
     2e p. s./2. p. y.: Ajatel/la → ajattelet
   3e p. s./3. p. y.: Ajatel/la → hän ajattelee
 1ère p. pl./1. p. m.: Ajatel/la → ajattelemme
   2e p. pl./2. p. m.: Ajatel/la → ajattelette
  3e p. pl./3. p. m.: Ajatel/la → he ajattelevat
Conjugaisons/verbien taivutukset
    Exception/poikkeus: olla (être)
    1ère p. s./1. p. y.: Ol/la → olen
     2e p. s./2. p. y.: Ol/la → olet
    3e p. s./3. p. y.: Ol/la → hän on
  1ère p. pl./1. p. m.: Ol/la → olemme
    2e p. pl./2. p. m.: Ol/la → olette
   3e p. pl./3. p. m.: Ol/la → he ovat
Conjugaisons/verbien taivutukset
    Exception/poikkeus: olla (être)
    1ère p. s./1. p. y.: Ol/la → olen
     2e p. s./2. p. y.: Ol/la → olet
    3e p. s./3. p. y.: Ol/la → hän on
  1ère p. pl./1. p. m.: Ol/la → olemme
    2e p. pl./2. p. m.: Ol/la → olette
   3e p. pl./3. p. m.: Ol/la → he ovat
Conjugaisons/verbien taivutukset
        4e groupe (verbes en ta/tä)
              1 p. s. = r. + n.
               2 p. s. = r. + t.
           3 p. s. = r. ou r. + a/ä.
            1 p. pl. = r. + mme.
             2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
           Radical = infinitif – t.
Conjugaisons/verbien taivutukset
          4. tyyppi (ta/tä verbit)
              1 p. y. = v. + n.
              2 p. y. = v. + t.
          3 p. y. = v. vai v. + a/ä.
           1 p. m. = v. + mme.
             2 p. m. = v. + tte.
 3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
         Vartalo = infinitiivi – t.
Conjugaisons/verbien taivutukset
 Par exemple/esimerkiksi: salata (cacher)
   1ère p. s./1. p. y.: Sala/t/a → salaan
     2e p. s./2. p. y.: Sala/t/a → salaat
   3e p. s./3. p. y.: Sala/t/a → hän salaa
 1ère p. pl./1. p. m.: Sala/t/a → salaamme
   2e p. pl./2. p. m.: Sala/t/a → salaatte
 3e p. pl./3. p. m.: Sala/t/a → he salaavat
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: katketa (couper)
  1ère p. s./1. p. y.: Katke/t/a → katkean
   2e p. s./2. p. y.: Katke/t/a → katkeat
 3e p. s./3. p. y.: Katke/t/a → hän katkeaa
1ère p. pl./1. p. m.: Katke/t/a → katkeamme
  2e p. pl./2. p. m.: Katke/t/a → katkeatte
3e p. pl./3. p. m.: Katke/t/a → he katkeavat
      3e p. s. = aa/ää / 3. p. y. = aa/ää
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu: kadota
                 (disparaître)
    1ère p. s./1. p. y.: Kado/t/a → katoan
     2e p. s./2. p. y.: Kado/t/a → katoat
   3e p. s./3. p. y.: Kado/t/a → hän katoaa
  1ère p. pl./1. p. m.: Kado/t/a → katoamme
    2e p. pl./2. p. m.: Kado/t/a → katoatte
  3e p. pl./3. p. m.: Kado/t/a → he katoavat
Conjugaisons/verbien taivutukset
          5e groupe (verbes en ita/itä)
                1 p. s. = r. + tsen.
                2 p. s. = r. + tset.
             3 p. s. = r. ou r. + tsee.
             1 p. pl. = r. + tsemme.
               2 p. pl. = r. + tsette.
3 p. pl. = r. + tsevat/tsevät (harmonie vocalique).
            Radical = infinitif – ta/tä.
Conjugaisons/verbien taivutukset
           5. tyyppi (ita/itä verbit)
              1 p. y. = v. + tsen.
              2 p. y. = v. + tset.
           3 p. y. = v. vai v. + tsee.
            1 p. m. = v. + tsemme.
             2 p. m. = v. + tsette.
3 p. m. = v. + tsevat/tsevät (vokaaliharmonia).
         Vartalo = infinitiivi – ta/tä.
Conjugaisons/verbien taivutukset
 Par exemple/esimerkiksi: valita (choisir)
   1ère p. s./1. p. y.: Vali/ta → valitsen
    2e p. s./2. p. y.: Vali/ta → valitset
  3e p. s./3. p. y.: Vali/ta → hän valitsee
1ère p. pl./1. p. m.: Vali/ta → valitsemme
  2e p. pl./2. p. m.: Vali/ta → valitsette
 3e p. pl./3. p. m.: Vali/ta → he valitsevat
Conjugaisons/verbien taivutukset
         6e groupe (verbes en eta/etä)
               1 p. s. = r. + nen.
                2 p. s. = r. + net.
             3 p. s. = r. ou r. + nee.
             1 p. pl. = r. + nemme.
              2 p. pl. = r. + nette.
3 p. pl. = r. + nevat/nevät (harmonie vocalique).
           Radical = infinitif – ta/tä.
Conjugaisons/verbien taivutukset
          6. tyyppi (eta/etä verbit)
              1 p. y. = v. + nen.
              2 p. y. = v. + net.
          3 p. y. = v. vai v. + nee.
           1 p. m. = v. + nemme.
             2 p. m. = v. + nette.
3 p. m. = v. + nevat/nevät (vokaaliharmonia).
         Vartalo = infinitiivi – ta/tä.
Conjugaisons/verbien taivutukset
 Par exemple/esimerkiksi: vanheta (vieillir)
  1ère p. s./1. p. y.: Vanhe/ta → vanhenen
   2e p. s./2. p. y.: Vanhe/ta → vanhenet
 3e p. s./3. p. y.: Vanhe/ta → hän vanhenee
1ère p. pl./1. p. m.: Vanhe/ta → vanhenemme
  2e p. pl./2. p. m.: Vanhe/ta → vanhenette
3e p. pl./3. p. m.: Vanhe/ta → he vanhenevat
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu: aueta
                  (ouvrir)
    1ère p. s./1. p. y.: Aue/ta → aukenen
     2e p. s./2. p. y.: Aue/ta → aukenet
   3e p. s./3. p. y.: Aue/ta → hän aukenee
 1ère p. pl./1. p. m.: Aue/ta → aukenemme
   2e p. pl./2. p. m.: Aue/ta → aukenette
  3e p. pl./3. p. m.: Aue/ta → he aukenevat
Conjugaisons/verbien taivutukset
                 Important! Tärkeä!
Certains verbes peuvent appartenir à deux groupes à la fois.
Suomeksi on muutamia verbejä, jotka voivat olla samalla
  kahdessa tyypeissä.
                    Par exemple/esimerkiksi
Tupakoida (fumer): tupakoin, tupakoit, hän tupakoi...
Tupakoida (fumer): tupakoitsen, tupakoitset, hän tupakoitsee...
Aueta (ouvrir): aukean, aukeat, hän aukeaa...
Aueta (ouvrir): aukenen, aukenet, hän aukenee...

Présent preesens

  • 1.
    Pronoms personnels etindicatif présent Persoonapronominit ja indikatiivi preesens 18 mars 2012 18. maaliskuu 2012 Benoît Bourbeau
  • 2.
  • 3.
    Pronoms personnels/persoonapronominit En finnois,vous devez utiliser les pronoms personnels à la troisième personne. Les pronoms personnels à la première et à la deuxième personne sont facultatifs. Olette pakko käyttää kolmen persoonan persoonapronominit. Yhden ja kahden persoonan pronominit ovat vallinaiset.
  • 4.
    Pronoms personnels/persoonapronominit Singulier/yksikkö Pluriel/monikko 1ère personne/ 1. persoona Minä Me 2e personne/ 2. persoona Sinä Te 3e personne/ 3. persoona Hän/se He/ne
  • 5.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Abréviations/lyhenteet Personne = p. / persoona = p. Singulier = s. / yksikkö = y. Pluriel = pl. / monikko = m. Radical = r. / vartalo = v.
  • 6.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 1er groupe/1. tyyppi Verbes se terminant avec deux voyelles Verbeissa on kaksi vokaalia lopussa Par exemple/esimerkiksi: Antaa (donner), puhua (parler), sanoa (dire) Radical = infinitif – dernière voyelle Vartalo = infinitiivi – viimeinen vokaali
  • 7.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 1er groupe 1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r. + dernière voyelle. 1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte. 3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
  • 8.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 1. tyyppi 1 p. y. = v. + n. 2 p. y. = v. + t. 3 p. y. = v. + viimeinen vokaali. 1 p. m. = v. + mme. 2 p. m. = v. + tte. 3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
  • 9.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Parexemple/esimerkiksi: puhua (parler) 1ère p. s./1. p. y.: Puhu/a → puhun 2e p. s./2. p. y.: Puhu/a → puhut 3e p. s./3. p. y.: Puhu/a → hän puhuu 1ère p. pl./1. p. m.: Puhu/a → puhumme 2e p. pl./2. p. m.: Puhu/a → puhutte 3e p. pl./3. p. m.: Puhu/a → he puhuvat
  • 10.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: sanoa (dire) 1ère p. s./1. p. y.: Sano/a → sanon 2e p. s./2. p. y.: Sano/a → sanot 3e p. s./3. p. y.: Sano/a → hän sanoo 1ère p. pl./1. p. m.: Sano/a → sanomme 2e p. pl./2. p. m.: Sano/a → sanotte 3e p. pl./3. p. m.: Sano/a → he sanovat
  • 11.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi:kysyä (questionner) 1ère p. s./1. p. y.: Kysy/ä → kysyn 2e p. s./2. p. y.: Kysy/ä → kysyt 3e p. s./3. p. y.: Kysy/ä → hän kysyy 1ère p. pl./1. p. m.: Kysy/ä → kysymme 2e p. pl./2. p. m.: Kysy/ä → kysytte 3e p. pl./3. p. m.: Kysy/ä → he kysyvät
  • 12.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi:säilöä (mettre en conserve) 1ère p. s./1. p. y.: Säilö/ä → säilön 2e p. s./2. p. y.: Säilö/ä → säilöt 3e p. s./3. p. y.: Säilö/ä → hän säilöö 1ère p. pl./1. p. m.: Säilö/ä → säilömme 2e p. pl./2. p. m.: Säilö/ä → säilötte 3e p. pl./3. p. m.: Säilö/ä → he säilövät
  • 13.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi:kaivaa (creuser) 1ère p. s./1. p. y.: Kaiva/a → kaivan 2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a → kaivat 3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a → hän kaivaa 1ère p. pl./1. p. m.: Kaiva/a → kaivamme 2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a → kaivatte 3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a → he kaivavat
  • 14.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi:kaivaa (creuser) 1ère p. s./1. p. y.: Kaiva/a → kaivan 2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a → kaivat 3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a → hän kaivaa 1ère p. pl./1. p. m.: Kaiva/a → kaivamme 2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a → kaivatte 3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a → he kaivavat
  • 15.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Alternance consonantique/astevaihtelu:antaa (donner) 1ère p. s./1. p. y.: Anta/a → annan 2e p. s./2. p. y.: Anta/a → annat 3e p. s./3. p. y.: Anta/a → hän antaa 1ère p. pl./1. p. m.: Anta/a → annamme 2e p. pl./2. p. m.: Anta/a → annatte 3e p. pl./3. p. m.: Anta/a → he antavat
  • 16.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 2e groupe (verbes en da/dä) 1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r. 1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte. 3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique). Radical = Infinitif – da/dä
  • 17.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 2e groupe (verbes en da/dä) 1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r. 1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte. 3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique). Radical = Infinitif – da/dä
  • 18.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 2. tyyppi (da/dä verbit) 1 p. y. = v. + n. 2 p. y. = v. + t. 3 p. y. = v. 1 p. m. = v. + mme. 2 p. m. = v. + tte. 3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia). Vartalo = Infinitiivi – da/dä
  • 19.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Parexemple/esimerkiksi: juoda (boire) 1ère p. s./1. p. y.: Juo/da → juon 2e p. s./2. p. y.: Juo/da → juot 3e p. s./3. p. y.: Juo/da → hän juo 1ère p. pl./1. p. m.: Juo/da → juomme 2e p. pl./2. p. m.: Juo/da → juotte 3e p. pl./3. p. m.: Juo/da → he juovat
  • 20.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Exception/poikkeus: nähdä (voir) 1ère p. s./1. p. y.: Näh/dä → näen 2e p. s./2. p. y.: Näh/dä → näet 3e p. s./3. p. y.: Näh/dä → hän näkee 1ère p. pl./1. p. m.: Näh/dä → näemme 2e p. pl./2. p. m.: Näh/dä → näette 3e p. pl./3. p. m.: Näh/dä → he näkevät
  • 21.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Exception/poikkeus: tehdä (faire) 1ère p. s./1. p. y.: Teh/dä → teen 2e p. s./2. p. y.: Teh/dä → teet 3e p. s./3. p. y.: Teh/dä → hän tekee 1ère p. pl./1. p. m.: Teh/dä → teemme 2e p. pl./2. p. m.: Teh/dä → teette 3e p. pl./3. p. m.: Teh/dä → he tekevät
  • 22.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 3e groupe (consonne + a/ä) 1 p. s. = r. + en. 2 p. s. = r. + et. 3 p. s. = r. + ee. 1 p. pl. = r. + emme. 2 p. pl. = r. + ette. 3 p. pl. = r. + evat/evät (harmonie vocalique). Radical = infinitif – consonne + a/ä.
  • 23.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 3. tyyppi (konsonantti + a/ä) 1 p. y. = v. + en. 2 p. y. = v. + et. 3 p. y. = v. + ee. 1 p. m. = v. + emme. 2 p. m. = v. + ette. 3 p. m. = v. + evat/evät (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi – konsonantti + a/ä.
  • 24.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi: pestä (laver) 1ère p. s./1. p. y.: Pes/tä → pesen 2e p. s./2. p. y.: Pes/tä → peset 3e p. s./3. p. y.: Pes/tä → hän pesee 1ère p. pl./1. p. m.: Pes/tä → pesemme 2e p. pl./2. p. m.: Pes/tä → pesette 3e p. pl./3. p. m.: Pes/tä → he pesevät
  • 25.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Alternance consonantique/astevaihtelu:ajatella (penser) 1ère p. s./1. p. y.: Ajatel/la → ajattelen 2e p. s./2. p. y.: Ajatel/la → ajattelet 3e p. s./3. p. y.: Ajatel/la → hän ajattelee 1ère p. pl./1. p. m.: Ajatel/la → ajattelemme 2e p. pl./2. p. m.: Ajatel/la → ajattelette 3e p. pl./3. p. m.: Ajatel/la → he ajattelevat
  • 26.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Exception/poikkeus: olla (être) 1ère p. s./1. p. y.: Ol/la → olen 2e p. s./2. p. y.: Ol/la → olet 3e p. s./3. p. y.: Ol/la → hän on 1ère p. pl./1. p. m.: Ol/la → olemme 2e p. pl./2. p. m.: Ol/la → olette 3e p. pl./3. p. m.: Ol/la → he ovat
  • 27.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Exception/poikkeus: olla (être) 1ère p. s./1. p. y.: Ol/la → olen 2e p. s./2. p. y.: Ol/la → olet 3e p. s./3. p. y.: Ol/la → hän on 1ère p. pl./1. p. m.: Ol/la → olemme 2e p. pl./2. p. m.: Ol/la → olette 3e p. pl./3. p. m.: Ol/la → he ovat
  • 28.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 4e groupe (verbes en ta/tä) 1 p. s. = r. + n. 2 p. s. = r. + t. 3 p. s. = r. ou r. + a/ä. 1 p. pl. = r. + mme. 2 p. pl. = r. + tte. 3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique). Radical = infinitif – t.
  • 29.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 4. tyyppi (ta/tä verbit) 1 p. y. = v. + n. 2 p. y. = v. + t. 3 p. y. = v. vai v. + a/ä. 1 p. m. = v. + mme. 2 p. m. = v. + tte. 3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi – t.
  • 30.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Parexemple/esimerkiksi: salata (cacher) 1ère p. s./1. p. y.: Sala/t/a → salaan 2e p. s./2. p. y.: Sala/t/a → salaat 3e p. s./3. p. y.: Sala/t/a → hän salaa 1ère p. pl./1. p. m.: Sala/t/a → salaamme 2e p. pl./2. p. m.: Sala/t/a → salaatte 3e p. pl./3. p. m.: Sala/t/a → he salaavat
  • 31.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Par exemple/esimerkiksi:katketa (couper) 1ère p. s./1. p. y.: Katke/t/a → katkean 2e p. s./2. p. y.: Katke/t/a → katkeat 3e p. s./3. p. y.: Katke/t/a → hän katkeaa 1ère p. pl./1. p. m.: Katke/t/a → katkeamme 2e p. pl./2. p. m.: Katke/t/a → katkeatte 3e p. pl./3. p. m.: Katke/t/a → he katkeavat 3e p. s. = aa/ää / 3. p. y. = aa/ää
  • 32.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Alternance consonantique/astevaihtelu:kadota (disparaître) 1ère p. s./1. p. y.: Kado/t/a → katoan 2e p. s./2. p. y.: Kado/t/a → katoat 3e p. s./3. p. y.: Kado/t/a → hän katoaa 1ère p. pl./1. p. m.: Kado/t/a → katoamme 2e p. pl./2. p. m.: Kado/t/a → katoatte 3e p. pl./3. p. m.: Kado/t/a → he katoavat
  • 33.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 5e groupe (verbes en ita/itä) 1 p. s. = r. + tsen. 2 p. s. = r. + tset. 3 p. s. = r. ou r. + tsee. 1 p. pl. = r. + tsemme. 2 p. pl. = r. + tsette. 3 p. pl. = r. + tsevat/tsevät (harmonie vocalique). Radical = infinitif – ta/tä.
  • 34.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 5. tyyppi (ita/itä verbit) 1 p. y. = v. + tsen. 2 p. y. = v. + tset. 3 p. y. = v. vai v. + tsee. 1 p. m. = v. + tsemme. 2 p. m. = v. + tsette. 3 p. m. = v. + tsevat/tsevät (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi – ta/tä.
  • 35.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Parexemple/esimerkiksi: valita (choisir) 1ère p. s./1. p. y.: Vali/ta → valitsen 2e p. s./2. p. y.: Vali/ta → valitset 3e p. s./3. p. y.: Vali/ta → hän valitsee 1ère p. pl./1. p. m.: Vali/ta → valitsemme 2e p. pl./2. p. m.: Vali/ta → valitsette 3e p. pl./3. p. m.: Vali/ta → he valitsevat
  • 36.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 6e groupe (verbes en eta/etä) 1 p. s. = r. + nen. 2 p. s. = r. + net. 3 p. s. = r. ou r. + nee. 1 p. pl. = r. + nemme. 2 p. pl. = r. + nette. 3 p. pl. = r. + nevat/nevät (harmonie vocalique). Radical = infinitif – ta/tä.
  • 37.
    Conjugaisons/verbien taivutukset 6. tyyppi (eta/etä verbit) 1 p. y. = v. + nen. 2 p. y. = v. + net. 3 p. y. = v. vai v. + nee. 1 p. m. = v. + nemme. 2 p. m. = v. + nette. 3 p. m. = v. + nevat/nevät (vokaaliharmonia). Vartalo = infinitiivi – ta/tä.
  • 38.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Parexemple/esimerkiksi: vanheta (vieillir) 1ère p. s./1. p. y.: Vanhe/ta → vanhenen 2e p. s./2. p. y.: Vanhe/ta → vanhenet 3e p. s./3. p. y.: Vanhe/ta → hän vanhenee 1ère p. pl./1. p. m.: Vanhe/ta → vanhenemme 2e p. pl./2. p. m.: Vanhe/ta → vanhenette 3e p. pl./3. p. m.: Vanhe/ta → he vanhenevat
  • 39.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Alternance consonantique/astevaihtelu:aueta (ouvrir) 1ère p. s./1. p. y.: Aue/ta → aukenen 2e p. s./2. p. y.: Aue/ta → aukenet 3e p. s./3. p. y.: Aue/ta → hän aukenee 1ère p. pl./1. p. m.: Aue/ta → aukenemme 2e p. pl./2. p. m.: Aue/ta → aukenette 3e p. pl./3. p. m.: Aue/ta → he aukenevat
  • 40.
    Conjugaisons/verbien taivutukset Important! Tärkeä! Certains verbes peuvent appartenir à deux groupes à la fois. Suomeksi on muutamia verbejä, jotka voivat olla samalla kahdessa tyypeissä. Par exemple/esimerkiksi Tupakoida (fumer): tupakoin, tupakoit, hän tupakoi... Tupakoida (fumer): tupakoitsen, tupakoitset, hän tupakoitsee... Aueta (ouvrir): aukean, aukeat, hän aukeaa... Aueta (ouvrir): aukenen, aukenet, hän aukenee...