Pronoms personnels/persoonapronominit
En finnois,vous devez utiliser les pronoms
personnels à la troisième personne. Les pronoms
personnels à la première et à la deuxième personne
sont facultatifs.
Olette pakko käyttää kolmen persoonan
persoonapronominit. Yhden ja kahden persoonan
pronominit ovat vallinaiset.
4.
Pronoms personnels/persoonapronominit
Singulier/yksikkö Pluriel/monikko
1ère personne/
1. persoona Minä Me
2e personne/
2. persoona Sinä Te
3e personne/
3. persoona Hän/se He/ne
5.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Abréviations/lyhenteet
Personne = p. / persoona = p.
Singulier = s. / yksikkö = y.
Pluriel = pl. / monikko = m.
Radical = r. / vartalo = v.
6.
Conjugaisons/verbien taivutukset
1er groupe/1. tyyppi
Verbes se terminant avec deux voyelles
Verbeissa on kaksi vokaalia lopussa
Par exemple/esimerkiksi:
Antaa (donner), puhua (parler), sanoa (dire)
Radical = infinitif – dernière voyelle
Vartalo = infinitiivi – viimeinen vokaali
7.
Conjugaisons/verbien taivutukset
1er groupe
1 p. s. = r. + n.
2 p. s. = r. + t.
3 p. s. = r. + dernière voyelle.
1 p. pl. = r. + mme.
2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
8.
Conjugaisons/verbien taivutukset
1. tyyppi
1 p. y. = v. + n.
2 p. y. = v. + t.
3 p. y. = v. + viimeinen vokaali.
1 p. m. = v. + mme.
2 p. m. = v. + tte.
3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
9.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Parexemple/esimerkiksi: puhua (parler)
1ère p. s./1. p. y.: Puhu/a → puhun
2e p. s./2. p. y.: Puhu/a → puhut
3e p. s./3. p. y.: Puhu/a → hän puhuu
1ère p. pl./1. p. m.: Puhu/a → puhumme
2e p. pl./2. p. m.: Puhu/a → puhutte
3e p. pl./3. p. m.: Puhu/a → he puhuvat
10.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: sanoa (dire)
1ère p. s./1. p. y.: Sano/a → sanon
2e p. s./2. p. y.: Sano/a → sanot
3e p. s./3. p. y.: Sano/a → hän sanoo
1ère p. pl./1. p. m.: Sano/a → sanomme
2e p. pl./2. p. m.: Sano/a → sanotte
3e p. pl./3. p. m.: Sano/a → he sanovat
11.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi:kysyä (questionner)
1ère p. s./1. p. y.: Kysy/ä → kysyn
2e p. s./2. p. y.: Kysy/ä → kysyt
3e p. s./3. p. y.: Kysy/ä → hän kysyy
1ère p. pl./1. p. m.: Kysy/ä → kysymme
2e p. pl./2. p. m.: Kysy/ä → kysytte
3e p. pl./3. p. m.: Kysy/ä → he kysyvät
12.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi:säilöä (mettre en conserve)
1ère p. s./1. p. y.: Säilö/ä → säilön
2e p. s./2. p. y.: Säilö/ä → säilöt
3e p. s./3. p. y.: Säilö/ä → hän säilöö
1ère p. pl./1. p. m.: Säilö/ä → säilömme
2e p. pl./2. p. m.: Säilö/ä → säilötte
3e p. pl./3. p. m.: Säilö/ä → he säilövät
13.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi:kaivaa (creuser)
1ère p. s./1. p. y.: Kaiva/a → kaivan
2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a → kaivat
3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a → hän kaivaa
1ère p. pl./1. p. m.: Kaiva/a → kaivamme
2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a → kaivatte
3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a → he kaivavat
14.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi:kaivaa (creuser)
1ère p. s./1. p. y.: Kaiva/a → kaivan
2e p. s./2. p. y.: Kaiva/a → kaivat
3e p. s./3. p. y.: Kaiva/a → hän kaivaa
1ère p. pl./1. p. m.: Kaiva/a → kaivamme
2e p. pl./2. p. m.: Kaiva/a → kaivatte
3e p. pl./3. p. m.: Kaiva/a → he kaivavat
15.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu:antaa
(donner)
1ère p. s./1. p. y.: Anta/a → annan
2e p. s./2. p. y.: Anta/a → annat
3e p. s./3. p. y.: Anta/a → hän antaa
1ère p. pl./1. p. m.: Anta/a → annamme
2e p. pl./2. p. m.: Anta/a → annatte
3e p. pl./3. p. m.: Anta/a → he antavat
16.
Conjugaisons/verbien taivutukset
2e groupe (verbes en da/dä)
1 p. s. = r. + n.
2 p. s. = r. + t.
3 p. s. = r.
1 p. pl. = r. + mme.
2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
Radical = Infinitif – da/dä
17.
Conjugaisons/verbien taivutukset
2e groupe (verbes en da/dä)
1 p. s. = r. + n.
2 p. s. = r. + t.
3 p. s. = r.
1 p. pl. = r. + mme.
2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
Radical = Infinitif – da/dä
18.
Conjugaisons/verbien taivutukset
2. tyyppi (da/dä verbit)
1 p. y. = v. + n.
2 p. y. = v. + t.
3 p. y. = v.
1 p. m. = v. + mme.
2 p. m. = v. + tte.
3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
Vartalo = Infinitiivi – da/dä
19.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Parexemple/esimerkiksi: juoda (boire)
1ère p. s./1. p. y.: Juo/da → juon
2e p. s./2. p. y.: Juo/da → juot
3e p. s./3. p. y.: Juo/da → hän juo
1ère p. pl./1. p. m.: Juo/da → juomme
2e p. pl./2. p. m.: Juo/da → juotte
3e p. pl./3. p. m.: Juo/da → he juovat
20.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Exception/poikkeus: nähdä (voir)
1ère p. s./1. p. y.: Näh/dä → näen
2e p. s./2. p. y.: Näh/dä → näet
3e p. s./3. p. y.: Näh/dä → hän näkee
1ère p. pl./1. p. m.: Näh/dä → näemme
2e p. pl./2. p. m.: Näh/dä → näette
3e p. pl./3. p. m.: Näh/dä → he näkevät
21.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Exception/poikkeus: tehdä (faire)
1ère p. s./1. p. y.: Teh/dä → teen
2e p. s./2. p. y.: Teh/dä → teet
3e p. s./3. p. y.: Teh/dä → hän tekee
1ère p. pl./1. p. m.: Teh/dä → teemme
2e p. pl./2. p. m.: Teh/dä → teette
3e p. pl./3. p. m.: Teh/dä → he tekevät
22.
Conjugaisons/verbien taivutukset
3e groupe (consonne + a/ä)
1 p. s. = r. + en.
2 p. s. = r. + et.
3 p. s. = r. + ee.
1 p. pl. = r. + emme.
2 p. pl. = r. + ette.
3 p. pl. = r. + evat/evät (harmonie vocalique).
Radical = infinitif – consonne + a/ä.
23.
Conjugaisons/verbien taivutukset
3. tyyppi (konsonantti + a/ä)
1 p. y. = v. + en.
2 p. y. = v. + et.
3 p. y. = v. + ee.
1 p. m. = v. + emme.
2 p. m. = v. + ette.
3 p. m. = v. + evat/evät (vokaaliharmonia).
Vartalo = infinitiivi – konsonantti + a/ä.
24.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi: pestä (laver)
1ère p. s./1. p. y.: Pes/tä → pesen
2e p. s./2. p. y.: Pes/tä → peset
3e p. s./3. p. y.: Pes/tä → hän pesee
1ère p. pl./1. p. m.: Pes/tä → pesemme
2e p. pl./2. p. m.: Pes/tä → pesette
3e p. pl./3. p. m.: Pes/tä → he pesevät
25.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu:ajatella
(penser)
1ère p. s./1. p. y.: Ajatel/la → ajattelen
2e p. s./2. p. y.: Ajatel/la → ajattelet
3e p. s./3. p. y.: Ajatel/la → hän ajattelee
1ère p. pl./1. p. m.: Ajatel/la → ajattelemme
2e p. pl./2. p. m.: Ajatel/la → ajattelette
3e p. pl./3. p. m.: Ajatel/la → he ajattelevat
26.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Exception/poikkeus: olla (être)
1ère p. s./1. p. y.: Ol/la → olen
2e p. s./2. p. y.: Ol/la → olet
3e p. s./3. p. y.: Ol/la → hän on
1ère p. pl./1. p. m.: Ol/la → olemme
2e p. pl./2. p. m.: Ol/la → olette
3e p. pl./3. p. m.: Ol/la → he ovat
27.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Exception/poikkeus: olla (être)
1ère p. s./1. p. y.: Ol/la → olen
2e p. s./2. p. y.: Ol/la → olet
3e p. s./3. p. y.: Ol/la → hän on
1ère p. pl./1. p. m.: Ol/la → olemme
2e p. pl./2. p. m.: Ol/la → olette
3e p. pl./3. p. m.: Ol/la → he ovat
28.
Conjugaisons/verbien taivutukset
4e groupe (verbes en ta/tä)
1 p. s. = r. + n.
2 p. s. = r. + t.
3 p. s. = r. ou r. + a/ä.
1 p. pl. = r. + mme.
2 p. pl. = r. + tte.
3 p. pl. = r. + vat/vät (harmonie vocalique).
Radical = infinitif – t.
29.
Conjugaisons/verbien taivutukset
4. tyyppi (ta/tä verbit)
1 p. y. = v. + n.
2 p. y. = v. + t.
3 p. y. = v. vai v. + a/ä.
1 p. m. = v. + mme.
2 p. m. = v. + tte.
3 p. m. = v. + vat/vät (vokaaliharmonia).
Vartalo = infinitiivi – t.
30.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Parexemple/esimerkiksi: salata (cacher)
1ère p. s./1. p. y.: Sala/t/a → salaan
2e p. s./2. p. y.: Sala/t/a → salaat
3e p. s./3. p. y.: Sala/t/a → hän salaa
1ère p. pl./1. p. m.: Sala/t/a → salaamme
2e p. pl./2. p. m.: Sala/t/a → salaatte
3e p. pl./3. p. m.: Sala/t/a → he salaavat
31.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Par exemple/esimerkiksi:katketa (couper)
1ère p. s./1. p. y.: Katke/t/a → katkean
2e p. s./2. p. y.: Katke/t/a → katkeat
3e p. s./3. p. y.: Katke/t/a → hän katkeaa
1ère p. pl./1. p. m.: Katke/t/a → katkeamme
2e p. pl./2. p. m.: Katke/t/a → katkeatte
3e p. pl./3. p. m.: Katke/t/a → he katkeavat
3e p. s. = aa/ää / 3. p. y. = aa/ää
32.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu:kadota
(disparaître)
1ère p. s./1. p. y.: Kado/t/a → katoan
2e p. s./2. p. y.: Kado/t/a → katoat
3e p. s./3. p. y.: Kado/t/a → hän katoaa
1ère p. pl./1. p. m.: Kado/t/a → katoamme
2e p. pl./2. p. m.: Kado/t/a → katoatte
3e p. pl./3. p. m.: Kado/t/a → he katoavat
33.
Conjugaisons/verbien taivutukset
5e groupe (verbes en ita/itä)
1 p. s. = r. + tsen.
2 p. s. = r. + tset.
3 p. s. = r. ou r. + tsee.
1 p. pl. = r. + tsemme.
2 p. pl. = r. + tsette.
3 p. pl. = r. + tsevat/tsevät (harmonie vocalique).
Radical = infinitif – ta/tä.
34.
Conjugaisons/verbien taivutukset
5. tyyppi (ita/itä verbit)
1 p. y. = v. + tsen.
2 p. y. = v. + tset.
3 p. y. = v. vai v. + tsee.
1 p. m. = v. + tsemme.
2 p. m. = v. + tsette.
3 p. m. = v. + tsevat/tsevät (vokaaliharmonia).
Vartalo = infinitiivi – ta/tä.
35.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Parexemple/esimerkiksi: valita (choisir)
1ère p. s./1. p. y.: Vali/ta → valitsen
2e p. s./2. p. y.: Vali/ta → valitset
3e p. s./3. p. y.: Vali/ta → hän valitsee
1ère p. pl./1. p. m.: Vali/ta → valitsemme
2e p. pl./2. p. m.: Vali/ta → valitsette
3e p. pl./3. p. m.: Vali/ta → he valitsevat
36.
Conjugaisons/verbien taivutukset
6e groupe (verbes en eta/etä)
1 p. s. = r. + nen.
2 p. s. = r. + net.
3 p. s. = r. ou r. + nee.
1 p. pl. = r. + nemme.
2 p. pl. = r. + nette.
3 p. pl. = r. + nevat/nevät (harmonie vocalique).
Radical = infinitif – ta/tä.
37.
Conjugaisons/verbien taivutukset
6. tyyppi (eta/etä verbit)
1 p. y. = v. + nen.
2 p. y. = v. + net.
3 p. y. = v. vai v. + nee.
1 p. m. = v. + nemme.
2 p. m. = v. + nette.
3 p. m. = v. + nevat/nevät (vokaaliharmonia).
Vartalo = infinitiivi – ta/tä.
38.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Parexemple/esimerkiksi: vanheta (vieillir)
1ère p. s./1. p. y.: Vanhe/ta → vanhenen
2e p. s./2. p. y.: Vanhe/ta → vanhenet
3e p. s./3. p. y.: Vanhe/ta → hän vanhenee
1ère p. pl./1. p. m.: Vanhe/ta → vanhenemme
2e p. pl./2. p. m.: Vanhe/ta → vanhenette
3e p. pl./3. p. m.: Vanhe/ta → he vanhenevat
39.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Alternance consonantique/astevaihtelu:aueta
(ouvrir)
1ère p. s./1. p. y.: Aue/ta → aukenen
2e p. s./2. p. y.: Aue/ta → aukenet
3e p. s./3. p. y.: Aue/ta → hän aukenee
1ère p. pl./1. p. m.: Aue/ta → aukenemme
2e p. pl./2. p. m.: Aue/ta → aukenette
3e p. pl./3. p. m.: Aue/ta → he aukenevat
40.
Conjugaisons/verbien taivutukset
Important! Tärkeä!
Certains verbes peuvent appartenir à deux groupes à la fois.
Suomeksi on muutamia verbejä, jotka voivat olla samalla
kahdessa tyypeissä.
Par exemple/esimerkiksi
Tupakoida (fumer): tupakoin, tupakoit, hän tupakoi...
Tupakoida (fumer): tupakoitsen, tupakoitset, hän tupakoitsee...
Aueta (ouvrir): aukean, aukeat, hän aukeaa...
Aueta (ouvrir): aukenen, aukenet, hän aukenee...