Sijamuotojen muodostaminen 1/4Nominit taipuvat sijamuodoissa ja luvussa (yksikkö ja monikko). Sijamuodot muodostetaan liittämällä sijatunnus sanan vartaloon . Taivutustyyppejä on kaksi: tyyppi A: sanan lopussa on: A, O, U tai i tyyppi B: sanan lopussa on: e tai konsonantti Sanalla voi olla monenlaisia vartaloita: nominatiivivartalo (perusmuoto) yksikkö: tyttö (tyyppi A), tytär (tyyppi B) genetiivivartalo (genetiivimuoto, josta jätetään pois - n ) yksikkö: tytö -n (tyyppi A), tyttäre -n (tyyppi B) yksikön partitiivivartalo (jätetään pois partitiivin pääte) tyttö -ä (tyyppi A), tytär -tä (tyyppi B) monikon partitiivivartalo tyttöj -ä (huom. i j) (tyyppi A), tyttäri -ä (tyyppi B)
3.
Sijamuotojen muodostaminen 2/4Taivutustyypistä riippuu, missä sijoissa on vahva, missä heikko aste. Tyyppi A (yks.): tt : t ty tt ö : ty tt öä : ty tt önä : ty tt öön (nom., part., ess., illat. > vahva aste ) ty t ön : ty t öksi : ty t öllä jne. (muut sijat > heikko aste ) Tyyppi B (yks.): t : tt ty t är : ty t ärtä (nom. ja part. > heikko aste ) ty tt ären : ty tt ärenä : ty tt ärellä jne. (muut sijat > vahva aste ) Tyyppi A (mon.): tt : t ty tt öjä : ty tt öjen : ty tt öinä : ty tt öihin (part., gen., ess. ja illat.) ty t öiksi : ty t öissä : ty t öillä jne. (muut sijat > heikko aste ) Tyyppi B (mon.): tt : t tyttäret, tyttärien, tyttäriä jne. (kaikki sijat > vahva aste )
4.
Sijamuotojen muodostaminen 3/4Esimerkkejä vokaalimuutoksista Yksikkö : vanhojen i -loppuisten sanojen genetiivivartalossa i e pieni : pien e n : pientä mäki : mä e n : mäkeä Monikko : - A -loppuisten kaksitavuisten sanojen monikkovartalossa a o , jos ens. tavussa on vokaali a, e tai i hauska : hausk o -j-en : hausko-j-a kissa : kiss o -j-en : kisso-j-a (monikon tunnus i j ) a katoaa , jos - a -loppuisen sanan ensimmäisessä tavussa on u tai o sulka : sulkien : sulkia nuuka : nuukien : nuukia ä katoaa särkkä : särkkien : särkkiä köyhä : köyhien: köyhiä
5.
Sijamuotojen muodostaminen 4/4Esimerkkejä vokaalimuutoksista monikko : - A -loppuisilla kolmi- ja useampitavuisilla -lA-, -rA-, -nA-, -kkA-, -ijA- ja -iA- loppuiset sanat A O ome na : omen o iden / omenien / omenoitten : omen o ita kyntti lä : kynttil ö iden / kynttil ö itten : kynttilöitä taiteli ja : taiteilijoiden / taiteilijoitten : taiteilijoita - mA -, - AjA - ja - vA -loppuiset sanat ja kolmitavuiset A -loppuiset adjektiivit A katoaa sata ma : satamien : satamia aja ja : ajajien : ajajia käytä vä : käytävien : käytäviä Monikko : pitkään vokaaliin päättyvät sanat VV Vi harm aa : harm ai den : harm ai ta p ää : p äi den : p äi tä Huom.! Jos yksikön illatiivin pääte on -seen , monikossa tulee -siin Harmaa seen : harmai siin (mutta pää hän : päi hin , maa han : mai hin ) .
6.
Nominityypit: Viisi tärkeääkieliopillista muotoa 1/3 Yksikkö i -loppuiset nominit nominatiivi vartalo genetiivi partitiivi illatiivi 1 pankki panki- pankin pankkia pankkiin 2 niemi nieme- niemen niemeä niemeen 3 suuri suure- suuren suurta suureen 4 uusi uude- uuden uutta uuteen e -loppuiset nominit nominatiivi vartalo genetiivi partitiivi illatiivi 5 koe kokee- kokeen koetta kokeeseen Konsonantti-loppuiset nominatiivi vartalo genetiivi partitiivi illatiivi 6 nainen naise- naisen naista naiseen 7 laskin laskime- laskimen laskinta laskimeen 8 kallis kallii- kalliin kallista kalliiseen 9 ostos ostokse- ostoksen ostosta ostokseen 10 uutuus uutuude- uutuuden uutuutta uutuuteen 11 työtön työttömä- työttömän työtöntä työttömään 12 tytär tyttäre- tyttären tytärtä tyttäreen 13 askel askele- askelen askelta askeleen 14 lyhyt lyhye- lyhyen lyhyttä lyhyeen 15 kyllästynyt kyllästynee- kyllästyneen kyllästynyttä kyllästyneeseen 16 mies miehe- miehen miestä mieheen
7.
Nominityypit: Viisi tärkeääkieliopillista muotoa 2/3 Monikko i -loppuiset nominit nominatiivi vartalo genetiivi partitiivi illatiivi 1 pankit pankki- pankkien pankkeja pankkeihin 2 niemet niemi- niemien niemiä niemiin 3 suuret suuri- suurien / suurten suuria suuriin 4 uudet uusi- uusien uusia uusiin e -loppuiset nominit nominatiivi vartalo genetiivi partitiivi illatiivi 5 kokeet kokei- kokeiden kokeita kokeisiin
Nominityypit: - i-sanat (vanhat) takaisin nominityyppeihin yksikkö monikko nominatiivi pieni pienet genetiivi pienen pienien / pienten partitiivi pientä pieniä essiivi pienenä pieninä translatiivi pieneksi pieniksi inessiivi pienessä pienissä elatiivi pienestä pienistä illatiivi pieneen pieniin adessiivi pienellä pienillä ablatiivi pieneltä pieniltä allatiivi pienelle pienille abessiivi pienettä pienittä komitatiivi pienine instruktiivi pienin Tontut etenivät ikkunalta toiselle pienin askelin.
15.
Nominityypit: - si-sanat takaisin nominityyppeihin yksikkö monikko nominatiivi uusi uudet genetiivi uuden uusien partitiivi uutta uusia essiivi uutena uusina translatiivi uudeksi uusiksi inessiivi uudessa uusissa elatiivi uudesta uusista illatiivi uuteen uusiin adessiivi uudella uusilla ablatiivi uudelta uusilta allatiivi uudelle uusille abessiivi uudetta uusitta komitatiivi uusine instruktiivi uusin Hän näyttää hyvin älykkäältä uusissa silmälaseissaan.