Proiect de lec ieț
Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon ,Timi oaraș
Propunător: Heidi Norbert
Data: 15-01-2014
Clasa: a IX-a
Aria curiculară: Om şi societate
Obiectul: Istorie
Subiectul /tema: Republica Romană
Tipul de lec ie:ț Mixtă
Durata: 50 min.
Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;
2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
Obiectivele opera ionale:ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț
O1- să explice următorii termeni istorici: plebiscit,latifundia,plebei,patricieni,legiune,cohortă.
O2- să menţioneze rolul Senatului;
O3- să enumere câteva teritorii cucerite în timpul Republicii;
O4- să indice cauzele care au dus la criza Republicii;
O5- să precizeze componen a celor 2 triumvirate.ț
Strategia didactică:
-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, cafeneaua;
-mijloace i materiale didactice:ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, ;
-forme de organizare a învățării: colectiv, individuală;
Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secvențele
lecției
Timp
Conținut științific
Strategii
Tipul de
învă areț
Tipul de
evaluare
Metode Mijloace
Forme de
organizare
C G I
Organizarea
învăţării
2 min
•Efectuara prezen eiț
•Pregătirea materialelor şi mijloacelor
necesare desfăşurării activităţii.
Conversaţia
Catalog
fişă
D D
Reactualizare
a şi
consolidarea
cunoştiinţelor
anterioare
Feed-back-ul
5-10
min
Formulează întrebări:
•Cine a ini iat reforma censuluiț ?
•Cum se numea Adunarea cețănilor
•Ce înseamnă ostracismul?
• Care era cetatea rivală Atenei?
•Sfatul bătrânilor din Sparta se numea?
Conversaţia
Explicaţia
Fi a deș
lucru
D D
Învăţare
inteligibilă
Ev.formati
vă/
continuă
(ev .orală)
•Numiti 3 batălii ale războiului cu per ii?ș
•În secolul al V-lea ,istoria Atenei este
dominată de?
•În ce perioadă de timp se desfășoară
războiul peloponesiac?
Enunţarea
subiectului 1 min Republica romană Expunerea
Tabla
Cretă
Caiet
D
Receptiv-
reproducti
vă
Predarea
noului
conţinut
30
min
Republica romană:
Formarea Romei.Nașterea Romei este
învăluită în mister,dar legenda care s-a
impus este cea a fra ilor Romulusț și
Remus,care plasează formarea Romei în
anul 753 î.Hr.
De la formarea Romei pâna la instaurarea
republicii,Roma e condusă de 7
regi,ultimul dintre ei fiind Tarquinus
Superbus.
Începuturile republicii.Până în secolul
al III lea Roma se confruntă cu o serie de
probleme atât interne(lupta dintre
patricieni i plebei) cât i externe(luptaș ș
pentru suprema ie în Italia).ț
Expansiunea teritorială.În jurul anul
272 î.hr. Roma cucerește toată Italia.În
anul 264 î.Hr. încep războaiele punice
care vor decide supremația Romei în
Mediterană.Apoi Roma se îndreaptă spre
Orient unde cucere te înș treaga Asie Mică
și Siria.În paralel Repiublica luptă și în
vest unde ocupă Galia i Spania.ș
Institu iile republiciiț :Senatul reprezenta
instituția principală a
statului.Magistraturile:Extraordinare(Dict
atorul),Populare(Tribuni ai
plebei),Ordinare(2 consuli,2 pretori,2
cenzori, chestori i edili).ș
Administra ia.ț În epoca republicană
forma de administrare cunoa te formeș
variate:
1.anexarea teritoriului cucerit
Tabla
Caiet
Manual
D Receptiv-
reproducti
vă
2.transormarea ora elor cș ucerite în
municipii cu autonomie limitată
3.încheierea unui tratat de alianță cu
Roma
Armata.Era împărțită în legiuni și trupe
auxiliare.Cea mai importantă reformă a
armatei o face generalul Marius în anul
107 î.Hr.
Criza republicii.Au loc tensiuni iș
conflicte interne,principalul conflict
intern este între populari(plebei) iș
optima i(aristocra iaț ț
conservatoare).Reformele fra ilorț
Gracchi în favoarea plebeii vor stârni
opozi ia optima ilor,cei doi fra i vor fiț ț ț
uci i. Oș altă problemă a Republicii
va fi cea a sclavilor,răscoala lui Spartacus
din anii 73-71 î.Hr.,acesta va fi înăbu ităș
de Crassus.
Războaiele civile vor măcină la rândul lor
Roma,conflictul dintre Marius iș
Sylla,Sylla va învinge i va impune oș
dictatură.
După retragerea lui Sylla din politică se
va forma o întelegere între trei
generali(Crassus,Pompei iș
Cezar),cunoscută sub numele de primul
triumvirat.După moartea lui Crassus în
Orient se va declan a un război civil întreș
Pompei i Cezar,acesta din urmă va ie iș ș
câ tigător i va instaura o monarhie deș ș
tip oriental.
După asasinare lui Cezar se va forma al
doilea triumvirat între Lepidus,Antonius
i Octavianus,scenariul se repetă Lepidusș
se retrage,fapt ce va duce la un nou
război civil între Antonius iș
Octavianus.Victoria lui Octavianus
marchează sfâr tul republicii.ș
Fixarea de
cuno tiin eș ț
10
min
Se imparte clasa in 2 grupe, fiecare
primind cate o tema pe care trebuie sa o
rezolve:
 Grupa 1: Prezenta i etapeleț
expansiunii romane.
 Grupa 2: Prezenta i institu iileț ț
republicii.
Apoi fiecare grupa isi va stabilii
un membru gazda, care va ramane
sa prezinte tema, iar ceilalti se
plimba la prezentarile celeilalte
grupe.
Cafeneaua
Filpchart,
Marker
I
operatorie

Proiect lectie roma

  • 1.
    Proiect de lecieț Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon ,Timi oaraș Propunător: Heidi Norbert Data: 15-01-2014 Clasa: a IX-a Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Republica Romană Tipul de lec ie:ț Mixtă Durata: 50 min. Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
  • 2.
    Obiectivele opera ionale:țLa sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț O1- să explice următorii termeni istorici: plebiscit,latifundia,plebei,patricieni,legiune,cohortă. O2- să menţioneze rolul Senatului; O3- să enumere câteva teritorii cucerite în timpul Republicii; O4- să indice cauzele care au dus la criza Republicii; O5- să precizeze componen a celor 2 triumvirate.ț Strategia didactică: -metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea, cafeneaua; -mijloace i materiale didactice:ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, ; -forme de organizare a învățării: colectiv, individuală; Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
  • 3.
    DESFĂȘURAREA LECȚIEI Secvențele lecției Timp Conținut științific Strategii Tipulde învă areț Tipul de evaluare Metode Mijloace Forme de organizare C G I Organizarea învăţării 2 min •Efectuara prezen eiț •Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii. Conversaţia Catalog fişă D D Reactualizare a şi consolidarea cunoştiinţelor anterioare Feed-back-ul 5-10 min Formulează întrebări: •Cine a ini iat reforma censuluiț ? •Cum se numea Adunarea cețănilor •Ce înseamnă ostracismul? • Care era cetatea rivală Atenei? •Sfatul bătrânilor din Sparta se numea? Conversaţia Explicaţia Fi a deș lucru D D Învăţare inteligibilă Ev.formati vă/ continuă (ev .orală)
  • 4.
    •Numiti 3 batăliiale războiului cu per ii?ș •În secolul al V-lea ,istoria Atenei este dominată de? •În ce perioadă de timp se desfășoară războiul peloponesiac? Enunţarea subiectului 1 min Republica romană Expunerea Tabla Cretă Caiet D Receptiv- reproducti vă
  • 5.
    Predarea noului conţinut 30 min Republica romană: Formarea Romei.NaștereaRomei este învăluită în mister,dar legenda care s-a impus este cea a fra ilor Romulusț și Remus,care plasează formarea Romei în anul 753 î.Hr. De la formarea Romei pâna la instaurarea republicii,Roma e condusă de 7 regi,ultimul dintre ei fiind Tarquinus Superbus. Începuturile republicii.Până în secolul al III lea Roma se confruntă cu o serie de probleme atât interne(lupta dintre patricieni i plebei) cât i externe(luptaș ș pentru suprema ie în Italia).ț Expansiunea teritorială.În jurul anul 272 î.hr. Roma cucerește toată Italia.În anul 264 î.Hr. încep războaiele punice care vor decide supremația Romei în Mediterană.Apoi Roma se îndreaptă spre Orient unde cucere te înș treaga Asie Mică și Siria.În paralel Repiublica luptă și în vest unde ocupă Galia i Spania.ș Institu iile republiciiț :Senatul reprezenta instituția principală a statului.Magistraturile:Extraordinare(Dict atorul),Populare(Tribuni ai plebei),Ordinare(2 consuli,2 pretori,2 cenzori, chestori i edili).ș Administra ia.ț În epoca republicană forma de administrare cunoa te formeș variate: 1.anexarea teritoriului cucerit Tabla Caiet Manual D Receptiv- reproducti vă
  • 6.
    2.transormarea ora elorcș ucerite în municipii cu autonomie limitată 3.încheierea unui tratat de alianță cu Roma Armata.Era împărțită în legiuni și trupe auxiliare.Cea mai importantă reformă a armatei o face generalul Marius în anul 107 î.Hr. Criza republicii.Au loc tensiuni iș conflicte interne,principalul conflict intern este între populari(plebei) iș optima i(aristocra iaț ț conservatoare).Reformele fra ilorț Gracchi în favoarea plebeii vor stârni opozi ia optima ilor,cei doi fra i vor fiț ț ț uci i. Oș altă problemă a Republicii va fi cea a sclavilor,răscoala lui Spartacus din anii 73-71 î.Hr.,acesta va fi înăbu ităș de Crassus. Războaiele civile vor măcină la rândul lor Roma,conflictul dintre Marius iș Sylla,Sylla va învinge i va impune oș dictatură. După retragerea lui Sylla din politică se va forma o întelegere între trei generali(Crassus,Pompei iș Cezar),cunoscută sub numele de primul triumvirat.După moartea lui Crassus în Orient se va declan a un război civil întreș Pompei i Cezar,acesta din urmă va ie iș ș câ tigător i va instaura o monarhie deș ș tip oriental. După asasinare lui Cezar se va forma al
  • 7.
    doilea triumvirat întreLepidus,Antonius i Octavianus,scenariul se repetă Lepidusș se retrage,fapt ce va duce la un nou război civil între Antonius iș Octavianus.Victoria lui Octavianus marchează sfâr tul republicii.ș
  • 8.
    Fixarea de cuno tiineș ț 10 min Se imparte clasa in 2 grupe, fiecare primind cate o tema pe care trebuie sa o rezolve:  Grupa 1: Prezenta i etapeleț expansiunii romane.  Grupa 2: Prezenta i institu iileț ț republicii. Apoi fiecare grupa isi va stabilii un membru gazda, care va ramane sa prezinte tema, iar ceilalti se plimba la prezentarile celeilalte grupe. Cafeneaua Filpchart, Marker I operatorie