Припрема за радна часу
Датум: 13. новембар 2014. године
Школа: Основна школа „Сава Шумановић“
Разред: VI1
Наставни предмет: ЧОЗ
Наставна јединица: радионица „У туђим ципелама“
Наставник: Зорана Буха
Број часа: 11
Тип часа: радионица
Облик рада: индивидуални, фронтални, групни
Наставна средства: табла, креда, слагалица, материјал за рад, флип-чарт табла, папир, селотејп
Наставне методе: монолошка, дијалошка, текст-метода
Циљ часа: Показати ученицима колико је способност децентрације битна да би се неки сукоб решио.
Корелација:
са свакодневним животом који се одвија у школи;
корелација са пројектом ШБН.
Задаци:
1. образовни
Сагледавање проблема из позиције другог- децентрација;
решавање проблема у симулираној ситуацији;
суочавање са проблемом из различитих улога;
превенција насиља.
2.васпитни
Подстицање емпатије, могућности уживљавања у туђе недаће;
развијање емоционалности;
увиђање значаја другарства у животу свакога човека.
3.функционални
Развијање тимског духа, заједништва и сарадничких односа;
подизање свести о важности функционисања у заједници;
изношење сопственог мишљења;
развијање код ученика способности критичког мишљења;
како реаговати у проблемским ситуацијама.
Литература:
1. Вршњачка медијација- од свађе слађе“, ГТЗ
2. Интернет, гугл претраживач, сајт ГИЗ
* Напомена: радионица је прилагођена потребама часа, поједини делови су изостављени, а поједини
промењени.
Методичка литература:
1. Павле Илић, Српски језик и књижевност у наставној теорији и пракси (Методике наставе),
Змај, НовиСад, 2003.
Временска структура часа: уводни део: 7 минута
главни део: 30 минута
2.
завршни део: 8минута
Уводни део
Мотивациони део: Свако од ученика у одељењу узима један комад слагалице. На основу сложене
слагалице биће случајним узроком подељени у групе.
Корак 1
Задатак: Сложити слику од делова слагалице. Другари са којима сложиш слику су чланови твога тима.
Ученици су склопили слагалице и на тај начин сачинили тимове (три тима).
На овај ће се начин ученици упознати и са називом данашње радионице.
3.
Главни део
Наставник обавештаваученике да ће им прочитати један текст, а да они треба пажљиво да слушају. У
питању је догађај са једне ученичке екскурзије и стваран је.
Корак 2
Заплет: За време екскурзије у Врњачкој бањи, једне ноћи, Никола је поломио лавабо у хотелском
собном купатилу. У соби је редовно спавао сам јер је другар из одељења редовно спавао у некој другој
соби. Хотелске власти траже да се штета надокнади, не улазећи у то да ли Никола има новца за то.
Одељењски старешина предлаже да сви учествују у сакупљању новца, те да се тако надокнади штета.
Део одељења је спреман да то уради, али други део жели свој новац да троши у ту сврху, поготово што
је Никола искористио све бонусе и код одељења и код разредног. Већ има смањену оцену из владања и
укор одељењског стрешине. Добро је познато и да је Никола дао посебно обећање да ће бити добар на
екскурзији и тако оправдати поверење.
Корак 3
Задатак: Одлучите као група ком делу одељења припадате- оном који је спреман да сноси трошак или
ономе коме је преко главе таквог неодговорног Николиног понашања .
Врло је важно да будете искрени и да поступите како бисте заиста учинили.
Саопштите своју одлуку и кратко је образложите.
Одељењски старешина може да дода низ констатација или питања којима ће покушати да пољуља
мишљење ученика или пак да их још више учврсти у ставу.
Сетите се да је то ђак због којег стално као одељење имате проблем.
Неколико пута сте већ сви били кажњени због њега/ње.
Докле више да покривате и глумите заштитнике некоме ко не зна да узврати?
Шта ако овај пут није крив?
Можда бисмо требали да послушамо његову/њену причу и онда судимо.
Корак 4
Николина прича
Те ноћи сам јако мало спавао јер је цело друштво седело код мене. Не сећам се када сам заспао, али сам
усред сна чуо снажан тресак. Нагло сам скочио и пошао у купатило да проверим шта се десило.
Одједном сам осетио вртоглавицу и ухватио се за лавабо, који је због терета почео да се одваја и пада.
Пао сам на под заједно са лавабоом. Пошто ми се још мантало, отишао сам у кревет и заспао. Тек ујутро
сам схватио шта се заправо догодило. Знао сам шта ће рећи одељењски старешина као и да ће одељење
бити љуто. Одлучио сам да ствар прећутим из страха иако сам осетио да нисам управу. Напросто било
ме је страх и знам да нико не би веровао у оно што кажем.
Корак 5
Сада када знате и другу страну приче како бисте поступили?
Корак 6
4.
Разврстајте следеће предлогепрема важности, тј. према ономе како бисте решили ситуацију.
Пронаћи ћете заједничко решење како би се ситуација превазишла.
Изгрдићете га „на пасја уста“ тако да схвати озбиљност ситуације.
Рећи ћете Николи у чему је погрешио.
Рећи ћете му да само чекате да следећи пут забрља!
Рећи ћете да је све у реду и да се то може десити свакоме.
Не желите уопште да разговарате. Разговор је губљење времена.
Корак 7
Како је свака група рангирала предлоге и због чега?
Ученице лепе своје предлоге на флип-чарт табли и коментаришу их.
Завршни део
Корак 8
Сумирање утисака.
Да ли вам је било тешко да обујете „туђе ципеле“? Због чега?
Због чега је у свакој ситуацији неопходно „стати на лопту“?
Излистајте ми сада емоције које су се јавиле на почетку када сазнајете шта се десило и сада на крају
када сте се нашли у туђој кожи.
Наставник може излистати ученичке емоције на табли у виду т-табеле (табела супротстављених
елемената), пре и после „обувања туђих ципела“.
Евалуација часа: Ученици износе утиске о радионици тако што на изласку из учионице на папиру који
се налази на вратима штиклирају понуђене утиске.
Допада ми се овакав начин рада
Желим још оваквих радионица
Није лоше
Не допада ми се
Материјал потребан за радионицу
Слагалица
Пронаћи ћете заједничкорешење како би се ситуација превазишла.
Изгрдићете га „на пасја уста“ тако да схвати озбиљност ситуације.
Рећи ћете Николи у чему је погрешио.
Рећи ћете му/јој да само чекате да следећи пут забрља!
Рећи ћете да је све у реду и да се то може десити свакоме.
Не желите уопште да разговарате. Разговор је губљење времена.
Евалуација часа
Допада ми се овакав
начин рада
Желим још оваквих
радионица
Није лоше Не допада ми се
7.
Пронаћи ћете заједничкорешење како би се ситуација превазишла.
Изгрдићете га „на пасја уста“ тако да схвати озбиљност ситуације.
Рећи ћете Николи у чему је погрешио.
Рећи ћете му/јој да само чекате да следећи пут забрља!
Рећи ћете да је све у реду и да се то може десити свакоме.
Не желите уопште да разговарате. Разговор је губљење времена.
Евалуација часа
Допада ми се овакав
начин рада
Желим још оваквих
радионица
Није лоше Не допада ми се