SlideShare a Scribd company logo
ŠKOLA: OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec                      ŠK. GOD.: 2012./2013.
IZBORNI PREDMET: Informatika                                 RAZRED: 5.
UČITELJICA: Iva Naranđa                                      REDNI BROJ SATA: 39. - 40.
DATUM: 6. 2. 2013. (povodom Dana sigurnijeg interneta 5. veljače 2013.)


NASTAVNA CJELINA: Obrada teksta
NASTAVNA TEMA: Obrada teksta – MS Word
NASTAVNA JEDINICA: Ponavljanje i vježbe (oblikovanja dokumenta)


CILJ: ponoviti kako postaviti usmjerenje stranice i kako oblikovati margine, zaglavlje i podnožje, stupce, popise;
utvrditi važnost čuvanja osobnih podataka na internetu
KLJUČNI POJMOVI: osobni podaci, margine, zaglavlje i podnožje, stupci, popisi

ZADACI:
Obrazovni: ponoviti i uvježbati oblikovanje dokumenta (usmjerenje stranice, margine, zaglavlja i podnožja, stupci,
popisi); ponoviti važnost čuvanja osobnih podataka na internetu
Funkcionalni: izgrađivati sposobnost povezivanja svakidašnjice i informatike, razvijati sposobnost promatranja i
uočavanja, privikavati na informatičko izražavanje
Odgojni: razvijati svijest o odgovornom ponašanju na internetu, razvijati pozitivan odnos prema zajedničkom radu i
suradnji

AKTIVNOSTI UČENIKA: rješavanje online zadatka spajanja parova (alat Kubbu), rješavanje zadatka s nastavnog listida
NASTAVNE METODE I OBLICI RADA: razgovor, rad na računalu, frontalni rad, individualni rad, rad u paru
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: računala, prezentacija, online zadatak spajanja parova napravljen alatom
Kubbu, nastavni listid, MS Word
MJESTO ODRŽAVANJA NASTAVE: informatička učionica

TIJEK SATA:

UVOD (5 min.)
Učenike upoznati s akcijom Sigurniji internet za djecu i mlade.
Uz prezentaciju ODGOVORNO_S_OSOBNIM_PODACIMA_NA_INTERNETU 5r.pptx razgovarati s učenicima o osobnim
podacima i mogudim opasnostima otkrivanja istih na internetu.

GLAVNI DIO SATA (20 min.)
Zajedno s učenicima rješavati online zadatak spajanja parova napravljen alatom Kubbu: OSOBNI PODACI NA
INTERNETU. Zadatak najprije zajedno s učenicima pogledati u prikazu familiarize (mogudnost term first i show both
sides), a zatim rješavati u prikazu solve i to prvo svi zajedno, a nakon toga svaki učenik samostalno na svojem
računalu. Razgovorom o svakoj poruci posebno proširiti i produbiti njihovo značenje.

PONAVLJANJE I VJEŽBA (55 min – s odmorom između satova)
Učenicima podijeliti nastavne listide sa zadatkom i uputiti ih kako de ga rješavati. Ponoviti što su margine, zaglavlje,
podnožje, stupci i popisi te kako ih uređujemo programom MS Word. Posebno naglasiti da u točki 9. zadatka trebaju
svojim riječima opisati razloge zbog kojih nije uputno objavljivati osobne podatke ni fotografije na internetu.

ZAVRŠNI DIO SATA (10 min.)
Zajedno s učenicima pogledati rješenja zadataka i ispraviti mogude pogreške. Razgovarati s učenicima o razlozima
koje su naveli, a zbog kojih nije uputno objavljivati osobne podatke ni fotografije na internetu.
Razgovorom učenike dovesti do zaključka: Oprezno s osobnim podacima na internetu.
Nastavni listić – zadatak za učenike


5.R. – DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2013.
MS WORD – ponavljanje i vježbe
       oblikovanja dokumenta (margine, zaglavlje i podnožje, stupci, popisi)
       osobni podaci

ZADATAK
  1. Otvori program MS Word.
  2. Orijentaciju stranice postavi na Pejzaž.
  3. Margine postavi na Široko.
  4. U zaglavlje dokumenta upiši: DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2013.
  5. U podnožje dokumenta upiši: 5. razred, OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec.
  6. Napiši naslov: OPREZ S OSOBNIM PODACIMA i oblikuj ga kako slijedi:
        a) veličina pisma: 20 točaka
        b) boja pisma: tamno plava
        c) vrsta pisma: Comic Sans MS
        d) podebljano
  7. Naslov centriraj (stavi u sredinu).
  8. Kreiraj popis s grafičkim oznakama (po želji odaberi grafičku oznaku) i navedi osobne
     podatke: ime, prezime, adresa, broj telefona, datum rođenja, godine.
  9. Kreiraj numerirani popis i nabroji barem dva razloga zbog kojih nije uputno
     objavljivati osobne podatke ni fotografije na internetu.
  10. Oblikuj popise u 2 stupca, tako da u svakom stupcu bude po jedan popis.
  11. Kod tekstova u popisima po želji odaberi veličinu, vrstu i boju pisma.
  12. Spremi dokument u mapu Moji dokumenti pod nazivom OSOBNI PODACI.
  13. Zatvori dokument i program MS Word.

More Related Content

What's hot

Poljoprivreda i rudarstvo Bosne i Hercegovine
Poljoprivreda i rudarstvo Bosne i HercegovinePoljoprivreda i rudarstvo Bosne i Hercegovine
Poljoprivreda i rudarstvo Bosne i Hercegovine
Una Sabljakovic
 
Biologija cetinrske sume
Biologija cetinrske sumeBiologija cetinrske sume
Biologija cetinrske sume
edinadina
 
Njutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoniNjutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoni
Sana Ivanović
 
Kotiranje
 Kotiranje Kotiranje
Kotiranje
bbilja
 

What's hot (20)

Poljoprivreda i rudarstvo Bosne i Hercegovine
Poljoprivreda i rudarstvo Bosne i HercegovinePoljoprivreda i rudarstvo Bosne i Hercegovine
Poljoprivreda i rudarstvo Bosne i Hercegovine
 
Pisanje pisma
Pisanje pismaPisanje pisma
Pisanje pisma
 
Bonton na internetu
Bonton na internetuBonton na internetu
Bonton na internetu
 
Električna struja
Električna strujaElektrična struja
Električna struja
 
Sile
SileSile
Sile
 
Fluvijalna erozija
Fluvijalna erozijaFluvijalna erozija
Fluvijalna erozija
 
Panonska nizija Tanja Gagić
Panonska nizija Tanja GagićPanonska nizija Tanja Gagić
Panonska nizija Tanja Gagić
 
Biologija cetinrske sume
Biologija cetinrske sumeBiologija cetinrske sume
Biologija cetinrske sume
 
Njutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoniNjutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoni
 
Uticaj racunara na zdravlje ljudi i zivotnu sredinu
Uticaj racunara na zdravlje ljudi i zivotnu sredinuUticaj racunara na zdravlje ljudi i zivotnu sredinu
Uticaj racunara na zdravlje ljudi i zivotnu sredinu
 
"Doživljaji mačka Toše
"Doživljaji mačka Toše"Doživljaji mačka Toše
"Doživljaji mačka Toše
 
8. Марко Краљевић
8. Марко Краљевић8. Марко Краљевић
8. Марко Краљевић
 
Kotiranje
 Kotiranje Kotiranje
Kotiranje
 
Uvod u programiranje
Uvod u programiranjeUvod u programiranje
Uvod u programiranje
 
Lednička erozija
Lednička erozijaLednička erozija
Lednička erozija
 
Opisni, prisvojni i gradivni pridevi
Opisni, prisvojni i gradivni prideviOpisni, prisvojni i gradivni pridevi
Opisni, prisvojni i gradivni pridevi
 
Isidora Sekulic
Isidora SekulicIsidora Sekulic
Isidora Sekulic
 
Kretanje
KretanjeKretanje
Kretanje
 
pisanje pisma
pisanje pismapisanje pisma
pisanje pisma
 
Klima
KlimaKlima
Klima
 

Viewers also liked

Energija za poduzetništvo - Ishodi
Energija za poduzetništvo - IshodiEnergija za poduzetništvo - Ishodi
Energija za poduzetništvo - Ishodi
Pogled kroz prozor
 
4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika
Ljiljana Rehner
 
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-verPrirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Ljiljana Rehner
 
Uvod u informatiku za 1. razred srednjih skola
Uvod u informatiku za 1. razred srednjih skolaUvod u informatiku za 1. razred srednjih skola
Uvod u informatiku za 1. razred srednjih skola
Dragan Bjelic
 
Metodika hj skripta
  Metodika hj skripta  Metodika hj skripta
Metodika hj skripta
wedrana
 
Nastavni materijal-priprema-za-cas
Nastavni materijal-priprema-za-casNastavni materijal-priprema-za-cas
Nastavni materijal-priprema-za-cas
tehnickaso
 

Viewers also liked (20)

Pisana priprava za stručni ispit konacna verzija 2010
Pisana priprava za stručni ispit konacna verzija 2010Pisana priprava za stručni ispit konacna verzija 2010
Pisana priprava za stručni ispit konacna verzija 2010
 
Pisana priprava za polaganje SI primjer
Pisana priprava za polaganje SI primjer Pisana priprava za polaganje SI primjer
Pisana priprava za polaganje SI primjer
 
Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.
Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.
Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.
 
Energija za poduzetništvo - Ishodi
Energija za poduzetništvo - IshodiEnergija za poduzetništvo - Ishodi
Energija za poduzetništvo - Ishodi
 
Excel2013
Excel2013Excel2013
Excel2013
 
Priprema za čas
Priprema za časPriprema za čas
Priprema za čas
 
4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika
 
kriteriji ocjenjivanj os
kriteriji ocjenjivanj oskriteriji ocjenjivanj os
kriteriji ocjenjivanj os
 
Припрема за час - Безуова теорема
Припрема за час - Безуова теоремаПрипрема за час - Безуова теорема
Припрема за час - Безуова теорема
 
Priprema za stručni ispit pedagozi
Priprema za stručni ispit pedagoziPriprema za stručni ispit pedagozi
Priprema za stručni ispit pedagozi
 
Ortopedija
Ortopedija Ortopedija
Ortopedija
 
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-verPrirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
Prirucnik za-planiranje-i-pisanje-iop-a-neredigovana-ver
 
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
Nastavni plan i program za gimnaziju - Računarstvo i informatika (PDF)
 
Milica biologija
Milica biologijaMilica biologija
Milica biologija
 
Uvod u informatiku za 1. razred srednjih skola
Uvod u informatiku za 1. razred srednjih skolaUvod u informatiku za 1. razred srednjih skola
Uvod u informatiku za 1. razred srednjih skola
 
Metodika hj skripta
  Metodika hj skripta  Metodika hj skripta
Metodika hj skripta
 
Informatika teorija
Informatika teorijaInformatika teorija
Informatika teorija
 
Godisnji plan-2013-14
Godisnji plan-2013-14Godisnji plan-2013-14
Godisnji plan-2013-14
 
Nastavni materijal-priprema-za-cas
Nastavni materijal-priprema-za-casNastavni materijal-priprema-za-cas
Nastavni materijal-priprema-za-cas
 
Kontrolne vezbe sa_resenjima
Kontrolne vezbe sa_resenjimaKontrolne vezbe sa_resenjima
Kontrolne vezbe sa_resenjima
 

More from Pogled kroz prozor

More from Pogled kroz prozor (20)

Internet u nižim razredima, anketa
Internet u nižim razredima, anketaInternet u nižim razredima, anketa
Internet u nižim razredima, anketa
 
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketaInternet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
 
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetuKviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
 
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptxDvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
 
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romanaPrilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
 
Prilog 3. Projektni zadaci Orwell
Prilog 3. Projektni zadaci OrwellPrilog 3. Projektni zadaci Orwell
Prilog 3. Projektni zadaci Orwell
 
Prilog 5, Projektni zadaci Huxley
Prilog 5, Projektni zadaci HuxleyPrilog 5, Projektni zadaci Huxley
Prilog 5, Projektni zadaci Huxley
 
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docxPrilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
 
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docxPrilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
 
Prilog 6, Rezultati samovrednovanja (ankete)
Prilog 6,  Rezultati samovrednovanja (ankete)Prilog 6,  Rezultati samovrednovanja (ankete)
Prilog 6, Rezultati samovrednovanja (ankete)
 
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u HrvatskojPredstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
 
Prilog 1. Upute za učenike
Prilog 1. Upute za učenikePrilog 1. Upute za učenike
Prilog 1. Upute za učenike
 
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
 
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
 
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacijeKomentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
 
Izazov digitalne detoksikacije - radni list
Izazov digitalne detoksikacije - radni listIzazov digitalne detoksikacije - radni list
Izazov digitalne detoksikacije - radni list
 
Rezultati ankete ovisnosti o internetu
Rezultati ankete ovisnosti o internetuRezultati ankete ovisnosti o internetu
Rezultati ankete ovisnosti o internetu
 
Dabroučitelj - knjižica
Dabroučitelj - knjižicaDabroučitelj - knjižica
Dabroučitelj - knjižica
 
Dabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadatakaDabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadataka
 
Dabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadatakaDabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadataka
 

Priprema 5. razred - Microsoft Word

  • 1. ŠKOLA: OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec ŠK. GOD.: 2012./2013. IZBORNI PREDMET: Informatika RAZRED: 5. UČITELJICA: Iva Naranđa REDNI BROJ SATA: 39. - 40. DATUM: 6. 2. 2013. (povodom Dana sigurnijeg interneta 5. veljače 2013.) NASTAVNA CJELINA: Obrada teksta NASTAVNA TEMA: Obrada teksta – MS Word NASTAVNA JEDINICA: Ponavljanje i vježbe (oblikovanja dokumenta) CILJ: ponoviti kako postaviti usmjerenje stranice i kako oblikovati margine, zaglavlje i podnožje, stupce, popise; utvrditi važnost čuvanja osobnih podataka na internetu KLJUČNI POJMOVI: osobni podaci, margine, zaglavlje i podnožje, stupci, popisi ZADACI: Obrazovni: ponoviti i uvježbati oblikovanje dokumenta (usmjerenje stranice, margine, zaglavlja i podnožja, stupci, popisi); ponoviti važnost čuvanja osobnih podataka na internetu Funkcionalni: izgrađivati sposobnost povezivanja svakidašnjice i informatike, razvijati sposobnost promatranja i uočavanja, privikavati na informatičko izražavanje Odgojni: razvijati svijest o odgovornom ponašanju na internetu, razvijati pozitivan odnos prema zajedničkom radu i suradnji AKTIVNOSTI UČENIKA: rješavanje online zadatka spajanja parova (alat Kubbu), rješavanje zadatka s nastavnog listida NASTAVNE METODE I OBLICI RADA: razgovor, rad na računalu, frontalni rad, individualni rad, rad u paru NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: računala, prezentacija, online zadatak spajanja parova napravljen alatom Kubbu, nastavni listid, MS Word MJESTO ODRŽAVANJA NASTAVE: informatička učionica TIJEK SATA: UVOD (5 min.) Učenike upoznati s akcijom Sigurniji internet za djecu i mlade. Uz prezentaciju ODGOVORNO_S_OSOBNIM_PODACIMA_NA_INTERNETU 5r.pptx razgovarati s učenicima o osobnim podacima i mogudim opasnostima otkrivanja istih na internetu. GLAVNI DIO SATA (20 min.) Zajedno s učenicima rješavati online zadatak spajanja parova napravljen alatom Kubbu: OSOBNI PODACI NA INTERNETU. Zadatak najprije zajedno s učenicima pogledati u prikazu familiarize (mogudnost term first i show both sides), a zatim rješavati u prikazu solve i to prvo svi zajedno, a nakon toga svaki učenik samostalno na svojem računalu. Razgovorom o svakoj poruci posebno proširiti i produbiti njihovo značenje. PONAVLJANJE I VJEŽBA (55 min – s odmorom između satova) Učenicima podijeliti nastavne listide sa zadatkom i uputiti ih kako de ga rješavati. Ponoviti što su margine, zaglavlje, podnožje, stupci i popisi te kako ih uređujemo programom MS Word. Posebno naglasiti da u točki 9. zadatka trebaju svojim riječima opisati razloge zbog kojih nije uputno objavljivati osobne podatke ni fotografije na internetu. ZAVRŠNI DIO SATA (10 min.) Zajedno s učenicima pogledati rješenja zadataka i ispraviti mogude pogreške. Razgovarati s učenicima o razlozima koje su naveli, a zbog kojih nije uputno objavljivati osobne podatke ni fotografije na internetu. Razgovorom učenike dovesti do zaključka: Oprezno s osobnim podacima na internetu.
  • 2. Nastavni listić – zadatak za učenike 5.R. – DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2013. MS WORD – ponavljanje i vježbe oblikovanja dokumenta (margine, zaglavlje i podnožje, stupci, popisi) osobni podaci ZADATAK 1. Otvori program MS Word. 2. Orijentaciju stranice postavi na Pejzaž. 3. Margine postavi na Široko. 4. U zaglavlje dokumenta upiši: DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2013. 5. U podnožje dokumenta upiši: 5. razred, OŠ Vladimira Nazora, Pribislavec. 6. Napiši naslov: OPREZ S OSOBNIM PODACIMA i oblikuj ga kako slijedi: a) veličina pisma: 20 točaka b) boja pisma: tamno plava c) vrsta pisma: Comic Sans MS d) podebljano 7. Naslov centriraj (stavi u sredinu). 8. Kreiraj popis s grafičkim oznakama (po želji odaberi grafičku oznaku) i navedi osobne podatke: ime, prezime, adresa, broj telefona, datum rođenja, godine. 9. Kreiraj numerirani popis i nabroji barem dva razloga zbog kojih nije uputno objavljivati osobne podatke ni fotografije na internetu. 10. Oblikuj popise u 2 stupca, tako da u svakom stupcu bude po jedan popis. 11. Kod tekstova u popisima po želji odaberi veličinu, vrstu i boju pisma. 12. Spremi dokument u mapu Moji dokumenti pod nazivom OSOBNI PODACI. 13. Zatvori dokument i program MS Word.