Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike
1. PISANA PRIPRAVA
ZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA
Nastavnica: Vesna Brust
______________________________
Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek
Nadnevak: 6.lipnja 2012.
Savjetnica: Viktorija Hrţica, viša savjetnica
_____________________________________
2. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek Mjesto: Osijek
Nastavni predmet: INFORMATIKA Razred: 2a
Nastavna cjelina: MS PowerPoint 2007- program za prezentacije
Smjer: Ekonomija, trgovina i poslovna administracija
Nastavna tema: Ponavljanje i vježbanje o izradi prezentacija i konačna analiza postignuća
učenika tijekom nastavne godine
Broj nastavnog sata: 69 i 70
Nastavnica: Vesna Brust Zanimanje: Upravni referent
Datum izvoĎenja oglednog sata: 06. lipnja 2012.
1. Podjela:
1.1 . nastavne cjeline na teme:
1.1.1. Program za izradu prezentacija
1.1.2. Konačna analiza postignuća učenika tijekom nastavne godine
1.2. nastavne teme na jedinicepredviĎene za ponavljanje:
1.2.1. Pravila dobre prezentacije
1.2.2. Matrica slajda
1.2.3. Zaglavlje i podnožje slajda
1.2.4. Umetanje slika i crteža
1.2.5. Prijelazi između slajdova i animacija
1.2.6. Prikazi i spremanja prezentacije
1.2.7. Ispis prezentacije
1.2.8. nastavnajedinicaKonačna analiza postignuća učenika tijekom nastavne
godine
1.2.8.1.Prezentirati svoju prezentaciju pred razredom i ispisati je
1.2.8.2. Javno objavljivanje ocjena
1.3. nastavna tema/jedinica:
Ponavljanje i vježbanje u programu PowerPoint 2007 i konačna analiza postignuća učenika
tijekom nastavne godine
2. Vrsta metodičke jedinice (tip sata):
obrada novih nastavnih sadržaja
ponavljanje
vježbanje
provjeravanje
2
Vesna Brust
6.06.2012.
3. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
3. Obrazovna postignuća:
Nakon nastavnog sata učenik će biti u stanju samostalno kreirati matricu slajda, znati postaviti
elemente u zaglavlje i podnožje slajda,opisati i objasniti postupak umetanja slika i crteža na
slajd, znati primijeniti potrebne animacije i prijelaze između slajdova, te konačno
promatratiraznovrsne prikaze prezentacija, njihove ispise na papir, te oblike datoteka prilikom
spremanja prezentacije.
Po završetku drugog nastavnog sata učenik će biti u stanju samostalno prezentirati svoj uradak
u PowerPointu, znati održati dobro organizirani govor (predavanje), poslati prezentaciju na
ispis.
Konačno pri zaključivanju ocjena učenici , uz pomoć nastavnika, trebaju svrhovito prosuditi
vrijednosti vlastitog rada.Prosudbe se moraju temeljiti na točno definiranim kriterijima.
Obrazovni ciljevi ovog područja su najviši u spoznajnoj hijerarhiji, jer sadrže elemente svih
prethodnih razina uz dodatak sposobnosti prosudbe vlastitih vrijednosti.Kroz ove spoznaje
učenici razvijaju samokritičnost i samovrednovanje.
4. Ključni pojmovi:
Matrica slajda, zaglavlja, podnožja, umetanja raznovrsnih objekata na slajd, animacija i
prijelazi, prikazi prezentacije , ispis prezentacije, oblici datoteka u MS PowerPoint-u 2007
Prezentiranje pred auditorijem.
Samovrednovanje, samoprocjenjivanje.Shvaćanje, prosudba, analiza, zaključci, komentari,
prijedlozi, primjena, razlikovanje.
5. Cilj nastavne teme/jedinice:
Cilj je daučenici ponove najznačajnije pojmoveprograma MS PowerPoint 2007,
znajusamostalno kreirati vlastitu prezentaciju sa svim ključnim elementima kroz informatičke
primjere i sadržaje iz svakodnevnog života.
Samostalno će izložiti vlastiti rad, postati svjesni svoje aktivnosti, znanja i uloženog truda.
Prihvatiti završnu ocjenu u zajedničkom međudjelovanju s nastavnikom.
3
Vesna Brust
6.06.2012.
4. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
6. Obrazovna postignuća:
Kognitivna Psihomotorička Afektivna
(spoznajna – materijalna) (funkcionalna) (odgojna)
Učenici će moći: Učenici će moći Razvijati kod učenika:
- Izvesti pravilno izlaganje - izvesti različite strukturne - povezati naučeno sa
vlastite prezentacije pred prikaze slajdova, zadacima iz svakodnevnog
auditorijem, - postaviti matricu slajda života i struke
- definirati matricu slajda kao - umetati i ažurirati objekte na - kreativnost i inicijativu u radu
elementa ujednačavanja slajdu - osjećaj zadovoljstva,
izgleda prezentacije - primijeniti stečena znanja i samopouzdanja i povjerenja
- prikazati svrhu zaglavlja i kreativno rješavati u vlastite sposobnosti
podnožja na slajdu postavljene zadatke iz - radne navike i organizacijske
- nabrojati mogućnosti različitih područja struke vještine te sposobnost samo
umetanja različitih elemenata - znati otvoriti i poslati procjene
na slad nastavnikuzadani kviz u - strpljivost, sustavnost i
- primijeniti animacije i Edmodu upornost u radu s programom
prijelaze u prezentaciji - uočiti razne oblike za izradu prezentacija
- koristiti različite načine prezentacije - koncentracija, preciznost i
prikaza prezentacije - umetati i oblikovati urednost u radu
- baratatiispisom prezentacije slike,crteže i ostale objektena - uvažavanje i pozitivan odnos
na papir po različitim slajdu prema novim tehnologijama
zahtjevima - spremiti svoju prezentaciju u - jasno artikulirati osnovu za
- Izvesti pravilno izlaganje različitim tipovima datoteka budući rad u uredu,
vlastite prezentacije pred - upravljati ispisom - osjećaj zadovoljstva,
auditorijem, prezentaciju na papir samopouzdanja i povjerenja
- Procjenjivati i tumačiti - biti sposoban poslati svoju u vlastite sposobnosti
rezultate pismenih uradaka i prezentaciju na društvenu - prihvaćanje postignute ocjene
vježbi mrežu kao mjerila rezultata vlastitog
- biti vješt u radu s - primijeniti stečena znanja i znanja i aktivnosti tijekom
programom EDMODO kreativno rješavati nastavne godine
postavljene zadatke iz - jasno steći sliku o dubini
različitih područja struke znanja i vještina koju
- analizirati vlastite rezultate iz posjeduju
informatike tijekom nastavne
godine
7. Oblici rada:
Individualni oblik rada, frontalni oblik,rad u paru
8. Nastavne metode:
Metoda poučavanja,učenje otkrivanjem, oluja ideja, metoda razgovora, metoda praktičnog rada
na računalu, metoda demonstracije,metoda igra i rad, metoda poticanja , pomaganja
4
Vesna Brust
6.06.2012.
5. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
9. Nastavna sredstva i pomagala:
Prezentacije u PowerPointu , društvena mreža Edmodo, kviz znanja , radni listići sa zadacima,
rezultati razreda računalo, LCD projektor ,pisač, školska ploča
10. Korelacija:
Hrvatski jezik, Engleski jezik, Marketing, Poduzetništvo, Poslovne komunikacije
11. Literatura i izvori:
Darko Grundler, Sanda Šutalo, „Računalstvo“, udžbenik i radna bilježnica
za četverogodišnje strukovne škole, Školska knjiga, Zagreb, 2010.
Darko Grundler, Sanda Šutalo, CD uz udžbenik Računalstvo, Školska
knjiga, Zagreb, 2010.
S. Babić, V.Galešev i autori „Informatika i računalstvo“ udžbenik i zbirka
zadataka iz informatike i računalstva za srednje škole i gimnazije, SysPrint
2009. Zagreb
Literatura Računalstvo/Informatika, Gvozdanović,Ikica,Kos i autori,Udžbenik sa DVD-
za om za 1.2.3. razred strukovnih škola, Varaždin,2009.
nastavnicu www.edmodo.com
http:// pup.skole.hr priručnik za učenje i poučavanje ( nastavnik/učenik)
Portal „Suradnici u učenju“ i e- časopis „ Pogled kroz prozor“
http://racunalstvo.info – web stranica namijenjena nastavnicima informatike
(autori Grundler, Blagojević, Šutalo)
Bloomova taksonomija
Tomislav Grgin „ Školska dokimologija“,Naklada Slap, Jastrebarsko, 1994.
Darko Grundler, Sanda Šutalo, Računalstvo, udžbenik i radna bilježnica
za četverogodišnje strukovne škole, Školska knjiga, Zagreb, 2007.
Darko Grundler, Sanda Šutalo, CD uz udžbenik Računalstvo, Školska
Literatura
knjiga, Zagreb, 2007.
za
http://www.edmodo.com
učenike
http://pup.skole.hr
5
Vesna Brust
6.06.2012.
6. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA
ETAPA
NASTAVNA SREDSTVA I
NASTAVNE METODE
NASTAVNOGA ARTIKULACIJA 1. NASTAVNOG SATA
VRIJEME (MIN)
SATA
POMAGALA
AKTIVNOST AKTIVNOST
SADRŢAJ
NASTAVNIKA UČENIKA
ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA (detaljno razraditi)
Priprema za sat. Upisati sat i Prijaviti Dijaloška Dnevnik,
Priprema odsutne učenike. odsutne metoda , računalo,
nastavnih Pripremiti računalo učenike. pozdravljanje projektor,
materijala. i projektor za rad. Učenici će prisutnih, nastavni
Priprema Logirati se na uključiti najava materijali,
računala i EDMODO računala , današnje učenički
1. PRIPREMA projektora. Priprema potrebnih logiraju se na nastavne pribor za
materijala (radnih program jedinice rad
3min
1.1. M ATERIJALNO listića, tekstova) Edmodo, Školska
– TEHNIČKA Napisati naslov na pripremaju ploča
PRIPREMA ploču: „Ponavljanje bilježnicu i
o PowerPoint pribor,
prezentacijama“
otvaraju
MS
PowerPoint
2007.
6
Vesna Brust
6.06.2012.
7. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Osnovne Učenici Ponavljanje Prezentaci
obavijesti o Nastavnik razmišljaju o dosad ja u
temi nastavnog otvarasvoju tome što usvojenog PowerPoi
sata. PowerPoint nastavnik gradiva iz MS ntu koja
Ponoviti s prezentaciju u kojoj govori. PowerPoint- sadrži
učenicima što je se vide osnovni Prisjećaju se i a, uz osnovne
multimedijalna pojmovi koje su javljaju za praktičan rad pojmove iz
prezentacija i u učenici već usvojili dijalog u kojem na računalu. gradiva o
kojim prilikama o programu ponavljamo Metoda PowerPoi
ćemo se njome PowerPoint. najvažnije razgovora, ntu,
koristiti pojmove poučavanja, školska
5 min
1.2. SADRŢAJNA
Koja su pravila Kratak dijalog sa programa. oluja ploča
PRIPREMA
dobre učenicima o mozgova,
prezentacije i postavkama poticanja
prezentiranja programa .
Upoznati učenike
da ćemo tijekom
sata samostalno
izraditi
prezentaciju,
uključujući dosad
usvojene pojmove
Motivirati Asociranje učenika Kolektivna Metoda Kviz u
učenike za da odgovore na aktivnost poticanja, Edmodu,
pristupanje 5 pitanjau kvizu na (koncentracija, praktičnog projektor,
minutnom kvizu, način kako smo to razmišljanje, rada na računalo
kako bi ponovili već učinili odgovaranje, računalu,
nastavnu cjelinu ponavljajući o zaključivanje)
o programu elementima Excel- Učenici čekaju
1.3. PSIHOLOŠKA
3 min
PowerPoint. a. na pristizanje
PRIPREMA UČENIKA
Učenici se kviza u
(MOTIVACIJA)
potiču na programu
razmišljanje, Edmodo i
nastavnik šalje otvaraju ga.
pripremljeni kviz
i objašnjava
postupak rada
sa istim.
7
Vesna Brust
6.06.2012.
8. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Učenici u Učenici Metoda, Pomoć u
programu Individualni rad. koristeprogra praktičnog Wordu,
Edmodo m Edmodo za rada na dokument
odgovaranje
otvaraju Kviz ( računalu, u Wordu,
na pitanja
koji je vremenski kviza. Dijaloška projektor,
ograničen na 5 Predaju metoda u računalo,
min) i profesoru kojoj se Power
2. RJEŠAVANJE
preko mreže objašnjavaju
10 min
KVIZA I
odgovaraju na Point
pitanja tipa: rezultate rezultata prezentaci
ANALIZA
višestruki odabir kviza. kviza ja,
Samostalan
ili samo jedan nastavni
rad.
točan odabir. listić
Rezultati se
Po završetku
objavljuju.
odgovaranja,
Kolektivna i
šalju rješenje
individualna
kviza profesoru.
aktivnost
Nakon kratke
analize kviza,
najavljuje se
kreiranje Učenici
prezentacije otvaraju
nastavni listić
prema
sa sadržajem
postavljenim zadataka, Zadatak
Nastavnik dijeli Metoda
3. PRAKTIČAN zadacima na odabiru jedan na radnom
19 min
radne listiće i daje praktičnog
RAD NA pripremljenom zadatak po listiću,
upute učenicima za vlastitom rada na
RAČUNALU radnom projektor,
rad. izboru i računalu
listiću.Tijekom računalo
započinju
rada učenici će
samostalan
uvježbati i rad
ponavljati
najvažnije
postupke izrade
prezentacije
Učenici
Učenici spremaju
završavaju svoju Zajednički se prezentaciju
prezentaciju i diskutira o na radnu
nejasnoćama površinu i
šalju je preko šalju je preko
pitanjima, Metoda Društvena
Edmodo-a problemima. društvene
praktičnog mreža,
5 min
4. PROVJERAVA profesoru na Zajednički pratimo mreže
NJE
uviĎaj. pristigle Edmodoprofe rada na projektor,
Razgovor o prezentacije preko soru računalu računalo
projektora Zapisivanje
rezultatima i
Zadavanje domaćeg
razjašnjavanje domaćeg uratka uratka
nejasnoća Samostalan
rad
8
Vesna Brust
6.06.2012.
9. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
2. TIJEK NASTAVNOGA PROCESA 1.sat
2.1. Uvod ( 11 min)
Dobar dan, sve vas lijepo pozdravljam. Danas na satu imamo goste koji će pratiti naš rad:
gospodin ravnatelj, gospoĎa savjetnica i gospoĎa pedagog. Tijekom ove školske godine učili smo
Word, Excel i programiranje, a naša posljednja tema bilesuprezentacije u PowerPointu.S obzirom
da je ovo zadnji sat prije zaključivanja ocjena, ponovit ćemo kroz praktične zadatke sve što znamo
o PowerPointu.
Učenici su zamoljeni da uključe računala , logiraju se na program Edmodo, pripreme bilježnicu i pribor za
rad,
Otvaraju program MS PowerPoint 2007.
Najavljujem današnju nastavnu jedinicu i ispisujem naslov na ploču: „Ponavljanje o PowerPoint
prezentacijama“
Postavljam nekoliko pitanja:
Što znači pojam prezentacija?
Da li ste imali prilike prisustvovati nekoj prezentaciji pomoću računala? Gdje?
Kako vi doživljavate prezentaciju na multimedijalni način?
Što mislite o razlici u doživljavanju nove vijesti pomoću novina u odnosu na multimedijalni način?
Navedi nekoliko pravila dobre prezentacije u PowerPointu?
Može li se naučiti kako treba predstaviti svoju prezentaciju auditoriju?Što znaš o tome?
Sada ćemo ponoviti sve što smo učili o načinu izrade prezentacije pomoću PowerPointa, a potom
ćemo sami napraviti i predstaviti kratku prezentaciju.
Otvaram PowerPoint prezentaciju koja sadrži osnovne naredbe za rad sa programom. Učenici se
javljaju, kako bi ponovili gradivo. Ističem da ćemo se posebno sjetiti slijedećih nastavnih
jedinica:Pravila dobre prezentacije,Matrica slajda,Zaglavlje i podnožje slajda, Umetanje slika i
crteža ,Prijelazi izmeĎu slajdova i animacija, Prikazi i spremanja prezentacije, Ispis prezentacije
Sadržaj prezentacije u PowerPointu
9
Vesna Brust
6.06.2012.
10. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
2.2.1. Rješavanje i analiza kviza ( 10 min)
Nakon što smo ponovili PowerPoint učenici su zamoljeni da preuzmu preko Edmoda5 minutni
kviz. Pitanja su tipa: višestruki odabir ili DA/NE odgovor.
Po završetku odgovaranja, šalju rješenje kviza profesoru.
Sadržaj kviza:
1. Prezentacija je :
A. izlaganje sadržaja pred auditorijem
B. izlaganje sadržaja pred auditorijem na multimedijalni način, pomoću računala
C. izlaganje sadržaja pred auditorijem pomoću pisanog teksta
2. Prezentacija u PowerPointu sprema se kao datoteka čiji je format
A. .pptx
B. .ppsx
C. .pps
3.Teme prezentacije vizualno usklaĎuju dizajn prezentacije DA/NE
4.Matrica slajda sadrži rezervirana mjesta koja se prikazuju na svakom slajdu DA/NE
5. Što ne pripada izjavi: U prezentaciji mogu se koristiti ove vrste matrica
A. Matrice slajda
B. Matrice pozadine
C. Matrice brošura
6. Kontekstne kartice se prikazuju
A. Kada su potrebne za objekt s kojim se trenutno radi
B. Kada se postave teme
C. Kada se želi spremiti slika
7. Unos teksta u okno bilježaka
A. Neće biti vidljiv osobi kojoj se prikazuje prezentacija
B. Biti će vidljiv cijelom auditoriju
8. Razvrstavač slajdova služi
A. Za prikaz cijele prezentacije
B. Za razvrstavanje slika na slajdu
C. Za prikaz svih slajdova u minijaturi
9. Prijelaze izmeĎu slajdova možemo urediti
A. Pomoću kartice Prikaz
B. Pomoću kartice Animacije
C. Pomoću kartice Dizajn
10.Ako želim da mi se prilikom ispisa prezentacije prikažu 4 slada na papiru, upotrijebit ću u
ispisu zahtjev: ISPIŠI SLAJDOVE DA/NE
11.Odabir prikaza prezentacije vidljiv je na
A. Vrpci
10
Vesna Brust
6.06.2012.
11. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
B. Oknu bilježaka
C. Traci stanja
12. Dijaprojekcija prezentacije koja je spremljena kao "projekcija", znači da će se ona
prikazivati:
A. Samostalno
B. Uz usmeno izlaganje govornika i na "klik" miša
13. Kartica Struktura slajda, sadrži
A. Samo tekst slajda
B. Slike i tekst na slajdu
Nakon rješavanja kviza učenici pošalju svoj kviz preko društvene mreže Edmodo. Rezultat je
odmah vidljiv i nastavnik zajedno s učenicima komentira rezultate. Uočavaju se učenici sa
največim i namanjim brojem bodova, kao i pitanja na koja su učenici najbolje/najslabije odgovarali.
Moguće je ocijeniti test prema postignutom broju bodova, ali Edmodo osim što prikazuje svaki
pojedini rezultat, prikazuje i ukupan ostvareni rezultati svih testova tijekom nastavne godine za
svakog učenika. Na taj način ukupan % ostvarenih testova , kvizova i vježbi može poslužiti pri
donošenju zaključne ocjene, što ću i učiniti slijedeći sat pri analizi postignuća.
.
Primjer prikaza rezultata kviza
11
Vesna Brust
6.06.2012.
12. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
2.2.2. Praktičan rad na računalu ( 19 min)
Nastavnik dijeli radne listiće i daje upute učenicima za rad.
Učenici otvaraju nastavni listić sa sadržajem zadataka, odabiru jedan zadatak po vlastitom izboru
i započinju samostalan rad. Upozoreni su da duljina prezentacije ne smije biti više od 2-3 minute.
Naglasak staviti na zadatke, a ne na sadržaj.
Tijekom rada učenici će uvježbavati i ponavljati najvažnije postupke izrade prezentacije.
Nastavni listić ima slijedeći sadržaj:
Pripremi kratku prezentaciju od 5 slajdova.
Prvi je naslovni slajd u koji napiši naslov teme i svoje ime i prezime.
Drugi je slajd naslov i sadržaj ( slika), a treći naslov i sadržaj( isječak crteža).Sliku zarotiraj 30% po osi X,Y,Z
Četvrti i peti kreiraj sam po vlastitom izboru.
Na 5.ti slajd postavi bilješku ( jednu rečenicu po izboru)
U matrici slajda postavi sliku na naslov, u gornjem desnom uglu, koja će biti vidljiva na svim slajdovima
U podnožju svakog slajda stavi svoje ime i prezime i razred, današnji datum i broj slajda. Neka se ne vidi broj
slajda na prvom slajdu.
Postavi prijelaze izmeĎu slajdova pod imenom „ Razgradi“
Svim slajdovima odredi vrijeme od 7 sekundi.
Postavi na trećem i zadnjem slajdu animaciju ULAZ / NASTAJANJE / SREDNJE
Spremi prezentaciju kao projekciju i pošalji je preko Edmoda profesoru.
Teme za prezentaciju su slijedeće:
Zadatak 1
Pripremi pregled povijesti razvoja osobnih računala, mikroprocesora, značajnih osoba za razvoj računala.
Zadatak 2
Zaposlen si u agenciji za prodaju rabljenih automobila. PronaĎi automobile po želji svojega kupca. Za svaki automobil
navedi karakteristike.
Zadatak 3
Zaposlen si u poduzeću koje se bavi maloprodajom športske odjeće . Potraži ilustracije i cjenike na Internetu
Zadatak 4
Obitelj priprema proslavu. Pripremi prezentaciju mogućeg jelovnika. Koristi se ilustracijama i katalozima na Internetu,
12
Vesna Brust
6.06.2012.
13. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Zadatak 5
Zaposlen si u poduzeću koje se bavi prometom nekretnina. Potraži na Internetu ilustracije i kataloge vikendica i kuća u
svojoj blizini. Uz svaku nekretninu navedi prednosti i mane.
Zadatak 6
Zaposlen si u turističkoj agenciji. Pripremi prezentaciju izbora destinacija za maturalno putovanje. Za svaku destinaciju
navedi osnovne karakteristike.
*Učenici su upozoreni da teme za prezentaciju pronalaze na internetu, jednostavnim
pretraživanjem.
Drugi nastavni listić:
Nastavni listić za ispis prezentacije:
Ispisati prezentaciju u PDF formatu
Ispisati prezentaciju samo drugog slajda
Ispisati prezentaciju kao brošure sa 4 slajda po stranici.
Ispis prezentacije kao stranicu bilješki.
2.3. Ponavljanje (trajanje: 5 min)
Po završetku kreiranja prezentacije prikazat ćemo preko projektora pristigle učenički radovi,te će
učenici i nastavnik dobiti povratnu informaciju o uspješnoj realizaciji vježbe.
Učenici dokumente šalju društvenom mrežom, što im omogućuje da i kod kuće dovrše zadatke
koje nisu stigli napraviti u školi.
Nastavnik obilazi, pomaže. Nastavnik objašnjavarezultate kviza, razgovara o tome sa učenicima,
potiče i motivira na rad.
Nastavnik zadaje domaći uradak:
Posjetite web stranicu:http://pup.skole.hr/na kojoj proučite područje Prezentacije/ Vodiči, gdje ćete
naučiti sve o kreiranju prezentacija u PowerPointu.
13
Vesna Brust
6.06.2012.
14. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
PLAN PLOČE
Ponavljanje o PowerPoint prezentacijama
Pravila dobre prezentacije
Matrica slajda
Zaglavlje i podnožje slajda
Umetanje slika i crteža
Prijelazi između slajdova i animacija
Prikazi i spremanja prezentacije
Ispis prezentacije
http://pup.skole.hr
14
Vesna Brust
6.06.2012.
15. PRILOZI
1. Kviz u društvenoj mreži Edmodo
2. Nastavni listić za učenike o izradi prezentacije
3. Nastavni listić o ispisu prezentacije
4. Internet ( pronalaženje sadržaja za odabranu temu prezentacije
16. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
ETAPA
NASTAVNA SREDSTVA I
NASTAVNE METODE
NASTAVNOGA ARTIKULACIJA 2.NASTAVNOG SATA
VRIJEME (MIN)
SATA
POMAGALA
AKTIVNOST AKTIVNOST
SADRŢAJ
NASTAVNIKA UČENIKA
ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA (detaljno razraditi)
Priprema Logiranje u Prvi učenik Dijaloška Dnevnik,
nastavnih Edmodo, priprema metoda , računalo,
materijala. otvaranje stranice izlaganje svoje metoda projektor,
Priprema 2a razreda. vlastite vježbe u demonstracije nastavni
MS PowerPoint-
računala i Praćenje pristiglih materijali,
u
10. PRIPREMA
projektora. radova preko učenički
preko Edmoda,
društvene mreţe. koristeći pribor za
2 min
10.1. M ATERIJAL projektor rad.
NO – TEHNIČKA Priprema
PRIPREMA pisača
Kratke obavijesti Učenici Praktičan rad Prezentaci
o temi Nastavnik potiče razmišljaju o na računalu. ja u
nastavnog sata. učenike na tome što Metoda PowerPoi
Još prezentaciju nastavnik razgovora, nt-u koja
jednomponoviti vlastitih radova govori. oluja sadrži
s učenicima što Ponavlja zahtjeve Prisjećaju se mozgova, osnovne
2 min
10.2. SADRŢAJNA je na nastavnom pravila poticanja zahtjeve s
PRIPREMA multimedijalna listiću prezentiranja i nastavnog
prezentacija i spremni su listića
koja su pravila aktivno slušati
dobre učenika koji
prezentacije i izlaže svoj rad
prezentiranja
Motivirati Podsjećanje na Kolektivna Metoda Prikazana
učenike za brojna izlaganja aktivnost poticanja, prezentac
10.3. PSIHOLOŠK
pristupanje koja su učenici već (koncentracija, praktičan rad ija u
A PRIPREMA
prezentiranju. imali prilike vidjeti razmišljanje,) na računalu, Edmodu,
UČENIKA
na televiziji, projektor,
1 min
(MOTIVACIJA)
sajmovima i sl. računalo
2
Vesna Brust
6.06.2012.
17. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Učenici u Učenici Metoda, Računalo,
programu Individualni rad. koriste praktičnog Edmodo,
Edmodo Grupni rad program rada na Štampač,
Edmodo za
otvaraju i izlažu računalu, Projektor
prezentiranje.
svoju Dijaloška
17 min
2.DEMONSTRACIJA I Jedna grupa
IZLAGANJE prezentaciju. učenika metoda
Nekoliko priprema ispis
prezentacija se dokumenta na
ispisuju na papir papir
. Samostalan i
grupni rad.
Nastavnik
najavljuje
Nastavnik otvara Učenici prate
početak analizu
imenik i razred u
analiziranja uspjeha, Imenik,
20 min
3.ZAKLJUČIVANJE Edmodo-u, te Metoda
postignutih diskutiraju, Edmodo,
OCJENA analizira uspjeh razgovora
rezultata u analiziraju, Projektor
svakog pojedinog predlažu
učenju na kraju
učenika ocjene
nastavne godine
iz informatike
Nastavnik Zajednički se
učenicima diskutira o načinu
čestita na rada iduće Razgovor
3 min
4. ZAVRŠNI Metoda Nastavnikova
nastavne godine, nastavnik- riječ
POZDRAV postignutom nejasnoćama, razgovora
učenici
uspjehu i želi im pitanjima
lijepe praznike
3
Vesna Brust
6.06.2012.
18. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
2. TIJEK NASTAVNOGA PROCESA 2.sat
2.1. Priprema ( 5 min)
Prvi učenik se priprema za izlaganje svoje vježbe u MS PowerPoint-u preko Edmoda, koristeći projektor.
Nastavnik potiče učenike na prezentaciju vlastitih radova. Ponavlja zahtjeve koji su postavljeni na
nastavnim listićima.
Još jednomučenicima ponavljaju što je multimedijalna prezentacija i koja su pravila dobre prezentacije i
prezentiranja
Ponovimo što je važno pri izradi prezentacija s obzirom na :
- količinu sadržaja na slajdovima
- animacije
- ujednačenosti izgleda
- fontove
Što je važno pri samom prezentiranju:
- sigurnost nastupa
- voditi računa o publici
- ne čitanje teksta sa slajdova , već prepričavanje u razgovoru sa sudionicima
Motivirati učenike za pristupanje prezentiranju, kroz podsjećanje na brojna izlaganja koja su učenici već
imali prilike vidjeti na televiziji, sajmovima, u školi i sl.
2.2. Demonstracija i izlaganje (17 min)
Učenici u programu Edmodo otvaraju i izlažu svoju prezentaciju. Nekoliko prezentacija ( učenici
dvije grupe po dva učenika) ispisuju prezentaciju na papir, kako je to zahtijevano na nastavnom
listiću.
Oluja mozgova: Dok pojedini učenici izlažu prezentaciju, ostali prate i postavljaju pitanja, donose
zaključke o dobrom prezentiranju, kao i zastupljenosti traženih elemenata u prezentaciji. Učenici
prave bilješke, komentare.
S obzirom da po zahtjevu, duljina prezentacije nije trebala biti više od 2-3 minute, moguće je
uključiti do 5 učenika u samostalno prezentiranje.
Dvije grupe učenika ispisuju svoju prezentaciju na papir i pokazuju ostalim učenicima uradak.
NAPOMENA: Učenici koji nisu stigli dovršiti prezentaciju , to imaju prilike učiniti kod kuće, pa
ćemo zajednički pregledati slijedeći sat.
4
Vesna Brust
6.06.2012.
19. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
2.3. Analiza postignuća učenika na kraju nastavne godine(20 min)
Nastavnik najavljuje početak zaključivanja ocjena na kraju nastavne godine. Otvara imenik i razred
u Edmodo-u, te javno objavljuje ocjene za kraj nastavne godine. Svi učenici pažljivo prate
zaključivanje, diskutiraju, analiziraju uspjeh, predlažu ocjene.( s obzirom da će se nastava u ovom
razredu održati još 2 sata ( 71. I 72. sat), konačno zaključivanje u „kućicu“ izvršit će se slijedeći tjedan.
Dragi učenici, došao je trenutak koji pretpostavljam svi željno očekujete, a to je konačna analiza
rezultata vašeg rada i zaključivanje ocjena na kraju nastavne godine.
Znam da ste bili vrijedni( neki više, neki manje), ali sada je potrebno samokritički i objektivno
zaključiti vaše ocjene! Vodit ćemo računa o radu tijekom cijele godine, a poslužit ćemo se svim
postignutim ocjenama u usmenim radovima, testovima, vašim aktivnostima i zalaganju na satu.
Pred nama su ocjene iz imenika ( elementi ocjenjivanja bili su : usvojenost sadržaja i primjena
znanja), rezultati vašeg rada preko Edmoda, kao i aktivnosti koje sam u obliku beĎeva dodjeljivala
na Edmodu.
Nastavnik razgovara sa svakim pojedinim učenikom i objavljuje završnu ocjenu.
Rezultati uspješnosti pismenih i praktičnih vježbi za svakog učenika u razredu
5
Vesna Brust
6.06.2012.
20. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Primjer praćenja aktivnosti u obliku beĎeva
2.4. Završni pozdrav (trajanje: 3 min)
Nadam se da ste zadovoljni objavljenom ocjenom iz informatike. Molim vas da u konstruktivnoj
diskusiji, iznesemo naše prijedloge za slijedeću nastavnu godinu, kako bi naš zajednički rad bio
još uspješniji!
Diskusija i razgovor nastavnika i učenika.
*** U koliko ostane još vremena učenicima treba ponuditi kao nagradu kratku igricu, koja se otvara
preko Edmoda, link: http://www.gamedesign.jp/flash/chatnoir/chatnoir.swf
6
Vesna Brust
6.06.2012.
21. PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE
PLAN PLOČE
Ponavljanje o PowerPoint prezentacijama
Pravila dobre prezentacije
Matrica slajda
Zaglavlje i podnožje slajda
Umetanje slika i crteža
Prijelazi između slajdova i animacija
Prikazi i spremanja prezentacije
Ispis prezentacije
http://pup.skola.hr
Analiza postignuća tijekom nastavne godine
7
Vesna Brust
6.06.2012.