SlideShare a Scribd company logo
Олег Охредько,
експерт та аналітик ЦГП «Альменда», учитель-методист
Політика «умиротворення»
агресора та її крах
О. В. Гісем, О. О. Мартинюк
Підручник зі всесвітньої історії
(рівень стандарту). 10 клас
Рекомендований
Міністерством освіти
і науки України
МЕТА:
сформувати уявлення про міжнародну обстановку напередодні
Другої Світової війни; створити умови для розуміння причин ліквідації
Версальської системи; розповідати про «аншлюс» Австрії та Мюнхенську
угоду по Чехословаччині; аналізувати причини політики «умиротворення»;
визначати наслідки дій провідних країн по відношенню до агресорів;
охарактеризувати наслідки політики «умиротворення»; порівнювати події в
Австрії, Чехословаччині та Україні та висловлювати свою думку щодо
кордонів поступок.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
учні та учениці навчаться:
називати дати, пов’язані з темою уроку; показувати на карті держави, які
формували політику у 1930-і рр., характеризувати зміни, що відбулися;
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни; аналізувати
причини політики «умиротворення»; характеризувати наслідки політики
«умиротворення»; порівнювати події в Австрії, Чехословаччині та Україні й
висловлювати свою думку щодо кордонів поступок.
ОБЛАДНАННЯ: карта світу, Європи, картки, карикатури.
ТИП УРОКУ: практичний урок.
ПОНЯТТЯ ТА НАЗВИ: політика «умиротворення», «Аншлюс» Австрії,
Мюнхенська угода.
ОСНОВНІ ПОДІЇ ТА ДАТИ: 1933 р. – вихід Німеччини з Ліги Націй, березень
1938 р. – аншлюс Австрії, вересень 1938 р. – Мюнхенська угода,
ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ: Н. Чемберлен, А. Гітлер, А. Зейсс-Інкварт, В.
Черчилль, Б. Муссоліні.
Предметні компетентності:
Хронологічна компетентність (розглянути в хронологічній послідовності
становлення політики «умиротворення»);
Інформаційна компетентність (користуватися довідковою літературою,
Інтернетом тощо для самостійного пошуку інформації);
Просторова компетентність (уміння орієнтуватися в історичному просторі);
Логічна компетентність (прослідкувати наслідки політики «умиротворення»);
Аксіологічна компетентність (уміння формулювати оцінку історичних подій
та історичних постатей, яка б відповідала цінностям і уявлення відповідного
часу або відповідної групи людей).
Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання:
•Завдання з підручника
•Опитування
•Тестові завдання
•Завдання на карточках
•Історичний диктант
•……………
Вступне слово вчителя
• Пояснення правил роботи на уроці.
• Постановка проблемного питання: Чи «наступає на граблі» людство?
• Об’єднання учнів та учениць у групи.
Політична карикатура – малюнок, який зазвичай містить текстовий коментар,
сюжет якого пов'язаний з поточними, в основному політичними подіями або
особистостями. Художня майстерність у таких зображеннях поєднується із
гіперболою і сатирою, щоб висміяти й привернути увагу влади та суспільства до
певних проблем.
Крок 1
Як працювати з карикатурою
1. Визначте час створення карикатури. Яким подіям вона присвячена? Коли
відбулись ці події?
2. Чи упізнаєте ви персонажів карикатури? Чому? Якщо це реальні особи ― назвіть
їхні імена? Яку роль вони відігравали в подіях?
3. Визначте, які символи використовував художник? Чому він до них звернувся?
4. Яке ставлення до персонажів ― позитивне чи негативне ― висловлює
карикатура?
5. Як інтерпретує карикатура персонажів? Чи згодні ви із цією інтерпретацією?
6. Які ідеї сповідує автор та яка його політична позиція? Як би ви їх визначили?
7. Що ви знаєте з інших джерелах про події, яким присвячена карикатура? Що
нового ви дізналися завдяки карикатурі?
8. Яку назву ви могли б дати кожній із карикатур?
Крок 2
Поставте завдання групам
- Розглянте карикатури в групах та опишіть, що на них зображено.
- Що об’єднує ці карикатури? Поясніть, чому.
Роздайте карикатури групам
- Варіант А. Група отримує 1 карикатуру
- Варіант Б. Група отримує всі карикатури
Крок 3
Крок 4
Крок 5
Крок 6
Після роботи представники груп презентують результати
роботи.
Крок 7
Роздайте групам комплекти карток і запропонуйте дібрати для кожної
карикатури одну з карток.
Після завершення роботи групи
представляють результат.
 
АГРЕСІЯ
 
АНШЛЮС
 
 
ОКУПАЦІЯ
 
 
АНЕКСІЯ
Крок 8
Роздайте групам або виведіть на екран визначення термінів.
Термин Объяснение термина
Агресия 
Застосування збройної сили однієї держави проти суверенітуту, теритаріальної цілісності та політичної
незалежності інщої держави, або яким-небудь іншим чином
Анексия 
(латин. annexio — приєднання) — насильницьке протиправне приєднання державою всієї або частини
території іншої держави, нації або народності
Аншлюс 
(нем. Anschluss (инф.) — приєднання, союз) — включення Австрії до складу Німеччини, що відбулося 12 —
13 березня 1938 р.
Окупация 
(латин. occupatio) — тимчасове насильницьке захоплення збройними силами держави території іншої держави
без отримання суверенних прав на неї.
Запропонуйте знову розмістити терміни біля карток, але
попередьте, що біля карикатури може бути декілька термінів.
Обговоріть результати роботи.
Крок 9
У ніч із 11 на 12 березня 1938 р. німецькі війська, які відповідно до плану «Отто»
були заздалегідь зосереджені на німецько-австрійському кордоні, увійшли на
територію Австрії. Австрійська армія, яка отримала наказ не чинити опору,
капітулювала. Австрія була окупована. 13 березня 1938 р. було опубліковано закон
«Про возз'єднання Австрії з Німецькою імперією», згідно з яким Австрія
оголошувалася «однією із земель Німецької імперії».
10 квітня 1938 р. в Німеччині та Австрії відбувся плебісцит про аншлюс. Більшість
німців та австрійців проголосували за приєднання Австрії до Німеччини.
Роздайте групам фактологічні довідки, які розповідають
про події, відображені на карикатурах.
Крок 10
Роздайте групам фактологічні довідки, які розповідають
про події, відображені на карикатурах.
У 1938 р. в Чехословаччині проживало 14 млн осіб, із них 3,5 млн — етнічні німці, які компактно живуть у Судетській
області (2,8 млн осіб). Гарантами безпеки Чехословаччини виступало міжнародне законодавство (Статут Ліги Націй
тощо), а також Франція і СРСР.
У 1938 р. пронацистьска Судетська німецька партія спровокувала масові заворушення в прикордонних областях
Чехословаччини, звернувшись до німецького керівництва з проханням про допомогу. Уряд Чехословаччини увів війська в
населені німцями райони, й оголосили там військовий стан. Німеччина висунула Чехословаччині ультиматум й
проінформувала про це Велику Британію.
29—30 вересня в Мюнхені з ініціативи А. Гітлера відбулась зустріч із главами урядів Великої Британії, Франції та Італії.
Представники Чехословаччини на переговори допущені не були. О 1 годині ночі 30 вересня 1938 р. Н. Чемберлен, Е.
Даладьє, Б. Муссоліні й А. Гітлер підписали Мюнхенську угоду. Пізніше під тиском інших держав представники
Чехословаччини також поставили підпис під угодою.
Згідно Мюнхенської угоди Судетская область увійшла до складу нацистської Німеччини, пізніше Польща ввела війська в
Тешинську область, а Угорщина окупувала південні й східні регіони Словаччини.
Крок 11
Роздайте групам фактологічні довідки, які розповідають
про події, яким присв’ячено карикатури.
У ночь із 26 на 27 лютого 2014 р. група невідомих в уніформі без розпізнавальних знаків захопила будівлю Верховної Ради
АР Крим й вивісила російський прапор. 27 лютого в захопленій будівлі відбулося засідання парламенту АР Крим, який
відправив у відставку уряд і призначив на 25 травня референдум про расширення прав автономії. У цей же час почалось
блокування українських військових частин російськими солдатами, що перебували на півострові. Було захоплено воєнний
аеродром та паромну переправу, яка зв’язувала Крим із Росією. Наступного дня майже всі українські військові частини на
півострові були блоковані російськими солдатами та воєнною технікою й перекрито в’їзд на півострів. До АР Крим
продовжували прибувати російські війська.
1 березня Державна Дума РФ дозволила президенту В. Путіну використати армію на території України. Того ж дня дату
проведення референдуму в Криму було перенесено на 30 березня.
6 березня Верховна Рада АР Крим прийняла рішення про входження Криму до складу Російської Федеоації й проведення
референдума 16 березня.
16 березня 2014 р. у Криму відбувся референдум. 11 квітня 2014 р. російський парламент вніс зміни до Конституції
Російської Федерації, згідно з якими Крим було включено до складу Росії.
Крок 12
Зверніть увагу, що згідно з нормами міжнародного
права ситуація в країнах відбувалася за одним із сценаріїв:
Австрія: аншлюс (окупація + анексія)
Чехословаччина: анексія
Крим: окупація + анексія
Крок 13
Ознайомте учнів і учениць із наведеною інформацією та обговоріть її.
На честь аншлюсу
в Німеччині була виготовлена
медаль «В пам'ять 13
березня 1938» і пам'ятна
монета.
На честь приєднання
Судетської області до
Німеччини була заснована
медаль «В пам'ять
1 жовтня 1938».
На честь окупації Криму
в Росії була виготовлена
медаль «За повернення
Криму» і пам'ятна монета.
Крок 14
Запропонуйте учням та ученицям розповісти про реакцію міжнародного
співтовариства на події (можливо користуватися гаджетами). Обговоріть
результати.
Австрія Чехословаччина Україна (Крим)
Міжнародне співтовариство ніяк не
відреагувало на приєднання Австрії
до Німеччини, хоча це було прямим
порушенням міжнародних договорів
― у текстах Версальського і Сен-
Жерменського договорів (1919 р.) і
Женевських протоколів (жовтень
1922 р.) були статті, що забороняли
аншлюс
Іноземні держави загалом
нейтрально сприйняли Мюнхенську
угоду
Міжнародне співтовариство
загалом не визнало анексії Криму
Російською Федерацією
Крок 8.
Запропонуйте учням та ученицям дати визначення терміну політика
«умиротворення» на основі подій в Австрії та Чехословаччині.
Політика «умиротворення» — різновид військової політики країни
(держави), суть якої полягає в поступках державі-агресору заради
компромісів, на які йде країна або міжнародне суспільство, щоб
утримати ворога від порушення миру або застосування крайніх
заходів.
Поставте питання
Які були наслідки політики «умиротворення» в 1930-х рр.?
Крок
Крок 10.
Обговоріть питання, яке було поставлено на початку уроку:
Чи «наступає на граблі» людство?
Домашнє завдання
•§ 27
•Завдання з підручника
•Творче завдання: напишіть роздум на тему:
«Що було б, якби Чехословаччина не погодилася
на умови Мюнхенської угоди?»
Провідний редактор відділу (e-mail):
geo@ranok.com.ua
Ohredko

More Related Content

Similar to Ohredko

Тема 30
Тема 30Тема 30
Тема 30
ssuser0296f22
 
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
Svetlana Barvinchenko
 
Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018
Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018
Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018
kreidaros1
 
урок кейс "Початок першої світової війни"
урок  кейс "Початок першої світової війни"урок  кейс "Початок першої світової війни"
урок кейс "Початок першої світової війни"
Вера Харченко
 
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
pv01com
 
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Юрій Марченко
 
особливості розвитку культури Xx століття
особливості розвитку культури Xx  століттяособливості розвитку культури Xx  століття
особливості розвитку культури Xx століттяМила Федорченко
 
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Руслан Дидусь
 
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
Бібліотека Грем'яче
 
303,23.docx
303,23.docx303,23.docx
303,23.docx
ssuser33f19a
 
Hetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyovaHetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyova
KovalyovaNatalia
 
Румунія 1918-1939 рр.
Румунія 1918-1939 рр.Румунія 1918-1939 рр.
Румунія 1918-1939 рр.
pv01com
 
У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.
У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.
У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.
Сумська Філія
 
програма з всесвітньої історії для 10-11 класів
програма з всесвітньої історії для 10-11 класівпрограма з всесвітньої історії для 10-11 класів
програма з всесвітньої історії для 10-11 класів
sergius3000
 
Iztoriya uk 2020 probne
Iztoriya uk 2020 probneIztoriya uk 2020 probne
Iztoriya uk 2020 probne
Светлана Андреева
 
Завдання пробного ЗНО 2020 з історії України
Завдання пробного ЗНО 2020 з історії УкраїниЗавдання пробного ЗНО 2020 з історії України
Завдання пробного ЗНО 2020 з історії України
ErudytNet
 

Similar to Ohredko (20)

Тема 30
Тема 30Тема 30
Тема 30
 
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політикаЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
ЗУНР: внутрішня та зовнішня політика
 
Гра «Суперісторик».9 кл
Гра «Суперісторик».9 клГра «Суперісторик».9 кл
Гра «Суперісторик».9 кл
 
Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018
Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018
Istorija ukrajiny-i-svit-10-klas-gisem-2018
 
урок кейс "Початок першої світової війни"
урок  кейс "Початок першої світової війни"урок  кейс "Початок першої світової війни"
урок кейс "Початок першої світової війни"
 
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
Початок Першої Світової війни. Україна в геополітичних планах країн Антанти т...
 
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
 
315
315315
315
 
особливості розвитку культури Xx століття
особливості розвитку культури Xx  століттяособливості розвитку культури Xx  століття
особливості розвитку культури Xx століття
 
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
 
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
 
303,23.docx
303,23.docx303,23.docx
303,23.docx
 
Hetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyovaHetmanat 1918 kovalyova
Hetmanat 1918 kovalyova
 
Румунія 1918-1939 рр.
Румунія 1918-1939 рр.Румунія 1918-1939 рр.
Румунія 1918-1939 рр.
 
У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.
У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.
У книзі - цілий світ. Виставка одного автора.
 
програма з всесвітньої історії для 10-11 класів
програма з всесвітньої історії для 10-11 класівпрограма з всесвітньої історії для 10-11 класів
програма з всесвітньої історії для 10-11 класів
 
Iztoriya uk 2020 probne
Iztoriya uk 2020 probneIztoriya uk 2020 probne
Iztoriya uk 2020 probne
 
Завдання пробного ЗНО 2020 з історії України
Завдання пробного ЗНО 2020 з історії УкраїниЗавдання пробного ЗНО 2020 з історії України
Завдання пробного ЗНО 2020 з історії України
 
1
11
1
 
80
8080
80
 

More from e-ranok e-ranok

Prezentatsya velikodn-pisanki-krasyn
Prezentatsya velikodn-pisanki-krasynPrezentatsya velikodn-pisanki-krasyn
Prezentatsya velikodn-pisanki-krasyn
e-ranok e-ranok
 
Perezentatsya lyalki-aktori (1)
Perezentatsya lyalki-aktori (1)Perezentatsya lyalki-aktori (1)
Perezentatsya lyalki-aktori (1)
e-ranok e-ranok
 
Prezentatsya narodna-ykranska-grashka
Prezentatsya narodna-ykranska-grashkaPrezentatsya narodna-ykranska-grashka
Prezentatsya narodna-ykranska-grashka
e-ranok e-ranok
 
Fantastichni tvarini
Fantastichni tvariniFantastichni tvarini
Fantastichni tvarini
e-ranok e-ranok
 
Yablunya koloniya
Yablunya koloniyaYablunya koloniya
Yablunya koloniya
e-ranok e-ranok
 
I etap
I etapI etap
Komunikativniy trening igri
Komunikativniy trening igriKomunikativniy trening igri
Komunikativniy trening igri
e-ranok e-ranok
 
2.1
2.12.1
2.4
2.42.4
2.2
2.22.2
2.1
2.12.1
1.4
1.41.4
1,3
1,31,3
1.2mashina
1.2mashina1.2mashina
1.2mashina
e-ranok e-ranok
 
1.1fotop
1.1fotop1.1fotop
1.1fotop
e-ranok e-ranok
 

More from e-ranok e-ranok (20)

Prezentatsya velikodn-pisanki-krasyn
Prezentatsya velikodn-pisanki-krasynPrezentatsya velikodn-pisanki-krasyn
Prezentatsya velikodn-pisanki-krasyn
 
Perezentatsya lyalki-aktori (1)
Perezentatsya lyalki-aktori (1)Perezentatsya lyalki-aktori (1)
Perezentatsya lyalki-aktori (1)
 
Prezentatsya narodna-ykranska-grashka
Prezentatsya narodna-ykranska-grashkaPrezentatsya narodna-ykranska-grashka
Prezentatsya narodna-ykranska-grashka
 
Fantastichni tvarini
Fantastichni tvariniFantastichni tvarini
Fantastichni tvarini
 
Yablunya koloniya
Yablunya koloniyaYablunya koloniya
Yablunya koloniya
 
Test
TestTest
Test
 
Dcp
DcpDcp
Dcp
 
Daun
DaunDaun
Daun
 
I etap
I etapI etap
I etap
 
Autizm
AutizmAutizm
Autizm
 
Komunikativniy trening igri
Komunikativniy trening igriKomunikativniy trening igri
Komunikativniy trening igri
 
2.1
2.12.1
2.1
 
2.4
2.42.4
2.4
 
2.3
2.32.3
2.3
 
2.2
2.22.2
2.2
 
2.1
2.12.1
2.1
 
1.4
1.41.4
1.4
 
1,3
1,31,3
1,3
 
1.2mashina
1.2mashina1.2mashina
1.2mashina
 
1.1fotop
1.1fotop1.1fotop
1.1fotop
 

Recently uploaded

Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 

Recently uploaded (11)

Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 

Ohredko

  • 1.
  • 2. Олег Охредько, експерт та аналітик ЦГП «Альменда», учитель-методист Політика «умиротворення» агресора та її крах
  • 3. О. В. Гісем, О. О. Мартинюк Підручник зі всесвітньої історії (рівень стандарту). 10 клас Рекомендований Міністерством освіти і науки України
  • 4. МЕТА: сформувати уявлення про міжнародну обстановку напередодні Другої Світової війни; створити умови для розуміння причин ліквідації Версальської системи; розповідати про «аншлюс» Австрії та Мюнхенську угоду по Чехословаччині; аналізувати причини політики «умиротворення»; визначати наслідки дій провідних країн по відношенню до агресорів; охарактеризувати наслідки політики «умиротворення»; порівнювати події в Австрії, Чехословаччині та Україні та висловлювати свою думку щодо кордонів поступок.
  • 5. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ: учні та учениці навчаться: називати дати, пов’язані з темою уроку; показувати на карті держави, які формували політику у 1930-і рр., характеризувати зміни, що відбулися; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни; аналізувати причини політики «умиротворення»; характеризувати наслідки політики «умиротворення»; порівнювати події в Австрії, Чехословаччині та Україні й висловлювати свою думку щодо кордонів поступок.
  • 6. ОБЛАДНАННЯ: карта світу, Європи, картки, карикатури. ТИП УРОКУ: практичний урок. ПОНЯТТЯ ТА НАЗВИ: політика «умиротворення», «Аншлюс» Австрії, Мюнхенська угода. ОСНОВНІ ПОДІЇ ТА ДАТИ: 1933 р. – вихід Німеччини з Ліги Націй, березень 1938 р. – аншлюс Австрії, вересень 1938 р. – Мюнхенська угода, ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ: Н. Чемберлен, А. Гітлер, А. Зейсс-Інкварт, В. Черчилль, Б. Муссоліні.
  • 7. Предметні компетентності: Хронологічна компетентність (розглянути в хронологічній послідовності становлення політики «умиротворення»); Інформаційна компетентність (користуватися довідковою літературою, Інтернетом тощо для самостійного пошуку інформації); Просторова компетентність (уміння орієнтуватися в історичному просторі); Логічна компетентність (прослідкувати наслідки політики «умиротворення»); Аксіологічна компетентність (уміння формулювати оцінку історичних подій та історичних постатей, яка б відповідала цінностям і уявлення відповідного часу або відповідної групи людей).
  • 8. Організаційний момент Перевірка домашнього завдання: •Завдання з підручника •Опитування •Тестові завдання •Завдання на карточках •Історичний диктант •……………
  • 9. Вступне слово вчителя • Пояснення правил роботи на уроці. • Постановка проблемного питання: Чи «наступає на граблі» людство? • Об’єднання учнів та учениць у групи.
  • 10. Політична карикатура – малюнок, який зазвичай містить текстовий коментар, сюжет якого пов'язаний з поточними, в основному політичними подіями або особистостями. Художня майстерність у таких зображеннях поєднується із гіперболою і сатирою, щоб висміяти й привернути увагу влади та суспільства до певних проблем. Крок 1
  • 11. Як працювати з карикатурою 1. Визначте час створення карикатури. Яким подіям вона присвячена? Коли відбулись ці події? 2. Чи упізнаєте ви персонажів карикатури? Чому? Якщо це реальні особи ― назвіть їхні імена? Яку роль вони відігравали в подіях? 3. Визначте, які символи використовував художник? Чому він до них звернувся? 4. Яке ставлення до персонажів ― позитивне чи негативне ― висловлює карикатура? 5. Як інтерпретує карикатура персонажів? Чи згодні ви із цією інтерпретацією? 6. Які ідеї сповідує автор та яка його політична позиція? Як би ви їх визначили? 7. Що ви знаєте з інших джерелах про події, яким присвячена карикатура? Що нового ви дізналися завдяки карикатурі? 8. Яку назву ви могли б дати кожній із карикатур? Крок 2
  • 12. Поставте завдання групам - Розглянте карикатури в групах та опишіть, що на них зображено. - Що об’єднує ці карикатури? Поясніть, чому. Роздайте карикатури групам - Варіант А. Група отримує 1 карикатуру - Варіант Б. Група отримує всі карикатури Крок 3
  • 16. Після роботи представники груп презентують результати роботи. Крок 7
  • 17. Роздайте групам комплекти карток і запропонуйте дібрати для кожної карикатури одну з карток. Після завершення роботи групи представляють результат.   АГРЕСІЯ   АНШЛЮС     ОКУПАЦІЯ     АНЕКСІЯ Крок 8
  • 18. Роздайте групам або виведіть на екран визначення термінів. Термин Объяснение термина Агресия  Застосування збройної сили однієї держави проти суверенітуту, теритаріальної цілісності та політичної незалежності інщої держави, або яким-небудь іншим чином Анексия  (латин. annexio — приєднання) — насильницьке протиправне приєднання державою всієї або частини території іншої держави, нації або народності Аншлюс  (нем. Anschluss (инф.) — приєднання, союз) — включення Австрії до складу Німеччини, що відбулося 12 — 13 березня 1938 р. Окупация  (латин. occupatio) — тимчасове насильницьке захоплення збройними силами держави території іншої держави без отримання суверенних прав на неї. Запропонуйте знову розмістити терміни біля карток, але попередьте, що біля карикатури може бути декілька термінів. Обговоріть результати роботи. Крок 9
  • 19. У ніч із 11 на 12 березня 1938 р. німецькі війська, які відповідно до плану «Отто» були заздалегідь зосереджені на німецько-австрійському кордоні, увійшли на територію Австрії. Австрійська армія, яка отримала наказ не чинити опору, капітулювала. Австрія була окупована. 13 березня 1938 р. було опубліковано закон «Про возз'єднання Австрії з Німецькою імперією», згідно з яким Австрія оголошувалася «однією із земель Німецької імперії». 10 квітня 1938 р. в Німеччині та Австрії відбувся плебісцит про аншлюс. Більшість німців та австрійців проголосували за приєднання Австрії до Німеччини. Роздайте групам фактологічні довідки, які розповідають про події, відображені на карикатурах. Крок 10
  • 20. Роздайте групам фактологічні довідки, які розповідають про події, відображені на карикатурах. У 1938 р. в Чехословаччині проживало 14 млн осіб, із них 3,5 млн — етнічні німці, які компактно живуть у Судетській області (2,8 млн осіб). Гарантами безпеки Чехословаччини виступало міжнародне законодавство (Статут Ліги Націй тощо), а також Франція і СРСР. У 1938 р. пронацистьска Судетська німецька партія спровокувала масові заворушення в прикордонних областях Чехословаччини, звернувшись до німецького керівництва з проханням про допомогу. Уряд Чехословаччини увів війська в населені німцями райони, й оголосили там військовий стан. Німеччина висунула Чехословаччині ультиматум й проінформувала про це Велику Британію. 29—30 вересня в Мюнхені з ініціативи А. Гітлера відбулась зустріч із главами урядів Великої Британії, Франції та Італії. Представники Чехословаччини на переговори допущені не були. О 1 годині ночі 30 вересня 1938 р. Н. Чемберлен, Е. Даладьє, Б. Муссоліні й А. Гітлер підписали Мюнхенську угоду. Пізніше під тиском інших держав представники Чехословаччини також поставили підпис під угодою. Згідно Мюнхенської угоди Судетская область увійшла до складу нацистської Німеччини, пізніше Польща ввела війська в Тешинську область, а Угорщина окупувала південні й східні регіони Словаччини. Крок 11
  • 21. Роздайте групам фактологічні довідки, які розповідають про події, яким присв’ячено карикатури. У ночь із 26 на 27 лютого 2014 р. група невідомих в уніформі без розпізнавальних знаків захопила будівлю Верховної Ради АР Крим й вивісила російський прапор. 27 лютого в захопленій будівлі відбулося засідання парламенту АР Крим, який відправив у відставку уряд і призначив на 25 травня референдум про расширення прав автономії. У цей же час почалось блокування українських військових частин російськими солдатами, що перебували на півострові. Було захоплено воєнний аеродром та паромну переправу, яка зв’язувала Крим із Росією. Наступного дня майже всі українські військові частини на півострові були блоковані російськими солдатами та воєнною технікою й перекрито в’їзд на півострів. До АР Крим продовжували прибувати російські війська. 1 березня Державна Дума РФ дозволила президенту В. Путіну використати армію на території України. Того ж дня дату проведення референдуму в Криму було перенесено на 30 березня. 6 березня Верховна Рада АР Крим прийняла рішення про входження Криму до складу Російської Федеоації й проведення референдума 16 березня. 16 березня 2014 р. у Криму відбувся референдум. 11 квітня 2014 р. російський парламент вніс зміни до Конституції Російської Федерації, згідно з якими Крим було включено до складу Росії. Крок 12
  • 22. Зверніть увагу, що згідно з нормами міжнародного права ситуація в країнах відбувалася за одним із сценаріїв: Австрія: аншлюс (окупація + анексія) Чехословаччина: анексія Крим: окупація + анексія Крок 13
  • 23. Ознайомте учнів і учениць із наведеною інформацією та обговоріть її. На честь аншлюсу в Німеччині була виготовлена медаль «В пам'ять 13 березня 1938» і пам'ятна монета. На честь приєднання Судетської області до Німеччини була заснована медаль «В пам'ять 1 жовтня 1938». На честь окупації Криму в Росії була виготовлена медаль «За повернення Криму» і пам'ятна монета. Крок 14
  • 24. Запропонуйте учням та ученицям розповісти про реакцію міжнародного співтовариства на події (можливо користуватися гаджетами). Обговоріть результати. Австрія Чехословаччина Україна (Крим) Міжнародне співтовариство ніяк не відреагувало на приєднання Австрії до Німеччини, хоча це було прямим порушенням міжнародних договорів ― у текстах Версальського і Сен- Жерменського договорів (1919 р.) і Женевських протоколів (жовтень 1922 р.) були статті, що забороняли аншлюс Іноземні держави загалом нейтрально сприйняли Мюнхенську угоду Міжнародне співтовариство загалом не визнало анексії Криму Російською Федерацією Крок 8.
  • 25. Запропонуйте учням та ученицям дати визначення терміну політика «умиротворення» на основі подій в Австрії та Чехословаччині. Політика «умиротворення» — різновид військової політики країни (держави), суть якої полягає в поступках державі-агресору заради компромісів, на які йде країна або міжнародне суспільство, щоб утримати ворога від порушення миру або застосування крайніх заходів. Поставте питання Які були наслідки політики «умиротворення» в 1930-х рр.? Крок
  • 26. Крок 10. Обговоріть питання, яке було поставлено на початку уроку: Чи «наступає на граблі» людство?
  • 27. Домашнє завдання •§ 27 •Завдання з підручника •Творче завдання: напишіть роздум на тему: «Що було б, якби Чехословаччина не погодилася на умови Мюнхенської угоди?»