В българския езикима 3
спрежения. Тъй като в
съвременния език почти няма
инфинитив, от кое спрежение
е даден глагол се определя от
гласната, на която той
завършва в трето лице,
единствено число, сегашно
време. Глаголите от първото
спрежение завършват на -е, от
второто - на -и, а от третото на -а или -я.
In Bulgarian language there
are three conjugations.
Since almost no modern
language has an infinitive by
which a verb conjugation is
determined by. It can be by
it’s end in third person
singular present tense.
Verbs of the first conjugation
ends in-e, the second - onи, while the third -а or of-я.
2
Examples
Аз съм българин
Тиси българин
Той е българин
Тя е българка
То е българче
Ние сме българи
Вие сте българи
Те са българи
[Az sum bulgarin]
[Ti si bulgarin]
[Toi e bulgarin]
[Tq e bulgarka]
[To e bulgarche]
[Nie sme bulgari]
[Vie ste bulgari ]
[Te sa bulgari]
•I am a Bulgarian
•You are a Bulgarian
•He is a Bulgarian
•She is a Bulgarian
• It is a Bulgarian
• We are Bulgarian
•You are Bulgarian
• They are Bulgarian
4
лице
ед.ч.
лице мн.ч.
1.Aз
(az)
Бях
(biah)
Ние
(Nie)
Примери
Бяхме
Аз бяхс приятели./ Az biah s
(biahme) priiateli./ I was with friends.
Ние бяхме с приятели./ Nie
biahme s priiateli./ We were with
friends.
2.Tи
(ti)
беше
(beshe)
Вие
(Vie)
Бяхте
(biahte)
Ти беше с приятели./ Ti beshe s
priiateli./ You were with friends.
Вие бяхте с приятели./ Vie
biahte s priiateli./ You were with
friends.
3.Той,Тя,То
(toi,tia,to)
беше
(beshe)
Те
(Te)
Бяха
(biaha)
Той (Тя,То) беше с приятели./
Toi (Ti,To) beshe s priiateli./ He
was with friends.
Те бяха с приятели./ Te biaha s
priiateli./ They were with friends.
6
Лице
ед.ч.
лице
мн.ч.
1.Aз
(az)
Ще
(shte)
Ние
(Nie)
Ще
(shte)
Примери
Аз ще отидана училище./ Az shte
otida na uchilishte./
I will go to school.
Ние ще отидем на училище./ Nie shte
otidem na uchilishte./ We will go to
school.
2.Tи
(ti)
Ще
(shte)
Вие
(Vie)
Ще
(shte)
Ти ще отидеш на училище./
Ti shte otidesh na uchilishte./ You will
go to school.
Вие ще отидете на училище./ Vie shte
otidete na uchilishte. / You will go to
school.
3.Той,Тя,Т
о
(toi,tia,to)
Ще
(shte)
Те
(Te)
Ще
(shte)
Той ще отиде на училище./ Toi shte
otide na uchilishte./ He will go to school.
Те ще отидат на училище./ Te shte
otidat na uchilishte. / They will go to
school.
8