SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
http://mashi71.blogspot.com/http://mashi71.blogspot.com/




MATEMATIK TAHUN 2 (TIMBANGAN BERAT)




                         Video pengajaranMikroCikguSuriah Bt. Arbi

                  RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PengajaranMikro)
Tarikh                  : 27 September 2011
Masa                    : 0700 – 0800
Kelas                   : 2D
Bilanganpelajar          : 31 orang
Mata Pelajaran                    : Matematik
          Bidang                           : SukatandanGeometri
          Tajuk                            : TimbanganBerat
          Hasil pembelajaran                 : Murid-muriddibimbinguntuk:
                                             11.1 Mengenal unit gram dan unit kilogram
          Objektifpelajaran                : Padaakhirsesipengajarandanpembelajaranini,
                                                 murid-muriddapat :
                                                a) mengenal unit gram dan unit kilogram dengan
                                                   memerhatikansenggatanpadaalatpenimbang.
                                                b) mengenaljisimdalam unit gram danunitkilogram
          PengetahuanSedia Ada              : 1. Muridtelahmengenalpastiistilah yang berkaitan
                                               dengantimbanganberat (berat, ringan, lebihberat,
                                               lebihringan)
          Nilai                            : Bekerjasama, yakindiri.
          Bahan Bantu Mengajar                : Alatpenimbang, sayur-sayuran, sampelmakanan.

          AktivitiPengajarandanPembelajaran:
 i.    Set induksi

ii.    Aktiviti   :demonstrasi, bersoaljawab – pengunaanbahan bantu
                  mengajar – penggunaanpapanhitam – pengukuhan

iii.   Penutup : kesimpulandanrumusanisikandunganpelajaran

          Pelaksanaan P&P:

           Langkah / Isi                       AktivitiPengajarandanPembelajaran                       Catata
             Pelajaran                                                                                     n




                          1. Guru mempamerkanduajenisalatpenimbangbagi unit gram dan unit

            Langkah 1:   kilogram.

           (Penyampaia Murid-muriddibimbinguntukmengenalpastiobjek-objek yang
                      2.

                  n Isi       bolehditimbangmenggunakanalatpenimbangntersebutdanmenyatakanseb

             Pelajaran)       abnya.
                          3. Guru bersoaljawabdenganmuridberdasarkanaktiviti yang dijalankan.

             (10 minit)


                                                                                                       Nilai:
                                                                                                       -Yakin
                                                                                                       diri.



                  Masa                                      Pelaksanaanaktiviti
              Minit 1-4 -     Guru mempamerkanalatpenimbang di hadapankelas.
                          -   Bersoaljawabdenganmuridtentangkegunaanalatpenimbang.
                          -   Guru menerangkan unit yang terdapatpadakedua-duaalatpenimbangtersebut.
                          -   Guru memintamuridmenyatakancontohobjekataupunbarangan yang
bolehditimbangmenggunakanalatpenimbang yang dipamerkan.


  Minit 5-10 -    Guru
                   menunjukkandemontrasimenimbangobjekataupunbaranganmenggunakanalatpenimb
                   ang.
                   Contohbarangan/ objek yang ditimbang: sayuran, buahan, bekaspensel guru, beg
                   sekolahmuriddanseorangmuridlelaki.
             -    Murid-muriddibimbinguntukmenyatakanberatsesuatubarangan / objek.
             -    Bagimengukuhkankefahamanmurid, guru menyoalmuridberkaitandenganaktiviti yang
                   telahdijalankan.


REFLEKSI:
       KEKUATAN
Kelebihandankekuatan yang dapatdikesandalammenjalankantugasanpengajaranmikroialahpertama,
penggunaanbahan             bantu             mengajarmaujud        yang        sesuaidalamlangkah       1
mampumenarikminatmuriddanbanyakmembantusayamenyampaikanisipelajarandenganbaik.                       Bahan
bantu                     mengajar                        yang                 sayagunaialahalatpenimbang,
buahandansayuranmudahmerekajumpaidanbiasadigunakanolehmurid.                                         Murid-
muridbegituterujamelihatbahan-bahan                  yang         yangsayabawa.            Merekatertanya-
tanyaapakahkegunaanbahantersebutkeranabagimerekabiasanyamerekamelihatbahan-
bahansepertisayurhanyadimasakolehibumereka. Kedua, ketegasandankelantangansuara. Suarasaya
yang lantangakanmemudahkanmuridmendengarseterusnyamembantupemahamanmuridterhadapapa
yang disampaikanolehsaya.


Selainitu,   kelantangansuarajugamenunjukkanketegasan                guru      dalammenyampaikansesuatu.
Apabilakelantangandanketegasan                     guru           berpaduketikamenyampaikanisipelajaran,
menyebabkanmurid-muridlebihtertumpukepadapenyampaian                 guru      tanpamenghiraukangangguan-
gangguan                              lain.                         Ketegasan                         yang
sayapamerkanternyatadapatmenjadikansuasanakelaslebihterkawaldanmembuatkanmuridhormatkepa
dasaya.                                                                                        Seterusnya,
kejelasandalammemberiarahanmerupakankekuatandalampengajarandanpembelajaransaya.
Contohnya,       ketikasayamengajusoalandanmemintabeberapa             orang     muriduntukmenjadi   model
dalampengajaransaya.        Soalan-soalan         yang    diajukandapatdijawabdenganbaikdanarahan     yang
diberikandapatdiikutidenganmudah.
Kejelasanpenyampaianmemainkanperananpentingdalamkefahamanmurid.                                        Hal
inisangatberkaitandengantindakansusulanmurid.                     Tindakansusulanolehmurid            yang
tepatmenunjukkankeberkesananpengajaran.




                  KELEMAHAN
Kelemahandankekurangan yang dikenalpastidalampelaksanaanpengajaranmikroiniialahstrategi yang
sayagunakanpadalangkah            1        lebihkepadapemusatan            guru.           Contohnya,
sayasendirimelakukanaktivitimenimbangobjekmenggunakanalatpenimbang.
Adalahlebihbaiksekiranyasayamemintamuridmelakukanaktivitiinimanakalatugassayasebagaifasilitator
danmerumuskanapa yang telahdilakukanolehmurid.


Seterusnya,        teknikpenyoalan         yang           sayagunakanadakalanyamengelirukanmurid.
Apabilamenyoalmuridsepatutnyasayamengemukakansoalansecarakelasterlebihdahulusebelummema
nggilnamamuriduntukmenjawabsoalansecaraindividu.                                                     Hal
inimenyebabkanmuridkurangbersediamenjawabsoalan                                                   guru.
Kelemahanseterusnyadalamp&psayaialahpenggunaanbahasa                                               yang
digunakanketikamenyampaikanisipelajaranagaktinggidankurangsesuaidengantahapmuridtahundua.
Contohnyaketikasayamenyebutberatsebijibetik.         “Beratsebijibetiklebihkurang        1.4         kg.
Sepatutnyasayamenyebutberatbetikitutepatpadanomborbulattanpamelibatkannomborperpuluhan. Hal
inimenyebabkanmuridkelirudenganistilah/ bahasa yang digunakan.


               LANGKAH MENGATASI


Setiapkelemahandankekurangan                                                                       yang
dikesanmemerlukanpenambahbaikanbagimeningkatkanmutudankualitipengajaranpadamasaakandata
ng. Berdasarkankelemahandankekurangandalamtugasanpengajaranmikro, penambahbaikan yang
perludilakukanialahmemfokuskankepadastrategipemusatanmurid.                                           Di
sinisayaperlumempelbagaikanstrategipengajaranbagimenyampaikanilmu yang berkualitikepadamurid-
murid.                                         Strategi                                            yang
dirancanghendaklahsesuaidengantahapkebolehanmuriddankeadaanpersekitaranbilikdarjah.
Kebolehan                                                                                           guru
mempelbagaikanstrategipengajaranmampumenarikminatmuriddansesip&pakanberlangsungdenganja
yanya.


Guru           mestilahpekadengankehendakdankeperluanmurid.                 Layanan                yang
diberikankepadamuridhendaklahadildansaksama.                                                         Hal
inimenyebabkansemuamuridterasadihargaidanminatmerekabelajarterusdapatdipupuk.                  Selainitu,
penambahbaikanharusdibuatdariaspekbahasadanistilah yang digunakandalampenyampaianilmu. Di
sinisayaharussentiasaberhati-hatidanberingattentangistilah                                         yang
digunakanharussesuaidengantahapkebolehandanumurmurid.                               Penggunaanistilah/
bahasasangatpentingdalamsesip&p.


                                 Contohalatpenimbang digital

More Related Content

What's hot

Orientasi pengajaran-mikro
Orientasi pengajaran-mikroOrientasi pengajaran-mikro
Orientasi pengajaran-mikroTsinta Fajriah
 
Pengertian dan konsep
Pengertian dan konsepPengertian dan konsep
Pengertian dan konsepZanie Yanie
 
Slot 3 mmi johor
Slot 3 mmi johorSlot 3 mmi johor
Slot 3 mmi johorsmktsj2
 
Sesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaran
Sesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaranSesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaran
Sesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaranErwin Abdillah
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)dileng
 
Bahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarBahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarHananie Halim
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifAnne Ummu Hurairah
 
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayuTugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayuYusri Sairi
 
Kerja kursus teknik simulasi
Kerja kursus teknik simulasiKerja kursus teknik simulasi
Kerja kursus teknik simulasiMimiey Khairiey
 
Teknik keadah dan strtgi
Teknik keadah dan strtgiTeknik keadah dan strtgi
Teknik keadah dan strtgiNur Piny
 
14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah
14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah
14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjahemy69
 

What's hot (16)

Orientasi pengajaran-mikro
Orientasi pengajaran-mikroOrientasi pengajaran-mikro
Orientasi pengajaran-mikro
 
Pengertian dan konsep
Pengertian dan konsepPengertian dan konsep
Pengertian dan konsep
 
Slot 3 mmi johor
Slot 3 mmi johorSlot 3 mmi johor
Slot 3 mmi johor
 
Sesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaran
Sesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaranSesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaran
Sesi 4 konsep pendekatan, model, metode dan teknik pembelajaran
 
Strategi
StrategiStrategi
Strategi
 
Proposal ptk
Proposal ptkProposal ptk
Proposal ptk
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
 
Bahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarBahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajar
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
 
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayuTugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
Tugasan kaedah pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu
 
Kerja kursus teknik simulasi
Kerja kursus teknik simulasiKerja kursus teknik simulasi
Kerja kursus teknik simulasi
 
Teknik keadah dan strtgi
Teknik keadah dan strtgiTeknik keadah dan strtgi
Teknik keadah dan strtgi
 
Set induksi
Set induksiSet induksi
Set induksi
 
14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah
14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah
14585693 pengurusan-bilik-darjah-interaksi-dan-komunikasi-dalam-bilik-darjah
 
Manipulatif
ManipulatifManipulatif
Manipulatif
 
Hbml 4303
Hbml 4303Hbml 4303
Hbml 4303
 

Viewers also liked

Fiscal report 0910 (1)
Fiscal report 0910 (1)Fiscal report 0910 (1)
Fiscal report 0910 (1)Kevin Satoya
 
Photography
PhotographyPhotography
Photographyaseira1
 
Slideshare concepts
Slideshare conceptsSlideshare concepts
Slideshare conceptsaseira1
 
Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02
Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02
Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02Sakunthala Dhanasekaran
 

Viewers also liked (6)

Fiscal report 0910 (1)
Fiscal report 0910 (1)Fiscal report 0910 (1)
Fiscal report 0910 (1)
 
Photography
PhotographyPhotography
Photography
 
Slideshare concepts
Slideshare conceptsSlideshare concepts
Slideshare concepts
 
ÁNgeles de 4 patas
ÁNgeles de 4 patasÁNgeles de 4 patas
ÁNgeles de 4 patas
 
Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02
Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02
Kondraiventhanedited 120130085640-phpapp02
 
Travels
TravelsTravels
Travels
 

Similar to Http

Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualAfiqah Nadhirah
 
peranan guru dalam pendidikan moral
peranan guru dalam pendidikan moralperanan guru dalam pendidikan moral
peranan guru dalam pendidikan moralWan Nor Faezah
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualhamranjantan
 
Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263
Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263
Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263018665
 
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnyaMuhammad Munandar
 
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnyaMuhammad Munandar
 
Teknik penyajian materi dalam kelas
Teknik penyajian materi dalam kelasTeknik penyajian materi dalam kelas
Teknik penyajian materi dalam kelasMasriqon Masriqon
 
Model assure dan rph
Model assure dan rphModel assure dan rph
Model assure dan rphRyabbi Imp
 
Teknik bercerita
Teknik bercerita Teknik bercerita
Teknik bercerita alin4box
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikroArra Asri
 
LPKP UT BAB I - BAB V
LPKP UT BAB I - BAB V LPKP UT BAB I - BAB V
LPKP UT BAB I - BAB V Eman Syukur
 
Assignment (1)
Assignment (1)Assignment (1)
Assignment (1)ARULVELAN6
 
quantumlearningppt-161228181916.pptx
quantumlearningppt-161228181916.pptxquantumlearningppt-161228181916.pptx
quantumlearningppt-161228181916.pptxAlyaCimuetz
 
Pengajaran Mikro
Pengajaran MikroPengajaran Mikro
Pengajaran Mikroaku_ hafif
 
Refleksi Makro Pengajaran Gracehor
Refleksi Makro Pengajaran GracehorRefleksi Makro Pengajaran Gracehor
Refleksi Makro Pengajaran Gracehorgracehor
 

Similar to Http (20)

Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstual
 
PdP Cemerlang
PdP CemerlangPdP Cemerlang
PdP Cemerlang
 
peranan guru dalam pendidikan moral
peranan guru dalam pendidikan moralperanan guru dalam pendidikan moral
peranan guru dalam pendidikan moral
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstual
 
Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263
Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263
Bab 1 hubungan keluarga dan komuniti bed1263
 
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
 
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
4.1 hakikat belajar, pembelajaran dan prinsip prinsipnya
 
Teknik penyajian materi dalam kelas
Teknik penyajian materi dalam kelasTeknik penyajian materi dalam kelas
Teknik penyajian materi dalam kelas
 
Model assure dan rph
Model assure dan rphModel assure dan rph
Model assure dan rph
 
Teknik bercerita
Teknik bercerita Teknik bercerita
Teknik bercerita
 
Teknik bercerita
Teknik berceritaTeknik bercerita
Teknik bercerita
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
Miskonsepsi
MiskonsepsiMiskonsepsi
Miskonsepsi
 
LPKP UT BAB I - BAB V
LPKP UT BAB I - BAB V LPKP UT BAB I - BAB V
LPKP UT BAB I - BAB V
 
Assignment (1)
Assignment (1)Assignment (1)
Assignment (1)
 
Ptk ipa
Ptk ipaPtk ipa
Ptk ipa
 
quantumlearningppt-161228181916.pptx
quantumlearningppt-161228181916.pptxquantumlearningppt-161228181916.pptx
quantumlearningppt-161228181916.pptx
 
Pengajaran Mikro
Pengajaran MikroPengajaran Mikro
Pengajaran Mikro
 
Refleksi Makro Pengajaran Gracehor
Refleksi Makro Pengajaran GracehorRefleksi Makro Pengajaran Gracehor
Refleksi Makro Pengajaran Gracehor
 
Jurnal minggu 4 (2)
Jurnal minggu 4 (2)Jurnal minggu 4 (2)
Jurnal minggu 4 (2)
 

More from Sakunthala Dhanasekaran (13)

Abc
AbcAbc
Abc
 
Tamil ilakanam
Tamil ilakanamTamil ilakanam
Tamil ilakanam
 
Doc2
Doc2Doc2
Doc2
 
L ampiran 1
L ampiran 1L ampiran 1
L ampiran 1
 
2013 ஆம் ஆண்டிற்கான புத்தகப்பட்டியல்
2013 ஆம் ஆண்டிற்கான புத்தகப்பட்டியல்2013 ஆம் ஆண்டிற்கான புத்தகப்பட்டியல்
2013 ஆம் ஆண்டிற்கான புத்தகப்பட்டியல்
 
Soalan bt k1
Soalan bt k1Soalan bt k1
Soalan bt k1
 
9 10
9 109 10
9 10
 
Http
HttpHttp
Http
 
Lala
LalaLala
Lala
 
Nombor bulat
Nombor bulatNombor bulat
Nombor bulat
 
தமிழ் மொழி புதிர் விடைகள்
தமிழ் மொழி புதிர் விடைகள்தமிழ் மொழி புதிர் விடைகள்
தமிழ் மொழி புதிர் விடைகள்
 
Elemen kre inovatif kssr tahun 1
Elemen kre  inovatif kssr tahun 1Elemen kre  inovatif kssr tahun 1
Elemen kre inovatif kssr tahun 1
 
Elemen kre inovatif kssr tahun 1
Elemen kre  inovatif kssr tahun 1Elemen kre  inovatif kssr tahun 1
Elemen kre inovatif kssr tahun 1
 

Http

  • 1. http://mashi71.blogspot.com/http://mashi71.blogspot.com/ MATEMATIK TAHUN 2 (TIMBANGAN BERAT) Video pengajaranMikroCikguSuriah Bt. Arbi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PengajaranMikro) Tarikh : 27 September 2011 Masa : 0700 – 0800 Kelas : 2D Bilanganpelajar : 31 orang
  • 2. Mata Pelajaran : Matematik Bidang : SukatandanGeometri Tajuk : TimbanganBerat Hasil pembelajaran : Murid-muriddibimbinguntuk: 11.1 Mengenal unit gram dan unit kilogram Objektifpelajaran : Padaakhirsesipengajarandanpembelajaranini, murid-muriddapat : a) mengenal unit gram dan unit kilogram dengan memerhatikansenggatanpadaalatpenimbang. b) mengenaljisimdalam unit gram danunitkilogram PengetahuanSedia Ada : 1. Muridtelahmengenalpastiistilah yang berkaitan dengantimbanganberat (berat, ringan, lebihberat, lebihringan) Nilai : Bekerjasama, yakindiri. Bahan Bantu Mengajar : Alatpenimbang, sayur-sayuran, sampelmakanan. AktivitiPengajarandanPembelajaran: i. Set induksi ii. Aktiviti :demonstrasi, bersoaljawab – pengunaanbahan bantu mengajar – penggunaanpapanhitam – pengukuhan iii. Penutup : kesimpulandanrumusanisikandunganpelajaran Pelaksanaan P&P: Langkah / Isi AktivitiPengajarandanPembelajaran Catata Pelajaran n 1. Guru mempamerkanduajenisalatpenimbangbagi unit gram dan unit Langkah 1: kilogram. (Penyampaia Murid-muriddibimbinguntukmengenalpastiobjek-objek yang 2. n Isi bolehditimbangmenggunakanalatpenimbangntersebutdanmenyatakanseb Pelajaran) abnya. 3. Guru bersoaljawabdenganmuridberdasarkanaktiviti yang dijalankan. (10 minit) Nilai: -Yakin diri. Masa Pelaksanaanaktiviti Minit 1-4 - Guru mempamerkanalatpenimbang di hadapankelas. - Bersoaljawabdenganmuridtentangkegunaanalatpenimbang. - Guru menerangkan unit yang terdapatpadakedua-duaalatpenimbangtersebut. - Guru memintamuridmenyatakancontohobjekataupunbarangan yang
  • 3. bolehditimbangmenggunakanalatpenimbang yang dipamerkan. Minit 5-10 - Guru menunjukkandemontrasimenimbangobjekataupunbaranganmenggunakanalatpenimb ang. Contohbarangan/ objek yang ditimbang: sayuran, buahan, bekaspensel guru, beg sekolahmuriddanseorangmuridlelaki. - Murid-muriddibimbinguntukmenyatakanberatsesuatubarangan / objek. - Bagimengukuhkankefahamanmurid, guru menyoalmuridberkaitandenganaktiviti yang telahdijalankan. REFLEKSI: KEKUATAN Kelebihandankekuatan yang dapatdikesandalammenjalankantugasanpengajaranmikroialahpertama, penggunaanbahan bantu mengajarmaujud yang sesuaidalamlangkah 1 mampumenarikminatmuriddanbanyakmembantusayamenyampaikanisipelajarandenganbaik. Bahan bantu mengajar yang sayagunaialahalatpenimbang, buahandansayuranmudahmerekajumpaidanbiasadigunakanolehmurid. Murid- muridbegituterujamelihatbahan-bahan yang yangsayabawa. Merekatertanya- tanyaapakahkegunaanbahantersebutkeranabagimerekabiasanyamerekamelihatbahan- bahansepertisayurhanyadimasakolehibumereka. Kedua, ketegasandankelantangansuara. Suarasaya yang lantangakanmemudahkanmuridmendengarseterusnyamembantupemahamanmuridterhadapapa yang disampaikanolehsaya. Selainitu, kelantangansuarajugamenunjukkanketegasan guru dalammenyampaikansesuatu. Apabilakelantangandanketegasan guru berpaduketikamenyampaikanisipelajaran, menyebabkanmurid-muridlebihtertumpukepadapenyampaian guru tanpamenghiraukangangguan- gangguan lain. Ketegasan yang sayapamerkanternyatadapatmenjadikansuasanakelaslebihterkawaldanmembuatkanmuridhormatkepa dasaya. Seterusnya, kejelasandalammemberiarahanmerupakankekuatandalampengajarandanpembelajaransaya. Contohnya, ketikasayamengajusoalandanmemintabeberapa orang muriduntukmenjadi model dalampengajaransaya. Soalan-soalan yang diajukandapatdijawabdenganbaikdanarahan yang diberikandapatdiikutidenganmudah. Kejelasanpenyampaianmemainkanperananpentingdalamkefahamanmurid. Hal inisangatberkaitandengantindakansusulanmurid. Tindakansusulanolehmurid yang tepatmenunjukkankeberkesananpengajaran. KELEMAHAN
  • 4. Kelemahandankekurangan yang dikenalpastidalampelaksanaanpengajaranmikroiniialahstrategi yang sayagunakanpadalangkah 1 lebihkepadapemusatan guru. Contohnya, sayasendirimelakukanaktivitimenimbangobjekmenggunakanalatpenimbang. Adalahlebihbaiksekiranyasayamemintamuridmelakukanaktivitiinimanakalatugassayasebagaifasilitator danmerumuskanapa yang telahdilakukanolehmurid. Seterusnya, teknikpenyoalan yang sayagunakanadakalanyamengelirukanmurid. Apabilamenyoalmuridsepatutnyasayamengemukakansoalansecarakelasterlebihdahulusebelummema nggilnamamuriduntukmenjawabsoalansecaraindividu. Hal inimenyebabkanmuridkurangbersediamenjawabsoalan guru. Kelemahanseterusnyadalamp&psayaialahpenggunaanbahasa yang digunakanketikamenyampaikanisipelajaranagaktinggidankurangsesuaidengantahapmuridtahundua. Contohnyaketikasayamenyebutberatsebijibetik. “Beratsebijibetiklebihkurang 1.4 kg. Sepatutnyasayamenyebutberatbetikitutepatpadanomborbulattanpamelibatkannomborperpuluhan. Hal inimenyebabkanmuridkelirudenganistilah/ bahasa yang digunakan. LANGKAH MENGATASI Setiapkelemahandankekurangan yang dikesanmemerlukanpenambahbaikanbagimeningkatkanmutudankualitipengajaranpadamasaakandata ng. Berdasarkankelemahandankekurangandalamtugasanpengajaranmikro, penambahbaikan yang perludilakukanialahmemfokuskankepadastrategipemusatanmurid. Di sinisayaperlumempelbagaikanstrategipengajaranbagimenyampaikanilmu yang berkualitikepadamurid- murid. Strategi yang dirancanghendaklahsesuaidengantahapkebolehanmuriddankeadaanpersekitaranbilikdarjah. Kebolehan guru mempelbagaikanstrategipengajaranmampumenarikminatmuriddansesip&pakanberlangsungdenganja yanya. Guru mestilahpekadengankehendakdankeperluanmurid. Layanan yang diberikankepadamuridhendaklahadildansaksama. Hal inimenyebabkansemuamuridterasadihargaidanminatmerekabelajarterusdapatdipupuk. Selainitu, penambahbaikanharusdibuatdariaspekbahasadanistilah yang digunakandalampenyampaianilmu. Di sinisayaharussentiasaberhati-hatidanberingattentangistilah yang digunakanharussesuaidengantahapkebolehandanumurmurid. Penggunaanistilah/ bahasasangatpentingdalamsesip&p. Contohalatpenimbang digital