SlideShare a Scribd company logo
COMPETENTS SOCIALMENT? Web quest dirigida a la Formació del professorat, dins el tema de la interculturalitat. Rosy Calvo i Margarita Merlos Accés a la web (Guia didàctica)
ÀREA i NIVELL Aquesta web quest ha estat dissenyada per apropar els docents al concepte de Competència social i a al plantejament de  treballar les Competències Bàsiques des de qualsevol àrea i/o especialitat, tot destacant el paper protagonista de la necessària mediació docent en els processos d’E-A.  Pretén igualment, afrontar de manera cooperativa, el treball d’una Competència clau en la formació dels alumnes:  la Competència Social i Ciutadana; i fer-ho  de manera interdisciplinar des del programa curricular del propi IES i atenent la creació d’un entorn inclusiu per a TOT l’alumnat.
OBJECTIUS Detectar distorsions, errors o confusions en la comprensió de del concepte de Competències Bàsiques Detectar la forma com els professors tracten i gestionen la diversitat cultural a l’escola. Modificar actituds dels individus (passivitat o indiferència del professorat davant del cas) a través de l’anàlisi d’allò vivencial (còmic, video, fotos, audios,...).  Estimular la creativitat dels membres del claustre i proporcionar models de metodologies i tècniques pel Tractament de la competència social de forma globalitzada i interdisciplinar . Unificar criteris pel tractament de la diversitat cultural a l’escola potenciant un entorn inclusiu. Acostar punts de vista i maneres de concebre la interculturalitat per anar madurant el consens necessari per consensuar i elaborar el Projecte Educatiu de centre.
CONTINGUTS Definició de competència social Indicadors d’assoliment de la Competència Social i Ciutadana. Estereotips creats entorn les diferents cultures Estratègies per la resolució de conflictes entorn al racisme. Les CCBB integrades dins el currículum escolar. Utilització de les TIC i TAC per treballar les CCBB
ORIENTACIONS METODOLÒGIQUES La webquest està dissenyada per treballar en grups de 3 persones, tot i que hi ha algunes activitats de reflexió que contemplen l’opció de treballar individualment, però tot i així, en cas necessari es poden ampliar els grups i repartir les feines de recerca i debat d’un altra manera, ja que la gran quantitat d’informació sobre el tema tractat ho permet.  Destacar, també, que l’activitat està pensada inicialment  per professorat i l’escenari ideal per el seu desenvolupament seria com activitat autònoma a treballar dins un curs o proposta formativa oferida pels CRP’s, però que pretén a la vegada,ser una proposta exemplificadora de possibles activitats d’E-A a realitzar amb l’alumnat d’ESO.
TEMPORALIZACIÓ Tot i que la temporalització és només orientadora doncs estarà subjecta a les necessitats i possibilitats del context i dels professionals que la porten a terme, aquesta web quest està inicialment pensada per dur-la a terme en set sessions, més una sessió extra per la visualització de la película (que també es pot optar per fer-ho de forma individual).  Primera Sessió:  Explicació de la web quest i de forma de treballar i activitat 1 Segona Sessió:   Explicació en termes generals de l’activitat 1 i treball dels primer indicador. Tercera Sessió:   Treball dels indicadors 2 i 3. Quarta Sessió:    Treball dels indicadors 4 i 5. Cinquena Sessió: Treball dels indicadors 6 i 7. Sisena Sessió:   Sessió extra per visualitzar la película i plantejament de les preguntes del debat (sessió de reflexió sobre les preguntes que  originen el debat a nivell individual) Setena Sessió Sessió:  Debat i tancament de l’activitat de la webqüest (Avaluació)
 BIBLIOGRAFIA COMPLEMENTÀRIA. A banda de les pàgines d’enllaç que surten en la webquest, voldrien assenyalar les següents referències bibliogràfiques, les quals donen justificació i referències al treball realitzat:   ZABALA, A.; Aranau, L. (2007):  11 ideasclave:  Cómoaprender y ensenyar competencias.  Barcelona. Graó. ESCAMILLA, A. (2009):  Las competencias en la programación de aula. Barcelona. Graó. FULLAN, M,; HARGREAVES, A. (1997): ¿Hayalgo por lo que merezca la pena luchar en la escuela?Morón. MCEP. SCHÖN, D.A. (1992): La formación de los professionalesreflexivos.  Madrid. Paidós. MONEREO, C (Coord) et altres(2009): Pisa como excusa. Repensar la evaluación para canviar la enseñanza.  Barcelona.  Graó.

More Related Content

Viewers also liked

Nme 1 dps
Nme 1 dpsNme 1 dps
Nme 1 dps
shanwa-lton
 
Segle xx Espanya
Segle xx EspanyaSegle xx Espanya
Segle xx Espanyamarcapmany
 
Catalogo linea mafia olimpic
Catalogo linea mafia olimpicCatalogo linea mafia olimpic
Catalogo linea mafia olimpic
Suplementoslatino
 
Ud 6 secundari
Ud 6 secundariUd 6 secundari
Ud 6 secundarimarcapmany
 
Les Armes De 4t A
Les Armes De 4t ALes Armes De 4t A
Les Armes De 4t Asalocin
 
Tema8
Tema8Tema8
Tema8
dolorslm
 
Double page planning
Double page planningDouble page planning
Double page planning
JordanTurner
 
1.36 1.56 projection
1.36 1.56 projection1.36 1.56 projection
1.36 1.56 projectionwarsanb
 
L'aparell circulatori cristian i andrea
L'aparell circulatori cristian i andreaL'aparell circulatori cristian i andrea
L'aparell circulatori cristian i andreaEscola Montseny
 
What have you learnt about technologies from the
What have you learnt about technologies from theWhat have you learnt about technologies from the
What have you learnt about technologies from the
Joshcartermedia
 
Facebook Case Study
Facebook Case StudyFacebook Case Study
Facebook Case Study
Arlette Almanzar
 
Taller d'Alimentació Energètica nº 1
Taller d'Alimentació Energètica nº 1Taller d'Alimentació Energètica nº 1
Taller d'Alimentació Energètica nº 1Terapiaconoscar
 
Researching the market place
Researching the market placeResearching the market place
Researching the market place
hayley5689
 
Mapa fluxos i turisme mundial
Mapa fluxos i turisme mundialMapa fluxos i turisme mundial
Mapa fluxos i turisme mundial
marcapmany
 

Viewers also liked (16)

REG
REGREG
REG
 
Nme 1 dps
Nme 1 dpsNme 1 dps
Nme 1 dps
 
Segle xx Espanya
Segle xx EspanyaSegle xx Espanya
Segle xx Espanya
 
Catalogo linea mafia olimpic
Catalogo linea mafia olimpicCatalogo linea mafia olimpic
Catalogo linea mafia olimpic
 
Ud 6 secundari
Ud 6 secundariUd 6 secundari
Ud 6 secundari
 
Les Armes De 4t A
Les Armes De 4t ALes Armes De 4t A
Les Armes De 4t A
 
Tema8
Tema8Tema8
Tema8
 
Double page planning
Double page planningDouble page planning
Double page planning
 
1.36 1.56 projection
1.36 1.56 projection1.36 1.56 projection
1.36 1.56 projection
 
L'aparell circulatori cristian i andrea
L'aparell circulatori cristian i andreaL'aparell circulatori cristian i andrea
L'aparell circulatori cristian i andrea
 
What have you learnt about technologies from the
What have you learnt about technologies from theWhat have you learnt about technologies from the
What have you learnt about technologies from the
 
Facebook Case Study
Facebook Case StudyFacebook Case Study
Facebook Case Study
 
Taller d'Alimentació Energètica nº 1
Taller d'Alimentació Energètica nº 1Taller d'Alimentació Energètica nº 1
Taller d'Alimentació Energètica nº 1
 
Researching the market place
Researching the market placeResearching the market place
Researching the market place
 
Pràctiques 5
Pràctiques 5Pràctiques 5
Pràctiques 5
 
Mapa fluxos i turisme mundial
Mapa fluxos i turisme mundialMapa fluxos i turisme mundial
Mapa fluxos i turisme mundial
 

Similar to Guia Didactica

2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge
2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge
2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentgeMarta Roig Pagès
 
El disseny curricular a partir de les competències bàsiques
El disseny curricular a partir de les competències bàsiquesEl disseny curricular a partir de les competències bàsiques
El disseny curricular a partir de les competències bàsiquesmorgana2
 
competències bàsiques
competències bàsiquescompetències bàsiques
competències bàsiques
CRP del Tarragonès
 
Sessió 1. Els blogs com a estrategia metodològica
Sessió 1. Els blogs com a estrategia metodològicaSessió 1. Els blogs com a estrategia metodològica
Sessió 1. Els blogs com a estrategia metodològica
laclassedequartb
 
Dea Presentacio
Dea PresentacioDea Presentacio
Dea Presentacio
Pili Royo
 
GTIC
GTIC GTIC
Missió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsMissió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsFelissa Jf
 
Missió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsMissió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsFelissa Jf
 
Projecte 5e Mas Maso Salt.ppt
Projecte 5e Mas Maso Salt.pptProjecte 5e Mas Maso Salt.ppt
Projecte 5e Mas Maso Salt.ppt
Premi TIC
 
Missió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsMissió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsFelissa Jf
 
MOODLE a l'aprenentatge d'idiomes
MOODLE a l'aprenentatge d'idiomesMOODLE a l'aprenentatge d'idiomes
MOODLE a l'aprenentatge d'idiomes
Pedro Fernandez-Michels
 
Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...
Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...
Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...
Edualter
 
El centro
El centroEl centro
El centro
jesteveg
 
Pla d'orientació
Pla d'orientacióPla d'orientació
Pla d'orientaciótermusa1
 
Sequencies grup4
Sequencies grup4Sequencies grup4
Sequencies grup4
Carme Bové
 
Reptes en la formació del professorat
Reptes en la formació del professoratReptes en la formació del professorat
Reptes en la formació del professorat
xavier suñé
 
Aula Virtual
Aula VirtualAula Virtual
Aula Virtual
guest564240
 
Gestió d'Aula Digital Mòdul 0
Gestió d'Aula Digital Mòdul 0Gestió d'Aula Digital Mòdul 0
Gestió d'Aula Digital Mòdul 0Baix
 
Gestioaulav5 100311051032-phpapp02
Gestioaulav5 100311051032-phpapp02Gestioaulav5 100311051032-phpapp02
Gestioaulav5 100311051032-phpapp02ealcaraz3
 

Similar to Guia Didactica (20)

Eines collaboratives
Eines collaborativesEines collaboratives
Eines collaboratives
 
2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge
2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge
2 be-facilitant la diversitat de mètodes d'aprenentge
 
El disseny curricular a partir de les competències bàsiques
El disseny curricular a partir de les competències bàsiquesEl disseny curricular a partir de les competències bàsiques
El disseny curricular a partir de les competències bàsiques
 
competències bàsiques
competències bàsiquescompetències bàsiques
competències bàsiques
 
Sessió 1. Els blogs com a estrategia metodològica
Sessió 1. Els blogs com a estrategia metodològicaSessió 1. Els blogs com a estrategia metodològica
Sessió 1. Els blogs com a estrategia metodològica
 
Dea Presentacio
Dea PresentacioDea Presentacio
Dea Presentacio
 
GTIC
GTIC GTIC
GTIC
 
Missió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsMissió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específics
 
Missió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsMissió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específics
 
Projecte 5e Mas Maso Salt.ppt
Projecte 5e Mas Maso Salt.pptProjecte 5e Mas Maso Salt.ppt
Projecte 5e Mas Maso Salt.ppt
 
Missió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específicsMissió i objectius generals i específics
Missió i objectius generals i específics
 
MOODLE a l'aprenentatge d'idiomes
MOODLE a l'aprenentatge d'idiomesMOODLE a l'aprenentatge d'idiomes
MOODLE a l'aprenentatge d'idiomes
 
Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...
Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...
Competències bàsiques, Educació per a la Ciutadania (EpD-Pau-DDHH) i Curricul...
 
El centro
El centroEl centro
El centro
 
Pla d'orientació
Pla d'orientacióPla d'orientació
Pla d'orientació
 
Sequencies grup4
Sequencies grup4Sequencies grup4
Sequencies grup4
 
Reptes en la formació del professorat
Reptes en la formació del professoratReptes en la formació del professorat
Reptes en la formació del professorat
 
Aula Virtual
Aula VirtualAula Virtual
Aula Virtual
 
Gestió d'Aula Digital Mòdul 0
Gestió d'Aula Digital Mòdul 0Gestió d'Aula Digital Mòdul 0
Gestió d'Aula Digital Mòdul 0
 
Gestioaulav5 100311051032-phpapp02
Gestioaulav5 100311051032-phpapp02Gestioaulav5 100311051032-phpapp02
Gestioaulav5 100311051032-phpapp02
 

More from rosycalvo

Femuncomptea gmail
Femuncomptea gmailFemuncomptea gmail
Femuncomptea gmailrosycalvo
 
Femuncomptea gmail
Femuncomptea gmailFemuncomptea gmail
Femuncomptea gmailrosycalvo
 
Ensanimemaferunblog
EnsanimemaferunblogEnsanimemaferunblog
Ensanimemaferunblogrosycalvo
 
Ensanimemaferunawebquest
EnsanimemaferunawebquestEnsanimemaferunawebquest
Ensanimemaferunawebquestrosycalvo
 
Sessió presentacio
Sessió presentacioSessió presentacio
Sessió presentaciorosycalvo
 
Ens animem a fer una webquest
Ens animem a fer una webquestEns animem a fer una webquest
Ens animem a fer una webquestrosycalvo
 
Ens animem a fer un blog
Ens animem a fer un blogEns animem a fer un blog
Ens animem a fer un blogrosycalvo
 
Model tpak i web 20
Model tpak i web 20Model tpak i web 20
Model tpak i web 20rosycalvo
 
Els projectes i les competencies
Els projectes i les competenciesEls projectes i les competencies
Els projectes i les competenciesrosycalvo
 
Tpak
TpakTpak
Tpak
rosycalvo
 
Crear webquest
Crear webquestCrear webquest
Crear webquest
rosycalvo
 
Creem un blog
Creem un blogCreem un blog
Creem un blog
rosycalvo
 
SXIX: La indústria
SXIX: La indústriaSXIX: La indústria
SXIX: La indústriarosycalvo
 
S XIX: França
S XIX: FrançaS XIX: França
S XIX: Françarosycalvo
 
segle XIX: Amèrica
segle XIX: Amèricasegle XIX: Amèrica
segle XIX: Amèricarosycalvo
 
Tutorial Cmaptools
Tutorial CmaptoolsTutorial Cmaptools
Tutorial Cmaptools
rosycalvo
 

More from rosycalvo (16)

Femuncomptea gmail
Femuncomptea gmailFemuncomptea gmail
Femuncomptea gmail
 
Femuncomptea gmail
Femuncomptea gmailFemuncomptea gmail
Femuncomptea gmail
 
Ensanimemaferunblog
EnsanimemaferunblogEnsanimemaferunblog
Ensanimemaferunblog
 
Ensanimemaferunawebquest
EnsanimemaferunawebquestEnsanimemaferunawebquest
Ensanimemaferunawebquest
 
Sessió presentacio
Sessió presentacioSessió presentacio
Sessió presentacio
 
Ens animem a fer una webquest
Ens animem a fer una webquestEns animem a fer una webquest
Ens animem a fer una webquest
 
Ens animem a fer un blog
Ens animem a fer un blogEns animem a fer un blog
Ens animem a fer un blog
 
Model tpak i web 20
Model tpak i web 20Model tpak i web 20
Model tpak i web 20
 
Els projectes i les competencies
Els projectes i les competenciesEls projectes i les competencies
Els projectes i les competencies
 
Tpak
TpakTpak
Tpak
 
Crear webquest
Crear webquestCrear webquest
Crear webquest
 
Creem un blog
Creem un blogCreem un blog
Creem un blog
 
SXIX: La indústria
SXIX: La indústriaSXIX: La indústria
SXIX: La indústria
 
S XIX: França
S XIX: FrançaS XIX: França
S XIX: França
 
segle XIX: Amèrica
segle XIX: Amèricasegle XIX: Amèrica
segle XIX: Amèrica
 
Tutorial Cmaptools
Tutorial CmaptoolsTutorial Cmaptools
Tutorial Cmaptools
 

Guia Didactica

  • 1. COMPETENTS SOCIALMENT? Web quest dirigida a la Formació del professorat, dins el tema de la interculturalitat. Rosy Calvo i Margarita Merlos Accés a la web (Guia didàctica)
  • 2. ÀREA i NIVELL Aquesta web quest ha estat dissenyada per apropar els docents al concepte de Competència social i a al plantejament de treballar les Competències Bàsiques des de qualsevol àrea i/o especialitat, tot destacant el paper protagonista de la necessària mediació docent en els processos d’E-A. Pretén igualment, afrontar de manera cooperativa, el treball d’una Competència clau en la formació dels alumnes: la Competència Social i Ciutadana; i fer-ho de manera interdisciplinar des del programa curricular del propi IES i atenent la creació d’un entorn inclusiu per a TOT l’alumnat.
  • 3. OBJECTIUS Detectar distorsions, errors o confusions en la comprensió de del concepte de Competències Bàsiques Detectar la forma com els professors tracten i gestionen la diversitat cultural a l’escola. Modificar actituds dels individus (passivitat o indiferència del professorat davant del cas) a través de l’anàlisi d’allò vivencial (còmic, video, fotos, audios,...). Estimular la creativitat dels membres del claustre i proporcionar models de metodologies i tècniques pel Tractament de la competència social de forma globalitzada i interdisciplinar . Unificar criteris pel tractament de la diversitat cultural a l’escola potenciant un entorn inclusiu. Acostar punts de vista i maneres de concebre la interculturalitat per anar madurant el consens necessari per consensuar i elaborar el Projecte Educatiu de centre.
  • 4. CONTINGUTS Definició de competència social Indicadors d’assoliment de la Competència Social i Ciutadana. Estereotips creats entorn les diferents cultures Estratègies per la resolució de conflictes entorn al racisme. Les CCBB integrades dins el currículum escolar. Utilització de les TIC i TAC per treballar les CCBB
  • 5. ORIENTACIONS METODOLÒGIQUES La webquest està dissenyada per treballar en grups de 3 persones, tot i que hi ha algunes activitats de reflexió que contemplen l’opció de treballar individualment, però tot i així, en cas necessari es poden ampliar els grups i repartir les feines de recerca i debat d’un altra manera, ja que la gran quantitat d’informació sobre el tema tractat ho permet. Destacar, també, que l’activitat està pensada inicialment per professorat i l’escenari ideal per el seu desenvolupament seria com activitat autònoma a treballar dins un curs o proposta formativa oferida pels CRP’s, però que pretén a la vegada,ser una proposta exemplificadora de possibles activitats d’E-A a realitzar amb l’alumnat d’ESO.
  • 6. TEMPORALIZACIÓ Tot i que la temporalització és només orientadora doncs estarà subjecta a les necessitats i possibilitats del context i dels professionals que la porten a terme, aquesta web quest està inicialment pensada per dur-la a terme en set sessions, més una sessió extra per la visualització de la película (que també es pot optar per fer-ho de forma individual). Primera Sessió: Explicació de la web quest i de forma de treballar i activitat 1 Segona Sessió: Explicació en termes generals de l’activitat 1 i treball dels primer indicador. Tercera Sessió: Treball dels indicadors 2 i 3. Quarta Sessió: Treball dels indicadors 4 i 5. Cinquena Sessió: Treball dels indicadors 6 i 7. Sisena Sessió: Sessió extra per visualitzar la película i plantejament de les preguntes del debat (sessió de reflexió sobre les preguntes que originen el debat a nivell individual) Setena Sessió Sessió: Debat i tancament de l’activitat de la webqüest (Avaluació)
  • 7.  BIBLIOGRAFIA COMPLEMENTÀRIA. A banda de les pàgines d’enllaç que surten en la webquest, voldrien assenyalar les següents referències bibliogràfiques, les quals donen justificació i referències al treball realitzat:   ZABALA, A.; Aranau, L. (2007): 11 ideasclave: Cómoaprender y ensenyar competencias. Barcelona. Graó. ESCAMILLA, A. (2009): Las competencias en la programación de aula. Barcelona. Graó. FULLAN, M,; HARGREAVES, A. (1997): ¿Hayalgo por lo que merezca la pena luchar en la escuela?Morón. MCEP. SCHÖN, D.A. (1992): La formación de los professionalesreflexivos. Madrid. Paidós. MONEREO, C (Coord) et altres(2009): Pisa como excusa. Repensar la evaluación para canviar la enseñanza. Barcelona. Graó.