Futur Imperfet d'indicatiu actiu Pàg. 81
Característiques Significat :   Futur simple Tema :   INFECTUM Formació:   1a i 2a conj : Arrel- vocal- BI -desinències 3a conj : Arrel- A/E -desinències 4a i mixta : Arrel-i- A/E - desinències
DESINÈNCIES 1a conj  2ª conj  3ª conj  4ª conj  i mixta Singular Plural - a-b o -a-bi-s -a-bi-t 1ª 2ª 3ª -a-bi-mus -a-bi-tis -a-b u -nt -e-b o -e-bi-s -e-bi-t - a -m -e-s -e-t -i- a -m -i-e-s -i-e-t -e-bi-mus -e-bi-tis -e-b u -nt -e-mus -e-tis -e-nt -i-e-mus -i-e-tis -i-e-nt 1ª 2ª 3ª
PARADIGMES 1a conj  2ª conj  3ª conj  4ª conj  mixta Singular Plural am -a-bo am -a-bi-s am -a-bi-t 1ª 2ª 3ª am -a-bi-mus am -a-bi-tis am -a-bu-nt reg -a-m reg -e-s reg -e-t aud -i-a-m aud -i-e-s aud -i-e-t reg -e-mus reg -e-tis reg -e-nt aud -i-e-mus aud -i-e-tis aud -i-e-ntt 1ª 2ª 3ª
Verb  SUM Singular Plural ero eris erit 1ª 2ª 3ª erimus eritis erunt 1ª 2ª 3ª Futur Imperfet d’indicatiu
EXERCITIA   Dm, 26-II-10   Actualitzar quadres gramaticals verbs (pàg. 11 i última) pàg. 81, 9
EXERCITIA Correcció p. 81, 9 fundaré 1. Vocabulari:  cond o, -ere 3. Anàlisi:  1ª singular  futur imperfet  indicatiu actiu 4. Formació:  Arrel + a/e + desinència   cond-  a-  m 2. Classificació:  3ª conjugació
EXERCITIA Correcció p. 81, 9 estudiaran 1. Vocabulari:  stud eo, -ere 3. Anàlisi:  3ª plural  futur imperfet  indicatiu actiu 4. Formació:  Arrel + vocal + BO/BI/BU +desinència   stud-  e-  bu- nt 2. Classificació:  2ª conjugació
EXERCITIA Correcció p. 81, 10 discet 1. Vocabulari:  disc o, -ere 4. Anàlisi:  3ª sng  futur imperfet  indicatiu actiu 3. Formació:   disc-  e-  t Arrel +  a/e +  desinència 2. Classificació:  3ª conjugació
EXERCITIA Correcció p. 81, 10 laudamus 1. Vocabulari:  laud o, -are 4. Anàlisi:  1ª pl  present  indicatiu actiu 3. Formació:   laud-  a-  mus Arrel +  vocal +  desinència 2. Classificació:  1ª conjugació
EXERCITIA   Dl, 1-II-10   Prova inicial futur imperfet indicatiu actiu
PROVA INICIAL Prova inicial Imperfet d’indicatiu actiu:  Classifica els següents verbs i forma: 2ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb duco, -ere: 1ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb maneo, -ere: 3ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb regno, -are: 2ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb venio, -ire: 3ª plural Imperfet d’Indicatiu del verb sum: Dl 16-XI

Futur Dindicatiu Actiu

  • 1.
  • 2.
    Característiques Significat : Futur simple Tema : INFECTUM Formació: 1a i 2a conj : Arrel- vocal- BI -desinències 3a conj : Arrel- A/E -desinències 4a i mixta : Arrel-i- A/E - desinències
  • 3.
    DESINÈNCIES 1a conj 2ª conj 3ª conj 4ª conj i mixta Singular Plural - a-b o -a-bi-s -a-bi-t 1ª 2ª 3ª -a-bi-mus -a-bi-tis -a-b u -nt -e-b o -e-bi-s -e-bi-t - a -m -e-s -e-t -i- a -m -i-e-s -i-e-t -e-bi-mus -e-bi-tis -e-b u -nt -e-mus -e-tis -e-nt -i-e-mus -i-e-tis -i-e-nt 1ª 2ª 3ª
  • 4.
    PARADIGMES 1a conj 2ª conj 3ª conj 4ª conj mixta Singular Plural am -a-bo am -a-bi-s am -a-bi-t 1ª 2ª 3ª am -a-bi-mus am -a-bi-tis am -a-bu-nt reg -a-m reg -e-s reg -e-t aud -i-a-m aud -i-e-s aud -i-e-t reg -e-mus reg -e-tis reg -e-nt aud -i-e-mus aud -i-e-tis aud -i-e-ntt 1ª 2ª 3ª
  • 5.
    Verb SUMSingular Plural ero eris erit 1ª 2ª 3ª erimus eritis erunt 1ª 2ª 3ª Futur Imperfet d’indicatiu
  • 6.
    EXERCITIA Dm, 26-II-10 Actualitzar quadres gramaticals verbs (pàg. 11 i última) pàg. 81, 9
  • 7.
    EXERCITIA Correcció p.81, 9 fundaré 1. Vocabulari: cond o, -ere 3. Anàlisi: 1ª singular futur imperfet indicatiu actiu 4. Formació: Arrel + a/e + desinència cond- a- m 2. Classificació: 3ª conjugació
  • 8.
    EXERCITIA Correcció p.81, 9 estudiaran 1. Vocabulari: stud eo, -ere 3. Anàlisi: 3ª plural futur imperfet indicatiu actiu 4. Formació: Arrel + vocal + BO/BI/BU +desinència stud- e- bu- nt 2. Classificació: 2ª conjugació
  • 9.
    EXERCITIA Correcció p.81, 10 discet 1. Vocabulari: disc o, -ere 4. Anàlisi: 3ª sng futur imperfet indicatiu actiu 3. Formació: disc- e- t Arrel + a/e + desinència 2. Classificació: 3ª conjugació
  • 10.
    EXERCITIA Correcció p.81, 10 laudamus 1. Vocabulari: laud o, -are 4. Anàlisi: 1ª pl present indicatiu actiu 3. Formació: laud- a- mus Arrel + vocal + desinència 2. Classificació: 1ª conjugació
  • 11.
    EXERCITIA Dl, 1-II-10 Prova inicial futur imperfet indicatiu actiu
  • 12.
    PROVA INICIAL Provainicial Imperfet d’indicatiu actiu: Classifica els següents verbs i forma: 2ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb duco, -ere: 1ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb maneo, -ere: 3ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb regno, -are: 2ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb venio, -ire: 3ª plural Imperfet d’Indicatiu del verb sum: Dl 16-XI