ACTIVITAT D’AULA




                   (PRIMÀRIA)
El valor de L’aigua PC05/12
Redacció: Margarita Serra
Desenvolupament gràfic: Eduard Altarriba
EL VALOR DE L’AIGUA                    3
Introducció
Aquesta seqüència didàctica s’adreça a alumnat del cicle superior de primària i s’emmarca dins la celebració del
Dia mundial de l’Aigua.
En aquesta unitat treballarem la necessitat de fer un bon ús dels recursos hídrics.
D’acord amb el nostre estatut consultiu especial davant l’ECOSOC, incloem els vídeos editats per UN Water per a
aquest dia. Els vídeos es poden veure en anglès, francès o castellà.

Objectius de l’activitat
  Conèixer el valor de l’aigua com a recurs indispensable per a la vida.
  Conèixer diferents formes de reutilització de l’aigua.
  Fomentar la coresponsabilitat en el consum d’aigua.


Continguts de l’activitat
 Conceptuals               Procedimentals                          Actitudinals


   Usos de l’aigua           Lectura i interpretació de mis-          Respecte pel medi ambient
                           satges en diferents idiomes
   Aigua i consum                                                     Interès pel consum responsable d’aigua..
                             Observació i anàlisi
   Aigua i reciclatge                                                 Participació activa en les activitats
                             Realització de petites pràcti-
                                                                      Treball en equip.
                           ques de laboratori.




Contribució de la activitat didàctica a les competències bàsiques
Aquesta activitat contribueix principalment en l’adquisició de les següents competències bàsiques:

 Competències bàsiques                   Contribució de l’activitat


                                            Comunicació oral i escrita del propi pensament.
     Competència comunicativa
                                            Desenvolupament de les capacitats cognitivo-lingüístiques.
  lingüística i audiovisual.
                                            Reconeixement de textos orals i escrits en diferents llengües..



      Competència en autonomia              Treball cooperatiu i presa de decisions.
  i iniciativa personal.                    Planificació i execució de tasques.


     Competència en el coneixe-
  ment i interacció amb el món            Percepció dels efectes de la interacció de l’ésser humà amb el medi
  físic.                                 ambient.
EL VALOR DE L’AIGUA                  4
Activitats d’ensenyament -aprenentatge
1. Exploració de les idees prèvies
        a. Usos de l’aigua.
2. Introducció de nous continguts
        a. Reciclatge de l’aigua.
        b. Processos de depuració de l’aigua.
3. Estructuració dels coneixements
        a. Elaboració d’un mapa conceptual sobre el reciclatge de l’aigua.
        b. Producció d’un text (oral o escrit) interpretatiu sobre els avantatges de la reutilització de l’aigua.
4. Aplicació dels coneixements
        a. Confecció d’una petita depuradora d’aigua.
        b. Realització d’una investigació sobre el funcionament d’una depuradora d’aigua.


Metodologia, estratègies didàctiques i cronologia de l’activitat
La metodologia per a l’àrea del coneixement del medi social i natural es basa principalment en situar-nos al
nivell de desenvolupament de l’alumnat, és a dir, partir dels seus coneixements previs. L’enfocament ha de ser un
enfocament actiu i experimental basat en un aprenentatge significatiu. L’alumnat ha de construir coneixements
coherents.
Tanmateix també anirem alternant estratègies didàctiques expositives amb estratègies d’investigació i expe-
rimentació. Des d’una metodologia socioafectiva convé connectar la transmissió d’informació amb la vivència
personal i l’experimentació.
Quant a l’organització temporal, proposem fer aquesta activitat en tres sessions.

Sessió 1
    Exploració de coneixements previs.
    Introducció denous conceptes (projecció del vídeo de FAO Water sobre la reutilització de l’aigua).
    Explicació del funcionament de les depuradores d’aigua.
Sessió 2
    Confecció per parelles d’una depuradora d’aigua.
    Posada en funcionament.
Sessió tres:
    Observació del resultat de l’experiment de la depuradora.
    Avaluació.


Recursos
    http://ed.intervida.org/
    www.unwater.org
    El agua en el siglo XXI
MATERIAL PER
A L’ALUMNAT
EL VALOR DE L’AIGUA                 6


   1                                 L’aigua és un element present en el nostre dia a
                                     dia. Des de que ens llevem fins que anem a dor-
 Els usos                            mir fem ús de l’aigua.
de l’aigua


       Quins usos donem a l’aigua?

       Saps quina relació té l’aigua
       amb una barra de pa? I amb
       un bistec? Mira aquest vídeo
       i ho descobriràs.

             http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_101_es.html




   2
 Podem               Ben segur que recordes què són
                     les tres “r” del consum: “reduir”,
reciclar             “reutilitzar” i “reciclar”. Al con-
l’aigua?             sum d’aigua també hem d’aplicar
                     aquestes tres “r”.
                                                                                        reciclar
                                                               reduir     reutilitzar


         Com creus que podem reduir el consum d’aigua?
         Les imatges següents et poden donar idees.
EL VALOR DE L’AIGUA                         7



    Tens alguna idea de com
    podem reutilitzar l’aigua?
    Aquesta il·lustració et pot
    donar alguna pista.




                                                                            Il·lustració: IES La Bisbal




                                                         L’aigua també es recicla.
                                                         Sovint a les ciutats llencem
                                                         les aigües brutes als rius
                                                         més pròxims quan, de fet,
                                                         aquests mateixos rius són els
                                                         que ens abasteixen d’aigua.

                       El vídeo següent ens mostra com es pot reciclar l’aigua.
                       Elabora una llista dels principal problemes que com-
                       porta llençar les aigües brutes al riu i de quines solu-
                       cions proposa el vídeo.
                       http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_recyclingsociety_en.html




   3                  Saps què ens passaria si beguéssim aigua bruta d’un bassal?
 Passem a             Beure aigua contaminada comporta la transmissió de malalties atès
la pràctica           que conté gèrmens i impureses. L’aigua que bevem passa per plan-
                      tes depuradores que la netegen i desinfecten abans que arribi a les
                      aixetes de casa nostra.

                      Per parelles, construïu un petit filtre d’aigua per tal de descobrir
                      com funciona aquest procés.

                      Per fer-ho necessitareu: una ampolla gran d’aigua (de plàstic
                      i amb tap), sorra, grava, pedretes i una mica de cotó fluix
EL VALOR DE L’AIGUA      8


A   Talleu l’ampolla per la meitat
    (il·lustració 1).



                       B
                                  La part de baix s’utilitzarà com a recipient
                                  on embrutarem una mica d’aigua amb terra,
                                  cacau soluble... (il·lustració 2).




         C
                    La part superior de l’ampolla, la que té
                    el tap, serà el filtre. Feu un forat al tap i
                    gireu l’ampolla (il·lustració 3).




D    Primer tireu a dins la sorra, després
     les pedretes i finalment la grava.
     Cada element formarà una capa
     diferent. A sobre de tot hi afegireu el
     cotó (il·lustració 4).




        E
                 Tireu aigua bruta per la part
                 superior i després d’una bona
                 estona sortirà neta per la part
                 del tap (il·lustració 5).
EL VALOR DE L’AIGUA                 9




  4
Evaluació               Ja has vist què ha passat amb la depuradora. Us proposem que
                        feu una fotografia del resultat i escriviu un petit article sobre
                        l’experiència.

                        Amb els companys de classe, podeu muntar una exposició de foto-
                        grafies al web de l’escola i sensibilitzar els vostres companys i com-
                        panyes sobre el consum responsable d’aigua.




     Els alumnes de 6è de l’Escola Sant Domènech de
        la Ràpita han construït les seves depuradores.

El valor de_l_aigua/Intervida

  • 1.
  • 2.
    El valor deL’aigua PC05/12 Redacció: Margarita Serra Desenvolupament gràfic: Eduard Altarriba
  • 3.
    EL VALOR DEL’AIGUA 3 Introducció Aquesta seqüència didàctica s’adreça a alumnat del cicle superior de primària i s’emmarca dins la celebració del Dia mundial de l’Aigua. En aquesta unitat treballarem la necessitat de fer un bon ús dels recursos hídrics. D’acord amb el nostre estatut consultiu especial davant l’ECOSOC, incloem els vídeos editats per UN Water per a aquest dia. Els vídeos es poden veure en anglès, francès o castellà. Objectius de l’activitat Conèixer el valor de l’aigua com a recurs indispensable per a la vida. Conèixer diferents formes de reutilització de l’aigua. Fomentar la coresponsabilitat en el consum d’aigua. Continguts de l’activitat Conceptuals Procedimentals Actitudinals Usos de l’aigua Lectura i interpretació de mis- Respecte pel medi ambient satges en diferents idiomes Aigua i consum Interès pel consum responsable d’aigua.. Observació i anàlisi Aigua i reciclatge Participació activa en les activitats Realització de petites pràcti- Treball en equip. ques de laboratori. Contribució de la activitat didàctica a les competències bàsiques Aquesta activitat contribueix principalment en l’adquisició de les següents competències bàsiques: Competències bàsiques Contribució de l’activitat Comunicació oral i escrita del propi pensament. Competència comunicativa Desenvolupament de les capacitats cognitivo-lingüístiques. lingüística i audiovisual. Reconeixement de textos orals i escrits en diferents llengües.. Competència en autonomia Treball cooperatiu i presa de decisions. i iniciativa personal. Planificació i execució de tasques. Competència en el coneixe- ment i interacció amb el món Percepció dels efectes de la interacció de l’ésser humà amb el medi físic. ambient.
  • 4.
    EL VALOR DEL’AIGUA 4 Activitats d’ensenyament -aprenentatge 1. Exploració de les idees prèvies a. Usos de l’aigua. 2. Introducció de nous continguts a. Reciclatge de l’aigua. b. Processos de depuració de l’aigua. 3. Estructuració dels coneixements a. Elaboració d’un mapa conceptual sobre el reciclatge de l’aigua. b. Producció d’un text (oral o escrit) interpretatiu sobre els avantatges de la reutilització de l’aigua. 4. Aplicació dels coneixements a. Confecció d’una petita depuradora d’aigua. b. Realització d’una investigació sobre el funcionament d’una depuradora d’aigua. Metodologia, estratègies didàctiques i cronologia de l’activitat La metodologia per a l’àrea del coneixement del medi social i natural es basa principalment en situar-nos al nivell de desenvolupament de l’alumnat, és a dir, partir dels seus coneixements previs. L’enfocament ha de ser un enfocament actiu i experimental basat en un aprenentatge significatiu. L’alumnat ha de construir coneixements coherents. Tanmateix també anirem alternant estratègies didàctiques expositives amb estratègies d’investigació i expe- rimentació. Des d’una metodologia socioafectiva convé connectar la transmissió d’informació amb la vivència personal i l’experimentació. Quant a l’organització temporal, proposem fer aquesta activitat en tres sessions. Sessió 1 Exploració de coneixements previs. Introducció denous conceptes (projecció del vídeo de FAO Water sobre la reutilització de l’aigua). Explicació del funcionament de les depuradores d’aigua. Sessió 2 Confecció per parelles d’una depuradora d’aigua. Posada en funcionament. Sessió tres: Observació del resultat de l’experiment de la depuradora. Avaluació. Recursos http://ed.intervida.org/ www.unwater.org El agua en el siglo XXI
  • 5.
  • 6.
    EL VALOR DEL’AIGUA 6 1 L’aigua és un element present en el nostre dia a dia. Des de que ens llevem fins que anem a dor- Els usos mir fem ús de l’aigua. de l’aigua Quins usos donem a l’aigua? Saps quina relació té l’aigua amb una barra de pa? I amb un bistec? Mira aquest vídeo i ho descobriràs. http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_101_es.html 2 Podem Ben segur que recordes què són les tres “r” del consum: “reduir”, reciclar “reutilitzar” i “reciclar”. Al con- l’aigua? sum d’aigua també hem d’aplicar aquestes tres “r”. reciclar reduir reutilitzar Com creus que podem reduir el consum d’aigua? Les imatges següents et poden donar idees.
  • 7.
    EL VALOR DEL’AIGUA 7 Tens alguna idea de com podem reutilitzar l’aigua? Aquesta il·lustració et pot donar alguna pista. Il·lustració: IES La Bisbal L’aigua també es recicla. Sovint a les ciutats llencem les aigües brutes als rius més pròxims quan, de fet, aquests mateixos rius són els que ens abasteixen d’aigua. El vídeo següent ens mostra com es pot reciclar l’aigua. Elabora una llista dels principal problemes que com- porta llençar les aigües brutes al riu i de quines solu- cions proposa el vídeo. http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_recyclingsociety_en.html 3 Saps què ens passaria si beguéssim aigua bruta d’un bassal? Passem a Beure aigua contaminada comporta la transmissió de malalties atès la pràctica que conté gèrmens i impureses. L’aigua que bevem passa per plan- tes depuradores que la netegen i desinfecten abans que arribi a les aixetes de casa nostra. Per parelles, construïu un petit filtre d’aigua per tal de descobrir com funciona aquest procés. Per fer-ho necessitareu: una ampolla gran d’aigua (de plàstic i amb tap), sorra, grava, pedretes i una mica de cotó fluix
  • 8.
    EL VALOR DEL’AIGUA 8 A Talleu l’ampolla per la meitat (il·lustració 1). B La part de baix s’utilitzarà com a recipient on embrutarem una mica d’aigua amb terra, cacau soluble... (il·lustració 2). C La part superior de l’ampolla, la que té el tap, serà el filtre. Feu un forat al tap i gireu l’ampolla (il·lustració 3). D Primer tireu a dins la sorra, després les pedretes i finalment la grava. Cada element formarà una capa diferent. A sobre de tot hi afegireu el cotó (il·lustració 4). E Tireu aigua bruta per la part superior i després d’una bona estona sortirà neta per la part del tap (il·lustració 5).
  • 9.
    EL VALOR DEL’AIGUA 9 4 Evaluació Ja has vist què ha passat amb la depuradora. Us proposem que feu una fotografia del resultat i escriviu un petit article sobre l’experiència. Amb els companys de classe, podeu muntar una exposició de foto- grafies al web de l’escola i sensibilitzar els vostres companys i com- panyes sobre el consum responsable d’aigua. Els alumnes de 6è de l’Escola Sant Domènech de la Ràpita han construït les seves depuradores.