1. DIARI DE PRÀCTIQUES
UNITAT DIDÀCTICA: Equilibri NIVELL: PRIMÀRIA DATA: 03/03/2011
Instal·lació: Poliesportiu
Material: pica, raquetes, bats de beisbol, marcadors de camp, arreplega-pilotes, pèdalos,
carretilles, bancs, pilotes platja, pilotes foradades, pilotes rugbi d'escuma, cèrcols per jugar a
twister.
Competències bàsiques:
• Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic
• Competència social i ciutadana
• Competència autonomia i iniciativa personal
Objectius específics:
1. Utilitzar la postura adequada per conservar l’equilibri estàtic i dinàmic.
2. Prendre consciència de les diferents possibilitats de moviment del nostre cos en
equilibri.
3. Equilibrar objectes; estàticament i dinàmicament.
Descripció de la tasca Representació gràfica
ACTIVACIÓ
Per realitzar la primera activitat, tots els
alumnes s'ha de situar damunt les línies del
camp i han de desplaçar-se cap endavant, cap
enrere i cap als costats.
El “comecocos”. És un joc de persecució en
què els alumnes han de continuar desplaçant-
se per les línies evitant que el nin/a que fan de
comecocos els enxampi. Si els toca, tots dos
passen a ser comecocos, i així
successivament.
Jocs amb el marcador de camp al cap:
-Desplaçar-se cap endavant , cap enrere
procurant que el marcador que fa de “capell”
no caigui en terra.
-Tirar els capells dels companys El professor
diu un color i els alumnes han d'anar cap al
company que té el marcador d'aquell color i
tirar-l'hi. No es poden donar cops ni pegar en
el cap.
-1,2,3, pica paret: Tots els alumnes es posen
2. en filera a una banda del camp excepte dos
alumnes que es posaran a l'altre extrem.
Aquests dos són els encarregats de dir “ 1,2,3,
pica paret” i mentrestant els altres alumnes
intentar avançar cap a la meta sense que se'ls
caigui el marcador. Si aquest es cau o un
alumne es mou i els dos que la duen el veuen,
qui s'ha mogut ha de tornar a començar des
de la línia de sortida.
Descripció de la tasca Representació gràfica
ACTIVITATS
Treballs d’equilibri per parelles:
Els alumnes s'han de posar per parelles, sobre
una línia del camp i realitzar el joc del mirall.
Un realitza una figura i l'altre ha d'intentar
imitar la postura del company durant 10
segons. Si cauen tornen a repetir-ho.
També es realitzen dues activitats d'equilibri
compartit: En la primera, els dos alumnes han
de realitzar la mateixa figura, recolzant-se en
l'altre i sense que cap dels dos caigui. I en la
segona els dos alumnes han de posar-se de
front, ajuntar els peus i tractar d'equilibrar-se a
l'hora que es tiren cap enrere sense caure.
Experimentació amb material (raquetes, bats,
pilotes rugbi d'escuma...):
El professor reparteix material a cada una de
les parelles perquè experimentin amb ell i
intentin fer equilibri, fer figures. Cada vegada
que el professor ho diu es passa el material a
la parella de companys de l'esquerra i es rep
un de nou.
Circuit 4 estacions (8 minuts per estació):
• Twister: Hi ha cèrcols grocs, verds,
blaus i verds en terra i un dels
alumnes, que es qui dirigeix, va dient
als companys a quin color han de
situar els peus o les mans. També es
pot fer per parelles de manera que un
alumne mou el peu i mà esquerres i
l'altre els drets.
• Zancos i peus d'espuma gegants: Els
alumnes es posen damunt d'aquests
objectes i boten, es desplacen, ballen
el blues o el boogie (per comprovar la
capacitat de transferència de les
sessions anteriors), fan curses...
3. • Pedals: Els alumnes comencen a
utilitzar-los per parelles, un es munta i
l'altre el guia. Segons l'edat i l'habilitat,
poden fer-ho sols. També poden
intentar muntar-se dos alhora en els
pèdalos grans.
• Carretilles: Els alumnes experimenten
amb aquestes carretilles o patinets i
poden desplaçar-se tot sols, en
cadena formant un tren...
Bancs suecs:
Feim grups de 6 alumnes cada un. A
continuació realitzem les següents activitats:
-Intentar mantenir l'equilibri damunt els bancs,
passant d'un en un i sense poder repetir les
figures dels companys.
-Passar dos alhora sense caure.
-Creuar el banc amb els ulls tancats amb
l'ajuda d'un company.
Donam la volta al banc, de manera que quedi
per la part de fusta més estreta i feim aquestes
activitats:
-Creuar el bancs i, a la meitat realitzar una
figura d'equilibri.
-Moure's cap endavant i cap enrera sense
caure.
Amb el banc altra vegada per la part ampla
feim jocs d'ordenació. Els alumnes s'han
d'ordenar dins del mateix banc per número de
peu, per data de naixement, per altura, etc. i
sense baixar del banc.
Amb una pilota es poden fer aquests 2 jocs:
El primer consisteix en posar-se en filera i un
alumne que queda fora del banc va passant-se
la pilota amb els que encara són al banc.
Passa la pilota al primer i aquest la hi retorna i
s'acota, la passa al segon i aquest la retorna i
s'acota... així fins que arriba al darrer de la
filera, que haurà de anar a intercanviar-se amb
aquell que es trobava fora del banc.
En el segon, juguen els integrants de tres
bancs. Els alumnes dels dos bancs dels
extrems s'han de passar dues pilotes sense
que caiguin i sense que els del banc del mig
les agafin. En cas que això passés, el grup
que ha tirat malament la pilota passa al banc
del mig.
4. Descripció de la tasca Representació gràfica
TEORITZACIÓ
-La ampolla marejada: Cinc alumnes es posen
en cercle i un es posa enmig. Amb els ulls
tancats ha de deixar-se caure i els companys
l'han d'agafar i fer voltar. Ajudar a relaxar-se.
-Reflexió sobre l'acompliment dels objectius
generals de la pràctica realitzada.
Temps total sessió 90’
Reflexions :
Aquesta sessió l'hem dedicada íntegrament a realitzar activitats d'equilibri estàtic i dinàmic. Ens ha paregut
molt interessant que, a l'hora d'iniciar la classe el professor no ens ha manat directament fer activitats
d'equilibri com es sol fer a les classes típiques de primària, d'anar amb el peu coix, mantenir l'equilibri durant
un cert temps, etc. Més bé, hem començat amb activitats molt bàsiques d'equilibri, per anar incrementant la
dificultat progressivament.
A l'inici, la classe ha estat més directiva, amb més participació del professor, però al llarg del
desenvolupament de la sessió hem pogut observar que ens ha deixat més llibertat perquè juguéssim i
experimentéssim. El fet que el professor ens deixés experimentar amb els materials, tant els de les
estacions com els que hem emprat quan ens trobàvem per parelles ha estat molt profitós, ja que ens ha
ajudat a utilitzar la nostra imaginació, a intentar dur a terme exercicis d'equilibri i a aprendre a utilitzar
materials diversos.
Nosaltres hem utilitzat unes raquetes, uns arreplega-pilotes, uns bats, unes piques petites, i pilotes de goma
i de rugbi. Ens ha estat més fàcil utilitzar aquells que tenien una forma allargada, com els bats o les piques
ja que aguantaven millor l'equilibri, i ens ha estat més difícil utilitzar aquells que tenien forma ovalada o
redona.
Quant als materials de les estacions, els més difícils d'utilitzar han estat els pèdalos, ja que era bastant difícil
moure's damunt d'ells sense ajuda. Per aquest motiu hem treballat per parelles, donant-nos suport i
recolzament els uns als altres. Aquest ha estat un dels jocs que més ha requerit la cooperació entre els
membres del grup.
Al llarg de la sessió hem comprovat com anàvem aconseguit els objectius que s'havien proposat per a la
classe d'avui: hem equilibrat el nostre cos, hem experimentat com s'equilibraven els objectes que havíem
5. d'utilitzar, ens hem reequilibrat després d'algunes accions, com per exemple quan els altres companys ens
tiraven els marcadors de camp del cap, etc. També hem vist com es pot augmentar el nivell de dificultat dels
jocs i el fet de mantenir l'equilibri mitjançant la introducció de més materials (més pilotes), els canvis de
velocitat (córrer al joc del comecocos) o la modificació de la base de suport (en el cas dels bancs).
En definitiva, la sessió d'avui ens ha donat moltes idees per al nostre futur docent i, sobretot, ens ha divertit i
ens ha fet passar una estona molt agradable.
Activitats alternatives per treballar l’equilibri:
Per treballar el següent objectiu: utilitzar la postura adequada per conservar l’equilibri estàtic i dinàmic es
podria jugar a les estàtues, on tots els nins han de ballar lliurement i quan s’aturi la música han de conservar
la posició sense mourer-se fins que torni a sonar altra vegada la música.
Altra activitat per treballar l’equilibri podria ser fer una cursa en grups de 3. Els alumnes de cada grup
s’hauran de posar a la pota coixa i subjectant-se amb el braç per d’amunt de la esquena del company. Una
vegada que els grups estan llestos per sortir hauran d’anar a una punt i tornar al seu lloc de partida.
Guanyarà el grup que hagi arribat primer ja que això significarà que hi ha hagut més compenetració i
reequilibri entre tots els companys.