RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN GEOGRAFI


TEMA             : 3 ( TUMBUH-TUMBUHAN SEMULA JADI DAN HIDUPAN LIAR )
TAJUK            : UNIT 10 ( KESAN KEGIATAN MANUSIA TERHADAP TUMBUH-TUMBUHAN SEMULA JADI
                 DAN HIDUPAN LIAR )
NAMA KURSUS      : KAEDAH PENGAJARAN GEOGRAFI
KOD KURSUS       : DTT 5212
NAMA PENSYARAH   : PROF. MADYA DR. SABARIAH BINTI SHARIF
NAMA PELAJAR     : 1. MUHAMMAD SAHRON BIN MAHMAD ZULKEPLI       PT122161CT
                 2. NORSHAHILA BT ISHAK                         PT122196CT
                 3. SHEERILA BINTI RAMLEE                       PT122255CT
                 4. AZMALINA AB AZIZ                            PT122027CT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Hari                           : Isnin
Tarikh                         : 12 November 2012
Masa                           : 8.00 pagi – 8.40 pagi
Kelas                          : 4 Usaha
Bilangan Pelajar                         : 24 Orang
Bilangan Pelajar Hadir         :___Orang
Bilangan Pelajar Tidak Hadir   :___Orang
Subjek                         : Geografi
Tajuk                          : Tema 3 - Tumbuh-tumbuhan Semula Jadi dan Hidupan Liar.
Sub Tajuk                      : Unit 10 - Kesan Kegiatan Manusia dan Tumbuh-tumbuhan Semula Jadi dan Hidupan Liar.
Konsep                         : Pupus dan Ekosistem
Hasil Pembelajaran Umum        : Memahami kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan.
Hasil Pembelajaran Khusus      : Aras 1 – Menyenaraikan kegiatan manusia yang mendatangkan kesan ke atas keseimbangan ekosistem hutan.
                                Aras 1 – Menyatakan kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan akibat:
                                             •   pembalakan
                                             •   pertanian
                                             •   pengangkutan
                                             •   pembinaan empangan
                                             •   perlombongan
                                Aras 2 – Menjelaskan dengan contoh kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan
                                         akibat:
•    pembalakan
                                                    •    pertanian
                                                    •    pengangkutan
                                                    •    pembinaan empangan
                                                    •    perlombongan
                                        Aras 3 - Merumuskan kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan pada masa
                                                depan.


Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat;
                                       a. Menyenaraikan 3 daripada 5 kegiatan manusia yang mendatangkan kesan ke atas keseimbangan ekosistem
                                          hutan.
                                       b. Menyatakan 3 daripada 5 kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan.
                                       c. Menjelaskan 3 daripada 5 contoh kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan.
                                       d. Merumuskan 3 daripada 5 kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan pada masa
                                          depan.
Pengetahuan sedia ada pelajar          : Pelajar sering didedahkan dengan keadaan semasa melalui informasi media cetak dan juga elektronik.
Strategi/ Kaedah/ Teknik                       : ICT dan sumbangsaran/inkuiri
Bahan Bantu Mengajar                   : Set Roda Impian, Video Klip, Buku Teks, Lembaran Latihan, Kad Manila dan Carta Bergambar.
KBKK                                   : Menyenaraikan, mengelaskan, merumuskan dan meramal.
Langkah/Masa    Isi Pelajaran                                     Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran                    Catatan
                                                                Guru                                Pelajar

                Tema 3: Tumbuh-tumbuhan                                                                                   BBM
                Semula Jadi dan Hidupan Liar.                                                                             -Video
                                                                                                                          -Sumber:
                                                                                                                          www.youtube.come


                -Video animasi berkaitan kesan   -Guru menayangkan satu tayangan      -Pelajar memberi perhatian          Kaedah/teknik
 Set Induksi/
                kegiatan manusia terhadap        Video di skrin LCD dan meminta       terhadap tayangan video di skrin    -ICT
 Permulaan
                tumbuhan semulajadi dan          perhatian sambil membuat sedikit     LCD sambil membuat catatan serta
  ( 3 Minit)
                hidupan liar                     catatan berkenaan tayangan video     berasa bertanggungjawab keatas      Nilai
                                                 tersebut.                            kemusnahan hutan yang               -Bertanggungjawab
                                                                                      mengakibatkan ekosistem hutan
                                                                                      terganggu.

                                                 -guru menyoal pelajar apakah tajuk   -pelajar meneka tajuk pembelajaran KBKK
                                                 pembelajaran hari ini.               hari ini iaitu tumbuh-tumbuhan     -Meramal
                                                                                      semula jadi dan hidupan liar.


Langkah 1         Unit 10.1 Kesan-kesan
   (7 Minit)      kegiatan manusia terhadap
                  keseimbangan ekosistem hutan
                  akibat:
                                                 -Guru meminta pelajar membentuk 6    -pelajar membentuk 6 kumpulan
                  1. Pembalakan                  kumpulan dan setiap kumpulan         berdasarkan nama yang diberikan
                     • Tanih akan terhakis       diberi nama Jati, Cengal, Meranti,   guru iaitu Jati, Cengal, Meranti,
                       menyebakan kehilangan     Keruing, Ramin dan Mahogani          Keruing, Ramin dan Mahogani
kesuburan tanih.
                               -Guru meminta wakil setiap             -Wakil setiap kumpulan
   • Habitat hidupan liar      kumpulan menyatakan secara lisan       menyatakan secara lisan kegiatan
     akan musnah dan akan      Kegiatan manusia yang                  manusia yang mendatangkan
     berkurangan


   • Spesis tunbuhan           mendatangkan kesan ke atas             Kesan ke atas keseimbangan
     berkurangan               keseimbangan ekosistem hutan           ekosistem hutan berdasarkan
   • Jumlah oksigen            berdasarkan pengetahuan sedia ada      pengetahuan sedia ada pelajar.
     berkurangan dan jumlah    pelajar.
     karbon dioksida
     bertambah                 -Guru mencatat dipapan putih apa       -Wakil pelajar dalam setiap
                               yang disebut oleh wakil setiap         kumpulan mencatat apa yang
2. Pertanian                   kumpulan mengenai kegiatan             tertera dipapan putih mengenai
   • Permukaan tanah           manusia yang mendatangkan kesan        kegiatan manusia yang
     terdedah dan akan         keatas keseimbangan ekosistem          mendatangkan kesan ke atas
     mengalami hakisan         hutan.                                 keseimbangan ekosistem hutan
   • Habitat hidupan liar
                               -guru meminta wakil setiap             -Wakil setiap kumpulan datang
     akan musnah
                               kumpulan datang kehadapan dan          kehadapan dan memutar roda
   • Hutan yang terdiri        memutar roda impan untuk memilih       impian untuk memilih tajuk yang
     pelbagai spesis           tajuk yang bakal dibincangkan oleh     bakal dibincangkan dalam
     tumbuhan digantikan       kumpulan masing-masing.                kumpulan masing-masing
     dengan tanaman yang                                                                                    KBKK
     terhad bilangannya        -Guru mengarahkan setiap kumpulan      -Ketua kumpulan mengarahkan           -menyenaraikan dan
   • Penebangan hutan          berbincang dan menyenaraikan           ahli-ahlinya untuk berbincang dan     mengkelaskan
     menyebabkan               kesan-kesan kegiatan manusia           menyenaraikan kesan-kesan
     kehilangan spesis balak   terhadap keeimbangan ekosistem         kegiatan manusia terhadap
                               hutan hasil berpandukan tajuk yang     keseimbangan ekosistem hutan
3. Pengangkutan                telah dipilih oleh wakil kumpulan di   berdasarkan tajuk yang dipilih oleh
   • Air larian permukaan      hadapan kelas.                         wakil setiap kumpulan
     meningkat
   • Ancaman kepada spesis     -Semasa perbincangan kumpulan,         -Setiap kumpulan berbincang dan
     hidupan liar              guru memantau setiap kumpulan          menyenaraikan kesan-kesan
• Kehilangan spesis         dapat menyenaraikan kesan-kesan         kegiatan menusia terhadap
    tumbuhan semuljadi        kegiatan manusia terhadap               keseimbangan ekosistem hutan
  • Pembinaan jalan raya      keseimbangan ekosistem hutan            hasil berpandukan tajuk yang telah
    menyebabkan               berpandukan tajuk yang telah dipilih.   dipilih oleh wakil setiap kumpulan
    berlakunya hakisan dan
    tanah runtuh

4. Pembinaan Empangan         -guru mengarahkan setiap ahli           -Setiap hasil kumpulan membuat       Nilai
                              kumpulan menyenaraikan kesan-           perbincangan dan menyenaraikan       -menghargai
  • Menenggelamkan            kesan kegiatan manusia terhadap         kesan-kesan kegiatan manusia
    kawasan hutan yang        keseimbangan ekosistem hutan dan        terhadap keseimbangan ekosistem
    luas                      setiap wakil kumpulan                   hutan di lampiran yang diberi oleh
  • Jumlah oksigen            membentangkan dihadapan hasil           guru.
    berkurangan dan jumlah    perbincangan
    karbon dioksida
    meningkat                 -Guru menyemak hasil kerja setiap       -pelajar menghargai ekosistem
  • Habitat tumbuhan          kumpulan                                hutan yang dimusnahkan
    semula jadi dan hidupan
    liar musnah                                                       -Pelajar membuat pembetulan          -hasil pembelajaran
                                                                      sekiranya jawapan yang diberi        aras pertama dinilai
  • Hidupan liar perlu
                                                                      tidak menepati dan jika sebaliknya
    dipindahkan
                                                                      pelajar akan menerima peneguhan
5. Perlombongan

  • Habitat tumbuhan
    semula jadi dan hidupan
    liar akan musnah
  • Suhu kawasan sekitar
    meningkat kerana
    ketiadaan tumbuhan
  • Kawasan yang tandus
    semakin luas
  • Menambahkan kuantiti
    tanah yang tidak subur
Langkah 2      Unit 10.2 Kesan-kesan kegiatan     -Guru memberi arahan kepada           -Setiap pelajar mencatat kata kunci      Kaedah/Teknik
( 10 minit )   manusia terhadap tumbuhan          pelajar untuk mencatat kata kunci     setelah diberi penerangan oleh           -ICT
               semula jadi                        dan isi utama setiap isi yang         guru.                                    - Sumbangsaran
                                                  disampaikan.                                                                   -Inkuiri
               1. Kemusnahan Kawasan
                  Hutan
                 • Kawasan permukaan bumi         -Guru menunjukkan gambar dalam        -Pelajar memerhati gambar yang           BBM
                   yang dilitupi hutan semakin    slideshow serta menerangkan kesan-    dipaparkan di slideshow dan              -Slideshow
                   berkurangan                    kesan kegiatan manusia terhadap       membuat catatan berkaitan isi            -Carta Bergambar
                 • Dahulu, negara kita dilitupi   tumbuhan semula jadi dan hidupan      utama pelajaran.
                   hutan kini, hanya 62%          liar. ( 2 minit )
                   permukaan bumi negara
                   kita dilitupi hutan.
                                                  -Guru memberi arahan dan meminta      -Setiap kumpulan memilih 1 kad           KBKK
                                                  setiap kumpulan memilih 1 kad         berwarna serta berbincang sesama         -menyenaraikan dan
                                                  berwarna sebelum keluar ke hadapan    ahli sebelum keluar ke hadapan           mengelaskan kesan-
                                                  kelas bagi aktiviti melengkapkan      kelas bagi aktiviti melengkapkan         kesan kegiatan
                                                  carta yang disediakan oleh guru.      carta.                                   manusia terhadap
                                                                                                                                 tumbuhan semula jadi
                                                                                                                                 dan hidupan liar.
                                                  -Guru meminta Kumpulan Oren,          -Kumpulan Oren berbincang dalam
                                                  memilih dan memadankan satu           kumpulan bagi memilih satu ayat
                                                  daripada lima pilihan ayat di dalam   paling tepat dari lima pilihan ayat di
                                                  sampul berkaitan kesan kegiatan       dalam sampul dan seorang wakil           Nilai
                                                  manusia terhadap tumbuh-tumbuhan      kumpulan keluar ke hadapan kelas         -Berbangga kerana
                                                  semula jadi dengan gambar dan         bagi memadankan ayat tersebut            Malaysia masih
                                                  huraian yang dipaparkan dalam carta   dengan gambar dan huraian dalam          mempunyai banyak
                                                  dan meminta wakil memberikan          carta serta membuat sedikit              hutan.
sedikit penerangan tentang maklumat penerangan setelah siap
                                  yang akan dipadankan.               memadankan ayat tersebut dengan            -Mencintai khazanah
                                                                      gambar dalam carta. ( 1 minit )            alam di Malaysia.



2. Pengurangan Spesis             -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak        -Prihatin terhadap
   Tumbuh-tumbuhan                pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan               keseimbangan
  • Di negara kita, spesis kayu   penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat             ekosistem hutan
    balak yang berharga tinggi    kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.          negara Malaysia.
    seperti cengal, merbau,
    belian, keruing dan meranti   -Guru meminta Kumpulan Hijau          -Kumpulan Oren berbincang dalam
    telah banyak berkurangan      memilih dan memadankan satu           kumpulan bagi memilih satu ayat
    akibat aktiviti pembalakan.   daripada lima pilihan ayat di dalam   paling tepat dari lima pilihan ayat di
  • Di Thailand pokok jati        sampul berkaitan kesan kegiatan       dalam sampul dan seorang wakil
    sangat berkurangan dan        manusia terhadap tumbuh-tumbuhan      kumpulan keluar ke hadapan kelas
    semakin pupus.                semula jadi dengan gambar dan         bagi memadankan ayat tersebut
                                  huraian yang dipaparkan dalam carta   dengan gambar dan huraian dalam
                                  dan meminta wakil memberikan          carta dan membuat sedikit
                                  sedikit penerangan tentang maklumat   penerangan setelah siap
                                  yang akan dipadankan.                 memadankan ayat tersebut dengan
                                                                        gambar dalam carta. ( 1 minit )

                                  -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak
                                  pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan
                                  penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat
                                  kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.



3. Kehilangan Kepelbagaian        -Guru meminta Kumpulan Pink           -Kumpulan Pink berbincang dalam
   Biologi                        memilih dan memadankan satu           kumpulan bagi memilih satu ayat
  • Hutan hujan tropika           daripada lima pilihan ayat di dalam   paling tepat dari lima pilihan ayat di
    Malaysia mengandungi          sampul berkaitan kesan kegiatan       dalam sampul dan seorang wakil
    14,500 spesis tumbuhan        manusia terhadap tumbuh-tumbuhan      kumpulan keluar ke hadapan kelas
dan ribuan haiwan, burung    semula jadi dengan gambar dan         bagi memadankan ayat tersebut
   dan serangga.                huraian yang dipaparkan dalam carta   dengan gambar dan huraian dalam
 • Apabila hutan musnah         dan meminta wakil memberikan          carta serta membuat sedikit
   kepelbagaian biologi         sedikit penerangan tentang maklumat   penerangan setelah siap
   tersebut hilang.             yang akan dipadankan.                 memadankan ayat tersebut dengan
 • Tumbuhan mati apabila                                              gambar dalam carta. ( 1 minit )
   ditebang dan haiwan besar,
   serangga dan unggas akan     -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak
   kehilangan habitat serta     pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan
   sumber makanan utama         penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat
   mereka.                      kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.
 • Haiwan dan unggas akan
   berpindah ke kawasan yang
   lain yang masih ada sumber   -Guru meminta Kumpulan Kuning         -Kumpulan Kuning berbincang
   makanan.                     memilih dan memadankan satu           dalam kumpulan bagi memilih satu
                                daripada lima pilihan ayat di dalam   ayat paling tepat dari lima pilihan
                                sampul berkaitan kesan kegiatan       ayat di dalam sampul dan seorang
                                manusia terhadap tumbuh-tumbuhan      wakil kumpulan keluar ke hadapan
                                semula jadi dengan gambar dan         kelas bagi memadankan ayat
                                huraian yang dipaparkan dalam carta   tersebut dengan gambar dan
                                dan meminta wakil memberikan          huraian dalam carta serta membuat
                                sedikit penerangan tentang maklumat   sedikit penerangan setelah siap
                                yang akan dipadankan.                 memadankan ayat tersebut dengan
                                                                      gambar dalam carta. ( 1 minit )
4. Kehilangan Gen Tertentu
                                -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak
  • Sesetengah tumbuhan,
                                pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan
    secara semula jadinya       penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat
    memang tidak terdapat di    kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.
    muka bumi.
  • Tumbuhan ini hanya          -Guru meminta Kumpulan Pink           -Kumpulan Pink berbincang dalam
    tumbuh dikawasan tertentu   memilih dan memadankan satu           kumpulan bagi memilih satu ayat
    sahaja dan spesiesnya       daripada lima pilihan ayat di dalam   paling tepat dari lima pilihan ayat di
    jarang ditemui.             sampul berkaitan kesan kegiatan       dalam sampul dan seorang wakil
  • Antara spesis tumbuhan      manusia terhadap hidupan liar         kumpulan keluar ke hadapan kelas
yang semakin hilang           dengan gambar dan huraian yang        bagi memadankan ayat tersebut
   gennya ialah senduduk         dipaparkan dalam carta dan meminta    dengan gambar dan huraian dalam
   putih dan pokok begonia.      wakil memberikan sedikit              carta serta membuat sedikit
 • Pembersihan hutan bagi        penerangan tentang maklumat yang      penerangan setelah siap
   tujuan pertanian,             akan dipadankan.                      memadankan ayat tersebut dengan
   pembinaan jalan raya dan                                            gambar dalam carta. ( 1 minit )
   pembinaan empangan
                                 -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak
    boleh menyebabkan            pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan
    tumbuhan-tumbuhan ini        penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat
    hilang gen atau bakanya      kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.
    kerana tiada lagi induk
    yang boleh mengeluarkan
    benih untuk pembiakan.




Unit 10.3 Kesan-kesan Kegiatan   -Guru meminta Kumpulan Hijau          -Kumpulan Hijau berbincang
Manusia Terhadap Hidupan Liar.   memilih dan memadankan satu           dalam kumpulan bagi memilih satu
                                 daripada lima pilihan ayat di dalam   ayat paling tepat dari lima pilihan
1. Kemusnahan Habitat dan        sampul berkaitan kesan kegiatan       ayat di dalam sampul dan seorang
   Hidupan Liar.                 manusia terhadap hidupan liar         wakil kumpulan keluar ke hadapan
  • Kawasan hutan berfungsi      dengan gambar dan huraian yang        kelas bagi memadankan ayat
     sebagai habitat kepada      dipaparkan dalam carta dan meminta    tersebut dengan gambar dan
     hidupan liar.               wakil memberikan sedikit              huraian dalam carta serta membuat
  • Hutan adalah kawasan         penerangan tentang maklumat yang      sedikit penerangan setelah siap
     perlindungan, mencari       akan dipadankan.                      memadankan ayat tersebut dengan
makanan dan membiak                                                    gambar dalam carta. ( 1 minit )
    bagi haiwan besar, unggas
    dan serangga.                    -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak
  • Kemusnahan hutan                 pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan
    menyebabkan hidupan liar         penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat
    kehilangan habitatnya.           kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.

                                     -Guru meminta Kumpulan Kuning         -Kumpulan Kuning berbincang
                                     memilih dan memadankan satu           dalam kumpulan bagi memilih satu
                                     daripada lima pilihan ayat di dalam   ayat paling tepat dari lima pilihan
                                     sampul berkaitan kesan kegiatan       ayat di dalam sampul dan seorang
                                     manusia terhadap hidupan liar         wakil kumpulan keluar ke hadapan
                                     dengan gambar dan huraian yang        kelas bagi memadankan ayat
                                     dipaparkan dalam carta dan meminta    tersebut dengan gambar dan
                                     wakil memberikan sedikit              huraian dalam carta serta membuat
                                     penerangan tentang maklumat yang      sedikit penerangan setelah siap
                                     akan dipadankan.                      memadankan ayat tersebut dengan
                                                                           gambar dalam carta. ( 1 minit )

                                     -Guru memantau dan membantu           -Pelajar atau kumpulan yang tidak
                                     pelajar jika ayat, padanan dan        memahami ayat, padanan dan
                                     penerangan yang dibuat oleh wakil     penerangan yang telah dibuat
                                     kumpulan adalah tidak tepat.          bertanyakan soalan dengan guru.




2.Pengurangan Spesies Hidupan        -Guru meminta Kumpulan Oren           -Seorang wakil Kumpulan Oren
Liar.                                membuat rumusan awal tentang          keluar ke hadapan kelas dan
  • Kemusnahan hutan                 kesan-kesan kegiatan manusia          merumuskan kesan-kesan kegiatan
      menyebabkan kehilangan         terhadap tumbuh-tumbuhan semula       manusia terhadap tumbuh-
      habitat dan pengurangan        jadi dan hidupan liar berdasarkan     tumbuhan dan hidupan liar
      jumlah spesies hidupan liar.   ringkasan yang dipaparkan dalam       berdasarkan ringkasan yang
  • Haiwan besar seperti gajah,      carta.                                dipaparkan dalam carta. ( 1 minit )
badak sumatera,tapir dan
   harimau belang
   memerlukan kawasan
   hutan yang luas untuk
   merayau, mencari makanan
   dan berlindung.
 • Di Malaysia, spesies
   hidupan liar yang kurang
   populasinya dan
   mengalami ancaman
   kepupusan adalah harimau
   belang, gajah, badak
   sumatera, tapir, seladang,
   burung enggang, beruang,
   rusa, kijang, pelanduk, dan
   kucing liar.




3.Kepupusan Spesies Hidupan
Liar
  • Kemusnahan kawasan
     hutan yang luas dan
     kehilangan habitat hidupan
     liar telah meyebabkan
     beberapa jenis hidupan liar
     pupus, seperti pupusnya
     dinosaur.
• Kegiatan manusia
               membina empangan
               menyebabkan spesies-
               spesies hidupan liar
               mengalami kepupusan
             • Apabila berkurangnya
               tumbuhan, hidupan liar
               akan kehilangan tempat
               perlindungan, memperoleh
               makanan dan pembiakan




Langkah 3   Unit 10.4 Kesan-kesan kegiatan    -guru memberi gambaran secara     -pelajar mencatat isi penting dan    BBM
(7 Minit)   manusia terhadap keseimbangan     umum kesan-kesan kegiatan manusia memberi perhatian semasa guru        -Gambar
            ekosistem hutan pada masa         terhadap keseimbangan ekosistem   memberi penerangan.                  -Lembaran latihan
            depan.                            hutanpada masa depan dengan
                                              bantuan gambar pada slideshow.


            1. Tumbuhan semulajadi dan        -Guru meminta wakil setiap           -wakil setiap kumpulan akan       KBKK
               spesies hidupan liar akan      kumpulan menyatakan secara lisan     meramalkan sekurang-kurangnya 1   -meramal dan
               pupus.                         kegiatan manusia yang                kesan kegiatan manusia terhadap   menyenaraikan kesan-
              • Kemusnanahan kawasan          mendatangkan kesan kepada            keseimbangan htan pada masa       kesan kegiatan
                 hutan yang luas dan          ekosistem hutan pada masa depan      hadapan.                          manusia terhadap
                 kehilangan habitat hidupan   berdasarkan pengetahuan sedia ada                                      keseimbangan
                 liar telah meyebabkan        pelajar                              -setiap kumpulan membuat          ekosistem hutan pada
beberapa jenis hidupan liar                                      perbincangan jawapan dan           masa hadapan.
     telah pupus                   -Guru memberi lembaran kertas      menyenaraikan kesan kegiatan
                                   kerja kepada pelajar untuk         manusia terhadap keseimbangan      Kaedah/Teknik
                                   menyatakan kesan kegiatan jangka   hutan pada masa hdapan pada        -ICT
                                   masa panjang manusia terhadap      kertas lembaran kerja yang         -Sumbangsaran/Inkuiri
                                   ekosistem hutan.                   diberikan.

2. Kawasan hutan menjadi           -guru meminta wakil kumpulan       -setiap wakil kumpula datang ke    Nilai :
    kurang                         membentang hasil perbincangan.     hadapan untuk membentangkan
  • Kini permukaan bumi            Guru bersama pelajar               jawapan perbincangan.              -Bertanggungjawab
    Negara kita dilitupi hutan     membincangkan jawapan.
    hanya kira-kira 62%. hutan                                                                           -Hasil pembelajaran
    banyak ditebang untuk tujuan   -Guru membincangkan jawapan        -pelajar membuat pembetulan        aras ketiga dinilai
    komersial.                     yang diberikan pelajar             jawapan yang tidak menepati
                                                                      jawapan yang diberi dan jika
                                                                      sebaliknya pelajar akan menerima
                                                                      sebagai peneguhan.




3. Spesis hidupan liar menjadi
    kurang kerana habitat
    musnah.
  • Haiwan liar kehilangan
    habitat akibat penerokaan
    berterusan
4. Sumber bekalan air terjejas
    dan masalah kekurangan
    bekalan air kerap berlaku.
  • Fungsi hutan sebagai
    kawasan tadahan air
    kerkurangan berikutan

   -    Penerokaan secara
        berterusan oleh manusia




5. Suhu persekitaran meningkat
    dan mengubah keadaan
    cuaca tempatan.
  • Kandungan CO2 semakin
    bertambah berikutan proses
    fotosintesis kurang berlaku
    dan memerangkap suhu.
  • Proses sejatpeluhan kurang
    berlaku dan menyebabkan
    lembapan atmosfera rendah.

6. Generasi akan datang tidak
    kenal tumbuh-tumbuhan
    semula jadi dan haiwan liar.
  • Beberapa jenis tumbuh-
    tumbuhan yang pupus akan
    menyebabkan generasi baru
    tidak berkesempatan untuk
mengenali tumbuhan
                tersebut.




Langkah 4    - Aktiviti pengukuhan
(13 Minit)
             Menyenaraikan beberapa kesan    -Guru bertanyakan tentang kegiatan   -Pelajar menjawab secara lisan
             kegiatan manusia terhadap       manusia yang mendatangkan kesan      tentang kegiatan manusia yang
             keseimbangan ekosistem hutan.   terhadap keseimbangan ekosistem      mendatangkan kesan terhadap
                                             hutan kepada pelajar secara lisan.   keseimbangan ekosistem hutan.


                                             -Guru juga melakukan pengukuhan      -Pelajar menjawab secara lisan
                                             secara lisan dengan mengarahkan      soalan pengukuhan yang diberikan
                                             pelajar memberikan beberapa kesan    oleh guru tentang kesan kegiatan
                                             kegiatan manusia terhadap tumbuhan   manusia terhadap tumbuhan
                                             semulajadi dan hidupan liar.         semulajadi dan hidupan liar.

                                             -Guru membahagikan pelajar kepada    -pelajar bergerak membentuk 5       Nilai
                                             5 kumpulan. Setiap kumpulan          kumpulan dan memilih sekeping       -kerjasama
                                             dikehendaki memilih sekeping         gambar yang disediakan oleh guru.
                                             gambar yang disediakan oleh guru.
                                              a) Pembalakan
                                              b) Pertanian
                                              c) Pengangkutan
                                              d) Pembinaan empangan
                                              e) Perlombongan

                                             -Guru memberi arahan kepada          -berdasarkan gambar yang dipilih,   KBKK
                                             pelajar untuk menyenaraikan          pelajar menyenaraikan beberapa      -menyenaraikan
                                             beberapa kesan terhadap              kesan terhadap keseimbangan
                                             keseimbangan ekosistem hutan di      ekosistem hutan di atas kertas
atas kertas manila kad yang diberikan   manila yang diberikan oleh guru   -hasil pembelajaran
                                                    berdasarkan gambar yang telah           dan seterusnya membentangkan      dinilai.
                                                    dipilih dan seterusnya pelajar akan     hasil kerja mereka di hadapan
                                                    membentangkan hasil kerja mereka.       kelas.




Penutup           Rumusan
(2 Minit)
                  -Video berkaitan kesan kegiatan   -Guru meminta seoarang pelajar          -Pelajar memberi rumusan          KBKK
                  manusia terhadap tumbuhan         membuat rumusan bagi mengukur           berdasarkan apa yang telah        -merumus
                  semula jadi dan hidupan liar.     tahap pemahaman pelajar terhdap         diajarkan oleh guru.
                                                    topik yang telah dipelajari.

                                                    -Guru merumuskan isi pelajaran                                            Nilai :
                                                    berdasarkan objektif pembelajaran.                                        -Bertanggungjawab ke
                                                                                                                              atas alam sekitar
                                                    -Guru menyelitkan nilai dan                                               - Cintakan hutan
                                                    patriotisme di akhir pengajaran



Refleksi:
    i.      ________________________________________________________________________________________________________________
          _______________________________________________________________________________________________________________
    ii.     _______________________________________________________________________________________________________________
          _______________________________________________________________________________________________________________
iii.     _______________________________________________________________________________________________________________
       _______________________________________________________________________________________________________________
iv.      _______________________________________________________________________________________________________________
       _______________________________________________________________________________________________________________
v.       ________________________________________________________________________________________________________________
       _______________________________________________________________________________________________________________

Contoh rph geografi

  • 1.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIANGEOGRAFI TEMA : 3 ( TUMBUH-TUMBUHAN SEMULA JADI DAN HIDUPAN LIAR ) TAJUK : UNIT 10 ( KESAN KEGIATAN MANUSIA TERHADAP TUMBUH-TUMBUHAN SEMULA JADI DAN HIDUPAN LIAR ) NAMA KURSUS : KAEDAH PENGAJARAN GEOGRAFI KOD KURSUS : DTT 5212 NAMA PENSYARAH : PROF. MADYA DR. SABARIAH BINTI SHARIF NAMA PELAJAR : 1. MUHAMMAD SAHRON BIN MAHMAD ZULKEPLI PT122161CT 2. NORSHAHILA BT ISHAK PT122196CT 3. SHEERILA BINTI RAMLEE PT122255CT 4. AZMALINA AB AZIZ PT122027CT
  • 2.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Isnin Tarikh : 12 November 2012 Masa : 8.00 pagi – 8.40 pagi Kelas : 4 Usaha Bilangan Pelajar : 24 Orang Bilangan Pelajar Hadir :___Orang Bilangan Pelajar Tidak Hadir :___Orang Subjek : Geografi Tajuk : Tema 3 - Tumbuh-tumbuhan Semula Jadi dan Hidupan Liar. Sub Tajuk : Unit 10 - Kesan Kegiatan Manusia dan Tumbuh-tumbuhan Semula Jadi dan Hidupan Liar. Konsep : Pupus dan Ekosistem Hasil Pembelajaran Umum : Memahami kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan. Hasil Pembelajaran Khusus : Aras 1 – Menyenaraikan kegiatan manusia yang mendatangkan kesan ke atas keseimbangan ekosistem hutan. Aras 1 – Menyatakan kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan akibat: • pembalakan • pertanian • pengangkutan • pembinaan empangan • perlombongan Aras 2 – Menjelaskan dengan contoh kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan akibat:
  • 3.
    pembalakan • pertanian • pengangkutan • pembinaan empangan • perlombongan Aras 3 - Merumuskan kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan pada masa depan. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat; a. Menyenaraikan 3 daripada 5 kegiatan manusia yang mendatangkan kesan ke atas keseimbangan ekosistem hutan. b. Menyatakan 3 daripada 5 kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan. c. Menjelaskan 3 daripada 5 contoh kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan. d. Merumuskan 3 daripada 5 kesan-kesan kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan pada masa depan. Pengetahuan sedia ada pelajar : Pelajar sering didedahkan dengan keadaan semasa melalui informasi media cetak dan juga elektronik. Strategi/ Kaedah/ Teknik : ICT dan sumbangsaran/inkuiri Bahan Bantu Mengajar : Set Roda Impian, Video Klip, Buku Teks, Lembaran Latihan, Kad Manila dan Carta Bergambar. KBKK : Menyenaraikan, mengelaskan, merumuskan dan meramal.
  • 4.
    Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Guru Pelajar Tema 3: Tumbuh-tumbuhan BBM Semula Jadi dan Hidupan Liar. -Video -Sumber: www.youtube.come -Video animasi berkaitan kesan -Guru menayangkan satu tayangan -Pelajar memberi perhatian Kaedah/teknik Set Induksi/ kegiatan manusia terhadap Video di skrin LCD dan meminta terhadap tayangan video di skrin -ICT Permulaan tumbuhan semulajadi dan perhatian sambil membuat sedikit LCD sambil membuat catatan serta ( 3 Minit) hidupan liar catatan berkenaan tayangan video berasa bertanggungjawab keatas Nilai tersebut. kemusnahan hutan yang -Bertanggungjawab mengakibatkan ekosistem hutan terganggu. -guru menyoal pelajar apakah tajuk -pelajar meneka tajuk pembelajaran KBKK pembelajaran hari ini. hari ini iaitu tumbuh-tumbuhan -Meramal semula jadi dan hidupan liar. Langkah 1 Unit 10.1 Kesan-kesan (7 Minit) kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan akibat: -Guru meminta pelajar membentuk 6 -pelajar membentuk 6 kumpulan 1. Pembalakan kumpulan dan setiap kumpulan berdasarkan nama yang diberikan • Tanih akan terhakis diberi nama Jati, Cengal, Meranti, guru iaitu Jati, Cengal, Meranti, menyebakan kehilangan Keruing, Ramin dan Mahogani Keruing, Ramin dan Mahogani
  • 5.
    kesuburan tanih. -Guru meminta wakil setiap -Wakil setiap kumpulan • Habitat hidupan liar kumpulan menyatakan secara lisan menyatakan secara lisan kegiatan akan musnah dan akan Kegiatan manusia yang manusia yang mendatangkan berkurangan • Spesis tunbuhan mendatangkan kesan ke atas Kesan ke atas keseimbangan berkurangan keseimbangan ekosistem hutan ekosistem hutan berdasarkan • Jumlah oksigen berdasarkan pengetahuan sedia ada pengetahuan sedia ada pelajar. berkurangan dan jumlah pelajar. karbon dioksida bertambah -Guru mencatat dipapan putih apa -Wakil pelajar dalam setiap yang disebut oleh wakil setiap kumpulan mencatat apa yang 2. Pertanian kumpulan mengenai kegiatan tertera dipapan putih mengenai • Permukaan tanah manusia yang mendatangkan kesan kegiatan manusia yang terdedah dan akan keatas keseimbangan ekosistem mendatangkan kesan ke atas mengalami hakisan hutan. keseimbangan ekosistem hutan • Habitat hidupan liar -guru meminta wakil setiap -Wakil setiap kumpulan datang akan musnah kumpulan datang kehadapan dan kehadapan dan memutar roda • Hutan yang terdiri memutar roda impan untuk memilih impian untuk memilih tajuk yang pelbagai spesis tajuk yang bakal dibincangkan oleh bakal dibincangkan dalam tumbuhan digantikan kumpulan masing-masing. kumpulan masing-masing dengan tanaman yang KBKK terhad bilangannya -Guru mengarahkan setiap kumpulan -Ketua kumpulan mengarahkan -menyenaraikan dan • Penebangan hutan berbincang dan menyenaraikan ahli-ahlinya untuk berbincang dan mengkelaskan menyebabkan kesan-kesan kegiatan manusia menyenaraikan kesan-kesan kehilangan spesis balak terhadap keeimbangan ekosistem kegiatan manusia terhadap hutan hasil berpandukan tajuk yang keseimbangan ekosistem hutan 3. Pengangkutan telah dipilih oleh wakil kumpulan di berdasarkan tajuk yang dipilih oleh • Air larian permukaan hadapan kelas. wakil setiap kumpulan meningkat • Ancaman kepada spesis -Semasa perbincangan kumpulan, -Setiap kumpulan berbincang dan hidupan liar guru memantau setiap kumpulan menyenaraikan kesan-kesan
  • 6.
    • Kehilangan spesis dapat menyenaraikan kesan-kesan kegiatan menusia terhadap tumbuhan semuljadi kegiatan manusia terhadap keseimbangan ekosistem hutan • Pembinaan jalan raya keseimbangan ekosistem hutan hasil berpandukan tajuk yang telah menyebabkan berpandukan tajuk yang telah dipilih. dipilih oleh wakil setiap kumpulan berlakunya hakisan dan tanah runtuh 4. Pembinaan Empangan -guru mengarahkan setiap ahli -Setiap hasil kumpulan membuat Nilai kumpulan menyenaraikan kesan- perbincangan dan menyenaraikan -menghargai • Menenggelamkan kesan kegiatan manusia terhadap kesan-kesan kegiatan manusia kawasan hutan yang keseimbangan ekosistem hutan dan terhadap keseimbangan ekosistem luas setiap wakil kumpulan hutan di lampiran yang diberi oleh • Jumlah oksigen membentangkan dihadapan hasil guru. berkurangan dan jumlah perbincangan karbon dioksida meningkat -Guru menyemak hasil kerja setiap -pelajar menghargai ekosistem • Habitat tumbuhan kumpulan hutan yang dimusnahkan semula jadi dan hidupan liar musnah -Pelajar membuat pembetulan -hasil pembelajaran sekiranya jawapan yang diberi aras pertama dinilai • Hidupan liar perlu tidak menepati dan jika sebaliknya dipindahkan pelajar akan menerima peneguhan 5. Perlombongan • Habitat tumbuhan semula jadi dan hidupan liar akan musnah • Suhu kawasan sekitar meningkat kerana ketiadaan tumbuhan • Kawasan yang tandus semakin luas • Menambahkan kuantiti tanah yang tidak subur
  • 7.
    Langkah 2 Unit 10.2 Kesan-kesan kegiatan -Guru memberi arahan kepada -Setiap pelajar mencatat kata kunci Kaedah/Teknik ( 10 minit ) manusia terhadap tumbuhan pelajar untuk mencatat kata kunci setelah diberi penerangan oleh -ICT semula jadi dan isi utama setiap isi yang guru. - Sumbangsaran disampaikan. -Inkuiri 1. Kemusnahan Kawasan Hutan • Kawasan permukaan bumi -Guru menunjukkan gambar dalam -Pelajar memerhati gambar yang BBM yang dilitupi hutan semakin slideshow serta menerangkan kesan- dipaparkan di slideshow dan -Slideshow berkurangan kesan kegiatan manusia terhadap membuat catatan berkaitan isi -Carta Bergambar • Dahulu, negara kita dilitupi tumbuhan semula jadi dan hidupan utama pelajaran. hutan kini, hanya 62% liar. ( 2 minit ) permukaan bumi negara kita dilitupi hutan. -Guru memberi arahan dan meminta -Setiap kumpulan memilih 1 kad KBKK setiap kumpulan memilih 1 kad berwarna serta berbincang sesama -menyenaraikan dan berwarna sebelum keluar ke hadapan ahli sebelum keluar ke hadapan mengelaskan kesan- kelas bagi aktiviti melengkapkan kelas bagi aktiviti melengkapkan kesan kegiatan carta yang disediakan oleh guru. carta. manusia terhadap tumbuhan semula jadi dan hidupan liar. -Guru meminta Kumpulan Oren, -Kumpulan Oren berbincang dalam memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil Nilai manusia terhadap tumbuh-tumbuhan kumpulan keluar ke hadapan kelas -Berbangga kerana semula jadi dengan gambar dan bagi memadankan ayat tersebut Malaysia masih huraian yang dipaparkan dalam carta dengan gambar dan huraian dalam mempunyai banyak dan meminta wakil memberikan carta serta membuat sedikit hutan.
  • 8.
    sedikit penerangan tentangmaklumat penerangan setelah siap yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan -Mencintai khazanah gambar dalam carta. ( 1 minit ) alam di Malaysia. 2. Pengurangan Spesis -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak -Prihatin terhadap Tumbuh-tumbuhan pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan keseimbangan • Di negara kita, spesis kayu penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat ekosistem hutan balak yang berharga tinggi kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. negara Malaysia. seperti cengal, merbau, belian, keruing dan meranti -Guru meminta Kumpulan Hijau -Kumpulan Oren berbincang dalam telah banyak berkurangan memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat akibat aktiviti pembalakan. daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di • Di Thailand pokok jati sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil sangat berkurangan dan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan kumpulan keluar ke hadapan kelas semakin pupus. semula jadi dengan gambar dan bagi memadankan ayat tersebut huraian yang dipaparkan dalam carta dengan gambar dan huraian dalam dan meminta wakil memberikan carta dan membuat sedikit sedikit penerangan tentang maklumat penerangan setelah siap yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan gambar dalam carta. ( 1 minit ) -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. 3. Kehilangan Kepelbagaian -Guru meminta Kumpulan Pink -Kumpulan Pink berbincang dalam Biologi memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat • Hutan hujan tropika daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di Malaysia mengandungi sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil 14,500 spesis tumbuhan manusia terhadap tumbuh-tumbuhan kumpulan keluar ke hadapan kelas
  • 9.
    dan ribuan haiwan,burung semula jadi dengan gambar dan bagi memadankan ayat tersebut dan serangga. huraian yang dipaparkan dalam carta dengan gambar dan huraian dalam • Apabila hutan musnah dan meminta wakil memberikan carta serta membuat sedikit kepelbagaian biologi sedikit penerangan tentang maklumat penerangan setelah siap tersebut hilang. yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan • Tumbuhan mati apabila gambar dalam carta. ( 1 minit ) ditebang dan haiwan besar, serangga dan unggas akan -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak kehilangan habitat serta pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan sumber makanan utama penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat mereka. kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. • Haiwan dan unggas akan berpindah ke kawasan yang lain yang masih ada sumber -Guru meminta Kumpulan Kuning -Kumpulan Kuning berbincang makanan. memilih dan memadankan satu dalam kumpulan bagi memilih satu daripada lima pilihan ayat di dalam ayat paling tepat dari lima pilihan sampul berkaitan kesan kegiatan ayat di dalam sampul dan seorang manusia terhadap tumbuh-tumbuhan wakil kumpulan keluar ke hadapan semula jadi dengan gambar dan kelas bagi memadankan ayat huraian yang dipaparkan dalam carta tersebut dengan gambar dan dan meminta wakil memberikan huraian dalam carta serta membuat sedikit penerangan tentang maklumat sedikit penerangan setelah siap yang akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan gambar dalam carta. ( 1 minit ) 4. Kehilangan Gen Tertentu -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak • Sesetengah tumbuhan, pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan secara semula jadinya penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat memang tidak terdapat di kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. muka bumi. • Tumbuhan ini hanya -Guru meminta Kumpulan Pink -Kumpulan Pink berbincang dalam tumbuh dikawasan tertentu memilih dan memadankan satu kumpulan bagi memilih satu ayat sahaja dan spesiesnya daripada lima pilihan ayat di dalam paling tepat dari lima pilihan ayat di jarang ditemui. sampul berkaitan kesan kegiatan dalam sampul dan seorang wakil • Antara spesis tumbuhan manusia terhadap hidupan liar kumpulan keluar ke hadapan kelas
  • 10.
    yang semakin hilang dengan gambar dan huraian yang bagi memadankan ayat tersebut gennya ialah senduduk dipaparkan dalam carta dan meminta dengan gambar dan huraian dalam putih dan pokok begonia. wakil memberikan sedikit carta serta membuat sedikit • Pembersihan hutan bagi penerangan tentang maklumat yang penerangan setelah siap tujuan pertanian, akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan pembinaan jalan raya dan gambar dalam carta. ( 1 minit ) pembinaan empangan -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak boleh menyebabkan pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan tumbuhan-tumbuhan ini penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat hilang gen atau bakanya kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. kerana tiada lagi induk yang boleh mengeluarkan benih untuk pembiakan. Unit 10.3 Kesan-kesan Kegiatan -Guru meminta Kumpulan Hijau -Kumpulan Hijau berbincang Manusia Terhadap Hidupan Liar. memilih dan memadankan satu dalam kumpulan bagi memilih satu daripada lima pilihan ayat di dalam ayat paling tepat dari lima pilihan 1. Kemusnahan Habitat dan sampul berkaitan kesan kegiatan ayat di dalam sampul dan seorang Hidupan Liar. manusia terhadap hidupan liar wakil kumpulan keluar ke hadapan • Kawasan hutan berfungsi dengan gambar dan huraian yang kelas bagi memadankan ayat sebagai habitat kepada dipaparkan dalam carta dan meminta tersebut dengan gambar dan hidupan liar. wakil memberikan sedikit huraian dalam carta serta membuat • Hutan adalah kawasan penerangan tentang maklumat yang sedikit penerangan setelah siap perlindungan, mencari akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan
  • 11.
    makanan dan membiak gambar dalam carta. ( 1 minit ) bagi haiwan besar, unggas dan serangga. -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak • Kemusnahan hutan pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan menyebabkan hidupan liar penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat kehilangan habitatnya. kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. -Guru meminta Kumpulan Kuning -Kumpulan Kuning berbincang memilih dan memadankan satu dalam kumpulan bagi memilih satu daripada lima pilihan ayat di dalam ayat paling tepat dari lima pilihan sampul berkaitan kesan kegiatan ayat di dalam sampul dan seorang manusia terhadap hidupan liar wakil kumpulan keluar ke hadapan dengan gambar dan huraian yang kelas bagi memadankan ayat dipaparkan dalam carta dan meminta tersebut dengan gambar dan wakil memberikan sedikit huraian dalam carta serta membuat penerangan tentang maklumat yang sedikit penerangan setelah siap akan dipadankan. memadankan ayat tersebut dengan gambar dalam carta. ( 1 minit ) -Guru memantau dan membantu -Pelajar atau kumpulan yang tidak pelajar jika ayat, padanan dan memahami ayat, padanan dan penerangan yang dibuat oleh wakil penerangan yang telah dibuat kumpulan adalah tidak tepat. bertanyakan soalan dengan guru. 2.Pengurangan Spesies Hidupan -Guru meminta Kumpulan Oren -Seorang wakil Kumpulan Oren Liar. membuat rumusan awal tentang keluar ke hadapan kelas dan • Kemusnahan hutan kesan-kesan kegiatan manusia merumuskan kesan-kesan kegiatan menyebabkan kehilangan terhadap tumbuh-tumbuhan semula manusia terhadap tumbuh- habitat dan pengurangan jadi dan hidupan liar berdasarkan tumbuhan dan hidupan liar jumlah spesies hidupan liar. ringkasan yang dipaparkan dalam berdasarkan ringkasan yang • Haiwan besar seperti gajah, carta. dipaparkan dalam carta. ( 1 minit )
  • 12.
    badak sumatera,tapir dan harimau belang memerlukan kawasan hutan yang luas untuk merayau, mencari makanan dan berlindung. • Di Malaysia, spesies hidupan liar yang kurang populasinya dan mengalami ancaman kepupusan adalah harimau belang, gajah, badak sumatera, tapir, seladang, burung enggang, beruang, rusa, kijang, pelanduk, dan kucing liar. 3.Kepupusan Spesies Hidupan Liar • Kemusnahan kawasan hutan yang luas dan kehilangan habitat hidupan liar telah meyebabkan beberapa jenis hidupan liar pupus, seperti pupusnya dinosaur.
  • 13.
    • Kegiatan manusia membina empangan menyebabkan spesies- spesies hidupan liar mengalami kepupusan • Apabila berkurangnya tumbuhan, hidupan liar akan kehilangan tempat perlindungan, memperoleh makanan dan pembiakan Langkah 3 Unit 10.4 Kesan-kesan kegiatan -guru memberi gambaran secara -pelajar mencatat isi penting dan BBM (7 Minit) manusia terhadap keseimbangan umum kesan-kesan kegiatan manusia memberi perhatian semasa guru -Gambar ekosistem hutan pada masa terhadap keseimbangan ekosistem memberi penerangan. -Lembaran latihan depan. hutanpada masa depan dengan bantuan gambar pada slideshow. 1. Tumbuhan semulajadi dan -Guru meminta wakil setiap -wakil setiap kumpulan akan KBKK spesies hidupan liar akan kumpulan menyatakan secara lisan meramalkan sekurang-kurangnya 1 -meramal dan pupus. kegiatan manusia yang kesan kegiatan manusia terhadap menyenaraikan kesan- • Kemusnanahan kawasan mendatangkan kesan kepada keseimbangan htan pada masa kesan kegiatan hutan yang luas dan ekosistem hutan pada masa depan hadapan. manusia terhadap kehilangan habitat hidupan berdasarkan pengetahuan sedia ada keseimbangan liar telah meyebabkan pelajar -setiap kumpulan membuat ekosistem hutan pada
  • 14.
    beberapa jenis hidupanliar perbincangan jawapan dan masa hadapan. telah pupus -Guru memberi lembaran kertas menyenaraikan kesan kegiatan kerja kepada pelajar untuk manusia terhadap keseimbangan Kaedah/Teknik menyatakan kesan kegiatan jangka hutan pada masa hdapan pada -ICT masa panjang manusia terhadap kertas lembaran kerja yang -Sumbangsaran/Inkuiri ekosistem hutan. diberikan. 2. Kawasan hutan menjadi -guru meminta wakil kumpulan -setiap wakil kumpula datang ke Nilai : kurang membentang hasil perbincangan. hadapan untuk membentangkan • Kini permukaan bumi Guru bersama pelajar jawapan perbincangan. -Bertanggungjawab Negara kita dilitupi hutan membincangkan jawapan. hanya kira-kira 62%. hutan -Hasil pembelajaran banyak ditebang untuk tujuan -Guru membincangkan jawapan -pelajar membuat pembetulan aras ketiga dinilai komersial. yang diberikan pelajar jawapan yang tidak menepati jawapan yang diberi dan jika sebaliknya pelajar akan menerima sebagai peneguhan. 3. Spesis hidupan liar menjadi kurang kerana habitat musnah. • Haiwan liar kehilangan habitat akibat penerokaan berterusan
  • 15.
    4. Sumber bekalanair terjejas dan masalah kekurangan bekalan air kerap berlaku. • Fungsi hutan sebagai kawasan tadahan air kerkurangan berikutan - Penerokaan secara berterusan oleh manusia 5. Suhu persekitaran meningkat dan mengubah keadaan cuaca tempatan. • Kandungan CO2 semakin bertambah berikutan proses fotosintesis kurang berlaku dan memerangkap suhu. • Proses sejatpeluhan kurang berlaku dan menyebabkan lembapan atmosfera rendah. 6. Generasi akan datang tidak kenal tumbuh-tumbuhan semula jadi dan haiwan liar. • Beberapa jenis tumbuh- tumbuhan yang pupus akan menyebabkan generasi baru tidak berkesempatan untuk
  • 16.
    mengenali tumbuhan tersebut. Langkah 4 - Aktiviti pengukuhan (13 Minit) Menyenaraikan beberapa kesan -Guru bertanyakan tentang kegiatan -Pelajar menjawab secara lisan kegiatan manusia terhadap manusia yang mendatangkan kesan tentang kegiatan manusia yang keseimbangan ekosistem hutan. terhadap keseimbangan ekosistem mendatangkan kesan terhadap hutan kepada pelajar secara lisan. keseimbangan ekosistem hutan. -Guru juga melakukan pengukuhan -Pelajar menjawab secara lisan secara lisan dengan mengarahkan soalan pengukuhan yang diberikan pelajar memberikan beberapa kesan oleh guru tentang kesan kegiatan kegiatan manusia terhadap tumbuhan manusia terhadap tumbuhan semulajadi dan hidupan liar. semulajadi dan hidupan liar. -Guru membahagikan pelajar kepada -pelajar bergerak membentuk 5 Nilai 5 kumpulan. Setiap kumpulan kumpulan dan memilih sekeping -kerjasama dikehendaki memilih sekeping gambar yang disediakan oleh guru. gambar yang disediakan oleh guru. a) Pembalakan b) Pertanian c) Pengangkutan d) Pembinaan empangan e) Perlombongan -Guru memberi arahan kepada -berdasarkan gambar yang dipilih, KBKK pelajar untuk menyenaraikan pelajar menyenaraikan beberapa -menyenaraikan beberapa kesan terhadap kesan terhadap keseimbangan keseimbangan ekosistem hutan di ekosistem hutan di atas kertas
  • 17.
    atas kertas manilakad yang diberikan manila yang diberikan oleh guru -hasil pembelajaran berdasarkan gambar yang telah dan seterusnya membentangkan dinilai. dipilih dan seterusnya pelajar akan hasil kerja mereka di hadapan membentangkan hasil kerja mereka. kelas. Penutup Rumusan (2 Minit) -Video berkaitan kesan kegiatan -Guru meminta seoarang pelajar -Pelajar memberi rumusan KBKK manusia terhadap tumbuhan membuat rumusan bagi mengukur berdasarkan apa yang telah -merumus semula jadi dan hidupan liar. tahap pemahaman pelajar terhdap diajarkan oleh guru. topik yang telah dipelajari. -Guru merumuskan isi pelajaran Nilai : berdasarkan objektif pembelajaran. -Bertanggungjawab ke atas alam sekitar -Guru menyelitkan nilai dan - Cintakan hutan patriotisme di akhir pengajaran Refleksi: i. ________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________ ii. _______________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________
  • 18.
    iii. _______________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________ iv. _______________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________ v. ________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________