Rancangan Pengajaran Harian (Sejarah Tingkatan 2)

Hari / Tarikh              : Selasa (20 November 2012)

Masa                       : 60 minit

Tingkatan                  : 2 Akas.

Bil. Pelajar               : 35 orang.

Subjek                     : Sejarah

Tajuk                      : Bab 4: Kekayaan Ekonomi Sarawak Mendorong Penjajahan Keluarga Brooke

Sub tajuk                  : Perpecahan membuka ruang penjajahan

Pengetahuan sedia ada(PSA): Pelajar-pelajar telah didedahkan dengan subtajuk ‘ Penapakan kuasa keluarga Brooke di

                            Sarawak’.

Hasil pembelajaran         : Sepanjang masa pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :

                             i. Menyatakan 2 perjanjian penting yang membuka peluang kepada keluarga James Brooke.

                            ii. Memerihalkan peristiwa yang membawa kepada pengambilan Sarawak oleh James Brooke

KPS / KBKK                 : Memahami kronologi, Meneroka Bukti, membuat Interpretasi, dan menghubungkait.

BBM                        : Buku teks sejarah tingkatan 2, komputer riba, persembahan ‘power point’, Kertas Lembaran

                             Kerja, Kertas Mahjong, Gam, Kad Imbas (Flash Card).

                                                                                                                        1
Strategi pengajaran sejarah : Penerangan, soal jawab, aktiviti dan perbincangan dalam kumpulan.

Nilai-nilai patriotisme / murni : Patuh kepada arahan, Kerjasama, Berani mencuba, Mencungkil Kreativiti dan

                             Berwaspada terhadap anasir luar, mempertahankan negara dan Cinta akan negara.




                                                                                                              2
Langkah /
                     Isi Kandungan                      Aktiviti Guru            Aktiviti Pelajar                  Catatan
   Masa
Set Induksi   Tayangan Gambar                  Guru:                         Pelajar:                   KPS/KBKK:
  (5 Minit)   a) Bendera dan Peta               Memulakan pengajaran dan       Melihat gambar yang        membuat Interpretasi
              Malaysia                          pembelajaran (P&P)             dipamerkan oleh guru.
                                                dengan mempamerkan                                        BBM :
                                                gambar Bendera Sarawak                                    Gambar Bendera dan
                                                dan Keluarga Brooke                                       Keluarga Brooke, slide
              b) Gambar Keluarga Brooke
                                                                                                          “power point”
                                               Guru:                         Pelajar:
                                                Menanyakan soalan              Menjawab pertanyaan
                                                berkenaan gambar-gambar        guru tentang gambar-       NILAI:
                                                yang dipaparkan di papan       gambar yang dipaparkan     Patuh pada arahan.
              Tajuk: Bab 4
                                                putih                          oleh guru di papan putih
              Kekayaan Ekonomi Sarawak
              mendorong penjajahan
                                               Guru:                         Pelajar:
              keluarga Brooke.
                                                Menayangkan slide “power       Melihat slide “power
              (Perpecahan membuka ruang
                                                point” berkenaan gambar        point” yang telah
              penjajahan)
                                                dan tajuk yang akan            disediakan oleh guru
                                                dipelajari.
              Hasil Pembelajaran :
               i)   Menyatakan 2 perjanjian
                                               Guru:                         Pelajar:
                    penting yang membuka
                                                Bertanya tentang apakah        Menjawab pertanyaan
                    peluang kepada
                                                tajuk yang akan dipelajari     guru tentang tajuk yang
                   keluarga James Brooke.
                Perjanjian pertama:                                            akan dipelajari
                Perjanjian………………………
               ii) Memperihalkan
                ……………………………………..               Guru:
                   peristiwa yang
                Perjanjian kedua:               Memberitahu hasil             Pelajar:
                   membawa kepada
                                                                                                                          3
                                                pembelajaran yang harus        Mendengar dengan teliti
                   pengambilan Sarawak
                Perjanjian………………………
                                                dicapai oleh pelajar pada
                   oleh James Brooke.
                ……………………………………..
                                                hari ini.
Refleksi :




             4

RPH BAB 4 TINGKATAN 2

  • 1.
    Rancangan Pengajaran Harian(Sejarah Tingkatan 2) Hari / Tarikh : Selasa (20 November 2012) Masa : 60 minit Tingkatan : 2 Akas. Bil. Pelajar : 35 orang. Subjek : Sejarah Tajuk : Bab 4: Kekayaan Ekonomi Sarawak Mendorong Penjajahan Keluarga Brooke Sub tajuk : Perpecahan membuka ruang penjajahan Pengetahuan sedia ada(PSA): Pelajar-pelajar telah didedahkan dengan subtajuk ‘ Penapakan kuasa keluarga Brooke di Sarawak’. Hasil pembelajaran : Sepanjang masa pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat : i. Menyatakan 2 perjanjian penting yang membuka peluang kepada keluarga James Brooke. ii. Memerihalkan peristiwa yang membawa kepada pengambilan Sarawak oleh James Brooke KPS / KBKK : Memahami kronologi, Meneroka Bukti, membuat Interpretasi, dan menghubungkait. BBM : Buku teks sejarah tingkatan 2, komputer riba, persembahan ‘power point’, Kertas Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Gam, Kad Imbas (Flash Card). 1
  • 2.
    Strategi pengajaran sejarah: Penerangan, soal jawab, aktiviti dan perbincangan dalam kumpulan. Nilai-nilai patriotisme / murni : Patuh kepada arahan, Kerjasama, Berani mencuba, Mencungkil Kreativiti dan Berwaspada terhadap anasir luar, mempertahankan negara dan Cinta akan negara. 2
  • 3.
    Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan Masa Set Induksi Tayangan Gambar  Guru:  Pelajar: KPS/KBKK: (5 Minit) a) Bendera dan Peta Memulakan pengajaran dan Melihat gambar yang membuat Interpretasi Malaysia pembelajaran (P&P) dipamerkan oleh guru. dengan mempamerkan BBM : gambar Bendera Sarawak Gambar Bendera dan dan Keluarga Brooke Keluarga Brooke, slide b) Gambar Keluarga Brooke “power point”  Guru:  Pelajar: Menanyakan soalan Menjawab pertanyaan berkenaan gambar-gambar guru tentang gambar- NILAI: yang dipaparkan di papan gambar yang dipaparkan Patuh pada arahan. Tajuk: Bab 4 putih oleh guru di papan putih Kekayaan Ekonomi Sarawak mendorong penjajahan  Guru:  Pelajar: keluarga Brooke. Menayangkan slide “power Melihat slide “power (Perpecahan membuka ruang point” berkenaan gambar point” yang telah penjajahan) dan tajuk yang akan disediakan oleh guru dipelajari. Hasil Pembelajaran : i) Menyatakan 2 perjanjian  Guru:  Pelajar: penting yang membuka Bertanya tentang apakah Menjawab pertanyaan peluang kepada tajuk yang akan dipelajari guru tentang tajuk yang keluarga James Brooke. Perjanjian pertama: akan dipelajari Perjanjian……………………… ii) Memperihalkan ……………………………………..  Guru: peristiwa yang Perjanjian kedua: Memberitahu hasil  Pelajar: membawa kepada 3 pembelajaran yang harus Mendengar dengan teliti pengambilan Sarawak Perjanjian……………………… dicapai oleh pelajar pada oleh James Brooke. …………………………………….. hari ini.
  • 4.