Богдан Лепкий. «Мишка» (Казка для дітей: для малих і великих). Коротко про письменника. Трагічна і комічна ситуації, їхня роль у розкритті головної думки, моралі.
Презентація з української літератури для учнів 6 класу на тему: "Володимир Рутківський - коротко про життя і творчість. «Джури козака Швайки»"
https://uchilka.in.ua/volodymyr-rutkivskyj
Top 10 beauty salon receptionist interview questions and answersbarnesalex39
In this file, you can ref interview materials for beauty salon receptionist such as types of interview questions, beauty salon receptionist situational interview, beauty salon receptionist behavioral interview…
Богдан Лепкий. «Мишка» (Казка для дітей: для малих і великих). Коротко про письменника. Трагічна і комічна ситуації, їхня роль у розкритті головної думки, моралі.
Презентація з української літератури для учнів 6 класу на тему: "Володимир Рутківський - коротко про життя і творчість. «Джури козака Швайки»"
https://uchilka.in.ua/volodymyr-rutkivskyj
Top 10 beauty salon receptionist interview questions and answersbarnesalex39
In this file, you can ref interview materials for beauty salon receptionist such as types of interview questions, beauty salon receptionist situational interview, beauty salon receptionist behavioral interview…
1. Сабақтың тақырыбы: Шортанбай Қанайұлы «Зар заман»өлеңі
Сабақтың мақсаты: Ақынның өмірі , шығармашылығымен танысады,
жырларын оқып, түсінеді. Ақын поэзииясының
құндылығын ұғынады.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: өз бетінші білімді меңгерту.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, іздену,
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, кестелер, сызбалар
Сабақтың барысы:
1/ Ұйымдастыру кезеңі.
І. Қызығушылықты ояту
Үй тапсырмасы:
1.Дулат Бабатайұлы өмірі, шығармашылығы
2. «О, Ақтан жас» өлеңі бойынша құрған жоспарларын тексеру, талдау, өлеңді жатқа
сұрау.
1/Жетімдік
2/Тоқшылық
3/Бозбала шақ, ғашықтық
4/Жастық шақ, батырлық
5/Ел қорғаны
6/Орындалған арман
7/Үміт
Жаңа сабақ:
Іздену кезеңі: Оқулықтан, интернеттен төмендегі сұрақтарға жауаптар іздейміз.
(Интерактивті тақта арқылы төмендегі сұрақтар көрсетіледі.)
1. Шортанбай өмір сүрген заман қандай еді?
2. Ел билеу жүйесінде қандай өзгерістер болды?
3. Шортанбай өз заманын неге «зар заман» деп атады?
4. Бұл өз дәуіріне риза болмай, түңілуден, үмітсіздіктен, сары уайымнан туған ба?
5. Шортанбайдың осы бір «зар заман» деген сөзі не себепті кейінгі бір тұтас
дәуірдің атына айналды?
Оқушылардың әр сұрақ бойынша дәлелді жауаптары тыңдалады.
2. Ой қозғау.
Осы өлеңдер нені дәлелдеу үшін жазылған?
Шортанбай ақынның ойынша заманды аздырушылар кімдер?
Шортанбай не себепті дінге сүйеніп, Құдайдың құдіретіне бас июге шақырады?
Ақын заман өзгерісіне сай адам бойында қандай құндылықтардың жоғалып, қандай
жаман қылықтардың шығып жатқанына қынжылады?
Шортанбай
зары
«Зар заман»
«Бір насихат
айтайын»
Заман
Хан Би Старшын
Отаршыл-
дық саясат
Сауда Ақша
3. Дәптермен жұмыс
1.«Зар замандағы» қайталанған эпифора сөз.
Талдау кезеңі: Өлең құрылысына талдау жасау. Қысқаша түсінік беру, еске түсіру
.
Б а й л а р ұ р л ы қ қ ы л а д ы
К ө з і н е м а л к ө р і н б е й,
Б и л е р ж е й д і п а р а н ы
С а қ т а п қ о й ғ а н с ү р і н д е й.
/Кезекті ұйқас /7 буынды, 2бунақты
2.Шортанбай өлеңіндегі мұсылман дініне байланысты енген араб сөздерін тізіп жаз.
Жаңа сабақты бекіту
Шортанбай Қанайұлын қаншалықты танып, қай жағынан бағаладыңдар? Мына
кестені толтыру арқылы өздерін тексеру.
№ Шортанбай Қанайұлы Иә Жоқ
1. Ақын
2. Медресе бітірген
3. Күрескер ақын
4. Жырау
5. Заман жыршысы
6. Сыншы
7. Діндар
8. Айтыскер ақын
9. Батыр
10. Шыншыл реалист
4. Бағалау парағы:
Қорытындылау
Рефлексия:
Үйге тапсырма: Ш.Қанайұлы «Зар заман» өлеңінен үзінді жаттау.
Айтыскер ақындығы туралы мәліметтер жинастырып келу
Ақмола облысы Целиноград ауданы Софиевка ауылы №21орта мектебі
Тақырыбы:
Шортанбай Қанайұлы
«Зар заман»өлеңі
8-сынып. Қазақ әдебиеті