1. (iv) Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun Tiga.
Tarikh : 04 .02. 2012
Hari : Ahad
Kelas : 3 Kamil
Masa : 9.00 – 930.
Bil pelajar : 35 orang
M.Pelajaran : Pendidikan Islam - Aqidah
Tajuk : Beriman kepada kitab
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Menyatakan pengertian kitab.
Menjelaskan maksud beriman kepada kitab-kitab Allah.
Menyatakan rasul yang menerimanya.
Pengetahuan sedia ada murid:
Murid telah mengetahui rukun iman.
Murid boleh membaca Al Quran.
Konsep :
o Perbincangan.
o Latih tubi.
Bahan :
Carta yang bertulis pengertian kitab.
Kad nama rasul dan nama kitab.
Nilai :
Mematuhi ajaran Rasulullah .
Bersyukur menjadi umat nabi Muhammad S.A.W.
Kemahiran berfikir :
Mentafsir maklumat.
Mengkategorikan.
1
2. Refleksi : Objektif 1 dan 2 tercapai kerana murid biasa belajarsemasa tahun satu.
Objektif 3 murid masih keliru dengan nama kitab dan nama rasul yang menerimanya. Saya akan mengulanginya sekali lagi .
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
SET INDUKSi
5 minitI
1.Kitab Al Quran dan
buku-buku lain.
1. Bersoal jawab dengan murid.
2.Kaitkan jawapan murid dengan tajuk.
1.Murid menjawab soalan yang
diajukan .( secara kelas )
Menarik minat murid
untuk belajar.
Perkembangan
Langkah
1
5 minit
Pengertian kitab.
1.Kitab ialah kalam Allah
yang diwahyukan kepada
rasulnya.
1.Guru memaparkan carta pengertian
kitab.
2.Guru memberi penerangan mengenai
pengertian kitab.
1.Mendengar penerangan guru
dengan teliti.
2.Mengulang semula
pengertian kitab secara kelas.
Carta pengertian
kitab.
Langkah
2
7 minit
Cara beriman .
1.Yakin bahawa Allah
yang menurunkan kitab
Sebagai panduan hidup.
1 Guru memberi penerangan maksud
beriman kepada kitab.
2.Meminta murid menyebut semula
cara beriman dengan kitab.
1.Murid menyebut semula
maksud beriman kepada kitab.
2.Latih tubi membaca cara
beriman kepada kitab.
Memantapkan
kefahaman murid
Langkah
3
8 minit
Nama kitab dan rasul
yang menerimanya.
1.Al quran – Muhammad
2.Taurat - Musa
3. Zabur – Daud
4. Injil – Isa.
1. Guru memaparkan kad perkataan
nama kitab dan nama rasul.
2. Guru memberi penerangan cara
melakukan aktiviti.
1.4 orang murid diminta
memilih kad nama rasul dan 4
orang memilih nama kitab dan
melekatkannya dipapan hitam.
2.Ulang aktiviti sehingga
semua murid melakukannya.
Kad nama kitab dan
rasul.
Penutup
5 minit
1.Nama kitab dan rasul.
Guru meminta murid menyebut nama
kitab satu persatu.
Seorang murid menyebut nama
kitab dan seorang lagi meyebut
nama rasul.
Dapat mengingati
nama kitab dan rasul
yang menrimanya.
3. Tarikh : 10 .10. 2011
Hari : Isnin
Kelas : 3 Rajin
Masa : 11.30– 12.00.
Bil pelajar : 35 orang.
M.Pelajaran : Pendidikan Islam - aqidah
Tajuk : Beriman kepada kitab.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
Menyatakan nama kitab dan rasul yang mnerimanya..
Menjelaskan erti beriman kepada kitab-kitab Allah
Menerangkan alasan manusia memerlukan kitab.
Pengetahuan sedia ada murid:
Murid mengetahui definisi kitab.
Murid telah mengetahui nama kitab dan nama rasul.
Konsep :
Penerangan
Latih tubi.
Bahan :
Kad manila
Mashaf Al quran
Nilai :
Bersyukur menjadi umat Nabi Muhammad.
Berlumba-lumba untuk memperbaiki bacaan Al quran.
Kemahiran berfikir :
Mengenal pasti .
Mencirikan.
1
4. Refleksi : Objektif tercapai ,murid mengambil bahagian secara aktif , walau bagaimana pun tajuk ini akan sentiasa diulang supaya murid
sentiasa ingat sehingga mereka mahir.
LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
SET INDUKSi
5 minitI
1. Mashaf Al Quran .
1.Guru mempamerkan mashaf
Al quran pelbagai bentuk dan
syair.
1.Murid membaca syairyang
dipamerkan.
Mencungkil
pengetahuan
Perkembangan
Langkah
1
5 minit
1. Hukum beriman kepada kitab.
2. Dalil naqli surah Al Baqarah ayat 4.
1. Guru Melekatkan kad
manila yang bertulis dalil naqli
dihadapan.
2.Guru membaca dalil diikuti
oleh semua murid.
1.Murid membaca dengan
sebutan yang betul.
2.Murid membaca dalil naqli
bersama rakan.
Murid boleh
merujuk buku teks.
Langkah
2
5 minit
1.Allah menurunkan kitab-kitab
kepada rasul-rasulnya.
2.Kitab-kitab Allah adalah wahyu yang
menjadi panduan manusia.
3. kitab Allah mengandungi peraturan
hidup sebenar.
1.Guru memberi penjelasan
cara beriman dengan kitab.
2.Guru meminta murid
menyebut semula.
1.Murid mendengar penjelasan
guru dengan teliti.
2.Murid menyebut semula cara
beriman dengan kitab.
Kaedah Penerangan
Langkah
3
10 minit
Alasan manusia memerlukan kitab.
1.Manusia memerlukan panduan
untuk hidup sempurna.
2.Manusia mempunyai kelemahan.
1 Perbincangan mengenai
persoalan mengapakah
manusia memerlukan kitab.
1.Murid menyebut isi-isi penting
yang difahami dalam
perbincangan tadi.
2.Murid mencatat isi-isi penting.
Buku nota
Penutup
5 minit
Nasihat :
Sentiasa membaca Al Quran.
1.Guru mengakhiri pengajaran
dan pembelajaran dengan
memberi nasihat.
1.Murid mendengar dengan teliti.
Tugasan dihantar
esok
5. Hari : Selasa
Kelas : 3 Rajin
Masa : 10.00 – 1030.
Bil pelajar : 35 orang.
M.Pelajaran : Pendidikan Islam - aqidah
Tajuk : Beriman kepada kitab.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
Menyatakan kelebihan Al quran.
Menerangkan Al quran penawar segala penyakit.
Mengetahui Al quran adalah mukjizat yang paling agung.
Pengetahuan sedia ada murid:
Murid telah menetahui Al Quran kitab yang berikan kepada nabi Muhammad..
Murid memahami cara beriman dengan kitab.
Konsep :
Latih tubi.
Penerangan.
Bahan :
Carta yang bertulis kelebihan Al Quran.
Mashaf Al quran.
Nilai :
Bertoleransi sesama manusia sebagai iktibar daripada kitab Allah.
Mengamalkan cara hidup berpandukan kitab.
Kemahiran berfikir :
Membandingbeza.
Menjana idea.
6. LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
SET INDUKSi
5 minitI
1.Ahmad terjumpa cebisan
Al Quran dilantai ketika
menyapu sampah dalam
kelas.
1.Guru mengemukakan sesuatu
situasi.
2.Bersoal jawab dengan murid.
3.Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran hari ini.
Murid menjawab mengikut
pandangan masing-masing.
Menyediakan murid
bagi tajuk hari ini.
Perkembangan
Langkah
1
6 minit
Kelebihan Al Quran
1.Al quran merupakan
mukjizat agung.
2.Syariat didalamnya untuk
seluruh manusia.
1.Guru memaparkan carta yang
bertulis kelebihan Al Quran.
1.Murid membaca secara
kelas, kumpulan dan individu.
Carta kelebihan Al
Quran.
Langkah
2
6 minit
3.Allah memelihara Al
Quran daripada sebarang
penyelewengan sehingga
hari khiamat.
1 Guru memberi penerangan
mengenai kelebihan Al Quran.
1.Murid mendengar
penerangan guru.
Kaedah penerangan.
Langkah
3
8 minit
4.Al Quran memansuhkan
syariat-syariat yang
terdapat dalam kitab-kitab
sebelumnya.
5.Menjadi penawar kepada
penyakit.
1.Guru menerangkan bahawa Al
Quran adalah mukjizat yang
teragung kepada nabi Muhammad.
1.Latih tubi membaca carta
kelebihan Al Quran.
Kaedah latih tubi.
Penutup
5 minit.
Kelebihan Al Quran.
1.Meminta murid meyebut semula
kelebihan Al Quran.
1.Murid meyebut secara kelas. Pengukuhan.
Refleksi : 30/35murid dapat memahami dengan jelas objektif 1 ,2 dan 3 manakala 5 orang murid lagi memerlukan penerangaan yang terperinci
dan teratur pada objektif 3.
7. v) Set Bahan Penilaian 1 (Ahad)
Padankan nama kitab-kitab Allah dengan rasul-rasul yang menerimanya.
KITABNABI
Daud Taurat
Isa
Muhammad
aaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaa9
Al-Quran
Injil
Zabur
Musa
8. Set BahanPenilaian 2 (Isnin).
Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul.
beriman Kalam Allah
1.Kitab Allah ialah ------------------- yang diwahyukan kepada rasul-Nya.
3.Kitab wajib ------------------- kepada Allah
zabur panduansempurna
2.Kitab Allah mengandungi ------------------- untuk disampaikan kepada
manusia.
peraturan
syariat
4.Empat buah kitab yang wajib diketahui ialah taurat, injil --------------------
,dan Al-Quran.
7.Manusia memerlukan panduan untuk hidup --------------------.
5.Kitab Allah menjadi ---------------- hidup manusia.5.Kitab Allah menjadi ---------------- hidup manusia.
6.Syariat ialah ------------------- hidup dan ajaran agama.
9. Set bahan penilain 3 (Selasa)
Tanda ( ) pada penyataan yang betul dan ( ) pada penyataan yang salah.
1. Semua kitab Allah adalah wahyu daripada Allah.
3. Kitab taurat diturunkan kepada nabi Musa.
5. Terdapat tiga buah kitab yang wajib dipercayai.
7. Allah memelihara Al quran daripada sebarang penyelewengan.
8. Ayat Al quran adalah penawar segala penyakit.
6. Semua 25 orang nabi diberikan kitab.
4. Al quran adalah mukjizat nabi Muhammad.
2. Kitab Al quran dijamin kekal hingga hari khiamat