SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Урок 26. Типи комп’ютерних мереж та їх призначення. Поняття про
мережну взаємодію.
Цілі:
 навчальна: сформувати поняття про комп’ютерні мережі, мережну
взаємодію, типи комп’ютерних мереж;
 розвивальна: розвивати інформаційну культуру учнів;
 виховна: виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої
професії, інтерес до теми і до предмета.
Тип уроку: засвоєння новихзнань.
Обладнаннята наочність:дошка, комп’ютери, підручники, навчальна
презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальноїдіяльності
— Уявіть ситуацію: на уроці інформатики на комп’ютеріу вашого
однокласникає необхідні файли (зображення, музика, відео), а на вашому
немає. Зате до вашого комп’ютерапід’єднаний принтер, а однокласникові
потрібно роздрукуватиреферат.
— Який вихід з даних ситуацій ви можете запропонувати?
(Учні пропонують свої варіанти, зокрема перенести файли за допомогою
знімних носіїв інформації (флешки, диски) абоз’єднати комп’ютери між
собою.)
— Часто виникає потреба швидко передавати необхідну інформацію на
відстань, використати спільні пристрої, адже набагато швидше, наприклад,
використатиспільний принтер, ніж переносити документи на флешці. Тобто, як
ви вже зрозуміли, виникла потреба об’єднати комп’ютери в мережу.
— Що для цього потрібно? (Спеціальне обладнання та спеціальне
програмне забезпечення.)
— А якщо комп’ютери знаходяться не в одній кімнаті, а, наприклад, у
сусідніх? на різних поверхах? в різних містах чи країнах?
Відповіді на ці та інші запитання ви дізнаєтесь під час вивчення нової
теми «Комп’ютерні мережі»
Вступна бесіда за темою «комп’ютерні мережі»
— Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Комп’ютерні мережі», яка
розрахована на вісім уроків.
Під час вивчення цієї теми ви повинні виконати дві практичні роботи,
наприкінці вивчення теми проведемо підсумково-узагальнювальний урок.
Коротка характеристика нової теми. Висвітлення її ролі у курсі
інформатики та в різних видах діяльності людини. Доведення важливості теми
конкретними практичними прикладами.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
ІV. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу
Поясненнявчителяз елементами демонстрування
Комп'ютерні мережі
Комп'ютерна мережа — це сукупність комп’ютерів та інших пристроїв,
з’єднаних каналами передавання даних.
У комп’ютерних мережах використовуються кабельні (за допомогою
телефонних ліній, оптоволоконних каналів, мережних кабелів) або бездротові
канали (за допомогою стільникового, супутникового зв’язку, Wi-Fi, радіохвилі
тощо).
Можливості комп'ютерних мереж
За допомогоюкомп’ютерноїмережістає можливим спільне використання
пристроїв (принтерів, сканерів, модемів, носіїв інформації, DVD-приводів
тощо) та програмного забезпечення.
Щоб у мережі можна було обмінюватись даними, кожному комп’ютеру
присвоюють унікальне ім’я та адресу. Більш детально це питання ви
вивчатимете в 9 класі.
Типи комп'ютерних мереж
Комп’ютерні мережі можуть з’єднувати різну кількість комп’ютерів та
охоплювати різні за величиною території.
Мережу, яка з’єднує комп’ютери, що розташовані в межах кабінету,
приміщення, одного або кількох будинків, називають локальною (ЛОМ, англ.
LAN).
Локальні мережі створюються в навчальних закладах, банках, інших
організаціях. У локальній мережі може бути від двох до кількох сотень
комп’ютерів. Головною особливістю локальної мережі є порівняно короткі,
швидкісні, якісні лінії зв’язку.
Різні локальні мережі можуть з’єднуватись між собою.
Мережна взаємодія
Мережі, що з’єднують комп’ютерні мережі та окремі комп’ютери,
розміщені в різних містах і країнах, частинах світу, називають глобальними
(WAN). У глобальних мережах часто використовуються існуючі лінії зв’язку,
наприклад телефонні, телеграфні, стільникові лінії.
Найбільш відомою глобальною мережею є Інтернет. Інтернет також
називають мережею мереж. Існують ще й інші глобальні мережі. Наприклад,
мережі банківських систем, мережі авіакомпаній, наукових організацій тощо.
Інтернет — всесвітня система взаємосполучених комп’ютерних мереж.
Інтернет складається з великої кількості локальних і глобальних мереж,
пов’язаних між собою з використанням різноманітних дротових і бездротових
технологій. Інтернет становить фізичну основу для розміщення величезної
кількості інформаційних ресурсів і послуг, наприклад www та електронна
пошта.
Таким чином, існують різні класифікації комп’ютерних мереж:
 за способом апаратного під’єднання мережі поділяються на дро-
тові, бездротові та змішані;
 за кількістю комп’ютерів і місцем розташування — на локальні та
глобальні.
Комп’ютери в мережі можуть мати різне призначення. Наприклад, до
різних комп’ютерів можуть бути приєднані периферійні пристрої. Для того щоб
використати один з них, до вказаних комп’ютерів надсилається запит. У
відповідь ці комп’ютери надають послуги з доступу до власних або мережних
ресурсів.
Мережна взаємодія
Мережна взаємодія полягає в надсиланні запитів від одних комп’ютерів
мережі до інших комп’ютерів і пристроїв та отриманні у відповідь доступу до
певних ресурсів мережі.
Ті комп’ютери, які надають доступ до власних та мережних ресурсів
іншим комп’ютерам, називають серверами, а ті, що користуються послугами
серверів, — клієнтами або клієнтськими комп'ютерами.
На цьому уроці ми більш детально розглянемо локальні мережі.
Робота в локальній мережі
Локальні мережі у свою чергу поділяються на однорангові та
багаторангові.
В одноранговіймережі всі комп’ютерирівноправні, мають однакові права
(ранги) щодо доступу до ресурсів кожного комп’ютера та до периферійних
пристроїв. Кожен користувач мережі може визначити папки і файли, які він
надає для загального користування.
У таких мережах операційна система комп’ютерів забезпечує їм однакові
можливості.
Перевагою однорангових мереж є працездатність мережі в разі виходу з
ладу будь-якого з комп’ютерів, а недоліком — певна складність під час
розподілів прав клієнтів у мережі.
Прикладом такої мережі може бути мережа кабінету інформатики.
Щоправда, мережа кабінету інформатики може бути й багаторангова.
У багаторанговій мережі виділяють більш потужний комп’ютер (сервер),
що забезпечує роботу локальної мережі. Решту комп’ютерів локальної мережі
називають робочими станціями. На сервері розміщують файли, програмне
забезпечення для спільної роботи користувачів та ін.
Недоліком є необхідність виділення окремого комп’ютера в ролі сервера,
а також залежність клієнтських комп’ютерів від його роботи.
Користувачі локальної мережі можуть об’єднуватись у робочі групи з
певною назвою. Це дає змогу в одноранговій мережі виокремити певних
користувачів. Наприклад, окремий кабінет у мережі школи.
Навігація локальною мережею
Усі ресурси локальної мережі, до яких можна отримати доступ з певного
комп’ютера, називаються його мережним оточенням. Вміст мережного
оточення відображається в однойменній папці. Щоб її відкрити, слід вибрати
Мережне оточення в меню Пуск або в області завдань вікна будь-якої папки.
Для навігації комп’ютерною мережею (отримання доступу до мережних
ресурсів) можна також використати Провідник, файлові менеджери, програми
керування локальною мережею. (Учитель пояснює та демонструє кожен
спосіб).
Щоб побачити всі комп’ютери робочої групи, слід клацнути посилання
Показати комп'ютери робочої групи в області завдань вікна цієї папки. Кожен
комп’ютер у мережі має власне ім’я. Наприклад, комп’ютер учителя може мати
ім’я teacher1, комп’ютери учнів — pupil_1, pupil_2, комп’ютер бібліотеки —
bibliot4, шкільний сервер — school.
V. Самостійнезастосуваннязнань у стандартнихситуаціях
Робота за комп’ютером
Робота в зошитах
Використовуючи підручник, конспект уроку, заповнити таблицю:
Тип мережі Характеристики
Орієнтовні відповіді
Тип мережі Характеристики
Локальні Об’єднують невелику кількість
комп’ютерів у межах однієї організації
Глобальні Охоплюють велику кількість мереж на
території окремих країн, континентів
Самостійна робота в групах з джерелами інформації
Завдання. Використовуючи конспект уроку, підручник, описати:
1-ша група — переваги використання локальної мережі;
2-га група — недоліки використання локальної мережі.
Колективне обговорення варіантів відповідей. Допомога вчителя за
потреби.
Орієнтовні варіанти відповідей Переваги використання локальної мережі
 Використання мережного принтера, DVD-привода тощо.
 Доступ до мережі Інтернет через один канал.
 Переміщення і копіювання файлів через локальну мережу.
 Можливість користуватися колекцією графічних зображень
(рисунків, фотографій), музики та відеофайлів, які зберігати на
одномукомп’ютері локальної мережі. Ці файли можна переглядати,
змінювати і відтворювати на будь-якому комп’ютері локальної
мережі.
 Можливість спільної роботи кількох користувачів над одним
проектом.
Недоліки використання локальної мережі
 Недобросовісність або недосвідченість користувачів, які можуть
пошкодити інформацію.
 Наявність шкідливих програм (вірусів) та їх передавання від
одного комп’ютера до іншого, які також можуть пошкодити та
знищити інформацію, заблокувати доступ до мережних пристроїв
тощо.
Підсумок. Отже, організація роботи комп’ютерної мережі потребує
наявності певних знань та навичок. У багатьох випадках для стабільної роботи
мережі необхідна підтримка мережного адміністратора. У великих організаціях
над цим питанням може працювати ціла група людей.
Практичне завдання. Перегляд списку імен комп'ютерів, під'єднаних до
локальної мережі.
1. Виконайте Пуск ^ Мережне оточення (відкриється вікно Мережне
оточення).
2. Розгляньте основні елементи вікна.
3. Ознайомтеся з доступними ресурсами, їх назвами (зазвичай
вказується ім’я файла або папки, назва комп’ютера, на якому вони
знаходяться).
4. Знайдіть та виберіть команду Показати комп'ютери робочої групи
у списку Мережні завдання. (У робочій області вікна Мережне
5. оточення відобразяться ярлики комп’ютерів, увімкнених та
під’єднаних до мережі в поточний момент).
6. Запишіть у зошит імена комп’ютерів робочої групи (3-5 шт.).
7. Продемонструйте результати роботи вчителеві.
8. За вказівкою вчителя закрийте всі вікна.
Робота з підручником.
VI. Узагальненнята систематизаціязнань
Бесіда з елементами опитування
— Що таке комп’ютернамережа.
— Які існують комп’ютернімережі?
— Що таке сервер?
— Для чого потрібнікомп’ютернімережі?
— Назвати основнітипи комп’ютернихмереж.
— Чим вони відрізняються?
— Що таке лінія зв’язку?
— Чим відрізняються локальні комп’ютернімережі від глобальних?
VII. Домашнє завдання
Підручник ст. 182-188
VIІІ. Підсумки уроку
Рефлексія
— Чи задоволеніви своєю роботою?
— З яким настроєм ви працювали на уроці?
— Що вам запам’яталось на уроці?
— Де вам стануть в пригодіздобутізнання?
ІX. Оцінюванняроботи учнів

More Related Content

What's hot

Internet урок 1
Internet урок 1Internet урок 1
Internet урок 1
Helen Pata
 
Internet razdel19
Internet razdel19Internet razdel19
Internet razdel19
Helen Pata
 
Zavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhiZavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhi
annaeres
 
Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2
annaeres
 
network
networknetwork
network
judin
 
комп'ютерні мережі
комп'ютерні мережікомп'ютерні мережі
комп'ютерні мережі
anja_79
 

What's hot (20)

модуль 1. розділ 2. тема 1, 2
модуль 1. розділ 2. тема 1, 2модуль 1. розділ 2. тема 1, 2
модуль 1. розділ 2. тема 1, 2
 
28
2828
28
 
Урок №5 9 клас
Урок №5 9 класУрок №5 9 клас
Урок №5 9 клас
 
Тема 17 (Компьютерні мережі)
Тема 17 (Компьютерні мережі)Тема 17 (Компьютерні мережі)
Тема 17 (Компьютерні мережі)
 
Internet урок 1
Internet урок 1Internet урок 1
Internet урок 1
 
Internet razdel19
Internet razdel19Internet razdel19
Internet razdel19
 
Less9
Less9Less9
Less9
 
Компьютерні мережі. Весь розділ
Компьютерні мережі. Весь розділКомпьютерні мережі. Весь розділ
Компьютерні мережі. Весь розділ
 
Zavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhiZavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhi
 
Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2
 
урок 26
урок 26урок 26
урок 26
 
96
9696
96
 
Пірингові мережі (презентація на лекції)
Пірингові мережі (презентація на лекції)Пірингові мережі (презентація на лекції)
Пірингові мережі (презентація на лекції)
 
network
networknetwork
network
 
комп'ютерні мережі
комп'ютерні мережікомп'ютерні мережі
комп'ютерні мережі
 
Present inf
Present infPresent inf
Present inf
 
Урок №4 9 клас
Урок №4 9 класУрок №4 9 клас
Урок №4 9 клас
 
Present int
Present intPresent int
Present int
 
урок 27
урок 27урок 27
урок 27
 
урок16 9кл мережі-мій
урок16 9кл мережі-мійурок16 9кл мережі-мій
урок16 9кл мережі-мій
 

Viewers also liked

LaNostraVoce_VolXI_W2016
LaNostraVoce_VolXI_W2016LaNostraVoce_VolXI_W2016
LaNostraVoce_VolXI_W2016
Alisa Aliaj
 
Relatorio de auditoria - mudas
Relatorio de auditoria - mudasRelatorio de auditoria - mudas
Relatorio de auditoria - mudas
Resgate Cambuí
 

Viewers also liked (20)

19
1919
19
 
24
2424
24
 
Monthly Email Marketing planner Template
Monthly Email Marketing planner TemplateMonthly Email Marketing planner Template
Monthly Email Marketing planner Template
 
07
0707
07
 
Dawn Email Marketing Workshop Testimonial
Dawn Email Marketing Workshop TestimonialDawn Email Marketing Workshop Testimonial
Dawn Email Marketing Workshop Testimonial
 
03. Blogger. Primera entrada
03. Blogger. Primera entrada03. Blogger. Primera entrada
03. Blogger. Primera entrada
 
01. Blogger. Cuenta de GMail
01. Blogger. Cuenta de GMail01. Blogger. Cuenta de GMail
01. Blogger. Cuenta de GMail
 
02. Blogger. Creación del blog
02. Blogger. Creación del blog02. Blogger. Creación del blog
02. Blogger. Creación del blog
 
Internet seguro
Internet seguroInternet seguro
Internet seguro
 
Starlit Presentation
Starlit PresentationStarlit Presentation
Starlit Presentation
 
LaNostraVoce_VolXI_W2016
LaNostraVoce_VolXI_W2016LaNostraVoce_VolXI_W2016
LaNostraVoce_VolXI_W2016
 
Artigo ceel2016
Artigo ceel2016Artigo ceel2016
Artigo ceel2016
 
Denúncia
DenúnciaDenúncia
Denúncia
 
Brujas
BrujasBrujas
Brujas
 
Nancy bravo leonardo_bravoactividad1.2mapa
Nancy bravo leonardo_bravoactividad1.2mapaNancy bravo leonardo_bravoactividad1.2mapa
Nancy bravo leonardo_bravoactividad1.2mapa
 
Ciencias naturais 2
Ciencias naturais 2Ciencias naturais 2
Ciencias naturais 2
 
Problemas de seguridad parte 02
Problemas de seguridad parte 02Problemas de seguridad parte 02
Problemas de seguridad parte 02
 
Un poco de astronomia
Un poco de astronomiaUn poco de astronomia
Un poco de astronomia
 
Relatorio de auditoria - mudas
Relatorio de auditoria - mudasRelatorio de auditoria - mudas
Relatorio de auditoria - mudas
 
8 Reasons why Contractors Should Insure Trucks Under the Business
8 Reasons why Contractors Should Insure Trucks Under the Business8 Reasons why Contractors Should Insure Trucks Under the Business
8 Reasons why Contractors Should Insure Trucks Under the Business
 

Similar to 26

компютерні мережі (Fil eminimizer)
компютерні мережі (Fil eminimizer)компютерні мережі (Fil eminimizer)
компютерні мережі (Fil eminimizer)
Masunya
 
комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас
NataKvasha
 
інтернет. адресація в інтернеті
інтернет. адресація в інтернетіінтернет. адресація в інтернеті
інтернет. адресація в інтернеті
NataKvasha
 

Similar to 26 (19)

Compmereji
CompmerejiCompmereji
Compmereji
 
компютерні мережі (Fil eminimizer)
компютерні мережі (Fil eminimizer)компютерні мережі (Fil eminimizer)
компютерні мережі (Fil eminimizer)
 
1
11
1
 
комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас
 
2
22
2
 
8 системи комп_комунікацій
8 системи комп_комунікацій8 системи комп_комунікацій
8 системи комп_комунікацій
 
компьютерные сети
компьютерные сетикомпьютерные сети
компьютерные сети
 
компьютерна мережа
компьютерна мережакомпьютерна мережа
компьютерна мережа
 
Urok 2 3_klas
Urok 2 3_klasUrok 2 3_klas
Urok 2 3_klas
 
5 клас урок 8
5 клас урок 85 клас урок 8
5 клас урок 8
 
Презентація для учнів 6 класу
Презентація для учнів 6 класуПрезентація для учнів 6 класу
Презентація для учнів 6 класу
 
Глобальна мережа Інтернет
Глобальна мережа ІнтернетГлобальна мережа Інтернет
Глобальна мережа Інтернет
 
4
44
4
 
комп’ютерні телекомунікації
комп’ютерні телекомунікації комп’ютерні телекомунікації
комп’ютерні телекомунікації
 
Telecomunications
TelecomunicationsTelecomunications
Telecomunications
 
урок компютерна мережa
урок компютерна мережaурок компютерна мережa
урок компютерна мережa
 
інтернет. адресація в інтернеті
інтернет. адресація в інтернетіінтернет. адресація в інтернеті
інтернет. адресація в інтернеті
 
3 клас урок 11 що таке комп'ютерна мережа
3 клас урок 11 що таке комп'ютерна мережа3 клас урок 11 що таке комп'ютерна мережа
3 клас урок 11 що таке комп'ютерна мережа
 
урок 26 6 клас
урок 26 6 класурок 26 6 клас
урок 26 6 клас
 

More from Ірина Деренівська (20)

Random 150304041813-conversion-gate01
Random 150304041813-conversion-gate01Random 150304041813-conversion-gate01
Random 150304041813-conversion-gate01
 
Book
BookBook
Book
 
5 31
5 315 31
5 31
 
5 29
5 295 29
5 29
 
5 28
5 285 28
5 28
 
5 27
5 275 27
5 27
 
5 26
5 265 26
5 26
 
5 0
5 05 0
5 0
 
4 25
4 254 25
4 25
 
4 24
4 244 24
4 24
 
4 23
4 234 23
4 23
 
4 22
4 224 22
4 22
 
4 21
4 214 21
4 21
 
4 20
4 204 20
4 20
 
4 19
4 194 19
4 19
 
4 18
4 184 18
4 18
 
4 0
4 04 0
4 0
 
3 17
3 173 17
3 17
 
3 16
3 163 16
3 16
 
3 15
3 153 15
3 15
 

Recently uploaded

Recently uploaded (10)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 

26

  • 1. Урок 26. Типи комп’ютерних мереж та їх призначення. Поняття про мережну взаємодію. Цілі:  навчальна: сформувати поняття про комп’ютерні мережі, мережну взаємодію, типи комп’ютерних мереж;  розвивальна: розвивати інформаційну культуру учнів;  виховна: виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, інтерес до теми і до предмета. Тип уроку: засвоєння новихзнань. Обладнаннята наочність:дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація. Хід уроку І. Організаційний етап ІІ. Мотивація навчальноїдіяльності — Уявіть ситуацію: на уроці інформатики на комп’ютеріу вашого однокласникає необхідні файли (зображення, музика, відео), а на вашому немає. Зате до вашого комп’ютерапід’єднаний принтер, а однокласникові потрібно роздрукуватиреферат. — Який вихід з даних ситуацій ви можете запропонувати? (Учні пропонують свої варіанти, зокрема перенести файли за допомогою знімних носіїв інформації (флешки, диски) абоз’єднати комп’ютери між собою.) — Часто виникає потреба швидко передавати необхідну інформацію на відстань, використати спільні пристрої, адже набагато швидше, наприклад, використатиспільний принтер, ніж переносити документи на флешці. Тобто, як ви вже зрозуміли, виникла потреба об’єднати комп’ютери в мережу. — Що для цього потрібно? (Спеціальне обладнання та спеціальне програмне забезпечення.) — А якщо комп’ютери знаходяться не в одній кімнаті, а, наприклад, у сусідніх? на різних поверхах? в різних містах чи країнах? Відповіді на ці та інші запитання ви дізнаєтесь під час вивчення нової теми «Комп’ютерні мережі» Вступна бесіда за темою «комп’ютерні мережі» — Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Комп’ютерні мережі», яка розрахована на вісім уроків. Під час вивчення цієї теми ви повинні виконати дві практичні роботи, наприкінці вивчення теми проведемо підсумково-узагальнювальний урок. Коротка характеристика нової теми. Висвітлення її ролі у курсі інформатики та в різних видах діяльності людини. Доведення важливості теми конкретними практичними прикладами. ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
  • 2. ІV. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу Поясненнявчителяз елементами демонстрування Комп'ютерні мережі Комп'ютерна мережа — це сукупність комп’ютерів та інших пристроїв, з’єднаних каналами передавання даних. У комп’ютерних мережах використовуються кабельні (за допомогою телефонних ліній, оптоволоконних каналів, мережних кабелів) або бездротові канали (за допомогою стільникового, супутникового зв’язку, Wi-Fi, радіохвилі тощо). Можливості комп'ютерних мереж За допомогоюкомп’ютерноїмережістає можливим спільне використання пристроїв (принтерів, сканерів, модемів, носіїв інформації, DVD-приводів тощо) та програмного забезпечення. Щоб у мережі можна було обмінюватись даними, кожному комп’ютеру присвоюють унікальне ім’я та адресу. Більш детально це питання ви вивчатимете в 9 класі. Типи комп'ютерних мереж
  • 3. Комп’ютерні мережі можуть з’єднувати різну кількість комп’ютерів та охоплювати різні за величиною території. Мережу, яка з’єднує комп’ютери, що розташовані в межах кабінету, приміщення, одного або кількох будинків, називають локальною (ЛОМ, англ. LAN). Локальні мережі створюються в навчальних закладах, банках, інших організаціях. У локальній мережі може бути від двох до кількох сотень комп’ютерів. Головною особливістю локальної мережі є порівняно короткі, швидкісні, якісні лінії зв’язку. Різні локальні мережі можуть з’єднуватись між собою. Мережна взаємодія Мережі, що з’єднують комп’ютерні мережі та окремі комп’ютери, розміщені в різних містах і країнах, частинах світу, називають глобальними (WAN). У глобальних мережах часто використовуються існуючі лінії зв’язку, наприклад телефонні, телеграфні, стільникові лінії. Найбільш відомою глобальною мережею є Інтернет. Інтернет також називають мережею мереж. Існують ще й інші глобальні мережі. Наприклад, мережі банківських систем, мережі авіакомпаній, наукових організацій тощо. Інтернет — всесвітня система взаємосполучених комп’ютерних мереж. Інтернет складається з великої кількості локальних і глобальних мереж, пов’язаних між собою з використанням різноманітних дротових і бездротових технологій. Інтернет становить фізичну основу для розміщення величезної кількості інформаційних ресурсів і послуг, наприклад www та електронна пошта. Таким чином, існують різні класифікації комп’ютерних мереж:  за способом апаратного під’єднання мережі поділяються на дро- тові, бездротові та змішані;  за кількістю комп’ютерів і місцем розташування — на локальні та глобальні. Комп’ютери в мережі можуть мати різне призначення. Наприклад, до різних комп’ютерів можуть бути приєднані периферійні пристрої. Для того щоб використати один з них, до вказаних комп’ютерів надсилається запит. У відповідь ці комп’ютери надають послуги з доступу до власних або мережних ресурсів. Мережна взаємодія
  • 4. Мережна взаємодія полягає в надсиланні запитів від одних комп’ютерів мережі до інших комп’ютерів і пристроїв та отриманні у відповідь доступу до певних ресурсів мережі. Ті комп’ютери, які надають доступ до власних та мережних ресурсів іншим комп’ютерам, називають серверами, а ті, що користуються послугами серверів, — клієнтами або клієнтськими комп'ютерами. На цьому уроці ми більш детально розглянемо локальні мережі. Робота в локальній мережі Локальні мережі у свою чергу поділяються на однорангові та багаторангові. В одноранговіймережі всі комп’ютерирівноправні, мають однакові права (ранги) щодо доступу до ресурсів кожного комп’ютера та до периферійних пристроїв. Кожен користувач мережі може визначити папки і файли, які він надає для загального користування. У таких мережах операційна система комп’ютерів забезпечує їм однакові можливості. Перевагою однорангових мереж є працездатність мережі в разі виходу з ладу будь-якого з комп’ютерів, а недоліком — певна складність під час розподілів прав клієнтів у мережі. Прикладом такої мережі може бути мережа кабінету інформатики. Щоправда, мережа кабінету інформатики може бути й багаторангова. У багаторанговій мережі виділяють більш потужний комп’ютер (сервер), що забезпечує роботу локальної мережі. Решту комп’ютерів локальної мережі називають робочими станціями. На сервері розміщують файли, програмне забезпечення для спільної роботи користувачів та ін. Недоліком є необхідність виділення окремого комп’ютера в ролі сервера, а також залежність клієнтських комп’ютерів від його роботи. Користувачі локальної мережі можуть об’єднуватись у робочі групи з певною назвою. Це дає змогу в одноранговій мережі виокремити певних користувачів. Наприклад, окремий кабінет у мережі школи. Навігація локальною мережею
  • 5. Усі ресурси локальної мережі, до яких можна отримати доступ з певного комп’ютера, називаються його мережним оточенням. Вміст мережного оточення відображається в однойменній папці. Щоб її відкрити, слід вибрати Мережне оточення в меню Пуск або в області завдань вікна будь-якої папки. Для навігації комп’ютерною мережею (отримання доступу до мережних ресурсів) можна також використати Провідник, файлові менеджери, програми керування локальною мережею. (Учитель пояснює та демонструє кожен спосіб). Щоб побачити всі комп’ютери робочої групи, слід клацнути посилання Показати комп'ютери робочої групи в області завдань вікна цієї папки. Кожен комп’ютер у мережі має власне ім’я. Наприклад, комп’ютер учителя може мати ім’я teacher1, комп’ютери учнів — pupil_1, pupil_2, комп’ютер бібліотеки — bibliot4, шкільний сервер — school. V. Самостійнезастосуваннязнань у стандартнихситуаціях Робота за комп’ютером Робота в зошитах Використовуючи підручник, конспект уроку, заповнити таблицю: Тип мережі Характеристики Орієнтовні відповіді Тип мережі Характеристики Локальні Об’єднують невелику кількість комп’ютерів у межах однієї організації Глобальні Охоплюють велику кількість мереж на території окремих країн, континентів Самостійна робота в групах з джерелами інформації Завдання. Використовуючи конспект уроку, підручник, описати: 1-ша група — переваги використання локальної мережі; 2-га група — недоліки використання локальної мережі. Колективне обговорення варіантів відповідей. Допомога вчителя за потреби. Орієнтовні варіанти відповідей Переваги використання локальної мережі  Використання мережного принтера, DVD-привода тощо.  Доступ до мережі Інтернет через один канал.  Переміщення і копіювання файлів через локальну мережу.
  • 6.  Можливість користуватися колекцією графічних зображень (рисунків, фотографій), музики та відеофайлів, які зберігати на одномукомп’ютері локальної мережі. Ці файли можна переглядати, змінювати і відтворювати на будь-якому комп’ютері локальної мережі.  Можливість спільної роботи кількох користувачів над одним проектом. Недоліки використання локальної мережі  Недобросовісність або недосвідченість користувачів, які можуть пошкодити інформацію.  Наявність шкідливих програм (вірусів) та їх передавання від одного комп’ютера до іншого, які також можуть пошкодити та знищити інформацію, заблокувати доступ до мережних пристроїв тощо. Підсумок. Отже, організація роботи комп’ютерної мережі потребує наявності певних знань та навичок. У багатьох випадках для стабільної роботи мережі необхідна підтримка мережного адміністратора. У великих організаціях над цим питанням може працювати ціла група людей. Практичне завдання. Перегляд списку імен комп'ютерів, під'єднаних до локальної мережі. 1. Виконайте Пуск ^ Мережне оточення (відкриється вікно Мережне оточення). 2. Розгляньте основні елементи вікна. 3. Ознайомтеся з доступними ресурсами, їх назвами (зазвичай вказується ім’я файла або папки, назва комп’ютера, на якому вони знаходяться). 4. Знайдіть та виберіть команду Показати комп'ютери робочої групи у списку Мережні завдання. (У робочій області вікна Мережне 5. оточення відобразяться ярлики комп’ютерів, увімкнених та під’єднаних до мережі в поточний момент). 6. Запишіть у зошит імена комп’ютерів робочої групи (3-5 шт.). 7. Продемонструйте результати роботи вчителеві. 8. За вказівкою вчителя закрийте всі вікна. Робота з підручником. VI. Узагальненнята систематизаціязнань Бесіда з елементами опитування — Що таке комп’ютернамережа. — Які існують комп’ютернімережі? — Що таке сервер? — Для чого потрібнікомп’ютернімережі?
  • 7. — Назвати основнітипи комп’ютернихмереж. — Чим вони відрізняються? — Що таке лінія зв’язку? — Чим відрізняються локальні комп’ютернімережі від глобальних? VII. Домашнє завдання Підручник ст. 182-188 VIІІ. Підсумки уроку Рефлексія — Чи задоволеніви своєю роботою? — З яким настроєм ви працювали на уроці? — Що вам запам’яталось на уроці? — Де вам стануть в пригодіздобутізнання? ІX. Оцінюванняроботи учнів