SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Конспект уроку із світової літератури
в 6 класі
«Єгипетські міфи. Ра та Апоп.
Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет»
2014/2015 н.р.
20
Мета:поглибити поняття «міфу», «міфології»;працювати над виразним
читанням давньоєгипетськихміфів про створення світу; продовжити
формувати вміння готувати повідомлення, переказувати зміст прочитаного,
візуально сприйматиінформацію; сприятирозширенню словниковогозапасу
учнів; виховувати повагу до культури інших народів, уважність,
спостережливість..
Обладнання:підручник Є.Волощук, візуальний ряд, тексти
давньоєгипетськихміфів.
Тип уроку: формування (засвоєння і вдосконалення)навичокта вмінь.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. НАЛАШТУВАННЯ НА РОБОТУ.
Звучить давньоєгипетськамузика.
- Хочеться, щоб ця приємна етнічна музика підняла вам настрій,
налаштувала вас на плідну роботуна уроці , вселила віру у свої знання
та можливості.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ.
- Музичний вступ хочу продовжитивіршем.
На вулиці тихенькопадавсніг,
Прикривсобою всі осінні квіти.
Вже рік новий ступаєна поріг,
Як міг старий так швидкопролетіти?
Та контингент наш так сказав:
"Життя не треба марнувати,
Світ будем далі пізнавати,
То ж, щоб продовжитище літо
В Єгипет вартополетіти".
- Ви здогадалися, що сьогодніми продовжимомандруватикраїноюпід
назвою «Міфологія» і заглянемо до Давнього Єгипту, познайомившись
з його перлинами – єгипетськимиміфами. Запишіть тему уроку.
- Як ви гадаєте, що вам може дати цей урок? (відомостіпро країну та її
самобутність, єгипетських богів, уявлення давніх єгиптян про світ
тощо).
- Чи хотіли б ви отримати нові враження? Якими вони мають бути?
ІУ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ТЕМИ УРОКУ.
Актуалізація вивченого. Бесіда.
- Що ж таке міф? (Міф – це стародавня оповідь про походження й будову
Всесвіту, діяння богів, таємниці народження й смерті людини, життя
правителів і героїв).
- У кожного народує свої міфи. Як називається їх
сукупність?(міфологією).
- Якими діями супроводжувалося виконання міфів? (магічні ритуали,
танці, пісні).
- На думку давніх людей, хто впливав на їхні долі, від кого залежало їхнє
життя? (різноманітні божества).
- Чи вірили наші предки у міфи, чи сприймали їх як вигадку? (сприймали
міфічні історії як цілком реальні).
- Що відображала міфологія кожного народу?(особливостісуспільних
норм , життєвих уявлень, природно-кліматичнихумов).
- Чи мають міфи різних народів щось спільне? (походження Всесвіту,
міфічні образи).
- Чи є в міфах відомості про те, як з’явилися перші люди? (так, їхніми
творцямивиступають боги).
-
У. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Слово вчителя.
- Вдома ви за бажанням готували повідомлення про Єгипет та читали
міфи «Народження богаСонця з океану Нун», «Поділ неба і землі»,
«Поява людей». Давайте ближче познайомимося з цією країною.
Виступи підготовленихучнів.
Єгипет– країна, яка знаходиться на африканському
континенті. Єгиптяниназивали свою країну – Кемет
(чорназемля).
Історична довідка. Між 4 і 3 тис. до Р.Х. в долині річки
Ніл виникли два великі царства – Верхнє і Нижнє, які
згодом об`єдналися під владою Верхнього царства. Так
утворилося СтародавнєЄгипетське царство із столицею в м. Мемфіс. Воно
проіснувало до 20 ст. до Р.Х. Але через чвари між окремимиобластями
царство це розпалося.Згодом вонизновуоб`єдналися й називалися Середнім
царством із столицею в м. Фіви. Кочівники, які напали на Єгипет в кн. 18
ст. до Р.Х., утворили Нове царство. Після цього Єгипет став належати
грецьким завойовникам, а потім римським імператорам.
Єгипетськеписьмо– називають ієрогліфічним. Ієрогліфи нагадують
певні малюнки, які можна прочитати справаналіво, зліва направо, зверху
вниз. Першим прочитав ієрогліфи Жан Франсуа Шампольон у 1822 р.
Тотемізм – обожнення тварин. Майже всіх богів єгиптяни зображували
людьми з головамитварин і птахів.
Робота з ілюстративноючастиноюматеріалу (перегляд візуального ряду -
слайд 1-8).
Доповненнявчителя.
Єгипет – одна з найдавніших країн світу, яка асоціюється насамперед з
одним із семи чудес світу – величними пірамідами, знаменитими фараонами,
найбільшою річкою Африки – Нілом.
Пояснення вчителя.
Найдавніші міфи про створення світу
- У багатьох легендах у ролі божества, що народжує Сонце і створює світ,
виступає тварина або птах. Так, збереглася легенда, за якою Сонце було
народжене небом – величезною коровою з зірками, котрі утворюють
зображення золотоготеляти. «Текстипірамід» говорять про «Ра, золотетеля,
народжене небом», а на пізніших наскельних зображенняхможна побачити
Небесну Коровузісвітилами, що пливуть по її тілу. За іншими легендами
виникнення світу було пов’язанез іншими тваринами. Наприклад, існував
міф, за яким небо представлялось свинею, а зірки – народжениминею
поросятами. Існувалитакож оповіді про те, що Сонце – величезна куля, яку
котить по небу сонячнийжук, подібно до того, як жуки-скарабеї (гнойовики)
котять свої кульки по землі.
Короткий переказ учнями прочитанихвдома міфів«Народження бога
Сонця з океану Нун», «Поділ неба і землі», «Появалюдей» (Див. додатокдо
уроку)
Читаннядавньоєгипетськихміфів «Ра та Апоп» (вчителем), «Як Тефнут
покинула Єгипет» (учнями).
Продовженняпереглядувізуальногоряду (слайд 9-14)
Робота з підручником. Опрацюваннярубрики «Запитанняі завданнядо
прочитаноготвору:
- Чим славилася богиня Тефнут?
- Через що вона посварилася з богом Сонця Ра й залишила Єгипетське
царство?
- Які наслідки мала втеча Тефнут для країни? А для самої богині?
- Як Тот переконав Тефнут повернутися до Єгипту?
- Як поставилися до повергнення Тефнут на батьківщині?
- До якої тематичної групи належать ці міфи?
- Творчезавдання:
- Пофантазуйте, чому народнафантазія перетворила Тефнут саме на
левицю?. Чи могла б героїня перетворитися в іншого звіра? Якщо так,
то в якого?
Словниковаробота.
Пантеон – група богів , що належить до однієї релігії чи міфології.
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
- Доведіть, що прочитані твори – міфи.
- Складіть сенкан до слова міфи.
Міфи
Цікаві, давні
Захоплюють, роз'яснюють, впливають
Розкривають таємниці давніх людей
Легенди
УІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
- Що таке міф?
- Дайте визначення міфології.
- Чим міф відрізняється від казки?
- Які особливості давньоєгипетських міфів вам відомі?
- Які єгипетські міфи про створення світу ви знаєте?
- Чи допоміг вам візуальний ряд уявити єгипетських богів?
«Мікрофон»
- Для мене Єгипет – це…
УІІ. Оцінювання.
УІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: скласти пантеон єгипетських богів,
повторити визначення міфу та його ознак.
Додаток до уроку
Народження бога Сонця з океану Нун
Спочатку є темряві не існувало нічого, окрім первозданного
водного хаосу- безкрайого океану Нун. Уявлення про хаос як
про водяну безодню було породженещорічними розливами
Нілу, коли вся річкова долина виявлялася затопленою. З океану
Нун піднявся пагорб з богом Сонця Ра на вершині (1), який з'явився сам по
собібез участі батька і матері. Ра виверг зі своїхуст бога повітря Шу і
богиню вологи Тефнут. У цієї першої подружньої паринародилися
близнята — бог землі Геб і богиня неба Нут. Їхніми дітьми стали
зорі(Нут часто зображалив шатах, оздобленихзорями) і дві пари богів —
Осіріс із дружиноюІсідою та Сет з дружиною Нефтидою.
Так виник Всесвіт. Проте океан Нун при цьому не зник Він оточував небо, і
єгиптяни боялися, щоб він не затопив землю. Цей грізний океан зображений
на стінах багатьох храмів у вигляді священного озера.
Поділ неба і землі
Бог землі Геб свариться зі своєю дружиною богинею неба Нут через те, що
вона щодня поїдаєсвоїхдітей — зорі, а потім народжує їх знову. Тодібог
повітря Шу розділив подружжя. Геб залишився внизу. Його зігнуті коліна
символізують нерівний рельєф Землі. Тіло Нут, підняте над Гебом і
підтримуване руками Шу, утворює небосхил.
Поява людей
За одними міфами, люди народилися зісліз богаРа . Але частіше
єгиптяни приписували створення людей боговіХнуму. Він
виліпив їх на гончарськомукрузі(2). Хнум мав владу над
людськоюдолею. Він вкладав у кожного ка — житгєву силу. Ка,
духовний двійник людини, продовжувалаіснувати і після смерті
господаря, забезпечуючижиття вічне у загробномусвіті. Вмістилищем ка
слугувало тіло покійника. Тому єгиптяни прагнули зберегтитіла за
допомогоюмуміфікації. На випадок пошкодження мумій у гробниці
поміщали портретністатуї покійних.
Боротьба Ра з Апопом
Коментар.Уцьомуміфі знайшли відтворення уявлення давніх єгиптян про
існування дня і ночі, а також про одвічну боротьбудобра і зла. Силу світла
уособлюєРа, а силу зла — змій Апоп. Прийом антитези увиразнює основну
думку давньої оповідки, де присутній Ніл як традиційний образ єгипетської
міфології.
Пітьма і зло породиливелетенського змія, щоб урешті-решт
запанувати над світом. То було небачене страховисько,могутнє та спритне.
Понад усе змій, якого звали Апопом, не любив сонце. Чи може пітьма
любити сонце?А змій був дитям пітьми...
Усі друзі сонця - Ра ставали ворогамиАпопа. Змій так люто ненавидів
богаРа. що навіть при згадці про нього починав дрижати.
Глибоко під землею — житло жорстокого змія. Однак і туди проникають
сонячніпромені, бо щовечора, завершивши свій похід над землею. Ра
спускається до підземного світу. Нікуди від нього не сховатися!
— Скрізь це ненависне сонце!Я мушу позбутися Ра! — не тямлячи себе від
люті, вигукнув Апоп. — Тільки тоді, коли на землі не стане цього бога,
пітьма і зло запанують над світом!
Відомо, що Ра кожного вечорамандрує водами підземного Нілу. А
якщо випити водупідземної ріки? Тодізухвалий Ра не зможеніколи
потрапити до царства пітьми... А там побачимо, що робитидалі.
Апоп надимає черево й припадає до підземних вод. Він п'є довго, води
в Нілі стає все менше та менше. От і все... Річище порожнє, за кілька хвилин
воно зовсім висохне. Ра ніколи більше не потрапить під землю!
«Підступний змій думає, що коли він вип'є підземний Ніл, я не спускатимуся
більше під землю... — розмірковував Ра. — Настав час покінчити з
породженням пітьми і зла. Апоп повинен щезнути!»
І непереможний Ра вирушає на вирішальну битву зі змієм! Він —
сонце, а сонцюпідвладний увесь світ.
Битва була довгоюй жорстокою. Змій такий дужий і великий, що Ра ніяк не
міг його скорити. Та боговізамало вбити Апопа. Спочатку треба примусити
його повернути підземні води.
Слава переможцеві! Слава великому Ра! Він здолав Апопа, притиснув
його так, що той повернув підземний Ніл — випустив його зі свого
бездонногочерева!Тепер не варто вбивати змія, він переможений — нехай
живе! Ра святкує перемогу! Ра — великодушний! Осяянийзвитягою, бог
сонця продовжуєсвоющоденну подорож...
Даремно Ра пожалів Апопа. Зло ніколи не скориться світлу. Змій зновувипив
підземний Ніл, коли Ра тільки-но піднявся над землею. Наступної ночівсе
повториться знову. ЗмійАпоп, що не змирився з поразкою, зновунападе на
Ра, а сонячнийбог ще раз доведе свою непереможність.
Щоночі в підземному світі відбувається битва між силами світла й пітьми. Ця
битва щоразу незмінно закінчується перемогою світла.(За переказом Ольги
Бондарук)
Як Тефнут покинула Єгипет
Була в богаСонця Ра кохана донькаТефнут — його Око, створененим
самим. Вона поливала землю, насичуючи вологою садита ниви; билася з
чудовиськами, що були ворогамиїї батька; карала тих, хто не корився його
волі. Це була могутня і хоробрабогиня, але вона мала надто свавільну й
запальну вдачу.
Люди славили Тефнут у піснях, приносилиїй жертовні дари. І вона
тішилася їхньоюшаною. Та одного разуспало Тефнут на думку, що люди
величають бога Ра більше, ніж її. Через те вона посварилася з батьком і
втекла до пустелі. Там богиня оселилася в образістрашної левиці, яка в
шаленій люті вбивала подорожніхі насичувалася їхнім м'ясом та кров'ю.
А тим часом у країнізапанувала нестерпна спека. Зміліли річки,
повисихали рослини, дахи будників вкрилися густим пилом. Відчай і страх
охопив людські серця.
Гірко сумував Ра за своєю донькою. Він волів її знову бачити біля себе.
Довго він думав, кого послати по Тефнут у пустелю. І, зрештою, вирішив
доручитицю справу богу повітря Шу, щиро йому відданому, та богу місяця
Тоту, який славився великою мудрістю, неперевершеною красномовністюі
знанням магічних заклинань.
Шу і Тотперетворилися на павіанів і пішли до пустелі, у якій
усамітнилася богиня. Побачивши їх, Тефнут-левиця гнівно загарчала. Тоді
Тот підняв лапи вгоруй улесливо заговорив з нею. Він яскраво описував
пишні красотиєгипетської землі і її жахливий занепад, спричиненийутечею
Тефнут. Він розповідав про велику тугу богаРа та скорботулюдей, що
оплакували втрату шанованої ними богині. Він говорив і говорив, а грізна
левиця слухала його хитромудрупромову. «Замість безплідної пустелі, у якій
ти нині живеш, — переконував богиню Тот, — ти потрапиш до квітучої
країни, з великою багатоводною рікою, зеленими луками, велелюдними
містами та селищами. Для тебе зведуть храм, і люди складатимуть тобі шану.
Ти не полюватимеш більше на звірів, аби здобутисобіїжу». Тут промовець
подав богині-левиці келих вина і наказав принести їйубиту газель. Тефнут
прийняла його дарунки. Доки вона ласувала, Тот, піднісши вгорусвій
чарівний жезл, промовляв чаклунськізаклинання. Гнів богиніущух, і вона
погодилася разом із Шу й Тотом повернутися на батьківщину.
Вони вирушили в дорогу. ПопередуТефнут ішов бог Шу, розважаючи
богинюмузикою і танцями, аби вона веселою постала перед батьком Ра. А
тим часом бог Тотпроголошував магічні заклинання, аби Тефнут не змінила
свого рішення і не втекла назад у пустелю.
Дорогоюбогинявикупалася в Священному озерій перетворилася з
левиці на прекрасну дівчину з гордою поставою,веселим обличчям та
сяючимиочима. Дізнавшись про її повернення, Ра затанцював від радості.
Він був щасливий знову побачитий обійняти свою Тефнут. Уся країна
святкувала її повернення. Людиуславлювали ім'я богинів храмах, вітали її
прихід піснями й танцями.
З поверненням Тефнут у Єгипті закінчилася велика засуха. Пролилися
дощі, які наповнили Ніл бурхливими водами. Земля вкрилася весняним
квітом. Відтоді за наказом Ра день повернення Тефнут щорокувідзначають у
Єгипті як велике свято.
Переклад з російської Є. Волощук
конспект уроку

More Related Content

What's hot

презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітанпрезентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітанnelysha
 
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"dtamara123
 
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".Олена Хомко
 
Образ Гобсека. Презентація
Образ Гобсека. ПрезентаціяОбраз Гобсека. Презентація
Образ Гобсека. ПрезентаціяAdriana Himinets
 
презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.zrozhevska
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк НБУ для дітей
 
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка "Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка DorokhGala
 
метаморфози
метаморфозиметаморфози
метаморфозиSnezhanaP10
 
А. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. СвітязьА. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. СвітязьSnezhana Pshenichnaya
 
лафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звірілафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звіріTatyana Dudka
 
снігова королева
снігова королеваснігова королева
снігова королеваTamara Emec
 
Брати Грімм "Пані Метелиця"
Брати Грімм "Пані Метелиця"Брати Грімм "Пані Метелиця"
Брати Грімм "Пані Метелиця"DorokhGala
 
Міфологія Єгипту
Міфологія ЄгиптуМіфологія Єгипту
Міфологія ЄгиптуDorokhGala
 
антична (давньогрецька) презентація
антична (давньогрецька) презентаціяантична (давньогрецька) презентація
антична (давньогрецька) презентаціяzrozhevska
 
Класицизм. Презентація доби
Класицизм. Презентація добиКласицизм. Презентація доби
Класицизм. Презентація добиAdriana Himinets
 
6 клас. Міфологія Давньої Греції
6 клас. Міфологія  Давньої Греції6 клас. Міфологія  Давньої Греції
6 клас. Міфологія Давньої ГреціїDorokhGala
 
Зіставлення жіночих образів у бальзака
Зіставлення жіночих образів у бальзакаЗіставлення жіночих образів у бальзака
Зіставлення жіночих образів у бальзакаSnezhana Pshenichnaya
 
Трагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". ПрезентаціяТрагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". ПрезентаціяЗШ №10 м.Світловодська
 

What's hot (20)

презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітанпрезентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
презентація до твору ж.верна п'ятнадцятирічний капітан
 
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
 
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
 
Образ Гобсека. Презентація
Образ Гобсека. ПрезентаціяОбраз Гобсека. Презентація
Образ Гобсека. Презентація
 
презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.
 
роди літ. епохи
роди літ. епохироди літ. епохи
роди літ. епохи
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
 
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка "Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
 
метаморфози
метаморфозиметаморфози
метаморфози
 
А. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. СвітязьА. Міцкевич. Світязь
А. Міцкевич. Світязь
 
лафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звірілафонтен. зачумлені звірі
лафонтен. зачумлені звірі
 
снігова королева
снігова королеваснігова королева
снігова королева
 
Айзек Азімов Фах
Айзек Азімов ФахАйзек Азімов Фах
Айзек Азімов Фах
 
Брати Грімм "Пані Метелиця"
Брати Грімм "Пані Метелиця"Брати Грімм "Пані Метелиця"
Брати Грімм "Пані Метелиця"
 
Міфологія Єгипту
Міфологія ЄгиптуМіфологія Єгипту
Міфологія Єгипту
 
антична (давньогрецька) презентація
антична (давньогрецька) презентаціяантична (давньогрецька) презентація
антична (давньогрецька) презентація
 
Класицизм. Презентація доби
Класицизм. Презентація добиКласицизм. Презентація доби
Класицизм. Презентація доби
 
6 клас. Міфологія Давньої Греції
6 клас. Міфологія  Давньої Греції6 клас. Міфологія  Давньої Греції
6 клас. Міфологія Давньої Греції
 
Зіставлення жіночих образів у бальзака
Зіставлення жіночих образів у бальзакаЗіставлення жіночих образів у бальзака
Зіставлення жіночих образів у бальзака
 
Трагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". ПрезентаціяТрагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
Трагедія "Ромео і Джульєтта". Презентація
 

Similar to конспект уроку

гра античні символи
гра античні символигра античні символи
гра античні символиMaxim Hart
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkomoyashkolamoyashkola
 
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класТема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класКовпитська ЗОШ
 
Міфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читанняМіфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читанняКовпитська ЗОШ
 
Міфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгиптуМіфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгиптуpetrynik1
 
дидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класдидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класНаталія Бондаренко
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2kreidaros1
 
Міфи та легенди українців
Міфи та легенди українцівМіфи та легенди українців
Міфи та легенди українцівОлена Хомко
 
4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укрAira_Roo
 
презентація міфи народів світу
презентація міфи народів світупрезентація міфи народів світу
презентація міфи народів світуCshkilniy
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015UA4-6
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015bookin777
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaNoName520
 
4 lch ch
4 lch ch4 lch ch
4 lch chklas4
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnamoyashkolamoyashkola
 
Релігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього ЄгиптуРелігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього ЄгиптуKravchukRoman
 
миф как основа и источник сюжетов античной литературы
миф как основа и источник сюжетов античной литературымиф как основа и источник сюжетов античной литературы
миф как основа и источник сюжетов античной литературыSnezhana Pshenichnaya
 
скульптура
скульптураскульптура
скульптураvlodi
 

Similar to конспект уроку (20)

гра античні символи
гра античні символигра античні символи
гра античні символи
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
 
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класТема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
 
Міфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читанняМіфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читання
 
Міфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгиптуМіфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгипту
 
дидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класдидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 клас
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
 
Міфи та легенди українців
Міфи та легенди українцівМіфи та легенди українців
Міфи та легенди українців
 
4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр
 
презентація міфи народів світу
презентація міфи народів світупрезентація міфи народів світу
презентація міфи народів світу
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
 
4 lch ch
4 lch ch4 lch ch
4 lch ch
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
 
Релігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього ЄгиптуРелігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього Єгипту
 
759
759759
759
 
миф как основа и источник сюжетов античной литературы
миф как основа и источник сюжетов античной литературымиф как основа и источник сюжетов античной литературы
миф как основа и источник сюжетов античной литературы
 
скульптура
скульптураскульптура
скульптура
 

More from pr1nc1k

5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиківpr1nc1k
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідкаpr1nc1k
 
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпеченняpr1nc1k
 
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпеченняpr1nc1k
 
історична довідка про школу
історична довідка про школуісторична довідка про школу
історична довідка про школуpr1nc1k
 
6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпеченняpr1nc1k
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідкаpr1nc1k
 
4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннямиpr1nc1k
 
3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпеченняpr1nc1k
 
2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпеченняpr1nc1k
 
1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрамpr1nc1k
 
статут нової редакції 2016 2
статут  нової редакції 2016 2статут  нової редакції 2016 2
статут нової редакції 2016 2pr1nc1k
 
фразеологізми 1
фразеологізми 1фразеологізми 1
фразеологізми 1pr1nc1k
 
тексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкитексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкиpr1nc1k
 
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнівредагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнівpr1nc1k
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.pr1nc1k
 
памятка робота над рзм
памятка робота над рзмпамятка робота над рзм
памятка робота над рзмpr1nc1k
 
пам’ятки 1
пам’ятки 1пам’ятки 1
пам’ятки 1pr1nc1k
 
написання творів
написання творівнаписання творів
написання творівpr1nc1k
 
матеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класматеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класpr1nc1k
 

More from pr1nc1k (20)

5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
 
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
 
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
 
історична довідка про школу
історична довідка про школуісторична довідка про школу
історична довідка про школу
 
6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
 
4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями
 
3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення
 
2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення
 
1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам
 
статут нової редакції 2016 2
статут  нової редакції 2016 2статут  нової редакції 2016 2
статут нової редакції 2016 2
 
фразеологізми 1
фразеологізми 1фразеологізми 1
фразеологізми 1
 
тексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкитексти чит. мовчки
тексти чит. мовчки
 
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнівредагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
 
памятка робота над рзм
памятка робота над рзмпамятка робота над рзм
памятка робота над рзм
 
пам’ятки 1
пам’ятки 1пам’ятки 1
пам’ятки 1
 
написання творів
написання творівнаписання творів
написання творів
 
матеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класматеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 клас
 

Recently uploaded

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (6)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

конспект уроку

  • 1. Конспект уроку із світової літератури в 6 класі «Єгипетські міфи. Ра та Апоп. Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет» 2014/2015 н.р. 20
  • 2. Мета:поглибити поняття «міфу», «міфології»;працювати над виразним читанням давньоєгипетськихміфів про створення світу; продовжити формувати вміння готувати повідомлення, переказувати зміст прочитаного, візуально сприйматиінформацію; сприятирозширенню словниковогозапасу учнів; виховувати повагу до культури інших народів, уважність, спостережливість.. Обладнання:підручник Є.Волощук, візуальний ряд, тексти давньоєгипетськихміфів. Тип уроку: формування (засвоєння і вдосконалення)навичокта вмінь. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. НАЛАШТУВАННЯ НА РОБОТУ. Звучить давньоєгипетськамузика. - Хочеться, щоб ця приємна етнічна музика підняла вам настрій, налаштувала вас на плідну роботуна уроці , вселила віру у свої знання та можливості. ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ. - Музичний вступ хочу продовжитивіршем. На вулиці тихенькопадавсніг, Прикривсобою всі осінні квіти. Вже рік новий ступаєна поріг, Як міг старий так швидкопролетіти? Та контингент наш так сказав: "Життя не треба марнувати, Світ будем далі пізнавати, То ж, щоб продовжитище літо В Єгипет вартополетіти". - Ви здогадалися, що сьогодніми продовжимомандруватикраїноюпід назвою «Міфологія» і заглянемо до Давнього Єгипту, познайомившись з його перлинами – єгипетськимиміфами. Запишіть тему уроку. - Як ви гадаєте, що вам може дати цей урок? (відомостіпро країну та її самобутність, єгипетських богів, уявлення давніх єгиптян про світ тощо). - Чи хотіли б ви отримати нові враження? Якими вони мають бути?
  • 3. ІУ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ТЕМИ УРОКУ. Актуалізація вивченого. Бесіда. - Що ж таке міф? (Міф – це стародавня оповідь про походження й будову Всесвіту, діяння богів, таємниці народження й смерті людини, життя правителів і героїв). - У кожного народує свої міфи. Як називається їх сукупність?(міфологією). - Якими діями супроводжувалося виконання міфів? (магічні ритуали, танці, пісні). - На думку давніх людей, хто впливав на їхні долі, від кого залежало їхнє життя? (різноманітні божества). - Чи вірили наші предки у міфи, чи сприймали їх як вигадку? (сприймали міфічні історії як цілком реальні). - Що відображала міфологія кожного народу?(особливостісуспільних норм , життєвих уявлень, природно-кліматичнихумов). - Чи мають міфи різних народів щось спільне? (походження Всесвіту, міфічні образи). - Чи є в міфах відомості про те, як з’явилися перші люди? (так, їхніми творцямивиступають боги). - У. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. Слово вчителя. - Вдома ви за бажанням готували повідомлення про Єгипет та читали міфи «Народження богаСонця з океану Нун», «Поділ неба і землі», «Поява людей». Давайте ближче познайомимося з цією країною. Виступи підготовленихучнів. Єгипет– країна, яка знаходиться на африканському континенті. Єгиптяниназивали свою країну – Кемет (чорназемля). Історична довідка. Між 4 і 3 тис. до Р.Х. в долині річки Ніл виникли два великі царства – Верхнє і Нижнє, які згодом об`єдналися під владою Верхнього царства. Так утворилося СтародавнєЄгипетське царство із столицею в м. Мемфіс. Воно проіснувало до 20 ст. до Р.Х. Але через чвари між окремимиобластями царство це розпалося.Згодом вонизновуоб`єдналися й називалися Середнім
  • 4. царством із столицею в м. Фіви. Кочівники, які напали на Єгипет в кн. 18 ст. до Р.Х., утворили Нове царство. Після цього Єгипет став належати грецьким завойовникам, а потім римським імператорам. Єгипетськеписьмо– називають ієрогліфічним. Ієрогліфи нагадують певні малюнки, які можна прочитати справаналіво, зліва направо, зверху вниз. Першим прочитав ієрогліфи Жан Франсуа Шампольон у 1822 р. Тотемізм – обожнення тварин. Майже всіх богів єгиптяни зображували людьми з головамитварин і птахів. Робота з ілюстративноючастиноюматеріалу (перегляд візуального ряду - слайд 1-8). Доповненнявчителя. Єгипет – одна з найдавніших країн світу, яка асоціюється насамперед з одним із семи чудес світу – величними пірамідами, знаменитими фараонами, найбільшою річкою Африки – Нілом. Пояснення вчителя. Найдавніші міфи про створення світу - У багатьох легендах у ролі божества, що народжує Сонце і створює світ, виступає тварина або птах. Так, збереглася легенда, за якою Сонце було народжене небом – величезною коровою з зірками, котрі утворюють зображення золотоготеляти. «Текстипірамід» говорять про «Ра, золотетеля, народжене небом», а на пізніших наскельних зображенняхможна побачити Небесну Коровузісвітилами, що пливуть по її тілу. За іншими легендами виникнення світу було пов’язанез іншими тваринами. Наприклад, існував міф, за яким небо представлялось свинею, а зірки – народжениминею поросятами. Існувалитакож оповіді про те, що Сонце – величезна куля, яку котить по небу сонячнийжук, подібно до того, як жуки-скарабеї (гнойовики) котять свої кульки по землі. Короткий переказ учнями прочитанихвдома міфів«Народження бога Сонця з океану Нун», «Поділ неба і землі», «Появалюдей» (Див. додатокдо уроку) Читаннядавньоєгипетськихміфів «Ра та Апоп» (вчителем), «Як Тефнут покинула Єгипет» (учнями). Продовженняпереглядувізуальногоряду (слайд 9-14)
  • 5. Робота з підручником. Опрацюваннярубрики «Запитанняі завданнядо прочитаноготвору: - Чим славилася богиня Тефнут? - Через що вона посварилася з богом Сонця Ра й залишила Єгипетське царство? - Які наслідки мала втеча Тефнут для країни? А для самої богині? - Як Тот переконав Тефнут повернутися до Єгипту? - Як поставилися до повергнення Тефнут на батьківщині? - До якої тематичної групи належать ці міфи? - Творчезавдання: - Пофантазуйте, чому народнафантазія перетворила Тефнут саме на левицю?. Чи могла б героїня перетворитися в іншого звіра? Якщо так, то в якого? Словниковаробота. Пантеон – група богів , що належить до однієї релігії чи міфології. УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. - Доведіть, що прочитані твори – міфи. - Складіть сенкан до слова міфи. Міфи Цікаві, давні Захоплюють, роз'яснюють, впливають Розкривають таємниці давніх людей Легенди УІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Рефлексія - Що таке міф? - Дайте визначення міфології. - Чим міф відрізняється від казки? - Які особливості давньоєгипетських міфів вам відомі?
  • 6. - Які єгипетські міфи про створення світу ви знаєте? - Чи допоміг вам візуальний ряд уявити єгипетських богів? «Мікрофон» - Для мене Єгипет – це… УІІ. Оцінювання. УІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: скласти пантеон єгипетських богів, повторити визначення міфу та його ознак. Додаток до уроку Народження бога Сонця з океану Нун Спочатку є темряві не існувало нічого, окрім первозданного водного хаосу- безкрайого океану Нун. Уявлення про хаос як про водяну безодню було породженещорічними розливами Нілу, коли вся річкова долина виявлялася затопленою. З океану Нун піднявся пагорб з богом Сонця Ра на вершині (1), який з'явився сам по собібез участі батька і матері. Ра виверг зі своїхуст бога повітря Шу і богиню вологи Тефнут. У цієї першої подружньої паринародилися близнята — бог землі Геб і богиня неба Нут. Їхніми дітьми стали зорі(Нут часто зображалив шатах, оздобленихзорями) і дві пари богів — Осіріс із дружиноюІсідою та Сет з дружиною Нефтидою. Так виник Всесвіт. Проте океан Нун при цьому не зник Він оточував небо, і єгиптяни боялися, щоб він не затопив землю. Цей грізний океан зображений на стінах багатьох храмів у вигляді священного озера. Поділ неба і землі Бог землі Геб свариться зі своєю дружиною богинею неба Нут через те, що вона щодня поїдаєсвоїхдітей — зорі, а потім народжує їх знову. Тодібог повітря Шу розділив подружжя. Геб залишився внизу. Його зігнуті коліна символізують нерівний рельєф Землі. Тіло Нут, підняте над Гебом і підтримуване руками Шу, утворює небосхил. Поява людей
  • 7. За одними міфами, люди народилися зісліз богаРа . Але частіше єгиптяни приписували створення людей боговіХнуму. Він виліпив їх на гончарськомукрузі(2). Хнум мав владу над людськоюдолею. Він вкладав у кожного ка — житгєву силу. Ка, духовний двійник людини, продовжувалаіснувати і після смерті господаря, забезпечуючижиття вічне у загробномусвіті. Вмістилищем ка слугувало тіло покійника. Тому єгиптяни прагнули зберегтитіла за допомогоюмуміфікації. На випадок пошкодження мумій у гробниці поміщали портретністатуї покійних. Боротьба Ра з Апопом Коментар.Уцьомуміфі знайшли відтворення уявлення давніх єгиптян про існування дня і ночі, а також про одвічну боротьбудобра і зла. Силу світла уособлюєРа, а силу зла — змій Апоп. Прийом антитези увиразнює основну думку давньої оповідки, де присутній Ніл як традиційний образ єгипетської міфології. Пітьма і зло породиливелетенського змія, щоб урешті-решт запанувати над світом. То було небачене страховисько,могутнє та спритне. Понад усе змій, якого звали Апопом, не любив сонце. Чи може пітьма любити сонце?А змій був дитям пітьми... Усі друзі сонця - Ра ставали ворогамиАпопа. Змій так люто ненавидів богаРа. що навіть при згадці про нього починав дрижати. Глибоко під землею — житло жорстокого змія. Однак і туди проникають сонячніпромені, бо щовечора, завершивши свій похід над землею. Ра спускається до підземного світу. Нікуди від нього не сховатися! — Скрізь це ненависне сонце!Я мушу позбутися Ра! — не тямлячи себе від люті, вигукнув Апоп. — Тільки тоді, коли на землі не стане цього бога, пітьма і зло запанують над світом! Відомо, що Ра кожного вечорамандрує водами підземного Нілу. А якщо випити водупідземної ріки? Тодізухвалий Ра не зможеніколи потрапити до царства пітьми... А там побачимо, що робитидалі. Апоп надимає черево й припадає до підземних вод. Він п'є довго, води в Нілі стає все менше та менше. От і все... Річище порожнє, за кілька хвилин воно зовсім висохне. Ра ніколи більше не потрапить під землю!
  • 8. «Підступний змій думає, що коли він вип'є підземний Ніл, я не спускатимуся більше під землю... — розмірковував Ра. — Настав час покінчити з породженням пітьми і зла. Апоп повинен щезнути!» І непереможний Ра вирушає на вирішальну битву зі змієм! Він — сонце, а сонцюпідвладний увесь світ. Битва була довгоюй жорстокою. Змій такий дужий і великий, що Ра ніяк не міг його скорити. Та боговізамало вбити Апопа. Спочатку треба примусити його повернути підземні води. Слава переможцеві! Слава великому Ра! Він здолав Апопа, притиснув його так, що той повернув підземний Ніл — випустив його зі свого бездонногочерева!Тепер не варто вбивати змія, він переможений — нехай живе! Ра святкує перемогу! Ра — великодушний! Осяянийзвитягою, бог сонця продовжуєсвоющоденну подорож... Даремно Ра пожалів Апопа. Зло ніколи не скориться світлу. Змій зновувипив підземний Ніл, коли Ра тільки-но піднявся над землею. Наступної ночівсе повториться знову. ЗмійАпоп, що не змирився з поразкою, зновунападе на Ра, а сонячнийбог ще раз доведе свою непереможність. Щоночі в підземному світі відбувається битва між силами світла й пітьми. Ця битва щоразу незмінно закінчується перемогою світла.(За переказом Ольги Бондарук) Як Тефнут покинула Єгипет Була в богаСонця Ра кохана донькаТефнут — його Око, створененим самим. Вона поливала землю, насичуючи вологою садита ниви; билася з чудовиськами, що були ворогамиїї батька; карала тих, хто не корився його волі. Це була могутня і хоробрабогиня, але вона мала надто свавільну й запальну вдачу. Люди славили Тефнут у піснях, приносилиїй жертовні дари. І вона тішилася їхньоюшаною. Та одного разуспало Тефнут на думку, що люди величають бога Ра більше, ніж її. Через те вона посварилася з батьком і втекла до пустелі. Там богиня оселилася в образістрашної левиці, яка в шаленій люті вбивала подорожніхі насичувалася їхнім м'ясом та кров'ю. А тим часом у країнізапанувала нестерпна спека. Зміліли річки, повисихали рослини, дахи будників вкрилися густим пилом. Відчай і страх охопив людські серця.
  • 9. Гірко сумував Ра за своєю донькою. Він волів її знову бачити біля себе. Довго він думав, кого послати по Тефнут у пустелю. І, зрештою, вирішив доручитицю справу богу повітря Шу, щиро йому відданому, та богу місяця Тоту, який славився великою мудрістю, неперевершеною красномовністюі знанням магічних заклинань. Шу і Тотперетворилися на павіанів і пішли до пустелі, у якій усамітнилася богиня. Побачивши їх, Тефнут-левиця гнівно загарчала. Тоді Тот підняв лапи вгоруй улесливо заговорив з нею. Він яскраво описував пишні красотиєгипетської землі і її жахливий занепад, спричиненийутечею Тефнут. Він розповідав про велику тугу богаРа та скорботулюдей, що оплакували втрату шанованої ними богині. Він говорив і говорив, а грізна левиця слухала його хитромудрупромову. «Замість безплідної пустелі, у якій ти нині живеш, — переконував богиню Тот, — ти потрапиш до квітучої країни, з великою багатоводною рікою, зеленими луками, велелюдними містами та селищами. Для тебе зведуть храм, і люди складатимуть тобі шану. Ти не полюватимеш більше на звірів, аби здобутисобіїжу». Тут промовець подав богині-левиці келих вина і наказав принести їйубиту газель. Тефнут прийняла його дарунки. Доки вона ласувала, Тот, піднісши вгорусвій чарівний жезл, промовляв чаклунськізаклинання. Гнів богиніущух, і вона погодилася разом із Шу й Тотом повернутися на батьківщину. Вони вирушили в дорогу. ПопередуТефнут ішов бог Шу, розважаючи богинюмузикою і танцями, аби вона веселою постала перед батьком Ра. А тим часом бог Тотпроголошував магічні заклинання, аби Тефнут не змінила свого рішення і не втекла назад у пустелю. Дорогоюбогинявикупалася в Священному озерій перетворилася з левиці на прекрасну дівчину з гордою поставою,веселим обличчям та сяючимиочима. Дізнавшись про її повернення, Ра затанцював від радості. Він був щасливий знову побачитий обійняти свою Тефнут. Уся країна святкувала її повернення. Людиуславлювали ім'я богинів храмах, вітали її прихід піснями й танцями. З поверненням Тефнут у Єгипті закінчилася велика засуха. Пролилися дощі, які наповнили Ніл бурхливими водами. Земля вкрилася весняним квітом. Відтоді за наказом Ра день повернення Тефнут щорокувідзначають у Єгипті як велике свято. Переклад з російської Є. Волощук