1. 1
Урок № 33
Літописні оповіді «Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь»,
«Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»
Мета: ознайомити учнів із поняттям «літописи», історичною та літературною пам’яткою «Повість
минулих літ»; допомогти зрозуміти значення давнього літописання для нащадків; розвивати
навички виразного читання, висловлення власних суджень з приводу прочитаного
Очікувані результати: учні знають про літописи, уміють розповідати про перших літописців та їхні
твори, виразно читати літописні оповіді, переказувати й коментувати їх, висловлювати власну
думку з приводу прочитаного; усвідомлюють пізнавальне та виховне значення літописів.
Теорія літератури: літопис, переказ.
Обладнання: підручник, зразки літописів, ілюстрації до них
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
І. Привітання.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Діти, пригадайте виховну годину 9 листопада, я наголошувала, щоб ви запам`ятали цей день та
число. Що це було за свято? (Відповіді учнів)
- Так, правильно. Цього дня в Україні, починаючи з 1997 року, відзначають День української
писемності та мови. А у церковному календарі день ушанування пам’яті Преподобного Нестора
Літописця припадає на 9 листопада.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Читання вірша учнем Віталія Назарука «Київська Русь – це не Росія».
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
Ми не випадково прочитали вірш Віталія Назарука, тому що з вами помандруємо на уроці
у минуле Київської Русі та познайомимося з літописами, їх автором Нестором Літописцем, дізнаємося
про заснування нашої столиці Київ. (слайд 1) Саме через те, що ми познайомимося з історичним
минулим нашого народу і говорить епіграф нашого уроку. Запишіть тему та епіграф уроку в зошити.
Перед вами лежать маршрутні листи та на дошці маємо карту. Розпочинаємо мандрівку із
стародавнього Києва, де на нас чекають цікаві зустрічі та знайомства, навіть знайдемо скарб, захований
князем Київським, а закінчимо відпочинком після подорожі під тисячолітнім дубом. Отже, вирушаємо
до Києво-Печерського монастиря (слайд 2), де жив Нестор Літописець (слайд 3).
2. 2
IІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1) Найвідоміший літопис та його автор.
Найвідомішим літописом вважають «Повість минулих літ», яку, за легендами (переказами) склав
Нестор Літописець.
Довідка.
Преподобний Нестор Літописець (бл. 1056 року — бл. 1114, Київ) — київський
літописець та письменник-агіограф. З 1073 року — чернець Києво-Печерського монастиря.
Автор Житій святих князів Бориса і Гліба та Феодосія Печерського. Вважається упорядником
(за іншою версією, автором) «Повісті минулих літ». Помер і похований у Києво-Печерському
монастирі.
2) Вивчення поняття «літопис».
Літопис – це оповідання, у якому розповідь велася за літами. Слово «літопис» утворено від двох слів –
літо, що в давньоруській мові означало рік, та писати. (Таблиця на дошці).
- Запишіть поняття у зошит з підручника на стор.161.
- Який твір називають літописом?
Наступна наша зупинка на прочитанні літописної оповіді.
3. Виразне читання літописної оповіді «Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь».
(Діти читають по черзі увесь твір) (слайд 4)
- Зверніть увагу на пам`ятник засновникам Києва. (слайд 5)
4. Обмін враженнями щодо прочитаного.
Хто за легендою заснував місто Київ?
Опишіть місцевість довкола Києва. Прочитайте у легенді.
Що здалося складним і незрозумілим?
5. Словникова робота.
(Проводиться за підручником)
1) Добери до слова бір синоніми із словника синонімів у підручнику на стор.279.
2) Про значення слова тямущий здогадайся із значення синонімів.
3) Звернути увагу на слова після тексту під назвою «Будь уважним до слова».
7. Фізкультхвилинка
1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5.
Повторити 4 -5 разів.
Наступна зупинка знайомство з князем Святославом, великим князем Київським. (слайд 6)
8. Виразне читання літописної оповіді «Святослав укладає мир з греками і повертається до
Києва. Смерть Святослава».
- Які слова вам були незрозумілі?
3. 3
10. Обмін враженнями щодо прочитаного.
- Які риси характеру виявляє князь Святослав у творі? (Мужній, сміливий, дипломатичний,
миролюбний, інколи необережний, нерозважливий)
- Про яку рису характеру князя Святослава свідчили його слова Іду на ви?
9. Словникова робота.
Огляд ілюстрацій. (слайд 7)
Наступна наша зупинка вирішення проблемного завдання. (слайд 8)
12. Проблемне завдання.
Доведіть, що Святослав хоч і був мудрим та гордим полководцем, але не завжди дотримувався
обережності.
(Святослав розумів, що воїнів у нього мало, тому краще укласти мир і взяти данину, яку
пропонують, ніж зазнати поразки; не захотів уникати небезпеки — нападу печенігів, за що й поплатився
головою.)
Наступна зупинка опрацювання міні-вікторини. (слайд 9)
6. Міні-вікторина для найуважніших.
— Скільки версій про походження назви «Київ» подається в оповіді? (Два)
— До якої версії схиляється автор? (До першої)
— Які племена згадуються в літописі? (Поляни, древляни)
— Кого називали «мужами мудрими й тямущими»? (Полян)
— Скільки війська виставили проти Святлослава греки? (Сто тисяч)
— Яка пора року була, коли загинув Святослав? (Весна).
- Ось ми дійшли до кінця нашої подорожі картою Київської Русі і тут на нас чекає захований
Святославом скарб для вас. (Зачитування Золотого слова Святослава)
- Правильно говорить до вас наш пращур?
V.Підсумок уроку. Робота в парах.
— Остання зупинка і відпочинок на який ми сьогодні заслужили у ході роботи на уроці. Це дуб. Що
символізує для українців це дерево?
Інтерактивна вправа «Метод Прес».
— Перед вами листочки дуба, на яких ви повинні написати і прикріпити до дерева, що для вас
означає вивчати твори про минуле нашого народу?
— Діти, а правильно дібраний для сьогоднішнього уроку епіграф?
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Для високого рівня (10-12) виконати завдання у підручнику на стор.163;
Для середнього рівня (7-9) виконати завдання у підручнику на стор.164;
Для низького рівня (4-6) виконати завдання у підручнику на стор.166; Читати підручник на стор.161.
4. 4
Маршрутний лист
1. Стародавній Київ. Гостини у Нестора Літописця.
2. Вивчення поняття «літопис».
3. Читання літописної оповіді.
4. Словникова робота.
5. Знайомство з князем Святославом.
6. Огляд ілюстрацій. Словникова робота.
7. Послання до учнів. Золоте слово Святослава.
8. Вирішення проблеми.
9. Міні-вікторина.
10. Відпочинок біля тисячолітнього дуба.