1. Αποστόλου Πελαγία
Φιλόλογος ΠΕ Ο2
Σενάριο
Τίτλος
Ανακεφαλαίωση στην Αντιγόνη
Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή
Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας, Αντιγόνη, Β Λυκείου (Ά επεισόδιο)
Στόχοι
Γνωστικοί
Επανάληψη όσων διδάχτηκαν οι μαθητές στο Ά επεισόδιο
Ανακεφαλαίωση και κατανόηση/εμπέδωση διδαχθείσας ύλης
Γνώση και εμβάθυνση διδαχθείσας ύλης
Τεχνογραμματισμού
Να μπορούν οι μαθητές να αξιοποιούν τις ΤΠΕ ως μέσο ελέγχου
γνώσεων-ανατροφοδότησης
Να μπορούν οι μαθητές να αξιοποιούν τις ΤΠΕ ως εργαλείο
αυτοαξιολόγησης
Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη διδασκαλία σε συγκεκριμένα
λογισμικά/προγράμματα (αξιοποίηση ασκήσεων εκγύμνασης-εξάσκησης)
Παιδαγωγικοί
Να αναπτύξουν οι μαθητές πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας
Να ασκηθούν στην παραγωγή συλλογικού προϊόντος εργασίας
Να καλλιεργηθεί η έννοια της συλλογικής ευθύνης
Λογισμικό
Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου
Πρόγραμμα παρουσίασης
Διάρκεια
Μία διδακτική ώρα
Οργάνωση τάξης
Οργάνωση σε ομάδες μικτές ως προς το φύλο και το επίπεδο των
γνώσεων και ανάθεση ρόλων σε συγκεκριμένους μαθητές
2. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Σχολικό εργαστήρι πληροφορικής
Περιγραφή σεναρίου
Πρόκειται για μία τάξη με 24 μαθητές, οι οποίοι χωρισμένοι σε ομάδες
αναλαμβάνουν ξεχωριστούς ρόλους μέσα στην ομάδα τους, τους οποίους
καθορίζουν οι ίδιοι (ο ένας είναι ο συντονιστής, ο άλλος ο χειριστής του
πληκτρολογίου, ο άλλος γραμματέας και ο άλλος παρουσιαστής) και
καλούνται να επιλύσουν τα φύλλα εργασίας που τους δίνονται. Με τον
τρόπο αυτό επιχειρείται να ελεγχθεί η αποκτηθείσα γνώση. Οι μαθητές
επιχειρούν να οικοδομήσουν οι ίδιοι τη γνώση που πρόκειται να
κατακτήσουν αλληλεπιδρώντας με τους συμμαθητές τους και τον
εκπαιδευτικό. Έτσι, ενισχύεται η επικοινωνιακή προσέγγιση και
επιτυγχάνεται η κοινωνιογνωστική μάθηση (Vygotsky), καθώς οι
μαθητές επικοινωνούν με τους συμμαθητές τους, εκφράζοντας τις ιδέες
τους και διαμορφώνοντας θέσεις μέσα από διαδικασίες λήψης
αποφάσεων στο πλαίσιο της ομάδας. Επίσης, οι ομάδες εμπλέκονται σε
συζητήσεις σχετικά με τις δραστηριότητές τους, τις δυσκολίες που
συνάντησαν κατά την εκτέλεση της εργασίας τους καθώς και τον τρόπο
αντιμετώπισης των δυσκολιών. Τέλος, εξοικειώνονται με τη χρήση
προγραμμάτων ως μέσο ανατροφοδότησης.
Ο εκπαιδευτικός έχει το ρόλο του καθοδηγητή και διευκολυντή (Bruner).
Ο ρόλος του είναι κυρίως υποβοηθητικός και όσο γίνεται λιγότερο
παρεμβατικός. Είναι ο σχεδιαστής των δραστηριοτήτων και ο
συντονιστής, καθώς προετοιμάζει τη διδασκαλία, θέτει τους στόχους,
σχεδιάζει το πλαίσιο των δραστηριοτήτων, κατασκευάζει τα φύλλα
εργασίας, επιλέγει τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις από το διαδίκτυο και το
υπόλοιπο υλικό. Επίσης, είναι ο εμψυχωτής των ομάδων (Bruner), ενώ
δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στον κοινωνικοπολιτισμικό παράγοντα,
καθώς οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες μεικτές ανεξαρτήτως φύλου και
σχολικής επίδοσης (Vygotsky).
Οι ασκήσεις εκγύμνασης και εξάσκησης (drill and practice) αποτελούν
μια διαδικασία συμπεριφορικού τύπου, μέσω της οποίας επιτυγχάνεται η
ανακεφαλαίωση και η επιβεβαίωση της κατανόησης της ύλης που
διδάχτηκε. Ο εκπαιδευτικός επαληθεύει ότι οι μαθητές κατέχουν όσα
δίδαξε και μπορεί να προχωρήσει παραπέρα. Επίσης, οι ασκήσεις
εκγύμνασης και εξάσκησης (drill and practice) αποτελούν μέσο
ανατροφοδότησης, αφού αποκαλύπτουν τις ελλείψεις και τα κενά των
μαθητών και, τέλος, βοηθούν στη διαμορφωτική αξιολόγηση.
Φύλλα εργασίας
Καθήστε ανά ομάδες σε κάθε Η/Υ του εργαστηρίου και εκπονήστε το
φύλλο εργασίας που βλέπετε στην οθόνη.