1. Тема. Поема про Росію ( «Мертві душі» М. Гоголя – геніальна панорама
кріпосницької Росії).
Мета: розкрити складність ідейних шукань Миколи Гоголя, висвітлити
творчу історію поеми «Мертві душі», зацікавити змістом і
проблематикою твору, визначити особливості жанру,
вдосконалювати навички аналізу літературного образу, уміння
давати власну оцінку якостям та поведінці людей; розвивати
навички дослідницької роботи учнів, усне зв’язне мовлення, вміння
аргументувати власну думку; формувати моральну позицію учнів.
Обладнання: текст поеми «Мертві душі» М.Гоголя, комп’ютер, виставка
монографій про життя і творчість письменника, відеоальбом, Б.Б.Шалагінов
«Зарубіжна література, 9 клас», Київ «Вежа» 2006
Цілі уроку:
учні повинні знати:
- історію створення поеми;
- зміст та жанрове визначення твору;
учні повинні вміти:
- характеризувати літературні образи;
- самостійно конструювати свої думки та орієнтуватися в інфор-
маційному просторі;
- висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в
творі, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту;
- «спілкуватися» з комп’ютером;
- створювати веб-сторінку, власні публікації та презентації;
- давати обґрунтовані відповіді на проблемні запитання;
- підбирати матеріали для виступу та виголошувати його;
- користуватися програмою Publisher.
1
2. Хід уроку
1.Вступне слово вчителя
Навколо нас вирує життя, в центрі якого – ми, люди. І нам часто доводиться
робити вибір дії, шляху, світогляду. Вчинки Гоголя сповнені протиріч, які не
могли збагнути у дев’ятнадцятому столітті, і не можуть знайти відповідь
літературознавці та читачі двадцять першого.
Чому Гоголь понад десять років жив за кордоном, вважаючи, що писати
про Росію краще за все на відстані від неї? Що спонукало письменника
знищити другий том «Мертвих душ»? Які обставини життя змусили його
вибрати шлях аскета і наблизити свою смерть?
Таємниць у Гоголя дуже багато. Розгадати всі загадки митця не просто,
проте ми спробуємо зазирнути в художній світ письменника, такий
неосяжний, як Всесвіт.
2.Мотивація навчальної діяльності
Об’єкт нашого дослідження – поема «Мертві душі», над якою Гоголь
працював майже сімнадцять років. За висловом П. Анненкова, вона «була
його безсмертям і смертю, пам’ятником як письменнику і гробницею як
людині». Чому зміст твору і досі викликає полеміку? Кожне покоління
розуміє його по-своєму. То ж спробуємо і ми осягнути величний задум митця
і замислитися над тим, як же показав письменник своїх сучасників та
тогочасну кріпосницьку Росію і чим його «Мертві душі» актуальні й
сьогодні.
3.Оголошення теми проекту, ключового та тематичних питань
Запрошую всіх до участі у проекті «Поема про Росію ( «Мертві душі» М.
Гоголя – геніальна панорама кріпосницької Росії).»
2
3. Ключове питання: Чи є у людини можливість вибору?
Тематичні питання:
- Які культурно-історичні обставини вплинули на мовний вибір
письменника?
- Чому виснажлива робота над поемою «Мертві душі»закінчилась
драматично?
- Як зберегти душу живою?
- Як стати справжнім господарем?
- Чим має живитися душа народу, щоб залишатися живою?
4.Організація роботи груп
(Провести інструктаж роботи в групах, ознайомити з вимогами до
створення робіт, «Листом оцінювання публікацій».)
Група «Журналістське розслідування»
Найчастіше в критичній літературі Миколу Васильовича називають
«геніальним російським письменником».Проте ще на початку ХХ століття
видатний український літературознавець Сергій Єфремов першим увів
творчість Гоголя в систематичний курс українського письменства,
аргументуючи це тим, що «сам-один Гоголь стільки зробив!» Михайло
Грушевський стверджував, що слово «великого сатирика-українця
постало з народних уст.» Чому ж свій талант митець поклав на олтар
російської культури? Чому писав виключно великодержавною мовою?
Завдання: 1.Узагальніть спостереження за полемікою в
літературознавстві щодо приналежності творчості Гоголя українській
та російській культурам.
2. Створіть публікацію «Які культурно-історичні обставини
вплинули на мовний вибір письменника?» (Publisher)
3
4. Група «Літературознавці»
У своїй «Авторській сповіді» Гоголь розповів про те, що Пушкін
подарував йому свій сюжет, з якого він хотів зробити щось на зразок
поеми і який би він нікому іншому не віддав, крім Гоголя. Це був сюжет
поеми «Мертві душі», над якою письменник розпочав працювати в 1835
році й не припиняв роботу все своє життя. Цьому твору митець надавав
великого значення, тому він десятки разів переробляв написане. В одному
з листів В.Жуковському писав: «Огромно, велико мое творение, и не
скоро конец его.»
Завдання:
1. Обговоріть питання:.
• Традиції яких європейських письменників найбільше
вплинули на творчий задум автора «Мертвих душ»?
• Скільки томів хотів написати Микола Гоголь? Яку
оцінку дали сучасники першому тому?
• Чому автор знищив другий том «Мертвих душ»?
• Визначте особливості сюжету та композиції твору.
• Розкрийте своєрідність жанру «Мертвих душ». Чому
Гоголь назвав твір поемою?
• У чому суть проекту Чичикова з мертвими душами?
• В чому ви вбачаєте роль образу Чичикова в розвитку
сюжету та розкритті авторського задуму?
2. Створіть публікацію «Чому виснажлива робота над
поемою «Мертві душі»закінчилась драматично?»
(Publisher)
Група «Психологи»
Рух сюжету поеми починається з другого розділу. Першим серед
поміщиків, яких відвідав Чичиков, був Манілов, потім Коробочка, Ноздрьов,
Собакевич, і завершує галерею поміщиків Плюшкін. Кожен з них має свою
4
5. яскраво виражену індивідуальність, але водночас взаємодоповнюють один
одного й увиразнюють авторську позицію.
Завдання: 1.Дослідіть образи поміщиків за планом:
• Яку інформацію можна одержати з прізвищ персонажів про
їхні психологічні особливості?
• Які риси характеру увиразнює портрет? Якими художніми
засобами створено?
• Як інтер’єри панської садиби, дому, житла селян допомагають
зрозуміти їх господаря?
• Чим несподіваним здивував кожен з поміщиків?
• Якою була реакція на пропозицію Чичикова продати мертві
душі?
2. Прокоментуйте слова Гоголя: «Герої мої зовсім не лиходії; якби я
додав лише одну добру рису будь-кому з них, читач змирився б з
ними всіма. Проте вульгарність усього разом налякала читачів».
Допоможіть Манілову, Коробочці, Ноздрьову, Собакевичу, і навіть
Плюшкіну, відкрити в собі хоча б одну позитивну рису.
3. Доведіть, що Чичиков – гарний психолог. Як він змінюється
залежно від того, з ким спілкується?
4. Підготуйте поради одноліткам «Як не
перетворитися на Манілова, Коробочку, Ноздрьова,
Собакевича, Плюшкіна ». (Publisher)
Група «Економісти»
Занепад патріархальної дворянської Росії був історично обумовленим.
Світогляд, стиль життя, ділові якості поміщиків є незаперечним доказом
цього процесу. Для характеристики життєвих цілей, які має ставити перед
собою будь-яка людина, Гоголь використав влучне слово – «задор». В чому ж
суть земного існування поміщиків? Чи мала шанс на відродження країна, у
якій господарювали манілови, собакевичі, ноздрьови, коробочки, плюшкіни?
5
6. Завдання: 1. Обговоріть питання:
• У якому стані знаходяться села Манилова, Коробочки ,Ноздрьова,
Собакевича, Плюшкіна? Як це характеризує господарів?
• Який обід був у кожного поміщика і про що це свідчить?
• У чому полягала економічна особливість поміщицьких господарств?
• Чи запроваджувалися в господарствах нова техніка і технології?
• Чи читав хтось із поміщиків якісь сільськогосподарські видання?
• Чи доцільно використовувалось у господарствах придбане добро?
• Що складало інтересів поміщиків?
• Які питання мали б цікавити поміщиків?
2. Складіть поради щодо вдосконалення ведення
поміщицьких господарств. (Publisher)
Група «Філософи»
Гоголь вважав, що світ – це антитеза, протистояння, у ньому немає єдності,
він розколотий навпіл непримиренними протиріччями, вирішення яких
можливе через духовну довершеність. Микола Васильович спирається на
біблійне вчення про душу і дух: «І створив Господь Бог людину із праху
земного, і дмухнув в обличчя їй подих життя, і стала людина душею живою».
Отже, жива душа, за наміром Бога, має творити, мертва душа – це душа
байдужа, у якої відсутня духовність. Можливо, представники народу не є
мертвими душами?
Завдання:
1. Обговоріть питання:
• Що є вираженням зла за біблійним вченням?
• Знайдіть у «Словнику сучасної української літературної мови»
тлумачення слова «душа». Як ви вважаєте, коли помирає
християнська душа?
• Якими персонажами представлений народ у поемі?
6
7. • Що свідчить про талановитість російського народу?
• Чи виражають селяни свої думки, ставлення до подій?
• Про яке становище народу в Росії свідчить операція купівлі-
продажу мертвих душ?
• Хто говорить у творі від імені народу? Хто його захищає?
2. Створіть публікацію «Чим має живитися душа народу, щоб
залишатися живою?» (Publisher)
5. Коментоване домашнє завдання
1. Вивчити напам’ять уривок «Ех, тройка! птиця-тройка…»
3.Скласти пам’ятку восьмикласникам «Коли читатимете поему «Мертві
душі», зверніть увагу на …»
7