1. Лариса Тимошенко,
вчитель першої категорії,
Туріянської загальноосвітньої
школи І –ІІІ ступенів
Новомиргородського р-ну,
Кіровоградської обл.
Урок англійської мови у 3 класі з використанням інтерактивних та ІКТ
«Кімнати»
МЕТА: формувати компетентності:
-ключові (вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної
діяльності у взаємодії; аналізувати сприйняту інформацію та робити
висновки , що спрямовують подальший особистісний розвиток);
соціальна – генерувати власні ідеї для активної участі в полілочічному
спілкуванні, емоційно налаштовуватися на вербальне спілкування з іншими;
загальнокультурна – виховувати культуру мовної поведінки уннів;
- предметні- узагальнення вивченої лексики, тренування у вживанні
прийменників місця; активізація монологічного та діалогічного мовлення;
розвиток навичок аудіювання, читання, письма;
виховання в учнів почуття дружби, взаємодопомоги;
розвиток уяви, логічного мислення, слухової пам’яті.
ТИП УРОКУ: урок закріплення знань.
ОБЛАДНАННЯ: план-схема уроку, малюнки для порівняння, казкові
герої, прийменниками, тематичні малюнки, малюнки кімнат.
ХІД УРОКУ
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
Т. Good afternoon, children!
Ps. Good afternoon, teacher!
T. Glad to see you!
2. Ps. We are glad to see you,too!
T. So, let’s start our lesson. But repeat the rules of the lesson:
smile a lot;
communicate with classmates;
enjoy reading and speaking;
be creative and active;
write the hometask.
The topic of our lesson is «Rooms».
Сьогодні на уроці ми повторимо слова за темою – назви предметів в
кімнаті, прийменники місця, за допомогою яких ми можемо описати кімнату.
Ви будете говорити про свої кімнати, але оскільки у нас на уроці сьогодні є
помічники, то будемо говорити і про їхні кімнати. Погляньте на план уроку.
Ви бачите, що до нас на урок завітали казкові герої.
Meet them.
This is Pinocchio.
This is The Fairy.
This is The Little Round Bun.
This is The Little Red Riding Hood.
This is Cinderella.
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
1)Повторення лексики ( меблі в кімнаті ).
But before speaking about rooms let ‘s remember the words.
Look at the pictures and name them.
T. What s this?
Ps. This is a table (chair, sofa, arm-chair, shelf, bookcase, wardrobe, door, window,
carpet, clock).
А тепер ми пригадаємо прийменники: on, in, under, near, in front of, next
to, on the left, on the right ( з перекладом ).
3. Well, now we are ready to speak about the rooms.
2) Meet Pinocchio.
Гра «Find the difference» Pair work. Look and compare the pictures.
There is a … in the … .
a living room a bedroom the children’s room
1 – a computer, 2 – a bed, 3 – a wardrobe, 4 – a sofa,
5 – an armchair, 6 – a TV set, 7 – a bookcase, 8 – a clock,
9 – a curtain, 10 – a chair.
Ask and answer.
• Is there a sofa in the living room? – Yes, there is.
• Are there two chairs in children’s room? – Yes, there are.
• Where is Dan? – In the living room.
• Is there … ? – … .
• … ? – … . … . Оцінити роботу учнів., визначити кращу пару.
3.This is The Fairy.
Hi, my dear friends! I like to play with computer, and you?
Find the seven hidden words.
a c u y p i c t u r ed l s e c h a i r f m
b o o k c a s e s r in c f a r m c h a i r
o k a w i n d o w d rc o m p u t e r v g o
g r e g v d r a w e r
Next task. Read and match.
2. Where do you take off your coat? a. In the hall
1. Where do you sleep? c. In the bathroom
3. Where do you wash ? d. In the kitchen.
4. 4. Where does your Mum cook? b. In the bedroom.
Перевірка завдання.
Well done, boys and girls.
Let’s sing song together. “Are you happy”
ІІ. Основна частина уроку.
1. Перевірка домашнього завдання.
Well! And now let s check on your hometask.
Вашим домашнім завданням було намалювати свою кімнату і
розповісти про неї. (Проектна робота).
З ваших малюнків утворилась ціла галерея. Tell us about your room.
(учнів розповідають про свої кімнати )
Т. Thank you. Good for you.
2. Закріплення лексико – граматичного матеріалу теми.
The Fairy sent us picture of her room.
You can see it on the blackboard. The Fairy asks you to make up dialogues. Pair
work.
Прошу всіх вийти і вибрати собі пару.
(діти виходять та за допомогою улюблених кольорів вибирають собі
співрозмовника. Сідають вдвох за будь-яку парту ).
Ask your partner .Where is the …
I give you one minute.
Stop talking! Now ask each other.
P1 -Where is the sofa?
P2 -The sofa is near the wall.
P3 -Where is the arm-chair?
P4 –The arm-chair is next to the sofa.
За відповіді The Fairy дає вам чарівні меблі.
5. 3. Закріплення написання прийменників місця та конструкції (робота
біля дошки).
The … is aunder the…
This is The Little Round Bun. Meet, please.
Do you like to read? Let’s divide into two groups.
Група А - прочитати текст вправи 1с. 92 (a)
Група Б – подивитись на малюнок в.1с.92 (b)
Downstairs Upstairs
This is a plan of Mr and Mrs Tame’s house.
Group A.
Downstairs there is a living room, a kitchen, a dining room and a hall. There is also
a toilet there. The dining room is between the kitchen and the living room. The
kitchen is under the children’s room.
Group B.
Upstairs there is a bedroom, a children’s room and a bathroom. The bedroom
is next to the children’s room. The children’s room is between the bedroom and
the bathroom.
Group A.Put down names rooms upstairs.
Group B . Put down names rooms downstairs.
Answer the questions, please!
1. How many rooms are there … ?
2. Where is … ?
3. Which room is next to … ?
4. Which room is between … ?
6. 5. Is there … ?
I give you 4 minutes. That’ s all. The time is over.
. Let’s count your right answers! This group is winner.
Let s stand up and play «Please» game.
T. Надає команди. Якщо в кінці команди звучить слово «Please» - будь-
ласка, то діти виконують певну дію. Якщо немає слова «Please» - дію робити
не треба.
Т. Draw, please. Ride, a bike. Fly a kite, please. Play chess. Write! Read!
Stop. Sit down, please. Well done (молодець) учням, які були уважні і
протримались у грі до кінця.
4. Аудіювання.
Our little Round Bun bring for us basket from the little Red Riding Hood.
In this basket are tasks. Let’s to help the little Red Riding Hood.
T. Let ‘s see! Oh! This is a description of her room. After listening you must
choose true or false sentences.
Listen and be attentive!
« I am the Little Red Riding Hood. I have a room. My room is little and
comfortable. There is a wardrobe near the wall on the right. The sofa is next to
the wall on the left. My TV set is in front of the sofa. The DVD is on the TV set.
My table is in front of the window. There is a carpet on the floor. My toy – box is
under the sofa. I like my room. »
(Вчитель читає текст двічі).
«I give you the tasks. Read the sentences and put on «+» or «-».
Her room is big.
The wardrobe is near the wall on the right.
The sofa is next to the wardrobe.
There is a TV set in front of the sofa.
The DVD is on the table.
7. There is a toy – box under the sofa.
Give me your tasks. Put them info the basket.
5. Розвиток навичок письма.
А ще наш The Little Round Bun зустрічав Cinderella – Попелюшку.
Р. 95,Ех. 4. Cinderella попросила вас, щоб ви заповнили пропуски в
реченнях вашими магічними меблями, які подарувала The Fairy. Запишіть
слова у зошит. Я думаю, що ми можемо виконати її завдання..Who will be
first?
Read and complete the text .
This room in the flat is mine. It’s not very big, but cosy. There is a … in my
room. The … is in front of it. The … are white. My… is at the wall.The… is
above the bed. I have got a… . .My room is clean. I like it.
T: I see, you are ready. Назвати правильні відповіді.
I think she will be happy.
ІІІ. Заключна частина уроку.
Т: It s pity, but our lesson is coming up to the end.
H|t. Ex.5, at p.97 . Описати кімнату свого товариша в зошиті.
Підсумки уроку. Dear children!
All of you worked well. We did a lot of work. Thank you. Your marks are…
А зараз будь ласка згадайте, що ми робили на уроці.
The lesson is over. Good bye , children.