1. Proiect de lecţie
• DATA: 28.02.2011
• CLASA: a IX-a D
• DISCIPLINA: Limba şi literatura română
• SUBIECTUL LECTIEI: Caracterizarea personajului Ghiţă din opera literară Moara cu noroc de Ioan Slavici
• TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă
• COMPETENŢE SPECIFICE LECŢIEI / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să fie capabili:
- să definească conceptul operaţional personaj literar;
- să recunoscă mijloacele de caracterizare a unui personaj;
- să prezinte trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat (Ghiţă);
- să sesizeze evoluţia personajului;
- să-l caracterizeze pe Ghiţă raportându-l la celelalte personaje.
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: ciorchinele, conversaţia, expunerea, explicaţia, metoda ,,căsuţa personajului”, Diagrama Venn, cvintetul;
2. Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, manualul, volumul Moara cu noroc de Ioan Slavici, foi flip-chart, markere
3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, perechi
2. Material bibliografic:
Programa de limba şi literatura română pentru clasa a IX-a;
Limba şi literatura română –Manual pentru clasa a IX-a, Marin Iancu, Rodica Lăzărescu, Editura Corint, Bucureşti, 2008;
Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, C. Parfene, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
3. SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
lecţiei
Activitatea Strategii didactice Metode/
instrumente
de evaluare
Profesor Elevi Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
1 min
Notează absenţii şi
organizează clasa pentru
lecţie; sunt verificate
materialele didactice.
Îşi pregătesc
manualele, caietele şi
instrumentele de scris.
Conversaţia Frontal
2.Verificarea
temei şi
actualizarea
cunoştinţelor
însuşite anterior
10 min
Cu ajutorul metodei
,,scaunul autorului” se
verifică tema elevilor.
Apoi sunt actualizate
câteva cunoştinţe despre
textul studiat (Moara cu
noroc de Ioan Slavici)
Citesc tema şi răspund
la întrebările
profesorului şi ale altor
colegi.
Scaunul
autorului
Conversaţia
Caietele de
teme
Frontal
Individual
Aprecieri
verbale
Răspunsurile
elevilor,
corectarea
temelor
3.Captarea Se discută despre Răspund la întrebările Conversaţia Tabla Frontal Observare
4. atenţiei
5 min
personajul literar şi
despre modalităţi de
caracterizare,
realizându-se un
ciorchine.
profesorului şi
precizează că
însuşirile fizice şi
morale ale personajului
se desprind din
caracterizarea directă şi
din cea indirectă.
Ciorchinele
Individual
sistematică
Răspunsurile
elevilor
4.Anunţarea
lecţiei noi şi a
obiectivelor
2 min
Profesorul anunţă
subiectul lecţiei şi scrie
titlul pe tablă:
Caracterizarea
personajului Ghiţă din
opera literară Moara cu
noroc de Ioan Slavici şi
apoi explică elevilor
competenţele propuse.
Receptează informaţia
transmisă de către
profesor; îşi notează
titlul pe caiete
Expunerea Tabla
Caietele
elevilor
Frontal
5. Dirijarea
procesului de
învăţare
20 min
Se formează cinci grupe
de elevi şi se dau
următoarele sarcini:
Grupa nr. 1: Realizaţi
fişa de identitate a
personajului (Anexa 1);
Ascultă. Se grupează.
Rezolvă sarcinile
primite. Afişează
Explicaţia
Coli de
flip-chart
Grupe de 5-6
elevi Observare
sistematică
5. Grupa nr. 2:
Completaţi ,,căsuţa
personajului” Ghiţă
(Anexa 2);
Grupa nr. 3: Completaţi
fişa de caracterizare a
personajului Ghiţă,
precizând mijloacele de
caracterizare a acestuia.
(Anexa 3);
Grupa nr. 4: Prezentaţi
grafic evoluţia
personajului Ghiţă;
Grupa nr. 5: Realizaţi o
diagramă Venn pentru a
descoperi asemănările şi
deosebirile dintre Ghiţă
şi Lică Sămădăul (Anexa
4).
Fiecare grupă are timp
de lucru 10 minute, după
care îşi prezintă
activitatea.
produsele de grup; este
desemnat câte un
raportor care va
prezenta frontal
produsele.Corectează
unde este cazul.
Sunt subliniate
principalele trăsături
ale personajului.
Sunt indicate
mijloacele de
caracterizare folosite
(Caracterizare directă;
Caracterizare indirectă:
comportament, felul
cum acţionează,
mimică, gesturi,
limbaj, relaţia cu
celelalte personaje ,
Prezentarea
produselor de
grup
Conversaţia
Markere
Textul-
suport
Frontal
Aprecieri
verbale
Observare
sistematică
6. mediul în care trăieşte).
6.Obţinerea
performanţei şi
asigurarea feed-
backului
10 min
Li se solicită elevilor,
împreună cu colegul de
bancă, să alcătuiască un
cvintet.
Profesorul face aprecieri
verbale pe tot parcursul
lecţiei, vizând participara
elevilor, calitatea
exemplelor şi a
argumentaţiei, calitatea şi
corectitudinea exprimării.
Rezolvă sarcina de
lucru.
Caietele de
clasă
Activitate în
perechi
Cvintetul
7. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
2 min
Profesorul comunică
tema pentru acasă:
Realizaţi un eseu de 1- 2
pagini în care să
caracterizaţi personajul
Ghiţă.
Ascultă şi îşi notează în
caiete. Clarifică
probleme.
Expunerea
Explicaţia
Individual
7. OGLINDA TABLEI
Caracterizarea personajului Ghiţă din opera literară Moara cu noroc de Ioan Slavici
PERSONAJUL
LITERAR
Modalităţi de
caracterizare
Clasificare
Caracterizar
e directă
Caracterizar
e indirectă
Definiţie
8. Anexa 1
Fişa de identitate a personajului
NUME:
LOCUL ÎN OPERĂ:
DATE LEGATE DE FAMILIE:
OCUPAŢIE :
PORTRET FIZIC:
PORTRET MORAL:
9. Anexa 2
Căsuţa personajului Ghiţă
Legenda
1-2: Două trăsături de bază ale personajului caracterizat.
3-4: Două trăsături secundare ale personajului.
5-6: Două trăsături ce ajută personajul în relaţiile cu ceilalţi
7-8: Două trăsături de caracter ce ajută personajul să iasă din orice încurcătură.
10. 9: O trăsătură intimă, sesizabilă doar la o lectură mai profundă.
10: O trăsătură negativă de care personajul s-a debarasat sau ar trebui să se debaraseze.
Anexa 3
Fişa de caracterizare
Fragmente Mijloace de caracterizare Trăsături
„… acum el se făcuse mai de tot ursuz, se aprindea
pentru orişice lucru de nimic, nu mai zâmbea ca mai
nainte, ci râdea cu hohot”;
„Ghiţă întâia oară în viaţa lui ar fi vrut să n-aibă
nevasta şi copii, pentru ca să poată zice: „Prea puţin
îmi pasă!" Se gândea la câştigul pe care 1-ar putea
face în tovărăşia lui Lică, vedea banii grămadă
înaintea sa şi i se împăiănjeneau parcă ochii: de
dragul acestui câştig ar fi fost gata să-şi pună pe un
an, doi capul în primejdie. Avea însă nevastă şi
copii şi nu putea să facă ce-i plăcea..”
„Lică, tu trebuie să înţelegi că oamenii ca mine sunt
slugi primejdioase, dar prieteni nepreţuiţi”
„Sărmanilor mai copii, voi nu mai aveţi (...) un tata
om cinstit (...) tatăl vostru e un ticălos.”
“Tu eşti om Lică, iar Ghiţă nu e decât o muiere
îmbrăcată în haine bărbăteşti” (Ana)
„Tu eşti om cinstit Ghiţă, şi am făcut din tine om