2. Περιεχόμενα
1. Ταυτότητα του σεναρίου 3
Τίτλος 3
Γνωστικόαντικείμενο / γνωστική περιοχή / θέμα 3
Τάξη 3
Ψηφιακά και άλλα εργαλεία 3
Σύντομη περιγραφή / Βασική ιδέα 3
Προαπαιτούμενα 3
2. Στόχοι 4
3. Σύντομη περιγραφή της διδακτικής πορείας 4
4. Επεκτασιμότητα 5
5. Παράρτημα 6
1. Το Λογιστικό φύλλο στο Google Drive 6
2. Το Φύλλο εργασίας του μαθητή 6
3. 1. Ταυτότητα του σεναρίου
Τίτλος
Επεξεργασία λογιστικού φύλλου στο Google Drive
Γνωστικό αντικείμενο / γνωστική περιοχή/ θέμα
Οι δραστηριότητες που προτείνονται σε αυτό το μικροσενάριο είναι κατάλληλες για την
διδασκαλία εφαρμογών σε περιβάλλον Cloud. Οι ψηφιακές κατασκευές που καλούνται να
επεξεργαστούν και να δημιουργήσουν οι μαθητές, προσεγγίζουν τις έννοιες της
αποθήκευσης σε Cloud Storage αλλά και της αλληλεπίδρασης με υπηρεσίες του Cloud
Computing μέσα από συνεργατικές διαδικασίες μάθησης.
Τάξη
Οι δραστηριότητες απευθύνονται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου. Η προτεινόμενη διάρκεια
είναι 2 διδακτικές ώρες.
Ψηφιακάκαι άλλα εργαλεία
Το λογισμικό που χρησιμοποιείται είναι τα λογιστικά φύλλα και τα έγγραφα του Google
Drive, το διαδικτυακό περιβάλλον του Wikispaces και τρεις διαφορετικές μηχανές
αναζήτησης (Google, Yahoo, Bing). To Google Drive είναι ένα χαρακτηριστικό περιβάλλον
cloud computing. Το Wikispaces είναι ένα διαδικτυακό περιβάλλον δημιουργίας
συνεργατικών ιστοσελίδων ενώ οι μηχανές αναζήτησης είναι διαδικτυακές εφαρμογές που
επιτρέπουν την αναζήτηση διαφόρων τύπων αρχείων ανάλογα με τα κριτήρια που έχει
θέσει ο χρήστης. Παράλληλα και συμπληρωματικά με το παραπάνω λογισμικό
χρησιμοποιείται ο βιντεοπροβολέας ή εναλλακτικά το πρόγραμμα «επόπτες» στο Ubuntu
προκειμένου να γίνει επίδειξη, ανάλυση και επεξήγηση συγκεκριμένων ψηφιακών
λειτουργιών.
Σύντομηπεριγραφή / Βασική ιδέα
Η αξιοποίηση των εφαρμογών Cloud στη διδακτική διαδικασία, διευρύνει τις δυνατότητες
συνεργασίας των μαθητών αλλά παράλληλα αποτελεί κίνητρο για να εφαρμόσουν γνωστές
διαδικασίες σε νέα περιβάλλοντα, οικοδομώντας έτσι καινούριες γνωστικές δομές μέσα
από την εμβάθυνση και επέκταση των παλαιότερων.
Μετά από σύντομη εισήγηση για το Cloud Computing, ο εκπαιδευτικός επικεντρώνεται στο
Google drive και στην εφαρμογή του λογιστικού φύλλου που παρέχει το περιβάλλον αυτό.
Αρχικά οι μαθητές πειραματίζονται με κενό λογιστικό φύλλο που δημιουργεί ο
εκπαιδευτικός και διαμοιράζεται με τους μαθητές. Στη συνέχεια δημιουργούνται 5 ομάδες
των 4 ατόμων και οι μαθητές μέσα από το προσωπικό τους gmail αποκτούν πρόσβαση στο
φύλλο εργασίας και στο λογιστικό βιβλίο του οποίου τα φύλλα θα διαμορφώσουν από
κοινού, τα οποία έχουν δημιουργηθεί στο Google Drive.
Κατά τη διάρκεια της 1ης διδακτικής ώρας, η κάθε ομάδα στο φύλλο του λογιστικού βιβλίου
που της αντιστοιχεί, συλλέγει τα απαραίτητα δεδομένα, τα επεξεργάζεται
χρησιμοποιώντας βασικές συναρτήσεις και δημιουργεί σχετικό γράφημα στηλών.
Κατά τη διάρκεια της 2ης διδακτικής ώρας η κάθε ομάδα, μεταβαίνει στο περιβάλλον του
Wiki και στη δική της σελίδα αναρτά το υλικό που αφορά τα αποτελέσματα της εργασίας,
έτσι όπως προσδιορίζεται από τον φύλλο εργασίας του μαθήματος. Ακολουθεί σύντομη
παρουσίαση των εργασιών από τον διδάσκοντα και συζήτηση.
Προαπαιτούμενα
Οι μαθητές γνωρίζουν ήδη από την Α’ τάξη Γυμνασίου, τον τρόπο αναζήτησης
πληροφοριών στον Παγκόσμιο Ιστό και τη χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Επίσης
στη Β’ Γυμνασίου έχουν διδαχτεί την επεξεργασία δεδομένων σε λογιστικά φύλλα, σε
ψηφιακά περιβάλλοντα όπως το Microsoft Excel ή το Open Office Calc. Απαραίτητη κρίνεται
4. και η γνώση του περιβάλλοντος Wiki και βασικών λειτουργιών του . Επιπλέον, προκειμένου
να διεξάγουν την εργασία, οι μαθητές πρέπει να διαθέτουν λογαριασμό gmail.
2. Στόχοι
Οι στόχοι που θα πρέπει να υλοποιηθούν με τη διδασκαλία είναι:
Να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές συνδυαστικά τις γνώσεις που έχουν για την
αναζήτηση στον Παγκόσμιο Ιστό, για ταWikis και για τα λογιστικά φύλλα
Να μάθουν οι μαθητές να εφαρμόζουν τις γνώσεις τους σε νέα περιβάλλοντα,
ανακαλύπτοντας τις δυνατότητες που αυτά παρέχουν, μεταφέροντας τις γνώσεις
που έχουν για το λογιστικό φύλλο του Microsoft Excel ή του Open Office Calc, στο
λογιστικό φύλλο του Google Drive
Να κατανοήσουν οι μαθητές την έννοια του Cloud Computing και να αποκτήσουν
εμπειρία σχετικά με τη χρήση των εργαλείων του.
3. Σύντομη περιγραφή της διδακτικής πορείας
Η διδακτική πορεία που θα ακολουθηθεί καλό θα είναι να αναλυθεί σε διακριτές φάσεις
που θα ακολουθηθούν την 1η και 2η διδακτική ώρα.
1η διδακτική ώρα
Κατά την πρώτη φάση, ο διδάσκων παρουσιάζει στον βιντεοπροβολέα ή χρησιμοποιώντας
το πρόγραμμα «επόπτες» στην οθόνη του κάθε μαθητή, το περιβάλλον του Google Drive
και ειδικότερα τα έγγραφα και το λογιστικό φύλλο. Δημιουργεί κενό λογιστικό φύλλο και
δίνοντας δικαιώματα επεξεργασίας στους μαθητές (με χρήση των gmail τους), τους καλεί
να γράψουν ταυτόχρονα στο λογιστικό φύλλο, για να πειραματιστούν με τη
συνδιαμόρφωση ενός φύλλου.
Στη δεύτερη φάση ο διδάσκων εξηγεί τον σκοπό της ομαδικής εργασίας και την διαδικασία
που θα ακολουθηθεί προκειμένου να διεξαχθεί. Εξηγεί δηλαδή πώς θα γίνει συλλογή των
απαραίτητων αποτελεσμάτων στο λογιστικό φύλλο και κάνει μια σύντομη παρουσίαση του
Wiki, του χώρου ανάρτησης των αποτελεσμάτων της εργασίας. Στο τέλος της φάσης αυτής
χωρίζει τους μαθητές σε ομάδες.
Στην τρίτη φάση, οι μαθητές κάθε ομάδας μέσω των gmail που διαθέτουν, όπου έχουν
λάβει σχετικά μηνύματα από το διδάσκοντα, αποκτούν πρόσβαση στο φύλλο εργασίας και
στο λογιστικό φύλλο επάνω στο οποίο θα εργαστούν. Στο φύλλο εργασίας οι μαθητές της
κάθε ομάδας ακολουθούν τις οδηγίες σύμφωνα με τις οποίες:
Μεταβαίνουν στο φύλλο της ομάδας τους, το οποίο έχει σχετικό τίτλο με το όνομα
της ομάδας, και περιέχει λήμματα συγκεκριμένης θεματικής ενότητας που μπορεί
να αφορά την Τεχνολογία, τα Μεταφορικά Μέσα, τα ΜΜΕ, τον Πολιτισμό, ή τη
Γεωγραφία (εικόνα 1)
Εικόνα1
5. Μετά από σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο τοποθετούν το λογότυπο που ταιριάζει,
στο αντίστοιχο κελί
Αναζητούν τα λήμματα που περιέχονται στο φύλλο της ομάδας σε τρεις
διαφορετικές μηχανές αναζήτησης (Google, Yahoo, Bing) και εισάγουν τα
αποτελέσματα αναζήτησης στα αντίστοιχα κελιά.
Χρησιμοποιούν τις κατάλληλες συναρτήσεις για να υπολογίσουν, στα αντίστοιχα
κελιά, το άθροισμα και το μέσο όρο των δεδομένων που συνέλεξαν.
Δημιουργούν σχετικό γράφημα με τα δεδομένα. Ενδεικτικά, το τελικό αποτέλεσμα
της εργασίας μιας ομάδας φαίνεται στην εικόνα 2
Εικόνα 2
2η Διδακτική ώρα
Σε πρώτη φάση οι μαθητές συνεχίζουν να εργάζονται επάνω στα ζητούμενα του φύλλου
εργασίας, κάνοντας τα ακόλουθα
η κάθε ομάδα μεταβαίνει στο wiki (εικόνα 3), εισέρχεται με τους κωδικούς που έχει
δημιουργήσει ο διδάσκοντας για αυτήν, και στην αντίστοιχη σελίδα με το όνομα
της, αναρτά το σχετικό υλικό που έχει συλλέξει, όπως αυτό προσδιορίζεται στο
φύλλο εργασίας
Εικόνα 3
Στη δεύτερη και τελική φάση της 2ης διδακτικής ώρας, γίνεται σύντομη παρουσίαση των
τελικού αποτελέσματος στη Τάξη, από το διδάσκοντα και συζήτηση για τα προβλήματα που
αντιμετώπισε η κάθε ομάδα, αλλά και για τη χρησιμότητα των Google Docs
4. Επεκτασιμότητα
Ο διδάσκων μπορεί να ζητήσει από τους μαθητές να κατασκευάσουν στο περιβάλλον του
Google Drive, ένα ερωτηματολόγιο στις Google Forms και να επεξεργαστούν τα
αποτελέσματα που θα συλλέξουν, με τον τρόπο που προτείνει το παρόν σενάριο.
6. 5. Παράρτημα
1. Το Λογιστικό φύλλο στο Google Drive (κάντε κλικ εδώ για να δείτε όλο το
λογιστικό φύλλο στο Drive )
2. Φύλλο εργασίας μαθητή
Ονοματεπώνυμα μαθητών ............................................................................................
...........................................................................................
...........................................................................................
...........................................................................................
Τάξη: Γ’ γυμνασίου Ημερομηνία:…………………
Αξιολόγηση Μηχανών Αναζήτησης με χρήση Υπολογιστικού Φύλλου του Google Drive
Στο gmail σας θα βρείτε σχετικό σύνδεσμο που έχει αποσταλεί από το διδάσκοντα. Τον
επιλέγετε και ανοίγει ένα υπολογιστικό βιβλίο. Μεταβείτε στο φύλλο που αντιστοιχεί στην
ομάδα σας και κάνετε τα ακόλουθα:
1) Στη θέση με την ένδειξη λογότυπο, αναζητήστε από το διαδίκτυο σχετικές εικόνες του
Google, Yahoo και Bing και τοποθετήστε τες στα αντίστοιχα κελιά. Μετά την τοποθέτηση
των λογότυπων το φύλλο θα έχει την εξής μορφή
7. 2) Αναζητήσετε για κάθε όρο, που περιέχεται στο φύλλο της ομάδας σας, χρησιμοποιώντας
και τις 3 μηχανές αναζήτησης, το πλήθος των αποτελεσμάτων για την αναζήτηση κάθε όρου
και τοποθετήστε το στο αντίστοιχο κελί
3) Αθροίστε τα αποτελέσματα κάθε όρου από όλες της μηχανές αναζήτησης,
χρησιμοποιώντας τη σχετική συνάρτηση του υπολογιστικού φύλλου και τοποθετήστε τα
αθροίσματα στα αντίστοιχα κελιά
4) Βρείτε το Μέσο Όρο για τα αποτελέσματα κάθε όρου από όλες της μηχανές αναζήτησης,
χρησιμοποιώντας την αντίστοιχη συνάρτηση του υπολογιστικού φύλλου και τοποθετήστε τον
στα αντίστοιχα κελιά
5) Χρησιμοποιώντας τον οδηγό δημιουργίας γραφημάτων που παρέχει το συγκεκριμένο
περιβάλλον, δημιουργήστε γράφημα στηλών, που απεικονίζει όλα τα αποτελέσματα που
βρήκατε, χωρίς να συμπεριλάβετε σε αυτά το Μέσο Όρο και το Άθροισμα
6)Μεταβείτε στο wiki της συγκεκριμένης διδακτικής ενότητας με διεύθυνση <η διεύθυνση
του wiki> , πληκτρολογήστε τους κωδικούς που βρήκατε στο email σας και αφού εισέλθετε
στο περιβάλλον και στη σελίδα που αντιστοιχεί στην ομάδα σας κάνετε τις εξής εργασίες:
● Δώστε έναν σύντομο ορισμό για τις μηχανές αναζήτησης
● Περιγράψτε πώς εργαστήκατε για να αξιολογήσετε τις Google, Yahoo και Bing
● Γράψτε το συμπέρασμα στο οποίο καταλήξατε (ποια είναι η πιο αποδοτική, δηλ δίνει
τα περισσότερα λήμματα)
● Στο τέλος μεταφέρετε το γράφημα σας στη σελίδα του Wiki (χρησιμοποιήστε τα
πλήκτρα CTRL+C και CTRL+V, για να το μεταφέρετε με αντιγραφή επικόλληση )
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΔΩ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ!!