1. Submitted by – Nisha Parwani
B.Sc. ID Diploma 1st year
Submitted to – Dezyne E’cole College, Ajmer
www.dezyneecole.com
CLOSET SPACE PLANNING
DEZYNE E’COLE COLLEGE
2. Closet Space Planning
Nisha Parwani
1st Year Diploma
B.Sc. Interior Design
Interior Architecture & Space Planning
3. CLIENT’S REQUIREMENTS
REQUIREMENT OF THE CLIENT ARE AS FOLLOWS
• Number of shoes ( 6 pairs)
• The other materials with shoes are socks, shoe polish, brushes.
• Mirror for dressing.
• Place for keeping cosmetics and perfumes.
• Place for keeping daily clothes like salwar suits, jeans, t-shirts in hanging position. (approximate 50 clothes)
• Place for keeping woolen clothes.
• Place for keeping party wear or special occasion clothes.
• Place for keeping lingerie.
4. SPACE REQUIRED FOR KEEPING OR STOCKING THOSE
REQUIREMENTS
1. Space For Keeping 6 Pair Of Shoes
For Keeping One Pair Of Shoe, Length x Breadth = 9” x 10”
= 90 sq. inch
For Keeping 6 Pair Of Shoe, Space For 1 Pair x Total Number Of Pairs = 6 x 90”
= 540 sq. inch
2. Space For Hanging 10 Salwar Suits
For Hanging 1 Suit, Length x Breadth = 1” x 12”
= 12 sq. inch
For Hanging 10 Suits, Space For 1 Suit x Total Number Of Suits = 12” x 10
= 120 sq. inch
3. Space For Hanging 15 Tops
For Hanging 1 Top, Length x Breadth = .6” x 12”
= 7.2 sq. inch
For Hanging 15 Tops, Space For 1 Top x Total Number Of Tops = 7.2 x 15
= 108 sq. inch
5. SPACE REQUIRED FOR KEEPING OR STOCKING THOSE
REQUIREMENTS
4. Space For Keeping 7 Jeans
For Keeping One Jeans, Length x Breadth = 6” x 12”
= 72 sq. inch
For Keeping 7 Jeans, Space For 1 Jeans x Total Number Of Jeans = 7 x 72
= 504 sq. inch
5. Space For Keeping Woolens
For Keeping 1 Sweatshirt , Length x Breadth =10” x 12”
= 120 sq. inch
For Keeping 6 Sweatshirts, Space For 1 Sweatshirt x Total Number Of Sweatshirts = 120 x 6
= 720 sq. inch
6. STANDARD SPACE REQUIREMENT
Standard Spaces Are As Follows :
• Garment Hanger Requires 16”-18”
• Clearance Necessary For Garments On Hook Strips Parallel To Hanging Pole 6”
• For 6 Soft Shirts 6”
• For 4 Dress Shirts 6”
• Average Woman’s Flat Shoes 8”-9” Front, 8” Height & 10” Width.
• Shoe Racks Maximum Storage Space 14”
9. To Create Any Design I Need To Focus On The Principles & Elements Of Design
For The Space Planning Over Here, I Mainly Focused On Balance In A Design
With The Basic Element Shape Which Is Rightly Said “Form Follows Function”.
10. In The Subsequent Slides You Will Come Across The Space Planning Created By
Me For My Client.
For Any Adult User For A Wardrobe The Standard Size Required Is 5 Linear Feet.
Keeping Into Mind The Requirement Of The Client & The Space Provided I
Created An Elevation For My Design.
12. 8
2
3
4
5
6
7
11
9
1
10
12
13
1 Space for mirror,
cosmetics and perfumes.
Hanging Space for daily
wears tops and shirts.
Space for inner wear.
Space for night wears.
Space for flats &
slippers.
Space for heels and
shoes.
Leg room space
Space for hanging
clothes after undressing.
Space for napkins &
towels.
Space for jeans.
Space for storing woolen
inner & stoles.
Space for keeping
sweatshirts.
Space for keeping
clothes for laundry.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
FRONT ELEVATION
18. 2
3
1
Area Of Rectangle = Length x Breadth
Area of in figure : length x breadth
= 6’ x 6’ = 6 sq. ft.
Area of & in figure : length x breadth
= 6’ x 23.3”
= 72 x 23.3 = 1677.6
= 11.6 sq. ft. x 2
= 23.2 sq. ft.
Area of & in figure : length x breadth
= 70.6” x 23.3”
= 1644.98” = 11.4 sq. ft.
= 11.4 x 2 = 22.8 q. ft.
Total area for the structure :
6+23.2+22.8 = 52 sq. ft.
1
2
3
4
5
4
5
19. Area Of 1 Drawer (base) : Length x Breadth
= 1’9”9/16 x 1’10”5/8
= 483”
= 3.35 sq.ft.
Area Of 8 Drawer (base) : 8 x 3.35
= 26.8 sq. ft.
Area Of 1 vertical board of drawer : length x breadth
= 1’9”9/16 x 4”
= 0.91 sq. ft.
Area Of 4 vertical boards : 4 x 0.91
= 3.6 q. ft.
Area Of 1 vertical board of drawer : Length x Breadth
= 1’9”9/16 x 5”
= 0.7 sq. ft.
Area Of 4 vertical boards : 4 x 0.7
= 2.8 sq. ft.
20. Area Of 1 vertical board of drawer : Length x Breadth
= 1’9”9/16 x 11”
= 1.6 sq. ft.
Area Of 4 vertical boards : 4 x 1.6
= 6.4 sq. ft.
Area Of 1 vertical board of drawer : Length x Breadth
= 1’9”9/16 x 9”
= 1.37 sq. ft.
Area Of 4 vertical boards : 4 x 1.37
= 5.48 sq. ft.
Total surface area for 8 drawers : 26.8 + 3.6 + 2.8 + 5.4 + 6.4 = 45 sq. ft.
21. 2 1
Area Of board : Length x Breadth
= 5’7” x 1’10”
= 9.7 sq. ft.
Area of 2 boards : 2 x 9.7 = 19. 4sq. ft.
Area Of boards : Length x Breadth
= 5’8” x 1’1”
= 6.13 q. ft.
Area of 2 boards : 2 x 6.13 = 12.26 q. ft.
Total area of boards : 19.4 + 12.26 = 32 sq. ft.
1
2
Total Area For The Closet : Total Area Of The Structure + Total Area Of Drawers + Total Area Of Vertical Boards
= 52 sq. ft. + 45 sq. ft. + 32 sq. ft. = 129 sq. ft.
22. As An Interior Designer This Project On Space Planning Has Made Me Aware
That A Space Of 6’x2’x6’ (Lxbxh) Has Been Made More Functional By Creating
More Space From The Space Provided To Us.
I Have Created 129 Sq. Ft. From This 72 Sq. Ft.