Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Less35
1. Урок №____ 8___ клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Величини (змінні і константи), їхні властивості. Різні способи опису
даних.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям величини та її
властивостями; навчитись розрізняти величини за їх типами.
розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги,
спостережливості;
виховна: виховувати інформаційну культуру;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізаціяопорних знань
Пройти тестування за адресою: http://nikolay.in.ua/do-uroku/perevirka-
znan/104-osnovi-programuvannya/731-komanda-vikonavets-programa-mova-
programuvannya-seredovishche-programuvannya
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Пам'ять і змінні
Ми говорили, що програма - це послідовність директив для комп'ютера. І це
дійсно так. Але майже всі програми, які роблять щось корисне або цікаве мають
додаткові характеристиками:
вони підтримують введення даних;
вони обробляють введені дані;
вони забезпечують виведення інформації.
У нашій першій програмі не було ні вхідних даних, ні їх обробки. Тому вона не
дуже цікава. Результатом її роботи було лише виведення повідомлення на
екран.
Іншим прикладом програми з трьома базовими елементами є відеогра.
Введення здійснюється через джойстик або ігровий контролер, в процесі
обробки програма визначає, чи вдалося вам вбити монстра, ухилитися від
вогняної кулі і перейти на наступний рівень, а результат видається картинкою на
екрані і звуком в навушниках.
Отже, запам'ятайте послідовність: введення, обробка, результат. А що
комп'ютер робить з вхідними даними? Щоб виконати з ними будь-які дії,
комп'ютер спочатку повинен їх запам'ятати, тобто десь зберегти.
Всю інформацію, в тому числі вхідні дані (а також саму програму),
2. комп'ютер зберігає у своїй пам'яті.
Але як пояснити інтерпретатору Python, в яке місце пам'яті ми хочемо
помістити фрагмент даних? І як потім його знайти? Якщо ви хочете, щоб
програма на Python щось запам'ятала і ви змогли цим скористатися у
подальшому, йому потрібно присвоїти ім'я. Що б це не було - число, текст,
картинка або музичний уривок, - інтерпретатор Python виділить для нього
місце в комп'ютерній пам'яті. Надалі послатися на цей фрагмент даних
можна, назвавши його ім'я. Скористаємося інтерактивним режимом
інтерпретатора Python і подивимося більш детально, що представляють собою
імена.
Імена
Поверніться у вікно Python Shell. Після появи запрошення наберіть:
>>> subject = 'Computer sciense'
>>> print(subject)
Запам'ятайте, що знаки >>> є запрошенням на введення Python-команди.
Наберіть наступний за цим знаком текст і натисніть клавішу Enter. Ось що
повинно вийти:
Computer sciense
>>>
Ми тільки що створили елемент, що складається з букв "Computer sciense", і
привласнили йому ім'я subject. Знак рівності (=) змушує інтерпретатор Python
виконати присвоювання, тобто «зробити щось рівним чомусь».
Символ “=” в Python називають символом присвоєння. Він
використовується для надання значень певним іменам.
Ми привласнили набору букв "Computer sciense" ім'я subject. Букви
"Computer sciense" існують в якомусь фрагменті пам'яті вашого комп'ютера.
Точне місце розташування не має значення. Ми пояснили інтерпретатору
Python, що в подальшому будемо посилатися на ці букви за назвою subject.
Подібно мітці, ярлику або наклейці, ім'я призначене для ідентифікації
об'єкта.
Лапки інтерпретатор Python розуміє в буквальному сенсі. І виводить те, що
укладено між ними. При відсутності лапок інтерпретатор визначає значення
фрагмента. Це може бути число (наприклад 5), вираз (5 + 3) або ім'я (subject). В
даному випадку мова йде про ім'я subject, і інтерпретатор Python виводить
належне йому значення, тобто набір букв "Computer sciense".
Ось ще один приклад:
>>> print('25+36')
25+36
>>> print(25+36)
61
У першому випадку лапки присутні, і інтерпретатор виводить на екран
вкладений в них вираз 53 + 28. За відсутності лапок Python сприймає 53 + 28 як
арифметичний вираз і обчислює його значення.
3. Арифметичним виразом називається комбінація чисел і символів, значення
якої може визначити інтерпретатор Python. Обчислити означає всього лише
«визначити значення».
Інтерпретатор Python сам вирішує, скільки пам'яті потрібно для зберігання
символів і якою частиною пам'яті він скористається. Для отримання цієї
інформації достатньо знову вказати її ім'я. Ключове слово print і ім'я дозволять
вивести на екран відповідний елемент (наприклад число або текст). Змінні
можна створювати не тільки з букв. Ви можете дати назву числовим значенням.
Пам'ятаєте наш попередній приклад?
>>> 25+36
61
Коли ви призначаєте імені значення (наприклад значення "Computer science"
імені subject), воно зберігається в пам'яті і починає називатися змінною. У
більшості мов програмування кажуть, що значення збережено в змінній. Але
Python в цьому відношенні трохи відрізняється від інших мов програмування.
Він не зберігає значення в змінних, а, скоріше, дає значенням імена. Деякі
програмісти кажуть, що в Python відсутнє поняття змінної, а замість нього є
поняття імені. Проте поведінка програми в обох випадках подібна. Тому,
говорячи про імена Python, ми будемо використовувати терміни «ім'я» або
навіть «ім'я змінної».
Давайте зробимо те ж саме за участю змінних:
>>> First = 25
>>> Second = 36
>>> print(First + Second)
61
Ми створили два імені First і Second. Число 25 було присвоєно імені First, а
число 36 - імені Second. Потім ми вивели на екран суму цих змінних. Можна
зробити і по-іншому:
>>> Third = First + Second
>>> Third
61
В інтерактивному режимі вивести на екран значення змінної можна, просто
набравши її ім'я, не вдаючись до ключового слова print. (В програмах такий
підхід не працює.)
У цьому прикладі додавання виконувалося не всередині команди print. Ми
взяли елемент з ім'ям First і елемент з ім'ям Second і склали їх, попутно
створивши новий елемент з ім'ям Third. Third - це сума змінних First і Second.
Одному і тому ж елементу можна привласнити кілька імен.
Проробіть це в інтерактивному режимі:
>>> subject = 'Computer science'
>>> subject_1 = subject
>>> subject
4. 'Computer science'
>>> subject_1
'Computer science'
Це все одно що наліпити на одну річ дві наклейки. На одній наклейці
написано subject, а на іншій - subject_1, але обидві вони приєднані до елементу
"Computer science".
Що таке ім'я
Змінні допустимо іменувати як завгодно (ну, майже як завгодно). Ім'я може
мати довільну довжину, складатися з цифр і букв, а також символу нижнього
підкреслення (_). Проте при іменуванні потрібно дотримуватися ряду правил.
Найважливішим є чутливість до регістру. Важливо, якими буквами - великими
або малими - набрано ім'я. Тому subject і SUBJECT - два різних імені. Аналогічно
first і First. Крім того, ім'я змінної повинно починатися з літери або з символу
підкреслення. З числа ім'я починатися не може. Відповідно, ім'я 2subject є
неприпустимим. І ще в імені не повинно бути пробілів.
Числаі рядки
Отже, ми вміємо створювати змінні для букв (тексту) і чисел. Але звідки
інтерпретатор Python знає, що ми мали на увазі числа 5 і 3, а не символи "5" і
"3"? Правильно, все знову залежить від наявності лапок.
Символ або набір символів (букв, цифр і розділових знаків) називається
рядком.
Щоб пояснити інтерпретатору Python, що ви створюєте рядок, потрібно
укласти символи в лапки. В Python ви можете користуватися для цієї мети як
одинарними, так і подвійними лапками. Допустимі обидва варіанти:
>>> subject = 'Computer science'
>>> subject
'Computer science'
>>> Subject = "Computer science"
>>> Subject
'Computer science'
Але лапки на початку і в кінці рядка повинні бути одного типу.
Число без лапок інтерпретатор Python сприймає як числове значення, а не як
символ. Спробуйте зробити так, щоб відчути різницю:
>>> first = 25
>>> second = 36
>>> first + second
61
>>> first = '25'
>>> second = '36'
>>> first + second
'2536'
Без лапок значення 25 і 36 інтерпретуються як цифри, і ви отримуєте в
5. результаті суму. Лапки перетворюють "25" і "36" в рядки, і на виході ми бачимо
два «складених» один з одним рядки "2536". Також можна об’єднати між
собою рядки наступним способом:
>>> print('Computer'+'science')
Computerscience
Зверніть увагу, що при подібному об'єднання рядків між ними не
виявляється пробілу. Рядки просто склеюються один з одним.
Наскільки вони «змінні»
Змінні отримали таку назву не просто так. Справа в тому, що вони
змінюються! Тобто призначене змінній значення можна змінити. В Python для
цього створюється новий елемент, якому присвоюється стара мітка (ім'я).
Розглянемо приклад. Пам’ятаєте, ми створили змінну subject?
>>> subject
'Computer science'
Ми можемо її змінити:
>>> subject = 'Physics'
>>> subject
'Physics'
Ми створили новий елемент "Physics" і присвоїли йому ім'я subject. Ярлик
перемістився зі старого елемента на новий. Але що сталося зі старим елементом
"Computer sciense"? Пам'ятайте, що елементи можуть мати кілька імен (більше
одного пов'язаного з ними ярлика). Якщо з елементом "Computer science" все
ще пов'язаний якийсь ярлик, він залишається в пам'яті комп'ютера. Але
елемент, з яким не пов'язано жодних ярликів, Python вважає непотрібним і
видаляє з пам'яті. Завдяки цьому пам'ять звільняється від зайвих елементів.
Видалення виконується автоматично, вам про це турбуватися не потрібно.
Важливо зрозуміти, що насправді ми не перетворювали елемент "Computer
science" в елемент "Phisics". Ми просто перемістили ярлик (перепризначували
ім'я) з одного елемента на інший. В Python є сутності (наприклад числа і рядки),
які не допускають змін. Можна привласнювати їх імена іншим елементам (як ми
тільки що зробили), але змінити значення вихідного елемента у вас не вийде.
Змінну також можна прирівняти саму собі:
>>> First = 15
>>> First = First
Б'юся об заклад, що ви визнали цю операцію марною. І ви абсолютно праві.
Це все одно що стверджувати: «Я - це я». Але невелика зміна може зробити
змінну First абсолютно новою сутністю:
>>> First = First +10
>>> First
25
Що в цьому випадку відбувається? У першому рядку ярлику First
присвоюється значення 15. Потім ми створюємо новий елемент First + 10, або 15
6. + 10. Він має значення 25. Після цього ярлик First відбирається від старого
елемента (15) і приєднується до нового (25). Фактично змінній First
присвоюється нове значення.
У виразі присвоєння змінна завжди фігурує зліва від знака рівності (=).
Але вона може з'явитися і праворуч. Це вкрай корисна властивість, з якою ви
зіштовхнетеся в багатьох програмах. Найчастіше вона застосовується в операції
інкремента змінної (збільшення на певну величину) або в протилежній операції
- декремента (зменшення на певну величину).
Змінній в будь-якому місці програми можна привласнити інше значення
(ярлик переміщається на новий елемент). Однією з найбільш поширених
помилок в програмуванні є заміна не тієї змінної або заміна потрібної змінної не
в той час. Для запобігання подібній ситуації має сенс користуватися іменами, які
легко запам'ятовуються. Ніщо не заважає нам написати:
ZdffgfNJHdfff111 = 18
Але в цьому випадку буде складно запам'ятати змінні, які фігурують в
програмі. І при роботі з ними з більшою ймовірністю будуть виникати помилки.
Тому користуйтеся осмисленимиіменами, що вказують на призначення змінної.
Що потрібно пам’ятати про змінні
У програмуванні слово змінна позначає іменоване місце для зберігання
даних, наприклад чисел, тексту, списків з числами або символами і так далі.
Також змінну можна розглядати як ярлик, яким позначені якісь дані.
1. Назва змінної може складатися лише з малих (a..z) та великих (A..Z)
літер англійського алфавіту, цифр (0..9) та знаку нижнього підкреслення
(“_”);
2. Імена не можуть починатися з цифр;
3. Ім’я змінної повинно мати певний сенс (не обов’язково)
4. Ім’я змінної залежить від регістра (variable, VaRiAbLe, VARIABLE – це
різні імена)
V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Виконання інтерактивної вправи: http://nikolay.in.ua/do-uroku/interaktivni-
vpravi/103-osnovi-programuvannya/604-identifikator-zminnoji-trenuvalna-vprava
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
мені було незрозуміло…;
у мене виникли такізапитання…;
я не впорався з такими завданням…;
мені сподобалось ія буду використовувати…
VІІI. Домашнєзавдання
7. Опрацюватистаттю по змінним за адресою:
http://nikolay.in.ua/navchaemos/python-3/611-pam-yat-i-zminni
ІХ. Оцінювання роботи учнів