1. Урок №3 5А клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема. Апаратна і програмна складові інформаційної системи.
Мета:
навчальна: познайомити учнів з апаратними та програмними
складовими інформаційної системи;
розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння
діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i
робити висновки;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність,
акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
засвоєння нових знань;
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація,
проектор.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання з класом
Вітаю Вас на сьогоднішньому уроці.
Повідомленнятеми і мети уроку
Минулого уроку миговорилипро інформацію та інформаційні
системи. Сьогодні ми заглибимось в тему інформаційних систем
та розберемо її апаратну та програмну складову
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розуміючи яким чином працює комп’ютер, як він думає ви зможете
оптимізувати та покращити власну взаємодію з ним. Та перш ніж розпочати
повторимо правила поведінки.
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань
Повторення раніше вивченого матеріалу
o 1. Якими способами можна подавати повідомлення?
o 2. Як людина сприймає повідомлення?
o 3. Що таке інформація?
o 4. Що таке інформаційна система?
IV. Вивчення нового матеріалу
2. Будь-яка інформаційна система складається з 2 частин – апаратної та
програмної. Поглянемо на будову апаратноїскладової.
Зв’язуючою складовоюєшина до якої підключаються центральний
процесор, внутрішня пам’ять, пристроївведення та виведення, зовнішня
пам’ять, комунікаційніпристрої та блок живлення.
Центральний процесор – це «мозок» комп’ютера. Самев ЦП
відбувається опрацювання всіх даних.
До внутрішньої пам’ятіналежить жорсткий диск (на якому зберігається
вся інформація) та оперативна пам’ять (відповідаєза обмін данимиміж
шиною, ЦП та іншими складовими.
До пристроїв введення належать пристрої, які посилають спеціальні
сигналив комп’ютер, надають йому інформацію. До них належать:
клавіатура, миша, сканер, мікрофон, різні джойстики, графічний планшетта
веб-камера.
До пристроїв виведення належать пристрої, що виводять інформацію в
зручному виглядідля користувача: монітор, проектор, принтер, колонки,
навушникита інші.
Якщо внутрішня пам’ять знаходиться в середині комп’ютера, то
зовнішня зовні. Це диски, різнотипні флешки, та SSD накопичувачі(аналогія
жорстким дискам, умовно це дуже велика флешка).
Комунікаційнимипристроями можуть бути мережеві карти, свіч,
модемита роутери.
Головнимихто відповідаєза подачу та регулювання напругив
системному блоці є блок живлення. Блок живлення працює в 3 струменевих
режимах. Подає3,3, 5 та 12 вольтина внутрішніпристрої по одному кабелю.
Поєднання декількохкабелів може давативищу напругу, тому потрібно бути
дужеобережним з увімкненим комп’ютером.
3. Апаратна частина не може виконуватиоперації з обробки інформації
без різноманітних програм, завдякияким пристроївиконують свої функції.
Ось перед вами програмно складова інформаційноїсистеми.
Програмиділяться на три типи: системні, прикладніта інструментальні.
Системні мінімальну забезпечують роботу комп’ютера, прикладні
допомагають вирішуватидодатковіпотребикористувача, а інструментальні
призначені для створення нових програм.
Програмнезабезпечення здійснюєкерування пристроями комп'ютера
під час введення, обробки, виведення і зберігання інформації, створює умови
для роботи користувача на комп'ютерітощо.
Цікаво знати
Пілотований екзоскелетстав реальністю. Ріст 4 метри, вага більше
1 тонни. Назва METHOD-2
V. Релаксація
Вправа для профілактики короткозорості та порушення зору
VI. Підбиття підсумків уроку
Бесіда за питаннями
o З яких частин складається інформаційна система?
o Назвіть складові апаратної чистини.
o Назвіть частини програмної складової.
VIІ. Домашнє завдання
Опрацювати вивчений матеріал.