Урок №___ 5___клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Комплексна практична робота «Інформаційні процеси та системи».
Інструктаж з БЖД
Цілі:
навчальна: встановити рівень оволодіння учнямиосновнимитеоретичними
знаннями і практичниминавичками з теми «Основироботи з комп'ютером»;
повторити, більш глибоко осмислитинавчальний матеріал, узагальнитийого і
систематизувати; розвивальна: розвивати увагу, кмітливість, креативність;
виховна: виховувати інформаційну культуру.
Тип уроку: перевірка та корекція знань, умінь і навичок.
Обладнання: комп'ютери, інструктивнікартки, картки із завданнями.
ХІД РОБОТИ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учням було запропоновано завдання скласти кросворд (ребус) з вивчених
термінів. Учитель перевіряє наявність та якість робіт.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. На цьому уроці ми маємо повторити, більш глибоко осмислити
навчальнийматеріал з теми «Основироботи з комп’ютером», узагальнитийого
і систематизувати. А також встановити рівень засвоєння вами знань і вмінь з
цієї теми.
IV. ПЕРЕВІРКА ЗНАННЯ ФАКТИЧНОГО МАТЕРІАЛУТА ОСНОВНИХ
ПОНЯТЬ
Варіант 1
Усне опитування
1. З яких пристроїв складається комп’ютер?
2. Що керує роботою всіх пристроїв, під’єднаних до комп’ютера?
3. Яке призначення операційних систем?
4. Чому операційна система Windows дістала таку назву?
Поясніть зміст фрази «Windows —операційна система з графічним
інтерфейсом».
5. Назвіть основні об’єкти операційної системи. Для чого вони призначені?
2.
6. Яке вікноназивають активним?
7. Які елементи вікон ви знаєте? Для чого вони потрібні?
8. Які режими відтворення вікон ви знаєте? Чому їх так називають?
9. Які є способи виконання дій над об’єктами?
10. Які дії можна виконати над папками?
11. Що таке ярлик?
12. Як створити ярлик для папки?
13. Які дії можна виконати над ярликами?
14. Які дії можна виконати над файлами?
15. Яке призначення контекстного меню об’єкта?
16. Як викликати контекстне меню об’єкта?
17. Як створити папку?
18. Яка головна властивість ярлика?
19. Як перейменувати папку чи файл?
Варіант 2
Фронтальний письмовийконтроль Продовжити
речення.
1. Суворо заборонено торкатися... (з’єднувальнихпроводів, задньоїстінки
монітора та системного блока).
2. Суворо заборонено вмикати і вимикати техніку... (без дозволу вчителя).
3. Суворо заборонено кластидиски, зошити, книжки на... (системний блок та
клавіатуру).
4. Під час роботи за комп’ютером рукиповинні бути... (чистіта сухі).
5. Починайте роботу тільки... (з дозволу вчителя).
6. Операційна система, яку ми вивчаємо, має назву ... (Windows).
7. Змінювати розмір вікна, згорнутивікно або закрити його можна за
допомогою такихелементів, як... (кнопки керування).
8. Подання папкиу відкритому вигляді —це... {вікно папки).
9. Значок, який не є об’єктом, а тільки на нього вказує — це... {ярлик).
10. Перший і основний набір програм, що завантажується в комп’ютер одразу
після його вмикання — ... {операційна система).
11. На моніторі після завантаження операційної системи з’являється... (робочий
стіл).
12. Наочне подання об’єкта —... (піктограма або значок).
13. Для зручностісортування та зберігання файлів використовують... (папки).
Варіант З
Тестування або комп'ютернетестування
Учні виконують завдання в програмі Test-W або будь-якійіншій на розсуд
3.
учителя.
1. Набір спеціальнихпрограм, якікерують роботою всіх пристроїв
комп’ютера та іншими програмами.
А) Операційна система;
Б) оперативна система;
В) комп’ютерна система;
Г) системна система.
2. До основних об’єктів операційної системи належать...
А) піктограми;
Б)рисунки;
В) ярлики;
Г) папки;
Д) клавіші.
3. У кожного вікна є...
A) рядок виконання; рядок заголовка;
В) рядок меню;
Г) панель інструментів;
Д) робоче поле.
4. Вікно розгорнутена весь екран. Як називають такий режим?
А) Повноекранний;
Б) нормальний;
B) кнопка на панелі завдань.
5. Що пересуває на рядок вгору, вниз, ліворуч, праворуч вмістсписку?
А) Смуга прокрутки;
Б) вікно;
В) папка.
6. Скількиможе бути активних вікон?
A) Два;
Б) три;
B) чотири;
Г) безліч;
Д) одне.
7. Ділянка пам’яті, що містить інформацію і має конкретне ім’я.
А) Файл;
Б) вікно;
В) піктограма;
Г)ярлик.
8. Файл має такі властивості...
4.
A) ім’я;
Б) тип;
В)розмір;
Г) дата створення;
Д) символ.
9. Файли, які об’єднуються в групиза змістом, називають...
A) ярликами;
Б) значками;
B) вікнами;
Г) папками.
10. Як викликати контекстне меню об’єкта?
A) Лівою кнопкою миші;
Б) правою кнопкою миші;
B) коліщатком миші;
Г) за допомогою алфавітно-цифровоїклавіатури;
Д) за допомогою малоїцифровоїклавіатури.
11. Основне призначення ярликів — це...
А) швидкийзапуск програми;
Б) наочне подання об’єкта;
В) зберігання інформації про систему комп’ютера;
Г) зберігання об’єктів операційної системи;
Д) подання папкиу відкритому вигляді.
12. Які кнопкирозміщені на рядку заголовка вікна?
А) Закрити',
Б) Згорнути;
В) Змінити розміри;
Г) Відкрити.
13. Подання папкиу відкритому виглядіназивають...
А) вікном;
Б) піктограмою;
В)значком;
Г) системною папкою;
Д) ярликом.
14. Яка функція папки Кошик?
А) Зберігає та відновлюєвидалені об’єкти;
Б) створює об’єкти;
В)видаляєоб’єкти;
Г) зберігає дані про комп’ютер.
5.
15. Виділяють такітипи вікон...
А) програмні;
Б) діалогові;
В)вікна заголовків; інформаційні.
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження
(Варіант 2)
V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ УСТАНДАРТНИХСИТУАЦІЯХПрактичне завдання
Інструктаж з техніки безпеки.
Завдання
1. Упорядкуйте Робочий стіл свого комп’ютера, розташувавши значки файлів
папок та ярлики так, щоб вам було зручно ними користуватися. (Кожний
елемент слід клацнути кнопкою миші та, утримуючи її натисненою,
перетягнути значок у потрібне місце).
2. На Робочому столі створіть папку з іменем 5 клас.
3. Відкрийте папку 5 клас. Створіть власну папку (назва папки — Прізвище).
4. Відкрийте власну папку.
5. Розгорніть вікно на весь екран, клацнувши кнопку в рядку заголовка.
6. Поверніть вікно до попереднього вигляду, клацнувши кнопку в рядку
заголовка.
7. Згорніть вікно до кнопки на панелі завдань, клацнувши кнопку в рядку
заголовка.
8. Поверніть вікно до попереднього вигляду, клацнувши кнопку на панелі
завдань.
9. Змініть розміри вікна таким чином, щоб у ньому з’явилася смуга
прокручування.
10. Поекспериментуйте зі смугою прокручування.
11. Знайдіть та відкрийте папку Мої рисунки (Мої документи —> Мої рисунки).
12. Змініть у вікні спосіб відображення вмісту папки. (Для цього та по черзі
виберіть команди: Ескізи сторінок, Плитка, Значки, Список, Таблиця.
Поміркуйте, у яких випадкахвикористовують кожний зі способів).
13. Закрийте всі вікна.
14. Створіть ярлик папки Мої рисунки.
15. Результатироботи продемонструйтевчителеві.
Виконання комплексу вправ для зняття зоровоївтоми (Варіант 2)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Оцінювання роботи учнів на уроці.