1. Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Управління освіти Шосткинської міської ради
Шосткинський міський методичний кабінет
Правовий практикум:
"Як влаштуватися на роботу"
Кущ Ірина Володимирівна,
вчитель історії та правознавства
вчитель вищої категорії,
Шосткинської загальноосвітньоїшколиІ-ІІІ ступенів № 4
Шостка - 2015
2. НЕ ПИТАЙ, ЩО ТОБІМОЖЕ ДАТИ ДЕРЖАВА, А ЗАПИТАЙ СЕБЕ,
ЩО ТИ МОЖЕШ ДАТИ ДЕРЖАВІ.
Д.Ф. Кеннеді
ПРАЦЯ ПОРОДЖУЄ МУДРІСТЬ ТАЧИСТОТУ.
Дені Дідро
Правознавство (практичний курс). Правовий практикум: "Як влаштуватися
на роботу"
Мета: дати уявлення про юридичний зміст права на працю, відносини, що
регулюються нормами трудового права; розвивати вміння пояснювати й
застосовувати положення Конституції України; ознайомити учнів з документами,
необхідними для працевлаштування; визначити поняття "співбесіда",
"резюме",складати за зразком резюме для працевлаштування; моделювати
процедуру співбесіди; формувати свідому позицію щодо важливості права людини
на працю.
Тип заняття: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, презентації, публікації, мікрофон,
роздатковий матеріал.
Форма проведення: правовий практикум з використанням інтерактивних
технологій.
Назва проекту : "Як влаштуватися на роботу"
Основнізапитання
Ключове запитання "Яквлаштуватися на роботу"
Тематичнізапитання
Які документи необхідні для влаштування на роботу
Визначити поняття "співбесіда", "резюме"
Формувати свідомупозицію щодо важливості права людини на працю.
Змістові запитання
Конституційне забезпечення права на працю
ТрудовезаконодавствоУкраїни
Сучаснийстан забезпечення права на працю.
3. Підготовчий етап
Діяльність учнів та вчителя
На попередньомууроці вчитель надає завдання з випередженням. При цьому він
проводить жеребкування роздаючиучням картки зрізними геометричнимифігурами
(коло, квадрат, ромб, трикутник, )таким чином учні поділяються на чотиригрупи по
5 чоловік. Після цього учні отримують завдання для кожної творчоїгрупи:
1. Конституція України та Кодекс законів про працю;
2. Документи необхідні для працевлаштування;
3. Правила прийому на роботу« Співбесіда»;
4. Правила складання резюме;
Учні проводять дослідницькудіяльність, складають презентацію, групи
розігрують міні-вистави, готують наглядну інформацію для профоріентаційної
роботи.
Чіткий послідовний опис діяльності учнів в ході вивчення теми та реалізації
проектів – обсяг та послідовність вправ і пояснення того, як учні задіяні у
плануванні власного навчання.
Учні готують збірку професій ,які можна отримати в навчальних закладах нашого
міста шляхом опитування друзів, переглядають відеороліки в інтернеті.
Демонструють знання з предмета шляхом усного опитування з даної теми, готують
анкети для опитування, працюють з додатковоюлітературою для поглибленого
вивчення питання «Як забезпечено працевлаштування в Україні на сучаснийперіод»
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Документи, необхідні для працевлаштування
У ч и т е л ь. Під час уроку учні заповнюють таблицю-конспект (Додаток1).
Випереджальне завдання Презентація "Документи" (група учнів)
Для прийомуна роботуВи повинні подати:
• Документ , який посвідчує особу(паспорт, свідоцтво про народження, якщо
вам не має 16 років);
• Трудову книжку (якщо раніше ви вже працювали), якщо вам ще немає 16
років — дозвіл одного з батьків.
Трудова́ кни́ жка — основний документ, що підтверджує трудову
діяльність громадяні служить для встановлення загального стажу, безперервного
стажу, а також спеціального стажу. Під час оформлення на роботутрудова
книжка заповнюється працівниками відділу кадрів у п'ятиденнийтермін. До неї
заносятьсявідомостіпро трудовудіяльність, переміщення, звільнення,
заохочення працівника. Трудовікнижки ведуться на всіх працівників, які
працюють на підприємстві, в установі, організації понад 5 днів. Зберігається
4. трудовакнижка у відділі кадрів фірми, підприємства, установи, де її власник
працює, і повертається йомуу зв'язкузі звільненням, виходом на пенсію. Трудові
книжки оформляються на всіх працівників підприємств, установ і організацій
незалежно від формивласності.
При прийомі на роботу, яка потребує певної кваліфікації,роботодавець
може вимагати документи, які посвідчують кваліфікацію: диплом про освіту,
водійські права, свідоцтва про курси тощо.
Крім того необхідно пройтимедогляд і оформити Особову медичну книжку,
яка видається особам, що працюють на підприємствах харчової промисловості,
громадського харчування і торгівлі, водопровідних спорудах, у лікувально-
профілактичних, дошкільних та навчально-виховних закладах та іншим особам,
професійна чи інша діяльність яких пов'язана з роботою, виконання якої
законодавчо передбачаєпривступі на роботу проведення обов'язкових попередніх і
надалі періодичних профілактичних медичних обстежень.
При прийомі на роботуЗАБОРОНЕНО вимагати документи про
національність, політичні або релігійні погляди, місце реєстрації.
ІІ. Співбесіда
Випереджальне завдання Презентація "Як вдало пройти співбесіду"
(повідомлення учнів)
Кожна людина, що влаштовується на роботу, проходить співбесіду з
роботодавцем. У співбесіді можуть брати участь кілька працівників (менеджер,
психолог тощо) та водночас декілька претендентів. Співбесіда — це детальне
особисте знайомство керівництва підприємства з особою, що бажає
працевлаштуватись. Вона може бути попередньою (з начальником відділу кадрів,
або менеджером з персоналу) і вирішальною (з керівником відділу, в якому ви
будете працювати, чи з керівником підприємства).
Співбесіда - один із етапів прийому на роботу, проходить у вигляді опитування.
Метою є визначення здатності людини займати певну посаду, виконувати певну
роботу.
Щоб співбесіда пройшла вдало слід дотримуватися декількох правил:
1. Дотримуйтеся ділового стилю в одязі, одягніться гарно, але не визиваючи.
Чоловіки звичайно повинні приходитина співбесіду в костюміз краваткою. Вибір
одягуу жінок значно більше - тим більше помилоквони можуть при цьомузробити.
Найголовніше - не впадати в крайностіпри виборідовжиниспідниці, кольоруодягу
або аксесуарів. Чим солідніша установа, тим строгіших повинен бути ваш одяг.
Неприпустимо приходитина співбесіду в джинсах, міні-спідниці, пуловері, а також
в супермодномуабо в понад затрапезномуодязі.
2. Прийшовши в офіс, будьте зі всіма ввічливі, терплячі. Постукайте, одержавши
запрошення, входьте упевнено, а не просовуйтеголовув двері. Не забудьте
посміхнутися. Стежте за своєюосанкою, ходою, старайтеся дивитись в очі.
Уважно вислуховуйте питання, не перебиваючи співбесідника. В ході співбесіди
кандидат теж завжди ставить питання, як заготовленінаперед, так і експромтом. Не
5. варто ставити більш двох-трьохпитань. Неприпустимо не поставити жодного
питання, якщо була запропонованаможливість ставити питання.
3. Завершуючиспівбесіду, не забудьте про звичайні правила ввічливості. Важливо,
щоб обидваучасники закінчили зустріч з відчуттям, що все, про що слід було
сказати, сказано і що ви маєте достатньо інформації для прийняття рішення.
Подякуйте співрозмовниковіза бесіду та за виявлену увагу.
Ситуативна гра- « Співбесіда»
ІІІ. Резюме
Учитель:Роботодавціз метою кращого підбору кадрів пропонують бажаючим
влаштуватись скласти резюме. Резюме — це короткаінформація про ваші знання,
досвід роботий можливості, тобто своєріднийрекламний документ, що презентує
важливу інформацію про шукача роботи. Воно має бути якісним та коротким (одна
друкована сторінка). Резюме можна надати за факсом, звичайноюабо електронною
поштою, податиособисто.
Робота впарах
• Яка інформація про працівника може бути зазначена а резюме? (Метод
"Асоціативний кущ")
Роботаз підручником ст. 119 "Форма резюме"
1. Прізвище, ім’я та по батькові.
2. Трудовийдосвід:посади, що обіймали до цього часу, із зазначенням місця і часу
роботи.
3. Службову, домашню адресу, телефон.
4. Інформацію про освіту (навчальні заклади, що їх ви закінчили, та фах, який ви
отримали).
5. Професійні досягнення (наукові публікації, премії, перемогив конкурсахта на
олімпіадах тощо).
6. Наявність професійних навичокі досвіду роботив цій галузі.
7. Рівень володіння іноземними мовами.
8. Інші навички (володіння комп’ютером, наявність прав водія тощо).
9. На яку посаду ви претендуєте.
При складанні резюме варто звернути увагу на деякі правила:
- грамотність
- охайність
6. - досвід роботизаписується з останнього
- правдивість даних
- чіткі формулювання
-
Рефлексія ( 3 хв)
Учитель пропонуєучням самостійно оцінити результати уроку, відповівши на
запитання:
- Що ми робили?
- Навіщо ми це робили?
- Чи досяглими поставленої мети?
- Що сподобалосьчине сподобалось науроці?
- Які виникли труднощі?
- Ваші побажання один одномута вчителю.
ІV. Підсумкове завдання(може бути д/з)
Уявіть себе дорослим, що шукає роботу, і складіть власне резюме.
Напишіть міркування, яку роль у регулюванні трудовихвідносин відіграє КЗпП
України?