1. PROIECT DIDACTIC
Profesor:
Data Clasa a V-a „____”
Disciplina Educație pentru SocietateDurata lecției 45 minute
Unitatea de învățare: Toți diferiți, toți egali
Subiectul lecției: Dreptul la identitate și nondiscriminare
Competenţe
specifice
Descriptori
Valori
Valorizarea
diversității
culturale
Exprimăpărereacădiversitateaculturalădintr-o
societatetrebuiesăfievalorizatăpozitivşiapreciatăcorespunzător
Promoveazăideeacătrebuiesăfimtoleranţifaţădecredinţelediferitepecareleaualtepersoaneînso
Atitudini
Spirit civic Colaboreazăcualtepersoanepentrucauzedeinterescomun
Responsabilitate Aratăcăacceptăresponsabilitateapentrupropriileacţiuni
Auto-eficacitate Exprimăîncrederecăpoatesădesfăşoareactivităţilepecarele-a planificat
Abilităţi
Abilități
analitice și de
gândire critică
Foloseștedovezipentru a-șisusținepărerile
Poateanaliza o situațieînaintede a lua o decizie
Abilități de
ascultare și
observare
Ascultăînmodactivdiferitepăreri
Empatie Încearcăsă-i înţeleagămaibinepeceidinjurimaginându-şicumaratălucruriledinperspectivalor
Flexibilitate și
adaptabilitate
Îşimodificăpăreriledacă i sedemonstrează, îngrupuldelucru, prinargumenteraţionale,
căacestlucruestenecesar.
Abilități de
cooperare
Construieşterelaţiipozitivecualtepersoanedintr-ungrup
Acţioneazăînconcordanţăcudeciziileşiactivităţileechipei
Cunoștințe și înțelegere critică
Cunoștințe și
înțelegere
critică privind
Poateexplicasensulunorconceptecumsuntidentitatea, apartenențalagrupuri, ste
prejudecățile, discriminarea, drepturileșiresponsabilitățile, democrația.
2. lumea
Obiectivele operaționale:
O1.Să definească în baza filmulețului didactic noțiunea de discriminare;
O2.Să determine în baza studiilor de caz criteriile de discriminare;
O3.Să conștientizeze consecințele negative ale discriminării pentru individ și pentrusocietate;
O4.Să analizeze critic cauzele și consecințele discriminării;
O5.Să identifice situații de discriminare în comunitate propunând soluții pentru înfruntarea
acestui fenomen;
Tehnologii didactice de predare-învățare-evaluare:
a) forme: activitate frontală, individuală/perechi/
b) metode, procedee, tehnici: Jocul didactic, Conversația euristică, Explicația, Demonstrația
video, Acrostih, Studiul de caz, Descoperirea ghidată, Persoana resursă.
c) materiale didactice: tabla,fișele cu Anexa,autocolante de diverse culori (min.4), video-
proiector, caietul.
Referințe bibliografice:
1) Barbănouă V. Chicu V. Cîrhană V. etc. Repere ale educației interculturale. Chișinău:
Consiliul Național al Tineretului din Moldova (CNTM). 2013.
2) Dolghi Ad. Felea A. Educație pentru societate: Ghid: Clasele 5–6: Ghidul de
implementare a manualului. Chișinău: ÎS FEP„Tipografia Centrală”. 2019.
3) Dolghi Ad. Felea A. Educație pentru societate: Manual: Clasele a 5-a - a 6-a. Chișinău:
ÎS FEP „Tipografia Centrală”. 2019.
4) Moldovanu I. Cebotar N. Terguţă V. Educaţie pentru societate: Ghidul profesorului:
Clasa a 5-a. Consiliul Europei, Ministerul Educaţiei, Culturii și Cercetăriial Republicii
Moldova. Chișinău: S. n., 2020.
3. Etapele
ERRE
T
I
M
P
Ob.
Op.
Activitatea educațională Strategii Evaluare
E
V
O
C
A
R
E
2'
11'
4'
O4
O3
Moment organizatoric: Salutul și
reamintirea regulilor.
Activitatea 1: Jocul Inclus/Exclus: Elevii
primesc autocolante de diverse culori pe
frunte fără să știe ce culoare, apoi primesc
sarcina: „Formați grupuri”. Un singur
elev are o culoare unică, ele este cel
discriminat, care nu este acceptat în
grupuri.
Debrifare:
Cum v-ați simțit când jocul s-a
terminat?
Ce s-a întâmplat în timpul
jocului?
Au fost momente pe care le-ați
considerat dificile/ușoare?
Care a fost instrucțiunea?
După ce criterii v-ați grupat?
Cum credeți, de ce am organizat
acest joc/exercițiu?
Nota profesorului: Lecția precedentă am
discutat despre stereotipuri și prejudecăți,
astăzi vom descoperi la ce duc acestea –
Discriminare. Notăm data și tema în
caiete.
Activitate
frontală
Jocul didactic
Conversația
euristică
Explicația
Aprecieriverbale
Evaluareaemoțională
R
E
A
L
I
Z
A
R
E
A
S
E
N
2’
3'
5'
O1
O2
O4
O3
O2
Activitatea 2:Vizionați video: „Ce este
discriminarea?”1
.
- Oferim definiția discriminării prin
completarea
acrostihului:DISCRIMINARE
Activitatea 3: Vizionați fragmentul
video: „Rățușca cea urâtă” (2 min.).
- Recunoaște-ți povestea? Cum s-a
simțit rățușca? De ce frații/surorile
ei nu o acceptau?
- Identifică exemple de discriminare
și consecințele acesteia.
- Mai cunoști povești în care
personajele au fost ori s-au simțit
discriminate? Numește-le. Descrie
situațiile discriminatorii.
Activitatea 4: Citițisituațiile (ANEXA
Demonstrația
video
Acrostih
Demonstrația
video
Conversația
euristică
Studiul de caz
Aprecieriverbale
Aprecieriverbale
Aprecieriverbale
1
https://youtu.be/09zX5ltFmUY
4. S
U
L
U
I
12'
O4
1)șiidentificațicriteriile de discriminare.
Criterii de discriminare: GEN, RASĂ,
ORIGINE ETNICĂ, RELIGIE,
VÂRSTĂ, ASPECT FIZIC,
SĂNĂTATE.
Descoperirea
ghidată
R
E
F
L
E
C
Ț
I
A
5’
O5
Activitatea 5:Cum considerați la noi în
localitate/școală/clasă există situații de
discriminare?
Cunoașteți anumite cazuri? Ați auzit de
alte exemple de situații discriminatorii la
TV, internet?
Notă:Prezentare din partea elevei clasei a
XI-a „Situații de discriminare din
comunitate”.
Conversația
euristică
Persoana
resursă
EX
TIN
DE
RE
1' O5 Sarcină de lucru pentru acasă:
Identificați situații de discriminare în
comunitate. Cum le putem depăși?
Soluționa?VIDEO: Ariciul*.
Explicația
ANEXA 1
Situații de discriminare:
GEN 1. Într-un anunț de angajareestemenționaturmatorullucru: „Nu angajamfemei”
2. Pentruaceeașimuncă o femeieesteplătitămaipuțindecât un bărbat.
RASĂ 3. La intrareaîntr-un WC public esteinscripția: „Doarpentrupersoanelealbe”.
4. Întransportul public, pelocurile din fațăscrie: „Pentrupersoanele de
culoarealbă”.
OrigineEtnică 5. Vesna, o femeierromăîiesterefuzatăangajareaîncalitate de vânzătoare,
înpofidastudiilorpe care aceasta le deține.
6. O persoană de etnieromă nu esteprimită de medicul de familiedecât la
finelezilei de lucru cu toatecăaveaprogramaremultmaidevreme.
7. Într-un anunț de angajareestemenționaturmatorullucru:„Nu angajămromi”.
Religie 8. Unuicopil de religiecreștinăîiesteimpusăfrecventareașcoliiînziua de duminică.
9. Uneiangajate de la bancăi se interzicepurtareacrucii la piept, fiindamenințată
5. cu concedierea.
Vârstă 10. DirectorulBăncii X. emiteunordin de concedierea angajatului Y cu
următorulconţinut: „întrucâtaţiîmplinitvârsta de 52 de anişi nu
corespundeţipoliticii de întinerire a angajaţilorBăncii,
văanunţămcăsunteţiconcediat din data de 1 mai 2005.
11. Uneipersoane de 35 ani, i se refuzăcontinuareastudiilor la Universitate.
Aspect fizic 12. În cadrulunuianunțdeangajarela o
agențiedepazăaparemențiuneaînălțimiioptime a persoaneicăutate – dela 1.80
m.
13. Întextulunuianunțdeangajare, pentruinstructordefitness, apare o
altăcerințăcuprivirelaînălțimeacandidatei (160-176 cm) precum și
solicitareaprivindmasacorporală a candidatei (49-64 kg).
Sănătate 14. Copilul meu a fostdatafară din şcoală. Nu ştiuşi nu amundesămerg cu el. A
fostbatjocorit, îmbrâncit, făcutretardat, handicapat, umilit. Copilul meu are
Sindrom Down.
15. Atuncicândînstațieașteptaautobuzulun om înscaunul cu rotile, șoferul nu a
oprit.
16. O persoanăînscaunul cu rotilenu areacces la poșta din localitate.
TO PRINT
GEN
8. Copilul meu a fostdatafară din
şcoală. Nu ştiuşi nu amundesămerg
cu el. A fostbatjocorit, îmbrâncit,
făcutretardat, handicapat, umilit.
Copilul meu are Sindrom Down.
Într-un anunț de
angajareestemenționaturmatorullucru:
„Nu angajamfemei”
Șoferulautobuzuluinu a
opritînstațiaundeașteptaunom
înscaunul cu
rotile,motivândcăesteînîntârziere.
Pentruaceeașimuncă o
femeieesteplătitămaipuțindecât un
bărbat.
O persoanăînscaunul cu rotilenu
areacces la poșta din localitate.
La intrareaîntr-un WC public
esteinscripția:
„Doarpentrupersoanelealbe”.
O persoană de etnieromă nu
esteprimită de medicul de
familiedecât la finelezilei de lucru
cu
toatecăaveaprogramaremultmaidev
reme.
Într-un anunț de
angajareestemenționaturmatorullucru:
„Nu angajămromi”.
Uneipersoane de 35 ani, i se
refuzăcontinuareastudiilor la
Universitate.
Întransportul public, pelocurile din
fațăscrie: „Pentrupersoanele de
culoarealbă”.
În cadrulunuianunțdeangajarela o
agențiedepazăaparemențiuneaînălți
miioptime a persoaneicăutate –
dela 1.80 m.
Unuicopil de
religiecreștinăîiesteimpusăfrecventarea
școliiînziua de duminică.
9. Întextulunuianunțdeangajare,
pentruinstructordefitness,
aparecerințacuprivirelaînălțimeaca
ndidatei (160-176 cm) precum și
solicitareaprivindmasacorporală a
candidatei (49-64 kg).
Uneiangajate de la bancăi se
interzicepurtareacrucii la piept,
fiindamenințată cu concedierea.
DirectorulBăncii X. emiteunordin de
concediere a angajatului Y cu
următorulconţinut:
„întrucâtaţiîmplinitvârsta de 52 de anişi
nu corespundeţipoliticii de întinerire a
angajaţilorBăncii,
văanunţămcăsunteţiconcediat din data
de 1 mai 2005.