1. Предмет математики настільки
серйозний, що не варто уникати жодної
можливості зробити його ще цікавішим
Б. Паскаль
Тема. Додавання раціональних чисел.
Мета: Працювати над закріпленням вивчених на попередніх уроках
означень (сума від'ємних чисел та чисел з різними знаками); удосконалити
вміння і навички розв'язувати вправи на використання цих означень.
Розвивати кмітливість, упевненість у власних силах, уміння міркувати,
робити висновки.
Виховувати дисциплінованість, повагу до товаришів, інтерес до
математичних знань та історії рідного краю.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
ХІД УРОКУ
Вступне слово вчителя.
Добрий день, діти! Тема сьогоднішнього уроку: «Додавання раціональних
чисел».
Сьогодні будемо працювати над закріпленням вивчених на попередніх уроках
означень (сума від'ємних чисел та чисел з різними знаками) та удосконалювати
вміння і навички розв'язувати вправи на використання цих означень.
Для цього вам стане у нагоді впевненість у власних силах, уміння міркувати,
робити висновки та відстоювати власну думку.
Урок пройде під девізом «Предмет математики настільки серйозний, що не
варто уникати жодної можливості зробити його ще цікавішим».
Сьогодні математика допоможе вам, учням історичного класу, відкрити
невідомі сторінки історії рідного міста.
I. Перевірка д/з. (усно, на дошці № 1052 )
II. Актуалізація опорних знань і навичок учнів.
Фронтальне опитування.
1. Як додати два від’ємних числа?
2. Як додати два числа з різними знаками?
3. Що таке модуль числа?
4. Чому дорівнює | -4 | = ?
5.До числа а додали від’ємне число. Як змінилося число а? Додатне? Число 0?
6. Чи може сума двох чисел бути меншою від доданка?
7. Закінчити речення:
«Сума майна і майна є ……..».
«Сума двох боргів є ………».
«Сума майна і боргу дорівнює …….».
«Сума майна і такого самого боргу дорівнює …………».
8. Як порівняти два від’ємних числа? Від’ємне і додатне? Від’ємне і 0?
9. Серед наведених прикладів виберіть правильні нерівності
(слайд)
2. ІІІ. Розв’язування вправ на додавання раціональних чисел.
Розв’язавши ці приклади ви відкриєте для себе архітектурну споруду, відому
не лише в Полтаві, а й за її межами.
1. Обчислити:
1) Б – 4 + 3 = - 1;
2) І 14 + (-11) =3;
3) Л – 5 + (-14) = - 19;
4) А – 8 + 19 = 11;
…………………………….
5) А 16 + (-22) = - 6;
6) Л
– 12 + (-5) = -17;
7) Ь – 2 + 8 = 6;
8) Т 15 + (-5) = 10;
…………………………...
9) А – 17 + 17 = 0;
10) Н 0 + (-31) = -31;
11) К -1 + 14 = 13;
12) А 18 + (-11) = 7.
11 3 -19 -1 -6 6 -17 10
а і
л б а ь л
т
Отже, це
БІЛА АЛЬТАНКА.
13 0 -31 7
к а н а
(слайд)
Історична довідка
Біла альтанка дещо нагадує підкову, зігнуту своїми краями до Успенського
Собору. Згідно з легендою, такий «підковоподібний» зовнішній вигляд альтанки
обумовлений тим, що саме на Соборному майдані міста на другий день після
Полтавської битви відбулась зустріч ремісників-полтавців з російським царем
Петром І, і, начебто, місцевий коваль підкував царського коня, який втратив
підкову під час Полтавського бою.
У роки Великої Вітчизняної війни фашисти розібрали Альтанку, влаштувавши
на її місці зенітно-артилерійський пункт. Після війни, у 1954 році на місці білої
альтанки створили пам’ятник подібний до того, що існував у довоєнний час.
Відкрили його на честь «300-річчя возз’єднання України з Росією. Відповідно
альтанка отримала нову «радянську назву» — Ротонда Дружби (народів).
Хто знає, в якому році вона була споруджена?
Відповідь на це запитання дасть наступне завдання.
2. Встановити відповідність: (слайд)
В) - 4,5 + 5,5; 1
А) 5;
Г) 13,7 + (-4,7); 9
Б) 2;
Д) 5,7 + (-5,7); 0
В) 1;
Г) - 18,2 + 27,2. 9 Г) 9;
Д) 0
Відповідь: (слайд) Отже, біла альтанка була побудована у 1909 році.
3. 3. Кросворд. (слайд)
Раз мова зайшла за Полтавську битву, то можливо хтось із Вас знає прізвище
коменданта фортеці, який разом з місцевим населенням захищав рідну Полтаву під
час битви війська Петра І з солдатами шведського короля Карла ХІІ.
Дати відповідь на це запитання вам допоможе цей кросворд:
1. Пряма з вибраним на ній початком відліку, одиничним відрізком і
вказаним додатним напрямом? (координатна)
2. Числа, що відрізняються лише знаками.(протилежні)
3. Число, яке не є від’ємним, і не є додатним.(нуль)
4. Натуральні числа, протилежні їм числа і число 0.(цілі)
5.
Додатні числа (цілі і дробові), від’ємні числа (цілі і дробові) і число
0(раціональні)
(слайд)
Пам'ятник славним захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну
— монумент на честь 200-річчя Полтавської битви. Він був встановлений 27
червня 1909 року на місці 4-го бастіону Полтавської фортеці.
До 1918 року пам'ятник увінчувала бронзова скульптура двоголового орла.
Монумент являє собою гранітний обеліск на постаменті. На обеліску —
бронзовий старий герб Полтави, біля підніжжя — бронзова фігура лева. Обнесений
огорожею з куль-ядер, які з'єднані між собою ланцюгом. У період німецькофашистської окупації бронзові деталі було вивезено до Німеччини. Після війни у
1949 році заново відлиті у Ленінграді. В такому вигляді пам’ятник зберігся і до
наших днів.
4. Яка висота пам’ятника Келіну? На це запитання ви зможете відповісти,
знайшовши значення виразу
9,75 +
13
1
+ ( − 1,75) + − .
15
15
5. Усні вправи:
1. Назвати найбільший цілий розв’язок нерівності | х | < 15.
2. Назвати найменший цілий розв’язок нерівності | х | ≤ 8.
3. Назвати цілі розв’язки нерівності - 3 ≤ х < 5.
4. Довести, що сума всіх цілих розв’язків нерівності | х | < 5 дорівнює 0.
5. Знайти суму всіх цілих розв’язків нерівності - 35 ≤ х ≤ 36.
6. Розв’язати задачі:
1. Вранці температура повітря становила -7ºС . Вдень піднялася на +2ºС.
Якою стала температура повітря вдень?
Відповідь: -5.
2. Обчисліть остаточний результат гри, якщо за дві партії нараховано
-5 очок і 8 очок.
Відповідь: 3.
3. Саджанці смородини витримують температуру повітря -35ºС, а саджанці
аґрусу - на 5ºС нижчу. При якій температурі повітря саджанці аґрусу не
замерзають?
4. Відповідь: -40.
4. На конкурсі «Веселі козачата» команда отримала спочатку 4 штрафних
очки, а потім ще 2. На скільки очок погіршився результат команди?
Відповідь: -6.
5. Обчислити | a + b + c |, якщо a = - 3, b = - 10, c = -2.
Відповідь: 15.
7. Яку річницю Полтавської битви відзначали влітку 2009 року?
Відповіддю на це запитання є число, яке дорівнює сумі модулів коренів даних
рівнянь. а) х - 250 = - 70;
б) х – 165,3 = - 270,3;
в) х – (-1,3) = - 13,7;
IV. Самостійна робота
Варіант 1.
1. (4б) Виконайте додавання:
а) − 5 + 4 ;
б) − 2,4 + ( − 3,6) ; в)
2 5
+ − ;
9 9
г)
2 1
−1 + − .
3 6
2. (4б) Розв’язати рівняння:
а) х – 3 = - 6; б) х – (-5) = - 4.
3. (4б) Додайте до суми чисел -7,8 і - 13,6 число 15,1.
……………………………………………………………...
Додаткове завдання.
Розв’язати рівняння:
а) ( х – 13,2) - 17,1 = -26,8.
Варіант 2.
1. (4б) Виконайте додавання:
а) − 8 + 6 ;
б) − 4,2 + ( − 3,8) ; в)
3 5
+ − ;
8 8
г)
−
1
3
+ − 2 .
4
8
2. (4б) Розв’язати рівняння:
а) х – 2 = - 4; б) х – (-3) = - 5;
3. (4б) Додайте до суми чисел - 8,1 і - 11,4 число 12,3.
……………………………………………………………………….
Додаткове завдання.
Розв’язати рівняння:
а) ( х – 14,3) - 25,6 = -31,2.
V. Підведення підсумків.
Домашнє завдання: № 1053, №1054, №1056 (в,г)