Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
 • Save
Prezentácia geo vii.-4-mŕtve more
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Prezentácia geo vii.-4-mŕtve more

 • 834 views
Published

 

Published in Education
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
834
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. MŔTVE MOREMŔTVE MORE Slnkom vyprahnutý slaný svet hlbokoSlnkom vyprahnutý slaný svet hlboko pod úrovňou mora bol dejiskompod úrovňou mora bol dejiskom mnohých biblických príbehov.mnohých biblických príbehov.
 • 2. Mŕtve more sa rozprestiera v údolíMŕtve more sa rozprestiera v údolí rieky Jordán medzi Izraelom arieky Jordán medzi Izraelom a Jordánskom.Jordánskom.
 • 3. Hladina Mŕtveho mora leží 411Hladina Mŕtveho mora leží 411 metrov pod úrovňou hladinymetrov pod úrovňou hladiny svetového oceánusvetového oceánu Jazero je asi 80 kilometrovJazero je asi 80 kilometrov dlhé a 3 až 18 kilometrovdlhé a 3 až 18 kilometrov širokéširoké
 • 4. Mŕtve more je nielen najnižšieMŕtve more je nielen najnižšie položeným jazerom na Zemi, ale ajpoloženým jazerom na Zemi, ale aj najslanšímnajslanším.. Obyčajná morská voda obsahuje 3,5 promileObyčajná morská voda obsahuje 3,5 promile soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 xsoli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko. Teplota vody je taká vysoká, že takmertoľko. Teplota vody je taká vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z rieky Jordánvšetka voda, ktorá doň vteká z rieky Jordán (4 až 6,5 miliardy litrov denne) sa vyparí, čím(4 až 6,5 miliardy litrov denne) sa vyparí, čím sa koncentrácia soli stále zvyšuje.sa koncentrácia soli stále zvyšuje.
 • 5. Voda je sýtobelasá, veľmi pokojnáVoda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až tak nasýtená soľou, že sa v neja až tak nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť.nedá plávať ani ponoriť. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morskáNa niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky navoda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Čierne morské bahno obsahujeľudský organizmus. Čierne morské bahno obsahuje jódjód aa brómbróm, ktorý pôsobí priaznivo na celý, ktorý pôsobí priaznivo na celý nervový systémnervový systém,, sírasíra aa horčíkhorčík pomáhajú liečiťpomáhajú liečiť kožné chorobykožné choroby,, draslíkdraslík pôsobí priaznivo napôsobí priaznivo na artritíduartritídu aa reumureumu..
 • 6. Mŕtve more pomerne rýchloMŕtve more pomerne rýchlo vysychá, v roku 1965 bola jehovysychá, v roku 1965 bola jeho hladina 395 metrov pod hladinouhladina 395 metrov pod hladinou mora – dnes je to už 411 metrov.mora – dnes je to už 411 metrov. Vysychanie Mŕtveho mora vVysychanie Mŕtveho mora v rokoch 1989 - 2001rokoch 1989 - 2001
 • 7. Podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaninyPodľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a GomorySodomy a Gomory. Podľa Biblie tieto dve mestá. Podľa Biblie tieto dve mestá spálil Boh, aby potrestal ich hriešnychspálil Boh, aby potrestal ich hriešnych obyvateľov. Ibaobyvateľov. Iba LótLót s rodinou smel opustiť mesto,s rodinou smel opustiť mesto, nono Lótova ženaLótova žena neposlúchla božie príkazy,neposlúchla božie príkazy, obzrela sa dozadu a premenila na soľný stĺp.obzrela sa dozadu a premenila na soľný stĺp.
 • 8. Nad Mŕtvym morom sa týči pevnosťNad Mŕtvym morom sa týči pevnosť MassadaMassada, ktorú Rimania niekoľko rokov, ktorú Rimania niekoľko rokov nedokázali dobyť, lebo jej obyvatelia malinedokázali dobyť, lebo jej obyvatelia mali dostatok zásob vody aj potravín.dostatok zásob vody aj potravín.
 • 9. Oblasť Mŕtveho mora je vyhľadávanouOblasť Mŕtveho mora je vyhľadávanou turistickou destináciouturistickou destináciou, kde sa spája, kde sa spája oddych s liečenímoddych s liečením aa historickýmihistorickými pamiatkamipamiatkami.. Známe sú aj liečivé kozmetickéZnáme sú aj liečivé kozmetické produkty z Mŕtveho moraprodukty z Mŕtveho mora
 • 10. ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ Použité zdroje :Použité zdroje : http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C5%95tve_morehttp://sk.wikipedia.org/wiki/M%C5%95tve_more – (cit. 03.05.2011)– (cit. 03.05.2011) http://www.google.sk/search?q=mrtve+more&hl=sk&rlzhttp://www.google.sk/search?q=mrtve+more&hl=sk&rlz – (cit.– (cit. 03.05.2011)03.05.2011)