MŔTVE MOREMŔTVE MORE
Slnkom vyprahnutý slaný svet hlbokoSlnkom vyprahnutý slaný svet hlboko
pod úrovňou mora bol dejiskomp...
Mŕtve more sa rozprestiera v údolíMŕtve more sa rozprestiera v údolí
rieky Jordán medzi Izraelom arieky Jordán medzi Izrae...
Hladina Mŕtveho mora leží 411Hladina Mŕtveho mora leží 411
metrov pod úrovňou hladinymetrov pod úrovňou hladiny
svetového ...
Mŕtve more je nielen najnižšieMŕtve more je nielen najnižšie
položeným jazerom na Zemi, ale ajpoloženým jazerom na Zemi, a...
Voda je sýtobelasá, veľmi pokojnáVoda je sýtobelasá, veľmi pokojná
a až tak nasýtená soľou, že sa v neja až tak nasýtená s...
Mŕtve more pomerne rýchloMŕtve more pomerne rýchlo
vysychá, v roku 1965 bola jehovysychá, v roku 1965 bola jeho
hladina 39...
Podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaninyPodľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny
Sodomy a GomorySodomy a G...
Nad Mŕtvym morom sa týči pevnosťNad Mŕtvym morom sa týči pevnosť
MassadaMassada, ktorú Rimania niekoľko rokov, ktorú Riman...
Oblasť Mŕtveho mora je vyhľadávanouOblasť Mŕtveho mora je vyhľadávanou
turistickou destináciouturistickou destináciou, kde...
ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ
Použité zdroje :Použité zdroje :
http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C5%95tve_morehttp...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Prezentácia geo vii.-4-mŕtve more

1,285 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,285
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Prezentácia geo vii.-4-mŕtve more

 1. 1. MŔTVE MOREMŔTVE MORE Slnkom vyprahnutý slaný svet hlbokoSlnkom vyprahnutý slaný svet hlboko pod úrovňou mora bol dejiskompod úrovňou mora bol dejiskom mnohých biblických príbehov.mnohých biblických príbehov.
 2. 2. Mŕtve more sa rozprestiera v údolíMŕtve more sa rozprestiera v údolí rieky Jordán medzi Izraelom arieky Jordán medzi Izraelom a Jordánskom.Jordánskom.
 3. 3. Hladina Mŕtveho mora leží 411Hladina Mŕtveho mora leží 411 metrov pod úrovňou hladinymetrov pod úrovňou hladiny svetového oceánusvetového oceánu Jazero je asi 80 kilometrovJazero je asi 80 kilometrov dlhé a 3 až 18 kilometrovdlhé a 3 až 18 kilometrov širokéširoké
 4. 4. Mŕtve more je nielen najnižšieMŕtve more je nielen najnižšie položeným jazerom na Zemi, ale ajpoloženým jazerom na Zemi, ale aj najslanšímnajslanším.. Obyčajná morská voda obsahuje 3,5 promileObyčajná morská voda obsahuje 3,5 promile soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 xsoli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko. Teplota vody je taká vysoká, že takmertoľko. Teplota vody je taká vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z rieky Jordánvšetka voda, ktorá doň vteká z rieky Jordán (4 až 6,5 miliardy litrov denne) sa vyparí, čím(4 až 6,5 miliardy litrov denne) sa vyparí, čím sa koncentrácia soli stále zvyšuje.sa koncentrácia soli stále zvyšuje.
 5. 5. Voda je sýtobelasá, veľmi pokojnáVoda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až tak nasýtená soľou, že sa v neja až tak nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť.nedá plávať ani ponoriť. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morskáNa niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky navoda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Čierne morské bahno obsahujeľudský organizmus. Čierne morské bahno obsahuje jódjód aa brómbróm, ktorý pôsobí priaznivo na celý, ktorý pôsobí priaznivo na celý nervový systémnervový systém,, sírasíra aa horčíkhorčík pomáhajú liečiťpomáhajú liečiť kožné chorobykožné choroby,, draslíkdraslík pôsobí priaznivo napôsobí priaznivo na artritíduartritídu aa reumureumu..
 6. 6. Mŕtve more pomerne rýchloMŕtve more pomerne rýchlo vysychá, v roku 1965 bola jehovysychá, v roku 1965 bola jeho hladina 395 metrov pod hladinouhladina 395 metrov pod hladinou mora – dnes je to už 411 metrov.mora – dnes je to už 411 metrov. Vysychanie Mŕtveho mora vVysychanie Mŕtveho mora v rokoch 1989 - 2001rokoch 1989 - 2001
 7. 7. Podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaninyPodľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a GomorySodomy a Gomory. Podľa Biblie tieto dve mestá. Podľa Biblie tieto dve mestá spálil Boh, aby potrestal ich hriešnychspálil Boh, aby potrestal ich hriešnych obyvateľov. Ibaobyvateľov. Iba LótLót s rodinou smel opustiť mesto,s rodinou smel opustiť mesto, nono Lótova ženaLótova žena neposlúchla božie príkazy,neposlúchla božie príkazy, obzrela sa dozadu a premenila na soľný stĺp.obzrela sa dozadu a premenila na soľný stĺp.
 8. 8. Nad Mŕtvym morom sa týči pevnosťNad Mŕtvym morom sa týči pevnosť MassadaMassada, ktorú Rimania niekoľko rokov, ktorú Rimania niekoľko rokov nedokázali dobyť, lebo jej obyvatelia malinedokázali dobyť, lebo jej obyvatelia mali dostatok zásob vody aj potravín.dostatok zásob vody aj potravín.
 9. 9. Oblasť Mŕtveho mora je vyhľadávanouOblasť Mŕtveho mora je vyhľadávanou turistickou destináciouturistickou destináciou, kde sa spája, kde sa spája oddych s liečenímoddych s liečením aa historickýmihistorickými pamiatkamipamiatkami.. Známe sú aj liečivé kozmetickéZnáme sú aj liečivé kozmetické produkty z Mŕtveho moraprodukty z Mŕtveho mora
 10. 10. ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ Použité zdroje :Použité zdroje : http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C5%95tve_morehttp://sk.wikipedia.org/wiki/M%C5%95tve_more – (cit. 03.05.2011)– (cit. 03.05.2011) http://www.google.sk/search?q=mrtve+more&hl=sk&rlzhttp://www.google.sk/search?q=mrtve+more&hl=sk&rlz – (cit.– (cit. 03.05.2011)03.05.2011)

×