1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
Tarikh : 25 Febuari 2013
Masa : 7.45 pagi hingga 8.25 pagi ( 40 minit )
Kelas : 5 Anggerik
Bilangan Murid : 3 orang ( 3 lelaki )
Umur Murid : 13 tahun
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Menolong mangsa kemalangan
Tajuk : Berhati-hati di jalan raya
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama:
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (ii) Menerangkan makna perkataan dan maksud frasa serta ayat.
Fokus Sampingan :
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.
Objektif Pengajaran :
Pada akhir pengajaran ini murid dapat :
1) Memahami punca kemalangan di jalan raya
2. 2) Memahami peraturan melintas di jalan raya
3) Mengenalpasti kata kerja yang terdapat di dalam petikan
Tatabahasa : Kata kerja
Pengisian Kurikulum :
1) Ilmu : Pendidikan sivik dan moral
2) Nilai : Tolong menolong dan memahami peraturan di jalan raya
Bahan Bantu Mengajar : LCD, video, kad perkataan dan gambar
Langkah/
masa
Set induksi
( 3-5 minit )
Langkah 1
( 8-10 minit )
Isi pelajaran
Tayangan video
Soalan :
1) Apakah yang anda
lihat berdasarkan
video sebentar tadi?
2) Pernahkah anda
menolong rakanrakan anda?
Mengenalpasti kata
kerja
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Guru menayangkan
video berkaitan aktiviti
menolong rakan
kepada murid
Catatan
BBM :
Komputer
LCD
Guru bersoal jawap
berkenaan tayangan
video sebentar tadi
Guru memperkenalkan
tentang tajuk
pengajaran pada hari
tersebut.
Guru menunjukkan
petikan cerita kepada
murid
Guru membacakan
petikan cerita tersebut
kepada murid
BBM :
Petikan
3. Langkah 2
( 8-10 minit )
Memadankan gambar
dengan kad perkataan
Guru meminta murid
mengenalpasti kata
kerja yang terdapat
dalam petikan cerita
yang diceritakan oleh
guru
Guru menunjukkan
gambar kepada murid
BBM :
Kad perkataan
Gambar
Guru bertanya tentang
gambar kepada murid
Guru menunjukkan
kad perkataan kepada
murid
Guru meminta murid
mengeja perkataan
berdasarkan kad
perkataan yang
ditunjukkan
Guru meminta murid
memadankan kad
perkataan dengan
gambar yang
ditunjukkan
Langkah 3
( 8-10 minit )
Memahami perlakuan yang
harus dilakukan
Guru menunjukkan
kad perkataan
BBM :
Kad perkataan
4. berdasarkan kad perkataan
yang ditunjukkan
kepada murid
Guru meminta murid
melakonkan
perbuatan
berdasarkan kad
perkataan yang
ditunjukkan
Penutup
( 3-5 minit )
Kognitif
Rumusan
pengajaran
Sosial
Rumusan nilai
murni
Refleksi Pengajaran :
Guru meminta murid
menulis perkataan
kata kerja yang telah
diajar
Guru menayangkan
video rumusan
pengajara yang
berkaitan dengan
topik pengajaran
Guru membuat
rumusan pengajaran
pada hari tersebut
BBM
Komputer
LCD
Video
5. PETIKAN : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA
Pada suatu hari, Ali pergi ke pasar. Ali dilanggar oleh sebuah motosikal ketika hendak melintas jalan. Kaki kirinya patah. Ramai orang
melihatnya pada masa itu termasuk rakannya Amin. Amin berlari ke pondok telefon. Amin menelefon polis dan ambulans. Ali dibawa
ke hospital. Penunggang motosikal itu pula membuat laporan polis. Doktor dan jururawat merawat Ali. Kakinya yang patah terpaksa
disimen. Ali terpaksa tinggal di hospital selama dua minggu. Ali tidak dapat pergi ke sekolah. Selepas itu Ali menggunakan jejantas
apabila melintas jalan. Selepas kejadian itu, Ali sentiasa berjaga-jaga ketika berada di jalan raya.