SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
JU OŠ „21.MAJ” PODGORICA 
PRIRODA I DRUŠTVO 
SCENARIO ZA ČAS 
U Podgorici, 
03.03.2014.god.
Opšti metodički dio: 
Datum,odjeljenje,čas: 03.03.2014., I-e i I-d , prvi čas 
Nastavna jedinica: Uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela 
Realizator: prof. razredne nastave Rada Perović 
prof.razredne nadstave Snežana Žugić 
Tip časa: obrada 
Redni broj časa: 65. 
Planirano časova: jedan čas 
Nastavne metode: verbalna, tekstualna,demonstrativno-ilustrativna metoda 
Korelacija: matematika, crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost, 
likovna kultura, muzičko i fizičko vaspitanje 
Oblici rada: grupni i individualni 
Nastavna sredstva: hameri za lijepljenje sličica, sličice, lap-top, cd 
Ciljevi časa: -uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela 
-uočava važnost zdrave ishrane 
-stiče pozitivan stav prema zdravstvenim radnicima 
-saznaje da fizičke vježbe i odmor pomažu očuvanju zdravlja
Tok časa 
Uvodni dio 
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika 
Predstavljamo učenicima goste na času i 
najavljujemo pjesmu“Zašto da se ruke peru”, 
prateći je prezentacija. 
Razgovaramo o pjesmi, postavljajuci pitanja: 
-Šta se pominje u pjesmi? 
-Zašto peremo ruke,kada se ponovo prljaju? 
-Zašto voće peremo,kada crvi nijesu spolja, nego 
unutra? 
-Zašto se noge peru, kada se opet prljaju? 
-Dolazimo do zaključka da ćemo danas govoriti o 
ličnoj higijeni i kako to ona utiče na zdravlje 
čovjeka. 
-Da li neko zna šta je to lična higijena? 
-Šta se podrazumijeva pod ličnom higijenom? 
-Kako vi održavate ličnu higijenu, koliko često 
perete ruke? 
-Koliko često se tuširate? 
-Koliko često perete zube, zašto je to bitno? 
-Kada se razbolimo, ko nas liječi? 
-Za vas smo danas pripremile jedno iznenadjenje, u 
goste smo pozvale doktora Djordjevića, da bi vam 
odgovorio na vasa pitanja vezana za ličnu higijenu. 
-Zahvaljujemo se doktoru na odzivu na naš poziv. 
Higijena ruku, noga,.. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Pranje ruku, tuširanje, bavljenje sportom, 
odmaranjem, higijena prostora,... 
Uvijek kada su prljave. 
Odgovaraju. 
Odgovaraju. 
Ljekar. 
Postavljaju pitanja.
Glavni dio časa: 
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika 
Učenici su podijeljeni u grupe. 
Učenik svake grupe će izvlačiti po jedan listić, gdje 
će se samo jedan u grupi razlikovati i taj učenik će 
predstavljati grupu. 
Predstavnik svake grupe će imati zadatak da izvuče 
jedan od pet naziva grupa: jabuka, pomorandži, 
ananasa, šargarepe i paradajza. 
Nazive grupa lijepimo na tabli. 
Predstavnik bira papir u boji sa zadatkom. 
Obilazimo i dajemo uputstva. 
Prva grupa dobija zadatak: HIGIJENA TIJELA 
Druga grupa dobija zadatak: ZDRAVA HRANA 
Treća grupa dobija zadatak: SPORT I ODMOR 
Četvrta grupa dobija zadatak: HIGIJENA ODJEĆE 
I OBUĆE 
Peta grupa dobija zadatak: POSJETA LJEKARU 
Uporedo puštamo prezentaciju rješenja svake 
grupe. 
Proglašavamo pobjedničku grupu i zajedno čitamo 
poruku časa: HIGIJENA JE POLA ZDRAVLJA. 
Nakon razgovora sa doktorom učenici zaključuju 
koliko je bitno održavati ličnu higijenu. 
Izvlače listiće. 
Predstavnik izvlači naziv svoje grupe. 
Učenici te grupe treba da isijeku sličice i nalijepe 
sve što je vezano za higijenu: ruku, tuširanje,pranje 
kose, zuba. 
Sijeku i lijepe sve što se odnosi na zdravu ishranu. 
Ova grupa siječe i lijepi sve što se odnosi na fizičku 
aktivnost, odmaranje i san. 
Sijeku i lijepe sličice koje se odnose na to kako 
treba odrzavati higijenu odjeće i obuće. 
Učenici sijeku i lijepe sličice koje se odnose na 
rješenje ovog zadatka. 
Nakon izrade zadataka, predstavnik lijepi na tabli 
ispod naziva svoje grupe rješenje zadatka. 
Komentarišu šta nedostaje.
Zavrsni dio časa: 
Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika 
U ovom dijelu časa okupljeni u krug recitovaćemo 
pjesmu „ Čisto dijete” i pokazivati šta to ono radi 
da bi bilo čisto. 
NAPOMENA: 
U odjeljenju I-e je učenica Ilana Kurpejović, 
dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, 
koja prati nastavu po posebno uradjenom 
individualno obrazovnom planu i za nju su u 
slučaju nedostatka pažnje u uvodnom dijelu 
časa pripremljene posebne aktivnoste, kao i 
zadaci u grupnom radu. 
U odjeljenju I-d je učenik Popović Miloš, 
dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, 
koji prati nastavu po redovnom planu. 
Recituju i pokazuju.
NAZIVI GRUPA
Čisto dijete 
Svako jutro perem grudi, 
tako rade pravi ljudi. 
Trljam, trljam, sve se puši, 
perem glavu, vrat i uši. 
Perem zube, oči, lice, 
čelo, nos i jagodice. 
Tako radim, tako hoću, 
jer ne trpim nečistoću.

More Related Content

What's hot

Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne daPriprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne daOsnovna škola "Sveti Sava"
 
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)Dragan Djukic
 
Толеранција
ТолеранцијаТолеранција
ТолеранцијаNatashaBN
 
Станишта и животне заједнице
Станишта и животне заједницеСтаништа и животне заједнице
Станишта и животне заједницеbranka123
 
34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije
34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije
34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacijeppnjbiljana
 
Биосфера - Јездовић Филип
Биосфера - Јездовић ФилипБиосфера - Јездовић Филип
Биосфера - Јездовић ФилипVioleta Djuric
 
Staništa i životne zajednice
Staništa i životne zajedniceStaništa i životne zajednice
Staništa i životne zajedniceNataša Jovanov
 
Vuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović KaradžićVuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović KaradžićOS Cegar Nis
 
Београд – главни град
Београд – главни градБеоград – главни град
Београд – главни градТихи Тихи
 

What's hot (20)

Zbirne imenice
Zbirne imeniceZbirne imenice
Zbirne imenice
 
Vazduh
VazduhVazduh
Vazduh
 
Krvni sistem (1)
Krvni sistem (1)Krvni sistem (1)
Krvni sistem (1)
 
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne daPriprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
Priprema za tematski dan Zlo je ko ne zna , a učiti se ne da
 
Adaptacije i životne forme
Adaptacije i životne formeAdaptacije i životne forme
Adaptacije i životne forme
 
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
 
portfolio učenika
portfolio učenikaportfolio učenika
portfolio učenika
 
Толеранција
ТолеранцијаТолеранција
Толеранција
 
Reljef Srbije
Reljef SrbijeReljef Srbije
Reljef Srbije
 
Станишта и животне заједнице
Станишта и животне заједницеСтаништа и животне заједнице
Станишта и животне заједнице
 
34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije
34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije
34. zivot u vodi uslovi zivota i adaptacije
 
Биосфера - Јездовић Филип
Биосфера - Јездовић ФилипБиосфера - Јездовић Филип
Биосфера - Јездовић Филип
 
Staništa i životne zajednice
Staništa i životne zajedniceStaništa i životne zajednice
Staništa i životne zajednice
 
Vuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović KaradžićVuk Stefanović Karadžić
Vuk Stefanović Karadžić
 
Београд – главни град
Београд – главни градБеоград – главни град
Београд – главни град
 
Ваздух
ВаздухВаздух
Ваздух
 
Primer sveske deo
Primer sveske deoPrimer sveske deo
Primer sveske deo
 
Životna zajednica bara
Životna zajednica baraŽivotna zajednica bara
Životna zajednica bara
 
Voda - prezentacija
Voda -  prezentacijaVoda -  prezentacija
Voda - prezentacija
 
"Doživljaji mačka Toše
"Doživljaji mačka Toše"Doživljaji mačka Toše
"Doživljaji mačka Toše
 

Similar to Istražujem svoju okolinu, ogledni čas

tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)
tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)
tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)tijanappvc popovic
 
Rad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamaRad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamazbornica
 
Priručnik pb kopija (2)
Priručnik pb   kopija (2)Priručnik pb   kopija (2)
Priručnik pb kopija (2)Iva Zajec
 
Upotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdf
Upotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdfUpotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdf
Upotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdfhalidsabit
 
Roditeljski prezentacija
Roditeljski prezentacijaRoditeljski prezentacija
Roditeljski prezentacijaSandra Vuk
 
Projekt prevencija nasilja među mladima
Projekt prevencija nasilja među mladimaProjekt prevencija nasilja među mladima
Projekt prevencija nasilja među mladimaAndreja Marcetić
 
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvojuPrilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvojuObiteljski centar
 
Profil novosti-2012
Profil novosti-2012Profil novosti-2012
Profil novosti-2012zbornica
 
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptxIzvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptxErasmusTesla
 
Produženi boravak 2013
Produženi boravak 2013Produženi boravak 2013
Produženi boravak 2013boravak1
 
Produženi boravak, 1.razreda
Produženi boravak, 1.razredaProduženi boravak, 1.razreda
Produženi boravak, 1.razredaboravak1
 
Kako pomoći djetetu_u_učenju
Kako pomoći djetetu_u_učenjuKako pomoći djetetu_u_učenju
Kako pomoći djetetu_u_učenjuboravak1
 
VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU tijanappvc popovic
 

Similar to Istražujem svoju okolinu, ogledni čas (20)

RADNO MJESTO DEFEKTOLOGA
RADNO MJESTO DEFEKTOLOGARADNO MJESTO DEFEKTOLOGA
RADNO MJESTO DEFEKTOLOGA
 
Razrednik
Razrednik Razrednik
Razrednik
 
tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)
tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)
tko su ucenici s posebnim potrebama novo (1)
 
Rad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamaRad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinama
 
Priručnik pb kopija (2)
Priručnik pb   kopija (2)Priručnik pb   kopija (2)
Priručnik pb kopija (2)
 
Upotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdf
Upotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdfUpotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdf
Upotreba-plodovai-sjemenki-u-ishrani.pdf
 
Roditeljski prezentacija
Roditeljski prezentacijaRoditeljski prezentacija
Roditeljski prezentacija
 
Projekt prevencija nasilja među mladima
Projekt prevencija nasilja među mladimaProjekt prevencija nasilja među mladima
Projekt prevencija nasilja među mladima
 
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvojuPrilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
 
Profil novosti-2012
Profil novosti-2012Profil novosti-2012
Profil novosti-2012
 
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
 
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptxIzvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
 
Mali miritelji
Mali miriteljiMali miritelji
Mali miritelji
 
Produženi boravak 2013
Produženi boravak 2013Produženi boravak 2013
Produženi boravak 2013
 
Razrednik RN
Razrednik RNRazrednik RN
Razrednik RN
 
Produženi boravak, 1.razreda
Produženi boravak, 1.razredaProduženi boravak, 1.razreda
Produženi boravak, 1.razreda
 
Ucimo zajedno final
Ucimo zajedno finalUcimo zajedno final
Ucimo zajedno final
 
Kako uspjesno uciti.ppt
Kako uspjesno uciti.pptKako uspjesno uciti.ppt
Kako uspjesno uciti.ppt
 
Kako pomoći djetetu_u_učenju
Kako pomoći djetetu_u_učenjuKako pomoći djetetu_u_učenju
Kako pomoći djetetu_u_učenju
 
VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
VREDNOVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU
 

More from os21majpodgorica (20)

Dan jezika
Dan jezikaDan jezika
Dan jezika
 
Inovativni časovi (1)
Inovativni  časovi (1)Inovativni  časovi (1)
Inovativni časovi (1)
 
Inovativni časovi (1)
Inovativni  časovi (1)Inovativni  časovi (1)
Inovativni časovi (1)
 
Popularna muzika
Popularna muzikaPopularna muzika
Popularna muzika
 
Porodica priroda
Porodica prirodaPorodica priroda
Porodica priroda
 
Tekst dosetljivi đed c.j-
Tekst dosetljivi đed c.j-Tekst dosetljivi đed c.j-
Tekst dosetljivi đed c.j-
 
čItanje s razumijevanjem c.j
čItanje s razumijevanjem c.jčItanje s razumijevanjem c.j
čItanje s razumijevanjem c.j
 
Muzicko ogledni (1)
Muzicko ogledni (1)Muzicko ogledni (1)
Muzicko ogledni (1)
 
Saobraćaj ii raz.
Saobraćaj ii raz.Saobraćaj ii raz.
Saobraćaj ii raz.
 
Priprema podgorica
Priprema podgoricaPriprema podgorica
Priprema podgorica
 
Provodnici toplote i_izolatori
Provodnici toplote i_izolatoriProvodnici toplote i_izolatori
Provodnici toplote i_izolatori
 
Osobine materijala iv
Osobine materijala ivOsobine materijala iv
Osobine materijala iv
 
matematika i raz. 14 broj
matematika i raz. 14 brojmatematika i raz. 14 broj
matematika i raz. 14 broj
 
Matematika (i iraz )sabiranje i oduzimanje do 20
Matematika (i iraz )sabiranje i oduzimanje do 20Matematika (i iraz )sabiranje i oduzimanje do 20
Matematika (i iraz )sabiranje i oduzimanje do 20
 
U susret maloj maturi
U susret maloj maturiU susret maloj maturi
U susret maloj maturi
 
Moć znanja
Moć znanjaMoć znanja
Moć znanja
 
Prvaci tanja
Prvaci tanjaPrvaci tanja
Prvaci tanja
 
I raz asocijacija 1
I raz asocijacija 1I raz asocijacija 1
I raz asocijacija 1
 
I raz.redni broj matematika
I raz.redni broj  matematikaI raz.redni broj  matematika
I raz.redni broj matematika
 
I,ii,iii raz. priroda
I,ii,iii raz. prirodaI,ii,iii raz. priroda
I,ii,iii raz. priroda
 

Istražujem svoju okolinu, ogledni čas

  • 1. JU OŠ „21.MAJ” PODGORICA PRIRODA I DRUŠTVO SCENARIO ZA ČAS U Podgorici, 03.03.2014.god.
  • 2. Opšti metodički dio: Datum,odjeljenje,čas: 03.03.2014., I-e i I-d , prvi čas Nastavna jedinica: Uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela Realizator: prof. razredne nastave Rada Perović prof.razredne nadstave Snežana Žugić Tip časa: obrada Redni broj časa: 65. Planirano časova: jedan čas Nastavne metode: verbalna, tekstualna,demonstrativno-ilustrativna metoda Korelacija: matematika, crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost, likovna kultura, muzičko i fizičko vaspitanje Oblici rada: grupni i individualni Nastavna sredstva: hameri za lijepljenje sličica, sličice, lap-top, cd Ciljevi časa: -uočava važnost održavanja redovne lične higijene tijela -uočava važnost zdrave ishrane -stiče pozitivan stav prema zdravstvenim radnicima -saznaje da fizičke vježbe i odmor pomažu očuvanju zdravlja
  • 3. Tok časa Uvodni dio Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika Predstavljamo učenicima goste na času i najavljujemo pjesmu“Zašto da se ruke peru”, prateći je prezentacija. Razgovaramo o pjesmi, postavljajuci pitanja: -Šta se pominje u pjesmi? -Zašto peremo ruke,kada se ponovo prljaju? -Zašto voće peremo,kada crvi nijesu spolja, nego unutra? -Zašto se noge peru, kada se opet prljaju? -Dolazimo do zaključka da ćemo danas govoriti o ličnoj higijeni i kako to ona utiče na zdravlje čovjeka. -Da li neko zna šta je to lična higijena? -Šta se podrazumijeva pod ličnom higijenom? -Kako vi održavate ličnu higijenu, koliko često perete ruke? -Koliko često se tuširate? -Koliko često perete zube, zašto je to bitno? -Kada se razbolimo, ko nas liječi? -Za vas smo danas pripremile jedno iznenadjenje, u goste smo pozvale doktora Djordjevića, da bi vam odgovorio na vasa pitanja vezana za ličnu higijenu. -Zahvaljujemo se doktoru na odzivu na naš poziv. Higijena ruku, noga,.. Odgovaraju. Odgovaraju. Odgovaraju. Odgovaraju. Pranje ruku, tuširanje, bavljenje sportom, odmaranjem, higijena prostora,... Uvijek kada su prljave. Odgovaraju. Odgovaraju. Ljekar. Postavljaju pitanja.
  • 4. Glavni dio časa: Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika Učenici su podijeljeni u grupe. Učenik svake grupe će izvlačiti po jedan listić, gdje će se samo jedan u grupi razlikovati i taj učenik će predstavljati grupu. Predstavnik svake grupe će imati zadatak da izvuče jedan od pet naziva grupa: jabuka, pomorandži, ananasa, šargarepe i paradajza. Nazive grupa lijepimo na tabli. Predstavnik bira papir u boji sa zadatkom. Obilazimo i dajemo uputstva. Prva grupa dobija zadatak: HIGIJENA TIJELA Druga grupa dobija zadatak: ZDRAVA HRANA Treća grupa dobija zadatak: SPORT I ODMOR Četvrta grupa dobija zadatak: HIGIJENA ODJEĆE I OBUĆE Peta grupa dobija zadatak: POSJETA LJEKARU Uporedo puštamo prezentaciju rješenja svake grupe. Proglašavamo pobjedničku grupu i zajedno čitamo poruku časa: HIGIJENA JE POLA ZDRAVLJA. Nakon razgovora sa doktorom učenici zaključuju koliko je bitno održavati ličnu higijenu. Izvlače listiće. Predstavnik izvlači naziv svoje grupe. Učenici te grupe treba da isijeku sličice i nalijepe sve što je vezano za higijenu: ruku, tuširanje,pranje kose, zuba. Sijeku i lijepe sve što se odnosi na zdravu ishranu. Ova grupa siječe i lijepi sve što se odnosi na fizičku aktivnost, odmaranje i san. Sijeku i lijepe sličice koje se odnose na to kako treba odrzavati higijenu odjeće i obuće. Učenici sijeku i lijepe sličice koje se odnose na rješenje ovog zadatka. Nakon izrade zadataka, predstavnik lijepi na tabli ispod naziva svoje grupe rješenje zadatka. Komentarišu šta nedostaje.
  • 5. Zavrsni dio časa: Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika U ovom dijelu časa okupljeni u krug recitovaćemo pjesmu „ Čisto dijete” i pokazivati šta to ono radi da bi bilo čisto. NAPOMENA: U odjeljenju I-e je učenica Ilana Kurpejović, dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, koja prati nastavu po posebno uradjenom individualno obrazovnom planu i za nju su u slučaju nedostatka pažnje u uvodnom dijelu časa pripremljene posebne aktivnoste, kao i zadaci u grupnom radu. U odjeljenju I-d je učenik Popović Miloš, dijete sa posebnim obrazovnim potrebama, koji prati nastavu po redovnom planu. Recituju i pokazuju.
  • 7. Čisto dijete Svako jutro perem grudi, tako rade pravi ljudi. Trljam, trljam, sve se puši, perem glavu, vrat i uši. Perem zube, oči, lice, čelo, nos i jagodice. Tako radim, tako hoću, jer ne trpim nečistoću.