SlideShare a Scribd company logo
1 of 21
საკონფერენციო თემა:
ტრადიციები და ინოვაციები უცხოური ენების
სწავლებისას.
მომხსენებელი: ნარგიზ ქილიფთარი
თბილისი № 94 საჯარო სკოლა
2013წ
ერთი საუკუნის წინ უცხო ენის გაკვეთილის მიზანი
გრამატიკული წესებისა თუ კლასიკური ნაწარმოების
თარგმნა და მათი დაზუთხვა იყო
დღეს უცხო ენის შესწავლის მიზანს ამ
ენაზე კომუნიკაცია და შესასწავლი
ქვეყნის კულტურის სწორად აღქმა
წარმოადგენს. ( კომუნიკაციური
დიდაქტიკა).
თარგმნა და მასალის
მექანიკური დაზეპირება
ენის ათვისებით შინაარსზე
ორიენტირებული
დისკუსიებისა და
კრიტიკული აზროვნების
განმავითარებელი
დავალებებით
• ისეთი ატმოსფეროს შექმნას, რომელშიც მოსწავლე თავს თავისუფლად და
კომფორტულად იგრძნობს.
• მოსწავლის ინტერესების სტიმულირებას და მათში უცხო ენის პრაქტიკაში
გამოყენების სურვილის გამოწვევას.
• მოსწავლის მთლიანად ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში, მისი ემოციების,
გრძნობების და შეგრძნებების ჩართვით.
• მეტყველების, კოგნიტური და შემოქმედებითი უნარების სტიმულირებას.
• მოსწავლის გააქტიურებას და სასწავლო პროცესში მის ჩართვას მთავარი
მოქმედი პირის სტატუსით, ამ პროცესის სხვა მონაწილეებთან ერთად.
• ისეთი სიტუაციების შექმნას, სადაც მასწავლებელი არ იქნება
ცენტრალური ფიგურა.
უცხო ენის სწავლების მეთოდიკაში სიტყვას „ მეთოდი“ ორი
მნიშვნელობა აქვს.
პირველი--მეთოდი, როგორც მეთოდური სისტემა საგნის
სწავლების გარკვეულ ეტაპზე.
მეორე- მეთოდი, როგორც გზა და საშუალება დასახული მიზნის
მიღწევისათვის.
მეოცე საუკუნეში უცხო ენის სწავლებაში ბევრი და
მრავალფეროვანი მიდგომის აღმოჩენა და დამკვიდრება
მოხდა. 60-70 წლებში შემუშავდა ე. წ. სწავლებისადმი
ჰუმანისტური მიდგომა.
არსი
--სწავლება ორიენტირებულია მოსწავლეზე, მის ინტერესებზე,
მოთხობნებსა და შესაძლებლობებზე, დაინერგა ინტერაქტიური
სწავლების სისტემა, რომელიც ეყრდნობა მასწავლებლისა და
მოსწავლის ახალი როლების ძიებასა და ჰუმანიზმის პრინციპებს.
ის მიზნად ისახავს მასწავლებელზე ორიენტირებული
ავტორიტარული სასწავლო პროცესის შეცვლას მოსწავლეზე
ორიენტირებული სასწავლო პროცესით, რომელიც
ითვალისწინებს მოსწავლის ინტერესებსა და მოთხოვნილებებს.
ინტერაქტიურ სწავლებას პედაგოგიკაში სწავლებისა და ცოდნის
შეფასების ახალი სტრატეგიები შემოაქვს. იცვლება სწავლების
მიზანი. იგი ორიენტირებული ხდება არა მხოლოდ მზა ცოდნის
მიღებაზე, არამედ უნარ-ჩვევების გამომუშავებაზე. მოსწავლე
ინტერაქტიური სწავლების სუბიექტი, მისი აქტიური მონაწილეა.
სწავლებას საფუძვლად ედება მოსწავლის არსებული ცოდნა,
პირადი გამოცდილება. სწავლების პროცესისადმი ეს ახალი
მიდგომა ეყრდნობა მნიშვნელოვან საგანმანათლებლო
მიმდინარეობას - კონსტრუქტივიზმს.
კონსტრუქტივიზმის ძირითადი იდეა იმაში
მდგომარეობს, რომ მოსწავლეებს ძველი და ახალი
ცოდნის შედარების მეშვეობით ვასწავლოთ ახალი
ინფორმაციის შეგროვება, დასკვნების
დამოუკიდებლად გამოტანა, დამოუკიდებლად
აზროვნება, ცოდნის კონსტრუირება - შენება.
ჰუმანისტურმა მიდგომამ უცხო ენების სწავლების მეთოდიკაში მთელი რიგი
არატრადიციული ( ალტერნატიული) მეთოდების გაჩენას შეუწყო ხელი. ამ
მეთოდებისთვის დამახასიათებელი ფორმების და ხერხების
ორგანიზებულად გამოყენებამ მნიშვნელოვნად გაზარდა სწავლების
პროცესის ეფექტურობა და მოსწავლეთა მოტივირება. ჰუმანისტურმა
მიმართულებამ ფსიქოლოგიასა დიდაქტიკაში და მიღწევებმა ლინგვისტიკის
დარგში გამოიწვია კომუნიკაციური მიდგომების გამოჩენა და ფართოდ
განვითარდა საზღვარგარეთის ქვეყნებში. ამჟამად ეს მიდგომა წარმოადგენს
იმ მიმართულებას, რომლის ჩარჩოებში ხდება სწავლების ძირითადი
მიზნების ფორმულირება და აქვე აღწერილია კომუნიკაციური კომპეტენციის
კომპონენტები.
უცხო ენის სწავლების მიდგომები:
• გლობალური - უცხო ენის სწავლების სტილი „ ზევიდან ქვევით“,
გულისხმობს ენის სწავლებას არა მეტყველების ცალკეული
სახეობების მიხედვით, არამედ ის უნდა იყოს დაფუძვნებული
ერთიანი მასალების ბლოკზე, რომელიც დამუშავდება
მოსწავლეების მიერ მთლიანად, „ ზევიდან ქვევით“, მასალის
მთლიანი აღქმიდან მისი შემდგომი დანაწევრებით და გააზრებით.
• შედეგზე ორიენტირებული სწავლება - იგულისხმება, რომ
მოსწავლეებისათვის სწავლების გარკვეული პერიოდი მთავრდება
რაიმე ენობრივი პროდუქტის შექმნით, ეს შეიძლება იყოს
გამონათქვამი, დიალოგი, წერილი და ა. შ.
სწავლის შედეგების მიღწევის მეთოდები პროგრამით გათვალისწინებული
შედეგების მისაღწევად გამოყენებულია სწავლის შემდეგი მეთოდები: ლექცია,
მინი ლექცია, დისკუსია, თხრობა, საუბარი (სოკრატეს მეთოდი) და სხვა.
1.დისკუსია/დებატები – ინტერაქტიური სწავლების ერთ–ერთი ყველაზე
გავრცელებული მეთოდია. დისკუსიის პროცესი მკვეთრად ამაღლებს
მოსწავლეთა ჩართულობის ხარისხსა და აქტივობას. დისკუსია შესაძლებელია
გადაიზარდოს კამათში. ეს პროცესი არ შემოიფარგლება მხოლოდ
მასწავლებლის მიერ დასმული შეკითხვებით. ეს მეთოდი უვითარებს
მოსწავლეს კამათისა და საკუთარი აზრის დასაბუთების უნარს უცხო ენაზე,(
კომუნიკაცია). 2. ჯგუფური (collaborative) მუშაობა - ამ მეთოდით სწავლება
გულისხმობს მოსწავლეთა ჯგუფებად დაყოფას და მათთვის სასწავლო
დავალების მიცემას. ჯგუფის წევრები ინდივიდუალურად ამუშავებენ საკითხს
და პარალელურად უზიარებენ მას ჯგუფის დანარჩენ წევრებს. დასახული
ამოცანიდან გამომდინარე, შესაძლებელია ჯგუფის მუშაობის პროცესში წევრებს
შორის მოხდეს ფუნქციების გადანაწილება. ეს სტრატეგია უზრუნველყოფს
ყველა მოსწავლის მაქსიმალურ ჩართულობას სასწავლო პროცესში.
3. პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება (PBL) - სასწავლო მეთოდი, რომელიც
ახალი ცოდნის მიღების და ინტეგრაციის პროცესის საწყის ეტაპად იყენებს
პრობლემას. 4. თანამშრომლობითი (cooperative) სწავლება - იმგვარი სწავლების
სტრატეგიაა, სადაც ჯგუფის თითოეული წევრი ვალდებულია არა მხოლოდ
შეისწავლოს, არამედ დაეხმაროს თავის თანაგუნდელს საგნის უკეთ შესწავლაში.
თითოეული ჯგუფის წევრი მუშაობს პრობლემაზე, ვიდრე ყველა მათგანი არ
დაეუფლება საკითხს. 5. ევრისტიკული მეთოდი – ეფუძნება მოსწავლის წინაშე
დასმული ამოცანის ეტაპობრივ გადაწყვეტას. ეს ამოცანა სწავლების პროცესში
ფაქტების დამოუკიდებლად დაფიქსირებისა და მათ შორის კავშირების დანახვის
გზით ხორციელდება. 6. შემთხვევის ანალიზი (Case study) - მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად გაკვეთილზე განიხილავს კონკრეტულ შემთხვევებს,
რომლებიც ყოველმხრივ და საფუძვლიანად შეისწავლიან საკითხს.
•7. გონებრივი იერიში (Brain storming) - ეს მეთოდი გულისხმობს
კონკრეტული თემის ფარგლებში კონკრეტული საკითხის/პრობლემის
შესახებ მაქსიმალურად მეტი, სასურველია რადიკალურად
განსხვავდებული, აზრის, იდეის ჩამოყალიბებასა და გამოთქმის
ხელშეწყობას. აღნიშნული მეთოდი ხელს უწყობს პრობლემისადმი
შემოქმედებითი მიდგომის განვითარებას. ეს მეთოდი ხშირად გამოიყენება
უცხო ენის გაკვეთილზე ე.წ. პროვოცირების( გამოწვევის) ფაზაში. 8.
როლური და სიტუაციური თამაშები - სცენარის მიხედვით
განხორციელებული როლური თამაშები მოსწავლეებს საშუალებას აძლევს
სხვადასხვა პოზიციიდან შეხედონ საკითხს და ეხმარება მათ
ალტერნატიული თვალსაზრისის ჩამოყალიბებაში. ისევე როგორც
დისკუსია, როლური თამაშებიც უყალიბებს მათ საკუთარი პოზიციის
დამოუკიდებლად გამოთქმისა და კამათში მისი დაცვის უნარს.
9. დემონსტრირების მეთოდი – ეს მეთოდი ინფორმაციის
ვიზუალურად წარმოდგენას გულისხმობს. შედეგის მიიღწევის
თვალსაზრისით ის საკმაოდ ეფექტურია. ხშირ შემთხვევაში
უმჯობესია, მასალა ერთდროულად აუდიო და ვიზუალური გზით
მივაწოდოთ მოსწავლეებს. შესასწავლი მასალის დემონსტრირება
შესაძლებელია განხორციელდეს როგორც მასწავლებლის, ისე
მოსწავლის მიერ. ეს მეთოდი გვეხმარება, თვალსაჩინო გავხადოთ
სასწავლო მასალის აღქმის სხვადასხვა საფეხური, დავაკონკრეტოთ,
თუ რისი შესრულება მოუწევთ მოსწავლეებს დამოუკიდებლად; ამავე
დროს, ეს სტრატეგია ვიზუალურად წარმოაჩენს საკითხის/პრობლემის
არსს.
•10. ინდუქცია, დედუქცია, ანალიზი და სინთეზი.
სწავლების ინდუქციური მეთოდი განსაზღვრავს ნებისმიერი
საგნობრივი ცოდნის ისეთ ფორმას, როდესაც სწავლის პროცესში აზრის
მსვლელობა კერძოდან ზოგადისაკენ. ფაქტებიდან განზოგადებისაკენ
არის მიმართული, ანუ მასალის გადმოცემისას პროცესი მიმდინარეობს
კონკრეტულიდან ზოგადისაკენ. სწავლების დედუქციური მეთოდი
განსაზღვრავს ნებისმიერი საგნობრივი ცოდნის გადაცემის ისეთ ფორმას,
რომელიც ზოგად ცოდნაზე დაყრდნობით ახალი ცოდნის აღმოჩენის
ლოგიკურ პროცესს წარმოადგენს, ანუ პროცესი მიმდინარეობს
ზოგადიდან კონკრეტულისაკენ. სასწავლო პროცესში ანალიზის
მეთოდი გვეხმარება სასწავლო მასალის, როგორც ერთი მთლიანის,
შემადგენელ ნაწილებად დაშლაში, ამით მარტივდება რთული
პრობლების შიგნით არსებული ცალკეული საკითხების დეტალური
გაშუქება. სინთეზის მეთოდი გულისხმობს შებრუნებულ პროცედურას,
ანუ ცალკეული საკითხების დაჯგუფებით ერთი მთლიანის შედგენას. ეს
მეთოდი ხელს უწყობს პრობლების, როგორც მთელის, დანახვის უნარის
განვითარებას.
12. ქმედებაზე ორიენტირებული სწავლება – მოითხოვს მასწავლებლის და
მოსწავლის აქტიურ ჩართულობას სწავლების პროცესში, სადაც განსაკუთრებულ
დატვირთვას იძენს თეორიული მასალის პრაქტიკული ინტერპრეტაცია.
მეორე ენის ათვისების კომუნიკაციურ მიდგომასა და სწავლება სწავლის
კონსტრუქტივისტულ პარადიგმას შეესაბამება ისეთი სასწავლო სტრატეგიები,
როგორიცაა: ბუნებრივი მიდგომა და სრული ფიზიკური რეაქცია. ბუნებრივი
მიდგომის მეორე საფეხურია ადრეული პროდუცირება. ამ საფეხურზე ბავშვები
„დიახ“ ან „არა“ პასუხებს გამოთქვამენ. ასევე, პასუხობენ ერთი ან ორი სიტყვით.
ბუნებრივი მიდგომა მეტად ეფექტური სტრატეგიაა. მისი გამოყენება ადვილად
არის შესაძლებელი გარემოში არსებული რეალური ნივთებით, ხელთ არსებული
თვალსაჩინოებებით, ილუსტრაციებით და სხვ. იგი არ მოითხოვს
ძვირადღირებულ სასწავლო რესურსებს და წიგნებს. გაკვეთილის შინაარსი
საინტერესო თემების გარშემო აიგება და არა გრამატიკული ელემენტების
მიხედვით. ასეთი თემების მაგალითებია: ფერები, საკვები, მეგობრები, სამუშაო
და სხვ. მოსწავლეებს და მასწავლებლებს ერთად შეუძლიათ საინტერესო
თემების მოფიქრება.
სოკრატული მეთოდის გამოყენების დროს მასწავლებელი სვამს მხოლოდ პრობლემურ და არა
ინფორმაციულ შეკითხვებს. იგი მოსწავლეებს ინფორმაციას კი არ აძლევს, არამედ მათ სთხოვს
აზროვნებას, რათა თავად მივიდნენ პრობლემის გადაწყვეტამდე.
ამ დროს მოსწავლეები თავისუფლად გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებებს პრობლემასთან დაკავშირებით,
თხზავენ ჰიპოთეზებს და ვერსიებს, აანალიზებენ ერთმანეთის არგუმენტებს. სოკრატული მეთოდის
გამოყენება შესაძლებელია დისკუსიებით, დებატებით, პრობლემური შეკითხვების დასმით. კეთებით
სწავლების დროს მოსწავლეებს ზუსტი ინფორმაცია მიწოდებათ ექსპერიმენტისათვის ან
სიმულაციისათვის. კეთებით სწავლების მთავარი პრინციპებია: მოსწავლეებისათვის პრაქტიკული
დავალების მიცემა, მათი წახალისება, სათანადო გამოხმაურების მიწოდება.
”ხარაჩოს” მეთოდი- მასწავლებელი ისეთ დავალებებს აძლევს მოსწავლეებს, რომელთა დამოუკიდებლად
შესრულებაც გაუჭირდებათ. მასწავლებელი სხვადასხვა ხერხით ეხმარება მოსწავლეებს (შესაბამისი
ინსტრუქციის მიწოდებით, თვალსაჩინოების გამოყენებით, მაგალითების მოყვანით, ლიტერატურის
მითითებით და ა.შ.), დახმარების წილს თანდათან ამცირებს და საბოლოოდ, მოსწავლეები თავად
ართმევენ თავს დავალებას.
არტიკულაცია- საკუთარი შეხედულებების ვერბალურად გამოხატვა და მათი დაცვა, რაც ეხმარება
მოსწავლეებს მასალის უკეთ გააზრებაში და, ზოგადად, კომუნიკაციური უნარების განვითარებაში;
რეფლექსია- მოსწავლეები აანალიზებენ სწავლის პროცესს. ეს ავითარებს კრიტიკულ აზროვნებას.
სხვაგვარად ამ პროცესს ”მეტაკოგნიცია”, ანუ სწავლის პროცესის გაანალიზება ეწოდება;
კონსტრუქტივისტული მიდგომისას მოსწავლე მასწავლებელთან ერთად არის სასწავლო პროცესის
აქტიური მონაწილე, რაც მოსწავლეებში მოტივაციის ზრდას უწყობს ხელს და აუმჯობესებს სწავლა-
სწავლების პროცესს.
რა ეფექტური სტრატეგიების გამოყენებაა შესაძლებელ
ი პედაგოგიურ პრაქტიკაში უცხოური ენის
სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით?
ბოლო ათწლეულის ერთ-ერთ საინტერსო მეთოდად მიჩნეულია გარდნერის
მრავალმხრივი ინტელექტის თეორია.
გარდნერის მიხედვით ენა წარმოადგენს არა მარტო ლინგვისტური
შესაძლებლობების ნაწილს, არამედ ის მოიცავს რვავე ინტელექტს და მოიცავს
შემდეგ ეტაპებს: 1. ინტელექტის გაღვიძება- მოსწავლეებმა გონებრივ
შესაძლებლობებთან ერთად უნდა შეძლონ ყველა გრძნობის ჩართვა (სმენა,
შეხება, ყნოსვა....) და აღმოაჩინონ საგნის ან მოვლენის ახალი ასპექტები. 2.
ინტელექტის გაფართოვება. მოსწავლეები განავითარებენ საკუთარ ინტელექტს
საკვლევი საგნის ამორჩევის საშუალებით. სხვა მოსწავლეებთან ერთად
განსაზღვრავენ ამ საგნის გამოყენების პირობებს და კონტექსტს. 3.“ისწავლე
გონებით, განავითარე გონება“ -ამ სტადიაზე მოსწავლეები მუშაობენ
ინდივიდუალურ დავალებებზე ან მცირე ჯგუფურ პროექტებზე. მასწავლებელი
ახდენს მიღებული მასალის უკუკავშირს დიალოგის სახით. 4. ინტელექტის
ტრანსფერი. რეფლექსიის გზით მოსწავლეები ახდენენ მიღებული ცოდნის
გამოყენებას რეალურ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში, რასაც ე.წ. მეტყველაბაში
გასვლა, “выход в речь” ეწოდება.
როგორ შეიძლება უცხო ენის გაკვეთილის
აგება ამ თეორიის მიხედვით?
• მოსწავლეებში კოგნიტური უნარების განვითარება რუსული ენის
გაკვეთილზე, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვაზე, შესაძლებელია
გარდნერის მრავალმხრივი ინტელექტის თეორიის გათვალისწინებით
ბლუმის ტაქსონომიაზე აგებით. გაკვეთილის დაგეგმვის დროს ხშირად
ხდება რომ მასწავლებელი გეგმავს მრავალ აქტივობას, მაგრამ გაკვეთილი
მაინც ორ დონეს ვერ სცდება, ესენია: ცოდნა და გაგება. თუმცა, თუ
მასწავლებლებს მუდმივად ემახსოვრებათ ბლუმის ტაქსონომია,
შეიძლება გაკვეთილი ისე დაიგეგმოს, რომ ნათლად გამოჩნდეს რამდენად
ეფექტურად მუშაობს მასწავლებელი რვავე ინტელექტის განვითარებაზე
მოსწავლეებში და აქვს თუ არა შემუშავებული მიზნების და სწავლების
ისეთი სისტემა, რომელიც რომელიც გამოსადეგია სასწავლო პროცესის
დაგეგმვისა და ობიექტური შეფასებისთვის ( ეს სისტემა ბლუმის
ტაქსონომიის სახელითაა ცნობილი.)
მასწავლებლებს შეიძლება შევთავაზოთ აქტივობები( ზმნები) სხვადასხვა
ინტელექტის მქონე მოსწავლეებისთვის კოგნიტური განვითარების
ცოდნის (დაბალი) დონიდან შეფასების (მაღალი) დონემდე.
N ინტელექტი ცოდნა გაგება გამოყენება ანალიზი სინთეზი შეფასება
1 ლინგვისტური Определи,
запомни,
запиши, составь
список
Объясни,
обсуди,
сформируй,
спиши,
повтори
Возьми
интервью,
драматизируй,
покажи,
вырази,
опубликуй
Сравни,
исследуй,
задай вопросы,
выстрой,
сделай обзор
Создай,
составь,
представь,
спрогнози-
руй,
придумай
Сделай
вывод,
заключение,
оцени,
исправь,
отредактир.
2 ლოგიკურ-
მათემატიკურ
ი
Перечисли,
собери,
обозначь,
категоризируй,
пронумеруй,
определи
Опиши,
назови,
идентифици-
руй
сгруппируй,
определи
место
Проверь, реши,
вычисли,
продемонст-
рируй, покажи,
поставь
эксперимент,
докажи
Проанализи-
руй изучи,
исследуй,
открой,
образуй
измерь,
раздели
Придумай,
сформули-
руй.
Выдвини
гипотезу,
установи,
системати-
зируй
Проранжи-
руй, оцени,
отбери,
измерь,
подсчитай
გარდნერის მრავალმხრივი განვითარების თეორია
და ბლუმის ტაქსონომია.
ცხრილი
3
ვიზუალურ-
სივრცითი
Понаблюдай,опреде
ли, перерисуй,
перепиши, зарисуй
Проиллюстрируй,
вырази, объясни в
картинках, сделай
чертѐж
Драматизируй,
проиллюстрируй,
покажи, дострой,
докажи
Исследуй,
расставь, построй
диаграмму,
график, сравни,
противопоставь
Построй,
составь,
сконстру-ируй,
изобрети,
построй,
создай,
представь,
смоделируй
Отбери, выбери,
оцени, вынеси
суждение.
Вырази своѐ
мнение
4
მუსიკალურ-
რიტმული
Запомни, повтори,
скопируй,
перечисли, назови
Определи.
Вырази, опиши,
переложи на
музыку
Продемонстрируй,
покажи, научи,
представь классу
Интерпретируй
проанализи
сгруппируй,
диференци-руй,
Сочини,рас-
положи в
орпедел.
порядке
Оцени.
проранжируй,
вырази своѐ
мнение
5
სხეულებრივ-
კინესთეთიკური
Повтори все
действия, объясни в
дейсивиях,
Обсуди, вырази,
разыграй
Используй,
изобрази,
имитируй,
представь
Отбери,
отсортируй,
осмотри,
систематизируй,к
лассифици-руй,
разбей на нруппы
Оасставь по
плрядку,
выработай.
Построй,
придумай,
изобрети
Измерь, реши,
выбери, оцени,
рекомендуй
6
ინტერპერსონალ
ური
Повтори, определи,
перечисли, назови,
кажи, собери
Опиши, объясни,
обсуди, вырази,
расскажи
Исрользуй,
имитируй, опроси,
потренируйся
Систематизи-руй,
сделай обзор,
исследуй. изучи,
сгруппируй
Установи,
сформулируй,
составь план,
предложи
Реши,
оцени,рекоменд
уй,критикуй,
сделай
заключение
7
ინტრაპერსონალუ
რი
Назови, повтори,
запомни. выучи
Объясни.
Сформулируй.
Вырази. повтори
Драматизируй
один,сплани-руй,
реши, представь
Испытай,сра -вни,
проти- вопоставь,
исследуй, разбей
Составь,
сочини,собери,
выдвини
гипотезу,
вообрази,
создай,
построй
Сделай
заключение,
оцени,
поддержи,
одобри
8
ნატურალისტური Понаблюдай,
перерисуй, опиши
зарисуй
Определи, опиши,
зарисуй
Используй,
покажи,
Исследуй,
сгруппируй,
изучи
Построй,
придумай,
изобрети
Отбери, выбери,
оцени
მრავალმხრივი ინტელექტი არის მნიშვნელოვანი და შესანიშნავი იარაღი
მასწავლებლებისთვის, რათა სწორად დაგეგმონ სხვადასხვა
მიმზიდველი გზები ენის შესწავლის პროცესში. მაგალითად, ისეთი
აქტივობა, როგორიცაა სიმღერის შესრულება, გამოსადეგია
ლინგვისტური და მუსიკალური ტიპის ინტელექტის
განვითარებისთვის. როლური თამაშები, სადაც შემსწავლელები
გამოხატავენ თავიანთ გრძნობებს - ლინგვისტური, პიროვნებათშორისი
და ინტრაპერსონალური ინტელექტის განვითარებისთვის. ისეთი
დავალების გამოყენების დროს, სადაც შემსწავლელებს სჭირდებათ
იმიტირება - კინესთეტური და ინტერპერსონალური უნარები არის
ჩართული.
მოსწავლეთა მრავალმხრივი ინტელექტის გათვალისწინებით მუშაობის
დროს მასწავლებელს შეუძლია კითხვის პროცესის გაიოლება და
კითხვის დროს მოსწავლეები სიამოვნებას იღებენ. მასწავლებელი
ახერხებს ყოველი მოსწავლისთვის ინდივიდუალური მიდგომის
შემუშავებას. მასწავლებელი მოსწავლიეებს აძლევს უფლებას,
გამოიყენონ სწავლის ის სტრატეგიები, რომლებიც ეფექტურია მათთვის.
ყველაფერი ეს იწვევს კითხვის უნარ-ჩვევების გაუმჯობესებას.
დასკვნა
განათლება არ ნიშნავს მხოლოდ ფაქტების სწავლებას;
მთავარია, მოსწავლეებმა შეიძინონ ის უნარები და
ცოდნა, რომელთაც ყოველდღიურ ცხოვრებაში
გამოიყენებენ. სწორედ ამიტომ მასწავლებლები
ცოდნის პრაქტიკულობაზე უნდა იყვნენ
ორიენტირებული. გაითავისონ, რომ ბავშვები უფრო
ადვილად სწავლობენ კეთებით, პირადი
გამოცდილებით, როცა თვითონვე ქმნიან რამეს და
ყოველდღიურ ცხოვრებაში ხედავენ ცოდნის
მნიშვნელობას. მივაწოდოთ მოსწავლეებს ახალ
ინფორმაცია რეალობასთან კავშირში და გარკვეულ
წინარე ცოდნაზე დაყრდნობით, მოხდეს მათ მიერ
შეძენილი ცოდნის გადატანა და მისადაგება რეალურ,
ყოველდღიურ ყოფასთან, აქტიური
ურთიერთქმედებით ახალი ცოდნის კონსტრუირება
და გამოცდილებასთან დაკავშირება, სწავლა-
სწავლების პროცესში ბავშვის ინტერესებისა და
სურვილების გათვალიწინება. უცხოური ენის
სწავლების შედეგად მოსწავლეს უნდა განუვითარდეს
პლურილინგვური კომპეტენცია, სამეტყველო უნარები
(მოსმენა, კითხვა, წერა, საუბარი) უცხოურ ენაზე და
გამოუმუშავდეს სხვა კულტურის
წარმომადგენლებთან წარმატებული კომუნიკაციის
უნარი;
გამოყენებული ლიტერატურა
Кашина Е. Г. «Традиции и иновации в
методике преподавания русского языка» .
ესგ-საგნობრივი პროგრამა უცხო ენაში.
ინტერნეტ- ჟურნალი “Mastsavlebeli.Ge”.
ჟურნალი „ მასწავლებელი“ .

More Related Content

What's hot

სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
L G
 
სააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიები
სააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიებისააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიები
სააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიები
Rusudan Gonashvuli
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
likako
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
მანანა ყოჩიაშვილი
 
პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)
maisurademedea
 
შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)
Khatuna Bedenashvili
 
გამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიგამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილები
niniko71
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
Bela Gvidani
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
Maia Siradze
 

What's hot (20)

განმავითარებელი შეფასება და დიფერენცირებული სწავლება.pptx
განმავითარებელი შეფასება და დიფერენცირებული სწავლება.pptxგანმავითარებელი შეფასება და დიფერენცირებული სწავლება.pptx
განმავითარებელი შეფასება და დიფერენცირებული სწავლება.pptx
 
სწავლების სტრატეგიები
სწავლების   სტრატეგიებისწავლების   სტრატეგიები
სწავლების სტრატეგიები
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
 
სააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიები
სააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიებისააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიები
სააზროვნო უნარების განვითარების ეფექტური სტრატეგიები
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
გამჭოლი კომპეტენციები
გამჭოლი კომპეტენციებიგამჭოლი კომპეტენციები
გამჭოლი კომპეტენციები
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
 
პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
ნაცვალსახელი
ნაცვალსახელი ნაცვალსახელი
ნაცვალსახელი
 
გაკვეთილის დაგეგმვა
გაკვეთილის დაგეგმვაგაკვეთილის დაგეგმვა
გაკვეთილის დაგეგმვა
 
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიმათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
 
შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)
 
გამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიგამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილები
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
 
ზმნის პირი
ზმნის პირიზმნის პირი
ზმნის პირი
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
 
მოსწავლის ქცევის წესები
მოსწავლის ქცევის წესებიმოსწავლის ქცევის წესები
მოსწავლის ქცევის წესები
 
გონებრივი იერიში
გონებრივი იერიშიგონებრივი იერიში
გონებრივი იერიში
 

Viewers also liked

ნინოს პრეზენტაცია
ნინოს პრეზენტაციანინოს პრეზენტაცია
ნინოს პრეზენტაცია
ninoardzenadze
 
ხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასი
ხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასიხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასი
ხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასი
Inga Iremadze
 
Prezentacia სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები
Prezentacia    სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრებიPrezentacia    სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები
Prezentacia სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები
school #4
 
ცისარტყელას ფერები
ცისარტყელას ფერებიცისარტყელას ფერები
ცისარტყელას ფერები
komladzen
 
რიცხვები 10 დან 100-მდე
რიცხვები  10 დან  100-მდერიცხვები  10 დან  100-მდე
რიცხვები 10 დან 100-მდე
kzurabashvili
 
შეფასების სქემები
შეფასების სქემებიშეფასების სქემები
შეფასების სქემები
Jimsheleishvili Laura
 

Viewers also liked (9)

ნინოს პრეზენტაცია
ნინოს პრეზენტაციანინოს პრეზენტაცია
ნინოს პრეზენტაცია
 
Ferebi
FerebiFerebi
Ferebi
 
ხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასი
ხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასიხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასი
ხელოვნების გაკვეთილი მე 3 კლასი
 
Prezentacia სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები
Prezentacia    სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრებიPrezentacia    სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები
Prezentacia სახვითი ხელოვნების დარგები და ჟანრები
 
ფერთა სამყარო ხელოვნებაში
ფერთა სამყარო ხელოვნებაშიფერთა სამყარო ხელოვნებაში
ფერთა სამყარო ხელოვნებაში
 
ცისარტყელას ფერები
ცისარტყელას ფერებიცისარტყელას ფერები
ცისარტყელას ფერები
 
რიცხვები 10 დან 100-მდე
რიცხვები  10 დან  100-მდერიცხვები  10 დან  100-მდე
რიცხვები 10 დან 100-მდე
 
შეფასების სქემები
შეფასების სქემებიშეფასების სქემები
შეფასების სქემები
 
ღია გაკვეთილის გეგმა ,,3–ისა და 4–ის შედგენილობა
ღია გაკვეთილის გეგმა ,,3–ისა და 4–ის შედგენილობაღია გაკვეთილის გეგმა ,,3–ისა და 4–ის შედგენილობა
ღია გაკვეთილის გეგმა ,,3–ისა და 4–ის შედგენილობა
 

Similar to საკონფერენციო თემა 2013 prezentacia

მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
mziaegiashvili
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
mziaegiashvili
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2012-2013
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2012-2013მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2012-2013
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2012-2013
mziaegiashvili
 
კვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმკვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმ
mziaegiashvili
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
ritadateshidze
 
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტიგაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
lomidzemarine
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
lalibastilashvili
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
likako
 
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტიგაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
lomidzemarine
 

Similar to საკონფერენციო თემა 2013 prezentacia (20)

Random 140909124743-phpapp01
Random 140909124743-phpapp01Random 140909124743-phpapp01
Random 140909124743-phpapp01
 
პროექტზე დაფუძნებული სწავლება
პროექტზე დაფუძნებული სწავლებაპროექტზე დაფუძნებული სწავლება
პროექტზე დაფუძნებული სწავლება
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
 
Maia zazikashvilis kvlevis prezentacia
Maia zazikashvilis kvlevis prezentaciaMaia zazikashvilis kvlevis prezentacia
Maia zazikashvilis kvlevis prezentacia
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2012-2013
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2012-2013მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2012-2013
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2012-2013
 
კვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმკვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმ
 
Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19
 
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვაპრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
პრეზენტაცია კათედრაზე გაკვეთილის დაგეგმვა
 
პროექტის დაგეგმვა
პროექტის დაგეგმვაპროექტის დაგეგმვა
პროექტის დაგეგმვა
 
Proeqti
ProeqtiProeqti
Proeqti
 
პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილი
 
თანამშრომლობა + პროფესიული განვითარება Copy
თანამშრომლობა + პროფესიული განვითარება   Copyთანამშრომლობა + პროფესიული განვითარება   Copy
თანამშრომლობა + პროფესიული განვითარება Copy
 
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულებისასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
 
Cakpcpsj
CakpcpsjCakpcpsj
Cakpcpsj
 
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტიგაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტიგაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
გაკვეთილის+გეგმა+I ვარიანტი
 

საკონფერენციო თემა 2013 prezentacia

  • 1. საკონფერენციო თემა: ტრადიციები და ინოვაციები უცხოური ენების სწავლებისას. მომხსენებელი: ნარგიზ ქილიფთარი თბილისი № 94 საჯარო სკოლა 2013წ
  • 2. ერთი საუკუნის წინ უცხო ენის გაკვეთილის მიზანი გრამატიკული წესებისა თუ კლასიკური ნაწარმოების თარგმნა და მათი დაზუთხვა იყო დღეს უცხო ენის შესწავლის მიზანს ამ ენაზე კომუნიკაცია და შესასწავლი ქვეყნის კულტურის სწორად აღქმა წარმოადგენს. ( კომუნიკაციური დიდაქტიკა). თარგმნა და მასალის მექანიკური დაზეპირება ენის ათვისებით შინაარსზე ორიენტირებული დისკუსიებისა და კრიტიკული აზროვნების განმავითარებელი დავალებებით
  • 3. • ისეთი ატმოსფეროს შექმნას, რომელშიც მოსწავლე თავს თავისუფლად და კომფორტულად იგრძნობს. • მოსწავლის ინტერესების სტიმულირებას და მათში უცხო ენის პრაქტიკაში გამოყენების სურვილის გამოწვევას. • მოსწავლის მთლიანად ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში, მისი ემოციების, გრძნობების და შეგრძნებების ჩართვით. • მეტყველების, კოგნიტური და შემოქმედებითი უნარების სტიმულირებას. • მოსწავლის გააქტიურებას და სასწავლო პროცესში მის ჩართვას მთავარი მოქმედი პირის სტატუსით, ამ პროცესის სხვა მონაწილეებთან ერთად. • ისეთი სიტუაციების შექმნას, სადაც მასწავლებელი არ იქნება ცენტრალური ფიგურა. უცხო ენის სწავლების მეთოდიკაში სიტყვას „ მეთოდი“ ორი მნიშვნელობა აქვს. პირველი--მეთოდი, როგორც მეთოდური სისტემა საგნის სწავლების გარკვეულ ეტაპზე. მეორე- მეთოდი, როგორც გზა და საშუალება დასახული მიზნის მიღწევისათვის.
  • 4. მეოცე საუკუნეში უცხო ენის სწავლებაში ბევრი და მრავალფეროვანი მიდგომის აღმოჩენა და დამკვიდრება მოხდა. 60-70 წლებში შემუშავდა ე. წ. სწავლებისადმი ჰუმანისტური მიდგომა. არსი --სწავლება ორიენტირებულია მოსწავლეზე, მის ინტერესებზე, მოთხობნებსა და შესაძლებლობებზე, დაინერგა ინტერაქტიური სწავლების სისტემა, რომელიც ეყრდნობა მასწავლებლისა და მოსწავლის ახალი როლების ძიებასა და ჰუმანიზმის პრინციპებს. ის მიზნად ისახავს მასწავლებელზე ორიენტირებული ავტორიტარული სასწავლო პროცესის შეცვლას მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესით, რომელიც ითვალისწინებს მოსწავლის ინტერესებსა და მოთხოვნილებებს. ინტერაქტიურ სწავლებას პედაგოგიკაში სწავლებისა და ცოდნის შეფასების ახალი სტრატეგიები შემოაქვს. იცვლება სწავლების მიზანი. იგი ორიენტირებული ხდება არა მხოლოდ მზა ცოდნის მიღებაზე, არამედ უნარ-ჩვევების გამომუშავებაზე. მოსწავლე ინტერაქტიური სწავლების სუბიექტი, მისი აქტიური მონაწილეა. სწავლებას საფუძვლად ედება მოსწავლის არსებული ცოდნა, პირადი გამოცდილება. სწავლების პროცესისადმი ეს ახალი მიდგომა ეყრდნობა მნიშვნელოვან საგანმანათლებლო მიმდინარეობას - კონსტრუქტივიზმს.
  • 5. კონსტრუქტივიზმის ძირითადი იდეა იმაში მდგომარეობს, რომ მოსწავლეებს ძველი და ახალი ცოდნის შედარების მეშვეობით ვასწავლოთ ახალი ინფორმაციის შეგროვება, დასკვნების დამოუკიდებლად გამოტანა, დამოუკიდებლად აზროვნება, ცოდნის კონსტრუირება - შენება. ჰუმანისტურმა მიდგომამ უცხო ენების სწავლების მეთოდიკაში მთელი რიგი არატრადიციული ( ალტერნატიული) მეთოდების გაჩენას შეუწყო ხელი. ამ მეთოდებისთვის დამახასიათებელი ფორმების და ხერხების ორგანიზებულად გამოყენებამ მნიშვნელოვნად გაზარდა სწავლების პროცესის ეფექტურობა და მოსწავლეთა მოტივირება. ჰუმანისტურმა მიმართულებამ ფსიქოლოგიასა დიდაქტიკაში და მიღწევებმა ლინგვისტიკის დარგში გამოიწვია კომუნიკაციური მიდგომების გამოჩენა და ფართოდ განვითარდა საზღვარგარეთის ქვეყნებში. ამჟამად ეს მიდგომა წარმოადგენს იმ მიმართულებას, რომლის ჩარჩოებში ხდება სწავლების ძირითადი მიზნების ფორმულირება და აქვე აღწერილია კომუნიკაციური კომპეტენციის კომპონენტები.
  • 6. უცხო ენის სწავლების მიდგომები: • გლობალური - უცხო ენის სწავლების სტილი „ ზევიდან ქვევით“, გულისხმობს ენის სწავლებას არა მეტყველების ცალკეული სახეობების მიხედვით, არამედ ის უნდა იყოს დაფუძვნებული ერთიანი მასალების ბლოკზე, რომელიც დამუშავდება მოსწავლეების მიერ მთლიანად, „ ზევიდან ქვევით“, მასალის მთლიანი აღქმიდან მისი შემდგომი დანაწევრებით და გააზრებით. • შედეგზე ორიენტირებული სწავლება - იგულისხმება, რომ მოსწავლეებისათვის სწავლების გარკვეული პერიოდი მთავრდება რაიმე ენობრივი პროდუქტის შექმნით, ეს შეიძლება იყოს გამონათქვამი, დიალოგი, წერილი და ა. შ.
  • 7. სწავლის შედეგების მიღწევის მეთოდები პროგრამით გათვალისწინებული შედეგების მისაღწევად გამოყენებულია სწავლის შემდეგი მეთოდები: ლექცია, მინი ლექცია, დისკუსია, თხრობა, საუბარი (სოკრატეს მეთოდი) და სხვა. 1.დისკუსია/დებატები – ინტერაქტიური სწავლების ერთ–ერთი ყველაზე გავრცელებული მეთოდია. დისკუსიის პროცესი მკვეთრად ამაღლებს მოსწავლეთა ჩართულობის ხარისხსა და აქტივობას. დისკუსია შესაძლებელია გადაიზარდოს კამათში. ეს პროცესი არ შემოიფარგლება მხოლოდ მასწავლებლის მიერ დასმული შეკითხვებით. ეს მეთოდი უვითარებს მოსწავლეს კამათისა და საკუთარი აზრის დასაბუთების უნარს უცხო ენაზე,( კომუნიკაცია). 2. ჯგუფური (collaborative) მუშაობა - ამ მეთოდით სწავლება გულისხმობს მოსწავლეთა ჯგუფებად დაყოფას და მათთვის სასწავლო დავალების მიცემას. ჯგუფის წევრები ინდივიდუალურად ამუშავებენ საკითხს და პარალელურად უზიარებენ მას ჯგუფის დანარჩენ წევრებს. დასახული ამოცანიდან გამომდინარე, შესაძლებელია ჯგუფის მუშაობის პროცესში წევრებს შორის მოხდეს ფუნქციების გადანაწილება. ეს სტრატეგია უზრუნველყოფს ყველა მოსწავლის მაქსიმალურ ჩართულობას სასწავლო პროცესში.
  • 8. 3. პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლება (PBL) - სასწავლო მეთოდი, რომელიც ახალი ცოდნის მიღების და ინტეგრაციის პროცესის საწყის ეტაპად იყენებს პრობლემას. 4. თანამშრომლობითი (cooperative) სწავლება - იმგვარი სწავლების სტრატეგიაა, სადაც ჯგუფის თითოეული წევრი ვალდებულია არა მხოლოდ შეისწავლოს, არამედ დაეხმაროს თავის თანაგუნდელს საგნის უკეთ შესწავლაში. თითოეული ჯგუფის წევრი მუშაობს პრობლემაზე, ვიდრე ყველა მათგანი არ დაეუფლება საკითხს. 5. ევრისტიკული მეთოდი – ეფუძნება მოსწავლის წინაშე დასმული ამოცანის ეტაპობრივ გადაწყვეტას. ეს ამოცანა სწავლების პროცესში ფაქტების დამოუკიდებლად დაფიქსირებისა და მათ შორის კავშირების დანახვის გზით ხორციელდება. 6. შემთხვევის ანალიზი (Case study) - მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად გაკვეთილზე განიხილავს კონკრეტულ შემთხვევებს, რომლებიც ყოველმხრივ და საფუძვლიანად შეისწავლიან საკითხს.
  • 9. •7. გონებრივი იერიში (Brain storming) - ეს მეთოდი გულისხმობს კონკრეტული თემის ფარგლებში კონკრეტული საკითხის/პრობლემის შესახებ მაქსიმალურად მეტი, სასურველია რადიკალურად განსხვავდებული, აზრის, იდეის ჩამოყალიბებასა და გამოთქმის ხელშეწყობას. აღნიშნული მეთოდი ხელს უწყობს პრობლემისადმი შემოქმედებითი მიდგომის განვითარებას. ეს მეთოდი ხშირად გამოიყენება უცხო ენის გაკვეთილზე ე.წ. პროვოცირების( გამოწვევის) ფაზაში. 8. როლური და სიტუაციური თამაშები - სცენარის მიხედვით განხორციელებული როლური თამაშები მოსწავლეებს საშუალებას აძლევს სხვადასხვა პოზიციიდან შეხედონ საკითხს და ეხმარება მათ ალტერნატიული თვალსაზრისის ჩამოყალიბებაში. ისევე როგორც დისკუსია, როლური თამაშებიც უყალიბებს მათ საკუთარი პოზიციის დამოუკიდებლად გამოთქმისა და კამათში მისი დაცვის უნარს.
  • 10. 9. დემონსტრირების მეთოდი – ეს მეთოდი ინფორმაციის ვიზუალურად წარმოდგენას გულისხმობს. შედეგის მიიღწევის თვალსაზრისით ის საკმაოდ ეფექტურია. ხშირ შემთხვევაში უმჯობესია, მასალა ერთდროულად აუდიო და ვიზუალური გზით მივაწოდოთ მოსწავლეებს. შესასწავლი მასალის დემონსტრირება შესაძლებელია განხორციელდეს როგორც მასწავლებლის, ისე მოსწავლის მიერ. ეს მეთოდი გვეხმარება, თვალსაჩინო გავხადოთ სასწავლო მასალის აღქმის სხვადასხვა საფეხური, დავაკონკრეტოთ, თუ რისი შესრულება მოუწევთ მოსწავლეებს დამოუკიდებლად; ამავე დროს, ეს სტრატეგია ვიზუალურად წარმოაჩენს საკითხის/პრობლემის არსს.
  • 11. •10. ინდუქცია, დედუქცია, ანალიზი და სინთეზი. სწავლების ინდუქციური მეთოდი განსაზღვრავს ნებისმიერი საგნობრივი ცოდნის ისეთ ფორმას, როდესაც სწავლის პროცესში აზრის მსვლელობა კერძოდან ზოგადისაკენ. ფაქტებიდან განზოგადებისაკენ არის მიმართული, ანუ მასალის გადმოცემისას პროცესი მიმდინარეობს კონკრეტულიდან ზოგადისაკენ. სწავლების დედუქციური მეთოდი განსაზღვრავს ნებისმიერი საგნობრივი ცოდნის გადაცემის ისეთ ფორმას, რომელიც ზოგად ცოდნაზე დაყრდნობით ახალი ცოდნის აღმოჩენის ლოგიკურ პროცესს წარმოადგენს, ანუ პროცესი მიმდინარეობს ზოგადიდან კონკრეტულისაკენ. სასწავლო პროცესში ანალიზის მეთოდი გვეხმარება სასწავლო მასალის, როგორც ერთი მთლიანის, შემადგენელ ნაწილებად დაშლაში, ამით მარტივდება რთული პრობლების შიგნით არსებული ცალკეული საკითხების დეტალური გაშუქება. სინთეზის მეთოდი გულისხმობს შებრუნებულ პროცედურას, ანუ ცალკეული საკითხების დაჯგუფებით ერთი მთლიანის შედგენას. ეს მეთოდი ხელს უწყობს პრობლების, როგორც მთელის, დანახვის უნარის განვითარებას.
  • 12. 12. ქმედებაზე ორიენტირებული სწავლება – მოითხოვს მასწავლებლის და მოსწავლის აქტიურ ჩართულობას სწავლების პროცესში, სადაც განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს თეორიული მასალის პრაქტიკული ინტერპრეტაცია. მეორე ენის ათვისების კომუნიკაციურ მიდგომასა და სწავლება სწავლის კონსტრუქტივისტულ პარადიგმას შეესაბამება ისეთი სასწავლო სტრატეგიები, როგორიცაა: ბუნებრივი მიდგომა და სრული ფიზიკური რეაქცია. ბუნებრივი მიდგომის მეორე საფეხურია ადრეული პროდუცირება. ამ საფეხურზე ბავშვები „დიახ“ ან „არა“ პასუხებს გამოთქვამენ. ასევე, პასუხობენ ერთი ან ორი სიტყვით. ბუნებრივი მიდგომა მეტად ეფექტური სტრატეგიაა. მისი გამოყენება ადვილად არის შესაძლებელი გარემოში არსებული რეალური ნივთებით, ხელთ არსებული თვალსაჩინოებებით, ილუსტრაციებით და სხვ. იგი არ მოითხოვს ძვირადღირებულ სასწავლო რესურსებს და წიგნებს. გაკვეთილის შინაარსი საინტერესო თემების გარშემო აიგება და არა გრამატიკული ელემენტების მიხედვით. ასეთი თემების მაგალითებია: ფერები, საკვები, მეგობრები, სამუშაო და სხვ. მოსწავლეებს და მასწავლებლებს ერთად შეუძლიათ საინტერესო თემების მოფიქრება.
  • 13. სოკრატული მეთოდის გამოყენების დროს მასწავლებელი სვამს მხოლოდ პრობლემურ და არა ინფორმაციულ შეკითხვებს. იგი მოსწავლეებს ინფორმაციას კი არ აძლევს, არამედ მათ სთხოვს აზროვნებას, რათა თავად მივიდნენ პრობლემის გადაწყვეტამდე. ამ დროს მოსწავლეები თავისუფლად გამოთქვამენ საკუთარ მოსაზრებებს პრობლემასთან დაკავშირებით, თხზავენ ჰიპოთეზებს და ვერსიებს, აანალიზებენ ერთმანეთის არგუმენტებს. სოკრატული მეთოდის გამოყენება შესაძლებელია დისკუსიებით, დებატებით, პრობლემური შეკითხვების დასმით. კეთებით სწავლების დროს მოსწავლეებს ზუსტი ინფორმაცია მიწოდებათ ექსპერიმენტისათვის ან სიმულაციისათვის. კეთებით სწავლების მთავარი პრინციპებია: მოსწავლეებისათვის პრაქტიკული დავალების მიცემა, მათი წახალისება, სათანადო გამოხმაურების მიწოდება. ”ხარაჩოს” მეთოდი- მასწავლებელი ისეთ დავალებებს აძლევს მოსწავლეებს, რომელთა დამოუკიდებლად შესრულებაც გაუჭირდებათ. მასწავლებელი სხვადასხვა ხერხით ეხმარება მოსწავლეებს (შესაბამისი ინსტრუქციის მიწოდებით, თვალსაჩინოების გამოყენებით, მაგალითების მოყვანით, ლიტერატურის მითითებით და ა.შ.), დახმარების წილს თანდათან ამცირებს და საბოლოოდ, მოსწავლეები თავად ართმევენ თავს დავალებას. არტიკულაცია- საკუთარი შეხედულებების ვერბალურად გამოხატვა და მათი დაცვა, რაც ეხმარება მოსწავლეებს მასალის უკეთ გააზრებაში და, ზოგადად, კომუნიკაციური უნარების განვითარებაში; რეფლექსია- მოსწავლეები აანალიზებენ სწავლის პროცესს. ეს ავითარებს კრიტიკულ აზროვნებას. სხვაგვარად ამ პროცესს ”მეტაკოგნიცია”, ანუ სწავლის პროცესის გაანალიზება ეწოდება; კონსტრუქტივისტული მიდგომისას მოსწავლე მასწავლებელთან ერთად არის სასწავლო პროცესის აქტიური მონაწილე, რაც მოსწავლეებში მოტივაციის ზრდას უწყობს ხელს და აუმჯობესებს სწავლა- სწავლების პროცესს.
  • 14. რა ეფექტური სტრატეგიების გამოყენებაა შესაძლებელ ი პედაგოგიურ პრაქტიკაში უცხოური ენის სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით?
  • 15. ბოლო ათწლეულის ერთ-ერთ საინტერსო მეთოდად მიჩნეულია გარდნერის მრავალმხრივი ინტელექტის თეორია. გარდნერის მიხედვით ენა წარმოადგენს არა მარტო ლინგვისტური შესაძლებლობების ნაწილს, არამედ ის მოიცავს რვავე ინტელექტს და მოიცავს შემდეგ ეტაპებს: 1. ინტელექტის გაღვიძება- მოსწავლეებმა გონებრივ შესაძლებლობებთან ერთად უნდა შეძლონ ყველა გრძნობის ჩართვა (სმენა, შეხება, ყნოსვა....) და აღმოაჩინონ საგნის ან მოვლენის ახალი ასპექტები. 2. ინტელექტის გაფართოვება. მოსწავლეები განავითარებენ საკუთარ ინტელექტს საკვლევი საგნის ამორჩევის საშუალებით. სხვა მოსწავლეებთან ერთად განსაზღვრავენ ამ საგნის გამოყენების პირობებს და კონტექსტს. 3.“ისწავლე გონებით, განავითარე გონება“ -ამ სტადიაზე მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურ დავალებებზე ან მცირე ჯგუფურ პროექტებზე. მასწავლებელი ახდენს მიღებული მასალის უკუკავშირს დიალოგის სახით. 4. ინტელექტის ტრანსფერი. რეფლექსიის გზით მოსწავლეები ახდენენ მიღებული ცოდნის გამოყენებას რეალურ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში, რასაც ე.წ. მეტყველაბაში გასვლა, “выход в речь” ეწოდება.
  • 16. როგორ შეიძლება უცხო ენის გაკვეთილის აგება ამ თეორიის მიხედვით? • მოსწავლეებში კოგნიტური უნარების განვითარება რუსული ენის გაკვეთილზე, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვაზე, შესაძლებელია გარდნერის მრავალმხრივი ინტელექტის თეორიის გათვალისწინებით ბლუმის ტაქსონომიაზე აგებით. გაკვეთილის დაგეგმვის დროს ხშირად ხდება რომ მასწავლებელი გეგმავს მრავალ აქტივობას, მაგრამ გაკვეთილი მაინც ორ დონეს ვერ სცდება, ესენია: ცოდნა და გაგება. თუმცა, თუ მასწავლებლებს მუდმივად ემახსოვრებათ ბლუმის ტაქსონომია, შეიძლება გაკვეთილი ისე დაიგეგმოს, რომ ნათლად გამოჩნდეს რამდენად ეფექტურად მუშაობს მასწავლებელი რვავე ინტელექტის განვითარებაზე მოსწავლეებში და აქვს თუ არა შემუშავებული მიზნების და სწავლების ისეთი სისტემა, რომელიც რომელიც გამოსადეგია სასწავლო პროცესის დაგეგმვისა და ობიექტური შეფასებისთვის ( ეს სისტემა ბლუმის ტაქსონომიის სახელითაა ცნობილი.) მასწავლებლებს შეიძლება შევთავაზოთ აქტივობები( ზმნები) სხვადასხვა ინტელექტის მქონე მოსწავლეებისთვის კოგნიტური განვითარების ცოდნის (დაბალი) დონიდან შეფასების (მაღალი) დონემდე.
  • 17. N ინტელექტი ცოდნა გაგება გამოყენება ანალიზი სინთეზი შეფასება 1 ლინგვისტური Определи, запомни, запиши, составь список Объясни, обсуди, сформируй, спиши, повтори Возьми интервью, драматизируй, покажи, вырази, опубликуй Сравни, исследуй, задай вопросы, выстрой, сделай обзор Создай, составь, представь, спрогнози- руй, придумай Сделай вывод, заключение, оцени, исправь, отредактир. 2 ლოგიკურ- მათემატიკურ ი Перечисли, собери, обозначь, категоризируй, пронумеруй, определи Опиши, назови, идентифици- руй сгруппируй, определи место Проверь, реши, вычисли, продемонст- рируй, покажи, поставь эксперимент, докажи Проанализи- руй изучи, исследуй, открой, образуй измерь, раздели Придумай, сформули- руй. Выдвини гипотезу, установи, системати- зируй Проранжи- руй, оцени, отбери, измерь, подсчитай გარდნერის მრავალმხრივი განვითარების თეორია და ბლუმის ტაქსონომია. ცხრილი
  • 18. 3 ვიზუალურ- სივრცითი Понаблюдай,опреде ли, перерисуй, перепиши, зарисуй Проиллюстрируй, вырази, объясни в картинках, сделай чертѐж Драматизируй, проиллюстрируй, покажи, дострой, докажи Исследуй, расставь, построй диаграмму, график, сравни, противопоставь Построй, составь, сконстру-ируй, изобрети, построй, создай, представь, смоделируй Отбери, выбери, оцени, вынеси суждение. Вырази своѐ мнение 4 მუსიკალურ- რიტმული Запомни, повтори, скопируй, перечисли, назови Определи. Вырази, опиши, переложи на музыку Продемонстрируй, покажи, научи, представь классу Интерпретируй проанализи сгруппируй, диференци-руй, Сочини,рас- положи в орпедел. порядке Оцени. проранжируй, вырази своѐ мнение 5 სხეულებრივ- კინესთეთიკური Повтори все действия, объясни в дейсивиях, Обсуди, вырази, разыграй Используй, изобрази, имитируй, представь Отбери, отсортируй, осмотри, систематизируй,к лассифици-руй, разбей на нруппы Оасставь по плрядку, выработай. Построй, придумай, изобрети Измерь, реши, выбери, оцени, рекомендуй 6 ინტერპერსონალ ური Повтори, определи, перечисли, назови, кажи, собери Опиши, объясни, обсуди, вырази, расскажи Исрользуй, имитируй, опроси, потренируйся Систематизи-руй, сделай обзор, исследуй. изучи, сгруппируй Установи, сформулируй, составь план, предложи Реши, оцени,рекоменд уй,критикуй, сделай заключение 7 ინტრაპერსონალუ რი Назови, повтори, запомни. выучи Объясни. Сформулируй. Вырази. повтори Драматизируй один,сплани-руй, реши, представь Испытай,сра -вни, проти- вопоставь, исследуй, разбей Составь, сочини,собери, выдвини гипотезу, вообрази, создай, построй Сделай заключение, оцени, поддержи, одобри 8 ნატურალისტური Понаблюдай, перерисуй, опиши зарисуй Определи, опиши, зарисуй Используй, покажи, Исследуй, сгруппируй, изучи Построй, придумай, изобрети Отбери, выбери, оцени
  • 19. მრავალმხრივი ინტელექტი არის მნიშვნელოვანი და შესანიშნავი იარაღი მასწავლებლებისთვის, რათა სწორად დაგეგმონ სხვადასხვა მიმზიდველი გზები ენის შესწავლის პროცესში. მაგალითად, ისეთი აქტივობა, როგორიცაა სიმღერის შესრულება, გამოსადეგია ლინგვისტური და მუსიკალური ტიპის ინტელექტის განვითარებისთვის. როლური თამაშები, სადაც შემსწავლელები გამოხატავენ თავიანთ გრძნობებს - ლინგვისტური, პიროვნებათშორისი და ინტრაპერსონალური ინტელექტის განვითარებისთვის. ისეთი დავალების გამოყენების დროს, სადაც შემსწავლელებს სჭირდებათ იმიტირება - კინესთეტური და ინტერპერსონალური უნარები არის ჩართული. მოსწავლეთა მრავალმხრივი ინტელექტის გათვალისწინებით მუშაობის დროს მასწავლებელს შეუძლია კითხვის პროცესის გაიოლება და კითხვის დროს მოსწავლეები სიამოვნებას იღებენ. მასწავლებელი ახერხებს ყოველი მოსწავლისთვის ინდივიდუალური მიდგომის შემუშავებას. მასწავლებელი მოსწავლიეებს აძლევს უფლებას, გამოიყენონ სწავლის ის სტრატეგიები, რომლებიც ეფექტურია მათთვის. ყველაფერი ეს იწვევს კითხვის უნარ-ჩვევების გაუმჯობესებას.
  • 20. დასკვნა განათლება არ ნიშნავს მხოლოდ ფაქტების სწავლებას; მთავარია, მოსწავლეებმა შეიძინონ ის უნარები და ცოდნა, რომელთაც ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოიყენებენ. სწორედ ამიტომ მასწავლებლები ცოდნის პრაქტიკულობაზე უნდა იყვნენ ორიენტირებული. გაითავისონ, რომ ბავშვები უფრო ადვილად სწავლობენ კეთებით, პირადი გამოცდილებით, როცა თვითონვე ქმნიან რამეს და ყოველდღიურ ცხოვრებაში ხედავენ ცოდნის მნიშვნელობას. მივაწოდოთ მოსწავლეებს ახალ ინფორმაცია რეალობასთან კავშირში და გარკვეულ წინარე ცოდნაზე დაყრდნობით, მოხდეს მათ მიერ შეძენილი ცოდნის გადატანა და მისადაგება რეალურ, ყოველდღიურ ყოფასთან, აქტიური ურთიერთქმედებით ახალი ცოდნის კონსტრუირება და გამოცდილებასთან დაკავშირება, სწავლა- სწავლების პროცესში ბავშვის ინტერესებისა და სურვილების გათვალიწინება. უცხოური ენის სწავლების შედეგად მოსწავლეს უნდა განუვითარდეს პლურილინგვური კომპეტენცია, სამეტყველო უნარები (მოსმენა, კითხვა, წერა, საუბარი) უცხოურ ენაზე და გამოუმუშავდეს სხვა კულტურის წარმომადგენლებთან წარმატებული კომუნიკაციის უნარი;
  • 21. გამოყენებული ლიტერატურა Кашина Е. Г. «Традиции и иновации в методике преподавания русского языка» . ესგ-საგნობრივი პროგრამა უცხო ენაში. ინტერნეტ- ჟურნალი “Mastsavlebeli.Ge”. ჟურნალი „ მასწავლებელი“ .