SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA GURU

NOR AINA BINTI HAJI ABDUL RAZAK

MATA
PELAJARAN

GEOGRAFI

KELAS

1 NAWAWI

TARIKH

18 Jun 2013

MASA
BIL. MURID
TAJUK

70 MINIT ( 9.15 pagi – 10.25 pagi)
38 orang
PergerakanBumiDalamSistemSuriadanPengaruhnyaterhadapCuacadanIklim.
CIRI UMUM
PELAJAR

ANALISIS
PELAJAR

PENGETAHUAN SEDIA ADA

PENDEKATAN

LELAKI : 19
Pelajartelahmempelajaripergerakan
PEREMPUAN : 19
bumisemasa di sekolahrendah
Majoritipelajarkump
ulanB
Di akhirpengajaranhariinimuriddapat :

Inkuiri

1. Menyatakantakrifputaranbumisecaralisandenganjelas.
2. Menyenaraikan 2 kesanputaranbumi
Objektif

3. Menyenaraikan 2 tandamuridmencintaiMalaysia.
4. Membuatsimulasiputaranbumimengikutarahputaran yang betul.
5. Menyemaksemulajawapan yang diberikansupayatidakberlakukesilapan.
Kaedah:
Soaljawab,
Tunjukcara,
perbincangan
simulasi.
Guru

Media:
Ict, gasing,lembarankerja, bola

: Memberisalamdanmembacadoa.

Sumber:
Laman web, buku,

BBB

Nilai

Gasingdan
tali

Berani
Yakin.

Murid : Menjawabsalamdanmembacadoa.

Set Induksi

Guru
membawasebijigasingkedalamkelasdanmengemukakan
soalankepadapelajar:
Guru : Apakahbendaini ?
Murid : Gasing
Guru : -Bagaimanacarahendak
memainkannya ?
-meminta 3 orang pelajarkehadapan
danmainkangasing.
Murid : Memintaldengantalidan
melemparkannyasertaberpusing /
menunjukcarabermain.
Guru mengaitkanberpusing /
berputardengantajukpembelajaranhariini.

Langkah 1

Guru : Menerangkanmengenaitajuk
pembelajaran.
Menayangkan video putaranbumi.
Murid : Memberiperhatian.
Guru : Memintamuridmenyatakan
takrifputaranbumi.

Video

PPT

Murid :Memberijawapansecaralisan.

Guru : Menerangkankesan-kesanputaran
bumikepadamurid.
Murid :Memberiperhatian.
Guru : Menyuruhmuridmembentuk
kumpulanseramai 4 orang dalamsatu
kumpulandanmerekadikehendaki
membincangkankesan-kesan
putaranbumi.

Langkah 2

Murid : Ketuakumpulanmencatatkankesankesanputaranbumi di papanputih.

Papan
Putih

Keberani
an

Guru : Memberipenerangandanmembuat
perbincangantentangcatatanpelajar
dipapanputih.
Murid :Memberiperhatian.
Guru : Membuatkesimpulan.

Langkah3

Lembarank
erja

Syukur
Guru : Memintamuridmenyenaraikancara
mencintai Malaysia .
Murid :Memberijawapansecarabertulis.

Guru : Memintapelajarmembentukkumpulan
( 1 kumpulan – 6 murid )
Murid :Membentukkumpulan.
Langkah4

Bola
Guru : Memintamuridmembuatsimulasi
pergerakanbumi.
Murid :Membuatsimulasi.

Guru : Membuatrumusanmengenaipembelajaran.
RumusandanP
enutup
(4 minit )

Murid :Memberiperhatian.
Guru : Mengedarkanlembarankerja PBS.(B2D3E1)
Murid :MembuatLatihan PBS.

Guru : Guru berminatdenganteknikinkuiriinikeranabanyak
melibatkan proses pelajarmencarijawapanataupenyelesaian
kepadapersoalanataumasalah.
Penilaian

Murid : Berminatdenganbahan –bahan yang ditunjukkansepertigasing
dantayangan video.
Denganmenggunakanpendekataninkuirimuridlebihmudah
mendapatdanmemahamiapa yang telahdipelajari.

Kerjasa
ma
NAMA :…………………………………………………..

TARIKH : ……………………….

SENARAIKAN 2 TANDA-TANDA ANDA MENCINTAI NEGARA
KOD KURSUS : KPD 3016
TAJUK

: TUGASAN BERKUMPULAN

PENYELARAS / PENSYARAH :
DR AZIDAH BINTI ABU ZIDEN
TUAN HAJI ABDUL RAHMAN BIN SYED ABU TAHIR

NAMA AHLI KUMPULAN :
1. YAIZAH BINTI YAAKOB
PPG/2369/13
2. FIRDAUS BINTI MAT ISA
PPG/23714/13
3. YUSMAWATI BINTI MAT YUSOF
PPG/23770/13

More Related Content

What's hot

Proposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakanProposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakan
abdol rahim
 
Protokol temu bual
Protokol temu bualProtokol temu bual
Protokol temu bual
Nur Hassan
 
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Soleh Moleh
 
Teknik menjawab soalan sains
Teknik menjawab soalan sainsTeknik menjawab soalan sains
Teknik menjawab soalan sains
sazaser
 
kssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
kssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklimkssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
kssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
Ramli Rem
 
Bab 5 reka bentuk fesyen
Bab 5 reka bentuk fesyenBab 5 reka bentuk fesyen
Bab 5 reka bentuk fesyen
deeyah mar
 
Menukar masa(sistem 24 jam)
Menukar masa(sistem 24 jam)Menukar masa(sistem 24 jam)
Menukar masa(sistem 24 jam)
faizahsaiful
 
Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01
Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01
Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01
Madspy Active
 
Pendidikan bertaraf dunia
Pendidikan bertaraf duniaPendidikan bertaraf dunia
Pendidikan bertaraf dunia
Durratun Dian
 

What's hot (20)

Proposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakanProposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakan
 
Protokol temu bual
Protokol temu bualProtokol temu bual
Protokol temu bual
 
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
 
5.1 Perubahan Haba Dalam Tindak Balas Kimia
5.1 Perubahan Haba Dalam Tindak Balas Kimia5.1 Perubahan Haba Dalam Tindak Balas Kimia
5.1 Perubahan Haba Dalam Tindak Balas Kimia
 
DRAF PROPOSAL
DRAF PROPOSALDRAF PROPOSAL
DRAF PROPOSAL
 
1. sumber primer
1. sumber primer1. sumber primer
1. sumber primer
 
Taburan Penduduk di Malaysia
Taburan Penduduk di MalaysiaTaburan Penduduk di Malaysia
Taburan Penduduk di Malaysia
 
Bab 3 proses penyerapan hasil pencernaan
Bab 3   proses penyerapan hasil pencernaanBab 3   proses penyerapan hasil pencernaan
Bab 3 proses penyerapan hasil pencernaan
 
Teknik menjawab soalan sains
Teknik menjawab soalan sainsTeknik menjawab soalan sains
Teknik menjawab soalan sains
 
kssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
kssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklimkssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
kssm geo ting 2 pengaruh pergerakan bumi terhadap cuaca dan iklim
 
41.pantulan dalam penuh
41.pantulan dalam penuh41.pantulan dalam penuh
41.pantulan dalam penuh
 
Bab 5 reka bentuk fesyen
Bab 5 reka bentuk fesyenBab 5 reka bentuk fesyen
Bab 5 reka bentuk fesyen
 
Sistem Suria
Sistem SuriaSistem Suria
Sistem Suria
 
Menukar masa(sistem 24 jam)
Menukar masa(sistem 24 jam)Menukar masa(sistem 24 jam)
Menukar masa(sistem 24 jam)
 
SOALAN SEJARAH TINGKATAN 1
SOALAN SEJARAH TINGKATAN 1SOALAN SEJARAH TINGKATAN 1
SOALAN SEJARAH TINGKATAN 1
 
Objektif kajian sejarah pmr
Objektif kajian sejarah pmrObjektif kajian sejarah pmr
Objektif kajian sejarah pmr
 
Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01
Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01
Pergerakanjisim 111011120351-phpapp01
 
Nota geog. ting. 2 kemahiran geografi
Nota geog. ting. 2 kemahiran geografiNota geog. ting. 2 kemahiran geografi
Nota geog. ting. 2 kemahiran geografi
 
Pendidikan bertaraf dunia
Pendidikan bertaraf duniaPendidikan bertaraf dunia
Pendidikan bertaraf dunia
 
Bab 6 : Telekomunikasi Di Malaysia (Geografi Tingkatan 2)
Bab 6 : Telekomunikasi Di Malaysia (Geografi Tingkatan 2)Bab 6 : Telekomunikasi Di Malaysia (Geografi Tingkatan 2)
Bab 6 : Telekomunikasi Di Malaysia (Geografi Tingkatan 2)
 

Viewers also liked (18)

Contoh rph geografi
Contoh rph geografiContoh rph geografi
Contoh rph geografi
 
Rph geografi
Rph geografiRph geografi
Rph geografi
 
RPH BAB 4 TINGKATAN 2
RPH BAB 4 TINGKATAN 2RPH BAB 4 TINGKATAN 2
RPH BAB 4 TINGKATAN 2
 
contoh rph
contoh rphcontoh rph
contoh rph
 
72351522 rph-geografi
72351522 rph-geografi72351522 rph-geografi
72351522 rph-geografi
 
3.1 kssm geografi tingkatan 1: peta lakar
3.1 kssm geografi tingkatan 1: peta lakar3.1 kssm geografi tingkatan 1: peta lakar
3.1 kssm geografi tingkatan 1: peta lakar
 
2016 rpt t4 geografi
2016 rpt t4 geografi2016 rpt t4 geografi
2016 rpt t4 geografi
 
contoh PBS Hasil kajian geografi penggal 3
 contoh PBS Hasil kajian geografi penggal 3 contoh PBS Hasil kajian geografi penggal 3
contoh PBS Hasil kajian geografi penggal 3
 
Manual PBS Geografi Penggal 3 2013
Manual PBS Geografi Penggal 3 2013Manual PBS Geografi Penggal 3 2013
Manual PBS Geografi Penggal 3 2013
 
Bab11 hubungan kependudukan dengan sumber
Bab11 hubungan kependudukan dengan sumberBab11 hubungan kependudukan dengan sumber
Bab11 hubungan kependudukan dengan sumber
 
Tamadun indus
Tamadun indusTamadun indus
Tamadun indus
 
Rancangan pengajaran harian sejarah baru
Rancangan pengajaran harian sejarah baruRancangan pengajaran harian sejarah baru
Rancangan pengajaran harian sejarah baru
 
Kssm geo ting 1 arah
Kssm geo ting 1 arahKssm geo ting 1 arah
Kssm geo ting 1 arah
 
Kssm geo tingkatan 1: kedudukan
Kssm geo tingkatan 1:  kedudukanKssm geo tingkatan 1:  kedudukan
Kssm geo tingkatan 1: kedudukan
 
Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21
 
Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Rph abad ke 21
Rph abad ke 21
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 

Rancangan pengajaran harian geografi usm

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN NAMA GURU NOR AINA BINTI HAJI ABDUL RAZAK MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 1 NAWAWI TARIKH 18 Jun 2013 MASA BIL. MURID TAJUK 70 MINIT ( 9.15 pagi – 10.25 pagi) 38 orang PergerakanBumiDalamSistemSuriadanPengaruhnyaterhadapCuacadanIklim. CIRI UMUM PELAJAR ANALISIS PELAJAR PENGETAHUAN SEDIA ADA PENDEKATAN LELAKI : 19 Pelajartelahmempelajaripergerakan PEREMPUAN : 19 bumisemasa di sekolahrendah Majoritipelajarkump ulanB Di akhirpengajaranhariinimuriddapat : Inkuiri 1. Menyatakantakrifputaranbumisecaralisandenganjelas. 2. Menyenaraikan 2 kesanputaranbumi Objektif 3. Menyenaraikan 2 tandamuridmencintaiMalaysia. 4. Membuatsimulasiputaranbumimengikutarahputaran yang betul. 5. Menyemaksemulajawapan yang diberikansupayatidakberlakukesilapan. Kaedah: Soaljawab, Tunjukcara, perbincangan simulasi. Guru Media: Ict, gasing,lembarankerja, bola : Memberisalamdanmembacadoa. Sumber: Laman web, buku, BBB Nilai Gasingdan tali Berani Yakin. Murid : Menjawabsalamdanmembacadoa. Set Induksi Guru membawasebijigasingkedalamkelasdanmengemukakan soalankepadapelajar: Guru : Apakahbendaini ? Murid : Gasing
  • 2. Guru : -Bagaimanacarahendak memainkannya ? -meminta 3 orang pelajarkehadapan danmainkangasing. Murid : Memintaldengantalidan melemparkannyasertaberpusing / menunjukcarabermain. Guru mengaitkanberpusing / berputardengantajukpembelajaranhariini. Langkah 1 Guru : Menerangkanmengenaitajuk pembelajaran. Menayangkan video putaranbumi. Murid : Memberiperhatian. Guru : Memintamuridmenyatakan takrifputaranbumi. Video PPT Murid :Memberijawapansecaralisan. Guru : Menerangkankesan-kesanputaran bumikepadamurid. Murid :Memberiperhatian. Guru : Menyuruhmuridmembentuk kumpulanseramai 4 orang dalamsatu kumpulandanmerekadikehendaki membincangkankesan-kesan putaranbumi. Langkah 2 Murid : Ketuakumpulanmencatatkankesankesanputaranbumi di papanputih. Papan Putih Keberani an Guru : Memberipenerangandanmembuat perbincangantentangcatatanpelajar dipapanputih. Murid :Memberiperhatian. Guru : Membuatkesimpulan. Langkah3 Lembarank erja Syukur
  • 3. Guru : Memintamuridmenyenaraikancara mencintai Malaysia . Murid :Memberijawapansecarabertulis. Guru : Memintapelajarmembentukkumpulan ( 1 kumpulan – 6 murid ) Murid :Membentukkumpulan. Langkah4 Bola Guru : Memintamuridmembuatsimulasi pergerakanbumi. Murid :Membuatsimulasi. Guru : Membuatrumusanmengenaipembelajaran. RumusandanP enutup (4 minit ) Murid :Memberiperhatian. Guru : Mengedarkanlembarankerja PBS.(B2D3E1) Murid :MembuatLatihan PBS. Guru : Guru berminatdenganteknikinkuiriinikeranabanyak melibatkan proses pelajarmencarijawapanataupenyelesaian kepadapersoalanataumasalah. Penilaian Murid : Berminatdenganbahan –bahan yang ditunjukkansepertigasing dantayangan video. Denganmenggunakanpendekataninkuirimuridlebihmudah mendapatdanmemahamiapa yang telahdipelajari. Kerjasa ma
  • 4. NAMA :………………………………………………….. TARIKH : ………………………. SENARAIKAN 2 TANDA-TANDA ANDA MENCINTAI NEGARA
  • 5.
  • 6. KOD KURSUS : KPD 3016 TAJUK : TUGASAN BERKUMPULAN PENYELARAS / PENSYARAH : DR AZIDAH BINTI ABU ZIDEN TUAN HAJI ABDUL RAHMAN BIN SYED ABU TAHIR NAMA AHLI KUMPULAN : 1. YAIZAH BINTI YAAKOB PPG/2369/13 2. FIRDAUS BINTI MAT ISA PPG/23714/13 3. YUSMAWATI BINTI MAT YUSOF PPG/23770/13