SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

NAMA GURU

MATA PELAJARAN
KELAS
TARIKH
MASA
BILANGAN MURID
TAJUK
HASIL
PEMBELAJARAN

Pn.A.Loges
Pn.S.Sulocana
Pn.Dinamani
Kemahiran Hidup
6 Roja
20.10.2013
12.15-1.15
30 orang
Reka Bentuk Dan Teknologi
Penyelenggaraan dan Membaiki Kerosakan Kecil pada Perabot
i.Mengenalpasti bahagian rosak.
ii.Memilih alatan tangan dan bahan.
iii.Membaiki atau menggantikan bahagian yang rosak.

Analisis pelajar

Ciri-ciri umum pelajar

Jantina
 Lelaki : 12
 Perempuan : 18
Sosio Ekonomi
 Pekerjaan ibu bapa
 Kesihatan pelajar : sihat
 Saiz keluarga

Menyatakan
objektif

Pengetahuan
sedia ada

Pendekatan

Murid pernah
melihat
penyelenggaraan
dan membaiki
kerosakan kecil
pada kerusi dan
meja.

Masteri

Akhir pembelajaran murid dapat :
I.

Mengenalpasti kerosakan pada perabot di dalam bilik darjah.

II.

Memilih lima jenis alatan tangan dan bahan.

III.

Membaiki atau menggantikan dua bahagian yang rosak.
Kaedah

Media

Sumber

-

 Kerusi ,meja

Langkah 1
 Teknik
perbincangan

Slaid-slaid
power point

komputer
riba,LCD

Langkah 2
 Penyelesaian
masalah

Slaid-slaid
power point

 Alatan tangan
dan bahan

Set induksi (5 minit)
 Teknik soal jawab

Memilih
kaedah ,
media, sumber

Langkah 3
 Demonstrasi
Rumusan
 kuiz

Menggunakan media , dan
bahan

 Meja dan kerusi
 Power point

 Komputer riba

 Slaid powerpoint , lembaran kerja , komputer riba ,
Alatan tangan,perabot,LCD

Melibatkan pelajar

 Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan.
Murid mencetuskan idea untuk membuat
perbincangan. Komunikasi 2 hala berlaku secara
langsung.
Langkah/Masa
Set Induksi
( 5 minit )

Isi Pelajaran
Pengenalan
Soalan:a)Apakah yang telah
berlaku pada kerusi
ini?
-rosak dan goyah

Aktiviti P&P

BBM/Nilai

1.Guru menunjukkan kerusi dan meja murid
yang telah goyah.

BBM
Kerusi,meja

2. Kemudian, guru menyoal murid.

Kemahiran Berfikir
Tambah:Kemahiran berfikir

3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan
pelajaran hari ini.
.

b) Kenapakah kerusi
dan meja ini goyah?
-Skru longgar, kaki
goyah

Langkah 1
( 10 minit )

Perabot yang rosak
Contoh:
1. Kerusi
2. Meja
3. Almari
4. Rak
-Punca kerosakan

1.Guru menayangkan slaid-slaid power point
mengenai perabot yang rosak di dalam bilik
darjah.
2. Murid dikehendaki mengenalpasti bahagian
perabot yang rosak.
3.Kemudian, murid dikehendaki
menyenaraikan punca kerosakan pada
perabot di dalam kelas.

BBM
Komputer riba,
LCD,
Projektor
Nilai
Berani mencuba
Kemahiran
mentafsir

4.Guru menerangkan kerosakan yang biasa
terjadi pada perabot.

Langkah 2
( 10 minit )

Alatan tangan dan
bahan
Contoh:
Alat
1. Gergaji
2. Tukul besi
3. Pemutar skru
4. Sesiku L
5. Pembaris keluli

1.Murid menyenaraikan alatan tangan dan
bahan yang digunakan dalam aktiviti
membaikpulih perabot.
2.Guru menayangkan slaid-slaid power point
mengenai alatan tangan dan bahan yang
digunakan untuk penyenggaraan.

Bahan
1.Paku panel
2.Papan dan kayu
3.Glu Polivinil
4.syelek
5.Kertas las

3.Seterusnya guru menerangkan kegunaan
alatan tangan dan bahan.

BBM
Alatan tangan
Nilai
Bertanggungjawab
Tunjuk cara
membaiki meja dan
kerusi
Langkah 3
( 20 minit

1.Murid –murid dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
2.Guru menunjuk cara membaiki meja dan
kerusi yang tertanggal papannya.

)

3.Murid dikehendaki menyenggara perabot
di dalam kelas dan membaiki bahagian yang
rosak dengan bimbingan guru.
- Murid menyimpan alatan tangan di
tempatnya semula dan mengemaskan tempat
kerja.

Langkah 4
( 10 minit )

Lembaran kerja

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid.
2.Murid menulis kerosakan pada perabot
dalam gambar yang diberi.
Kemudian, nyatakan cara membaikinya.

Penutup
( 5 minit )

BBM
Kerusi dan meja
yang rosak
Alatan tangan

Pengukuhan isi
pelajaran

-Guru membuat pengukuhan isi pelajaran
dengan menggunakan soalan kuiz
menggunakan Power Point.

Kecerdasan
pelbagai
Kinestetik
Nilai
Kerjasama
Bertanggungjawab

BBM
Lembaran kerja
Nilai
Yakin
Interpersonal

BBM
Powerpoint
Nilai
Berani mencuba
Kemahiran
teknologi maklumat

More Related Content

Similar to Rph kh (kpd3016)

Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahEmy Bribip
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputNik Ainy
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganNor Sazlin Kusai
 
Part b rph
Part b   rphPart b   rph
Part b rphSH Loh
 
Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3Lyda Hassan
 
catatan mingguan
catatan mingguancatatan mingguan
catatan mingguanfariq
 
RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...
RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...
RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...Ahmad Fahmi
 
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assureRPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assureTan Sze Nee
 
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSRRPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSRRuba Rani
 
Kertas kerja 1 Gotong Royong
Kertas kerja 1 Gotong RoyongKertas kerja 1 Gotong Royong
Kertas kerja 1 Gotong RoyongRashidah Khapid
 
Taklimat inhouse psk smkl 2011
Taklimat inhouse psk smkl 2011Taklimat inhouse psk smkl 2011
Taklimat inhouse psk smkl 2011smklunas2011
 
Dunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologiDunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologiwmzuri
 
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )Patma Aruldas
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapePensil Dan Pemadam
 
Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013
Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013
Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013tschoon
 
Sibu 24 sept format kv semester 1 peserta
Sibu 24 sept format kv semester 1 pesertaSibu 24 sept format kv semester 1 peserta
Sibu 24 sept format kv semester 1 pesertahazivoc
 

Similar to Rph kh (kpd3016) (20)

Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti output
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
 
Part b rph
Part b   rphPart b   rph
Part b rph
 
Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3Rancangan tahunan khb tingkatan 3
Rancangan tahunan khb tingkatan 3
 
catatan mingguan
catatan mingguancatatan mingguan
catatan mingguan
 
RPH Fertigasi
RPH FertigasiRPH Fertigasi
RPH Fertigasi
 
Rph makro
Rph makroRph makro
Rph makro
 
RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...
RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...
RPH Sains Tahun 5 Topik 7 - 7.3 Langkah-langkah keselamatan pengendalian pera...
 
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assureRPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure
RPH Matematik Tajuk Ruang berasaskan model assure
 
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSRRPH Matematik Tahun 5 KSSR
RPH Matematik Tahun 5 KSSR
 
Kertas kerja 1 Gotong Royong
Kertas kerja 1 Gotong RoyongKertas kerja 1 Gotong Royong
Kertas kerja 1 Gotong Royong
 
Taklimat inhouse psk smkl 2011
Taklimat inhouse psk smkl 2011Taklimat inhouse psk smkl 2011
Taklimat inhouse psk smkl 2011
 
Dunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologiDunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologi
 
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
Rancangan Harian Mengajar ( Kaedah 4 MAT )
 
KBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptxKBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptx
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mape
 
Pembentangan
PembentanganPembentangan
Pembentangan
 
Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013
Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013
Minit Mesyuarat Panitia Matematik 3/2013
 
Sibu 24 sept format kv semester 1 peserta
Sibu 24 sept format kv semester 1 pesertaSibu 24 sept format kv semester 1 peserta
Sibu 24 sept format kv semester 1 peserta
 

Rph kh (kpd3016)

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN NAMA GURU MATA PELAJARAN KELAS TARIKH MASA BILANGAN MURID TAJUK HASIL PEMBELAJARAN Pn.A.Loges Pn.S.Sulocana Pn.Dinamani Kemahiran Hidup 6 Roja 20.10.2013 12.15-1.15 30 orang Reka Bentuk Dan Teknologi Penyelenggaraan dan Membaiki Kerosakan Kecil pada Perabot i.Mengenalpasti bahagian rosak. ii.Memilih alatan tangan dan bahan. iii.Membaiki atau menggantikan bahagian yang rosak. Analisis pelajar Ciri-ciri umum pelajar Jantina  Lelaki : 12  Perempuan : 18 Sosio Ekonomi  Pekerjaan ibu bapa  Kesihatan pelajar : sihat  Saiz keluarga Menyatakan objektif Pengetahuan sedia ada Pendekatan Murid pernah melihat penyelenggaraan dan membaiki kerosakan kecil pada kerusi dan meja. Masteri Akhir pembelajaran murid dapat : I. Mengenalpasti kerosakan pada perabot di dalam bilik darjah. II. Memilih lima jenis alatan tangan dan bahan. III. Membaiki atau menggantikan dua bahagian yang rosak.
  • 2. Kaedah Media Sumber -  Kerusi ,meja Langkah 1  Teknik perbincangan Slaid-slaid power point komputer riba,LCD Langkah 2  Penyelesaian masalah Slaid-slaid power point  Alatan tangan dan bahan Set induksi (5 minit)  Teknik soal jawab Memilih kaedah , media, sumber Langkah 3  Demonstrasi Rumusan  kuiz Menggunakan media , dan bahan  Meja dan kerusi  Power point  Komputer riba  Slaid powerpoint , lembaran kerja , komputer riba , Alatan tangan,perabot,LCD Melibatkan pelajar  Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan. Murid mencetuskan idea untuk membuat perbincangan. Komunikasi 2 hala berlaku secara langsung.
  • 3. Langkah/Masa Set Induksi ( 5 minit ) Isi Pelajaran Pengenalan Soalan:a)Apakah yang telah berlaku pada kerusi ini? -rosak dan goyah Aktiviti P&P BBM/Nilai 1.Guru menunjukkan kerusi dan meja murid yang telah goyah. BBM Kerusi,meja 2. Kemudian, guru menyoal murid. Kemahiran Berfikir Tambah:Kemahiran berfikir 3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini. . b) Kenapakah kerusi dan meja ini goyah? -Skru longgar, kaki goyah Langkah 1 ( 10 minit ) Perabot yang rosak Contoh: 1. Kerusi 2. Meja 3. Almari 4. Rak -Punca kerosakan 1.Guru menayangkan slaid-slaid power point mengenai perabot yang rosak di dalam bilik darjah. 2. Murid dikehendaki mengenalpasti bahagian perabot yang rosak. 3.Kemudian, murid dikehendaki menyenaraikan punca kerosakan pada perabot di dalam kelas. BBM Komputer riba, LCD, Projektor Nilai Berani mencuba Kemahiran mentafsir 4.Guru menerangkan kerosakan yang biasa terjadi pada perabot. Langkah 2 ( 10 minit ) Alatan tangan dan bahan Contoh: Alat 1. Gergaji 2. Tukul besi 3. Pemutar skru 4. Sesiku L 5. Pembaris keluli 1.Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang digunakan dalam aktiviti membaikpulih perabot. 2.Guru menayangkan slaid-slaid power point mengenai alatan tangan dan bahan yang digunakan untuk penyenggaraan. Bahan 1.Paku panel 2.Papan dan kayu 3.Glu Polivinil 4.syelek 5.Kertas las 3.Seterusnya guru menerangkan kegunaan alatan tangan dan bahan. BBM Alatan tangan Nilai Bertanggungjawab
  • 4. Tunjuk cara membaiki meja dan kerusi Langkah 3 ( 20 minit 1.Murid –murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. 2.Guru menunjuk cara membaiki meja dan kerusi yang tertanggal papannya. ) 3.Murid dikehendaki menyenggara perabot di dalam kelas dan membaiki bahagian yang rosak dengan bimbingan guru. - Murid menyimpan alatan tangan di tempatnya semula dan mengemaskan tempat kerja. Langkah 4 ( 10 minit ) Lembaran kerja 1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 2.Murid menulis kerosakan pada perabot dalam gambar yang diberi. Kemudian, nyatakan cara membaikinya. Penutup ( 5 minit ) BBM Kerusi dan meja yang rosak Alatan tangan Pengukuhan isi pelajaran -Guru membuat pengukuhan isi pelajaran dengan menggunakan soalan kuiz menggunakan Power Point. Kecerdasan pelbagai Kinestetik Nilai Kerjasama Bertanggungjawab BBM Lembaran kerja Nilai Yakin Interpersonal BBM Powerpoint Nilai Berani mencuba Kemahiran teknologi maklumat