1. Тема. Відсотки.
Мета: сформувати в учнів поняття про відсоток; вміння записувати відсотки
десятковими і звичайними дробами; формувати навички розв’язування задач на
відсотки; розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне мислення,
заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності; виховувати у них
позитивну мотивацію до навчання, відповідальність за власні навчальні
досягнення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і очікуваних результатів.
1.В перший день нашого з вами знайомства ми говорили про чудову незвичну
країну, ім’я якій -математика. Наше місто - місто залізничників і мабуть правильно
буде вирушити подорожувати по математичній країні саме на залізничному
транспорті. Ото ж –вирушаємо… Наша мета- містечко з невідомою назвою
«Відсотковія».
- Ви там були?
-А чули ви щось про відсотки? Давньокитайський філософ Конфуцій говорив: «Те,
що незрозуміло, потрібно з'ясувати». Отож, вирушаємо в подорож, щоб з'ясувати
незрозуміле.
2. Прийом «Незакінчене речення».
(Учням пропонується завершити речення)
- «Сьогодні на уроці я хочу дізнатися про…»
- «Мені хотілося б навчитися.»
- «Мені хочеться і далі вчитися, тому що…»
(Підсумовую сказане учнями, вказую основні напрямки роботи на уроці.)
Подорож наша відбудеться на такому веселому паровозику. Ми проїдемо
маленькими вуличками. І перша з них: Вулиця знайомств. А на ній вивіска зі
IІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Назвати соту частину метра
2.
Соту частину дециметра
3.
Соту частину гектара
4.
Соту частину гривні
5.
Знайдіть
а) 400;
1
від числа:
100
б)50;
в) 4;
г) 12,3.
У саду росло 200 дерев, їх становлять яблуні. Скільки яблунь росло в саду?
III. Мотивація навчання.
2. У практичних задачах цілий ряд величин досить знати з точністю до сотих частин.
1
1
1
інакше називають половиною, — четвертиною, — третиною.
2
4
3
1
Чи має назву
?
100
Ми знаємо, що
IV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.
1. Пояснення вчителя.
Для однієї сотої частини будь-якої величини уведена спеціальна назва — відсоток.
Відсотки були відомі індійським математикам ще в Vстолітті, оскільки віддавна в
Індії використовували десяткову систему числення. В Європі десяткові дроби, а з
ними і відсотки, з'явилися через 1000 років.
Як з'явилась позначка відсотка?
Позначка відсотка з'явилася в результаті друкарської помилки: укладач
переставив цифри в числі 100. Ось так – 010. Перший нуль трохи підвели вгору,
другий - опустили, одиницю трохи спростили – ось і вийшов цей знак. Це одна з
легенд, але існують й інші. А яку б ви запропонували версію?
Відсотки були відомі індусам в 5 столітті.
Уперше таблицю відсотків опублікував фламандський вчений С. Стевін 1584 року.
Впровадження відсотків виявилося дуже зручним для визначення кількості однієї
речовини в іншій. У відсотках почали вимірювати зміну виробництва товарів,
зростання прибутку тощо. Саме слово «відсоток»(процент) від латинського
procentum- «зі ста» або «на сто».
2. Поясніть, використовуючи слово «відсоток», що означають такі твердження:
а) 10 киян з кожних 100 потребують поліпшення житла;
б) 43 людини з кожних 100 довіряють гороскопам і постійно читають їх;
в) з кожних 100 новонароджених 52 - хлопчики;
г) з кожних 100 жителів Бердянська 25 мають домашніх тварин.
3. Відпрацьовування навиків запису відсотків.
3. Можемо розв’язати і обернену задачу. Будь-яке число записати у вигляді відсотків:
знаючи, що 1 = 100%, можемо сказати, що 2 = 2 · 1 = 2 · 100% = 200%;
0,3 = 0,3 · 1 = 0,3 · 100% = 30%;
0,125 = 0,125 · 1 = 0,125 · 100% = 12,5%.
V. Закріплення навчального матеріалу.
Розв’язування вправ №1027,1028.
.
V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.
VI. Домашнє завдання.
П.34 №1027 №1029