SlideShare a Scribd company logo
1 of 18
Червоноградська загальноосвітня школа I-III ступенів №14
Урок на тему:
«Озера і лимани: їх типи, особливості
гідрологічного режиму. Водосховища.»
8 клас
Підготувала
учитель географії
Притула
Оксана Романівна
Тема. Озера і лимани: їх типи, особливості
гідрологічного режиму. Водосховища.
Мета: продовжити формувати систему знань про водні ресурси
України; удосконалити вміння та навички пояснювати закономірності
розташування водних ресурсів на території України, визначати типи озер та
характеризувати найбільші озера України, аналізувати наслідки створення
водосховищ і пояснювати причини заболочення
Обладнання: фізична карта України, атласи України
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
III. Мотивація навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
VIII. Підбиття підсумків уроку.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
I. Робота з карточками
1. Карточка № 1
2. Карточка № 2
3. Карточка № 3
II. Індивідуальне опитування
1. Розкажіть про живлення річок, падіння та похил.
2. Розкажіть про роботу річок і твердий стік.
3. Розкажіть про основні річкові басейни.
III. Фронтальне опитування
Гра Географічна розминка.
Який із компонентів природного комплексу ми зараз вивчаємо?
(Внутрішні води)
Що належить до внутрішніх вод? (Річки, озера, болота, підземні води
ї штучні водойми.)
Що таке річка? (це водний потік, який починається з витоку, тече у
виробленому ним самим заглиблені – руслі й закінчується гирлом)
Що таке річковий басейн? (це площа, з якої річка збирає поверхневі й
підземні води
Який процес роботи річки називається річковою ерозією? (це
руйнування земної поверхні постійними водними потоками)
Назвіть елементи річки. (Витік, гирло, русло тераси, заплава, річкова
далина, вододіл, річковий басейн.)
Від чого залежить характер течії річки? (Річки бувають рівнинні, тоді
їх течія повільна, вони мандрують, похил незначний; бувають і гірські
— їх течія швидка, похил великий.)
Які показники входять у поняття режим річки? (Повінь, паводок,
межень; а взимку — замерзання, скресання льодового покриву.)
Які відомі вам види живлення річок України? (Дощове, снігове,
підземне, змішане).
Що таке річний стік? (Витрата води в річці за рік.)
Що таке твердий стік? (Усі частинки зруйно ваних річкою гірських
порід, які переносяться водою.)
Водна ерозія проявляється у змиванні верхнього шару ґрунту або
розмиванні його в глибину під впливом талих, дощових і поливних
(іригаційних) вод.
Гра «Місто — річка»
Визначити, на берегах якої річки розташоване назване місто.
Наприклад: Київ - Дніпро
Луцьк — Стир;
Чернігів — Десна;
Полтава — Ворскла;
Запоріжжя — Дніпро;
Вінниця — Південний Буг;
Суми — Псел;
Кіровоград — Інгул.
Гра «Незакінчене речення».
Відношення падіння річки до її довжини... (похил річки)
Перевищення рівня висоти над гирлом ... ( падіння річки)
Кількість води, що протікає через поперечний переріз річки за 1 с
(витрата води)
Гра «Заморочки з бочки - вгадай річку».
Учням зачитується коротка характеристика найбільших річок України,
учні повинні назвати їх і показати на карті.
1.Саме ця річка є найбільшою водною артерією України, у межах
України її довжина становить 1121 км. Річка бере початок у Росії,
поповнюючись численними протоками, впадає в Чорне море ( Дніпро).
2.Вона є другою за протяжністю річкою Європи, яка у нижній частині
протягом 175 км є природним кордоном між Україною а Румунією. Бере
початок у Німеччині і тече через десять країн Європи ( Дунай).
3.Ця річка протікає у західній часині України. Вона бере початок на
північно - східних схилах Українських Карпат на висоті близько 1000м
(Дністер).
4.Вона є досить великою водною артерією, що протікає паралельно
Дніпру. Вона бере початок на Подільській височині, протікає в північно –
східному напрямку між Подільською та Придніпровською височинами
(Південний Буг).
5.Це найбільша річка на сходіУкраїни, є притокою Дону. Бере початок
на Середньо руській височині, протікає в країні середньою течією. Має
велике значення у водопостачанні Донбасу ( Сіверський Донець).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ми вже знаємо, що територія нашої країни досить багата водними
ресурсами. Ми ознайомилися з найбільшими річковими басейнами України,
але не тільки ними славиться наша держава, ми маємо досить багато
мальовничихозер, безкраїхводосховищ, підземних вод з чудовими якостями
води, яку люди використовують для різних потреб. Давайте сьогодні
ознайомимося саме з ними. Тема…
Неповторної краси надають Україні озера. Всі вони такі різні.
о з е р а
Всі озера поділяються за характером водообміну,
солоністю вод
походженням озерних улоговин,
тощо.
За характером водообміну: стічні, безстічні.
За характером водного балансу: стічні, безстічні, з переміжним стоком.
За ступенем мінералізації: прісні,
солонуваті,
солоні
мінералізовані.
За походженням озерних улоговин: тектонічні, річкові (стариці,
дельтові, заплавні), морські, льодовикові, карстові, просадочні, вулканічні,
завальні.
Хай епіграфом нашого уроку будуть такі слова К.Паустовського:
«Пізнання та мандрівки невіддільні одне від одного. Неодмінна риса всіх
подорожей – збагачувати людину кількістю та різноманітністю знань». Ось і
в нас з’явилася нагода здійснити мандрівку по безкраїх просторах України і
збагатити себе знаннями та досягти мети уроку. (Вчитель оголошує тему,
мету уроку)
За походженням:
-заплавні
-дельтові
-лиманні
-карстові
-льодовикові
-вулканічні
-завальні
За характером
водного
балансу:
-стічні
-безстічні
за ступенем
мінералізації:
-прісні
-солонуваті
-солоні
-мінералізовані
IV. Вивчення нового матеріалу
В Україні налічують близько 20 тис озер, серед яких з площею понад
10 км2.
Озера розміщені по території нерівномірно.
Озерними районами вважають — Полісся, заплави Дніпра, Дунаю та
Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор’я, гори Криму та Карпати.
Найбільше прісноводне озеро України — Ялпуг.
Най глибше озеро – Світязь (58,4 м.)
Найбільшою групою озер є Шацькі озера на Поліссі.
Найбільший лиман — Дністровський.
1. Озера - це заповнені водою западини суходолу, безпосереднь не
пов’язані з морем.
— За походженням озерних улоговин:
• заплавні — в долинах всіх рівнинних річок, особливо на низовинних
ділянках;
• дельтові — в дельті Дунаю: Ялпуг (найбільше прісноводнев Україні),
Кагул, Катлабуг, Китай;
• лиманні — колишні лимани на узбережжі Чорного та Азовського
морів, в Криму: Сасик, Донузлав, Акташське.
• карстові (провальні) — на Волинському Поліссі: Шацькі озера, в
Криму;
• льодовикові — у Карпатських карах: Бребенескул, Несамовите озеро;
• вулканічні — на Закарпатті: Синє озеро, Липовецьке озеро;
• завальні — в Карпатах: Синевир.
Додаток1
Прийом «Географічний практикум»
Виконання протягом уроку практичної роботи
Практична робота (продовження)
Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ.
Озера:
- басейн Дунаю: Ялпуг,
Кагул,
Катлабух;
- басейн Західного Бугу: Свитязь,
Пулемецьке;
- Кримський пів острів: Сасик,
Донузлав;
- узбережжя Чорного моря: Сасик(Кундук), Алібей, Шагани.
2. Лимани (грец. λιμένας — гавань, бухта) — затоплена пригирлова
частина річкової долини (або балки), що перетворилась у мілку й витягнуту
затоку.
Лимани бувають двох типів: лагуна,
естуарій.
Також розрізнюють: лиман відкритий,
лиман закритий.
На відміну від лиманних озер, мають постійне сполучення з морем.
На узбережжі Чорного моря — Дністровський (найбільший в Україні),
Дніпровський, Бузький, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький,
Сасик (Кундук) та ін.
На узбережжі Азовського моря — Молочний, Утлюцький та ін.
Практична робота (продовження)
Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ.
Лимани:
- Дністровський,
- Дніпровсько-Бузький,
- Молочний,
- Тилігульський,
- Хаджибейський,
- Куяльницький.
Додаток2
3. Штучні водосховища
Створюються з метою:
— накопичення запасів води для побутових і господарських потреб,
— для регулювання водного стоку,
— створення умов для виробництва електроенергії,
— покращення умов судноплавства,
— риборозведення тощо.
Водосховища – невеликі штучні водойми, створені для накопичення і
зберігання води
Найбільші водосховища (моря): Київське, Канівське, Кременчуцьке,
Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське створені каскадом на Дніпрі.
Серед інших — Дністровське (Дністер),
Печенізьке (Сіверський Донець),
Червонооскільське (Оскіл),
Ладижинське (Південний Буг),
Симферопольське (Салгир) та ще понад 1000.
Практична робота (продовження)
Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ.
Водосховища:
- На річці Дніпро: Київське,
Канівське,
Кременчуцьке,
Дніпродзержинське,
Дніпровське,
Каховське;
- На річці Дністер: Дністровське
Додаток3
В Україні існує близько 28 тис. ставків.
Прийом «Проблемне питання»
Поясність, як створення водосховищ вплинуло на гідрологічний режим
річок. Сформулюйте позитивні та негативні наслідки створення водосховищ.
Запропонуйте шляхи вирішення проблем, пов’язаних із функціонуванням
водосховищ.
Додаток4
Прийом «Географічний практикум»
Учні по черзі показують на настінній фізичній карті України найбільші
озера, водосховища, які називає вчитель, заздалегідь підготовлені картки з
назвами озер, водосховищ, які учні дістають з конверта тощо. Одночасно ці
об’єкти наносяться на контурну карту.
Додаток5
Прийом «Проблемне питання»
Поясність, як створення водосховищ вплинуло на гідрологічний режим
річок. Сформулюйте позитивні та негативні наслідки створення водосховищ.
Запропонуйте шляхи вирішення проблем, пов’язаних із функціонуванням
водосховищ.
Додаток4
Позитивні наслідки Негативні наслідки
1. Отримання відносно дешевої
електроенергії.
2. Збільшення запасів водидля
господарськихпотреб.
3. Регуляція водного стоку.
4. Покращення умов судноплавства.
5. Покращення водозабезпеченості
населення.
6. Зрошення земель у посушливих
районах України.
1. Затоплення родючихгрунтів.
2. Зменшення швидкості течії
річок.
3. Збільшення коефіцієнта
випаровування поверхні водного
дзеркала.
4. Накопичення мулу і
забруднюючихречовин.
5. Погіршення якостіводи.
6. Руйнування берегів.
7. Підтоплення і засолення
зрошуваних земель.
Ставки – штучні водойми невеликого об'єму води.
Ставки утворюють шляхом перекриття дамбами балок або долин малих
річок. Вони швидко замулюються. Їх використовують для місцевих потреб
господарства (риборозведення тощо).
Канали – штучні системи, що забезпечують покращення постачання
територій з недостатньою зволоженістю.
Створюють їх для судноплавства, осушення і зрошування земель.
Практична робота (продовження)
Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ.
Канали:
Північнокримський,
Дніпро-Донбас,
Дніпро-Кривий Ріг,
Сіверський Донець-Донбас.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
Гра «Вірю – не вірю»
(по черзі задаються питання групам)
 Чи вірите ви, що більшість озер України тектонічного походження (ні)
 Шацькі озера вулканічні? (ні)
 Багато озер в Україні знаходиться в степу? (ні)
 Завдяки будівництву водосховищ покращуюься умови судноплавства
на річках. (так)
 Створення зрошувальних каналів позитивно впливає на урегулювання
річкового стоку. (так)
 Чи вірите ви, що воду з річок і озер України можна вживати відразу як
питну? (ні)
 Чи вірите ви, що найбільш високогірне озеро України – Бребенескул?
(так)
 Чи вірите ви, що найбільше штучних водосховищ на річці Десна? (ні)
 Чи вірите ви, що більшість озер рівнинного Криму прісні ?(ні)
Прийом «Географічна лабораторія»
Завдання 1. Встановіть співвідношення між озерами та їх походженням:
Назва озера походження
1.Нечимне А. заплавне
2.Світязь Б. карстове
3.Круглик В. льодовикове
4.Красне Г. вулканічне
5.Липовецьке Д. лиманне
(Відповідь: 1-В; 2-Б; 3-А; 4-Д; 5-Г)
Прийом «Вгадай об’єкт»
- Я маю надзвичайно прозору воду. У самому моєму центрі б’є вода з
двох потужних джерел. Температура води не змінюється протягом року і
становить + 9 ٔ С. У великі морози наді мною завжди клубочиться пара. Я
карстового походження. Моя глибина 3 м, дно крейдяне, частково заросле.
Розповідають, що колись на моїх берегах відпочивав і пив воду Богдан
Хмельницький. Хто я? (Озеро Оконське у Волинській області)
- Про мене говорять: «Побачиш на світанку – пізнаєш радість» Я
оточене з усіх боків ялинками і густим очеретом. У моїй воді відбивається
м’яка синь неба. Вода без смаку і надзвичайно холодна. Я знаходжусь на
висоті 1510 м і живлять мене джерела, що б’ють з глибин землі. А назва
моя схожа з дівочим ім’ям. Хто я? (Озеро Марічейка у Карпатах)
- Я знаходжусь поблизу однойменного міста. Мої береги підносяться
над водоюдо 5 м. Дно вкрите шаром темно – сірого мулу. Зверху він чорний,
в’язкий і липкий. Має лікувальні властивості. Вода моя солона і становить 40
- 80‰. Канал сполучає мене з морем. Хто я? (Озеро Саки у Криму)
Прийом «Географічний чемпіонат»
 Найбільше прісне озеро України … (Ялпуг).
 Наймальовничіше озеро Карпат … (Синевир).
 Найглибше природне озеро України … (Світязь).
 Найбільше гірське озеро в Україні … (Синевир).
 Найвище гірське озеро України … (Бребенескул).
 Найбільша група озер в Україні … (Шацька).
 Найбільше солоне лиманне озеро України … (Сасик).
 Найбільший лиман … (Дністровський).
Прийом «Міркуємо разом»
Яка наука займається вивченням озер? ( Лімнологія)
Яке озеро називають «українським Байкалом»? ( Світязь)
Яке озеро називають «гнилим морем»? (Сиваш)
Яка велика група озер знаходиться на Волині? (Шацькі)
Яке озеро знаходиться на узбережжі Чорного моря в Одеській області?
(Ялпуг)
• Назвіть та покажіть на карті озера й водосховища України, для
характеристики яких можна застосувати префікс «най...».
• Наведіть приклади різних за походженням озер України.
• Перелічіть позитивні й негативні наслідки створення водосховищ на
території України, наводячи конкретні приклади.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання §24
VIII. Підбиття підсумків уроку
Додаток1
Озера України за походженням улоговин
1. Заплавні – а) стариці
оз. р.Прип’ять (Люб’язь)
оз. р.Десни > 680 (Старуха l = 2,5км, мак. гл. – 10 м)
б) дельтові
ниж. теч. Дунаю – 26 (Ялпуг S = 149 км2, мак. гл. 6 м, Кугурлуй, Китай,
Кагул)
2. Карстові – Шацькі озера – 22
(Світязь S = 24,2 км2, мак. гл. 58 м, Пулемецьке, Пісочне,
Люцимир)
3. Льодовикові – Волинь, р. Турія (Нечимне S = 0,52 км2, мак. гл. 4
м)
оз. Карпат
4. Загатні – Карпати (Синевир S = 7 га, мак. гл. 24 м, h = 989 м)
5. Вулканічні – Закарпаття оз. прав. Прит. Тиси р. Ріка
(Липовецьке S = 0,18 га, Синє S = 2 га)
6. Карові – Карпати (Бребенескул h = 1801 м, Несамовите)
7. Реліктові – південь (оз.-зат. Сиваш 114 о/оо, 14 Євпаторських –
Донузлів 90о/оо, саки 40-80о/оо)
8. Лиманні – Сасик (Кундук) S = 204 км2, Дністровський S = 360
км2, Куяльницький S = 60 км2, Молочний S = 162 км2
2. Метод «Репортер»
(Групи на основі отриманої інформації знайомляться з характеристикою
лиманів. Складають по 2-3 запитання іншим групам). (Додаток 2)
Додаток2
«Репортер»
(Що? Де? Коли? Як? Чому? Чим? Скільки?)
1-а група Хаджибейський лиман
Хаджибейський лиман отримав назву від поселення Хаджибей.
Сучасний лиман відділяє від моря декілька кілометрів суходолу. Піщаний
насип утворився порівняно недавно, а в IV—III століттях до н. е. Хаджибей
вільно сполучався з морем. Тут знаходили собіпритулок моряки і рибалки. У
лиман вільно заходили великі парусні судна. Про це свідчать знахідки якорів
на дні лиману.
Сучасний Хаджибей продовжує дивувати людей мінливістю свого
природного характеру. Він змінюється, як погода. То був солоний, як океан, і
не замерзав навіть у найсуворіші зими. Потім став майже прісноводним,
особливо останніми роками. Відповідно змінилися й мешканці лиману. Ще
п'ятнадцять років тому в солоній воді Хаджибея жили бички, креветки і
навіть така суто морськариба, як чорноморськакамбала. Нині лиман населяє
у великій кількості срібний карась, зустрічаються короп, лящ і навіть
дністровський судак. Останній потрапив сюди, звичайно, з допомогою
людини.
2-а група Куяльницький лиман
На віддалі 3—5 км паралельно до Хаджибейського лежить
Куяльницький лиман. Він простягнувся з північного заходу на південний
схід на 30 км. Ширина його місцями перевищує 3 км. За своєю природою
лиман є однією з найунікальніших водойм. На всій своїй акваторії
Куяльницький лиман мілководний. Води його іноді настільки насичуються
солями, стають такими густими, що й куряче яйце не тоне. До речі,
Чумацький шлях, яким наші пращури їздилипо сіль, вів і до Куяльника. Годі
шукати рибу в Куяльнику. Тут не зустрінеш навіть краба. Небагато
знайдеться мешканців водойм, які можуть пристосуватисядо життя в занадто
солонихводах лиману. Тому його певною мірою можна назвати українським
Мертвим морем. Однак солонавода і грязі є водночас і основним багатством
Куяльника. Люди використовують лиманні грязі і ропу Куяльника для
лікування.
3-я група Тилигульський лиман
Тилигульський лиман лежить на кордоні Одеської і Миколаївської
областей. За довжиною він більш як удвічі перевищує Куяльницький лиман.
Досі збереглися легенди про величезні рибні багатства Тилигула. Але, на
жаль, багато з них уже в минулому.
Одним із найбільших див природи Тилигульського лиману є вугор.Ця
змієподібна риба зусрічається досить рідко.
Раніше лиман з'єднувався з морем неглибокою протокою. Весною її
відкривали, щоб молодь риби кефалі могла зайти в лиман. На літо протоку
засипали піском. Восени її знову розчищали. У кінці 60-х років ХХ ст. лиман
з'єднали з морем глибоким відкритим, без шлюзів, каналом. Ідея, на перший
погляд, була розумною. Необхідно було відкрити шлях для риби з моря. Але
виявилося, що це було помилкою. Кефаль відмовилася йти в лиман
«широким шляхом». Солона ж вода стала вільно надходити в лиман і
знищила багато риб та рослин.
3. Аналіз таблиць
В Україні є багато штучних водоймищ. Це водосховища і ставки.
– Для чого створюються штучні водоймища?
– На основі таблиць (Додаток 3) зробити аналіз даних, співставити
інформацію. Географічну номенклатуру простежити на карті.
Додаток3
1-а група Основні водосховища України
Водосховище Роки
створення
На якій річці Площа
км2
Довжина
км
Макс.
ширина, км
Макс.
глибина, м
Київське 1964-1966 Дніпро 922 110 12 14,5
Канівське 1972-1978 Дніпро 675 123 8 21
Кременчуцьке 1959-1961 Дніпро 2250 149 28 25
Дніпро-
дзержинське
1964 Дніпро 567 114 8 16
Дніпровське 1932 Дніпро 410 129 7 53
Каховське 1952-1956 Дніпро 2150 230 25 24
Дністровське 1973-1981 Дністер 142 194 2,5 54
Ладижинське 1964 Пд.Буг 20,8 45 1,2 17,8
Печенізьке 1962 Сів.Донець 82,6 65 3 10,5
2-а група Основні канали України
Назва каналу Область Джерело забору Рік будівництва Довжина
Сів.Донець – Донбас Донецька р. Сів.Донець 1958 131,6 км.
Дніпро – Донбас Дніпропетровська,
Харківська,
Донецька
р. Дніпро,
Дніпродзержин
ське вдс.
1969 550 км.
Дніпро – Кривий Ріг Дніпропетровська р. Дніпро,
Каховське вдс.
1961 42 км.
Північнокримський Херсонська, Крим р. Дніпро,
Каховське вдс.
1-а черга 1975,
2-а черга 1990
404,4 км.
3-я група Найбільші зрошувальні системи України
Назва зрошувальної
системи
Область Площа зрошувальних
земель
Рік
будівництва
Довжина
Бортницька Київська 40,4 тис. га 1978 67,4 км.
Інгулецька Миколаївська 62,7 тис. га
Каховська Херсонська,
Запорізька
262 тис. га
Краснознам’янська Херсонська 72,5 тис.га 1956-1966 30 км.
4. Групи зачитують інформацією про негативні наслідки створення
водосховищ. (Додаток 4)
Додаток4
Інформація для роботи
1-а група
Зі створенням водосховищ змінився гідрологічний режим річок,
зменшилася швидкість течії від 0,8 м/с до 0,02 м/с, знизився водообмін і
протічність, з'явилися безстічні ділянки, які влітку прогріваються і у них
розвиваються синьо-зелені водорості, відбувається «цвітіння» водойм, гине
риба.
З будівництвом греблі і створенням водосховищ затоплюються великі
ділянки земель, відселяється багато людей, витрачаються величезні кошти.
Унаслідок будівництва Дніпровського каскадувиявилися підтопленими
100 000 га продуктивних земель.
2-а група
Будівництво окремих водосховищ виявилося невигідним. Так,
Каховське водосховище разом із ГЕС кожні 10 років завдає державі збитків
на суму 1 млрд доларів США. На дні накопичується багато мулу, береги
руйнуються під дією хвиль, з полів вимивається грунт з мінеральними
добривами, потрапляють неочищені побутові стоки. А це змінює хімічний
склад води. Солоність води підвищилася до
10 %о, погіршилась її якість, відбулися зміни і в температурному
режимі води, що впливає на температуру повітря. Зі зниженням температури
повітря над водосховищем утворюється туман.
Найбільша кількість водосховищ споруджена на р. Дніпро, що
спричинило руйнування природного комплексу річки.
3-я група
Води Північнокримського каналу принесли Криму не тільки колосальні
блага, але і ряд проблем. Багато води безцільно йшло у землю чи
випаровувалося. Вода поповнювала шари ґрунтових вод, вони піднімалися,
що призводило до заболочування чи засолення орних земель. За новим
проектом, який був розроблений через декілька років після початку
будівництва, передбачалися дренажні заходи. Це дозволило зменшити
швидкість підняття ґрунтових вод, скоротити витрати води. Надмір
підземних вод нині скидається крізь дренажну сітку у Сиваш, солоні озера,
затоки, моря.
Додаток 5
Заповни пропуски у тексті
1-а група
... - це водойма, що займає улоговину в земній поверхні, у якій стік
води уповільнений, або ... . Найбільше в Україні ... озер, які виникли
внаслідок того, що річки, протікаючи долиною, змінювали своє русло.
Трапляються в Україні і... озера. Вони утворюються там, де підземні води
розмивають шари вапняків,....... .
... є одним із найулюбленіших місць відпочинку.
2-а група
... - це штучна водойма, що утворюється під час спорудження на
річці.... Найбільші водосховища створено на річці... : Київське,
Канівське, Кременчуцьке,...,...,... . їх створювали для отримання
відносно дешевої....
Створення ... призвело до вилучення з сільськогосподарського
використання ... . У водоймах в спекотний період спостерігається ...,
внаслідок розвитку синьо-зелених ... .
3-я група
Для забезпечення водою сільськогосподарських, промислових і
побутових потреб у ... районах України споруджені... і.... Найбільшими
зрошувальними системами в Україні є Бортницька,...,.... Для різних
потреб людей використовують канали: Дніпро-...,...,....
Незважаючи на позитивнуроль у господарстві, їх створення привело до
... ґрунтових вод та засолення орних земель.

More Related Content

What's hot

мішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісимішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісиLyudmila Bondarenko
 
чергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентаціячергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентаціяVitaliy01
 
Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.
Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.
Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.oleg379
 
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні словатренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні словаВиктор Чёмов
 
Класицизм
 Класицизм Класицизм
Класицизмenka2017
 
природно територіальні комплекси
природно територіальні комплексиприродно територіальні комплекси
природно територіальні комплексиГалина Логвин
 
Електрика в житті людини.ppt
Електрика в житті людини.pptЕлектрика в житті людини.ppt
Електрика в житті людини.pptssuser50c28f
 
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.labinskiir-33
 
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)sveta7940
 
Червона та Зелена книги України
Червона та Зелена книги УкраїниЧервона та Зелена книги України
Червона та Зелена книги УкраїниНаталія Міняйло
 
Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)
Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)
Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)Anatolii Barannik
 
Основи назви, класифікація
Основи назви, класифікаціяОснови назви, класифікація
Основи назви, класифікаціяЕлена Мешкова
 
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12Tetjana Bilotserkivets
 
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Таміла Козова
 
Визначення смакової чутливості
Визначення смакової чутливостіВизначення смакової чутливості
Визначення смакової чутливостіkasynya
 
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі Інна Мельник
 

What's hot (20)

мішані та широколисті ліси
мішані та широколисті лісимішані та широколисті ліси
мішані та широколисті ліси
 
чергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентаціячергування у в ,і-й. презентація
чергування у в ,і-й. презентація
 
Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.
Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.
Збірник задач​ Фізика 9 клас Ненашев І.Ю.
 
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні словатренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
тренуівльні вправи за темою звертання. вставні слова
 
спирти
спиртиспирти
спирти
 
Класицизм
 Класицизм Класицизм
Класицизм
 
природно територіальні комплекси
природно територіальні комплексиприродно територіальні комплекси
природно територіальні комплекси
 
Електрика в житті людини.ppt
Електрика в житті людини.pptЕлектрика в житті людини.ppt
Електрика в житті людини.ppt
 
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
 
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
Визначення питомої теплоємності речовини (навчальний проект)
 
Червона та Зелена книги України
Червона та Зелена книги УкраїниЧервона та Зелена книги України
Червона та Зелена книги України
 
білки.pptx
білки.pptxбілки.pptx
білки.pptx
 
Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)
Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)
Галицько-Волинська держава та культура Київської Русі (повна презентація)
 
Основи назви, класифікація
Основи назви, класифікаціяОснови назви, класифікація
Основи назви, класифікація
 
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12
Тестові завдання для підготовки ЗНО з історії України. Теми 1-12
 
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
Тема. Моральні цінності в новелі О.Генрі “Дари волхвів”
 
Трагедія "Ромео і Джульєтта"
Трагедія "Ромео і Джульєтта"Трагедія "Ромео і Джульєтта"
Трагедія "Ромео і Джульєтта"
 
Визначення смакової чутливості
Визначення смакової чутливостіВизначення смакової чутливості
Визначення смакової чутливості
 
кристалічні гратки
кристалічні граткикристалічні гратки
кристалічні гратки
 
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
ЯРОСЛАВ МУДРИЙ - видатний державний діяч Київської Русі
 

Similar to 8кл. озера...

Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !Schoolno1Kovel
 
організація уроку географії з використанням методу проекту
організація уроку географії з використанням  методу проектуорганізація уроку географії з використанням  методу проекту
організація уроку географії з використанням методу проектуТолік Ничипорук
 
Открытый урок
Открытый урокОткрытый урок
Открытый урокsvitlana1016
 
дьоміна о.о., урок з географії, 6 клас
дьоміна о.о., урок з географії, 6 класдьоміна о.о., урок з географії, 6 клас
дьоміна о.о., урок з географії, 6 класaksi555
 
Озера та штучні водойми.Ppt1
Озера та штучні водойми.Ppt1Озера та штучні водойми.Ppt1
Озера та штучні водойми.Ppt1artischenkonatalia
 
внутрішні води річки
внутрішні води річкивнутрішні води річки
внутрішні води річкиvyglinska
 
роль води у харчуванні та життєдіяльності людини
роль води у харчуванні та життєдіяльності людинироль води у харчуванні та життєдіяльності людини
роль води у харчуванні та життєдіяльності людиниshulga_sa
 
водойми україни
водойми україниводойми україни
водойми україниLala Lalala
 
ВОДИ СУХОДОЛУ.pptx
ВОДИ СУХОДОЛУ.pptxВОДИ СУХОДОЛУ.pptx
ВОДИ СУХОДОЛУ.pptxJurgenstiX
 
Richky prezentaciya
Richky prezentaciyaRichky prezentaciya
Richky prezentaciyaNataliZ
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частиниliliya2896
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частиниliliya2896
 
на території україни нараховується близько 73 тис річок. на коже
на території україни нараховується близько 73 тис річок. на кожена території україни нараховується близько 73 тис річок. на коже
на території україни нараховується близько 73 тис річок. на кожеТетяна Явдоніч
 

Similar to 8кл. озера... (20)

Внутрішні води україни !
Внутрішні  води  україни !Внутрішні  води  україни !
Внутрішні води україни !
 
організація уроку географії з використанням методу проекту
організація уроку географії з використанням  методу проектуорганізація уроку географії з використанням  методу проекту
організація уроку географії з використанням методу проекту
 
урок у 8_класі_географія
урок у 8_класі_географіяурок у 8_класі_географія
урок у 8_класі_географія
 
Открытый урок
Открытый урокОткрытый урок
Открытый урок
 
дьоміна о.о., урок з географії, 6 клас
дьоміна о.о., урок з географії, 6 класдьоміна о.о., урок з географії, 6 клас
дьоміна о.о., урок з географії, 6 клас
 
Озера та штучні водойми.Ppt1
Озера та штучні водойми.Ppt1Озера та штучні водойми.Ppt1
Озера та штучні водойми.Ppt1
 
внутрішні води річки
внутрішні води річкивнутрішні води річки
внутрішні води річки
 
Richky ukrainy
Richky ukrainyRichky ukrainy
Richky ukrainy
 
роль води у харчуванні та життєдіяльності людини
роль води у харчуванні та життєдіяльності людинироль води у харчуванні та життєдіяльності людини
роль води у харчуванні та життєдіяльності людини
 
Водойми України
Водойми УкраїниВодойми України
Водойми України
 
Літня школа, 2014 р.
Літня школа, 2014 р.Літня школа, 2014 р.
Літня школа, 2014 р.
 
-водойми--україни
-водойми--україни-водойми--україни
-водойми--україни
 
водойми україни
водойми україниводойми україни
водойми україни
 
ВОДИ СУХОДОЛУ.pptx
ВОДИ СУХОДОЛУ.pptxВОДИ СУХОДОЛУ.pptx
ВОДИ СУХОДОЛУ.pptx
 
Крапля екология
Крапля екологияКрапля екология
Крапля екология
 
Richky prezentaciya
Richky prezentaciyaRichky prezentaciya
Richky prezentaciya
 
Показовий урок 7 клас
Показовий урок 7 класПоказовий урок 7 клас
Показовий урок 7 клас
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
на території україни нараховується близько 73 тис річок. на коже
на території україни нараховується близько 73 тис річок. на кожена території україни нараховується близько 73 тис річок. на коже
на території україни нараховується близько 73 тис річок. на коже
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

8кл. озера...

  • 1. Червоноградська загальноосвітня школа I-III ступенів №14 Урок на тему: «Озера і лимани: їх типи, особливості гідрологічного режиму. Водосховища.» 8 клас Підготувала учитель географії Притула Оксана Романівна
  • 2. Тема. Озера і лимани: їх типи, особливості гідрологічного режиму. Водосховища. Мета: продовжити формувати систему знань про водні ресурси України; удосконалити вміння та навички пояснювати закономірності розташування водних ресурсів на території України, визначати типи озер та характеризувати найбільші озера України, аналізувати наслідки створення водосховищ і пояснювати причини заболочення Обладнання: фізична карта України, атласи України Тип уроку: комбінований. Структура уроку I. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів III. Мотивація навчальної діяльності IV. Вивчення нового матеріалу V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів VI. Підсумок уроку VII. Домашнє завдання VIII. Підбиття підсумків уроку. Хід уроку І. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів I. Робота з карточками 1. Карточка № 1 2. Карточка № 2 3. Карточка № 3 II. Індивідуальне опитування 1. Розкажіть про живлення річок, падіння та похил. 2. Розкажіть про роботу річок і твердий стік. 3. Розкажіть про основні річкові басейни. III. Фронтальне опитування
  • 3. Гра Географічна розминка. Який із компонентів природного комплексу ми зараз вивчаємо? (Внутрішні води) Що належить до внутрішніх вод? (Річки, озера, болота, підземні води ї штучні водойми.) Що таке річка? (це водний потік, який починається з витоку, тече у виробленому ним самим заглиблені – руслі й закінчується гирлом) Що таке річковий басейн? (це площа, з якої річка збирає поверхневі й підземні води Який процес роботи річки називається річковою ерозією? (це руйнування земної поверхні постійними водними потоками) Назвіть елементи річки. (Витік, гирло, русло тераси, заплава, річкова далина, вододіл, річковий басейн.) Від чого залежить характер течії річки? (Річки бувають рівнинні, тоді їх течія повільна, вони мандрують, похил незначний; бувають і гірські — їх течія швидка, похил великий.) Які показники входять у поняття режим річки? (Повінь, паводок, межень; а взимку — замерзання, скресання льодового покриву.) Які відомі вам види живлення річок України? (Дощове, снігове, підземне, змішане). Що таке річний стік? (Витрата води в річці за рік.) Що таке твердий стік? (Усі частинки зруйно ваних річкою гірських порід, які переносяться водою.) Водна ерозія проявляється у змиванні верхнього шару ґрунту або розмиванні його в глибину під впливом талих, дощових і поливних (іригаційних) вод. Гра «Місто — річка» Визначити, на берегах якої річки розташоване назване місто. Наприклад: Київ - Дніпро Луцьк — Стир; Чернігів — Десна; Полтава — Ворскла; Запоріжжя — Дніпро;
  • 4. Вінниця — Південний Буг; Суми — Псел; Кіровоград — Інгул. Гра «Незакінчене речення». Відношення падіння річки до її довжини... (похил річки) Перевищення рівня висоти над гирлом ... ( падіння річки) Кількість води, що протікає через поперечний переріз річки за 1 с (витрата води) Гра «Заморочки з бочки - вгадай річку». Учням зачитується коротка характеристика найбільших річок України, учні повинні назвати їх і показати на карті. 1.Саме ця річка є найбільшою водною артерією України, у межах України її довжина становить 1121 км. Річка бере початок у Росії, поповнюючись численними протоками, впадає в Чорне море ( Дніпро). 2.Вона є другою за протяжністю річкою Європи, яка у нижній частині протягом 175 км є природним кордоном між Україною а Румунією. Бере початок у Німеччині і тече через десять країн Європи ( Дунай). 3.Ця річка протікає у західній часині України. Вона бере початок на північно - східних схилах Українських Карпат на висоті близько 1000м (Дністер). 4.Вона є досить великою водною артерією, що протікає паралельно Дніпру. Вона бере початок на Подільській височині, протікає в північно – східному напрямку між Подільською та Придніпровською височинами (Південний Буг). 5.Це найбільша річка на сходіУкраїни, є притокою Дону. Бере початок на Середньо руській височині, протікає в країні середньою течією. Має велике значення у водопостачанні Донбасу ( Сіверський Донець). ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Ми вже знаємо, що територія нашої країни досить багата водними ресурсами. Ми ознайомилися з найбільшими річковими басейнами України, але не тільки ними славиться наша держава, ми маємо досить багато мальовничихозер, безкраїхводосховищ, підземних вод з чудовими якостями води, яку люди використовують для різних потреб. Давайте сьогодні ознайомимося саме з ними. Тема… Неповторної краси надають Україні озера. Всі вони такі різні.
  • 5. о з е р а Всі озера поділяються за характером водообміну, солоністю вод походженням озерних улоговин, тощо. За характером водообміну: стічні, безстічні. За характером водного балансу: стічні, безстічні, з переміжним стоком. За ступенем мінералізації: прісні, солонуваті, солоні мінералізовані. За походженням озерних улоговин: тектонічні, річкові (стариці, дельтові, заплавні), морські, льодовикові, карстові, просадочні, вулканічні, завальні. Хай епіграфом нашого уроку будуть такі слова К.Паустовського: «Пізнання та мандрівки невіддільні одне від одного. Неодмінна риса всіх подорожей – збагачувати людину кількістю та різноманітністю знань». Ось і в нас з’явилася нагода здійснити мандрівку по безкраїх просторах України і збагатити себе знаннями та досягти мети уроку. (Вчитель оголошує тему, мету уроку) За походженням: -заплавні -дельтові -лиманні -карстові -льодовикові -вулканічні -завальні За характером водного балансу: -стічні -безстічні за ступенем мінералізації: -прісні -солонуваті -солоні -мінералізовані
  • 6. IV. Вивчення нового матеріалу В Україні налічують близько 20 тис озер, серед яких з площею понад 10 км2. Озера розміщені по території нерівномірно. Озерними районами вважають — Полісся, заплави Дніпра, Дунаю та Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор’я, гори Криму та Карпати. Найбільше прісноводне озеро України — Ялпуг. Най глибше озеро – Світязь (58,4 м.) Найбільшою групою озер є Шацькі озера на Поліссі. Найбільший лиман — Дністровський. 1. Озера - це заповнені водою западини суходолу, безпосереднь не пов’язані з морем. — За походженням озерних улоговин: • заплавні — в долинах всіх рівнинних річок, особливо на низовинних ділянках; • дельтові — в дельті Дунаю: Ялпуг (найбільше прісноводнев Україні), Кагул, Катлабуг, Китай; • лиманні — колишні лимани на узбережжі Чорного та Азовського морів, в Криму: Сасик, Донузлав, Акташське. • карстові (провальні) — на Волинському Поліссі: Шацькі озера, в Криму; • льодовикові — у Карпатських карах: Бребенескул, Несамовите озеро; • вулканічні — на Закарпатті: Синє озеро, Липовецьке озеро; • завальні — в Карпатах: Синевир. Додаток1 Прийом «Географічний практикум» Виконання протягом уроку практичної роботи Практична робота (продовження) Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ. Озера: - басейн Дунаю: Ялпуг, Кагул, Катлабух; - басейн Західного Бугу: Свитязь, Пулемецьке;
  • 7. - Кримський пів острів: Сасик, Донузлав; - узбережжя Чорного моря: Сасик(Кундук), Алібей, Шагани. 2. Лимани (грец. λιμένας — гавань, бухта) — затоплена пригирлова частина річкової долини (або балки), що перетворилась у мілку й витягнуту затоку. Лимани бувають двох типів: лагуна, естуарій. Також розрізнюють: лиман відкритий, лиман закритий. На відміну від лиманних озер, мають постійне сполучення з морем. На узбережжі Чорного моря — Дністровський (найбільший в Україні), Дніпровський, Бузький, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький, Сасик (Кундук) та ін. На узбережжі Азовського моря — Молочний, Утлюцький та ін. Практична робота (продовження) Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ. Лимани: - Дністровський, - Дніпровсько-Бузький, - Молочний, - Тилігульський, - Хаджибейський, - Куяльницький. Додаток2 3. Штучні водосховища Створюються з метою: — накопичення запасів води для побутових і господарських потреб, — для регулювання водного стоку, — створення умов для виробництва електроенергії, — покращення умов судноплавства, — риборозведення тощо.
  • 8. Водосховища – невеликі штучні водойми, створені для накопичення і зберігання води Найбільші водосховища (моря): Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське створені каскадом на Дніпрі. Серед інших — Дністровське (Дністер), Печенізьке (Сіверський Донець), Червонооскільське (Оскіл), Ладижинське (Південний Буг), Симферопольське (Салгир) та ще понад 1000. Практична робота (продовження) Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ. Водосховища: - На річці Дніпро: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське; - На річці Дністер: Дністровське Додаток3 В Україні існує близько 28 тис. ставків. Прийом «Проблемне питання» Поясність, як створення водосховищ вплинуло на гідрологічний режим річок. Сформулюйте позитивні та негативні наслідки створення водосховищ. Запропонуйте шляхи вирішення проблем, пов’язаних із функціонуванням водосховищ. Додаток4 Прийом «Географічний практикум» Учні по черзі показують на настінній фізичній карті України найбільші озера, водосховища, які називає вчитель, заздалегідь підготовлені картки з назвами озер, водосховищ, які учні дістають з конверта тощо. Одночасно ці об’єкти наносяться на контурну карту. Додаток5
  • 9. Прийом «Проблемне питання» Поясність, як створення водосховищ вплинуло на гідрологічний режим річок. Сформулюйте позитивні та негативні наслідки створення водосховищ. Запропонуйте шляхи вирішення проблем, пов’язаних із функціонуванням водосховищ. Додаток4 Позитивні наслідки Негативні наслідки 1. Отримання відносно дешевої електроенергії. 2. Збільшення запасів водидля господарськихпотреб. 3. Регуляція водного стоку. 4. Покращення умов судноплавства. 5. Покращення водозабезпеченості населення. 6. Зрошення земель у посушливих районах України. 1. Затоплення родючихгрунтів. 2. Зменшення швидкості течії річок. 3. Збільшення коефіцієнта випаровування поверхні водного дзеркала. 4. Накопичення мулу і забруднюючихречовин. 5. Погіршення якостіводи. 6. Руйнування берегів. 7. Підтоплення і засолення зрошуваних земель. Ставки – штучні водойми невеликого об'єму води. Ставки утворюють шляхом перекриття дамбами балок або долин малих річок. Вони швидко замулюються. Їх використовують для місцевих потреб господарства (риборозведення тощо). Канали – штучні системи, що забезпечують покращення постачання територій з недостатньою зволоженістю. Створюють їх для судноплавства, осушення і зрошування земель. Практична робота (продовження) Тема: Позначення на контурній карті озер, водосховищ. Канали: Північнокримський, Дніпро-Донбас, Дніпро-Кривий Ріг, Сіверський Донець-Донбас.
  • 10. V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів Гра «Вірю – не вірю» (по черзі задаються питання групам)  Чи вірите ви, що більшість озер України тектонічного походження (ні)  Шацькі озера вулканічні? (ні)  Багато озер в Україні знаходиться в степу? (ні)  Завдяки будівництву водосховищ покращуюься умови судноплавства на річках. (так)  Створення зрошувальних каналів позитивно впливає на урегулювання річкового стоку. (так)  Чи вірите ви, що воду з річок і озер України можна вживати відразу як питну? (ні)  Чи вірите ви, що найбільш високогірне озеро України – Бребенескул? (так)  Чи вірите ви, що найбільше штучних водосховищ на річці Десна? (ні)  Чи вірите ви, що більшість озер рівнинного Криму прісні ?(ні) Прийом «Географічна лабораторія» Завдання 1. Встановіть співвідношення між озерами та їх походженням: Назва озера походження 1.Нечимне А. заплавне 2.Світязь Б. карстове 3.Круглик В. льодовикове 4.Красне Г. вулканічне 5.Липовецьке Д. лиманне (Відповідь: 1-В; 2-Б; 3-А; 4-Д; 5-Г) Прийом «Вгадай об’єкт» - Я маю надзвичайно прозору воду. У самому моєму центрі б’є вода з двох потужних джерел. Температура води не змінюється протягом року і становить + 9 ٔ С. У великі морози наді мною завжди клубочиться пара. Я карстового походження. Моя глибина 3 м, дно крейдяне, частково заросле. Розповідають, що колись на моїх берегах відпочивав і пив воду Богдан Хмельницький. Хто я? (Озеро Оконське у Волинській області)
  • 11. - Про мене говорять: «Побачиш на світанку – пізнаєш радість» Я оточене з усіх боків ялинками і густим очеретом. У моїй воді відбивається м’яка синь неба. Вода без смаку і надзвичайно холодна. Я знаходжусь на висоті 1510 м і живлять мене джерела, що б’ють з глибин землі. А назва моя схожа з дівочим ім’ям. Хто я? (Озеро Марічейка у Карпатах) - Я знаходжусь поблизу однойменного міста. Мої береги підносяться над водоюдо 5 м. Дно вкрите шаром темно – сірого мулу. Зверху він чорний, в’язкий і липкий. Має лікувальні властивості. Вода моя солона і становить 40 - 80‰. Канал сполучає мене з морем. Хто я? (Озеро Саки у Криму) Прийом «Географічний чемпіонат»  Найбільше прісне озеро України … (Ялпуг).  Наймальовничіше озеро Карпат … (Синевир).  Найглибше природне озеро України … (Світязь).  Найбільше гірське озеро в Україні … (Синевир).  Найвище гірське озеро України … (Бребенескул).  Найбільша група озер в Україні … (Шацька).  Найбільше солоне лиманне озеро України … (Сасик).  Найбільший лиман … (Дністровський). Прийом «Міркуємо разом» Яка наука займається вивченням озер? ( Лімнологія) Яке озеро називають «українським Байкалом»? ( Світязь) Яке озеро називають «гнилим морем»? (Сиваш) Яка велика група озер знаходиться на Волині? (Шацькі) Яке озеро знаходиться на узбережжі Чорного моря в Одеській області? (Ялпуг) • Назвіть та покажіть на карті озера й водосховища України, для характеристики яких можна застосувати префікс «най...». • Наведіть приклади різних за походженням озер України. • Перелічіть позитивні й негативні наслідки створення водосховищ на території України, наводячи конкретні приклади. VI. Підсумок уроку VII. Домашнє завдання §24 VIII. Підбиття підсумків уроку
  • 12. Додаток1 Озера України за походженням улоговин 1. Заплавні – а) стариці оз. р.Прип’ять (Люб’язь) оз. р.Десни > 680 (Старуха l = 2,5км, мак. гл. – 10 м) б) дельтові ниж. теч. Дунаю – 26 (Ялпуг S = 149 км2, мак. гл. 6 м, Кугурлуй, Китай, Кагул) 2. Карстові – Шацькі озера – 22 (Світязь S = 24,2 км2, мак. гл. 58 м, Пулемецьке, Пісочне, Люцимир) 3. Льодовикові – Волинь, р. Турія (Нечимне S = 0,52 км2, мак. гл. 4 м) оз. Карпат 4. Загатні – Карпати (Синевир S = 7 га, мак. гл. 24 м, h = 989 м) 5. Вулканічні – Закарпаття оз. прав. Прит. Тиси р. Ріка (Липовецьке S = 0,18 га, Синє S = 2 га) 6. Карові – Карпати (Бребенескул h = 1801 м, Несамовите) 7. Реліктові – південь (оз.-зат. Сиваш 114 о/оо, 14 Євпаторських – Донузлів 90о/оо, саки 40-80о/оо) 8. Лиманні – Сасик (Кундук) S = 204 км2, Дністровський S = 360 км2, Куяльницький S = 60 км2, Молочний S = 162 км2 2. Метод «Репортер» (Групи на основі отриманої інформації знайомляться з характеристикою лиманів. Складають по 2-3 запитання іншим групам). (Додаток 2)
  • 13. Додаток2 «Репортер» (Що? Де? Коли? Як? Чому? Чим? Скільки?) 1-а група Хаджибейський лиман Хаджибейський лиман отримав назву від поселення Хаджибей. Сучасний лиман відділяє від моря декілька кілометрів суходолу. Піщаний насип утворився порівняно недавно, а в IV—III століттях до н. е. Хаджибей вільно сполучався з морем. Тут знаходили собіпритулок моряки і рибалки. У лиман вільно заходили великі парусні судна. Про це свідчать знахідки якорів на дні лиману. Сучасний Хаджибей продовжує дивувати людей мінливістю свого природного характеру. Він змінюється, як погода. То був солоний, як океан, і не замерзав навіть у найсуворіші зими. Потім став майже прісноводним, особливо останніми роками. Відповідно змінилися й мешканці лиману. Ще п'ятнадцять років тому в солоній воді Хаджибея жили бички, креветки і навіть така суто морськариба, як чорноморськакамбала. Нині лиман населяє у великій кількості срібний карась, зустрічаються короп, лящ і навіть дністровський судак. Останній потрапив сюди, звичайно, з допомогою людини. 2-а група Куяльницький лиман На віддалі 3—5 км паралельно до Хаджибейського лежить Куяльницький лиман. Він простягнувся з північного заходу на південний схід на 30 км. Ширина його місцями перевищує 3 км. За своєю природою лиман є однією з найунікальніших водойм. На всій своїй акваторії Куяльницький лиман мілководний. Води його іноді настільки насичуються солями, стають такими густими, що й куряче яйце не тоне. До речі, Чумацький шлях, яким наші пращури їздилипо сіль, вів і до Куяльника. Годі шукати рибу в Куяльнику. Тут не зустрінеш навіть краба. Небагато знайдеться мешканців водойм, які можуть пристосуватисядо життя в занадто солонихводах лиману. Тому його певною мірою можна назвати українським Мертвим морем. Однак солонавода і грязі є водночас і основним багатством Куяльника. Люди використовують лиманні грязі і ропу Куяльника для лікування. 3-я група Тилигульський лиман Тилигульський лиман лежить на кордоні Одеської і Миколаївської областей. За довжиною він більш як удвічі перевищує Куяльницький лиман. Досі збереглися легенди про величезні рибні багатства Тилигула. Але, на жаль, багато з них уже в минулому. Одним із найбільших див природи Тилигульського лиману є вугор.Ця змієподібна риба зусрічається досить рідко. Раніше лиман з'єднувався з морем неглибокою протокою. Весною її
  • 14. відкривали, щоб молодь риби кефалі могла зайти в лиман. На літо протоку засипали піском. Восени її знову розчищали. У кінці 60-х років ХХ ст. лиман з'єднали з морем глибоким відкритим, без шлюзів, каналом. Ідея, на перший погляд, була розумною. Необхідно було відкрити шлях для риби з моря. Але виявилося, що це було помилкою. Кефаль відмовилася йти в лиман «широким шляхом». Солона ж вода стала вільно надходити в лиман і знищила багато риб та рослин.
  • 15. 3. Аналіз таблиць В Україні є багато штучних водоймищ. Це водосховища і ставки. – Для чого створюються штучні водоймища? – На основі таблиць (Додаток 3) зробити аналіз даних, співставити інформацію. Географічну номенклатуру простежити на карті. Додаток3 1-а група Основні водосховища України Водосховище Роки створення На якій річці Площа км2 Довжина км Макс. ширина, км Макс. глибина, м Київське 1964-1966 Дніпро 922 110 12 14,5 Канівське 1972-1978 Дніпро 675 123 8 21 Кременчуцьке 1959-1961 Дніпро 2250 149 28 25 Дніпро- дзержинське 1964 Дніпро 567 114 8 16 Дніпровське 1932 Дніпро 410 129 7 53 Каховське 1952-1956 Дніпро 2150 230 25 24 Дністровське 1973-1981 Дністер 142 194 2,5 54 Ладижинське 1964 Пд.Буг 20,8 45 1,2 17,8 Печенізьке 1962 Сів.Донець 82,6 65 3 10,5
  • 16. 2-а група Основні канали України Назва каналу Область Джерело забору Рік будівництва Довжина Сів.Донець – Донбас Донецька р. Сів.Донець 1958 131,6 км. Дніпро – Донбас Дніпропетровська, Харківська, Донецька р. Дніпро, Дніпродзержин ське вдс. 1969 550 км. Дніпро – Кривий Ріг Дніпропетровська р. Дніпро, Каховське вдс. 1961 42 км. Північнокримський Херсонська, Крим р. Дніпро, Каховське вдс. 1-а черга 1975, 2-а черга 1990 404,4 км. 3-я група Найбільші зрошувальні системи України Назва зрошувальної системи Область Площа зрошувальних земель Рік будівництва Довжина Бортницька Київська 40,4 тис. га 1978 67,4 км. Інгулецька Миколаївська 62,7 тис. га Каховська Херсонська, Запорізька 262 тис. га Краснознам’янська Херсонська 72,5 тис.га 1956-1966 30 км.
  • 17. 4. Групи зачитують інформацією про негативні наслідки створення водосховищ. (Додаток 4) Додаток4 Інформація для роботи 1-а група Зі створенням водосховищ змінився гідрологічний режим річок, зменшилася швидкість течії від 0,8 м/с до 0,02 м/с, знизився водообмін і протічність, з'явилися безстічні ділянки, які влітку прогріваються і у них розвиваються синьо-зелені водорості, відбувається «цвітіння» водойм, гине риба. З будівництвом греблі і створенням водосховищ затоплюються великі ділянки земель, відселяється багато людей, витрачаються величезні кошти. Унаслідок будівництва Дніпровського каскадувиявилися підтопленими 100 000 га продуктивних земель. 2-а група Будівництво окремих водосховищ виявилося невигідним. Так, Каховське водосховище разом із ГЕС кожні 10 років завдає державі збитків на суму 1 млрд доларів США. На дні накопичується багато мулу, береги руйнуються під дією хвиль, з полів вимивається грунт з мінеральними добривами, потрапляють неочищені побутові стоки. А це змінює хімічний склад води. Солоність води підвищилася до 10 %о, погіршилась її якість, відбулися зміни і в температурному режимі води, що впливає на температуру повітря. Зі зниженням температури повітря над водосховищем утворюється туман. Найбільша кількість водосховищ споруджена на р. Дніпро, що спричинило руйнування природного комплексу річки. 3-я група Води Північнокримського каналу принесли Криму не тільки колосальні блага, але і ряд проблем. Багато води безцільно йшло у землю чи випаровувалося. Вода поповнювала шари ґрунтових вод, вони піднімалися, що призводило до заболочування чи засолення орних земель. За новим проектом, який був розроблений через декілька років після початку будівництва, передбачалися дренажні заходи. Це дозволило зменшити швидкість підняття ґрунтових вод, скоротити витрати води. Надмір підземних вод нині скидається крізь дренажну сітку у Сиваш, солоні озера, затоки, моря.
  • 18. Додаток 5 Заповни пропуски у тексті 1-а група ... - це водойма, що займає улоговину в земній поверхні, у якій стік води уповільнений, або ... . Найбільше в Україні ... озер, які виникли внаслідок того, що річки, протікаючи долиною, змінювали своє русло. Трапляються в Україні і... озера. Вони утворюються там, де підземні води розмивають шари вапняків,....... . ... є одним із найулюбленіших місць відпочинку. 2-а група ... - це штучна водойма, що утворюється під час спорудження на річці.... Найбільші водосховища створено на річці... : Київське, Канівське, Кременчуцьке,...,...,... . їх створювали для отримання відносно дешевої.... Створення ... призвело до вилучення з сільськогосподарського використання ... . У водоймах в спекотний період спостерігається ..., внаслідок розвитку синьо-зелених ... . 3-я група Для забезпечення водою сільськогосподарських, промислових і побутових потреб у ... районах України споруджені... і.... Найбільшими зрошувальними системами в Україні є Бортницька,...,.... Для різних потреб людей використовують канали: Дніпро-...,...,.... Незважаючи на позитивнуроль у господарстві, їх створення привело до ... ґрунтових вод та засолення орних земель.