SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Тема уроку: Теплова дія струму. Закон Джоуля-Ленца.
Електричні нагрівальні прилади.
Мета уроку:
• Спираючись на знання, отримані раніше, аналітично
встановити зв’язок теплової енергії, що виділяється у провіднику з
силою струму та опором провідника;
• Організувати ознайомлення учнів з тепловою дією
електричного струму на провідник та з використанням цього явища
на практиці
• Сформулювати закон Джоуля-Ленца;
• Сприяти засвоєнню закону Джоуля-Ленца.
• Удосконалювати уміння використовувати отриманих на
уроці знань у повсякденному житті.
• Сприяти вихованню дбайливого ставлення до природи,
привчати до раціонального використання природних ресурсів.
• Створити умови для розвитку уяви, спостережливості,
логічного мислення, пам’яті
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: демонстраційні електронагрівальні побутові
прилади, комплект мультимедійного обладнання, відео урок із серії
уроків фізики мультимедійного підручника «Нова школа», картки,
презентація PowerPoint.
Методи та прийоми: метод «мозкового штурму», інтерактивна
вправа «Незакінчені речення», бесіда, асоціативна вправа «Дерево
сподівань та очікувань», робота з картками, робота в групах, в
парах та індивідуальна, «екскурс у минуле».
ХІД УРОКУ
Організаційна частина
Вступне слово учителя
Сьогодні поговоримо про струми –
Заряджених частин струмочки.
І про джерела, й схеми.
Та нагрівання проблеми.
Про вчених, чиї розуми та руки
Залишили свій крок науки,
Про прилади і ланцюгів закони,
Кулони, Вольти, Джоулі та Оми.
Розв’яжемо, розповімо, зберем,
І з користю ми час свій проведем!
Мотивація уроку.
Учитель: - У кожного з вас є більш улюблені теми в кожному
курсі та менш улюблені. Як ви переконаєтесь протягом
сьогоднішнього уроку, знання, які ви отримаєте потрібно мати
кожному.
Чи будете ви хазяїном власної фірми або хазяїном приватного
підприємства або просто гарним господарем власного будинку,
вміння, що ви отримаєте сьогодні, матимуть практичну цінність.
Бо, чи можете ви собі уявити сьогодні своє життя без електричної
2
енергії? – Ні! А без побутових електронагрівальних приладів? Ну і,
звичайно, ми поговоримо про охорону навколишнього середовища.
План уроку
1. Теплова дія струму в провіднику.
2. Закон Джоуля-Ленца.
3. Застосування закону Джоуля-Ленца.
3.1. Принцип дії електронагрівальних приладів.
3.2. Історія відкриття лампи розжарювання
3.3. Точкове зварювання
3.4. Коротке замикання
3.5. Запобіжники
4. Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її
розв'язання
А тепер скажіть мені, будь ласка, що ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку? Зверніть увагу, на столі лежать побутові
прилади, якими ви користуєтесь щодня, Які ж це прилади? ( фен,
кип’ятильник, плойка, праска, паяльник,свердлик, тощо. )
- Який прилад зайвий?
- На що ви спирались, коли робили свій вибір?
- Яка дія електричного струму проявляється у зазначених
приладах? (теплова) Саме про теплову дію струму ми і будемо
сьогодні говорити.
Актуалізація опорних знань
(Мозковий штурм)
3
Зараз за 5 хвилин вам необхідно відтворити знання, які необхідні
для подальшого вивчення нового матеріалу. Для цього вам
потрібно відповісти на запитання:
СЛАЙД
1. Яку роботу виконає струм силою 5А за 2 с при напрузі в
колі 10 В?
(100 Дж)
2. Які три величини пов’язані у законі Ома?
(I, U, R; сила струму, напруга, опір.)
3. Як формулюється закон Ома?
(Сила струму на ділянці кола прямо пропорційна напрузі на
кінцях цієї ділянки кола та обернено пропорційна її опору.)
4. Що таке електричний струм у металах?
(Електричний струм у металах це впорядкований рух
електронів )
5. Яка залежність сили струму від напруги?
( У скільки разів збільшується напруга в колі , у стільки ж разів
збільшується і сила струму.)
6. Як виразити роботу струму за деякий час?
( А=U*I*t )
7. Як розрахувати потужність струму?
(P=U*I)
8. При якому поєднанні усі споживачі електричного струму
знаходяться при однаковій силі струму?
(При послідовному)
Завдання №2. Хто швидше?(Робота в групах)
4
Учитель: Зараз об'єднайтеся у групи по 4 учня і попрацюємо із
картками.
Знайдіть помилки , виправте їх, а також формулу, з якою ви ще
не зустрічалися при вивченні електричного струму
(СЛАЙД, завдання на картках).
I=U.
R Р= A.
t U = I/R I = U/R
Р=U.
I А = I/Ut Q = U.
I.
t I = U.
R.
t
Ом = В.
А Дж = А.
В.
с А = В/Ом Вт = А/Ом
СЛАЙД. А зараз увага на екран. (самоперевірка)
I = U/R Р=А/t U = I.
R I = U/R
Р=U.
I A = I.
U.
t Q = U.
I.
t A = I.
U.
t
Ом = В / А Дж = А.
В.
с А = В/Ом Вт = А.
Ом
Пояснення нового матеріалу
Учитель:Так. Саме про кількість теплоти, що виділяється у
провіднику при проходженні струму, ми сьогодні і будемо
говорити. Проаналізуємо від чого вона залежить, тому що з
проблемою виділення тепла провідником ми стикаємося постійно у
повсякденному житті.
- Сьогодні ви будете виступати у ролі вчених, які виводять нові
закони, ощадливих господарів квартир та будинків, що
використовують теплове явище в побуті та техніці та як завжди у
ролі захисників природи - спробуємо за допомогою одержаних
знань взяти участь у пошуках вирішення проблем
енергопостачання, енергозбереження, що так актуально у наш час.
5
Давайте разом спробуємо відповісти на запитання «Чому ж
провідник зі струмом нагрівається?»
Що є носіями електричного струму в металевому провіднику?
Як взаємодіють між собою електрони та іони при проходженні
струму у провіднику?
Ось ви вже і відповіли самі на запитання «чому ж провідник
нагрівається?»
СЛАЙД (відеоролик)
- Електричний струм нагріває провідник, тому що заряджені
частинки, що рухаються, взаємодіють з іонами або атомами
провідника і передають їм свою енергію. У результаті роботи
електричного струму внутрішня енергія провідника збільшується, і
він нагрівається. Нагрітий провідник віддає отриману енергію
оточуючим тілам, але вже шляхом теплопередачі. За законом
збереження енергії кількість теплоти, що виділяється провідником,
дорівнює роботі струму, Q=A
-У яких пристроях використовується цей ефект?
(теплонагрівальні) А чи завжди нагрівання провідника струмом є
бажаний ефект?
- А у яких небажаний?( виділення тепла в проводах і обмотках
електричних, машин, трансформаторів, вимірювальних та інших
приладів не тільки даремна витрата електричної енергії, але і
процес, який може принести до неприпустимо високого
підвищення температури і до псуванню ізоляції проводів і навіть
самих пристроїв. (Відеоролик 2)
6
Тому нам потрібно знати від яких величин залежіть кількість
теплоти, яка виділяється в провіднику при проходженні струму. Ці
знання допоможуть або збільшити тепловий ефект дії струму, або
звести його до мінімуму.
Багаточисленні досліди показують, що чим більша сила струму у
провіднику тим більше нагрівається провідник. Значить нагрівання
провідника залежить від сили струму.
Але не тільки сила струму відповідає за нагрівання провідника.
Був проведений експеримент. СЛАЙД
За схемою, що зображено на слайді склали електричне коло і
спостерігали, в результаті провідники нагрілись по різному. Більше
нагрівся провідник, який мав найбільший питомий опір. СЛАЙД
Зробимо висновки:
Кількість теплоти, яка виділяється у провіднику зі струмом
залежить від сили струму в цьому провіднику, часу протікання
сили струму в провіднику та його електричного опору. СЛАЙД
Закон, що визначає теплову дію струму був експериментально
відкритий англійським вченим Джоулем Джеймсом Прескоттом в
1841р та через рік російським Ленцом Эмілієм Христиановичем .
Наперед хочу повідомити, що ці вчені працювали не залежно один
від одного тому що жили в різних країнах. Увага на екран «Із
біографії вчених» (відеоролик)
А зараз ми також з вами спробуємо побути у ролі вчених та
вивести формулу – математичний запис закону Джоуля-Ленца.
Знаючи формулу для розрахунку роботи струму , скориставшись
простими математичними викладеннями. Працюємо самостійно в
7
зошиті. Находимо значення Q? Виражаючи його залежність через І,
R
A=Q
A=IUt
U=IR Q=IUt=IIRt=I2
Rt
Кількість теплоти, яку виділяє провідник зі струмом дорівнює
добутку
квадрата сили струму, опору провідника й часу проходження
струму
провідником.
Ми вже неодноразово говорили сьогодні про застосування
теплового явища струму в електронагрівальних приладах. ТОЖ
розглянемо принцип дії приладів. Увага (відеоролик).
електронагрівальні прилади та установки;
електрична лампочка
Проте звичайна лампа розжарювання це вже навіть не
вчорашній день, а минуле століття. На вчорашній день вже
відходять енергозберігаючі лампи, до речі дуже небезпечні із-за
вмісту в них ртуті. Альтернативними є світлодіодні ЛЕД лампи з
90% економією електроенергії та 50 тис. годин роботи. І вже
більшість розвинених країн світу широко їх використовують.
Точкове зварювання,
коротке замикання,
запобіжники.
8
Призначення запобіжників – відразу вимкнути лінію, якщо сила
струму раптом стане більшою від допустимої норми.
Переходимо до наступного пункту нашого плану уроку.
Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її
розв'язання
Домашнім завданням вам було порахувати кількість лампочок
освітлення в класі, коридорі, поверсі, школі. І розглянути можливі
варіанти економії електроенергії, що витрачається на освітлення.
Тому зараз ви об’єднуєтесь у 2 групи. Розрахункова група та
пошукова група. В кожній групі призначається консультант, який
слідкує за роботою групи. Група отримує своє завдання.
• Розрахуйте скільки електричної енергії даремно витрачається
лампочками за перерву? - класі, в школі та кількість даремно
витрачених грошей на електроенергію за день, місяць,рік в нашій
школі.
1кВт*год=24.36 коп.
• Спробуйте знайти способи зменшення витрат електроенергії
на освітлення шляхом їх раціонального використання,
застосовуючи досягнення сучасної науки і техніки. в квартирі,
під’їзді будинків, на вулиці, в коридорах шкіл та інших закладів та
презентуйте нам відповідь.
Робота розрахункових груп
Ми бачимо, у яку істотну суму виливається економія
електроенергії тільки на перервах в одній школі, а скільки тоді
енергії можна заощадити в школах по всій країні.
9
У зв'язку з використанням у сучасному світі величезної кількості
ламп для освітлення приміщень і великого числа побутових
приладів усе гостріше постає проблема ощадливого й
раціонального використання електричної енергії. На освітлення
використовується восьма частка виробленої електроенергії. Тому
наша пошукова група одержали завдання спробувати знайти
способи зменшення витрат електроенергії на освітлення шляхом їх
раціонального використання, застосовуючи досягнення сучасної
науки і техніки. Тож ми надаємо їм можливість виступити з
коротким повідомленням результатів своєї пошукової діяльності.
Робота пошукових груп
Економія енергії — справа, що стосується всіх, кожного з нас.
Так, в один з вечорів диктори Центрального телебачення
звернулися до глядачів із проханням вимкнути зайві
електролампочки та інші прилади, якими вони на даний момент не
користувалися. Ефект перевершив усі сподівання. Виявилося, що,
виконавши прохання, жителі колишнього Радянського Союзу
зберегли енергію цілої електростанції.
Ваші пропозиції, діти: яку користь можна одержати від
зекономленої електричної енергії?
Закріплення нового матеріалу
Фізичний диктант (прийом «Незакінчене речення»)
1.Основні дії електричного струму… (теплова, магнітна, механічна,
хімічна)
2.Кому належить закон про теплову дію струму ?… (Джоулю і
Ленцу)
10
3.Знаючи силу струму та напругу на кінцях провідника, можна
обрахувати?
(опір)
4.1МДж – це …(1000000 Дж)
5.Пристрій, що розмикає електричне коло, якщо сила струму в
ньому перебільшує допустиме значення (запобіжник)
6. Дія яких приладів побудована на законі Джоуля-Ленца?
7.Які вимірювальні прилади потрібні для визначення кількості
теплоти, якщо вся енергія витрачається на нагрівання ….
(амперметр, вольтметр, годинник)
8. Коротке замикання виникає, якщо… (малий опір)
9.Нагрівальний елемент виготовляють із матеріалу з…(великим
опором)
10.Формулазакона Джоуля-Ленца… (Q = I²·R·t)
11.Винахідник електричної лампи (Ладигін)
12.Від чого залежить кількість теплоти, що виділяється в
провіднику?(ІRt)
Обміняйтесь зошитами із сусідом та перевіримо диктант
«Взаємоперевірка»
Завдання (БЖД – Життєві ситуації)
Учитель: - А зараз ми обговоримо декілька життєвих ситуацій,
бо говоримо ми сьогодні про електричний струм, з яким стикаємось
кожного дня.
1 група. Маша тримає у руках електрощипці та вмикає їх у
розетку. Даша питає : "Що ти робиш, Маша"?.
11
- "Сьогодні дискотека, і я хочу виглядати чудово", при цьому
накручуючи волосся на щипці. Що неправильно робить Маша?
2 група На столі стоїть стакан із кип’ятильником. Саша
говорить Віктору: "Подивись, чи зігрілась вода"?. Віктор опускає
палець у склянку при включеному кип’ятильнику. Чому не можна
так робити?
3 група. Коля, виймаючи шнур з розетки від настільної
лампи ,взявся не за вилку, а тягне за шнур. Що не правильно зробив
Коля?
4. група ".Аня, вимикни, будь ласка світло", - говорить Віра.
Аня з вологими руками йде до вимикача. Що не правильно зробила
Аня?
Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок
Виставлення оцінок із коментаріями.
«Дерево сподівань та очікувань»
Чи виправдались ваші сподівання на сьогоднішній урок? На що
сподівались і що отримали?
На уроці ми познайомилися з явищем виділення теплоти в
провіднику зі струмом і його практичним застосуванням у лампах
розжарювання й електронагрівальних приладів. Але головне —
зрозуміли, наскільки важливо вміти раціонально й ощадливо
користатися електричною енергією. Сподіваємося, що у своєму
подальшому житті ви будете використовувати отримані уроки
енергозбереження.
Домашнє завдання
§22-23,с.99-101 опрацювати, обов’язково відповісти на запитання
після §с.101
12
Хто бажає мати високу оцінку підготувати невеличке
повідомлення «Шкідлива дія нагрівальних побутових приладів на
людину та навколишнє середовище»
13

More Related Content

Similar to Закон Джоуля - Ленца

електрика в нашому житті
електрика в нашому життіелектрика в нашому житті
електрика в нашому життіIryna Saliy
 
електрика в нашому житті
електрика в нашому життіелектрика в нашому житті
електрика в нашому життіIryna Saliy
 
Konsp pro lampi (2)
Konsp pro lampi (2)Konsp pro lampi (2)
Konsp pro lampi (2)Tamara Emec
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"sveta7940
 
Investigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work EfficiencyInvestigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work EfficiencySSA KPI
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"sveta7940
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняАлександр Волошен
 
Математика та енергозбереження
Математика та енергозбереженняМатематика та енергозбереження
Математика та енергозбереженняFormula.co.ua
 
Робота і потужність електричного струму
Робота і потужність електричного струмуРобота і потужність електричного струму
Робота і потужність електричного струмуsveta7940
 
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"Светлана Олейник
 
Fizyka 11-klas-syrotjuk
Fizyka 11-klas-syrotjukFizyka 11-klas-syrotjuk
Fizyka 11-klas-syrotjukkreidaros1
 
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011freegdz
 
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011freegdz
 
11 f s_ua
11 f s_ua11 f s_ua
11 f s_uaUA1011
 
11 f s_ua
11 f s_ua11 f s_ua
11 f s_ua4book
 
Investigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work EfficiencyInvestigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work EfficiencySSA KPI
 
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)Andy Levkovich
 

Similar to Закон Джоуля - Ленца (20)

Розробка.docx
Розробка.docxРозробка.docx
Розробка.docx
 
електрика в нашому житті
електрика в нашому життіелектрика в нашому житті
електрика в нашому житті
 
електрика в нашому житті
електрика в нашому життіелектрика в нашому житті
електрика в нашому житті
 
Konsp pro lampi (2)
Konsp pro lampi (2)Konsp pro lampi (2)
Konsp pro lampi (2)
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
 
Investigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work EfficiencyInvestigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKN 3.0 Heliocollectors Work Efficiency
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
 
Математика та енергозбереження
Математика та енергозбереженняМатематика та енергозбереження
Математика та енергозбереження
 
Робота і потужність електричного струму
Робота і потужність електричного струмуРобота і потужність електричного струму
Робота і потужність електричного струму
 
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
 
11
1111
11
 
Fizyka 11-klas-syrotjuk
Fizyka 11-klas-syrotjukFizyka 11-klas-syrotjuk
Fizyka 11-klas-syrotjuk
 
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
 
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
Fizika 11-klas-sirotyuk-2011
 
vevsvd
vevsvdvevsvd
vevsvd
 
11 f s_ua
11 f s_ua11 f s_ua
11 f s_ua
 
11 f s_ua
11 f s_ua11 f s_ua
11 f s_ua
 
Investigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work EfficiencyInvestigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work Efficiency
Investigation of SKS 4.0 Heliocollectors Work Efficiency
 
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Закон Джоуля - Ленца

  • 1. Тема уроку: Теплова дія струму. Закон Джоуля-Ленца. Електричні нагрівальні прилади. Мета уроку: • Спираючись на знання, отримані раніше, аналітично встановити зв’язок теплової енергії, що виділяється у провіднику з силою струму та опором провідника; • Організувати ознайомлення учнів з тепловою дією електричного струму на провідник та з використанням цього явища на практиці • Сформулювати закон Джоуля-Ленца; • Сприяти засвоєнню закону Джоуля-Ленца. • Удосконалювати уміння використовувати отриманих на уроці знань у повсякденному житті. • Сприяти вихованню дбайливого ставлення до природи, привчати до раціонального використання природних ресурсів. • Створити умови для розвитку уяви, спостережливості, логічного мислення, пам’яті Тип уроку: комбінований. Обладнання: демонстраційні електронагрівальні побутові прилади, комплект мультимедійного обладнання, відео урок із серії уроків фізики мультимедійного підручника «Нова школа», картки, презентація PowerPoint. Методи та прийоми: метод «мозкового штурму», інтерактивна вправа «Незакінчені речення», бесіда, асоціативна вправа «Дерево
  • 2. сподівань та очікувань», робота з картками, робота в групах, в парах та індивідуальна, «екскурс у минуле». ХІД УРОКУ Організаційна частина Вступне слово учителя Сьогодні поговоримо про струми – Заряджених частин струмочки. І про джерела, й схеми. Та нагрівання проблеми. Про вчених, чиї розуми та руки Залишили свій крок науки, Про прилади і ланцюгів закони, Кулони, Вольти, Джоулі та Оми. Розв’яжемо, розповімо, зберем, І з користю ми час свій проведем! Мотивація уроку. Учитель: - У кожного з вас є більш улюблені теми в кожному курсі та менш улюблені. Як ви переконаєтесь протягом сьогоднішнього уроку, знання, які ви отримаєте потрібно мати кожному. Чи будете ви хазяїном власної фірми або хазяїном приватного підприємства або просто гарним господарем власного будинку, вміння, що ви отримаєте сьогодні, матимуть практичну цінність. Бо, чи можете ви собі уявити сьогодні своє життя без електричної 2
  • 3. енергії? – Ні! А без побутових електронагрівальних приладів? Ну і, звичайно, ми поговоримо про охорону навколишнього середовища. План уроку 1. Теплова дія струму в провіднику. 2. Закон Джоуля-Ленца. 3. Застосування закону Джоуля-Ленца. 3.1. Принцип дії електронагрівальних приладів. 3.2. Історія відкриття лампи розжарювання 3.3. Точкове зварювання 3.4. Коротке замикання 3.5. Запобіжники 4. Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її розв'язання А тепер скажіть мені, будь ласка, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Зверніть увагу, на столі лежать побутові прилади, якими ви користуєтесь щодня, Які ж це прилади? ( фен, кип’ятильник, плойка, праска, паяльник,свердлик, тощо. ) - Який прилад зайвий? - На що ви спирались, коли робили свій вибір? - Яка дія електричного струму проявляється у зазначених приладах? (теплова) Саме про теплову дію струму ми і будемо сьогодні говорити. Актуалізація опорних знань (Мозковий штурм) 3
  • 4. Зараз за 5 хвилин вам необхідно відтворити знання, які необхідні для подальшого вивчення нового матеріалу. Для цього вам потрібно відповісти на запитання: СЛАЙД 1. Яку роботу виконає струм силою 5А за 2 с при напрузі в колі 10 В? (100 Дж) 2. Які три величини пов’язані у законі Ома? (I, U, R; сила струму, напруга, опір.) 3. Як формулюється закон Ома? (Сила струму на ділянці кола прямо пропорційна напрузі на кінцях цієї ділянки кола та обернено пропорційна її опору.) 4. Що таке електричний струм у металах? (Електричний струм у металах це впорядкований рух електронів ) 5. Яка залежність сили струму від напруги? ( У скільки разів збільшується напруга в колі , у стільки ж разів збільшується і сила струму.) 6. Як виразити роботу струму за деякий час? ( А=U*I*t ) 7. Як розрахувати потужність струму? (P=U*I) 8. При якому поєднанні усі споживачі електричного струму знаходяться при однаковій силі струму? (При послідовному) Завдання №2. Хто швидше?(Робота в групах) 4
  • 5. Учитель: Зараз об'єднайтеся у групи по 4 учня і попрацюємо із картками. Знайдіть помилки , виправте їх, а також формулу, з якою ви ще не зустрічалися при вивченні електричного струму (СЛАЙД, завдання на картках). I=U. R Р= A. t U = I/R I = U/R Р=U. I А = I/Ut Q = U. I. t I = U. R. t Ом = В. А Дж = А. В. с А = В/Ом Вт = А/Ом СЛАЙД. А зараз увага на екран. (самоперевірка) I = U/R Р=А/t U = I. R I = U/R Р=U. I A = I. U. t Q = U. I. t A = I. U. t Ом = В / А Дж = А. В. с А = В/Ом Вт = А. Ом Пояснення нового матеріалу Учитель:Так. Саме про кількість теплоти, що виділяється у провіднику при проходженні струму, ми сьогодні і будемо говорити. Проаналізуємо від чого вона залежить, тому що з проблемою виділення тепла провідником ми стикаємося постійно у повсякденному житті. - Сьогодні ви будете виступати у ролі вчених, які виводять нові закони, ощадливих господарів квартир та будинків, що використовують теплове явище в побуті та техніці та як завжди у ролі захисників природи - спробуємо за допомогою одержаних знань взяти участь у пошуках вирішення проблем енергопостачання, енергозбереження, що так актуально у наш час. 5
  • 6. Давайте разом спробуємо відповісти на запитання «Чому ж провідник зі струмом нагрівається?» Що є носіями електричного струму в металевому провіднику? Як взаємодіють між собою електрони та іони при проходженні струму у провіднику? Ось ви вже і відповіли самі на запитання «чому ж провідник нагрівається?» СЛАЙД (відеоролик) - Електричний струм нагріває провідник, тому що заряджені частинки, що рухаються, взаємодіють з іонами або атомами провідника і передають їм свою енергію. У результаті роботи електричного струму внутрішня енергія провідника збільшується, і він нагрівається. Нагрітий провідник віддає отриману енергію оточуючим тілам, але вже шляхом теплопередачі. За законом збереження енергії кількість теплоти, що виділяється провідником, дорівнює роботі струму, Q=A -У яких пристроях використовується цей ефект? (теплонагрівальні) А чи завжди нагрівання провідника струмом є бажаний ефект? - А у яких небажаний?( виділення тепла в проводах і обмотках електричних, машин, трансформаторів, вимірювальних та інших приладів не тільки даремна витрата електричної енергії, але і процес, який може принести до неприпустимо високого підвищення температури і до псуванню ізоляції проводів і навіть самих пристроїв. (Відеоролик 2) 6
  • 7. Тому нам потрібно знати від яких величин залежіть кількість теплоти, яка виділяється в провіднику при проходженні струму. Ці знання допоможуть або збільшити тепловий ефект дії струму, або звести його до мінімуму. Багаточисленні досліди показують, що чим більша сила струму у провіднику тим більше нагрівається провідник. Значить нагрівання провідника залежить від сили струму. Але не тільки сила струму відповідає за нагрівання провідника. Був проведений експеримент. СЛАЙД За схемою, що зображено на слайді склали електричне коло і спостерігали, в результаті провідники нагрілись по різному. Більше нагрівся провідник, який мав найбільший питомий опір. СЛАЙД Зробимо висновки: Кількість теплоти, яка виділяється у провіднику зі струмом залежить від сили струму в цьому провіднику, часу протікання сили струму в провіднику та його електричного опору. СЛАЙД Закон, що визначає теплову дію струму був експериментально відкритий англійським вченим Джоулем Джеймсом Прескоттом в 1841р та через рік російським Ленцом Эмілієм Христиановичем . Наперед хочу повідомити, що ці вчені працювали не залежно один від одного тому що жили в різних країнах. Увага на екран «Із біографії вчених» (відеоролик) А зараз ми також з вами спробуємо побути у ролі вчених та вивести формулу – математичний запис закону Джоуля-Ленца. Знаючи формулу для розрахунку роботи струму , скориставшись простими математичними викладеннями. Працюємо самостійно в 7
  • 8. зошиті. Находимо значення Q? Виражаючи його залежність через І, R A=Q A=IUt U=IR Q=IUt=IIRt=I2 Rt Кількість теплоти, яку виділяє провідник зі струмом дорівнює добутку квадрата сили струму, опору провідника й часу проходження струму провідником. Ми вже неодноразово говорили сьогодні про застосування теплового явища струму в електронагрівальних приладах. ТОЖ розглянемо принцип дії приладів. Увага (відеоролик). електронагрівальні прилади та установки; електрична лампочка Проте звичайна лампа розжарювання це вже навіть не вчорашній день, а минуле століття. На вчорашній день вже відходять енергозберігаючі лампи, до речі дуже небезпечні із-за вмісту в них ртуті. Альтернативними є світлодіодні ЛЕД лампи з 90% економією електроенергії та 50 тис. годин роботи. І вже більшість розвинених країн світу широко їх використовують. Точкове зварювання, коротке замикання, запобіжники. 8
  • 9. Призначення запобіжників – відразу вимкнути лінію, якщо сила струму раптом стане більшою від допустимої норми. Переходимо до наступного пункту нашого плану уроку. Постановка проблеми енергозбереження і пошуки шляхів її розв'язання Домашнім завданням вам було порахувати кількість лампочок освітлення в класі, коридорі, поверсі, школі. І розглянути можливі варіанти економії електроенергії, що витрачається на освітлення. Тому зараз ви об’єднуєтесь у 2 групи. Розрахункова група та пошукова група. В кожній групі призначається консультант, який слідкує за роботою групи. Група отримує своє завдання. • Розрахуйте скільки електричної енергії даремно витрачається лампочками за перерву? - класі, в школі та кількість даремно витрачених грошей на електроенергію за день, місяць,рік в нашій школі. 1кВт*год=24.36 коп. • Спробуйте знайти способи зменшення витрат електроенергії на освітлення шляхом їх раціонального використання, застосовуючи досягнення сучасної науки і техніки. в квартирі, під’їзді будинків, на вулиці, в коридорах шкіл та інших закладів та презентуйте нам відповідь. Робота розрахункових груп Ми бачимо, у яку істотну суму виливається економія електроенергії тільки на перервах в одній школі, а скільки тоді енергії можна заощадити в школах по всій країні. 9
  • 10. У зв'язку з використанням у сучасному світі величезної кількості ламп для освітлення приміщень і великого числа побутових приладів усе гостріше постає проблема ощадливого й раціонального використання електричної енергії. На освітлення використовується восьма частка виробленої електроенергії. Тому наша пошукова група одержали завдання спробувати знайти способи зменшення витрат електроенергії на освітлення шляхом їх раціонального використання, застосовуючи досягнення сучасної науки і техніки. Тож ми надаємо їм можливість виступити з коротким повідомленням результатів своєї пошукової діяльності. Робота пошукових груп Економія енергії — справа, що стосується всіх, кожного з нас. Так, в один з вечорів диктори Центрального телебачення звернулися до глядачів із проханням вимкнути зайві електролампочки та інші прилади, якими вони на даний момент не користувалися. Ефект перевершив усі сподівання. Виявилося, що, виконавши прохання, жителі колишнього Радянського Союзу зберегли енергію цілої електростанції. Ваші пропозиції, діти: яку користь можна одержати від зекономленої електричної енергії? Закріплення нового матеріалу Фізичний диктант (прийом «Незакінчене речення») 1.Основні дії електричного струму… (теплова, магнітна, механічна, хімічна) 2.Кому належить закон про теплову дію струму ?… (Джоулю і Ленцу) 10
  • 11. 3.Знаючи силу струму та напругу на кінцях провідника, можна обрахувати? (опір) 4.1МДж – це …(1000000 Дж) 5.Пристрій, що розмикає електричне коло, якщо сила струму в ньому перебільшує допустиме значення (запобіжник) 6. Дія яких приладів побудована на законі Джоуля-Ленца? 7.Які вимірювальні прилади потрібні для визначення кількості теплоти, якщо вся енергія витрачається на нагрівання …. (амперметр, вольтметр, годинник) 8. Коротке замикання виникає, якщо… (малий опір) 9.Нагрівальний елемент виготовляють із матеріалу з…(великим опором) 10.Формулазакона Джоуля-Ленца… (Q = I²·R·t) 11.Винахідник електричної лампи (Ладигін) 12.Від чого залежить кількість теплоти, що виділяється в провіднику?(ІRt) Обміняйтесь зошитами із сусідом та перевіримо диктант «Взаємоперевірка» Завдання (БЖД – Життєві ситуації) Учитель: - А зараз ми обговоримо декілька життєвих ситуацій, бо говоримо ми сьогодні про електричний струм, з яким стикаємось кожного дня. 1 група. Маша тримає у руках електрощипці та вмикає їх у розетку. Даша питає : "Що ти робиш, Маша"?. 11
  • 12. - "Сьогодні дискотека, і я хочу виглядати чудово", при цьому накручуючи волосся на щипці. Що неправильно робить Маша? 2 група На столі стоїть стакан із кип’ятильником. Саша говорить Віктору: "Подивись, чи зігрілась вода"?. Віктор опускає палець у склянку при включеному кип’ятильнику. Чому не можна так робити? 3 група. Коля, виймаючи шнур з розетки від настільної лампи ,взявся не за вилку, а тягне за шнур. Що не правильно зробив Коля? 4. група ".Аня, вимикни, будь ласка світло", - говорить Віра. Аня з вологими руками йде до вимикача. Що не правильно зробила Аня? Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок Виставлення оцінок із коментаріями. «Дерево сподівань та очікувань» Чи виправдались ваші сподівання на сьогоднішній урок? На що сподівались і що отримали? На уроці ми познайомилися з явищем виділення теплоти в провіднику зі струмом і його практичним застосуванням у лампах розжарювання й електронагрівальних приладів. Але головне — зрозуміли, наскільки важливо вміти раціонально й ощадливо користатися електричною енергією. Сподіваємося, що у своєму подальшому житті ви будете використовувати отримані уроки енергозбереження. Домашнє завдання §22-23,с.99-101 опрацювати, обов’язково відповісти на запитання після §с.101 12
  • 13. Хто бажає мати високу оцінку підготувати невеличке повідомлення «Шкідлива дія нагрівальних побутових приладів на людину та навколишнє середовище» 13