Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтастыру,сұрақ-жауап, диалог,
білгенге маржан,венн диаграммасы,бес жолды өлең.
Күтілген нәтиже: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы
түсінеді.Аласа таулы өлкелер туралы білім қоры ұлғаяды.
Сабақтың мақсаты: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы түсінік
беру.Аласа таулы өлкелер туралы білім қорын ұлғайту.
ОҚО, Шардара ауданы,
Жаушықұм ауылы
“Жаушықұм” мектеп-лицейі
Тілеубекова Сара
Кескін картамен орындалған жұмыстың критерий негізінде
бағалануы.
“5”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар үстірттер,қыраттардың аттары,
шекаралары нақты түсірілу керек.(аймаққа тән географиялық
нысандар да қамтылу керек).
“4”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар,үстірттер ,қыраттардың аттары,
шекаралары нақты түсірілу керек.(кейбіреулерінің биік нүктесі)
“3”-Жазықтар мен ойпаттардың аттары, шекаралары нақты
түсірілу керек.
1 а)
2 г)
3 в)
4 а)
5 г)
6 а)
7 г)
8 г)
9 а)
10 г
11 в)
12 в)
13 в)
14 а)
15 б)
16 в)
17 г)
18 в)
19 а)
20 б)
Тест сұрақтарының жауабы.
15-20балл ”5”
10-15балл “4”
3-10балл ”3”
Өзара білім
алмасу.
Топтардың
атын
анықтау.
Көкшетау,
Қарқаралы,
Баянауыл
таулары
туралы түсінік
беру.
Жолақшалар
арқылы 1,2,3
топқа бөлу.
Әр топ өз
тақырыптары
негізінде бес
қатар өлең
құрайды.
3,4,5 балдық
тапсырмалар
орындау.
Жаңа сабақ барысы
Топтастыру
5
1 тапсырма. Қазақстанның орталық бөлігінде орналасқан.
Солтүстігінде Батыс Сібір жазығы мен Оңтүстігінде Бетпақдала,Балқаш
көлдері мен батысында Торғай қолаты,Тұран ойпаты мен
шығысында Алтай, Сауыр- Тарбағатай таулары мен шектесетін
қандай географиялық объекті бар?
1 жауабы: Сарыарқа
3 тапсырма. Қазақстанның оңтүстік батысында орналасқан
географиялық объекті.Солтүстігінде Каспий маңы ойпаты, оңтүстік-
батысында Үстірт, батысында Каспий теңізі орналасқан. Сондай-ақ
бұл аймақта тастан қашалып жасалған Бекет-Ата жер асты мешіті
кездеседі.
2 тапсырма. Еуропа мен Азияны бөліп жатқан Орал тауының
Қазақстандағы оңтүстік жалғасы.Қазақстан аумағында батыс және
шығыс жоталарға бөлінеді.Батысында биік тік құзды жарлы болып
келетін бөлігі Үлкен Боқтыбай,Айрық тауларына сәйкес келсе,
Шығыс жотасы Сарыарқаға ұқсас географиялық объектіні анықта.
2 жауабы: Мұғалжар
3 жауабы: Маңғыстау
таулары.
Ой шақыру.
Көкшетау таулары
Түсіндірме жұмыстары
Оқжетпес шоқысыБурабай көліндегі “Жұмбақ тас”
Шөккен бура
Қарқаралыдағы”тас құрбақа”Баян тауындағы“мыстан кемпір”
1) 1 топ. Сарыарқа
2топ. Мұғалжар
3топ. Маңғыстау таулары
тақырыбындағы мәтінмен
оқып танысады.
2) Әр топ өз тақырыптары
негізінде, кескін картамен
жұмыс жүргізеді.
“Білім алмас-аянба”өзара білім
алмасу блогы.
4)Үш топтың баяндамашысы
кескін картадағы
географиялық объектіге
сипаттама береді.
3) Қайта топтаса отырып,
талқылау жұмыстары
жүргізіледі.
Ойлан,тап.
5 5 5
4 4 4
3 3 3
Сарыарқаның әнін ,сөзін
жазған авторларды ата.
Жанаты жер мен көктің сұлу көкше,
Ризамын бар ғұмырым көкшеде өтсе.
Табиғат таңғаламын тамашаңа,
Қандай күш жаратты екен сені ерекше.
( авторын ата)
Атыңнан айналайын Қарқаралы,
Сенен бұлт, менен қайғы тарқамады.
Сайыңнан сайғақ құрлы сая таппай,
Мен бір жан қуғын көрген Арқадағы.
( авторын ата)
Баянауыл тауының
ең биік шыңын анықта.
Бұл қандай табиғи ескерткіш?
4 балдың сұрақтары.
Сарыарқада ертегідегі
кейіпкердің атымен аталатын
қандай тау бар?
3 балдың сұрақтары
Шайтанкөл қай тауда орналасқан?
Бұл жартас қалай аталады? Бұл қай тау?
3-15 “3”15-25 “4”25-35 “5”
Р
/
с
Оқушыны
ң
аты-жөні
Үй тапсырмасын
сұрау Жаңа сабақ Жалпы
балы
Кескін
картамен
жұмыс
Тест
жұмысы
Ой
шақыру
Білім алмас-аянба.
Кескін Тақырып
карта қорғау
Ойлан,тап Бес
жолды
өлең
Бағалау
парағы
Бағалау.
Оқушыларға, топ жетекшісіне
тарқатылып берілген бағалау
парағындағы бағаның әділдігін
қадағалау.
Оқушылар сабақ барысында не білді,
не білгісі келетінін стикерлерге жазып,
мимикоға жапсырады.
Рефлексия:

аласа таулар

  • 1.
    Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтастыру,сұрақ-жауап,диалог, білгенге маржан,венн диаграммасы,бес жолды өлең. Күтілген нәтиже: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы түсінеді.Аласа таулы өлкелер туралы білім қоры ұлғаяды. Сабақтың мақсаты: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы түсінік беру.Аласа таулы өлкелер туралы білім қорын ұлғайту. ОҚО, Шардара ауданы, Жаушықұм ауылы “Жаушықұм” мектеп-лицейі Тілеубекова Сара
  • 2.
    Кескін картамен орындалғанжұмыстың критерий негізінде бағалануы. “5”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар үстірттер,қыраттардың аттары, шекаралары нақты түсірілу керек.(аймаққа тән географиялық нысандар да қамтылу керек). “4”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар,үстірттер ,қыраттардың аттары, шекаралары нақты түсірілу керек.(кейбіреулерінің биік нүктесі) “3”-Жазықтар мен ойпаттардың аттары, шекаралары нақты түсірілу керек.
  • 3.
    1 а) 2 г) 3в) 4 а) 5 г) 6 а) 7 г) 8 г) 9 а) 10 г 11 в) 12 в) 13 в) 14 а) 15 б) 16 в) 17 г) 18 в) 19 а) 20 б) Тест сұрақтарының жауабы. 15-20балл ”5” 10-15балл “4” 3-10балл ”3”
  • 4.
    Өзара білім алмасу. Топтардың атын анықтау. Көкшетау, Қарқаралы, Баянауыл таулары туралы түсінік беру. Жолақшалар арқылы1,2,3 топқа бөлу. Әр топ өз тақырыптары негізінде бес қатар өлең құрайды. 3,4,5 балдық тапсырмалар орындау. Жаңа сабақ барысы Топтастыру 5
  • 5.
    1 тапсырма. Қазақстанныңорталық бөлігінде орналасқан. Солтүстігінде Батыс Сібір жазығы мен Оңтүстігінде Бетпақдала,Балқаш көлдері мен батысында Торғай қолаты,Тұран ойпаты мен шығысында Алтай, Сауыр- Тарбағатай таулары мен шектесетін қандай географиялық объекті бар? 1 жауабы: Сарыарқа 3 тапсырма. Қазақстанның оңтүстік батысында орналасқан географиялық объекті.Солтүстігінде Каспий маңы ойпаты, оңтүстік- батысында Үстірт, батысында Каспий теңізі орналасқан. Сондай-ақ бұл аймақта тастан қашалып жасалған Бекет-Ата жер асты мешіті кездеседі. 2 тапсырма. Еуропа мен Азияны бөліп жатқан Орал тауының Қазақстандағы оңтүстік жалғасы.Қазақстан аумағында батыс және шығыс жоталарға бөлінеді.Батысында биік тік құзды жарлы болып келетін бөлігі Үлкен Боқтыбай,Айрық тауларына сәйкес келсе, Шығыс жотасы Сарыарқаға ұқсас географиялық объектіні анықта. 2 жауабы: Мұғалжар 3 жауабы: Маңғыстау таулары. Ой шақыру.
  • 6.
    Көкшетау таулары Түсіндірме жұмыстары ОқжетпесшоқысыБурабай көліндегі “Жұмбақ тас” Шөккен бура Қарқаралыдағы”тас құрбақа”Баян тауындағы“мыстан кемпір”
  • 7.
    1) 1 топ.Сарыарқа 2топ. Мұғалжар 3топ. Маңғыстау таулары тақырыбындағы мәтінмен оқып танысады. 2) Әр топ өз тақырыптары негізінде, кескін картамен жұмыс жүргізеді. “Білім алмас-аянба”өзара білім алмасу блогы.
  • 8.
    4)Үш топтың баяндамашысы кескінкартадағы географиялық объектіге сипаттама береді. 3) Қайта топтаса отырып, талқылау жұмыстары жүргізіледі.
  • 9.
  • 10.
    Сарыарқаның әнін ,сөзін жазғанавторларды ата. Жанаты жер мен көктің сұлу көкше, Ризамын бар ғұмырым көкшеде өтсе. Табиғат таңғаламын тамашаңа, Қандай күш жаратты екен сені ерекше. ( авторын ата) Атыңнан айналайын Қарқаралы, Сенен бұлт, менен қайғы тарқамады. Сайыңнан сайғақ құрлы сая таппай, Мен бір жан қуғын көрген Арқадағы. ( авторын ата)
  • 11.
    Баянауыл тауының ең биікшыңын анықта. Бұл қандай табиғи ескерткіш? 4 балдың сұрақтары. Сарыарқада ертегідегі кейіпкердің атымен аталатын қандай тау бар?
  • 12.
    3 балдың сұрақтары Шайтанкөлқай тауда орналасқан? Бұл жартас қалай аталады? Бұл қай тау?
  • 13.
    3-15 “3”15-25 “4”25-35“5” Р / с Оқушыны ң аты-жөні Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ Жалпы балы Кескін картамен жұмыс Тест жұмысы Ой шақыру Білім алмас-аянба. Кескін Тақырып карта қорғау Ойлан,тап Бес жолды өлең Бағалау парағы Бағалау. Оқушыларға, топ жетекшісіне тарқатылып берілген бағалау парағындағы бағаның әділдігін қадағалау. Оқушылар сабақ барысында не білді, не білгісі келетінін стикерлерге жазып, мимикоға жапсырады. Рефлексия: