Сабақтың мақсатыСабақтың мақсаты
БілімділікБілімділік
ТәрбиелікТәрбиелік
Оқушыларға гүл
бөліктері және гүл
құрылысы,
атқаратын қызмет-
терімен таныстыру.
Биология пәніне деген
қызығушылығын
дамыту.
Оқушылардың
табиғатқа
қоршаған ортаға
деген сүйіспеншілігін
арттыру.
Дамытушылық
Сабақ әдісі:
Ауызша
Сабақ көрнекілігі:
Тірексызбасы,
АКТ(Компьютер),Табиғат туралы даналық
сөздер(плакат)
Пәнаралық байланыс:
Әдебиет
Сабақ түрі:
Жаңа сабақ
Сабақ құрылымыСабақ құрылымы
1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин)1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин)
2.Үй тапсырмасы(5мин)2.Үй тапсырмасы(5мин)
Деңгейлік тапсырма(5мин)Деңгейлік тапсырма(5мин)
3.Жаңа тақырып3.Жаңа тақырып
түсіндіру(15мин)түсіндіру(15мин)
4.Биологиялық4.Биологиялық
диктант(5мин)диктант(5мин)
5.1-топ: Табиғат(5мин)5.1-топ: Табиғат(5мин)
2-топ:Раушан2-топ:Раушан
3топЖапырақтар(Рефлексия3топЖапырақтар(Рефлексия
бөлімі:бөлімі:
6.Тест(5мин)6.Тест(5мин)
7.Бағалау(2мин)7.Бағалау(2мин)
8.Үй тапсырмасы.(1мин)8.Үй тапсырмасы.(1мин)
Деңгейлік тапсырмалар:
Сұрақтары
• 1) Фотосинтез дегеніміз не?
• 2) Үшқұлақты күрделі жапырақ?
• 3)Тамыр түрлері?
Сұрақтары:
• 1)Ұлпа дегеніміз не?
• 2)Бүршік түрлері?
• 3)Сабақ түрлері?
• 4) Тыныштық күйге ауысқан бүршік?
Сұрақтар:
• 1) Тамыр жүйесі?
• 2)Тамырдың қызметі?
• 3)Жапырақтың қызметі?
• 4)Сабақтың қызметі?
• 5) Жасымықша дегеніміз не?
Гүлдің құрылысы
• Гүл дегеніміз-көбеюге қажетті жыныс
Мүшелер бар,бұтақтанбайтын,түрі
Өзгерген,қысқарған өркен.
Гүл бөліктері: Гүл сағақ,гүл
табан,тостағанша,күлте,аналық,аталық
Гүл-өсімдіктің көбею мүшесі.
Гүлдер әлеміне саяхат
• Гүл сағақ-жіңішкерген жері,гүлді сабаққабекітіп
тұрады. Гүлсағағы болмайтын гүлдер де болады.
• Гүлтабан-гүлсағақтың жуандаған жері,гүлдің барлық
бөліктері гүлтабанға бекінеді.
• Күлте-түрлі түсті жапырақшалардан құралған.
• Аталық-жіпше мен тозаңқаптан тұрады.тозаңқапта
тозаңдар жетіліп,аналықты тозаңдандырады.
• Аналық-гүлдің дәл ортасына орналасады.Аузы,
мойны,жатыны болады.
• Тостағанша-гүл бөліктерін сыртынан қоршап тұрады.
Биологиялық диктант
• ...........Жапырақ сағағына ұқсаған гүлдің
жіңішкерген жері.
• ..........көбінесе жасыл түсті.
• .....сыртқы және ішкі қабықшасы бар
Жасуша.
......гүлдің жеміс түзуге қатысатын негізгі
Бөлігі.
..... Аналықтың ең негізгі бөлігі.
Аналықтың ұшы....
Тест сұрақтары
• 1)Тостағанша жапырақшадан кейін орналасады.
А.Күлте
В.Гүл табан
С.Гүл сағағы
2)Гүл сағақ болмайтын гүл қалай аталады.
А. Отырмалы гүл
В.Тостағанша
С. Жай гүл
3)Ең жылдам өсетін өсімдік.
А.Бамбук
В.Асқабақ
С.Эвкалипт
4)Тамырда болмайтын үрдіс
А.Фотосинтез
В.Жер асты
С.Екеуі де
5)Тік сабақты өсімдік
А.Асқабақ
В.Қияр
С.Бидай
6)Сәйкестікті құрастырыңыз
• Тік сабақ Асқабақ
• Жатаған сабақ Жолжелкен
• Қысқарған сабақ Бидай
Үйге берілетін тапсырмалар
• Гүлдің құрылысы.
• Сурет салу.
• Білімінді тексер.
Гүлдің құрылысы

Гүлдің құрылысы

  • 2.
    Сабақтың мақсатыСабақтың мақсаты БілімділікБілімділік ТәрбиелікТәрбиелік Оқушыларғагүл бөліктері және гүл құрылысы, атқаратын қызмет- терімен таныстыру. Биология пәніне деген қызығушылығын дамыту. Оқушылардың табиғатқа қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттыру. Дамытушылық
  • 3.
    Сабақ әдісі: Ауызша Сабақ көрнекілігі: Тірексызбасы, АКТ(Компьютер),Табиғаттуралы даналық сөздер(плакат) Пәнаралық байланыс: Әдебиет Сабақ түрі: Жаңа сабақ
  • 4.
    Сабақ құрылымыСабақ құрылымы 1.Ұйымдастырубөлімі(2мин)1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин) 2.Үй тапсырмасы(5мин)2.Үй тапсырмасы(5мин) Деңгейлік тапсырма(5мин)Деңгейлік тапсырма(5мин) 3.Жаңа тақырып3.Жаңа тақырып түсіндіру(15мин)түсіндіру(15мин) 4.Биологиялық4.Биологиялық диктант(5мин)диктант(5мин) 5.1-топ: Табиғат(5мин)5.1-топ: Табиғат(5мин) 2-топ:Раушан2-топ:Раушан 3топЖапырақтар(Рефлексия3топЖапырақтар(Рефлексия бөлімі:бөлімі: 6.Тест(5мин)6.Тест(5мин) 7.Бағалау(2мин)7.Бағалау(2мин) 8.Үй тапсырмасы.(1мин)8.Үй тапсырмасы.(1мин)
  • 5.
  • 6.
    Сұрақтары • 1) Фотосинтездегеніміз не? • 2) Үшқұлақты күрделі жапырақ? • 3)Тамыр түрлері?
  • 7.
    Сұрақтары: • 1)Ұлпа дегенімізне? • 2)Бүршік түрлері? • 3)Сабақ түрлері? • 4) Тыныштық күйге ауысқан бүршік?
  • 8.
    Сұрақтар: • 1) Тамыржүйесі? • 2)Тамырдың қызметі? • 3)Жапырақтың қызметі? • 4)Сабақтың қызметі? • 5) Жасымықша дегеніміз не?
  • 9.
    Гүлдің құрылысы • Гүлдегеніміз-көбеюге қажетті жыныс Мүшелер бар,бұтақтанбайтын,түрі Өзгерген,қысқарған өркен. Гүл бөліктері: Гүл сағақ,гүл табан,тостағанша,күлте,аналық,аталық Гүл-өсімдіктің көбею мүшесі.
  • 11.
    Гүлдер әлеміне саяхат •Гүл сағақ-жіңішкерген жері,гүлді сабаққабекітіп тұрады. Гүлсағағы болмайтын гүлдер де болады. • Гүлтабан-гүлсағақтың жуандаған жері,гүлдің барлық бөліктері гүлтабанға бекінеді. • Күлте-түрлі түсті жапырақшалардан құралған. • Аталық-жіпше мен тозаңқаптан тұрады.тозаңқапта тозаңдар жетіліп,аналықты тозаңдандырады. • Аналық-гүлдің дәл ортасына орналасады.Аузы, мойны,жатыны болады. • Тостағанша-гүл бөліктерін сыртынан қоршап тұрады.
  • 12.
    Биологиялық диктант • ...........Жапырақсағағына ұқсаған гүлдің жіңішкерген жері. • ..........көбінесе жасыл түсті. • .....сыртқы және ішкі қабықшасы бар Жасуша. ......гүлдің жеміс түзуге қатысатын негізгі Бөлігі. ..... Аналықтың ең негізгі бөлігі. Аналықтың ұшы....
  • 13.
    Тест сұрақтары • 1)Тостағаншажапырақшадан кейін орналасады. А.Күлте В.Гүл табан С.Гүл сағағы 2)Гүл сағақ болмайтын гүл қалай аталады. А. Отырмалы гүл В.Тостағанша С. Жай гүл 3)Ең жылдам өсетін өсімдік. А.Бамбук В.Асқабақ С.Эвкалипт
  • 14.
    4)Тамырда болмайтын үрдіс А.Фотосинтез В.Жерасты С.Екеуі де 5)Тік сабақты өсімдік А.Асқабақ В.Қияр С.Бидай
  • 15.
    6)Сәйкестікті құрастырыңыз • Тіксабақ Асқабақ • Жатаған сабақ Жолжелкен • Қысқарған сабақ Бидай
  • 16.
    Үйге берілетін тапсырмалар •Гүлдің құрылысы. • Сурет салу. • Білімінді тексер.