SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 ім. Т. Г. Шевченка
Полтавської міської ради Полтавської області
Урок з математики для учнів 10 класу
на тему:
« Математики Полтавщини,
їх внесок у розвиток науки країни та
світу»
Підготувала вчитель математики
Полтавської ЗОШ І-ІІІ ступенів
№7 ім. Т. Г. Шевченка
Піддубна Наталія Миколаївна
Полтава – 2013
Тема: Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток науки країни
та світу
Мета: навчальна: познайомити учнів з історією математики на Полтавщині,
здобутками вчених-земляків, їх життєвим та творчим шляхом; вчити
використовувати математичні та лінгвістичні навички в нестандартних
ситуаціях та творчо підходити до рішення завдань; практикувати в усному
мовленні; сприяти виробленню позитивних мотивів навчальної діяльності;
інтегрувати знання учнів;
розвиваюча: розвивати комунікативну компетенцію, увагу, вміння
логічно мислити; навички спілкування в групі при виконанні спільного
завдання, вміння розуміти один одного та з повагою ставитись до чужої
думки; готовність до практичного застосування отриманих знань;
виховна: виховувати волю та наполегливість у навчанні, патріотизм
Обладнання: комп’ютер, проекторна дошка, портрети вчених, презентація,
кейси з біографіями вчених та завданнями, наявність доступу до мережі
Інтернет
Хід уроку
1. Організаційний етап (2 хв.)
Слайд 1 Знайомство з темою уроку
2. Актуалізація опорних знань (3 хв.)
Слайд 2 “Наука складається з фактів, як будинок із каменів, але
набір фактів ще не наука, так само, як купа каміння ще не
будинок” - Анрі Пуанкаре, французький математик,
фізик, філософ
Що, на вашу думку, цими словами хотів сказати вчений?
Сьогодні ми познайомимося з людьми з великої літери,
нашими земляками, які зробили неоціненний внесок у
розвиток математики не лише в Україні, але й у всьому
світі, які взяли весь той багаж фактів науки і доклали
зусиль, щоб побудувати фундамент сучасної математики
3. Робота з кейсами (20 хв.)
Слайд 3
Слайд 4
За кілька днів учням було озвучено тему наступного
заняття «Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток
науки країни та світу» та дано завдання: створити
презентацію (чи реферативне повідомлення) про даних
учених, що містить фото, біографію, сферу їх діяльності чи
іншу цікаву інформацію (перелік - додаток 1). Також
повідомлено про те, що заняття буде проводитися в
режимі кейс-методу. Кейси мають дослідницько-
систематизуючий характер.
Сам кейс учням надаю безпосередньо на занятті.
Повідомляю, яким чином буде проходити робота на уроці –
кількість кейсів та їх зміст:
Кейс 1 Кейс 2 Кейс 3
Дослідження життєвого та творчого шляху таких
учених:
Івахненко О. Г.,
ЄвтушевськийВ.А.
Остроградський
М. В.,
Ляшко І. І.
Митропольський
Ю. О.,
Астряб О. М.,
Тумаркін Л.А.
Організовується робота в підгрупах з пошуку
вирішення поставленої проблеми: дослідити життєвий та
творчий шлях математиків Полтавщини, питання, над
якими вони працювали, їх здобутки та нагороди;
результати дослідження представити у вигляді таблиці
(додаток 2), презентації (публікації) та захисту (виступу).
Консультую учнів, учні в підгрупах обговорюють варіанти,
пояснюють незрозумілі моменти один одному.
На наступному етапі організовується обговорення
варіантів рішень підгруп, що займає близько 20 хвилин з
урахуванням обговорення критеріїв ефективності
пропонованих рішень.
4. Виступи груп, аналіз їх роботи (15 хв.)
Слайд 5 Заключна частина заняття займає близько 15 хвилин і
Для підготовки до уроку було використано матеріали Полтавської обласної
універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського та інтернет-
джерела:
1. Лев Абрамович Тумаркин // Математическая жизнь в СССР. – т.ХІХ,
вып. 4 (118), 1964 г. – С. 219 – 221.
2. Матеріали VIII – IX Всеукраїнських читань, присвячених пам’яті М. В.
Остроградського 7-8 жовтня 2004 р., 26-27 жовтня 2005 р. Збірник
статей. – Полтава. – 2005.
3. Митропольський Ю. О. //Герої землі Полтавської: довідник. Вип.3.:
Герої України. – Полтава: АСМІ, 2012. - С. 46 – 47.
4. Михайло Остроградський //Бобрищев К. В. Отчий край. – Полтава:
Дивосвіт, 2002. – С.554 – 563.
5. Не видно Полтавський шляхів, далеко-далеко Полтава. [Ващенко-
Захарченко Михайло Єгорович (Юрійович), математик, 100 років від
дня смерті]// Край. - №102 (108) жовтень 2012 р. – С. 19.
6. Олексій Івахненко : [Про доктора тех.наук ]//Бобрищев К. В. Отчий
край. – Полтава: Дивосвіт, 2002. – С.284 – 293.
7. Козюра І. В., Козюра В. М. Історичні силуети; нариси /І. В. Козюра, В.
М. Козюра. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2010. -320 с.
8. Шендрик Л. До 130-річчя від дня народження О. М. Астряба / Л.
Шендрик // Край. – 2009. - №65. – С. 21 – 22.
9. http://baza.vgdru.com/1/39932/ - Генеалогическая база знаний: персоны,
фамилии, хроника - Тумаркин Лев Абрамович
10.http://getmedia.msu.ru/newspaper/newspaper/4046/all/yubiley.htm - Декан
механико-математического факультета, профессор Лев Абрамович
Тумаркин
Методичні рекомендації
Враховуючи, що тема уроку містить велику кількість матеріалів та
можливість представлення результатів дослідження різними способами
(презентація, публікація, діаграми, таблиці), урок можна проводити як
інтегрований з математики/інформатики (2 год.). Також, на розсуд вчителя,
та враховуючи компетентність учнів, можна використовувати менше (більше)
насичення кейсів інформацією.
Додаток 1
Вчені-математики Полтавщини
1. Остроградський Михайло Васильович
2. Астряб Олександр Матвійович
3. Митропольський Юрій Олексійович
4. Тумаркін Л. А. (м. Гадяч)
5. Ващенко-Захарченко Михайло Єгорович
6. Євтушевський Василь Андрійович (м. Полтава)
7. Ігнат’єва Н. К. (смт. Кобеляки)
8. Лібер Л. Є. (м. Кременчук)
9. Люберський Г. Л. (м. Кременчук)
10.Ляшко І. І. (с. Мауківці Лубенського р-ну)
11.Мовчан А. А. (смт. Кобеляки)
12.Повзнер А. Я. (м. Полтава)
13.Писаренко А. Г. (м. Полтава)
Створити презентацію (чи реферативне повідомлення) про даних учених, що
містить фото, біографію, сферу їх діяльності чи іншу цікаву інформацію.
Додаток 2
Представлення результатів дослідження
№
з/п
Прізвище, ім’я по
батькові вченого
Роки життя Питання, які
досліджував
Нагороди
1
2
3
Висновок
- що було зроблено на уроці;
- чи вдалося розв’язати проблему;
- які труднощі виникали?
- що я особисто для себе дізнався
корисного,
- що найбільше запам’яталося
(відповідь кожного члена групи)
Додаток 3
Критерії оцінювання роботи групи
Кейс
№ ___
1
2
3
Розробка
плану
дослідженн
я
макс. -2 б.
Розподіл
обов’язків між
учасниками
групи
макс. -2 б.
Виступ
макс. -8 б.
Презентація
(публікація )
макс. -12 б. –
Разом
макс.
-12+12
б.
Додаток 4
Критерії
Бали
Само-
оцінка
Оцін-
ка
груп
Оцінка
вчителя
Структура презентації
-титульний лист, назва, авторське право
-зрозуміла навігація
-відзначено інформаційні ресурси
-логічна послідовність інформації
1-15
Дизайн, оформлення презентації
-єдиний стиль, фон, використання
кольору,
різного роду об'єктів, анімаційні ефекти
-відсутність граматичних помилок
1-15
Зміст презентації
-визначено питання для дослідження
-правильність викладу тексту
-сформульовано цілі
-зрозумілі завдання і хід дослідження
-методи дослідження ясні
-достовірність отриманих результатів
обгрунтована
-зроблено висновки
-результати та висновки відповідають меті
1-30
Організація
-чітке планування роботи групи і кожного
учня
1-10
-загальне враження від перегляду
презентації
Всього 70
Підсумок
Принципи підведення підсумків:
10 – 29 балів низький рівень
30 - 39 балів – середній рівень
40-49 балів – достатній рівень
50 - 70 балів – високий рівень
-загальне враження від перегляду
презентації
Всього 70
Підсумок
Принципи підведення підсумків:
10 – 29 балів низький рівень
30 - 39 балів – середній рівень
40-49 балів – достатній рівень
50 - 70 балів – високий рівень

More Related Content

What's hot

наказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах копія
наказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах   копіянаказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах   копія
наказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах копіяolena2605
 
результати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсів
результати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсіврезультати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсів
результати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсівAnatolii Barannik
 
Випускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступінь
Випускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступіньВипускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступінь
Випускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступіньOleg1977
 
Олімпіади-2018
Олімпіади-2018Олімпіади-2018
Олімпіади-2018russoua
 
Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)
Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)
Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)12Балів ГДЗ
 
про підсумки участі учнів
про підсумки участі учнівпро підсумки участі учнів
про підсумки участі учнівlanschool
 
перспективний план підвищення кваліфікації
перспективний план підвищення кваліфікаціїперспективний план підвищення кваліфікації
перспективний план підвищення кваліфікаціїpremiya2015
 
Участь та результативність учнів школи у олімпіадах
Участь та результативність учнів школи у олімпіадахУчасть та результативність учнів школи у олімпіадах
Участь та результативність учнів школи у олімпіадахvolevikt
 
Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.
Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.
Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.kovalenkoinna
 

What's hot (20)

О.І.Буковська. Формування творчої самостійності учнів у межах навчально-вихов...
О.І.Буковська. Формування творчої самостійності учнів у межах навчально-вихов...О.І.Буковська. Формування творчої самостійності учнів у межах навчально-вихов...
О.І.Буковська. Формування творчої самостійності учнів у межах навчально-вихов...
 
киев н п конференція київ
киев н п конференція київкиев н п конференція київ
киев н п конференція київ
 
наказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах копія
наказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах   копіянаказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах   копія
наказ № 133 від 05.04.2016 про результативність в обласних олімпіадах копія
 
презентація ман 2016
презентація ман 2016презентація ман 2016
презентація ман 2016
 
Noviy30 dodatok
Noviy30 dodatokNoviy30 dodatok
Noviy30 dodatok
 
результати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсів
результати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсіврезультати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсів
результати районного та обласного етапів олімпіад та конкурсів
 
Доповідь ДШ 2017
Доповідь ДШ 2017Доповідь ДШ 2017
Доповідь ДШ 2017
 
Olimpiady
OlimpiadyOlimpiady
Olimpiady
 
Підручники 2020-2021
Підручники 2020-2021Підручники 2020-2021
Підручники 2020-2021
 
Випускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступінь
Випускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступіньВипускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступінь
Випускники Кременчуцького педагогічного училища, які мають науковий ступінь
 
Dod 31
Dod 31Dod 31
Dod 31
 
Олімпіади-2018
Олімпіади-2018Олімпіади-2018
Олімпіади-2018
 
Dod 31
Dod 31Dod 31
Dod 31
 
Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)
Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)
Підручник Географія 8 клас Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник (2021 рік)
 
про підсумки участі учнів
про підсумки участі учнівпро підсумки участі учнів
про підсумки участі учнів
 
перспективний план підвищення кваліфікації
перспективний план підвищення кваліфікаціїперспективний план підвищення кваліфікації
перспективний план підвищення кваліфікації
 
Участь та результативність учнів школи у олімпіадах
Участь та результативність учнів школи у олімпіадахУчасть та результативність учнів школи у олімпіадах
Участь та результативність учнів школи у олімпіадах
 
педрада від 17.12.14
педрада від 17.12.14педрада від 17.12.14
педрада від 17.12.14
 
Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.
Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.
Презентація педагогічної майстерні Чеснокова М.В.
 
1. точка 3(план 2015)
1. точка 3(план 2015)1. точка 3(план 2015)
1. точка 3(план 2015)
 

Similar to Конспект уроку "Видатні математики Полтавщини"

Звіт директора 2017
Звіт директора 2017Звіт директора 2017
Звіт директора 2017Vitaliy Vitaliy
 
шмо вчителів історії та географії
шмо вчителів історії та географіїшмо вчителів історії та географії
шмо вчителів історії та географіїОля Сарнавська
 
декада науки 2014
декада науки 2014декада науки 2014
декада науки 2014talantdnr
 
Звіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологій
Звіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологійЗвіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологій
Звіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологійСергей Хрусталев
 
2017презентація кінцевий варіант
2017презентація кінцевий варіант2017презентація кінцевий варіант
2017презентація кінцевий варіантbymbarishka
 
Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013
Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013
Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013Osvitportal
 
" Про що і про кого розповідає історія"
" Про що і про кого розповідає історія"" Про що і про кого розповідає історія"
" Про що і про кого розповідає історія"School 20, Zaporizhzhya
 
Cучасні заклади освіти
Cучасні заклади освітиCучасні заклади освіти
Cучасні заклади освітиLera Gluschenko
 
7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр
7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр
7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укрAira_Roo
 
Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015
Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015
Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015kreidaros1
 
Луцький НВК "Гімназія №14"
Луцький НВК "Гімназія №14"Луцький НВК "Гімназія №14"
Луцький НВК "Гімназія №14"Igor Gis
 
Протоколу № 4.docx
Протоколу № 4.docxПротоколу № 4.docx
Протоколу № 4.docxssuserae1bc41
 
7 iu gi_2015_ua_ranok
7 iu gi_2015_ua_ranok7 iu gi_2015_ua_ranok
7 iu gi_2015_ua_ranok7klnew
 
Zvit 2018 2019
Zvit 2018 2019Zvit 2018 2019
Zvit 2018 2019irinaud
 
The director's report 2015
The director's report 2015The director's report 2015
The director's report 2015Alinka Nimich
 

Similar to Конспект уроку "Видатні математики Полтавщини" (20)

Звіт директора 2017
Звіт директора 2017Звіт директора 2017
Звіт директора 2017
 
шмо вчителів історії та географії
шмо вчителів історії та географіїшмо вчителів історії та географії
шмо вчителів історії та географії
 
декада науки 2014
декада науки 2014декада науки 2014
декада науки 2014
 
Zvit dyrektora-2016
Zvit dyrektora-2016Zvit dyrektora-2016
Zvit dyrektora-2016
 
бюлетень №2
бюлетень №2бюлетень №2
бюлетень №2
 
Звіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологій
Звіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологійЗвіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологій
Звіт викладачів Фізико-математичних дисциплін та нових інформаційних технологій
 
2017презентація кінцевий варіант
2017презентація кінцевий варіант2017презентація кінцевий варіант
2017презентація кінцевий варіант
 
Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013
Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013
Організація діяльності наукового товариства 14.11.2013
 
" Про що і про кого розповідає історія"
" Про що і про кого розповідає історія"" Про що і про кого розповідає історія"
" Про що і про кого розповідає історія"
 
Cучасні заклади освіти
Cучасні заклади освітиCучасні заклади освіти
Cучасні заклади освіти
 
Герасименко І.В.
Герасименко І.В.Герасименко І.В.
Герасименко І.В.
 
Pr vdovchenko
Pr vdovchenkoPr vdovchenko
Pr vdovchenko
 
7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр
7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр
7 ист укр_гісем_мартинюк_2015_укр
 
Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015
Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015
Istoriia ukrainy-7-klas-hisem-2015
 
Луцький НВК "Гімназія №14"
Луцький НВК "Гімназія №14"Луцький НВК "Гімназія №14"
Луцький НВК "Гімназія №14"
 
Протоколу № 4.docx
Протоколу № 4.docxПротоколу № 4.docx
Протоколу № 4.docx
 
Історія України 7
Історія України 7Історія України 7
Історія України 7
 
7 iu gi_2015_ua_ranok
7 iu gi_2015_ua_ranok7 iu gi_2015_ua_ranok
7 iu gi_2015_ua_ranok
 
Zvit 2018 2019
Zvit 2018 2019Zvit 2018 2019
Zvit 2018 2019
 
The director's report 2015
The director's report 2015The director's report 2015
The director's report 2015
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

Конспект уроку "Видатні математики Полтавщини"

  • 1. Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 ім. Т. Г. Шевченка Полтавської міської ради Полтавської області Урок з математики для учнів 10 класу на тему: « Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток науки країни та світу» Підготувала вчитель математики Полтавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 ім. Т. Г. Шевченка Піддубна Наталія Миколаївна Полтава – 2013
  • 2. Тема: Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток науки країни та світу Мета: навчальна: познайомити учнів з історією математики на Полтавщині, здобутками вчених-земляків, їх життєвим та творчим шляхом; вчити використовувати математичні та лінгвістичні навички в нестандартних ситуаціях та творчо підходити до рішення завдань; практикувати в усному мовленні; сприяти виробленню позитивних мотивів навчальної діяльності; інтегрувати знання учнів; розвиваюча: розвивати комунікативну компетенцію, увагу, вміння логічно мислити; навички спілкування в групі при виконанні спільного завдання, вміння розуміти один одного та з повагою ставитись до чужої думки; готовність до практичного застосування отриманих знань; виховна: виховувати волю та наполегливість у навчанні, патріотизм Обладнання: комп’ютер, проекторна дошка, портрети вчених, презентація, кейси з біографіями вчених та завданнями, наявність доступу до мережі Інтернет Хід уроку
  • 3. 1. Організаційний етап (2 хв.) Слайд 1 Знайомство з темою уроку 2. Актуалізація опорних знань (3 хв.) Слайд 2 “Наука складається з фактів, як будинок із каменів, але набір фактів ще не наука, так само, як купа каміння ще не будинок” - Анрі Пуанкаре, французький математик, фізик, філософ Що, на вашу думку, цими словами хотів сказати вчений? Сьогодні ми познайомимося з людьми з великої літери, нашими земляками, які зробили неоціненний внесок у розвиток математики не лише в Україні, але й у всьому світі, які взяли весь той багаж фактів науки і доклали зусиль, щоб побудувати фундамент сучасної математики 3. Робота з кейсами (20 хв.) Слайд 3 Слайд 4 За кілька днів учням було озвучено тему наступного заняття «Математики Полтавщини, їх внесок у розвиток науки країни та світу» та дано завдання: створити презентацію (чи реферативне повідомлення) про даних учених, що містить фото, біографію, сферу їх діяльності чи іншу цікаву інформацію (перелік - додаток 1). Також повідомлено про те, що заняття буде проводитися в режимі кейс-методу. Кейси мають дослідницько- систематизуючий характер. Сам кейс учням надаю безпосередньо на занятті. Повідомляю, яким чином буде проходити робота на уроці – кількість кейсів та їх зміст: Кейс 1 Кейс 2 Кейс 3 Дослідження життєвого та творчого шляху таких учених: Івахненко О. Г., ЄвтушевськийВ.А. Остроградський М. В., Ляшко І. І. Митропольський Ю. О., Астряб О. М., Тумаркін Л.А. Організовується робота в підгрупах з пошуку вирішення поставленої проблеми: дослідити життєвий та творчий шлях математиків Полтавщини, питання, над якими вони працювали, їх здобутки та нагороди; результати дослідження представити у вигляді таблиці (додаток 2), презентації (публікації) та захисту (виступу). Консультую учнів, учні в підгрупах обговорюють варіанти, пояснюють незрозумілі моменти один одному. На наступному етапі організовується обговорення варіантів рішень підгруп, що займає близько 20 хвилин з урахуванням обговорення критеріїв ефективності пропонованих рішень. 4. Виступи груп, аналіз їх роботи (15 хв.) Слайд 5 Заключна частина заняття займає близько 15 хвилин і
  • 4. Для підготовки до уроку було використано матеріали Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського та інтернет- джерела: 1. Лев Абрамович Тумаркин // Математическая жизнь в СССР. – т.ХІХ, вып. 4 (118), 1964 г. – С. 219 – 221. 2. Матеріали VIII – IX Всеукраїнських читань, присвячених пам’яті М. В. Остроградського 7-8 жовтня 2004 р., 26-27 жовтня 2005 р. Збірник статей. – Полтава. – 2005. 3. Митропольський Ю. О. //Герої землі Полтавської: довідник. Вип.3.: Герої України. – Полтава: АСМІ, 2012. - С. 46 – 47. 4. Михайло Остроградський //Бобрищев К. В. Отчий край. – Полтава: Дивосвіт, 2002. – С.554 – 563. 5. Не видно Полтавський шляхів, далеко-далеко Полтава. [Ващенко- Захарченко Михайло Єгорович (Юрійович), математик, 100 років від дня смерті]// Край. - №102 (108) жовтень 2012 р. – С. 19. 6. Олексій Івахненко : [Про доктора тех.наук ]//Бобрищев К. В. Отчий край. – Полтава: Дивосвіт, 2002. – С.284 – 293. 7. Козюра І. В., Козюра В. М. Історичні силуети; нариси /І. В. Козюра, В. М. Козюра. – Полтава: ТОВ «АСМІ», 2010. -320 с. 8. Шендрик Л. До 130-річчя від дня народження О. М. Астряба / Л. Шендрик // Край. – 2009. - №65. – С. 21 – 22. 9. http://baza.vgdru.com/1/39932/ - Генеалогическая база знаний: персоны, фамилии, хроника - Тумаркин Лев Абрамович 10.http://getmedia.msu.ru/newspaper/newspaper/4046/all/yubiley.htm - Декан механико-математического факультета, профессор Лев Абрамович Тумаркин Методичні рекомендації Враховуючи, що тема уроку містить велику кількість матеріалів та можливість представлення результатів дослідження різними способами (презентація, публікація, діаграми, таблиці), урок можна проводити як інтегрований з математики/інформатики (2 год.). Також, на розсуд вчителя, та враховуючи компетентність учнів, можна використовувати менше (більше) насичення кейсів інформацією.
  • 5. Додаток 1 Вчені-математики Полтавщини 1. Остроградський Михайло Васильович 2. Астряб Олександр Матвійович 3. Митропольський Юрій Олексійович 4. Тумаркін Л. А. (м. Гадяч) 5. Ващенко-Захарченко Михайло Єгорович 6. Євтушевський Василь Андрійович (м. Полтава) 7. Ігнат’єва Н. К. (смт. Кобеляки) 8. Лібер Л. Є. (м. Кременчук) 9. Люберський Г. Л. (м. Кременчук) 10.Ляшко І. І. (с. Мауківці Лубенського р-ну) 11.Мовчан А. А. (смт. Кобеляки) 12.Повзнер А. Я. (м. Полтава) 13.Писаренко А. Г. (м. Полтава)
  • 6. Створити презентацію (чи реферативне повідомлення) про даних учених, що містить фото, біографію, сферу їх діяльності чи іншу цікаву інформацію. Додаток 2 Представлення результатів дослідження № з/п Прізвище, ім’я по батькові вченого Роки життя Питання, які досліджував Нагороди 1 2 3
  • 7. Висновок - що було зроблено на уроці; - чи вдалося розв’язати проблему; - які труднощі виникали? - що я особисто для себе дізнався корисного, - що найбільше запам’яталося (відповідь кожного члена групи) Додаток 3 Критерії оцінювання роботи групи Кейс № ___ 1 2 3 Розробка плану дослідженн я макс. -2 б. Розподіл обов’язків між учасниками групи макс. -2 б. Виступ макс. -8 б. Презентація (публікація ) макс. -12 б. – Разом макс. -12+12 б.
  • 8. Додаток 4 Критерії Бали Само- оцінка Оцін- ка груп Оцінка вчителя Структура презентації -титульний лист, назва, авторське право -зрозуміла навігація -відзначено інформаційні ресурси -логічна послідовність інформації 1-15 Дизайн, оформлення презентації -єдиний стиль, фон, використання кольору, різного роду об'єктів, анімаційні ефекти -відсутність граматичних помилок 1-15 Зміст презентації -визначено питання для дослідження -правильність викладу тексту -сформульовано цілі -зрозумілі завдання і хід дослідження -методи дослідження ясні -достовірність отриманих результатів обгрунтована -зроблено висновки -результати та висновки відповідають меті 1-30 Організація -чітке планування роботи групи і кожного учня 1-10
  • 9. -загальне враження від перегляду презентації Всього 70 Підсумок Принципи підведення підсумків: 10 – 29 балів низький рівень 30 - 39 балів – середній рівень 40-49 балів – достатній рівень 50 - 70 балів – високий рівень
  • 10. -загальне враження від перегляду презентації Всього 70 Підсумок Принципи підведення підсумків: 10 – 29 балів низький рівень 30 - 39 балів – середній рівень 40-49 балів – достатній рівень 50 - 70 балів – високий рівень