1. ВІДКРИТИЙ УРОК З УКРАЇНСЬКОЇЛІТЕРАТУРИ В 6 КЛАСІ
ТЕМА: Найцікавіші епізоди повісті Всеволода Нестайка «Тореадори з
Васюківки»
МЕТА:
навчальна: вчити правильно висловлювати власні думки, вдосконалювати
вміння і навички учнів виразного читання, зокрематексту прозового і
гумористичного («Тореадориз Васюківки»);
розвивальна: розвивативміння і навички виразного читання, переказування,
коментування подій та вчинків героїв;
виховна: виховувати позитивні рисихарактеру, почуття любові до рідного
слова.
Тип уроку: урокузагальнення матеріалу.
2. Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель. Сьогоднів нас незвичайний урок:
У світ фантазії зробимо ще один крок,
А з творчістю ми вже стрічались не раз;
І зновувона завітає до нас.
Це час міркувань, наполегливий час.
Цікаві завдання чекають на вас.
ХІД УРОКУ
І. Повідомленнятеми, метиізавданьуроку.
1. Бесіда.
- Про що ви думаєте, вдивляючись у зоряне небо? (Про зірки, про інші
планети, про людей, які мешкають у інших світах).
- Чи любите ви мріяти? (Так).
- Коливи найбільш схильні мріяти? (Коли залишаюся наодинці; коли не
хочеться вчити уроки; перед тим, як засинаю).
- Про що зазвичай мріється? (Про те, щоб перемогти на спортивних
змаганнях;поїхатина екскурсіюза кордон;щоббатькидозволикупитисобаку
чи кішку;щоб опинитися середгероївулюбленоїкнижки;щобвідправитися на
машині часу в майбутнє чи в минуле та ін.).
- Чи завжди мрії збуваються? (Ні).
- Що треба робити, щоб вони збулися? (Робити все можливе для
досягнення мети та здійснення мрії).
- Чи шкідливо мріяти про нездійсненне? (Так, шкідливо, це може
призвести до розчарувань).
- Про кого кажуть:"О, то ти – романтик" (Про людину, яка мріє про те,
що можливо ніколи не збудеться).
Висновок учителя.
3. - Людина схильна мріяти. Ми мріємо про своє майбутнє і про те, що
бажане, але недосяжнезараз… Прагнути чогось хорошого завжди приємно і
корисно, бо виникає відчуття, ніби ти на півдорозі до щастя.
В таємні світи надхмарні
Я на крилах думки лину.
Скрізь гуляю, скрізь буяю,
Мов той вітер вільний в полі…
Так описує цей стан поет-романтик з "Давньої казки" Лесі Українки.
"Крила думки" – доступний засіб для романтика. Психологи радять мріяти
про те, що може збутися (щоб уникнути розчарувань). Зрештою, треба
пам'ятати, що однією думкою ситий не будеш. Варто згадати приказку
"Дурень думкою багатіє". Мрія обов'язково здійсниться, якщо цього
прагнути, прикладаючи зусилля розуму і рук.
Письменник Всеволод Нестайко – мрійник, романтик. Такі й герої його
творів.
ІІ. Мотиваційний етап
1. Актуалізаціясуб`єктного досвідуй опорнихзнань
Вчитель. Діти, сьогодніу нас узагальнюючийурок за повістю
В.Нестайка«Тореадориз Васюківки», на якомуми ще раз згадаємо
найцікавіші сторінки твору, будемо розвивативміння і навички виразного
читання, переказування, коментування подій та вчинків героїв, вчитимемося
аргументувати своюдумку. Я бажаю вам отримати задоволення від уроку.
Вірю, що кожен запам’ятає щось із сьогоднішньоїрозмови і обов’язково
використаєотримані знання і вміння у житті. Нам треба підсумувати, чого ми
навчилися, які висновкидля себе зробили.
2. Перевірка домашньогозавдання
- Відкрийте робочізошити, запишіть число, тему уроку.
Перевірка д/з. Найцікавіші моменти твору.
4. приготуйтесь до вікторини «Так чи ні».
ВІКТОРИНА «ТАК ЧИ НІ ?»
1) Хлопці хотіли проритиметро під клунею.
2) За проїзду метро хлопці збиралися брати п’ять копійок з учительки
української мови.
3) Дідусь у покарання примусив хлопців закопувати метро назад.
4) Зробитипідводний човенхлопці вирішили з плоскодонки.
5) Щоб витягти цуценя з криниці, хлопці принесли мотузку з дому.
6) Кандидатура цапа Жорине підійшла на тореадорськийбій, бо він був з
одним рогом.
7) Хлопці шукали порятунку від Контрибуції в калабані.
8) Павлусь і Ява - романтики.
9) Сестра Яви не вимовляла літеру «Л».
10) В колодязь по цуценя спускався Ява.
11) Ява з Яришкоюзовсім не сварилися.
12) Собакевич – це пес.
В)Гра «Знайдипомилку».
Хлопці Ява і Павлуша поїхали з батьками до Києва. Там вони побували в
метро. Їм дуже сподобалося. Хлопчикивирішили побудувати таке й собі, у
своємуселі. Вони зайшли до Будинку проектів, попросилиплан
будівництва і взялися до роботи. Метро вийшло на славу! Але плямиста і
огиднасвиня Манюня не розуміла, що метро – лише для людей. Вона
захотіла покататися, та ще й без грошей, а коли не пролізла через турнікет,
то дуже заверещала. За це дід Варава налаяв хлопців і наказав закрити
метро у нього біля сарая.
ІІІ. Основна частинауроку
Вчитель. Я бачу,що у змісті повісті ви орієнтуєтеся, тому попрошу вас, на
5. основіопрацьованогоматеріалу, довести, що ця повість пригодницькаі
визначити її головнудумку.
(Відповіді учнів)
(Це твір, у якомузображенінепередбачені, несподівані події, випадки, що
трапляються з героямипід час подорожі, мандрівки тощо і часто пов`язані
з ризиком).
Поява ВсеволодаЗиновієвича
Я у 1950-ті рокивирушав із друзями-письменникамина полювання. Це
було в плавнях на Удаї. Там багато комишів, озера. По них я плавав
човном із одним веслом. Полювали ми в селі Скоринці. Якось уночідо
нашого вогнища прибився підліток. Самостійний, меткий. Звали його –
Ява Рень. І був у нього дід Варава, іменем якого назвали тамтешнє озеро –
Реньове. Звідти й пішов головнийгерой«Тореадорів».
Остаточно ж сюжет книги про малих тореадорів виник так: «Василь
Євдокименко – художник, який оформлював мої книжки, одного разу
розповів мені про школярів, які заблукали в кукурудзі й змогливийти тільки,
як у селі на стовпі забалакало радіо. Тодія написав оповідання «Пригодив
кукурудзі», де вперше з’явилися Ява й Павлуша, герої всієї трилогії
«Тореадориз Васюківки».
Приємно, що з’явилоськілька видань моєї книги.
А ви всі прочиталиповість? Які вони, герої твору?
(перегляд фільму)
Які вони?
Бешкетники
Неслухняні
Кмітливі
Винахідливі
6. Люблять тварин
Вміють дружити…
Молодці, я від вас іншого і не чекала. Бачу, що моя мрія починає
здійснюватись.
1.Роботаза таблицею.
Смішне Сумне
Як хлопці закопували «метро»,
боячись діда; як намагалися
розізлити корову;як врятувалися від
баштанника...
Хлопці крадіжку вважають геройством,
не дуже старанні в навчанні, інколи
витрачають енергію на безглузді
витівки.
Романтичне Приземлене, буденне
Прагнення створитичудо техніки -
метро, організувати екзотичне
видовище - кориду...
Батьки карають дітей; хтось жорстоко
повівся з цуценям, розлюченакорова
загнала хлопців у ставок;діти часто
б'ються між собою.
IV. Підсумок уроку: Я пропоную заплющити очі й тихо про себе
подумати про свою найпотаємнішу мрію і випустити її у світ
прекрасний, чистий, як і ваші мрії.
Хай летять вони на своїх крилах у світ, допомагають вам його
відкривати,чим більшемріїпізнаютьсвіт, тим ви будете щасливішими.
А разом з вами і ми, батьки і вчителі.
Життя-це мрія. Здійсни її!
V.Домашнєзавдання
7. 2.Кросворд.(Проектуєтьсянаекран)
2. Твір не сумний, а ... (Веселий)
3. Жанр твору, де описуються нереальні явища, події і діють казкові
персонажі. (Фантастика)
4. Синонім до слова поет, прозаїк. (Письменник)
5. Прикметник від мрійник. (Мрійливий)
6. Головний учасник бою биків. (Тореадор)
7. Ім'я одного з головних героїв повісті. (Павлуша)
8. 8. Те, що непередбачено, несподівано трапилось. (Пригода)
9. Твір, в основі якого лежить пригода. (Пригодницький)
10.Незвичайність, казковість чого-небудь, що викликає до себе емоційно-
піднесене ставлення з боку людини. (Романтика)
11.Місто, де народився Всеволод Нестайко. (Бердичев)
12.Рідне село Павлуші та Яви. (Васюківка)
13.Ким мріяв стати Нестайко у дитинстві? (Капітаном)
14.Ім'я одного з головних героїв повісті. (Ява)
15.Той, хто любить мріяти. (Мрійник)
16.Місто, де живе і працює В.Нестайко. (Київ)
17.Жанр твору "Тореадори з Васюківки". (Повість)